نرم افزار اندروید کلوب

نتایج جستجو : پالایشگاه - 18 مطلب

97/10/2 17:44
زینب بانو  , banoo.64
نفت خام را پس از انكه ازدل خاك بیرون آوردند با لوله یاكشتی و غیره به پالایشگاه حمل میكنند تا درآنجا پالایش و به تركیبات مفید و قابل استفاده تبدیل شود زیرا نفت خام را به همان صورت اولیه نمی توان استفاده كرد .

همان طوری كه بیان شد نفت خام مخلوطی از هیدروكربورهای مختلف بوده كه در ان مواد سبك مانند بنزین و مواد سنگین مانند قیر وجود دارد كه در هم حل شده اند . برای استفاده باید این مواد از هم تفكیك گردند و به این جهت لازم است كه عمل تفكیك پذیری روی نفت خام انجام گیرد .بعد از عمل تفكیك در مورد بعضی از فراورده ها ، جهت قابل استفاده شدن لازم است كه عملیات ثانویه روی آنها انجام گیرد .

برای هر یك از مراحل پالایش دستگاههای خاصی لازم است ودركل عمل پالایش شامل سه مرحله اصلی می باشد كه عبارتند از :تفكیك یا عمل جداسازی ،عمل تبدیل و تصفیه .

قبل از پرداختن به هر یك از مراحل لازم است توضیحات مختصری در مورد بعضی تعاریف و قوانین داده شود .
99
کامنت بنویسید...
زینب بانو  , banoo.64
یکشنبه 2 دی ، 18:00
ممنون از حضورتون
ادامه
عارف عارف , naderighasem
یکشنبه 2 دی ، 17:59
عالی
ادامه
96/06/12 10:06
گروه کاتی صنعت , katigroup
پروژه توسعه و ارتقای پالایشگاه‌های کشور با هدف ارتقای محصولات تولید شده و کاهش نفت کوره از ابتدای دولت یازدهم کلید خورد و در راستای اجرای این پروژه مذاکرات زیادی با کشورهای خارجی برای تامین مالی و انتقال تکنولوژی درحال انجام است.

به گزارش ایسنا، طرح احداث پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس با هدف تولید بیش از ۷۵ درصد بنزین و گازوئیل از خوراک میعانات گازی که در سال ۱۳۸۶ شروع و مشتمل بر سه فاز پالایش میعانات گازی با ظرفیت هر یک ۱۲۰هزار بشکه در روز با واحدهای فرایندی، یوتیلیتی، مخازن و سایر واحدهای جانبی بوده که با تولید ۳۶ میلیون لیتر در روز بنزین یورو ۴ و ۱۳.۵ میلیون‌لیتر نفت گاز یورو ۵ کشور را از واردات بنزین بی نیاز و مازاد محصول تولیدی صادر خواهد شد.

فاز ۱ این طرح به همراه واحدهای یوتلیتی، مخازن و جانبی ۱۰ اردیبهشت ماه امسال با حضور رئیس جمهوری به بهره برداری و تولید مستمر رسیده است.

پالایشگاه آبادان

طرح مجتمع کت‌کراکر شرکت پالایش نفت آبادان با تولید بنزین یورو ۴ به میزان ۳.۹ میلیون‌لیتر در روز در سال ۱۳۹۲ راه‌اندازی و در سال ۱۳۹۴ تکمیل شد. طرح تثبیت ظرفیت این شرکت (فاز ۲) در مراحل طراحی تفصیلی بوده و با سرمایه‌گذاری خارجی اجراء خواهد شد. در ادامه فاز ۲ و به منظور کاهش تولید نفت کوره و تولید و ارتقای کیفی محصولات با ارزش، طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان با همکاری شرکت چینی سینوپک (SINOPEC) و با همکاری شرکت طراحی و ساختمان نفت (ODCC) اجرا خواهد شد.

