نرم افزار اندروید کلوب

مشخصات سوال

دکتر درویش خان , darvishkhann
3 مهر 87 - 11:12
راحت ترین درمان آلرژی فصلی چیست؟


- این سوال بسته شده است.
بهترین پاسخ
الناز الناز , elnaz_909
87/7/13 (09:39)
شرح بیماری
آلرژى فصلى یکى از شایعترین آلرژیهاست. آلرژى فصلى یا به عبارت دقیقتر التهاب بینى ناشى از آلرژى معمولاً در بهار و تابستان به وجود مى‌آید و ناشى از گرده‌هاى گیاهى است. این بیمارى ناشى از استنشاق گرده‌هاى گیاهى و نیز وارد شدن آن به چشم است. زمان بروز علائم بیمارى ممکن است از اوایل بهار تا اواخر تابستان بر حسب گرده گیاهى که به آن حساسیت دارید و زمان معین گرده افشانى آن گیاه متفاوت باشد. معمولاً یک زمینه خانوادگى هم در مبتلایان وجود دارد. افراد داراى آلرژى به گرده‌هاى گیاهى ممکن است همزمان به میوه‌ها و سبزیجات خاص و نیز به بعضى آجیلها و مغزهاى خوراکى هم حساسیت داشته باشند (آلرژی غذایی).
علل بیماری
از علل مهم افزایش حساسیت یا آلرژی فصلی ، گرده‌های گلها و گیاهان است که در اثر گرده‌افشانی ایجاد می‌گردد. گرده‌افشانی درختانی مانند نارون ، گردو ، تبریزی ، ‌افرا ، چنار ، زبان گنجشک در اسفند ماه شروع شده
تا اواسط بهار ادامه می‌یابد ولی علوفه‌ها از ماههای اردیبهشت و خرداد گرده‌افشانی می‌کنند که تا اواسط مرداد ماه ادامه می‌یابد و علفهای هرز در اواخر تابستان تا اوایل پائیز گرده افشانی می کنند . از گلها ، گیاهانی مثل شمعدانی و گل سرخ حساسیت زا هستند .
علائم اصلى بیمارى
علائم اصلى بیمارى حملات مکرر عطسه ، آبریزش بینى ، خارش و آبریزش چشمها، احساس خارش در گلو ، سقف دهان و گوشها، کاهش تمرکز و احساس ناخوشى کلى است.
آلرژی فصلی یا آلرژی بینی؟
تحقیقات نشان می‌دهد، التهاب مخاط بینی ناشی از آلرژیهای فصلی می‌تواند در طول همه ماههای سال ایجاد شده و افراد را با مشکل مواجه کند. طبق نظریه‌ای که بین مردم رایج است، آلرژیهای فصلی تنها در فصل بهار اتفاق می‌افتد و شدت می‌یابد، اما در عین حال پژوهشهای جدید نشان می‌دهد التهاب مخاط بینی ارتباط به فصل خاصی ندارد و به خصوص در افراد مبتلا به آسم نباید نادیده گرفته شود. آمارها نشان می‌دهد که از هر 10 فرد مبتلا به آسم 8 نفر از آلرژیهای فصلی رنج می‌بردند. به اعتقاد پژوهشگران، عوامل مختلفی در بروز آلرژیهای فصلی موثر است که به فصل خاصی ارتباط ندارد و برای درمان این دو بیماری به صورت همزمان استفاده از کورتیزون استنشاقی (بکلومتازون بینی) می‌تواند، التهاب مجاری بینی و برونشیت‌ها را کاهش داده و درمان موثری محسوب شود.
پیشگیری
در صورتى که مى‌دانید به چه گرده گیاهى حساس هستید سعى کنید در فصل گرده افشانى آن گیاه از رفتن به محلهاى رویش آن گیاه خوددارى کنید. از عینکهاى آفتابى براى جلوگیرى از وارد شدن گرده‌ها به چشمهایتان استفاده کنید. داخل بینى‌تان را با سرم نمکى (نرمال سالین) شستشو دهید یا اندکى وازلین داخل بینى‌تان بمالید. اگر در محل زندگی‌تان گرده‌هاى گیاهى در فضا پراکنده مى‌شوند، درها و پنجره‌هاى اتاق خوابتان را در وسط صبح (حدود ساعت ۱۰) و ابتداى غروب (حدود ساعت ۷) بسته نگه دارید چرا که معمولاً در این ساعتها اوج گرده افشانى گیاهى صورت می‌گیرد. از رفتن به پارکها یا مزارع به خصوص به سمت غروب خوددارى کنید. براى تعیین کردن این که به کدام گرده‌هاى گیاهى حساسیت دارید مى‌توانید به یک کلینیک آلرژى مراجعه کنید.
