مشخصات سوال

دکتررضا رضائیان  , zahra_naz325
4 مرداد 89 - 09:32
برای دفع سنگ های کلیه چه باید کرد؟


- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
سروش رنجستر , sourush
89/5/4 (09:41)
1.نوشیدن مایعات زیاد بخصوص آب بدون املاح
2.تحرک کافی وورزش
3.استفاده از قطره گیاهی سنکل وسایر میوه ها ی مدر مانند هندوانه وگیاهان دارویی مدر مانند خار خسک وترب سیاه
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    89/5/4 (13:47)
با سلام
ضمن تایید گفته های دوست عزیزیکه پاسخ اول را داده اند مراجعه به منخصص ارولوژی و معاینات توسط ایشان و رعایت دستور پزشک

2.    89/5/4 (17:18)
سنگ کلیه ذرات کوچک و سخت که در یک یا هر دو کلیه تشکیل شده و گاهی به داخل حالب ها (لوله های عضلانی باریکی که ادرار را از کلیه ها به مثانه منتقل می کنند) انتقال یابند. سنگ کلیه از نظر اندازه از یک دانه شن تا حدود یک توپ گلف متغیر بوده و ممکن است منفرد یا متعدد باشد. سنگ کلیه معمولاً بزرگسالان بالای ۳۰ سال از هر دو جنس را مبتلا می سازد ولی در مردان شایع تر است .

علایم شایع
دوره های درد شدید و پیچشی (متناوب ) به فاصله هر چند دقیقه . درد معمولاً ابتدا در ناحیه پشت ، درست پایین دنده ها، ظاهر می گردد. در طی چند ساعت یا چند روز، ناحیه درد از مسیر حرکتی سنگ از حالب به طرف کشاله ران پیروی می کند. با دفع سنگ درد بیمار متوقف می گردد.

تهوع مکرر
دفع مقادیر اندک خون در ادرار. ادرار ممکن است کدر یا تیره به نظر برسد.

علل
دفع مقادیر بیش از حد کلسیم از ادرار در اثر اختلال غده پاراتیرویید ـ که تنظیم متابولیسم کلسیم را به عهده دارد ـ یا در اثر مصرف بیش از حد کلسیم و ویتامین ـ د
نقرس (در مورد سنگ های اسیداوریکی )
انسداد ادراری به هر دلیل
عوامل افزایش دهنده خطر
کاهش حجم ادار ناشی از بی آبی یا آب وهوای گرم و خشک
رژیم غذایی نامتناسب (مصرف بیش از حد کلسیم )
سابقه خانوادگی سنگ کلیه
پرکاری پاراتیرویید
در بستر افتادن طولانی مدت به هر دلیل
سوء مصرف الکل

پیشگیری
مصرف روزانه حدود ۳ لیتر مایعات و عمدتاً آب خالص
اجتناب از مصرف شیر و فرآورده های لبنی در صورتی که سنگ کلیه از نوع کلسیمی ـ فسفری باشد.
خودداری از شرایطی که با تعریق بیش از حد همراه است .

عواقب مورد انتظار
سنگ های بزرگ معمولاً در کلیه مانده و بدون علامتند، هرچند که می توانند به کلیه آسیب بزنند. سنگ های کوچک به آسانی همراه ادرار از طریق حالب دفع می گردند. سنگ های بین این دو اندازه که از طرفی قابلیت ورود به حالب را داشته و از طرف دیگر به اندازه کافی کوچک نیستند تا عبور آنها از حالب به آسانی صورت گیرد باعث ایجاد درد شدید می گردند. این سنگ ها معمولاً در طی چند روز دفع می گردند. چنانچه حرکت سنگ متوقف شده و باعث انسداد ادراری گردد، برای پیشگیری از آسیب بیشتر کلیه باید خارج گردد.

