نرم افزار اندروید کلوب جستجوی مطالب

نتایج جستجو : تقویت حافظه - 82 مطلب

95/06/28 00:46
منتخب وب , montakhabweb.ir

۱)یک صبحانه کامل میل کنید. ترجیحاً از غلات کامل استفاده کنید. شکر سفید، شکلات صبحانه، مربا و نیز غذاهای چربی چون سوسیس‌‌‌ها و انواع غذاهای سرخ شده را از برنامه غذایی خود خارج کنید. با این کار مغز، تمام مواد لازم مغذی و انرژی‌زا را برای عملکرد مطلوب خود در اختیار خواهد داشت و در نتیجه خستگی ذهنی در پایان روز به سراغ شما نخواهد آمد.
۲)هنگام ناهار از مصرف گلوسیدهای تصفیه شده پرهیز کنید: نان، برنج سفید، انواع پاستاها و همینطور سیب زمینی قند دارند. ترجیحاً از پروتئینهایی چون گوشت مرغ و ماهی و نیز از سبزیجات استفاده کنید. از دسرهای شیرین نیز اجتناب کنید. شکرهای ساده و تصفیه شده، به سرعت جذب بدن می‌شوند، در نتیجه در بعد از ظهر شما با کاهش تمرکز و عملکرد ضعیف ذهنی مواجه خواهید شد.
۳)استفاده از گلوسیدهای تصفیه شده به هنگام وعده شام مانعی ندارد. جذب سریع آنها، استراحت شبانه راحتی به همراه خواهد داشت و این چیزی است که برای عملکرد مغزی و تقویت یادگیری، بسیار لازم و ضروری است.

ادامه مقاله را در لینک زیر دنبال کنید...
99
95/06/16 12:16
بازی درمانی , shadram_group
کارگاه تخصصی جهت تقویت حافظه و افزایش مهارت های تمرکز و توجه
توسط نمایندگی انحصاری شادرام در منطقه 4 شهر تهران
مرکز سایدا به مدیریت خانم دکتر علیدادی
شرکت شادرام ؛ تنها طراح و تولید کننده تخصصی بازی های درمانی در کشور با همکاری گروه فوق تخصصی روانپزشکی کودکان و نوجوانان
کامنت بنویسید...
بازی درمانی , shadram_group
سه شنبه 16 شهریور ، 12:17
WWW.SHADRAM.COM
ادامه
95/06/10 14:41
عباس مردی , abbasmardi
مدت‌ها تصور می‌شد مردم با سطح خاصی از هوش متولد می‌شوند و بهترین کاری که می‌توانیم در زندگی انجام دهیم این است که از نهایت پتانسیل وجودی‌مان استفاده کنیم. اکنون دانشمندان ثابت کرده‌اند که ما در واقع می‌توانیم با انجام کارهایی لذت‌بخش پتانسیل خود را افزایش دهیم. ما اکنون می‌دانیم که مغز با یادگیری مهارت‌های جدید مسیر‌های عصبی جدیدی ایجاد می‌کند که باعث عملکرد سریع‌تر و بهتر آن می‌شود.

در این مقاله به بررسی هفت تفریحی می‌پردازیم که باعث باهوش‌تر شدن شما می‌شود.

۱- نواختن یک ساز را یاد بگیرید

موسیقی و ساز نواختن به خلاقیت، مهارت‌های تحلیلی، زبان، ریاضیات، مهارت‌های حرکتی ظریف و… کمک می‌کند. با وجود این که این موارد مزایای مهمی به شمار می‌آیند، برخی از مردم این دیدگاه را دارند که بازی‌های گروهی نیز همین کار را انجام می‌دهد. اما یکی از مزایای نواختن یک ساز که در بقیه فعالیت‌ها وجود ندارد این است که از طریق ایجاد ارتباطات جدیدبه جسم پینه‌ای که وظیفه پیوند بین نیمکره‌های مغزی را بر عهده دارد، قدرت می‌بخشد.

جسم پینه‌ای ارتقایافته باعث پیشرفت مهارت‌های اجرایی، ارتقای حافظه، مهارت حل مساله و عملکردهای کلی مغزی در هر سنی می‌شود.

