نرم افزار اندروید کلوب

مشاهده رپورتاژ آگهی

23:28 1399/02/10
شرایط ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور

تعداد رشته ها و دانشگاه های بدون کنکور در سال های قبل آنقدر زیاد شده که حالا بسیاری از داوطلبان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هم به دنبال ثبت نام بدون کنکور هستند و این سوال را در ذهن دارند که آیا امکان ورود به مقطع کارشناسی ارشد بدون شرکت در آزمون ممکن است ؟ پاسخ این سوال مثبت است اما ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور در دانشگاه های سراسری و آزاد شرایط عمومی و اختصاصی دارد که در این مقاله قصد داریم به توضیح آن ها بپردازیم .

ثبت نام بدون کنکور ارشد دانشگاه های سراسری

دانشگاه های سراسری هر ساله بر اساس آیین نامه پذیرش بدون آزمون کارشناسی ارشد در رشته های تحصیلی مختلف اقدام به پذیرش دانشجو می کنند اما باید توجه داشت که ثبت نام بدون کنکور در این دانشگاه ها به راحتی آن چه داوطلبان تصور می کنند نیست چرا که وزارت علوم مجوز پذیرش بدون آزمون را تنها برای دانشجویان ممتاز و استعدادهای درخشان مقطع کارشناسی صادر می کند . به گزارش سایت هیوا داوطلبان با شرایط ذیل مورد تایید برای ثبت نام بدون کنکور ارشد می باشند :

  • سه چهارم واحدهای درسی خود را در مدت 6 نیمسال تحصیلی گذرانده و جزو 15 درصد برتر دانشجویان هم ورودی و هم رشته خود باشند .
  • حداکثر در مدت 8 نیمسال تحصیلی از مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شوند .

لازم به ذکر است ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور بلافاصله پس از فارغ التحصیلی و تنها برای یک بار امکان پذیر است . پس داوطلبان واجد شرایط باید در همان سال فارغ التحصیلی علاقه مندی خود را اعلام کنند . حال این ثبت نام چگونه و تحت چه شرایطی انجام می شود ؟

ثبت نام این داوطلبان در بازه های زمانی مختلف و بر اساس فراخوان های منتشر شده از سوی دانشگاه ها صورت می گیرد . به عبارت دیگر داوطلبان برای ثبت نام در دانشگاه مورد نظر خود باید اطلاعیه ها و فراخوان های منتشر شده در سایت دانشگاه را دنبال کرده و به محض اعلام زمان ثبت نام نسبت به تکمیل فرم و ارسال مدارک خود اقدام نمایند .

اما آیا پذیرش بدون آزمون کارشناسی ارشد برای تمامی دوره های روزانه ، شبانه ، پیام نور ، غیرانتفاعی و گردیس خودگردان انجام می شود ؟ در پاسخ به این سوال باید نگاهی به مصوبه وزارت علوم بیندازیم . مطابق این آیین نامه داوطلبان کارشناسی ارشد بدون کنکور برای دوره های روزانه پذیرش می شوند البته دانشگاه های غیرانتفاعی هم می توانند بر اساس آیین نامه بدون آزمون ارشد اقدام به پذیرش دانشجو نمایند .

همان طور که گفته شد آیین نامه پذیرش بدون آزمون ارشد تسهیلاتی را برای دانشجویان برترو ممتاز ایجاد می کند . از این رو دانشگاه اختیار دارد برگزیدگان رتبه های اول تا پانزدهم المپیادهای علمی دانشجویی و متقاضیانی را که در طول شش نیمسال تحصیلی فارغ التحصیل شده و جزو 15 درصد برتر دانشجویان هم ورودی و هم رشته خود می باشند به صورت مازاد بر ظرفیت پذیرش کند .

حال این سوال مطرح می شود که آیا پذیرش بدون آزمون تنها مختص دانشجویان دانشگاه های سراسری می باشد و دانشگاه آزاد اقدامی برای پذیرش بدون آزمون انجام نمی دهد ؟ درادامه به پاسخ دوطلبان در این خصوص می پردازیم .