عوارض احتمالی
عفونت دستگاه ادراری آسیب به کلیه به طوری که عمل جراحی را ضروری سازد. عود سنگ

درمان
اصول کلی
- هنگام ادرار کردن از کاغذ صافی یا گاز استفاده کنید تا دفع سنگ مشخص شود؛ یا داخل یک ظرف شیشه ای ادرار کرده ، وجود سنگ را بررسی کرده و در صورت وجود آن را جدا کرده ، ادرار را دور بریزید. برای مشخص شدن ترکیب سنگ ، آن را نزد پزشک ببرید.
- بررس های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش کامل ادرار و کشت ادرا، عکس شکم ، سونوگرافی کلیه ، سی تی اسکن ، و اُروگرافی وریدی (روشی برای بررسی کلیه ها و مجاری ادرار با تزریق یک داروی قابل شناسایی توسط اشعه ایکس به داخل جریان خون )
- در صورت وجود سنگ کوچک منفرد بدون عارضه انسداد و عفونت ممکن است به درمان خاصی نیاز نباشد.
- در مورد سنگ های بزرگتری که خودبه خود دفع نشده و باعث ایجاد عوراض ، عفونت یا درد شدید شده اند اقدامات درمانی به منظور حذف آنها لازم است . روش های مختلف درمانی در این زمینه عبارتند از: حل کردن سنگ به طریق شیمیایی ، در آوردن سنگ با آندوسکوپ ، خارج کردن سنگ از طریق پوست ، سنگ شکنی با کمک امواج ماوراء صورت از خارج بدن [ESWL] ، و به ندرت جراحی باز. سایر رویکردهای درمانی جدید نیز در دست بررسی است .
- سنگ های ناشی از بالا بودن میزان کلسیم بدن ممکن است نیازمند برداشت جراحی بافت پاراتیرویید غیرطبیعی باشند.
داروها
مسکن ها
داروهای ضداسپاسم برای شل کردن عضلات حالب و کمک به دفع سنگ
بسته به نوع سنگ (سنگ های حاوی کلسیم ، استروایت ، سیستینی ، اسیداوریکی یا سایر ترکیبات ) داروهایی به منظور متوقف کردن رشد سنگ های موجود یا تشکیل سنگ های جدید ممکن است تجویز شود. این نوع درمان مستلزم برنامه طولانی مدت بوده و پایبندی بیمار به اجرای آن در موفقیت آن مهم است .

فعالیت

اگر شما از ابتلای خود به سنگ کلیه مطلع هستید از موقعیت هایی که در آنها بروز درد شدید ممکن است خطر آفرین باشد، نظیر بالارفتن از نردبان و کار برروی پشت بام یا داربست دوری کنید.
طی حمله سنگ کلیه تا حد امکان به فعالیت های طبیعی خود ادامه دهید.
در بستر نمانید چرا که فعالیت به دفع سنگ کمک می کند.

رژیم غذایی
اگر نوع سنگ کلسیمی یا فسفری باشد، از مصرف فرآورده های لبنی ، شکلات و نارگیل خودداری کنید.
اگر نوع سنگ فسفاته باشد، رژیم غذایی حاوی اسیدها به اسیدی نگه داشتن مختصر ادرار کمک می کند.
اگر نوع سنگ ، اسیداوریکی یا سیستینی باشد، رژیم غذایی حاوی مواد قلیایی به قلیایی نگه داشتن مختصر ادرار کمک می کند.
در مورد همه انواع سنگ ، نوشیدن روزانه حداقل ۱۳ لیوان مایعات (و بیشتر از همه آب خالص ) ضروری است
رژیم غذایی کم چربی و پرفیر نیز توصیه می گردد.
در این شرایط به پزشک خود مراجعه نمایید
اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان دارای علایم سنگ کلیه باشید.
- اگر افزایش درجه حرارت تا ۳/۳۸ درجه سانتیگراد
- اگر بروز علایم عفونت کلیه (سوزش و ناراحتی هنگام ادرار کردن یا احساس مکرر نیاز فوری به ادرار کردن )
- اگر دچارعلایم جدید و غیرقابل توجیه شده اید. داروهای تجویزی ممکن است با عوارض جانبی همراه باشند.

