نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

مشاهده رپورتاژ آگهی

12:04 1399/02/13
7 دانستنی جذاب از بادکنک آرایی

«متا: نکاتی جالب و ضروری درمورد بادکنک آرایی که بهتر است پیش از خرید بادکنک برای جشن های مختلف حتما آن ها را مطالعه کنید.»

یکی از ارزان ترین و ساده ترین راه های تزئین محیط جشن بادکنک آرایی است و برای انواع و اقسام مناسبت ها کاربرد دارد. به هنگام تهیه لیست خرید وسایل تولد، بادکنک ها جزو اولین مواردی هستند که به لیست اضافه می شوند. امروزه این حباب های پلاستیکی سبک و رنگارنگ پای خود را از یک وسیله تزئینی یا تفریحی فراتر گذاشته و حتی در پروژه های مهم عملیاتی مانند پژوهش های علمی و جراحی نیز نقش مهمی را ایفا می کنند. در ادامه می توانید با نکات جالب و شگفت آوری درمورد بادکنک ها و ویژگی های مختلف آنها در بادکنک آرایی آشنا شوید.

1. تاریخچه ی بادکنک

بادکنک لاستیکی برای اولین بار در سال 1824 میلادی (1202 و 1203 شمسی) توسط مایکل فارادی ساخته شد. البته در آن زمان مردم با مفهوم بادکنک یا بالن غریبه نبودند، اما به جای باد کردن بادکنک های شناخته شده ی امروزی، از مثانه ی خوک و یا امعا و احشای جانواران استفاده می کردند. مایکل فارادی برای پیشبرد آزمایش ها و تحقیقات خودش در رابطه با رفتار گازها، دو تکه لاستیک مرتجع را به صورت گرد برید و لبه هایشان را به یکدیگر متصل کرد. بدین ترتیب، محفظه ای کاربردی برای ذخیره ی گازهای مختلف به وجود آمد.

فارادی همچنین سطوح داخلی لاستیک ها را به آرد آغشته می کرد تا از بسته شدن فضای خالی درون بادکنک جلوگیری کند. پودرهای سفید به کار رفته در بادکنک های باکیفیت امروزی نیز همین هدف را دنبال می کنند.

2. تنوع بادکنک ها در ایران

در دو قرن گذشته، به کمک خلاقیت هنرمندان و صنعتگران، انواع و اقسام بادکنک ها با ویژگی ها کاربردهای مختلف به وجود آمده اند که برخی از انواع آنها در ایران نیز تولید می شوند. در ادامه اصلی ترین گروه های بادکنک ها را شرح خواهیم داد.

لاتکس

شاید بتوان بادکنک های لاتکس را پرکاربردترین نوع بادکنک در بادکنک آرایی مراسم های مختلف خواند. بادکنک های لاتکس از لحاظ جنس در دسته های مات، براق (متالیک)، پاستیلی، آبرنگی و شفاف جا می گیرند. از نظر شکل هم مدل های میله ای، اشکی، قلبی، پیوندی و گوشدار در ایران موجود هستند که در سایزهای مختلفی میتوانید آنها را تهیه کنید.

کروم

بادکنک کروم به عنوان بادکنک لاتکس سوپر متالیک یا فوق براق شناخته می شود. این نوع بادکنک ها جزو نسل جدید بادکنک ها هستند و مانند آینه تصویر فضای اطراف خودشان را نمایش می دهند. (البته مات تر از آینه هستند!)

بلک لایت

بادکنک های بلک لایت یا شب تاب هم از دسته بادکنک های لاتکس محسوب می شوند. یک بادکنک آرایی به سبک بلک لایت می تواند نورهای زیبا و رنگارنگی را برای محیط تاریک فراهم کند. بادکنک های شب تاب در نور روز به رنگ های نئونی دیده می شوند و در شب می درخشند. همچنین می توان با قرار دادن چراغ ال ای دی در داخل بادکنک این درخشندگی را چند برابر کرد. بادکنک های بلک لایت به خصوص با تم تولد بلک لایت همخوانی دارند.

بوبو بالن ها نیز از دسته بادکنک لاتکس شفاف هستند. بوبوبالن ها فرمی کاملا کروی دارند و توسط چراغ های ال ای دی یا مواد مختلف پر یا پوشانده می شوند که وابسته به تم تولد جشن شما جذابیت بسیاری خواهند ساخت.