طبق این قرارداد تامین مالی قرارداد EPC از خط اعتباری ایران- چین به صورت ۸۵ درصد سهم فاینانسور چینی و ۱۵ درصد سهم کارفرمای ایرانی (شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران) انجام خواهد شد. طرح تثبیت ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده‌های پالایشگاه آبادان شامل واحد تقطیر ۲۱۰ هزار بشکه‌ای در روز است که جایگزین واحدهای تقطیر قدیمی خواهد شد و ظرفیت کل پالایش پس از ساخت این واحد به میزان ۳۶۰ هزار بشکه در روز تثبیت خواهد شد.

فرآورده‌های بنزین، گازوئیل و سوخت جت حاصل از پالایش ۳۶۰ هزار بشکه در واحدهای تصفیه هیدروژنی تصفیه می‌شوند و کیفیت محصولات فوق حداقل به استاندارد یورو ۴ ارتقاء می یابد و نفت کوره تولیدی به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

پالایشگاه بندرعباس

طرح افزایش تولید بنزین و تصفیه نفت گاز یورو ۴ شرکت پالایش نفت بندرعباس مشتمل بر واحدهای تصفیه نفتای سبک و سنگین، تبدیل کاتالیستی، ایزومریزاسیون، تصفیه نفت گاز و واحدهای جانبی بوده که روند مطلوبی را طی و در حال حاضر واحد بنزین سازی در سرویس قرار گرفته و با راه اندازی واحد ایزومریزاسیون و تصفیه هیدروژنی گازوئیل، کل بنزین و نفتگاز تولیدی دارای استاندارد حداقل یورو ۴ در آینده ی نزدیک خواهد بود.

همچنین، طرح کاهش تولید نفت کوره با استفاده از فناوری جدید و مشارکت شرکتهای خارجی در دست مطالعه، امکان سنجی و تامین منابع مالی است.

پالایشگاه لاوان

با اجرای طرح افزایش ظرفیت و بهینه‌سازی شرکت پالایش نفت لاوان، ظرفیت پالایشی به ۵۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته و محصولات تولیدی منطبق بر یورو ۴ خواهد بود. واحدهای تقطیر، تصفیه نفتا، تبدیل کاتالیستی و یوتیلیتی تا سال ۱۳۹۲ راه‌اندازی شدند و واحدهای گوگردزدائی از نفت گاز و نفت سفید در سال ۱۳۹۴ به بهره‌برداری رسید. واحدهای ایزومریزاسیون و بازیافت گوگرد در شرف تکمیل و رفع مشکلات راه‌اندازی هستند. همچنین مقدار ۲.۹ میلیون لیتر در روز بنزین یورو ۴ و میزان ۲.۲ میلیون لیتر در روز نفت‌گاز یورو ۴ تولید خواهد شد.

پالایشگاه اصفهان

طرح تولید بنزین یورو ۴ در سال ۱۳۹۲ راه‌اندازی و واحد ایزومریزاسیون با تهیه و شارژ کاتالیست داخلی در سال ۱۳۹۴ به بهره‌برداری رسید. میزان تولید بنزین یورو ۴ به حداقل هشت میلیون لیتر در روز رسیده و این شرکت از واردات بنزین سوپر به عنوان اکتان افزا بی‌نیاز شده است. طرح بهبود فرایند و بهینه سازی پالایشگاه اصفهان به منظور کاهش تولید نفت کوره و گوگردزدائی از فراورده‌های تولیدی نیز در دست اجراست.

پالایشگاه سیراف

پروژه پالایشگاه‌های هشتگانه سیراف از سال ۱۳۹۴ آغاز شد پروژه پالایشی که با بهره برداری از آن سالانه ۱۹.۶ میلیون تن یعنی ۲۲ درصد به ظرفیت پالایشی و ۵۷ درصد به خوراک پتروشیمی کشور اضافه می‌شود. قرارداد ساخت این پالایشگاه دومین توافق پالایشی که پس از برجام بین ایران، کره و ژاپن به امضا رسید و مقرر شد ۲ میلیارد از این حجم سرمایه گذاری از سوی موسسات مالی و اعتباری کره ای و میزان یک میلیارد آن از سوی ۲ شرکت مالی و اعتباری ژاپن تامین شود.