انواع سنگ کلیه

سنگ کلیه دراثرکریستال حاصل از نمک و مواد موجود درا د را ربه وجود می آید، که به تدریج اندازه ی آن بزرگ می شود. سنگ های کلیه علایم و جنبه های بالینی مشابهی دارند، ولی نوع بیماری ودرمان آنها متفاوت است. براساس مطالعات درازمدت، در بسیاری ازموارد احتمال عود مجدد وجود دارد، لذا سنگ دفع شده باید تجزیه شده و ارزیابی های لازم روی بیمار صورت گیرد.
افزایش فیبر غذایی، سبب کاهش عوامل خطر تشکیل سنگ به خصوص سنگ های کلسیمی می شود.
عوامل زمینه ساز بروز سنگ های کلیه:
۱- کم تحرکی:

کم تحرکی که مثلاً در هنگام بیماری یا ناتوانی رخ می دهد، می تواند سبب برداشت کلسیم بیشتری از استخوان شده ، لذا غلظت کلسیم در ادرار افزایش می یابد.

۲- پرکاری تیروئید:
پرکاری تیروئید اولیه، سبب افزایش دفع کلسیم می شود. حدود دوسوم افرادی که بیماری غد د درون ریز دارند، مبتلا به سنگ کلیه می شوند. در عین حال این اختلال تنها ۵% موارد سنگ های کلسیمی را در بر می گیرد.

۳- اسیدوز توبولی کلیه:
در اثر نقص در تولید آمونیاک به وسیله ی کلیه، افزایش دفع کلسیم (توسط کلیه) ایجاد می شود.

۴- مصرف زیاد نمک :
براساس مطالعات، مصرف زیاد نمک سبب افزایش دفع کلسیم درادرار می شود.

۵- افزایش کلسیم ادرار با علت ناشناخته :
برخی افراد حتی با مصرف رژیم غذایی کم کلسیم، به دلایل ناشناخته روزانه تا ۵۰۰ میلی گرم کلسیم دفع می کنند.

۶- افزایش اگزالات ادرار:
حدود نیمی از سنگ های کلسیمی به این ترکیب متصل می شوند. اگزالات به طور طبیعی تنها در چند ماده ی غذایی وجود دارد و دسترسی بدن به اگزالات به میزان جذب و دفع آن بستگی دارد، که در همه ی افراد این نسبت یکسان نیست. مطالعات انجام شده بر روی افراد سالم داوطلب، نشان داده است که در مورد تمام غذاها همچنان که اگزالات غذا افزایش می یابد، دفع اگزالات ادراری به همان نسبت بالا نمی رود. تنها هشت ماده ی غذایی سبب افزایش دفع ادراری اگزالات می شوند. این مواد غذایی شامل: اسفناج، ریواس ، چغندر ، آجیل، شکلات ، چای ، سبوس گندم و توت فرنگی هستند. به طور طبیعی مقدار اسید اگزالیک دفع شده در ادرار، نباید بیشتر از ۴۰-۱۰ میلی گرم در روز باشد تنها ۱۰% این میزان از رژیم غذایی حاصل می شود، بقیه ی آن، حاصل سوخت و ساز داخلی است.
اختلالات گوارشی توام با سوء جذب، معمول ترین علت افزایش دفع ادراری اگزالات می باشند که در بیماری ها یی مانند کرون و سلیاک دیده می شود. زیرا چربی جذب نشده، کلسیم را در روده باند می کند و در نتیجه جذب اگزالات افزایش می یابد.
یک اختلال ژنتیکی نادر نیز باعث افزایش اگزالات در ادرار می شود که در نتیجه سنگ های اگزالات کلسیم عود کننده، ایجاد می شوند که نهایتاً نارسایی کلیه ایجاد می شود. این افراد معمولاً قبل از رسیدن به دهه ی سوم زندگی تلف می شوند.