درمان
درمان دارویی
براى درمان علائم از قرصهاى آنتى هیستامین و اسپری‌هاى ضد التهابى بینى استفاده مى‌شود. اسپرى‌ها یا قطره‌هاى بینى ضد التهاب، با کاهش تورم پوشش درون بینى گرفتگى بینى را برطرف مى‌کنند. اسپرى‌ها یا قطره‌هاى بینى ضد آلرژى با پوشش بینى و چشم مانع اثر عامل آلرژی‌زا مى‌شوند. همچنین در موارد مقاوم از اسپری‌های بینی کرومولین سدیم استفاده می‌شود که با جلوگیری از آزاد شدن هیستامین در بدن از بروز علائم آلرژی ممانعت می‌کند. اگر گرفتگى بینى باعث ناراحتى چندانى نشود، قرص یا اسپرى‌هاى ضداحتقان خیلى مفید نیستند. به تازگى یک قطره چشمى با نام «اولا پاتیدین» وارد بازار شده است که با جلوگیرى از آزاد شدن موادى که در بدن علائم حساسیت را بوجود مى‌آورند، مى‌تواند در موارد حساسیت چشمى بسیار موثر باشد. این قطره دو بار در روز مصرف مى‌شود.
درمان به روش حساسیت زدایی
اگر به رغم درمانهای دارویی، علائم شدید حساسیت در فرد باقى بماند، باید به روش خاصى نسبت به گرده گیاهى عامل بیمارى، حساسیت زدایى انجام شود. در این روش مقادیر کمى از آن گرده گیاهى در طول یک دوره سه ساله به فرد تزریق مى‌شود تا فرد نسبت آن تحمل پیدا کند و آلرژى درمان شود. با تزریق مواد آلرژی‌زاى مختلف به زیر پوستتان و مشاهده واکنش حاصل مى‌توان نوع ماده آلرژی‌زا را تعیین کرد.
آلرژی فصلی یکی از اپیدمیهای شایع در فصل بهار است که همه ساله بیش از یک چهارم جمعیت جهانی را با مشکلات جدی مواجه می کند و سالانه هزینه های سرسام آوری را به خانواده ها و دولتها تحمیل می کند.
بهار نشان دهنده آغاز یک دوره جدید سالانه است. در حقیقت پس از سرما و تاریکی زمستان و با شروع این فصل جدید، طبیعت زندگی تازه ای را شروع می کند و با این تولد دوباره طبیعت، رنگها و رایحه ها به سرعت گسترده می شوند، اما بهار با وجود تمام شگفتیهایی که دارد می تواند برای بسیاری از مردم مشکلات جدی را ایجاد کند. مشکلی که از آن با عنوان "آلرژی" یاد می شود.
در حقیقت آلرژیهای فصلی یکی از اپیدمیهای فصل بهار به شمار می روند به طوری که 25 درصد از جمعیت جهانی از این عارضه رنج می برند. در سال 1998 نتایج تحقیقاتی که در اروپا و با شرکت 100 هزار بیمار مبتلا به انواع آلرژی انجام شد، نشان داد که بین 9/10 تا 6/18 درصد از این بیماران از آلرژی فصلی رنج می برند.
همچنین نتایج تحقیقات دیگری که در خصوص موارد مبتلا به "تب یونجه" در بین دانش آموزان اسکاتلندی در دوره سالهای 1964 تا 1989 انجام شد، نشان داد که این بیماری در این دوره 4 برابر شده است.
در سوئیس موارد ابتلا به آلرژی در مدت 66 سال با یک افزایش 12 برابری مواجه شده است. در آمریکا بیماریهای آلرژیکی به بیش از 50 میلیون نفر، تقریبا در حدود 20 درصد از جمعیت این کشور آسیب می رساند.
از سویی دیگر بیماری آسم آلرژیکی بین سالهای 1990 تا 1994 بیش از 75 درصد افزایش یافته است و هزینه های اقتصادی و اجتماعی این بیماری نیز همزمان با گسترش آن تاحد قابل ملاحظه ای توسعه یافته است. به طوری که در سال 1998 در اروپا در حدود 10 میلیارد یورو برای درمان آسم هزینه شده است.

