نرم افزار اندروید کلوب

مشاهده رپورتاژ آگهی

10:46 1399/02/28
بررسی کارایی برج خنک کننده، انواع برج کننده و قیمت آن

معرفی برج خنک کننده و نحوه عملکرد آن

برج خنک کننده یا کولینگ تاور (cooling tower) یک مبدل حرارتی است که در آن جریان هوا و آب، به منظور کاهش درجه حرارت آب در تماس مستقیم با یکدیگر قرار می گیرند. با این پروسه، حجم کمی از آب تبخیر می شود و باعث کاهش دمای آبِ در گردش موجود در برج می شود. از این دستگاه در سیستم های خنک کاری واحدهای تجاری و مسکونی و مجتمع های تولیدی و صنعتی استفاده می شود.

آب که توسط یک فرآیند صنعتی یا در یک کندانسور تهویه هوا گرم شده است، از طریق لوله ها به برج خنک کننده پمپ می شود. آب از طریق نازل ها روی قسمت هایی به نام فیل پک پخش می شود که جریان آب را از طریق برج خنک کننده کند می کند و بالاترین سطح آب را برای حداکثر تماس آب و هوا در دسترس قرار می دهد. از آنجا که آب از طریق برج خنک کننده جریان می یابد ، در معرض هوا قرار دارد که توسط فنی که دارای موتور برقی است از طریق برج کشیده می-شود.

هنگامی که آب و هوا به هم می‌رسند، مقدار کمی از آب تبخیر می‌شود و یک اقدام خنک‌کننده ایجاد می‌کند. سپس آب سرد به کندانسور و یا تجهیزات پردازش پمپ می‌شود و در آن گرما را جذب می‌کند. سپس دوباره به برج خنک‌کننده پمپاژ می‌شود تا یک‌بار دیگر خنک شود.

انواع کولینگ تاور

به طور کلی برج های خنک کننده بنابر نحوه ساخت و طراحی، روش‌های انتقال گرما و روش‌های تولید جریان هوا، به طور کلی در سه گروه طبقه‌بندی می‌شوند:

۱. نوع ساخت:

نوع پکیجینگ: این نوع از برج های خنک کن از قبل ساخته شده‌اند. پوسته معمولاً از مواد مقاوم در برابر خوردگی و گرما و از مواد بادوام مانند پلی استر تقویت‌شده ساخته شده‌است. از آنجایی که این مدل برج ها، از قبل مونتاژ شده اند، به راحتی می‌توانند به مکان مورد نظر منتقل شوند. از آنجا که جمع و جور هستند، در تسهیلاتی که نیاز به گرمازدایی کم دارند مانند بیمارستان ها ، مراکز تجاری و ساختمان های اداری بیشتر استفاده می شوند.

نوع نصب میدانی: این واحدها بزرگ هستند و به طور کلی در کارخانه‌های برق، تاسیسات بزرگ تولیدی مانند کارخانه‌های فرآوری استیل و یا پالایشگاه نفت مورد استفاده قرار می‌گیرند. در مقایسه با نوع بسته، دارای ساختارهای بزرگی هستند و مطابق با مشخصات سفارش داده شده قابل تولید هستند.

نصب کولینگ تاور

2. روش های انتقال حرارت:

برج های خنک کننده خشک: برج‌های خنک‌کننده خشک با انتقال حرارت از طریق سطحی که سیال را از هوای محیط جدا می‌کند، کار می‌کنند. این کار بر روی اصول انتقال حرارت از یک مبدل حرارتی با پره های گسترده عمل می‌کند. فن توسط یک موتور الکتریکی رانده می‌شود. از این رو، برج‌های خنک‌کننده خشک هیچ آبی را مصرف نمی‌کنند.

برج‌های خنک‌کننده مرطوب یا مدار باز: این برج‌های خنک‌کننده محبوب هستند زیرا مقرون‌به‌صرفه و قابل تجدید هستند. این نوع کولینگ تاورها از آب برای خنک کردن تأسیسات استفاده می‌کنند و انتقال حرارت با کاهش دمای فرآیند و افزایش متناظر در هر دو مقدار رطوبت و دمای تر هوای در حال عبور از برج خنک‌کننده، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. برج خنک کننده فایبرگلاس از این نوع است.

