نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

مشاهده رپورتاژ آگهی

11:02 1399/04/6
آمار در مورد تاثیر تولید محتوا در سئو چه می گوید؟

برای کسی که این متن را از همین نقطه شروع می خواند، تولید محتوا می تواند مفهوم های کلی و متفاوت خودش را داشته باشد. کسی که نام تولید محتوا به گوشش خورده باشد به خوبی می داند که این حوزه گستردگی فراوانی دارد و تاثیر آن بر سئو تقریبا مانند تاثیر خورشید در روشنایی آسمان است. و سوال اینجاست که: آیا بدون وجود خورشید می توان به روشنایی دست پیدا کرد؟

از این رو، اگر بخواهیم تکنیکی تر به ماجرا نگاه کنیم می توانیم دو درک وابسته به یکدیگر و در عین حال از هم مجزا را از تولید محتوا و تاثیر آن بر سئو بیرون بکشیم:

 • شاید مهم‌ترین تفاوت بین تولید محتوا و سئو حیطه آن‌ها باشد. سئو تکنیکی است ( البته نه کاملا)، بنابراین محدوده آن محدود و مشخص است. تولید محتوا یک حوزه گسترده دارد، چرا که در طبیعت غیر تکنیکی است.
 • سئو درباره دستورالعمل‌های موتور جستجو و تمرکز بر درک عبارت‌هایی ست (کلمات کلیدی) که می‌تواند ترافیک را به وب سایت هدایت کند. بنابراین سئو بر برآورده کردن نیازها و الزامات موتورهای جستجو تمرکز دارد. از طرف دیگر، بازاریابی محتوا حول برآورده کردن نیازهای مخاطبین عمل می‌کند. ما ایده‌های نوشتاری را توسعه می‌دهیم و محتوای خود را برای مطلع ساختن مردم (و نه فقط موتورهای جستجو)، ایجاد می‌کنیم.
تولید محتوا

حقایق مرتبط با تاثیر تولید محتوا بر سئو

اگر بخواهیم از تعاریف کتابی و کلی که در مورد تاثیر تولید محتوا بر سئو بارها و بارها گفته می شود، فاصله بگیریم، باید به حقایق برسیم. حقایقی که از صفر تا صد دلایل تولید محتوا را به امری الزامی تبدیل می کنند و به ما یادآوری می کنند که فعالیت ها و کوششی که برای تولید محتوا جهت جذب مخاطب انجام می شود صرفاً برای یک هدف کوچک و محدود نیست. بیایید با هم نگاهی به این اعداد و ارقام داشته باشیم:

 • از میان میلیاردها جستجو که در یک روز رخ می‌دهند، ۱۵ درصد از جستجوهای روزانه برای گوگل است.
 • تنها در صفحه اول، پنج نتیجه ارگانیک اول 60/67 درصد از کل کلیک ها را به خود اختصاص می دهند (دلیل خوبی برای اینکه همه تلاش می کنند در این صفحه جاخوش کنند).
 • الگوریتم جستجوی گوگل از بیش از ۲۰۰ عامل برای رتبه‌بندی وب سایت‌ها استفاده می‌کند (که تولید محتوا غنی یکی از آنها است).
 • مطالب با کیفیت بالا و لینک دهی دو سیگنال بسیار مهم هستند که توسط گوگل برای رتبه‌بندی وب سایت شما برای جستجو استفاده می‌شوند.
 • ۵۷ درصد از مدیران بازاریابی می‌گویند که تولید محتوا مهم‌ترین تاکتیک سئو است.
 • میانگین طول محتوای مقاله مناسب از نظر گوگل شامل ۲،۴۱۶ کلمه است (نه صرفا، ولی حتما).
 • جستجوهای کلیدواژه های طولانی دارای نرخ کلیک از ۳ % تا ۵ % بیشتر از جستجوهای عمومی است.
 • ۷۰ درصد از بازاریابان سئو را موثرتر از PPC می‌دانند.
 • بیش از ۱.۳ میلیون کسب ‌و کار، از تولید محتوا برای کسب سود بیشتر بهره می برند.
 • ۶۱ درصد از بازاریابان می‌گویند که بهبود سئو و رشد حضور ارگانیک آن‌ها اولویت بازاریابی داخلی شان است.