علائم آلرژی

آلرژی، واکنش سیستم ایمنی به ماده ای است که به طور طبیعی بی ضرر است. علائم آلرژیکی می توانند با عوارض خفیف و یا حادی بروز یابند که شامل موارد زیر می شوند:

علائم بینی: آب ریزش بینی، گرفتگی بینی، عطسه های مکرر و خارش بینی
علائم چشمی: خارش چشم، قرمزی، تورم، اشک ریزی و حساسیت به نور
علائم تنفسی: احساس کمبود هوا و تنفس همراه با صدای خس خس
علائم عمومی در بدن: خستگی و عصبی شدن

تمامی این علائم می توانند در بیمار ظاهر شوند و یا در موارد حادتر به خصوص در افرادی که سالها است از آلرژی فصلی رنج می برند با شدت بسیار زیادی بروز یابند و حتی می توانند تبدیل به آسم شوند.

انواع آلرژی

آلرژیها به دو مقوله بزرگ تقسیم می شوند که شامل آلرژیهای محیطی و آلرژیهای غذایی هستند. هر دو گروه این آلرژیها می توانند منجر به بروز آسم، برونشیت، رماتیسم مفصلی، دیابت، اگزما، سندروم خستگی مزمن، آب سیاه چشم، اختلالات مزاجی، مشکلات کلیوی، افزایش وزن، تپش قلب، حملات صرعی، افسردگی، فلج مغزی و "ام اس" شوند.

آلرژیهای محیطی: گرده گلهای مختلف، گرد و غبار خانگی، کرمهای پنیر، کپک قارچ و دود از جمله موادی هستند که بیشترین واکنشهای آلرژیکی را در بیماران برمی انگیزند.

آلرژیهای غذایی: غذاهایی که موجب بیشترین حالت آلرژی می شوند شامل گندم، شیر و فراورده های لبنی، سفیده تخم مرغ، گوجه فرنگی، سویا، بادام زمینی، شکلات، گوش ماهی و رنگهای خوراکی هستند.

دلایل بروز آلرژی

سیستم ایمنی بدن که در اثر استرس زیاد ضعیف شده باشد خطر ابتلا به آلرژی را افزایش می دهد. از دیگر فاکتورهایی که می توانند سیستم ایمنی را ضعیف کنند می توان به مصرف بیش از حد آنتی بیوتیکها، واکسیناسیون زیاد، قرصهای ضدبارداری و آلودگی زیست محیطی اشاره کرد.

همچنین در آلرژیهای غذایی استفاده از تنها یک رژیم غذایی و مصرف مکرر یک نوع غذای خاص می تواند در دراز مدت سیستم ایمنی را نسبت به آن ماده غذایی حساس کند و موجب بروز آلرژی شود.

پیشگیری از آلرژی

در اینجا به بررسی 10 قانون "ضد آلرژی" می پردازیم که که می توانند تا حد چشمگیری از بروز آلرژی فصلی بهار پیشگیری کنند.

1- استفاده از رژیم غذایی محتوی ویتامینهای گروه C، B و K

2- اجتناب از غذاهایی که دارای "رایحه های طبیعی" هستند. در میان موادی که در این گروه جای می گیرند می توان به عسل و گرده گلها اشاره کرد.

3- عدم استفاده از دارو بدون مشورت با پزشک. افرادی که از آلرژی رنج می برند بیش از دیگران به داروهای شیمیایی حساس هستند.

4- عدم استعمال دخانیات و دوری جستن از محیطهای ویژه افراد سیگاری، چرا که مخاطهای بینی و چشم می توانند تحریک شوند.

5- خوابیدن حداقل 8 ساعت در شب

6- تغذیه سه نوبت در روز

7- استراحت و دور شدن از کار حداقل به مدت یک ربع ساعت در زمانی که فرد احساس خستگی می کند

8- انجام فعالیتهای فیزیکی هفتگی

9- رسیدگی به کارهای شخصی در اوقات فراغت

10- عدم مبارزه با احساسات شخصی و بروز دادن احساسات در برقراری ارتباط با دیگران. درحقیقت احساسات سرکوب شده، استرسهای روحی و جسمی، زندگی بی نظم و ... فاکتورهایی هستند که سیستم ایمنی را خلع سلاح می کنند و موجب نفوذ بیشتر آلرژی می شوند.