پالایشگاه تبریز

پروژه بهینه‌سازی پالایشگاه تبریز در دولت یازدهم سومین سرمایه گذاری خارجی در دوران پسابرجام بود که با امضای توافق نامه‌ای ۱.۶ میلیارد یورویی با یک شرکت کره‌ای و یک شرکت ایرانی اجرایی شد. تأمین فاینانس و اجرای پروژه ارتقای تکنولوژی و کیفیت فرآورده های پالایشگاه تبریز (که با امضای آن میزان تولید نفت کوره از ۲۰ درصد ظرفیت فعلی پالایشگاه به کمتر از دو درصد کاهش خواهد یافت) و ارتقای کیفی فرآورده های پالایشگاه تبریز از جمله بنزین، گازوئیل، تاسیسات گوگردزدایی و دیگر تاسیسات این پالایشگاه وارد فاز اجرایی و عملیاتی می‌شود.

پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند اراک

با آغاز به کار دولت یازدهم و اعمال تغییرات مدیریتی در سطوح پایین‌دستی، میزان تولید بنزین یورو ۴ در این پالایشگاه به روزانه ۱۶ میلیون لیتر رسید و مقرر شد این میزان بنزین تولیدی که دارای استاندارد یورو۴ است تفکیک و به منظور جلوگیری از اختلاط با بنزین های متعارف از طریق خطوط لوله در مخازن جداگانه در مبدا و مقصد ارسال و نگهداری شود.
95/03/29 19:18
شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران , N.I.O.R.D.C.
معاون مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، میانگین عملکرد تولید پالایشگاههای کشور یعنی تصفیه نفت‌خام همراه با میعانات گازی، از ابتدای امسال تاکنون را یک میلیون و ٨٣٠ هزار بشکه در روز اعلام کرد.
وی، با اعلام این‌ مطلب که ظرفیت پالایشی کشور تا چهار سال آینده ٧٠ درصد افزایش می یابد، اظهار کرد: ظرفیت پالایشی کشور پس از پایان پروژه‌ها و طرحهای پیش‌بینی شده تا سال٢٠٢٠ میلادی از یک میلیون و ٨٥٠ هزار بشکه به سه میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه می‌رسد.

خسروانی، درباره طرحهای افزایش ظرفیت پالایشی کشور گفت: با اجرا و بهره‌برداری از پروژه‌های ٣٦٠ هزار بشکه‌ای پالایشگاه میعانات ستاره خلیج فارس، ٤٨٠ هزار بشکه‌ای طرح سیراف، ١٥٠ هزار بشکه‌ای پالایشگاه آناهیتا، ٣٠٠ هزار بشکه‌ای پالایشگاه بهمن گنو در بندر جاسک و ١٢٠ هزار بشکه‌ای پالایشگاه پارس ظرفیت پالایشی کشور ٧٠ درصد رشد را تجربه خواهد کرد.

وی، از دیگر پروژها به طرح تثبیت پالایشگاه #آبادان اشاره کرد و افزود: در طرح تثبیت پالایشگاه آبادان ظرفیت پالایشی افزایش پیدا نمی‌کند ؛ ولی جابجایی صورت می‌گیرد، به طوری‌که واحدهای قدیمی با میانگین عمر٦٠ تا٨٠ سال به بالا از سرویس خارج و واحدهای جدید جایگزین می‌شود و پالایشگاه آبادان به یک پالایشگاه مدرن و به روز بدل می‌شود.