۷- پروتئین حیوانی:

رژیم غذایی پر پروتئین همراه با افزایش دفع کلسیم، اگزالات و اورات است. در واقع مصرف زیاد پروتئین حیوانی با بار اسیدی آن (۱ میلی اکی والان هیدرژن در هر گرم پروتئین ) سبب افزایش دفع کلسیم می شود. لذا برخی محققان، رژیم های غذایی گیاهی را به افراد مستعد ابتلا به سنگ های کلیه توصیه می کنند.

۸- فیبر غذایی:
افزایش فیبر غذایی، سبب کاهش عوامل خطر تشکیل سنگ به خصوص سنگ های کلسیمی می شود.

انواع سنگ های کلیه:
۱- سنگ های اگزالات و فسفات کلسیم:
حدود ۸۰% سنگ های کلیه، از جنس اگزالات کلسیم هستند و بروز این نوع سنگ کلیه بیشتر در سنین میانسالی است. از جمله علل دیگر، پرکاری تیروئید، افزایش اسید اوریک ادرار، اسیدوز توبولی کلیه، افزایش اگزالات ادرار و افزایش کلسیم ادرار می باشد. درمان اولیه شامل برطرف کردن عامل اصلی است. برای مثال در درمان پرکاری تیروئید، غده ی تیروئید برداشته می شود. در اسیدوز توبولی کلیه، درمان بیکربناتی و پتاسیمی است.

۲- سنگ های STRUVITE:
این سنگ ها از نظر شیوع، بعد از سنگ های کلسیمی هستند که حاوی آمونیوم، فسفات و منیزیم می باشند. در واقع این سنگ ها حدود ۱۵-۵% موارد سنگ کلیه را تشکیل می دهند. این سنگ ها با عفونت های سیستم ادراری ارتباط دارند، به این علت به آنها سنگ های عفونی گفته می شود. عامل بیماری زایی که عفونت ایجاد می کند، PROTEUS MIRABILIS است. این عامل بیماری زا، یک باکتری حاوی اوره آز است که اوره را می شکند. این آنزیم، اوره را به آمونیاک تبدیل می کند. در نتیجه PH ادرار را قلیایی می نماید. در این محیط قلیایی، STRUVITE رسوب می کند و بزرگ می گردد. معمولاً این سنگ ها با جراحی برداشته می شوند.

۳- سنگ های اسید اوریکی:
این سنگ ها حدود ۴% موارد سنگ کلیه را تشکیل می دهند. افزایش دفع اسید اوریک، در اثر اختلال در سوخت و ساز واسطه ای پورین ها رخ می دهد، که در بیماری نقرس دیده می شود. البته ممکن است در اثر بیماری های تحلیل برنده ی دیگر نیز، که سبب شکسته شدن سریع عضلات می شوند، هم به وجود آید.
۴- سنگ های سیستئینی:
این سنگ ها حدود ۱% موارد سنگ کلیه را تشکیل می دهند. این بیماری ژنتیکی نسبتاً نادر، در اثر اختلال ژنتیکی در بازجذب کلیوی اسید آمینه ی سیستئین رخ می دهد. لذا این ترکیب در ادرار تجمع می یابد. به این وضعیت، سیستینئوری ( وجود سیستئین در ادرار) گفته می شود. علت این اختلال ژنتیکی است. لذا در سنین کودکی بروز می کند و معمولاً سابقه ی خانوادگی نیز دارد. این بیماری یکی از معمول ترین علت های سنگ کلیه در دوران کودکی و قبل از بلوغ است.