۲- مطالعه کنید

مطالعه همان فوایدی را دارد که در هنگام لذت بردن از هری پاتر یا خواندن آخرین نسخه وال‌استریت ژورنال به دست می‌آورید. مطالعه باعث کاهش استرس می‌شود که احساس بهتری نسبت به خودتان به شما می‌بخشد و هر سه نوع هوش (هوش سیال، هوش کریستالی، هوش احساسی) را افزایش می‌دهد. این موضوع مهارت حل مساله، قرار دادن موضوعات مختلف در کنار یکدیگر برای پیشبرد بهتر زندگی روزانه، الگوهای جست‌وجو، فرآیندهای درک و تفسیر صحیح و پاسخگویی به احساسات دیگران را ارتقا می‌بخشد.

این مساله در محل کار به درک بهتر اتفاقات اطراف و مهارت بالاتر مدیریتی می‌انجامد.

۳- به طور منظم ورزش کنید

ورزش گاه به گاه کمک خاصی به شما نمی‌کند. اگر به طور منظم ورزش کنید، فواید کارآمدتری نسبت به ورزش سخت و هر از گاهی به خود رسانده‌اید. زمانی که به طور منظم ورزش می‌کنید، سلول‌هایتان سرشار از پروتئین BDNFمی‌شود که به حافظه، یادگیری، تمرکز و درک بهتر خواهید انجامید. از این مساله گاهی به عنوان تیزهوشی ذهنی نیز یاد می‌شود.

برخی از دانشمندان بر این باورند که نشستن به مدت طولانی تاثیر معکوس دارد و در واقع مانع از کار کردن درست مغز انسان می‌شود.

۴-یک زبان جدیدیاد بگیرید

دیگر برای بهبود حافظه خود پازل حل نکنید! در عوض یک زبان جدید یاد بگیرید. پژوهش‌ها نشان داده است افراد دو‌زبانه توانایی بیشتری نسبت به افراد تک‌زبانه در حل معما دارند. اگر بتوانید به شکل موفقیت‌آمیزی یک زبان جدید یاد بگیرید مغزتان بهتر خواهد توانست از پس مسائل پیچیده ذهنی، از جمله مهارت‌های اجرایی معمولی مانند برنامه‌ریزی و حل مساله بر آید.

علاوه بر آن اگر بتوانید به خوبی به دو زبان صحبت کنید، مهارت بیشتری در کنترل محیط و توجه به کارهای پیش‌رو خواهید داشت. بسیاری از مردم بر این باور هستند که برای کسب ارتقای شغلی و به دست آوردن سمت‌های اجرایی باید به غیر از زبان‌های انگلیسی، به زبان‌های فرانسه و اسپانیایی هم مسلط باشند.

۵- یادگیری کلی خود را مورد آزمایش قرار دهید

بسیاری از دانش‌آموزان باهوش دبیرستان در روزهای قبل از امتحان حجم زیادی از درس‌ها را در بازه زمانی کمی به خاطر می‌سپارند و به نظر می‌رسد در روز امتحان واقعا به همه درس‌ها مسلط هستند. مشکل اینجاست که آنها به همان سرعتی که درس‌ها را به خاطر می‌سپارند، از یاد هم می‌برند؛ چون دیگر به این شکل از آن اطلاعات استفاده نمی‌کنند. یکی از دلایلی که یادگیری یک زبان خارجی ما را باهوش‌تر می‌کند این است که نیازمند یادگیری کلی‌ست. زیرا ما به آن اطلاعات بارها و بارها نیاز داریم، گرامر و لغات بارها و بارها تکرار می‌شوند تا مهارت زبان خارجی ما ارتقا پیدا کند.

با پیگیری مداوم اطلاعات کوچک ولی باارزشی که به دست آورده‌اید، مفهوم یادگیری کلی را در زندگی روزمره و در محل کار اعمال کنید. سراغ کتاب‌هایی بروید که به تازگی خوانده‌اید، مشاهداتی که در طول یک همایش به دست آورده‌اید یا حتی دفترچه کوچکی تهیه کنید و اتفاقات مهم روزمره را در آن یادداشت کنید. به تدریج یادگیری کلی را در برنامه پیشرفت شخصی خود بگنجانید.

