مشخصات سوال

علی معتمد , alli_motamed4
1 دی 87 - 09:57
درباره وقایع روز 13آبان چه می دانید
اطلاعات بیشتر : اتفاقاتی که در کشور عزیزمان ایران افتاده است


- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
آکام حبیبی , akam22
87/10/1 (10:31)
۱۳ آبان
سیزدهم آبان سالگرد سه رویداد مهم در تاریخ ایران است تبعید امام خمینی به تركیه در 13 آبان 1343، كشتار دانش‌آموزان در 13 آبان 1357 در دانشگاه تهران و تسخیر سفارت امریكا در 13 آبان 1358، سه رویداد متفاوت بودند، ولی هر یك در شكل دادن به حركت انقلاب اسلامی نقش خاصی ایفا كردند. هویت هر سه رخداد، مبارزه با استكبار و عوامل آن است و به همین دلیل این روز «روز ملی مبارزه با استكبار» نامیده می‌شود.
تبعید امام خمینی
در 13 آبان 1343 امام خمینی توسط مأموران حكومت شاه بازداشت و پس از انتقال از قم به تهران، به تركیه تبعید شدند. این تبعید در پی اعتراض امام به سیاستهای حكومت پهلوی و از جمله تصویب لایحه كاپیتولاسیون به وقوع پیوست. امام 9 روز پیش از تبعید، در مراسمی كه به مناسبت میلاد حضرت زهرا (س) در منزلشان برگزار شد، با ایراد نطقی جنایات و مفاسد كاپیتولاسیون را تشریح كردند. امام در سپیده دم 13 آبان توسط یك گروه از مأموران ساواك به سرپرستی سرهنگ مولوی ـ رئیس ساواك تهران ـ بازداشت شدند و هنوز آفتاب از افق سرنزده بوده كه با یك فروند هواپیمای نظامی از فرودگاه مهرآباد به تركیه تبعید شدند. اطلاعیه كوتاه ساواك كه از رادیو و تلویزیون و روزنامه‌ها انتشار یافت، چنین بود:
«طبق اطلاع موثق و شواهد و دلائل كافی چون رویه آقای خمینی و تحریكات مشارالیه علیه منافع ملت و امنیت و استقلال و تمامیت ارضی كشور تشخیص داده شد، لذا در تاریخ 13 آبان 1343 از ایران تبعید گردید.»1
در پی تبعید امام خمینی علیرغم فضای خفقان، موجی از اعتراض‌ها به صورت تظاهرات در بازار تهران، تعطیلی طولانی دروس حوزه‌‌ها و ارسال طومارها و نامه‌ها به سازمانهای بین‌المللی و مراجع تقلید جلوه‌گر شد. آیت‌الله حاج مصطفی خمینی نیز در روز تبعید امام بازداشت و زندانی شد و پس از چندی در 13 دی 1343 به تركیه نزد پدر تبعید شد.
دوران تبعید امام به تركیه بسیار سخت و شكننده بود. امام حتی از پوشیدن لباس روحانیت منع شده بودند. محل اقامت اولیه امام هتل بلوار پالاس آنكارا بود. امافردای آن روز برای مخفی‌ نگاهداشتن محل اقامت، امام را به محلی واقع در خیابان آتاترك منتقل كردند. چند روز بعد (21 آبان 1343) برای منزوی‌تر ساختن ایشان و قطع هرگونه ارتباط، محل تبعید را به شهر بورسا واقع در 46 كیلومتری غرب آنكارا انتقال دادند. در این مدت امكان هرگونه اقدام سیاسی از امام خمینی سلب شده و ایشان تحت مراقبت مستقیم مأمورین اعزامی ایران و نیروهای امنیتی تركیه قرار داشتند.
امام خمینی جمعاً 11 ماه در تركیه به سر بردند، سپس ساواك با هماهنگی دولت تركیه ایشان را در 13 مهر 1344 به عراق تبعید كردند. ایشان به مدت 13 سال تحت نظارت توأم با فشار رژیم بعثی عراق بودند. در بحبوحه انقلاب اسلامی، و در نتیجه افزایش اختناق رژیم بغداد امام خمینی تصمیم به خروج از عراق و عزیمت به كویت گرفتند اما كویت تحت فشار شاه، از پذیرش امام و هیئت همراه امتناع ورزید در نتیجه امام خمینی در مهر 1357 راهی فرانسه شد ندو در «نوفل لوشاتو» در حومه پاریس اقامت گزیدند. امام طی 4 ماه اقامت خود در فرانسه انقلاب اسلامی را تا مراحل پیروزی هدایت كردند و سپس در 12 بهمن 1357 به كشور بازگشتند. امام در طول هجرت 14 ساله خود به روشنگری افكار عمومی ایران و جهان نسبت به ماهیت حكومت شاه پرداخته و زمینه انقلاب مردمی و سقوط رژیم پهلوی را فراهم ساختند. به همین دلیل نقطه شروع دوره هجرت یعنی 13 آبان 1343 و همچنین نقطه پایان آن یعنی 12 بهمن 1357 به عنوان «یوم‌الله» شناخته شده است.