به گفته وی، طرحهای افزایش کیفیت پالایشگاههای #بندرعباس، #اصفهان، #تهران و #تبریز نیازمند ١٤ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری است که با اجرای آن شاهد افزایش کیفی فرآورده ها و تولید بنزین و نفت‌گاز یورو ٤ در کشور خواهیم بود.
94/03/31 12:23
ایرانول , iranol
به گزارش روابط عمومی و تبلیغات شرکت نفت ایرانول ، مهندس خراطی زاده دراین باره گفت: واحد تصفیه با گاز هیدروژن (Hydro Finishing Unit)پالایشگاه روغن سازی تهران واحد منحصر به فرد در پالایشگاه های روغن سازی کشور و منطقه به شمار می آید که وظیفه آن زدودن ناخالصی هایی مانند نیتروژن ، سولفور ، اکسیژن ، ترکیبات فلزی و اولفین ها و جایگزینی آن با هیدروژن است.

وی افزود: کاهش ترکیبات ناپایدار در روغن موجب بهبود و پایداری روغن در عمل اکسیداسیون، بهبود رنگ و مشخصات مورد انتظار روغن پایه می شود و در نهایت باعث کاهش میزان ادتیو مصرفی در محصولات نهایی (روغن موتور، صنعتی) و افزایش کیفیت روغن تولیدی می گردد.

سرپرست معاونت تولید و بهره برداری و مدیر پالایشگاه تهران تصریح کرد: با توجه به تاریخ آخرین عملیات احیای کاتالیست ها (78/04/07)، عملیات احیای کاتالیست های راکتور لازم و ضروری بوده و بنابراین در تاریخ 94/02/31 عملیات احیای کاتالیست ها آغاز و تا تاریخ 94/03/24 به طول انجامید.مهندس خراطی زاده خاطرنشان کرد: تعمیرات اساسی واحد HFU برای اولین بار در شرکت نفت ایرانول توسط پرسنل خبره واحد های بهره برداری ، مهندسی فرایند ، تعمیرات و HSE انجام گرفت و در نوع خود تعمیرات منحصر به فردی را در شرکت نفت ایرانول به ثبت رساند و برگ افتخار دیگری بر افتخارات و توانمندی شرکت نفت ایرانول افزود .

وی در ادامه به عملیات تعمیرات اساسی اشاره کرد و گفت: با توجه به نتایج آنالیز عمر تیوب های کوره واحد تصفیه با گاز هیدروژن و گذشت حدود 9000 ساعت از عمر تیوب های کوره فوق و همچنین، لزوم انجام تعمیرات اساسی تجهیزات واحد، در تاریخ 94/03/03 تعمیرات اساسی بر روی تجهیزات مطابق برنامه زمانبندی واحد برنامه ریزی تعمیرات ، با نظارت مدیریت پالایشگاه و با همکاری واحدهای عملیات ، بازرسی فنی ، HSE ، تعمیرات و مهندسی فرآیند و مهندسی عمومی آغاز و همچنان ادامه دارد.