۶- به مغزتان ورزش بدهید

سودوکو، پازل، معما، بازی‌های خانوادگی، بازی‌هایویدئویی، بازی‌های کارتی و دیگر فعالیت‌های مشابه باعث افزایش نوروپلاستیسیتی می‌شود. این شامل طیف وسیعی از تغییرات در مسیرهای عصبی و ارتباط میان سلول‌های عصبی می‌شود که در واقع همان توانایی مغز در سازماندهی خود است. زمانی که سلول‌های عصبی به اشکال جدیدی پاسخگو باشند، باعث افزایش نوروپلاستیسیتی می‌شود که به ما توانایی مشاهده مسائل ازمنظرهای گوناگون و درک دلیل و تاثیر رفتارها و احساسات مختلف را می‌دهد. ما از الگوهای جدید آگاه می‌شویم و توانایی‌های شناختی‌مان افزایش می‌یابند.

با توجه به این که این نوروپلاستیسیتی در نقص‌هایی مانند زنگ زدن گوش نقش دارد، افزایش آن می‌تواند در جلوگیری از برخی شرایط نقش داشته باشد. به عنوان مثال، افرادی که نوروپلاستیسیتی بیشتری دارند کمتر در معرض تشویش و اضطراب قرار گرفته و سریع‌تر و بیشتر مسائل را یاد می‌گیرند و به خاطر می‌سپارند.

۷- ورزش یوگا کار کنید

در سال ۱۹۹۲ یکی از اساتید یوگا دانشمندی به نام ریچارد دیویدسون را دعوت کرد تا امواج مغزی ویرا در هنگام یوگا مورد مطالعه قرار دهد و ببیند که آیا او می‌تواند طبق فرمان امواج مغزی خاصی ایجاد کند یا خیر. یافته‌ها حاکی از آن است زمانی که از او خواسته شد یوگا را آغاز و بر روی حس مهربانی و دلسوزی تمرکز کنند، امواج مغزی‌شان نشان داد آنان در حالت مغزی کاملا مهربانانه‌ای قرار گرفته‌اند. نتایج کامل پژوهش در سال ۲۰۰۴ در مجله «یافته‌های آکادمی علمی ملی» و سپس در وال‌استریت ژورنال منتشر شد و توجه افراد بسیاری را به خود جلب کرد.

یوگا به فعالیت جالبی برای افراد جاه‌طلب تبدیل شد زیرا این پژوهش عنوان کرده بود که به وسیله این ورزش می‌توانید امواج مغزی‌تان را کنترل کنید و در هر زمان می‌توانید هر احساسی که بخواهید داشته باشید. این بدان معنا بود که می‌توان درست قبل ازجلسه مذاکره قدرت بیشتری احساس کرد، در هنگام درخواست ارتقای درجه احساس اعتماد به نفس بیشتری داشت و به راحتی مشتری را تحت تاثیر قرار داد.

ایده کلی این است که مغز می‌تواند پیشرفت بیشتری داشته باشد و شما می‌توانید به طور خودآگاه این کار را انجام دهید. فعالیت‌های مختلف بخش‌های متفاوتی از مغز را تحریک می‌کنند، بنابراین شما می‌توانید روی توانایی‌های فعلی خود کار کنید و آنها را بهبود ببخشید و همچنین نقاط ضعف‌تان را نیز برطرف کنید. تمرکز روی ارتقای شخصی ایده خوبی برای هرکسی‌ست که احساس می‌کند در اوج حرفه خود قرار دارد، جاه‌طلب است یا کارآفرینی‌ست که می‌خواهد پتانسیل خود را افزایش دهد.