بادکنک فویلی

بادکنک های فویلی با زرورق یا فویل نازک ساخته شده و نسبت به بادکنک های لاتکس از انعطاف پذیری بیشتری برخوردارند. این ویژگی به همراه مقاومت بالای بادکنک فویلی، امکان اعمال فرم ها و شکل های مختلف را فراهم کرده است. همچنین برخلاف بادکنک لاتکس که حداکثر برای یک روز حالت باد کرده ی خود را حفظ می کند، بادکنک فویلی از دوام بیشتری برخوردار است و حتی می توان چندین بار از آن استفاده کرد.

3. هزینه های بادکنک آرایی

به طور کلی هزینه های بادکنک آرایی به 4 عامل ابعاد سازه، طرح سازه، ابعاد بادکنک ها و جنس بادکنک ها وابسته است که میتوان در یک فرم یکسان با تغییر این عوامل قیمت ها را تا چندین برابر کاهش یا افزایش داد.

اگر قصد برگزاری جشنی را دارید که حداقل هزینه را برای بادکنک آرایی شامل میشود، بادکنک های لاتکس به دلیل قیمت اقتصادی خود (نسبت به دیگر بادکنک ها) گزینه مناسبی هستند.

برای مثال، بادکنک های پولکی نوعی بادکنک لاتکس هستند که این روزها کاربرد زیادی در بادکنک آرایی مراسم های تولد و... پیدا کرده اند. این نوع بادکنک ها شفاف اند و با دانه های رنگی یونولیت یا کاغذهای رنگی پولکی تزئین شده اند. این بادکنک ها نسبت به بادکنک های بوبو شامل قیمت پایینتری می شوند.

در صورتی که به یک اندازه به زیبایی و هزینه بادکنک آرایی اهمیت می دهید میتوانید از ترکیب بادکنک های پاستیلی 32 اینچ و بادکنک های بوبو هم استفاده کنید و فرم های پیچیده تری برای بادکنک آرایی در نظر بگیرید.

4.مدل های بادکنک آرایی

ساده ترین مدل بادکنک آرایی که همه دوستداران بادکنک آنها را دیده اند فرم طاق بادکنک است و در سال های اخیر مدل های نامنظم یا ابری (natural) نیز محبوبیت بسیاری پیدا کرده اند. اما در فرم های پیچیده تر اشکال مختلف مثل اعداد، مدل های عروسکی یا حتی لوگوی شرکت ها را میتوان با بادکنک های مناسب ایجاد کرد.

برای آماده کردن محیط های بزرگ نیز می توان از تونل، سقف یا دیوار بادکنکی استفاده کرد که در محیط های عمومی جذابیت بالایی برای بازدید کنندگان ایجاد می کند.

برخی دیگر از مدل های بادکنک آرایی نیز حلقهی بادکنک، لوستر بادکنک، استند بادکنک، ستون بادکنک و ... هستند.

5. موقعیت شناسی در بادکنک آرایی

بادکنک آرایی ها نسبت به موقعیت های مکانی مختلف و شرایط میزبانی تنوع بسیاری خواهند داشت. برای مثال اگر شما در فضایی میزبانی جشن را برعهده دارید که مالکیت آن متعلق به شما نیست (کافه یا منزل اجاره ای) میتوانید از برخی مدل های بادکنک آرایی چون استند بادکنک یا طاق بادکنک استفاده کنید. برخی از این سازه ها به سادگی به هر محلی قابل جا به جایی هستند. البته این موضوع دومین ویژگی مثبت آنها نسبت به سایر روش های چیدمان محیط است. چرا که این سازه های بادکنکی برخلاف دیگر وسایل های محیط آرایی نیازی برای اتصال به دیوارهای محیط ندارند و در زمان کوتاهی هم قابل اجرا هستند.

برای محیط های باز و پارک ها نیز می توان از دسته بادکنک های هلیومی با طرح های جذاب مختلفی استفاده کرد.