علل بروز سنگ کلیه
بررسی‌ها نشان می‌دهد، زمانیکه میزان نمک و مواد معدنی موجود در بدن افزایش یابد شرایط برای ابتلا به سنگ کلیه مساعد می‌شود.
از مهمترین عواملی که امکان ابتلای فرد را به سنگ کلیه افزایش می‌دهد، عبارتند از:
- قرار گرفتن فرد در رده سنی ۲۰ الی ۴۰سال
- مصرف داروهایی از قبیل داروهای ادرارآور، داروهای مربوط به ضدترشی معده و ….
- داشتن یک کلیه
- مصرف رژیم‌های غذایی غنی شده در پروتئین ولی ضعیف از لحاظ تامین میزان فیبر مورد نیاز بدن
- کم شدن میزان آب موجود در بدن به دنبال عدم مصرف مایعات و سکونت در محیط‌های گرم
- و در نهایت، عدم تحرک و فعالیت
در بسیاری از موارد سنگ‌های کلیوی قادر به حرکت نمی‌باشند و به این ترتیب نمی‌توانند نشانه‌ای مبنی بر وجود این بیماری در فرد ایجاد کنند. ولی اگر این سنگ‌ها قادر به حرکت باشند، باعث بروز نشانه‌های زیادی در فرد می‌شوند، نشانه‌هایی از قبیل،
- احساس در دور عضلات کمر
- وجود خون و تیرگی در ادوار
- حالت تهوع و استفراغ
- احساس سوزش به هنگام خارج شدن ادرار از بدن
- تب و ….
راه‌های درمان سنگ کلیه، بسته به نوع سنگ و چگونگی متفاوت می‌باشد.
بیشتر سنگ‌های کلیه، بدون نیاز به جراحی قابل درمانند، یعنی در چنین مواردی نو شدن میزان زیادی مایعات و داشتن تحرک و فعالیت کافی است که بتوان به دفع سنگ از بدن کمک کرد. ولی زمانی هم هست که اگر سنگ کلیه به مدت طولانی در بدن باقی بماند، می‌تواند باعث بروز ایجاد عفونت‌ها و یا ناراحتی‌های حاد کلیوی شود، در چنین مواردی عمل جراحی توصیه می‌شود.

اثر رژیم‌های غذایی بر سنگ کلیه
سنگ‌های کلیوی بسیار شایعند و قابلیت بازگشت و تولید درد زیادی دارند. بیشتر این سنگ‌ها از کلسیم اگزالات تشکیل شده‌اند و هنگامی که سطح کلسیم ادرار از سطح طبیعی بالاتر می‌رود تشکیل می‌شوند.
تحقیقات جدید نشان می‌دهند که برای جلوگیری از برگشت سنگ کلیه محدودیت در مصرف پروتئین‌های حیوانی و نمک نمک در رژیم غذایی موثرتر از کاهش مصرف کلسیم است. در یک بررسی مقایسه‌ای نشان داده شد که تنها ۲۰ درصد کسانی که در رژیم غذای خود از پروتئین‌های حیوانی و نمک کمتر استفاده می‌کردند دو بار مبتلا به سنگ کلیوی شدند. این در صورتی است که ۳۸ درصد از کسانی که محدودیت استفاده از کلسیم را داشتند دچار بازگشت سنگ کلیه شدند. نتایج به دست آمده از تحقیقات دانشمندان ایتالیایی نشان می‌دهد کاهش استفاده از کلسیم نه تنها موجب کم شدن درصد ابتلای دوباره به سنگ کلیه نمی‌شود بلکه باعث افت شدید کلسیم بدن و در نتیجه بیماری‌های استخوانی به خصوص در بانوان می‌شود.
یک رژیم غذایی با مقدار کاهش یافته از پروتئین‌های حیوانی و نمک می‌تواند از ترشح کلسیم در ادرار و منجر به ترشح مقادیر افزایش یافته‌ای از اگزالات در ادرار می‌شود. مصرف پتاسیم نیز در کاهش دفع کلسیم بسیار مؤثر است.