ثبت نام بدون کنکور ارشد دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد هم به منظور ایجاد تسهیلات برای دانشجویان ممتاز و استعدادهای برتر ، به صورت بدون آزمون دانشجوی کارشناسی ارشد می پذیرد . ثبت نام بدون آزمون این دانشگاه برخلاف دانشگاه های سراسری یک بار در سال انجام شده و پذیرفته شدگان از مهر ماه وارد دانشگاه می شوند . زمان در نظر گرفته شده برای این فرایند همزمان با انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد یا مدت کوتاهی پس از آن خواهد بود . به گزارش سایت هیوا شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد به شرح ذیل می باشد :

  • برای رشته های علوم انسانی دارای حداقل معدل 17 و برای رشته های غیر علوم انسانی دارای حداقل معدل 16 باشند .
  • رشته محل های انتخابی آن ها هم نام و متجانس با رشته تحصیلی کارشناسی باشد .
  • تعداد نیمسال های تحصیلی فارغ التحصیلان کارشناسی پیوسته بیشتر از 8 نیمسال نشود .
  • تعداد نیمسال های تحصیلی فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته بیشتر از 4 نیمسال نشود .
  • دانشجویان واجد شرایط دارای دروس معادل سازی شده نباشند .
  • جزو فارغ التحصیلان ممتاز و واجد شرایط دانشگاه آزاد باشند .

لازم به ذکر است ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد اینترنتی بوده و در سایت azmoon.org انجام می شود . از این رو داوطلبان برای اولویت بندی رشته محل های مورد علاقه خود باید به این سایت مراجعه کرده و پس از پرداخت هزینه ثبت نام ، فرم مربوطه را تکمیل نمایند . اولویت پذیرش داوطلب در مرحله اول ، رشته محل دانشگاهی است که مقطع کارشناسی خود را در آنجا گذرانده و فارغ التحصیل شده است . حال چنان چه به دلایلی نظیر محدودیت ظرفیت پذیرش یا عدم دایر بودن رشته مورد نظر امکان پذیرش داوطلب در آن رشته محل وجود نداشت اولویت های بعدی او بررسی می شود . گفتنیست حداکثر تعداد انتخاب های داوطلب در این مرحله 100 رشته محل می باشد .

نتایج ارشد بدون آزمون دانشگاه آزاد معمولا همزمان با اعلام نتایج نهایی با آزمون این دانشگاه یا کمی بعد از آن منتشر می شود و پذیرفته شدگان از نیمسال اول تحصیلی می توانند وارد دانشگاه شوند . در آخر به پذیرش بدون آزمون دانشگاه پیام نور می پردازیم که ابهامات زیادی را برای داوطلبان ایجاد کرده است .

ثبت نام بدون کنکور ارشد دانشگاه پیام نور

تمامی متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بارها و بارها با واژه فراگیر پیام نور رو به رو شده اند اما شاید درک درستی از این مفهوم نداشته باشند چرا که به دلیل تبلیغات گسترده ، این دوره به عنوان پذیرش بدون آزمون دانشگاه پیام نور شناخته شده است در حالی که این تصور کاملا اشتباه بوده و متقاضیان شرکت در این دوره باید در آزمونی جامع که توسط سازمان سنجش برگزار می شود شرکت کنند . اما این آزمون چه تفاوتی با کنکور کارشناسی ارشد سراسری دارد ؟

آزمون ارشد فراگیر پیام نور دارای ساختاری متفاوت می باشد چرا که هر داوطلب پس از ثبت نام به مطالعه منابع مشخصی پرداخته و به عنوان دانش پذیر در آزمونی شرکت می کند که سوالات آن از دروس ترم اول مقطع کارشناسی ارشد طراحی شده است . به بیان دیگر گویی داوطلبان در امتحانات پایان ترم اول مقطع کارشناسی ارشد رشته مورد نظر خود شرکت می کنند و در صورت قبولی وارد ترم دوم خواهند شد .

ثبت نام ارشد فراگیر پیام نور معمولا اواخر مهر ماه و به صورت اینترنتی انجام می شود . داوطلبان با مراجعه به سایت سازمان سنجش و پرداخت هزینه ثبت نام می توانند فرم اینترنتی مربوطه را تکمیل نموده و علاقه مندی خود را اعلام نمایند . گفتنی است انتخاب رشته محل های مورد علاقه داوطلب نیز در همین مرحله صورت گرفته و امکان انتخاب 20 کد رشته محل وجود دارد .

به استناد سایت هیوا منابع آزمون ارشد فراگیر پیام نور به همراه کلیه شرایط و ضوابط ثبت نام در دفترچه راهنمای این آزمون درج شده و همزمان با آغاز ثبت نام بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد . متقاضیان پس از مطالعه این دفترچه می توانند شانس خود را برای قبولی در رشته محل های مختلف بیازمایند . پذیرفته شدگان ارشد فراگیر پیام نور از نیمسال دوم تحصیلی ( بهمن ماه ) می توانند وارد دانشگاه شده و به تحصیل بپردازند . پس با این توضیحات می توان نتیجه گرفت که کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور بدون کنکور نبوده و تنها تفاوت آن در نحوه برگزاری آزمون می باشد .