6. هلیوم در بادکنک آرایی

از آن جایی که هلیوم از گازهایی مانند نیتروژن و اکسیژن (گازهایی با درصد غالب در اتمسفر زمین) سبک تر است، میتواند بادکنک ها را به راحتی در هوا شناور کند. به همین جهت با استفاده از ریسه بادکنک و حلقه یا وزنه بادکنک شناور کردن آنها در فضای خاصی از محیط به بهترین شکل قابل انجام است.

اگرچه گاز هلیوم جزو گازهای نجیب و غیر سمی است که به واکنش های شیمیای در بدن انسان تمایلی نشان نمی دهد(به طور معمول خطری در فضای عادی نخواهند داشت)، اما به شیوه های دیگری می تواند به سلامتی شما لطمه وارد کند.

متاسفانه یکی از سرگرمی های رایج در جشن ها، استفاده از گاز هلیوم برای نازک کردن صداست. به دلیل چگالی پایین هلیوم نسبت به هوای معمول، زمانی که ما هلیوم را تنفس می کنیم و بعد آن را از تارهای صوتی خود عبور می دهیم، هلیوم با سرعتی دو برابر نسبت به نیتروژن و اکسیژن از میان تارها عبور کرده و در نتیجه، انرژی بیشتری را بر آنها وارد می کند. این کار سبب می شود صدای برخواسته از تارهای صوتی نازک تر شنیده شود. البته تارهای صورتی بی تغییر باقی می مانند و تنها سرعت حرکت آن ها متفاوت است. اما بدن انسان به گونه ای طراحی شده است که اکسیژن درون هوا را به ریه ها وارد کرده و به سلول های خونی برساند. استشناق بیش از حد گاز هلیوم و پر کردن ریه با آن می تواند بدن را با کمبود اکسیژن مواجه کند. در کنار آن، ظرفیت ریه محدود است و استشناق بیش از حد هلیوم خطر ترکیدن کیسه های هوای موجود در ریه ها را در پی دارد. بنابراین، بهتر است از استنشاق گازهلیوم برای تغییر صدای خود اجتناب کنید.

7.عوامل آسیب زننده به بادکنک آرایی

برخی قواعد به طور ثابت برای همه بادکنک ها پابرجاست و در صورت رعایت آنها آرامش خاطر بیشتری برای ماندگاری بادکنک های و سلامت دکور جشنتان خواهید داشت.

اولین قانون این است که بادکنک های لاتکس نسبت به نور خورشید و گرما حساس هستند و در صورتی که در محیط عمومی از آنها استفاده میکنید بهتر است در سایه قرار گیرند و یا روی عمر زیادی برای آنها حساب باز نکنید.

دوم اینکه تمامی بادکنک ها ظرفیت پر شدن بیشتری نسبت به فرم استاندارد خودشان دارند که برای اطمینان بیشتر از نترکیدن آنهاست. به همین خاطر همیشه پیشنهاد میشود بادکنک ها را تا زمانی که فرم طبیعی دارند باد کنید که این میزان تقریبا 80 درصد ظرفیت بادکنک هاست. در صورت گذر از این مقدار، میزان احتمال ترکیدن بادکنک بر اثر گرما یا اصطکاک چند برابر خواهد شد.

آخرین مورد نیز در مورد بادکنک هلیومی است. بادکنک های لاتکس به طور طبیعی و وابسته به چسبی که برای آنها استفاده شده است بین 8 تا 48 ساعت عمر مفید خواهند داشت که ما همیشه حداقل آنرا در نظر میگیریم. پس اگر جشن شما در روزهای آتی است بهتر است باد کردن بادکنک ها را به ساعات آخر موکول کنید که در طول جشن حداکثر ظرفیت ممکن را برای شناور شدن در هوا داشته باشند.

سخنان پایانی در بادکنک آرایی

بادکنک یکی از جذاب ترین و کاربردی ترین اختراعات بشر در قرن های اخیر است و انتخاب هوشمندانه ی آن می تواند جشنی به یاد ماندنی را برای شما و مهمانانتان رقم بزند. البته برخی بادکنک آرایی ها به صورت آماده قابل فروش هستند که می توانید آنها را از تیم حرفه ای محیط آرایی سورتایم درخواست کنید تا یک تجربه کم نظیر و خاطراتی خوش از جشنتان برای شما بسازند.