3.    89/5/4 (17:22)
در دنیا از هر 15 نفر یك نفر در طول عمر خود مبتلا به سنگ كلیه می‌شود كه این آمار نشانگر شیوع بالای آن است. سنگ كلیه جسم سختی است متشكل از املاح معدنی و ماده كریستال كه در كلیه و مجاری ادراری تشكیل می‌شود. هسته اولیه سنگ معمولا زمانی تشكیل می‌شود كه حجم ادرار كاهش یافته و ادرار غلیظ شده است.

شایع‌ترین نوع آن سنگ‌های كلسیمی هستند كه با اگزالات یا فسفات تركیب شده‌اند. اسید اوریك یا آمینواسید سیستئین را هم می‌توان در تركیب سنگ‌ها دید. حتی عفونت كلیه و مجاری ادراری می‌تواند سنگ كلیه ایجاد كند.
چه افرادی بیشتر سنگ كلیه می‌گیرند؟
شاید خیلی از اوقات شنیده باشید كه سنگ كلیه ارثی است. این مساله تا حدود زیادی درست است. ژنتیك به عنوان یك فاكتور مهم در سنگ‌ساز بودن كلیه تاثیرگذار است. مطالعه‌ای در ایتالیا روی افراد مبتلا به سنگ كلیه نشان داده 22 درصد از افرادی كه سنگ كلیه دارند والدینشان نیز سنگ كلیه دارند. فعالیت و تعریق زیاد و جایگزین نكردن آب دفع شده، احتمال سنگ كلیه را بالا می‌برد. در این میان مردان‌ 3 برابر بیش از زنان و سفیدپوستان بیش از سیاهپوستان دچار سنگ كلیه می‌شوند. آب و هوای گرم، تنبلی و بی‌تحركی و حتی خوابیدن به روی شكم هم تا حدی در این زمینه موثر است. در ضمن شیوع سنگ‌های كلیوی و مجاری ادراری بین 20 تا 50 سال بیشتر است. همچنین داشتن سابقه سنگ كلیه خود احتمال داشتن سنگ كلیه مجدد را بالا می‌برد.
آیا بیماری‌های خاص، احتمال سنگ كلیه را بالا می‌برند؟
برخی بیماری‌ها و حالات مختلف با افزایش احتمال بروز سنگ كلیه همراهند. اشكال ساختاری دستگاه ادراری، نقرس، دفع كلسیم بالا از ادرار هیپرپاراتیروئیدی، دفع اگزالات و سیستئین بالا از ادرار، دیابت، بیماری فشار خون، چاقی، بیماری التهابی روده، سابقه جراحی دستگاه گوارش، مصرف بعضی داروها مثل گروهی از داروهای مُدر همچون هیدروكلروتیازیدها، آنتی‌اسیدهای حاوی كلسیم، ایندیناویر، از جمله مواردی هستند كه باعث افزایش خطر ابتلا به سنگ‌های كلیوی می‌شوند.
و اما این بیماری چه علائمی دارد؟
خیلی اوقات سنگ‌های كلیوی علامتی ندارند. اگر از كسی كه سنگ كلیه را تجربه كرده باشد بپرسید معمولا می‌گوید خیلی عادی مشغول زندگی كردن بودم. به طور اتفاقی یك درد شدید پایین شكم و در پهلوی یك طرف احساس كردم كه مدام بیشتر می‌شد. هر از گاهی كمی از درد كاسته می‌شد، ولی درد خیلی زیاد بود و رهایم نمی‌كرد. درد به سمت پایین و كشاله ران می‌زد و حالت تهوع شدیدی داشتم. این شرح حالی است كه بیشتر بیماران آن را ذكر می‌كنند. گاه ممكن است علائم با خونی شدن ادرار، سوزش شدید ادرار، تب خفیف و استفراغ همراه باشد. بسته به اندازه و محل سنگ علائم متفاوت است.
سنگ كلیه را چطور تشخیص می‌دهند؟
وقتی بیمار با این علائم در حالی كه از درد نالان است و پهلوی خود را گرفته از در اورژانس وارد می‌شود، پزشك با دیدن این صحنه اولین شكی كه می‌كند وجود سنگ كلیه است. در معاینه، پزشك باید دیگر علل درد شكمی حاد را رد كند و این مهم‌ترین كاری است كه پزشك می‌تواند انجام دهد. آپاندیسیت، انسداد روده، فتق و التهاب پروستات بیماری‌هایی هستند كه گاه علائم مشابهی دارند. با شك به سنگ كلیه پزشك درخواست آزمایش ادرار، KUB گرافی و گاه سونوگرافی از كلیه، مجاری ادراری و مثانه می‌كند. اگر مساله مالی وجود نداشته باشد سی‌تی‌اسكن دقیق‌تر از همه اینهاست. در صورت لزوم و بنا به مورد IVP درخواست می‌شودIVP ). عكسی است از ناحیه كلیه‌ها و مثانه كه پیش از گرفتن آن ماده حاجب به داخل ورید تزریق شده تا عملكرد و آناتومی مسیر بخوبی دیده شود.) برای زنان باردار و افرادی كه منع تماس با اشعه دارند انتخاب اول پزشك، همان سونوگرافی است.