برجهای خنک کننده سیال یا مدار بسته: در برج های خنک کننده مدار بسته، اغلب آب با گلیکول مخلوط می-شود تا یک مایع تشکیل شود. این مایع در یک سیم پیچ در سراسر برج گردش می کند و مستقیماً در معرض هوا قرار نمی گیرد. آنها معمولاً در جایی مورد استفاده قرار می گیرند که سطح تمیز و عاری از آلاینده ها باشد.

علاوه بر این موارد یکی از مهمترین انواع کولینگ تاورها، برج خنک کننده هیبریدی است که ترکیبی از برج خنک کننده خشک و مرطوب است.

برج خنک کننده هیبریدی

3. جریان هوا:

انواع برج های خنک کننده بر اساس تولید جریان هوا به برج های خنک کننده جریان طبیعی، مکش مکانیکی و برج های خنک کننده جریان متقاطع تقسیم بندی می شوند.

برج‌های خنک‌کننده مکش طبیعی: این برج ها از طراحی و شکل برج استفاده می‌کنند تا هوا را به طور طبیعی با استفاده از فن حرکت دهند. این تجهیزات از قانون چگالی‌های مختلف بین هوای محیط و هوای گرم در برج استفاده می‌کنند. از این رو، این برج‌ها بلند هستند تا جریان هوا را حرکت دهند. این برج ها به طور معمول در خارج از ساختمان‌ها نصب می شوند تا جریان هوا فراهم شود.

برج های مکش مکانیکی: این برج ها از نیروی فن برای جریان هوا استفاده کنند. پروانه ها یا فن های گریز از مرکز برای گردش هوا در داخل برج استفاده می شوند. از لحاظ ساختاری بسیار کوچکتر از برج های مکش طبیعی هستند. کنترل ظرفیت در این نوع برج ها آسان است زیرا می توان سرعت فن را کنترل کرد. بر خلاف برج های مکش طبیعی، این برج های خنک کننده می توانند در هر مکانی در داخل ساختمان واقع شوند.

برج های خنک کننده جریان متقاطع: این برج های خنک کننده به گونه ای ساخته شده اند که اجازه می دهد هوا در حالت افقی جریان یابد در حالی که آب به صورت عمودی پایین می رود. این کار از طریق سیستم‌های ناوه باز در عرشه فن، مجهز به نازل انجام می‌شود. از آنجا که زمان تماس جریان هوا کمتر است، برای انتقال گرما هوای بیشتری لازم است. این نوع برج خنک کننده دارای معایب زیادی از جمله مصرف بیشتر انرژی به دلیل جریان هوا، تعمیر و نگهداری وقت گیر، و امکان گرفتگی دهانه است.

برج های خنک کننده جریان مخالف: جریان کانترفلو از آب داغ که در بالا وارد می‌شود استفاده می‌کند، در حالی که هوا در پایین کشیده می شود و از بالا خارج می شود. این توزیع از طریق کانال با لوله‌های جانبی، مجهز به نازل اسپری آب انجام می‌شود. رشد جلبک بسیار محدود است چون لوله‌های جانبی یک واحد بسته هستند و در معرض نور مستقیم خورشید واقع نشده اند. مصرف انرژی این برج ها کم‌تر از برج های جریان متقاطع بوده و مهمترین مزیت آنها نگهداری آسان است.

عوامل مؤثر در قیمت برج خنک کننده

انواع مختلفی از برج های خنک کننده مانند برج خنک کننده هیبریدی و برج خنک کننده فایبرگلاس توسط برندهای معتبر تولید می شوند. قیمت انواع مختلف این تجهیزات بر اساس فاکتورهای مختلفی تعیین می گردد. مهمترین این پارامترها در موارد ذیل خلاصه می شود:

  • شرکت و برند تولید کننده برج خنک کننده
  • نوع برج خنک کننده: قیمت برج خنک کننده بسته به مکانیزم عملکرد آن تعیین می شود.
  • ظرفیت برج خنک کننده: برج های خنک کننده در ظرفیت هایی متنوعی از 20 تن گرفته تا 600 تن تولید می شوند و بسته به ظرفیت، قیمت آنها متغیر است.
  • کیفیت طراحی و شکل ظاهری برج
  • جنس بدنه: فلز، فایبر گلاس و بتن سه متریال مهم در تولید برج خنک کننده هستند.
  • نحوه عملکرد و جهت برخورد جریان هوا با سیالات
قیمت برج  خنک کننده