مهندس خراطی زاده اضافه کرد: تعداد 4 عدد مبدل، 7 عدد برج و کوره واحد هایدروفینیشینگ و همچنین تعداد 13 مورد تعمیرات در قالب شیر آلات و لوله کشی واحد، در برنامه کار تعمیرات اساسی قرار دارد.
94/03/30 16:06
شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران , N.I.O.R.D.C.
معاون نظارت بر بوررس ها و ناشران سازمان بورس چهارشنبه هفته گذشته علت توقف نماد ۵ پالایشگاه را ناشی از وجود اطلاعات با اهمیت اعلام کرد و از برنامه دریافت نظرات شرکت ها برای نهایی کردن دستور العمل سهام خزانه خبر داد.
94/02/31 22:36
شبکه خبری العالم , AlalamTV
دبیرکل جنبش اهل الحق، از شکسته شدن محاصره پالایشگاه بیجی و رهایی 300 سرباز گرفتار در محاصره خبر داد.
94/02/14 12:33
ایران سبز , www.IGparty.ir
معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: این سازمان مجوزی برای احداث سد تنگ سرخ صادر نکرده و ما همه اقدامات قضایی و حقوقی را برای توقف عملیات ساخت این سد به کار گرفته ایم.
ادامه در لینک زیر:
94/01/28 19:13
شبکه خبری العالم , AlalamTV
نیروهای دستگاه مبارزه با تروریسم عراق پالایشگاه نفت بیجی را از وجود عناصر گروهک تروریستی داعش پاکسازی داعشیِ های موجود در آن را به محاصره درآوردند.
94/01/26 13:29
شبکه خبری العالم , AlalamTV
دبیرکل سازمان بدر حمله دوباره داعش به پالایشگاه بیجی را نتیجه حملات ظالمانه و خصمانه برخی مسؤولان و سیاستمداران ضد نیروهای بسیج مردمی دانست.
جزییات خبر را در لینک زیر بخوانید :
94/01/25 13:49
خبرگزاری ابنا , abna
═════════ ♥ೋღ رسانه خبرگزاری ابنا ღೋ♥ ═══════════
برای مشاهده ادامه مطلب به همراه تصاویر به لینک زیر بروید.....
دوستای عزیز لطفا کتیبه رو بپسندید و داغ کنید . . . ♥
═════════ ♥ೋღ رسانه خبرگزاری ابنا ღೋ♥ ═══════════
این رسانه را با میپسندم √ داغ √ کامنت √ حمایت کنید تا => خبر به همه دوستانتان هم فرستاده شود
28
1
33
93/11/28 01:36
شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران , N.I.O.R.D.C.
نفت کوره بیشترین محصول واحد کاهش گرانروی است که در کنار آن بنزین ، نفت گاز و گاز مایع نیز تولید می شود.
93/11/26 18:11
شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران , N.I.O.R.D.C.
نخستین پالایشگاه کوچک (مینی ریفاینری) در کشور با تامین منابع مهندسی و مالی بخش خصوصی و اعتبار بیش از ٥٠٠ میلیارد ریال به بهره برداری رسید.

ظرفیت تولید این پالایشگاه بین ٥ تا ٨ هزار بشکه فرآورده های نفتی در روز است و ٧٠ درصد تولید آن را بنزین (یورو ٤) تشکیل می دهد و مابقی گازوییل و قیر پلیمری است.

این پالایشگاه، نخستین برند مینی ریفاینری یا پالایشگاه کوچک است که می تواند به طور همزمان از میعانات گازی، نفت خام و نفتا به عنوان خوراک استفاده کند.

#پالایشگاه
#پالایش_و_پخش
#اقتصاد_مقاومتی
#اقتصادمقاومتی
#خرمشهر
#خوزستان
#بنزین #یورو4 
93/11/6 08:48
ایرانول , iranol
پالایشگاه روغن سازی آبادان نخستین واحد تولید کننده روغن های موتوری و صنعتی در ایران میباشد که در سال 1329 شروع به فعالیت کرده و از سال 1381 تا به امروز با بیش از نیم قرن فعالیت به عنوان دومین پالایشگاه روغن سازی شرکت نفت ایرانول به فعالیت خود ادامه می دهد.
93/10/17 09:38
ایرانول , iranol
این پالایشگاه یكی از دو پالایشگاه شركت نفت ایرانول و اولین واحد روغن سازی کشور می باشد که در آبادان با قدمت 54 ساله در مجاورت اروند رود و پالایشگاه آبادان قرار گرفته است . عملیات بازسازی این پالایشگاه در اوایل سال 1368 آغاز و ابتدای سال 1369 مجددا راه اندازی گردید .
ظرفیت این واحد در زمان راه اندازی معادل 25 هزار متر مکعب انواع روغن پایه در سال بود . در حال حاضر این واحد با ظرفیت حدود 65 هزار متر مکعب روغن پایه سبک و یا 45 هزار متر مکعب انواع روغن پایه سنگین به فعالیت خود ادامه می دهد و با دسترسی به اروند رود توانمندی صادراتی این شرکت را توسعه بخشیده است.