منبع: پنجره خلاقیت
95/05/30 12:17
بازی درمانی , shadram_group
[https://www.aparat.com/v/KZ0PE]
شادرام ؛ طراح و تولید کننده تخصصصی بازی های درمانی جهت تقویت حافظه، افزایش مهارت های تمرکز و توجه ،کنترل خشم و هیجانات و درمان بیش فعالی در کودکان و نوجوانان ،با همکاری مجموعه فوق تخصصی روانپزشکی کودک و نوجوان و مورد تایید دانشگاه علوم پزشکی
تلفن دفتر مرکزی شادرام : 03133386005
تلفن مدیر فروش شادرام : 09120860508
95/05/26 15:35
بازی درمانی , shadram_group
ورژن جدید بازی درمانی صورت های فضایی از مجموعه بازی های درمانی شادرام جهت تقویت حافظه و افزایش مهارت های تمرکز و توجه و درمان بیش فعالی در کودکان و نوجوانان
شرکت شادرام ؛ تنها طراح و تولید کننده تخصصی بازی های درمانی با همکاری گروه فوق تخصصی روانپزشکی کودک و نوجوان
شماره دفتر مرکزی شرکت : 03133386005
شماره مدیر فروش شرکت : 09120860508
95/05/23 13:05
بوعلی دارو  , booalidaroo
منابع علمی طب سنتی و طب مدرن نشان می دهد تغذیه ی خوب و سالم می تواند باعث تقویت حافظه و کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر شود. از طرفی، مصرف مرتب برخی از خوراکی ها موجب افزایش قدرت یادگیری، تمرکز و سلامت مغز می شود. با خوراکی هایی که می توانند حافظه تان را تقویت کنند، آشنا شوید.
مغزدانه ها
مصرف ویتامین E از ابتلا به آلزایمر پیشگیری می کند.اگر شما روزی 15 میلی گرم ویتامین E به بدنتان برسانید. 67 درصد کمتر از دیگران به آلزایمر مبتلا می شوید. این میزان در 55 گرم مغز بادام به راحتی یافت می شود. انواع مغزدانه ها و آووکادو حاوی آنتی اکسیدان است.
کاری
ادویه کاری باعث ایجاد فعل و انفعالاتی واکنشی در مغز می شود که احتمال ابتلا به آلزایمر را کاهش می دهد، بنابراین به همه ی افراد توصیه می شود با افزودن پود کاری به غذاهای شان، شانس ابتلا به آلزایمر در میانسالی را در خود کاهش دهند.....ادامه:
95/05/19 11:48
بازی درمانی , shadram_group
[https://www.aparat.com/v/7NHKW]
معرفی تکنیک ها و بازی های درمانی جدید در کارگاه تخصصی شادرام اساتید دوره : پروفسور مختار ملک پور (دکتری روانشناسی و استاد تمام دانشگاه اصفهان) دکتر مصطفی نجفی (فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان،دانشیار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و مدیر پژوهشی شادرام)
شرکت شادرام ؛ طراح و تولید کننده تخصصی بازی های درمانی جهت تقویت حافظه و افزایش مهارت های تمرکز و توجه و کنترل خشم و هیجانات و درمان بیش فعالی در کودکان و نوجوانان
95/04/31 18:37
بازی درمانی , shadram_group
[https://www.aparat.com/v/0cZNV]
شرکت شادرام ؛ طراح و تولید کننده تخصصی بازی های درمانی برای تقویت حافظه و تمرکز و کنترل خشم و هیجانات و درمان بیش فعالی در کودکان و نوجوانان Shadram.com
95/04/28 10:33
بازی درمانی , shadram_group
[https://www.aparat.com/v/RWlGe]
شرکت شادرام ؛ طراح و تولید کننده تخصصی بازی های درمانی برای تقویت حافظه و کنترل خشم و هیجانات و درمان بیش فعالی در کودکان و نوجوانان
Shadram.com
95/04/14 14:35
بازی درمانی , shadram_group
برای اطلاع از جزییات بیشتر در مورد بازی ها و سفارش دهی و همچنین همکاری در زمینه علمی یا تجاری به صورت نمایندگی با شرکت شادرام از راه های زیر اقدام نمایید :
ادرس وب سایت شرکت :
Shadram.com
شماره تلفن دفتر مرکزی شرکت :
03133386005
شماره مدیریت فروش شرکت :
09120860508
کانال تلگرام شرکت :
https://telegram.me/shadramgroup
95/04/14 14:24
بازی درمانی , shadram_group
[https://www.aparat.com/v/rzxBG]
بازی ببین و بگو برای تقویت حافظه و افزایش مهارت های توجه وتمرکز و درمان بیش فعالی و نقص توجه ،بازی جذاب و اموزشی با رویکرد درمانی با متد جدید
shadram.com
95/04/13 17:14
بازی درمانی , shadram_group
[https://www.aparat.com/v/Y1yho]
بازی های درمانی شادرام ؛ برای تقویت حافظه و افزایش مهارت های تمرکز و توجه و کنترل خشم و هیجانات و تکانشگری و آموزش نظم وبرنامه ریزی و درمان بیش فعالی در کودکان و نوجوانان
95/04/8 17:58
راز سلامتی , razsalamati.ir
کارشناسان به افرادی که می خواهند توان ذهنی خود را بالا ببرند توصیه می کنند در کنار انجام کارهایی چون حل جدول کلمات متقاطع و یا جدول سودوکو، کارکردن با انواع نرم افزارها بر روی گوشی های هوشمند و تبلت ها، حفظ شماره تلفن و یا انجام بازی شطرنج، بالا رفتن از درختان را تمرین کنند.

