نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

نتایج جستجو : وام مسکن - 33 مطلب

96/10/21 14:46
سمین ایران , saminir
99
96/09/10 16:05
آرش ستاری , melk021
پول و تجارت ، وام مسکن یکم بانک مسکن به‌صرفه‌تر است یا وام با اوراق تسهیلات خرید مسکن بانک مسکن؟ تاثیر تورم، ارزش ریال، قیمت خانه و مبلغ اجاره بر هر یک از این وام‌ها چیست؟

چندین راه برای گرفتن وام مسکن وجود دارد. اما وام مسکن یکم بانک مسکن و وام با اوراق تسهیلات خرید مسکن بانک مسکن (تسه) دو راهی هستند که بیشتر موردتوجه خریداران است. اما هرکدام از این وام‌ها هزینه‌ها و شرایط خودشان را دارند. رده بررسی می‌کند که با در نظر گرفتن هزینه‌ها و شرایط اقتصادی کدام وام برای شما به‌صرفه‌تر است.

وام با اوراق تسهیلات خرید مسکن بانک مسکن (تسه)
اگر در مورد وام با اوراق بانک مسکن یا همان تسه اطلاع کافی ندارید توصیه می‌کنیم حتماً همه چیز درباره اوراق تسهیلات خرید مسکن را بخوانید. برای اینکه ۶۰ میلیون تومان بگیرید باید ۱۲۰ برگ اوراق بخرید. قیمت به‌روز اوراق تسهیلات مسکن را می‌توانید از بخش تسه رده ببینید. این کار با در نظر گرفتن قیمت ۷۵ هزار تومان برای هر برگ اوراق ۹ میلیون تومان خرج دارد و بنابراین عملاً ۵۱ میلیون تومان به دست شما می‌رسد.

مبلغ وام: ۶۰ میلیون تومان (۵۱ میلیون پس از خرید اوراق)
نرخ سود: اوراق ۱۷٫۵ درصد
مبلغ قسط به روش ساده: ۹۹۹ هزار تومان
کل سود: ۸۳ میلیون و ۸۸۰ هزار تومان

دانستنی شماره یک: کل پرداختی (اصل و سود) وام با اوراق ۱۴۳٫۸ میلیون تومان است.

البته جدای از این وام می‌توانید با خرید اوراق، مبلغ ۱۰ میلیون تومان دیگر هم در قالب تسهیلات جعاله تعمیر مسکن از بانک مسکن وام بگیرید. با این تفاوت که بازپرداخت این وام ۵ ساله است.

وام مسکن یکم
اگر در مورد شرایط وام مسکن یکم اطلاع ندارید مطلب وام مسکن یکم بانک مسکن را حتماً مطالعه کنید.

در این وام سقف فردی تسهیلات قابل اعطا بر روی هر واحد در شهر تهران ۸۰ میلیون تومان، در شهرهای بزرگ بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۶۰ میلیون تومان و سایر مناطق شهری معادل ۴۰ میلیون تومان تعیین شده است. بنابراین برای هر زوج شاغل در تهران ۸۰ میلیون تومان پرداخت می‌شود که مجموع آن به ۱۶۰ میلیون تومان می‌رسد.
حداقل متوسط موجودی در هر دوره ۶ ماهه برای کسب سقف‌های تسهیلاتی ۸۰ میلیون تومان، ۶۰ میلیون تومان و ۴۰ میلیون تومان، به ترتیب ۱۳٫۵ میلیون تومان، ۱۰ میلیون تومان و ۶٫۷ میلیون تومان تعیین شد؛ بنابراین اگر سپرده‌گذاران اقدام به افتتاح حساب با حداقل‌های اعلام‌شده بکنند و در طول مدت سپرده‌گذاری موجودی حساب خود را افزایش ندهند پس از شش دوره انتظار شش‌ماهه معادل سه سال می‌توانند از سقف‌های تعیین‌شده بهره‌مند شوند.