حقیقتی به نام خرید زمان با تولید محتوا!

تولید محتوای جدید و هیجان‌انگیز در یک ساختار منظم و سازگار می‌تواند زمان را برای شما خریداری کند. اما این به چه معناست؟ در حقیقت، با تولید محتوا و تاثیر گذاری بر سئو شما می توانید کل مدت زمان طولانی که نیاز دارید تا مخاطب را با خود و هویت کاری تان آشنا کنید دور بزنید و از یک راه میانبر به نتیجه برسید. در واقع با کمک این بستر اگر یک سال زمان نیاز دارید تا به جایگاه اصلی خود برسید، تولید محتوا این مدت زمان را نصف و محدود خواهد کرد.

بدین ترتیب که هر بار که نیاز به انتشار محتوا داشته باشید، می‌توانید از اشتباهات و روند خطی و ترتیبی بدون پیشرفت جلوگیری کنید. امروزه بسیاری از ابزار ها و پلتفرم ها برای تولید محتوا نیز به شما کمک خواهند کرد. ایجاد فرآیندهای ساده جهت تولید محتوای ساده، با زمانی که در اختیار دارید بسیار آسانتر از حد تصورتان است.

البته شاید در کلمه «فرآیندها» کمی ابهام وجود داشته باشد و همین باعث ترس و گارد گرفتن از این مقوله باشد، اما فرآیندهای تولید محتوا درست خلاقیت و بهره‌وری تان را افزایش خواهد داد. در شروع پیدا کردن استراتژی ها و یک گروه از نویسندگانی که بتوانند این روند زمانی را برای شما دور بزنند و به یک نتیجه مثبت برسانند ، چندان سخت نیست.

همانند بازاریابی محتوا، چیدمان استراتژی برای تولید محتوا، هیچ راه حل خاص و فوری ندارد. اما در نظر گرفتن زمان برای سرمایه‌گذاری در فرایندهای تولید محتوا شما را چندین بار به سود خواهد رساند. شما می‌توانید یک ماشین روغن‌ کاری شده امروزی را راه‌اندازی کنید تا بتوانید توانایی خود برای رانندگی بهتر به دیگران نشان دهید، یا اینکه با یک ماشین قدیمی و نیازمند تعمیر به دل جاده بزنید. کدامیک شما را به مقصد خواهد رساند؟ تولید محتوای هدفمند مناسب برای مخاطبین نیز ماهیت ماشین روغن کاری شده و مدرن را دارد.

شاید در نگاه اول این پرسش برایتان مطرح شود که با تبلیغات گوگل هم می توان به همین نتیجه رسید و در صفحه اول گوگل خودنمایی کرد پس چه نیازی به تولید محتوا داریم؟ در اصل، بنابر آمار بیان شده در بخش قبلی همین مطلب، نرخ کلیک بر روی لینک های طبیعی بیشتر از تبلیغات گوگل است. تبلیغات گوگل عمر و مدت زمان مشخصی دارد اما این در حالیست که محتوا مناسب و غنی تا مدت ها جایگاه اصلی خود را حفظ خواهد کرد. در ضمن اینکه هزینه ای که بابت تبلیغات گوگل پرداخت می کنید نیز زمان مشخصی دارد اما با تولید محتوا و صرف هزینه برای آن ملزم به پرداخت هزینه مجدد نخواهید بود.

سئو

چگونه مثل یک ساندویچ محتوا خلق کنیم؟

حال که با اهمیت تولید محتوا و نقش آن در سئو و رتبه بندی از نگاه گوگل و دیگر موتور های جستجو مثل بینگ آشنا شدیم بهتر است یک نکته مهم را در اینجا متذکر شویم. همه محتوا تولید می کنند اما آن محتوایی برای مخاطب دلچسب است که مثل یک ساندویچ، فوری تهیه شود و در ضمن تمام محتویات آن درست و در جای مناسب قرار گرفته باشد؛ اما این به چه معناست؟