  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    87/7/3 (11:30)
با سلام
دوری از محرک و استفاده از آنتی هیستامین ها

2.    87/7/3 (11:47)
مشاوره تلفنی 24 ساعته با كارت سلامت
سالم زیستن را بیاموزیم


تلفن مشاوره 9099070036
تلفن گویا 22068945
www.kartesalamat.com

* دسترسی 24 ساعته از سراسر ایران
* بدون نیاز به وقت قبلی
* دسترسی به مشاوران مجرب

همین لحظه میتوانید با مشاور خود تماس بگیرید !

3.    87/7/3 (12:01)
با سلام به شما دوست عزیز و با احترام به تمام عزیزانی که جواب خواهند داد من خودم دچار بیم اری آلرژی آُم هستم وبرای این بیماری درمانی نیست قفط استفاده نکردن از پشتی های پنبه ای استفاده نکردن از عطر ادکلن استفاده نکردن از دخانیات حتی در مجاورت آنها نخوردن غذاهای محرک مانند فلفل و موارد سرخ کردنی میتواند بیماری آلرژِی را کاهش دهد بنده از 5 سالگی دچار این بیماری هستم و با رعایت کردن این موارد مشکلاتم حل شده است البته غذاهای سرخ کردنی را میخورم!!

4.    87/7/3 (14:12)
من که الرژی دارم از داروی کتوتیفن استفاده می کنم
بهترین راه پیشگیری و قرار نگرفتن در معرض الرژن هاست
ودر فصل های مختلفم که الرژن های مختلفی وجود داره


5.    87/7/3 (18:28)
درمان
درمان دارویی
براى درمان علائم از قرصهاى آنتى هیستامین و اسپری‌هاى ضد التهابى بینى استفاده مى‌شود. اسپرى‌ها یا قطره‌هاى بینى ضد التهاب، با کاهش تورم پوشش درون بینى گرفتگى بینى را برطرف مى‌کنند. اسپرى‌ها یا قطره‌هاى بینى ضد آلرژى با پوشش بینى و چشم مانع اثر عامل آلرژی‌زا مى‌شوند. همچنین در موارد مقاوم از اسپری‌های بینی کرومولین سدیم استفاده می‌شود که با جلوگیری از آزاد شدن هیستامین در بدن از بروز علائم آلرژی ممانعت می‌کند. اگر گرفتگى بینى باعث ناراحتى چندانى نشود، قرص یا اسپرى‌هاى ضداحتقان خیلى مفید نیستند. به تازگى یک قطره چشمى با نام «اولا پاتیدین» وارد بازار شده است که با جلوگیرى از آزاد شدن موادى که در بدن علائم حساسیت را بوجود مى‌آورند، مى‌تواند در موارد حساسیت چشمى بسیار موثر باشد. این قطره دو بار در روز مصرف مى‌شود.

درمان به روش حساسیت زدایی
اگر به رغم درمانهای دارویی، علائم شدید حساسیت در فرد باقى بماند، باید به روش خاصى نسبت به گرده گیاهى عامل بیمارى، حساسیت زدایى انجام شود. در این روش مقادیر کمى از آن گرده گیاهى در طول یک دوره سه ساله به فرد تزریق مى‌شود تا فرد نسبت آن تحمل پیدا کند و آلرژى درمان شود. با تزریق مواد آلرژی‌زاى مختلف به زیر پوستتان و مشاهده واکنش حاصل مى‌توان نوع ماده آلرژی‌زا را تعیین کرد.