همان‌طور که پیش‌تر خواندید، در وام با اوراق ۵۱ میلیون تومان به دستمان رسید. برای اینکه امکان مقایسهٔ دو وام را داشته باشیم شرایط وام مسکن یکم را برای دریافت ۵۱ میلیون تومان بررسی می‌کنیم.

مبلغ وام: ۵۱ میلیون تومان
نرخ سود: ۹٫۵ درصد
میزان سپرده‌گذاری در بانک: ۲۵٫۵ میلیون تومان
مدت سپرده‌گذاری: یک سال
قسط هر ماه: ۵۹۵ هزار تومان
کل سود دوره: ۳۴ میلیون و ۶۶۰ هزار تومان

دانستنی شماره دو: کل پرداختی (اصل و سود) وام مسکن یکم ۸۵٫۶ میلیون تومان است.

در نظر داشته باشید که به سپردهٔ شما در طول این یک سال سودی پرداخت نمی‌شود و بنابراین سودی که می‌توانستید در این یک سال دریافت کنید بخشی از هزینه‌های شما است. برای محاسبهٔ هزینهٔ فرصت خواب یک‌سالهٔ پولتان باید بالاترین نرخ سود تضمینی را در نظر بگیریم. در حال حاضر صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت با ضمانت نقدشوندگی توسط بانک‌ها احتمالاً بهترین گزینه هستند. اگر در مورد ویژگی‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری اطلاع ندارید راهنمای دریافت سود بیش از ۱۸ درصد از بانک‌ها و ۶ نکته که قبل ار سپرده‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری باید بدانید را بخوانید.

میانگین سود ۳ ماه گذشته در صندوق‌های سرمایه‌گذاری: ۲۲
سود ماهانه: ۱٫۸۳
سود مرکب سالانه: حدود ۲۴ درصد
سود مرکب ۲۵٫۵ میلیون تومان سپرده: ۶٫۱ میلیون تومان

دانستنی شماره سه: سود سپرده‌ای که باید برای گرفتن وام در بانک بگذارید ۶٫۱ میلیون تومان است.

دانستنی شماره چهار: ۱۰ سال دیگر یک‌میلیون تومان ارزش خیلی کمتری دارد. دلیل آن‌هم تورم است. بنابراین قسطی که ۱۰ سال دیگر باید بپردازید به پول امروز خیلی کمتر است.

محاسبات درواقع پیچیده‌تر از این است. در پرداخت اقساط به روش ساده شما در ۱۲ سال هرماه مبلغ ثابتی را به بانک پرداخت می‌کنید. اما ارزش ریال در این مدت کمتر و کمتر می‌شود. بنابراین باید کاهش ارزش پول ملی با توجه به وجود تورم را نیز به محاسبات اضافه کرد.

دانستنی شماره پنج: اگر به خاطر تورم هرسال ۱۰ درصد از ارزش ریال کم شود ۱ میلیون تومان امروز ۱۲ سال بعد ۳۱۴ هزار تومان ارزش دارد.

در اینجا باید فرضی برای کاهش ارزش ریال ناشی از تورم در ۱۲ سال آینده داشته باشیم. این کاهش ارزش در طول دو سال گذشته کمتر شده اما در برخی از اوقات به بالای ۳۰ درصد هم رسیده است.