آیا سنگ كلیه درمان می‌شود؟
سنگ ‌‌كلیه معمولا سنگ‌های كلیه و مجاری ادراری طی 48 ساعت دفع می‌شوند. گاه این زمان تا چند هفته هم طول می‌كشد. باید مایعات فراوان نوشید و از داروهای ضد درد و ضد التهاب بهره گرفت. داروهای بلوك‌كننده كانال كلسیمی مثل نفیدیپین یا آلفا بلوكرها مثل پرازوسین و تامسولوسین بنا به مورد با تشخیص پزشك نیز كاربرد دارند. فاكتورهای مختلفی در احتمال دفع آسان سنگ دخیل هستند. از جثه بدنی شخص، اندازه سنگ، شكل سنگ، محل سنگ و سابقه دفع كردن سنگ گرفته تا اندازه پروستات یا بارداری! یك سنگ 4 میلی‌متری به احتمال 80 درصد از مجرای ادرار دفع می‌شود. این احتمال برای سنگ 5 میلی‌متری تنها 20 درصد است و یك سنگ یك سانتی‌متری تقریبا هیچ شانسی برای دفع شدن ندارد.
چه موقع جراح برای دفع سنگ وارد عمل می‌شود؟
وقتی هیچ شانسی برای دفع سنگ وجود نداشته باشد از روش‌های دیگر باید استفاده كرد. بنا به اندازه سنگ و موقعیت آن، سابقه جراحی و علل دیگر با تشخیص پزشك تكنیك‌های سنگ شكنی، اورتروسكوپی، جراحی باز و... كاربرد دارند.
چگونه از بروز بیماری سنگ كلیه پیشگیری كنیم؟
همیشه در كنار درمان و دفع سنگ كلیه پیشگیری از بروز آن هم مطرح می‌شود بخصوص اگر تشكیل سنگ كلیه برای چندمین بار اتفاق افتاده باشد. اولین و راحت‌ترین گام، نوشیدن آب و مایعات فراوان است. برای بیماران نوشیدن روزانه 12 لیوان آب توصیه می‌شود. با توجه به علل تشكیل سنگ كلیه و آنالیز سنگ كلیه دفع شده و نیز داروهای مصرفی بیمار، رژیم‌های غذایی خاص یا داروهای مناسبی تجویز می‌شود. با آنالیز سنگ دفعی در آزمایشگاه اجزاء و نوع سنگ مشخص می‌شود و از روش‌های پیشگیرانه اختصاصی می‌توان استفاده كرد. در این زمینه بهتر است با پزشك خود مشورت كنید.
آیا داروهای گیاهی در درمان سنگ كلیه جایگاهی دارند؟
مطالعات جامعی كه نشانگر تاثیر داروهای گیاهی در كاهش بروز سنگ یا دفع سنگ كلیه باشد در دست نیست. خیلی اوقات در نقش آنها اغراق می‌شود. در این مورد هم نظر پزشك معالج را جویا شوید.
آیا مواد غذایی حاوی كلسیم را باید محدود كرد؟
آن‌طور كه بسیاری از مردم فكر می‌كنند محدودیت مصرف كلسیم نقشی در كاهش ابتلا به سنگ ندارد و اساسا كلسیمی كه با غذا و در مواد غذایی باشد مشكل‌ساز نخواهد بود. به جای كلسیم مصرف سدیم، گوشت و پروتئین را محدود كنید.
مصرف ماءالشعیر چه نقشی دارد؟
برخلاف عقیده بسیاری از مردم، مصرف زیاد ماءالشعیر با توجه به املاح خاص و اگزالات خود می‌تواند باعث ایجاد سنگ كلیه شود. از مصرف زیاد ماءالشعیر پرهیز كنید. مصرف چای هم اثر منفی مشابهی خواهد داشت. توصیه می‌كنیم اگر دچار سنگ كلیه هستید، آجیل و شكلات هم زیاد مصرف نكنید.
آیا می‌توان از دارویی كه پزشكی برای پیشگیری از سنگ برای شخص دیگری تجویز كرده، استفاده كنیم؟
داروهای پیشگیری كننده از سنگ كلیه، با توجه به شرایط و نوع سنگ دفع شده برای هر فرد تجویز می‌شوند و تنها با نظر پزشك باید مصرف شوند.