كشتار دانش‌آموزان
سیزدهم آبان 1357 و در روزهای اوج‌گیری انقلاب اسلامی دهها نفر از دانش‌آموزان كه برای انجام تظاهرات در محوطه دانشگاه تهران تجمع كرده بودند، هدف تیراندازی مأموران حكومت قرار گرفته و به شهادت رسیدند. به دلیل بسته بودن درهای دانشگاه هیچ یك از دانش‌آموزان نتوانستند از برابر آتش گلوله‌‌های مأموران بگریزند و این امر تلفات آنان را افزایش داده بود. این جنایت توسط دولت «آشتی ملی» شریف امامی صورت گرفت.
حادثه 13 آبان 1357 بعد از حادثه 17 شهریور آن سال، دومین خونریزی عمده دولت شریف امامی بود؛ در حالی كه عمر سیاسی این دولت از 70 روز تجاوز نمی‌كرد. ابعاد حادثه دانشگاه به حدی بود كه وقتی در برنامه اخبار شبانگاهی گزارش تیراندازی مستقیم سربازان به روی دانش‌آموزان در دانشگاه از شبكه سراسری تلویزیون پخش شد، وزیر علوم بلافاصله استعفا داد و فردای آن روز كابینه شریف امامی نیز سقوط كرد. از آن پس روز 13 آبان «روز دانش‌آموز» نامیده شد.
تسخیر «لانه جاسوسی»
سیزدهم آبان 1358 ساختمان سفارت امریكا در تهران توسط جمعی از دانشجویان معترض تصرف گردید از زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران تا زمان تسخیر سفارت امریكا در تهران دیپلماتهای امریكایی مستقر در سفارتخانه‌ از هیچ تلاشی در جهت مقابله با نظام نوبنیاد جمهوری اسلامی ایران فروگذار نمی‌كردند. تماس با سركردگان گروههای ضد انقلاب ، ارتباط حمایتی با شبكه‌های كودتا و براندازی در داخل كشور و تأمین مالی گروهكهای تروریستی كه در غرب و جنوب ایران به انفجار در لوله‌های نفتی و یا ایجاد نا امنی و بی‌ثباتی در مناطق كردنشین مشغول بودند، از عملكردهای مأموران سیاسی فعال در ساختمان سفارت امریكا بود. این حقایق در اسناد لانه جاسوسی نیز آمده است. بعضی از مقامات بلند پایه دولت كارتر پس از شكست وی در انتخابات 1359 ش. در خاطرات خود، به نقش نامطلوب و مخرب دستگاه حكومتی امریكا علیه ایران كه از طریق سفارتخانه آن كشور در تهران هدایت می‌شد اقرار كردند. سفارت امریكا در تهران طی زمستان 1357 تا پائیز 1358 به مركز فرماندهی عملیات جاسوسی و خرابكاری علیه جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده بود؛ نظامی كه عمر سیاسی آن به یك سال نمی‌رسید. با این حال سفارت امریكا زمانی توسط دانشجویان تسخیر شد كه امریكا خواست مشروع ملت ایران در استرداد شاه و اموال و دارایی‌های بلوكه شده ایران را نادیده گرفت و حتی امكاناتی وسیع در اختیار فراریان حكومت شاه گذاشت تا تشكیلات خود را علیه انقلاب سازماندهی و فعال كنند.
تسخیر لانه جاسوسی امریكا در تهران از ابتدا با حمایت امام خمینی مواجه گردید. امام تصرف لانه جاسوسی توسط دانشجویان را «انقلاب دوم» لقب دادند و در سخنانی، از این اقدام حمایت كردند:
«شما می‌بینید كه الان مركز فساد ‌امریكا را جوانها رفته‌اند گرفته‌اند و امریكائیها را هم كه در آنجا بودند، گرفتند و آن لانه فساد را بدست آوردند و امریكا هیچ غلطی نمی‌تواند بكند و جوانها مطمئن باشند كه امریكا هیچ غلطی نمی‌تواند بكند.»
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    87/10/1 (12:44)
(( 13 آبان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی ))در تاریخ انقلاب اسلامی ایران در روز 13 آبان سه حادثه مهم اتفاق افتاده که در شکل گیری پیروزی و تداوم انقلاب نقشی اساسی و مهم داشته است :