اگر شما وام با اوراق گرفته‌اید با فرض اینکه نرخ کاهش ارزش ریال در طول این ۱۲ سال هرسال ۱۰ درصد باشد در این صورت در سال پایانی ارزش ۹۹۹ هزارتومانی که هرماه به بانک پرداخت می‌کنید به پول امروز حدود ۳۱۴ هزار تومان خواهد بود.
96/07/2 08:33
  , amir_bf1400
تسهیلات خرید مسکن در این محله‌ها با سود ۸ درصد و دوره بازپرداخت ۱۲ ساله است که پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی به دولت سود تسهیلات ۶ درصد و دوره بازپرداخت ۲۰ ساله است که به این ترتیب سود تسهیلات ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش خواهد یافت.
96/05/13 21:56
رادیو سهام , radiosaham
96/04/3 23:46
رادیو سهام , radiosaham
96/03/24 19:54
رادیو سهام , radiosaham
95/06/30 12:02
محمد غفوری تبار , saze20
جنب و جوش وام گیرندگان مسکن در شهرهای کوچک
http://li.saze20.ir/sd
با تک رقمی شدن نرخ سود تسهیلات مسکن از ۱۱ به ۹.۵ درصد، سهم شهرهای کوچک از تعداد تسهیلات از رتبه سوم به رتبه اول ارتقا یافته است.
با این‌که هنوز تعداد مراجعات به بانک مسکن برای دریافت وام چندان زیاد نیست ظاهرا کاهش نرخ سود تسهیلات به ۹.۵ درصد مخاطبین بیشتری را جذب این وام‌ها کرده و بنا به گفته مدیر طرح و برنامه بانک مسکن تعداد مراجعات تقریبا دو برابر شده است.
تلاش سه ساله دولت برای افزایش قدرت خرید مسکن سرانجام از شروع سال جاری به ثمر رسیده است. بانک مسکن تسهیلاتی را که در انتهای دولت قبل ۲۰ میلیون تومان بود به سقف ۱۶۰ میلیون تومان در تهران، ۱۲۰ میلیون تومان در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر و ۸۰ میلیون تومان در شهرهای زیر ۲۰۰ نفر با نرخ سود ۹.۵ درصد و مدت بازپرداخت حداکثر ۱۲ ساله رساند. با این حال کارشناسان معتقدند اکتفای صرف به این ابزار نمی‌تواند منجر به خارج کردن مسکن از رکود شود و در این فرآیند نباید از تقویت بخش عرضه غفلت کرد.
.
دولت یازدهم قصد ادامه مسکن مهر را ندارد
دولت یازدهم قصد ادامه مسکن مهر را ندارد و با اتمام این طرح در پایان سال جاری پرونده آن را می‌بندد. اما طرحی که دولت از آن به عنوان استراتژی خود نام می‌برد نوسازی بافت‌های فرسوده است که آن را مقرون به صرفه‌تر از ساخت و ساز در بیابان می‌داند. با این حال انبوه‌سازان به سرمایه‌گذاری و تجمیع پلاک در بافت‌های ناکارآمد و حاشیه‌ای به طور جدی ورود پیدا نکرده‌اند؛ چرا که مسکن هنوز از رکود خارج نشده و مشتری برای این بازار نیست.
با این‌که از ابتدای سال جاری معاملات مسکن در شهر تهران روند نسبتا افزایشی به خود گرفته و ماهیانه ۱۵ تا ۲۰ درصد با افزایش معاملات مواجه بوده است در شهرستان‌ها تعداد معاملات چنگی به دل نمی‌زند و در مردادماه با کاهش ۵۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل همراه بود. اما کارشناسان می‌گویند احتمالا در ماه‌های آینده اقتصاد مسکن در شهرستان‌ها تحت تاثیر معاملات تهران روند افزایشی به خود می‌گیرد که یکی از نشانه‌های این پیش‌رونق در بالا رفتن تعداد مراجعات برای دریافت تسهیلات مسکن در شهرهای کمتر از ۲۰۰ هزار نفر بروز کرده است.
مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن درباره سهم مناطق شهری مختلف از افتتاح حساب صندوق یکم گفت: پیش از کاهش تک رقمی شدن نرخ سود، میانگین افتتاح حساب روزانه به ترتیب در تهران ۱۶۰ درصد رشد، شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر ۱۲۵ درصد رشد و شهرهای کوچک ۱۰۳ درصد رشد داشته است.
محمدحسن مرادی با بیان اینکه شهرهای بزرگتر استقبال بیشتری از این تسهیلات داشته‌اند، افزود: با تک رقمی شدن نرخ سود این تسهیلات از دهم شهریور، بیشترین استقبال به ترتیب به شهرهای کوچک با ۱۶۶ درصد رشد، شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر با ۱۵۹ درصد رشد و شهر تهران با ۱۴۴ درصد رشد اختصاص داشت که نشان می دهد کاهش نرخ سود تسهیلات به تبع کاهش نرخ سود سپرده در شهرهای کوچک، جذابیت بیشتری داشته است.
مرادی، پیش‌تر اعلام کرده بود همه تلاش بانک این است که رژیم پس انداز مسکن که یکی از اهداف وزارت راه و شهرسازی نیز به عنوان یک روش مطمئن تامین مالی برای تهیه مسکن است را احیا و تقویت کند.
وی افزود: روش پس انداز برای خرید مسکن یک تجربه موفق در دنیاست و در شرایط اقتصادی، پس انداز تنها راه مطمئن برای تامین مالی بخش مسکن است و از این طریق تعداد قابل توجهی از خانوارها صاحب خانه شده اند.
مدیر طرح و برنامه بانک مسکن با اشاره به تسهیل شرایط برای دریافت تسهیلات خرید مسکن با استفاده از صندوق پس انداز مسکن یکم، گفت: با ایجاد صندوق پس انداز مسکن یکم، سقف وام مسکن اعطایی از ۲۰ میلیون تومان به ۱۶۰ میلیون تومان افزایش یافت و توانست بخش بیشتری از هزینه مسکن را نسبت به گذشته پوشش دهد.
به گفته مرادی، افتتاح حساب در صندوق پس انداز مسکن یکم (تا ۱۱ مرداد) نسبت به سال گذشته به میزان ۱۱۲ درصد و نسبت به سه ماهه نخست سال جاری ۷۷ درصد رشد داشته است.
هم‌چنین مدیرعامل بانک مسکن به عملکرد بانک مسکن در صندوق پس انداز مسکن یکم اشاره کرد و گفت: با توجه به کاهش سود تسهیلات این صندوق استقبال از افتتاح این حساب بسیار افزایش یافته است به طوری که میانگین افتتاح این حساب در سال ۱۳۹۴ حدود ۱۶۹ فقره در روز بود، اما امسال میانگین روزانه افتتاح این حساب به ۳۸۴ فقره در روز و هفته گذشته با کاهش سود تسهیلات این صندوق به ۸ و ۹.۵ درصد به ۴۶۸ فقره رسیده است.
محمدهاشم بت شکن با بیان اینکه افتتاح صندوق پس انداز یکم برای نخستین بار از خرداد ماه سال گذشته در شعب بانک مسکن رونمایی شد، گفت: تا چهارشنبه هفته گذشته تعداد حساب‌های صندوق پس انداز یکم به ۶۸ هزار و ۷۸۶ فقره رسید و در مجموع متقاضیان در این حساب ها ۱۴۲۳۵ هزار میلیارد ریال سپرده‌گذاری کردند.
http://li.saze20.ir/sd