اگر نان روی ساندویچ را اولین بخش محتوا در نظر بگیریم می توانیم به تصویر یا پاراگراف نخستی اشاره کنیم که مخاطب آن را می بیند و میل به این ساندویچ پیدا می کند. لایه بعدی سبزی، گوجه و پنیر است. یعنی پاراگراف های مقدماتی که خواننده را در مورد آنچه می خواهند به دست آورند، هیجان زده می کند. لایه ی بعدی سس است؛ یعنی ایجاد انسجام بین بخش های مختلف محتوا و داستانی که روایت می کنید و این بخش می تواند هضم و درک مطلب را برای مخاطب آسان کند. بخش اصلی و یکی مانده به آخری نیز گوشت این ساندویچ است؛ یعنی اینکه شما تا چه حد نیاز های مخاطب را برای تولید این محتوا شناسایی کرده اید.

شما می توانید این بخش را با بینش قوی، داده هایی که انتقال می دهید و اهداف مشخص پر کنید. نان زیرین این ساندویچ هم به بخش جمع بندی و نتیجه گیری این محتوا اشاره دارد. مهم ترین بخشی که از آن به عنوان CTA یاد می شود.

آیا تولید محتوا و سئو با یکدیگر بیگانه اند؟

بیایید نگاهی به شباهت‌های این دو مورد برای پیدا کردن رابطه بین آنها بیندازیم.

 1. سئو الزامات را بیان می کند و ما برای تحقق آنها برای رتبه بندی موتورهای جستجو بالا نیاز به تولید محتوا داریم. به عنوان مثال ، سئو به مطالب در قالب مقالات، عکس ها ، ویدیوها و کلمات کلیدی نیاز دارد. از آنجا که بازاریابی محتوا شامل توسعه محتوای مفید و مرتبط است، می توان آن را به عنوان کاربرد عملی سئو تعریف کرد.
 2. کلمات کلیدی یک جز اساسی سئو هستند، اما آنها به تنهایی نمی‌توانند هیچ کاری انجام دهند. شما نمی‌توانید تنها صفحه خود را با کلمات کلیدی پر کنید، وگرنه با جریمه الگوریتم پاندا مواجه خواهید شد. ما باید از کلمات کلیدی با محتوای مرتبط و با کیفیت خوب استفاده کنیم. سپس موتورهای جستجو می‌توانند نتایج مرتبط کاربران را به شکلی بهتر به آنها ارائه دهند.
 3. سئو همچنین شامل لینک‌های با کیفیت است. تولید محتوا قطعا بهترین راه برای جذب لینک‌های ورودی از سوی خوانندگان است.

از این نکات اساسی می‌توانید ببینید که سئو و تولید محتوا به هم وابسته هستند. علی‌رغم تفاوت‌ها، آن‌ها نمی‌توانند بدون هم عمل کنند. در تصویر زیر می توانید تاثیر تاکتیک های سئو برای یک وبسایت را برای بدست آوردن حضور بیشتر و قرارگیری در نتایج صفحه نخست گوگل ببینید.

تاکتیک های سئو

جمع بندی نهایی

در مراحل اولیه شکل گیری مفهوم سئو مبحث ساختمان لینک و غیره مطرح بود. اما امروزه اینگونه نیست و ساختمان لینک تنها عامل رتبه بندی سئو نیست. یک مدیر کسب‌وکار اکنون باید تصویر بزرگ‌تری را ببیند و سئو را با دیگر روش‌ها مانند تولید محتوا و بازاریابی رسانه های اجتماعی ادغام کند. استفاده از هر سه جنبه یک برنامه بازاریابی اینترنتی یکپارچه برای رسیدن به موفقیت و جایگاه بالاتر از نگاه گوگل ضروری است.

به عنوان مثال، تولید محتوا می‌تواند نیازهای سئو را برآورده کند؛ آنهم در حالی که کانال‌های رسانه‌های اجتماعی برای توزیع محتوا و افزایش قابلیت دید / دسترسی به همان محتواها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این یک ارتباط پویا و متصل است که در صورت از بین رفتن تولید محتوا عملا تعامل و کنشی اتفاق نخواهد افتاد. در نتیجه با خاموش شدن همان خورشید مذکور هیچ کس توانایی دید واضح و درک بهتر را نخواهد داشت.