تولیدات این پالایشگاه جهت مصارف داخلی و صادرات بشرح ذیل میباشد:
• انواع روغن های پایه سبك و سنگین
• اكستراكت ( جهت مصرف در كارخانجات ساخت دوده صنعتی ، لاستیک سازی و ... )
• اسلاك واكس ( به‌عنوان خوراك اولیه كارخانجات پارافین‌سازی ، پارچه بافی ، صنایع پارافینی جامد و مصارف صنعتی )

پالایشگاه روغن‌سازی آبادان این امكان را پدیدآورده كه محصولات خود را با رعایت كلیه ضوابط تعیین شده از طرف سازمانهای كشوری و بین‌المللی جهت صادرات تولید نماید.این پالایشگاه می‌تواند كلیه سفارشات صادركنندگان روغن (روغن پایه، روغن موتور و روغن‌های صنعتی) را با رعایت استانداردهای بین‌المللی و تعیین شده در سفارش خرید، تولید نموده و این محصولات را بصورت محموله های بزرگ ، بالك یا مظروف در اختیار خریداران قرار می‌دهد.
پالایشگاه روغن‌سازی آبادان در آینده ای نزدیك با راه‌اندازی تأسیسات صادراتی و نیز با ایجاد مخازن ذخیره مناسب، تأسیس یك ترمینال مجهز ذخیره‌سازی، نگهداری و اختلاط مواد شیمیایی مطابق استانداردهای شناخته شده و معتبر بین‌المللی در بندر امام (ره) و در مجاورت اسكله‌های نفتی سازمان بنادر و كشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، تسهیلات لازم پشتیبانی جهت صادرات محصولات تولید شده و واردات مواد اولیه را تأمین خواهد نمود.
93/10/17 09:35
ایرانول , iranol
این پالایشگاه یكی از دو پالایشگاه شركت نفت ایرانول و مجهزترین واحد روغن سازی موجود در کشور می باشد که در جاده تهران - قم و در مجاورت شرکت پالایش نفت تهران قرار گرفته است.
وجود واحد تصفیه با هیدروژن این واحد را قادر می سازد تا انواع روغن های صنعتی با کیفیت بسیار بالا را که در سایر واحدهای روغن سازی کشور امکان تولید آنها وجود ندارد را تولید نماید.مضافا اینکه این واحد، تنها تولید کننده برایت استاک در کشور می باشد.

واحد روغن سازی پالایشگاه تهران با داشتن واحدهای آسفالت گیری توسط پروپان و هیدروژناسیون، پیشرفته ترین و مجهز ترین واحد روغن سازی کشور است.
93/09/17 01:08
گنج جنگ  , ganjejang
خاطره ای از سرتیپ خلبان سیروس باهری

یکی از مهمترین راه های فلج کردن اقتصاد عراق در جنگ زدن پالایشگاه های دشمن بود راه جنوب برای صادرات نفت عملا با حضور پررنگ نیروی دریایی و هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران مسدود شده بود و عراق می بایست از راه ترکیه و یا سوریه نفت خود را صادر می نمود به همین دلیل زدن پالایشگاه های دشمن امری حیاتی و احتناب ناپذیر بود
در این زمان یکی از وظایف اصلی نیروی هوایی بمباران پالایشگاه ها و نیروگاه های دشمن بود به خاطر دارم که اوایل مرداد ما سال 1360 بود که به واسطه نزدیکی پایگاه سوم شکاری به مرز و همچنین عمقی بودن هدف برنامه حمله به یکی از پالایشگاه های دشمن به پایگاه ما محول شد .
هدف مشخص بود ما باید پالایشگاه الدوره بغداد را بمباران می کردیم ولی نام من در برنامه پروازی قرار نداشت خدمت معاون عملیات وقت پایگاه رفتم و اصرار کردم که من نیز در دسته پروازی قرار بگیریم چون کمتر از یکسال قبل در یک تجربه موفق آنجا را بمباران کرده بودم ایشان نیز چون اصرار من را دید قبول کرد و قرار شد من نیز در دسته پروازی قرار بگیرم