#مسکن #وام_مسکن #مسکن_مهر
95/06/24 09:19
محمد غفوری تبار , saze20
رئیس کل بانک مرکزی عنوان کرد
رشد معاملات مسکن و قیمت در تهران
http://li.saze20.ir/ch
رئیس کل بانک مرکزی گفت: در سال جاری رشد معاملات مسکن به تدریج آغاز شده است و آمار تعداد معاملات صورت گرفته مهر صحت بر این ادعاست و از نظر قیمت نیز هر متر مربع ۷.۶ درصد در تهران افزایش داشته است.
ولی الله سیف امروز - سه‌شنبه - در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان کرمان با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی سبب ایجاد نگاه بسیار دقیق استان کرمان در حوزه اقتصادی و تغییر نگاه و نگرش در این استان شده است، اظهار کرد: نگاه استاندار کرمان به گونه ای است که در راستای توسعه و افزایش تولید استان کرمان بر تخصیص بودجه کلان دولتی تکیه نکرده بلکه کار خود را متمرکز بر بخش خصوصی کرده که این نگاه درست و دقیق است و این امر جز با همگرایی بدست نمی آید که در استان کرمان این وفاق ایجاد شده است.
رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ضمن ابراز امیدواری از اینکه استان کرمان از این مسیر با شیب زیاد رشد خود را طی کند، اظهار کرد: مباحث اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری به موقع این اصول را ابلاغ کردند، منجر به عزم همگانی در دولت تدبیر و امید و اشراف کامل دولت بر مسائل اقتصادی کشور شده و شاهد تحولات مثبت در این راستا هستیم.
وی ادامه داد: ظرفیت تولید در اقتصاد ارتباط مستقیم با پیش‌بینی چند سال آینده و اینکه در آینده چه اتفاقی در اقتصاد کشور رخ خواهد داد؛ دارد و این پیش بینی هر آنچه بلندمدت‌تر باشد سرمایه گذاری های بزرگ ایجاد خواهد کرد و برعکس.
سیف با اشاره به آرامشی که در اقتصاد کشور در دولت تدبیر و امید و پس از برجام ایجاد شده است، تصریح کرد: این آرامش، فضا را برای کشور و استان باز کرده است تا تصمیم گیری ها در این فضا بسیار آسان باشد، اما در فضای گذشته این کار عملیاتی نبود.
وی ادامه داد: وفاقی که در استان کرمان وجود دارد، بسیار ارزشمند است و باید قدر آن را دانست و همه موظفیم که آینده رفاه مردم و اقتصاد کشور در یک شرایط متعادل و بهبودی ایجاد کنیم.
رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به دستاوردهای دولت یازدهم عنوان کرد: مردم نباید تحولات اقتصادی و عظمت برجام در صحنه بین المللی را فراموش کنند؛ بطوریکه برجام فضایی را برای ایران ایجاد کرده که سبب شده ایران بتواند به تدریج در صحنه بین المللی ورود پیدا کند و همین امر موجب دو برابر شدن صادرات نفت، باز شدن نظام بانکی و ... شود. ضمن آنکه معادلات تجاری کشور که زمانی به گونه ای بود که هزینه کاسبان تحریم از تجارت بین المللی و خارجی کشور ۱۵ درصد بوده، امروز به صورت مستقیم با شرکت های خارجی صورت می گیرد.