1- در 13 آبان سال 1343 بدنبال تصویب طرح کاپیتولاسیون در مجلس شورای رژیم گذشته که هدف از آن مصونیت مستشاران آمریکائی در ایران بود ، امام خمینی در آن زمان اعتراضات خود را علیه هیئت حاکمه و شخص شاه شروع کرده بود ناگهان حملات خود را متوجه طرح کاپیتولاسیون و امریکا به عنوان ام الفساد نمود لذا رژیم که تحمل اعتراضات امام ( ره ) را نداشت در روز 13 آبان 1343 ایشان را در قم دستگیر و مستقیما ٌ به بورسای ترکیه تبعید نمود که بعد از مدتی اقامت درترکیه امام به همراه شهید حاج آقای مصطفی خمینی به عراق رفت .

2- در 13 آبان سال 1357 در اوج تظاهرات مردم علیه رژیم ستم شاهی ، دانش آموزان مدارس تهران بهمراه دیگر اقشار مختلف مردم در مقابل دانشگاه تهران توسط مأمورین امنیتی رژیم به خاک و خون کشیده شده و تعداد زیادی از دانش آموزان در این روز به شهادت رسیدند لذا به روز 13 آبان روز دانش آموز نیز گفته میشود .

3- در 13 آبان سال 1358 ، در اوج دخالت های پنهان و آشکار هیئت حاکمه آمریکا به ریاست جیمی کارتر رئیس جمهور وقت آمریکا که از پیروزی انقلاب اسلامی در 22 بهمن 57 ضربات سختی را خورده بودند و همچنین پناه دادن به شاه مخلوع ومماشات دولت لیبرال منش آن زمان یعنی دولت مرحوم مهندس بازرگان ، تعداد زیادی از دانشجویان عضو انجمنهای اسلامی دانشجویان دانشگاههای مختلف تهران در یک اقدام شجاعانه سفارت آمریکا را که مرکز توطئه و ساماندهی ضد انقلابیون بود به تصرف در آورده و با انتشار اوراق و مدارک موجود در سفارت آمریکا ثابت نمودند که آنجا مرکز جاسوسی و فتنه بوده است .امام خمینی و مرحوم شهید بهشتی درهمان ابتدا حرکت دانشجویان را تأیید نموده و امام خمینی از تسخیر لانه جاسوسی آمریکا به عنوان انقلاب دوم در ایران یاد نمودند.

تعداد زیادی از این دانشجویان که از همان روز اول خود را به عنوان " دانشجویان پیرو خط امام " معرفی نمودند بعد از تحویل گروگانهای امریکائی به دولت امریکا ، عازم جبهه های دفاع مقدس شده و عمده آنان در هویزه و دیگر جبهه ها به شهادت رسیدند که شهید علم الهدی و شهید سید احمد رحیمی از این تبار هستند . عده ای دیگر نیز در مسئولیت های مختلف و با طرز تفکرات گوناگون انجام وظیفه می نمایند و معدودی نیز راه خطا را در پیش گرفته که نمونه بارز آنها عباس عبدی می باشد . لذا روز 13 آبان به عنوان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی نامگذاری شده است .


2.    87/10/6 (06:52)
فكر نكنم روز خوبی باشه چون 13 نحسه