هوا هنوز گرگ و میش بود که چهار فروند فانتوم مسلح در ابتدای باند قرار گرفتیم و با افزایش قدرت موتور در ساعت ابتدایی روز یازدهم مرداد ماه سال 1360 در دل آسمان جای گرفتیم .

با ورود به خاک عراق بدون هیچ مشکلی به مسیر ادامه می دادیم ولی می دانستم که باید از جنوب پایگاه الرشید عبور نمائیم و احتمالا از همین نقطه مشکلات ما نیز شروع می شد حدسم درست بود با عبور از جنوب پایگاه و نزدیک شدن به رینگ پدافندی پلایشگاه آنها شروع به آتش نمودند . شماره یک مقداری گردش خارج از برنامه انجام داد که به ایشان گفتم از مسیر خارج شده ای که ایشان پاسخ داد می دانم به واسطه شلیک بی امان پدافند شماره 2 نیز مقداری عقب افتاده بود و من در جایگاه او قرار گرفته بودم . از قبل مطالعه زیادی روی عکسهای هوایی منطقه انجام داده بودیم و به خوبی به منطقه آشنا بودم و می دانستم کدام ناحیه آسیب پذیرتر است برای زدن هدف مجبور بودیم با ارتفاعی کم از روی پدافند عبور نمائیم شماره یک بمبهای خود را روی هدف خالی نمود و با گردشی سریع خود را از مهلکه دور نمود

نوبت من بود با شیرجه ای مناسب هدف را به شدت بمباران نمودم ولی اتفاقی که احتمالش را می دادم رخ داد با گردش روی هدف پدافند دشمن موفق شد هواپیمای مرا هدف قرار دهد برای یک لحظه هواپیما تکان شدیدی خورد و رادار هواپیما از کا افتاد تکانهای شدیدی در هواپیما ایجاد شده بود متوجه شدم تمامی باکهای داخلی هواپیما سوراخ شده است چاره نداشتم سریع به طرف مرز خودمان گردش کردم به هیچ عنوان قصد اجکت نداشتم مقداری ارتفاع گرفتم و سرعت هواپیما را نیز کم کردم چون این تنها راهی بود که من احتمال داشت به مرز برسم در همین حین هواپیمای شماره 2 که از من عقب تر بود با سرعت از کنارم گذشت و از کندی من تعجب نمود سوال کرد که در پاسخ علت را توضیح دادم .
بنزین هواپیما رفته رفته کم می شد شدت ریزش بنزین به صورتی بود که به چشم ریختن بنزین از بالهای هواپیما را می دیدم . این درحالی بود که هنوز در عمق خاک دشمن قرار داشتم . امیدوارانه ادامه می دادم و زیر لب دعا می کردم که به مرز برسم نکته جالب در این پرواز این بود که خلبان کابین عقب تازه آموزشهای خود را به پایان رسانده بود و این اولین ماموریت جنگی ایشان بود به همین دلیل خیلی سعی می کردم که متوجه شرایط بد هواپیما نشود .