بررسی پژوهشگران فلوریدایی نشان می دهد تنها بالا رفتن از درختان و حفظ تعادل در سطوح ناهموار و ناپایدار می تواند سبب افزایش قدرت مغزی شود.

کارشناسان این نتایج را با اندازه گیری قدرت ذهنی و انجام تست آزمون حافظه قبل و بعد از بالا رفتن از درخت بین ۷۲ فرد داوطلب زن و مرد در رده سنی ۱۸ تا ۵۹ سال بدست آورده اند.

این افراد از درختان بالا رفته و یا بر روی یک طناب باریک به حفظ تعادل پرداخته اند.

با وجود مفید بودن بالا رفتن از درخت و یا حفظ تعادل در یک وضعیت ناپایدار پژوهشگران توصیه اکید می کنند افراد حتما از وسایل ایمنی، طناب و یا پشتیبانی توسط افراد استفاده کنند.

بالا رفتن از درخت سبب تقویت قوای مغزی از طریق هماهنگ سازی بین حرکت اندام های بدن ازجمله دست ها و پاها می شود. کارشناسان انجام ورزش های پرتحرک را به افراد برای افزایش قدرت و توان مغزی در عوض انجام فعالیت های ذهنی بدون تحرک توصیه اکید می کند.

در حال حاضر مشکلات حافظه و زوال عقل یکی از شایع ترین بیماری ها در جهان است که در ابعاد اجتماعی، بعد شخصیتی و سلامتی فرد اثر بسیار مخربی می گذارد.
95/04/1 11:27
بازی درمانی , shadram_group
[https://www.aparat.com/v/wCHXB]
معرفی بازی های درمانی شادرام توسط تیم کارشناسی شادرام و تاثیرات درمانی
95/03/29 13:10
مدیکال اینفو , medicalinfo


محققان اعتقاد دارند فعالیت بدنی به همان اندازه که برای بدن مفید است برای مغز نیز مفید است. محققان هلندی در مطالعات خود دریافتند ورزش کردن ۴ ساعت بعد از مطالعه می‎تواند حافظه بلند مدت را تقویت کند. نتایج این تحقیقات در مجله Current Biology منتشر شده است.

بعد از مطالعه، ورزش کنید تا حافظه‎تان تقویت شود! حافظه بعد از مطالعه، ورزش کنید تا حافظه‎تان تقویت شود! 1