وی با بیان اینکه آرامش، تعادل اقتصادی و آثار مثبت آن از دیگر اقدامات مثبت دولت تدبیر و امید و برجام بوده است، بیان کرد: این آرامش و تعادل باعث شده است که در مسیر اقتصاد مقاومتی گام برداشته و نظام بانکی نیز در این فضا باید به رسالت خود بپردازد.
سیف ادامه داد: نظام بانکی در اوایل انقلاب مورد تقاضا بود و از این ابزار توسعه و ساماندهی اقتصادی در گذشته خوب استفاده نشد و انباشتی از مشکلات نظام بانکی در کولبار خود دارد.
وی با اشاره به اینکه ۴۵ درصد دارایی نظام بانکی غیر قابل استفاده است، تصریح کرد: تعداد شعب برای هر بانک مشخص است و کمتر یا بیشتر از آن باعث مشکل برای بانک می شود.
رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران یکی از موارد غیر ضروری طلب سرشار نظام بانکی از دولت است، اذعان کرد: یک سوم از ۴۵ درصد دارایی غیر قابل استفاده نظام بانک، مطالبات بانک ها از دولت است و ۱۳ تا ۱۴ درصد طلب مردم است که این رقم در ابتدای دولت یازدهم حدود ۱۵ درصد بود و قابل ذکر است که این میزان در کشورهای دیگر دو تا سه درصد است.
وی با بیان اینکه طرح اصلاح نظام بانکی، حرکتی به سمت برگرداندن ظرفیت بانک‌ها به جایگاه خود و توانمندسازی آنها بود، عنوان کرد: در مسیر قرار دادن تسهیلات نظام بانکی برای تحقق اهداف اقتصادی و اقتصاد مقاومتی و اصلاح نظام بانکی و حمایت آن را در دستور کار داریم.
سیف با بیان این مطلب که مشکلات نظام بانکی شامل دو بخش، مشکلات ترازنامه‌ای و مشکلات سوددهی و زیان‌دهی است، اظهار کرد: ۴۱۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی طی سال گذشته اعطا کرده است که ۵۰ درصد آن تسهیلات تمدید شده بود.
وی با اشاره به تخصیص اعتبار برای بهینه سازی منابع آب و جلوگیری از هدر رفت آن تصریح کرد: بانک مرکزی در دولت یازدهم برای جلوگیری از هدررفتن تسهیلات بانکی در فعالیت‌های بدون بازده اقتصادی گام برمی‌دارد، زیرا معتقدیم اگر سرمایه گذاری صحیح انجام گردد باعث خلق ثروت می شود.
رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: نظام بانکی باید در مسیر حمایت از ایده‌های جدید در استان کرمان حرکت و عمل کند و پیش‌بینی ما این است که ۴۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات نظام بانکی کشور در سال جاری اعطا شود.
وی با بیان اینکه مهمترین هدف اقتصاد مقاومتی، مقاوم کردن اقتصاد در برابر تکانه‌های خارج کشور است، ابراز کرد: بخش مسکن پیشگام اقتصاد کشور است و در سال جاری رشد معاملات مسکن به تدریج آغاز شده است که آمار تعداد معاملات صورت گرفته، مهر صحت بر این ادعاست و از نظر قیمت هر متر مربع ۷.۶ درصد در تهران افزایش داشته است.
سیف در پایان خاطر نشان کرد: وابستگی بودجه به نفت بین ۳۰ تا ۳۵ درصد است و بخشی از منابع اصلی کشور از طریق صادرات کالای غیرنفتی تامین می‌شود.
http://li.saze20.ir/ch