شرایط بسیار بحرانی بود هر آن احتمال داشت که مورد تعقیب گشتی ها دشمن قرار بگیریم که در این صورت با توجه به ارتفاع زیاد و سرعت کمی که داشتم به راحتی هدف قرار می گرفتم . نمی دانم چه شد بدون شک لطف خداوند شامل حال ما شده بود که بدون هیچ مشکلی از مرز عبور کردم صدها بار خداوند را شکر نمودم ولی هنوز با خودم درگیر بودم سوخت هواپیما به حداقل خود رسیده بود و هرآن احتمال داشت موتور هواپیما خاموش شود در همین افکار بود که صدایی مرا به خود آورد: هواپیمای جنگنده من سوخت رسان هستم کمی بالاتر را نگاه کن مرا می بینی . تا سرم را بلند کردم تانکر را دیدم نگاهی به درجه بنزین انداختم فکر نمی کردم که این مقدار سوخت حتی کفاف آنرا بدهد که با تانکر برسیم ولی به لطف خداوند به تانکر رسیدم و شرع به سوختگیری نمودم .

در همین هنگام هواپیمای شماره یک و دو نیز به محل رسیدند با پر شدن باکها هواپیمای شماره یک گفت از چهار طراف هواپیمایت بنزین بیرون می ریزد مثل آبکش شده است . بهتر است در نزدیکترین پایگاه به زمین بنشینی چون احتمال دارد تا به همدان برسی با مشکل برخورد نمایی . از تانکر جدا شدم که دو فروند دیگر سوخت گیری کردند سپس مجددا به تانکر چسبدیم تا به نزدیکترین پایگاه رسیدیم با اعلام من در پایگاه اعلام وضعیت اضطراری شد و در نهایت با هر زحمتی که بود فرود آمدم .

نام و یاد مدافعان خاک ایران گرامی باد
199
17
75
93/08/2 01:32
گنج جنگ  , ganjejang
نامش که می آید بی اختیار به نشانه ی احترام برمیخیزی و درودی بر روان پاکش می فرستی که با سلحشوری هرچه تمام به میدان کارزار گام و نهاد و کمر دشمن دون را خورد نمود . او یکی از هزاران نامدار نامی ارتش ایران است .

شهید سرلشگر خلبان اسد الله بربری ...

لطفا به متون زیر که در خبرگزاری های متعدد به چاپ رسیده است توجه فرمایید

- بنا بر اظهارات آقای بولینت بن گل وزیر انرژی ترکیه در ششم مهر ماه 59 در مصاحبه با خبرگزاری رویتر و گزارشات سایر خبرگزاری ها از بغداد سالانه حدود 35 میلیون تن نفت عراق از طریق خط لوله به بندر یموتالیک در ساحل مدیترانه در خاک ترکیه پمپ می شد که در آن روز اعلام گردید این حجم انتقال نفت متوقف و به صفر رسیده است ...

- 50 درصد پالایشگاه ها و مراکز نفتی عراق صدمه دیده و برابر گزارشات واصله صدور نفت عراق از 3/5 میلیون تن بشکه در روز به 250000 بشکه در روز کاهش یافته ...

باید به دنبال آنهایی گشت که مسبب این دگرگونی در صادرات نفتی عراق بوده اند، پیدا کردنشان کار زیاد سختی نیست فقط کافی است برای نمونه سری به پایگاه دوم شکاری تبریز زد و جویای احوال سروان اسد الله بربری شد ...

علاوه بر برتری در نبرد های سنگین هوایی نیم نگاهی نیز به پالایشگاه عراق دارد و همین نیم نگاه کافی است تا کرکوک در آتش خشم اسد الله بربری و امثال او بسوزد ...

درود می فرستیم بر روان پاک این فرمانده شجاع که تا آخرین قطره خون در میانه ی میدان نبرد ایستاد ، 18 مهر ماه 1359 سالروز شهادت این دلاور نامی گرامی باد .

میهن ، مهین عزیزم فرزندانت را هرگز از یاد مبری عاشقانت را فراموش نکنی
290
35
139
93/07/7 18:28
شبکه خبری العالم , AlalamTV
جنگنده های ائتلاف بین المللی مدعی مبارزه با داعش، حملات به مواضع این گروهک در شهر تل ابیض در مرز سوریه با ترکیه را ادامه می‌دهند.
ادامه خبرها : http://fa.alalam.ir/news/1636561#sthash.2JnV3qon.dpuf