6.    87/7/3 (20:54)
در افرادی كه آلرژی های خفیف دارند، دارو های آنتی هیستامین خوب عمل می كنند و تنها در موارد لزوم باید مصرف شوند. افرادی كه علائم روزانه آلرژی آنها بیش از چندهفته به طول می انجامد نیاز به درمان پیشگیری كننده بیشتر با یك اسپری بینی كورتونی مثلاً بكلومتازون دارند، كه واكنش آلرژی را كاهش می دهد و آزادی هیستامین ،ماده ای كه علائم حساسیت را به وجود می آورد را متوقف می كند. اسپری های كورتونی بینی موثر ترین درمان آلرژی ها هستند. این اسپری ها نیاز به مصرف آنتی هیستامین ها را هم كاهش می دهند. این اسپری ها برخلاف آنتی هیستامین ها باید به طور روزانه به كار برده شوند تا از علائم آلرژی جلوگیری شود. اسپری های كورتونی استنشاقی ندرتاً ممكن است عوارض چشمی مانند آب مروارید (كاتاراكت) و آب سیاه (گلوكوم) به وجود آورند. در حال حاضر یك داروی آنتی هیستامینی به صورت اسپری بینی با نام Astelin هم به بازار آمده است اما به اندازه اسپری های كورتونی موثر نیست. یك اسپری بینی دیگر Nasalcrom هم وجود دارد ك به پیشگیری از علائم آلرژی كمك می كند اما آن هم به اندازه اسپری های بینی كورتونی تاثیر ندارد. این اسپری ها در موارد عدم تحمل دارو های استروئیدی و كورتونی تجویز می شوند. دارو های ضداحتقان مانند سودوافدرین (با نام های تجارتی مختلف از جمله Sudafed) یا در تركیب با دارو های آنتی هیستامین آنتی هیستامین دكونژستانت (با نام های تجارتی مختلف مثلاً (Tavist-D و Calritin- D) به درمان علائم احتقان و پرخونی بینی كه باعث گرفتگی بینی می شود كمك می كنند، اما نمی توانند واكنش آلرژی زمینه ای را معالجه كنند

7.    87/7/5 (17:02)
درمان خاصی نداره من آنتی هیستامین رو ترجیح می دم

8.    87/7/5 (17:27)
سلام خیلی راحت
با مشاوره پزشک استفاده از لوراتادینها که کمتر مخرب اند
موفق باشید

9.    87/7/5 (22:10)
آلرزی فصلی؟

10.    87/7/6 (07:29)
سلام
همانطوری که دوستان گفتند . در درجه اول باید از محرک ها دوری کرد که کار مشکلی است زیرا تعداد آنها زیاد است و بسیاری از آنها ناشناخته اند. یا امکان دوری از آنها وجود ندارد. بطور مثال یکی از عوامل آلرژی تنفسی و آبریزش بینی یک نوع انگل میکروسکوپی بنام مایت است که همراه با گردو خاک هوا وارد مجاری تنفسی شده و موجب آلرژی می شود.
راه دیگر استفاده از داروهای آنتی هیستامین است تا بصورت علامتی بیماری را بطور موقت درمان کند. این داروها مانند هر داروی دیگری عوارضی دارند که از مهمترین آن حالت خواب آلودگی است . امروزه با فن آوری های جدید در علم داروسازی بصورت مولکولی روی مولکول داروها کار کرده و داروهایی تولید کرده اند که عوارض جانبی ناچیز و اثرات بیشتر داشته باشند. از این دسته اند داروهایی مثل آپو سیتریزین. داروهایی دیگری که برای درمان آلرژی مورد استفاده قرار می گیرند کورتیکو استروئید ها هستند که بصورتهای مختلف مثل آمپول - قرص یا آسپری تجویز می شوند. ولی این داروها هم عوارض خود را بدنبال خواهند داشت.
روش دیگر درمان آلرژی مراجعه به کلینیک آلرژی است تا در طول یک دوره طولانی بتدریج آلرژن های مختلف روی بدن تست شود و آلرژن های هدف مشخص شود. سپس با روشهای خاصی حالت آنتی آلرژی بوجود آید. که دیگر فرد به آن عوامل ، آلرژی نشان ندهد. عیب این روش طولانی بودن و پر هزینه بودن آن است.
روشهای دیگری مثل هومیوپاتی- هیپنوتیزم - طب سوزنی نیز وجود دارند که افراد مختلف نتایج مختلفی را در مورد آنها ذکر می کنند. بهر حال اینگونه روشها حتما باید توسط یک متخصص باتجربه و ماهر انجام شود.

11.    87/7/6 (09:35)
بهترین و راحت ترین درمان

شستشوی دائم بینی با نرمال سالین 9%

واقعا معجزه میکنه روزی چند بار این رو انجام بدید متوجه میشید که بهترین راهههههههههههههههههه

12.    87/7/7 (10:50)
من هم مشكل الرژی دارم
به هیچ وجه نمیشه از الرژی فرار كرد
من چندین ساله كه با این مشكل روبه رو هستم تمام تستها و ازمایشهای لازم را هم داد
تنها را مصرف داروهای ضد الرژیه
هیدرو كسی زین 10 استفاده می كنم خوبه تا دوروز راحتم

13.    87/7/8 (14:53)
دوری از محرك آلرژی