در این مطالعه ۷۲ نفر شرکت کننده یک دوره یادگیری ۴۰ دقیقه‌ای که شامل مشاهده ۹۰ عکس و به خاطر سپردن اطلاعات مربوط به مکان عکس‎ها بود، را گذراندند. سپس این افراد به سه گروه تقسیم شدند، گروه اول بلافاصله بعد از یادگیری، ۳۵ دقیقه با دوچرخه ثابت ورزش کردند، گروه دوم ۴ ساعت بعد از یادگیری ورزش کردند و گروه سوم اصلا ورزش نکردند. ۲ روز بعد، محققان فعالیت مغز این افراد و میزان اطلاعاتی که می‎توانند در مورد عکس‌ها و اطلاعات مربوط آن به خاطر بیاورند را بررسی کردند و دریافتند افرادی که با فاصله ۴ ساعت بعد از یادگیری، ورزش کرده بودند، توانایی بیشتری در به خاطر آوردن مطالبی که یاد گرفته بودند، داشتند. محققان همچنین اعلام کردند در افرادی که بلافاصله بعد از مطالعه ورزش کرده بودند و آنهایی که اصلا ورزش نکرده بودند، هیچ تغییری در قدرت حافظه و به یاد آوردن مطالب مشاهده نشده است. محققان هنوز نمی‎توانند توضیح دهند که چرا ورزش کردن با چند ساعت فاصله بعد از مطالعه و یادگیری در تقویت حافظه موثر است، اما تحقیقات آزمایشگاهی روی حیوانات نشان می‎دهد فعالیت بدنی باعث افزایش کاته کولامین در بدن می‎شود که این ماده شیمیایی باعث تقویت حافظه می‎شود.
95/03/24 08:37
بازی درمانی , shadram_group
[https://www.aparat.com/v/KZ0PE]
معرفی بازی های درمانی شادرام توسط آقای دکتر نجفی (فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان)مشاور پژوهشی گروه تولیدی شادرام
95/03/22 14:12
بازی درمانی , shadram_group
[https://www.aparat.com/v/152xl]
بازی های درمانی شادرام مورد تایید جامعه روانپزشکی و روان شناسی بالینی و دارای مجوز از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
95/03/8 14:25
مدیکال اینفو , medicalinfo


با فرارسیدن فصل امتحانات پایان ترم دانش آموزان و دانشجویان اهمیت تمرکز داشتن و توانایی به خاطر سپردن مطالب و تکنیک‌های درست مطالعه بیشتر می‎شود. در این مطلب چند ترفند به شما یاد می‎دهیم که حافظه شما را تقویت کند تا امتحانات را با موفقیت به پایان برسانید.

ترفندهای تقویت حافظه حافظه چند ترفند برای تقویت حافظه در ایام امتحانات

ورزش کنید

۴۰ دقیقه ورزش هوازی ۳ بار در هفته به مدت یک سال می تواند سایز هیپوکامپوس یک فرد بالغ را به اندازه ۲ درصد افزایش دهد. راه رفتن تند، دوچرخه سواری با شدت متوسط، دویدن نرم و شنا نمونه هایی عالی از ورزش هوازی برای تقویت حافظه هستند. علاوه بر این تمرینات قدرتی به مدت ۶۰ دقیقه و ۳ بار در هفته به مدت ۶ ماه باعث بهبود حافظه کوتاه و بلندمدت می شود.

بیشتر بخوابید

خواب یکی از مهمترین عناصر در داشتن یک حافظه خوب است. از آنجایی که بیشترین مقدار تثبیت حا‎فظه در خواب صورت می گیرد، مشخص می شود که مغز ما بدون داشتن خواب کافی برای تثبیت حا‌فظه مان به دردسر می افتد. محرومیت از خواب می تواند روی توانایی ما برای سپردن چیزهای جدید به حا‎فظه و تثبیت آن ها اثر بگذارد.

آدامس بجوید

روش آسان دیگیری که می تواند حا‌فظه شمارا بهبود ببخشد، جویدن آدامس هنگام یادگیری چیزهای جدید است. در این زمینه تحقیقات ضد و نقیضی وجود دارد، ولی مطالعه ای در سال گذشته منتشر شد که نشان می داد شرکت کنندگانی که در طول یادگیری‌شان آدامس می جویدند، در بازیابی حا‎فظه دقیق تر بودند و زمان واکنش بهتری داشتند. شرکت کنندگانی که در طول یادگیری و تست حافظه آدامس می جویدند، سطوح ضربان قلب بالاتری دارند، فاکتوری که موجب افزایش اکسیژن دریافتی توسط مغز می شود.

قهوه بنوشید

اگر قبل از یادگیری یک موضوع جدید کافئین مصرف کنید حا‌فظه تان بهبود پیدا می کند، البته این موضوع قابل بحث است. بسیاری از تحقیقات اثرات ناچیزی از مصرف کافئین قبل از ایجاد حافظه جدید یافته اند. مطالعه ای نشان می‎دهد که مصرف یک قرص کافئین بعد از یادگیری یک موضوع، حا‌فظه ی بازیابی را تا ۲۴ ساعت بعد بهبود می بخشد.
مطالب مرتبط:
تغذیه مناسب برای ایام امتحانات!