4.    89/5/4 (23:54)
سلام
خسته نباشید
دکتر من خودم سابقه ی سنگ دارم و میدونم چکار باید کرد و بهترین روش چیه. اولا" با شروع درد سریعا" باید رفت و یه دیکلوفناک تزریق کرد چون فکر کنم دردش در حد یکی از عذاب های جهنم باشه. بعد از اون باید دید با عفونت ادراری اشتباه نشده باشه. که البته نگه داشتن های ادرار بیش از حد باعث عفونت و در پی اون سنگ کلیه میشه که معمولا" این 2 با هم ظاهر میشن. من این دستورالعمل رو همیشه انجام میدم و خوب جواب داده.
اولا" قرص سیپروفلوکساسین 500 رو 12 ساعت یه بار میخورم و دیکلوفناک 50 و بهترین قرص زندگیم رو یعنی ( rowatinex ) رو 8 ساعت یک بار .
پس اول درد رو با تزریق آروم کردم و بعد با این ها آروم شدم و بعد از 2 روز سنگ خورد خورد میشه و خارج میشه . بدون کمترین دردی. البته باید توجه داشت که قرص سیپروفلوکساسین ممکنه در اوایل مصرفش گرفتگی عضلات رو به وجود بیاره اما در روز دوم رفع میشه. مصرف مایعات زیاد و ماشعیر هم همیشه با بیماران کلیوی بوده و هست.موفق باشید.

5.    89/5/5 (21:30)
آب جو زیاد بخور

6.    89/5/9 (00:23)
سلام
اول باید ببینی سنگ کلیه ات دفع شدنی است یا نه. همسر من سنگ کلیه داشت ولی چون در لوله هالبش قرار داشت و سنگش از نوع سنگ خارا بود نمی توانست دفع کند و جراحی کرد.
اما چیزهایی که خوب است: اب فراوان، عرق خار شتر، کاکل دم کرده ذرت، لایه زرد داخل سنگدان مرغ که کنده و خشک و اسیاب شده باشد و داخل کپسولهای خالی پر کرده باشی، هندوانه درسته را داخل تنظیف گذاشته و بپزی و بعد هنداونه را میکس کرده و صاف کنی و بخوری، ترب سیاه و قطره سنگ گل همه اینها می تواند به شما کمک کند.