#مسکن #معاملات_مسکن #وام_مسکن

95/06/24 09:16
محمد غفوری تبار , saze20
مشقت‌های مسیر مستقیم و میانبر خرید مسکن + اقساط وام
http://li.saze20.ir/IC
باریک بودن مسیر مستقیم دریافت وام مسکن و صعب‌العبور بودن مسیر میان‌بر، راه خانه‌دار شدن را برای بسیاری از خانواده‌ها غیرممکن کرده است.
به گزارش خبرنگار ایسنا، دو مسیر تسهیلات خانه اولی‌ها با نرخ سود ۹.۵ درصد و اوراق تسه با نرخ ۱۷.۵ درصد عملا راه خرید مسکن را با چالش‌های فراوانی روبه‌رو کرده است؛ زیرا برای دریافت وام تسهیلات مسکن یکم (خانه اولی‌ها) باید نصف مبلغ وام را به مدت یک سال در بانک سپرده‌گذاری کرد. برای استفاده از اوراق گواهی حق تقدم نیز باید خرید برگه‌های حدود ۹۰ هزار تومانی و نرخ سود ۱۷.۵ درصد را به جان خرید.
در این شرایط کارشناسان معتقدند، هر دو راه کمکی به خروج از رکود مسکن نخواهد کرد زیرا با توجه به اقتصاد خانواده‌ها و وضعیت اشتغال، تعداد بالفعل افرادی که از این تسهیلات استفاده می‌کنند کمتر از ۱۰ درصد متقاضیان مصرفی را در برمی‌گیرد.
دردسرهای راه میانبر
برای خانواده‌هایی که پول کافی برای سپرده‌گذاری یک ساله در بانک ندارند، یک راه کوتاه پیشنهاد می‌شود اما دردسرهای این مسیر به قدری زیاد است که نمی‌توان به آن عنوان "میانبر" اتلاق کرد.
اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن (تسه) مسیری است که کارشناسان معتقدند اگر مبلغ خرید اوراق و نیز سود این وام کاهش یابد می‌تواند بسیاری افراد فاقد مسکن را برای استفاده از این وام ترغیب کند؛ شرایطی که هم‌اکنون وجود ندارد. هم اکنون سقف فردی تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم در تهران ۶۰ میلیون تومان، در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۵۰ میلیون تومان و در سایر مناطق شهری ۴۰ میلیون تومان است که این وام به هریک از زوجین تعلق می‌گیرد و مثلا در تهران این مبلغ ۱۲۰ میلیون تومان می‌شود.
نرخ سود تسهیلات فروش اقساطی خرید واحد مسکونی از محل اوراق گواهی حق تقدم بر اساس مصوبات شورای پول و اعتبار در حال حاضر ۱۷.۵ درصد و حداکثر مدت بازپرداخت ۱۲ سال است. تقسیط نیز به ۳ روش ساده، پلکانی سالانه و پلکانی دوره ای امکانپذیر است.
در روش پلکانی سالانه طول دوره پلکانی ۱۲ ماه و اقساط ماهیانه هر ۱۲ ماه با ضریب افزایش ۵ درصد محاسبه و در روش پلکانی دوره‌ای، طول دوره پلکانی ۴۸ ماه و اقساط ماهیانه هر ۴۸ ماه با ضریب افزایش ۲۰ درصد محاسبه می شود. اقساط تسهیلات با بازپرداخت ۱۲ ساله به روش ساده و بدون احتساب مبلغ بیمه برای وام ۶۰ میلیون تومانی در تهران ماهیانه حدود یک میلیون تومان و مبلغ اقساط تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی در مراکز استانها و شهرهای با جمعیت ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ماهیانه حدود ۸۰۳ هزار تومان و مبلغ اقساط تسهیلات ۴۰ میلیون تومانی در سایر شهرها ماهیانه حدود ۶۷۶ هزار تومان است. این تسهیلات برای خرید ساختمان‌هایی داده می‌شود که بیش از ۲۵ سال از تاریخ صدور پروانه ساختمانی آنها نگذشته باشد.
جزییات وام خانه اولی‌ها
اما مسیر مستقیم که از راه سپرده‌گذاری شش ماهه و یک ساله در بانک می‌گذرد کمی هموارتر است. اگر سپرده شش ماه در بانک بماند به اندازه مبلغ سپرده‌گذاری شده و اگر یک سال در بانک بماند دو برابر مبلغ سپرده‌گذاری به آن وام تعلق می‌گیرد. تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم که خاصه خانه اولی‌ها است در دوبخش پرداخت می شود؛ اول گروهی که هم زوجین و هم غیرزوجین را شامل شده و تسهیلات آن ۸۰ میلیون برای تهرانی‌ها، ۶۰ میلیون برای مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و ۴۰ میلیون تومان هم برای سایر مناطق است.
گروه دوم هم زوجین هستند که چندی پیش بانک مسکن این تسهیلات را در این سه بخش برای زوجین به طور خاص افزایش داد و به ترتیب براساس مناطق جغرافیایی به ۱۶۰، ۱۲۰ و ۸۰ میلیون تومان رساند.
محاسبات نشان می‌دهد که با سود ۹.۵ درصدی اختصاص یافته به وام‌های صندوق پس‌انداز یکم و بازگشت ۱۲ ساله، متقاضی وام ۸۰ میلیونی ماهانه حدود ۹۳۰ هزار تومان قسط و در مجموع ۵۴ میلیون تومان سود به بانک مسکن برمی‌گرداند. (بدین ترتیب قسط وام ۱۶۰ میلیون تومانی در تهران یک میلیون و ۸۶۰ هزار تومان است) همچنین برای وام ۶۰ میلیونی ماهانه حدود ۷۰۰ هزار تومان و سودمجموع ۴۰ میلیون تومان و برای وام ۴۰ میلیونی که اقساط نزدیک ۴۶۰ هزار تومانی دارد سود کل ۲۷ میلیون تومانی تعیین می‌شود.
همچنین برای زوجین، تغییرات سود به این ترتیب است که متقاضیان وام ۱۶۰ میلیونی باید ماهانه تا یک میلیون و ۸۶۰ هزار تومان قسط پرداخت کرده و در مجموع ۱۰۰ میلیون تومان سود بپردازند. همچنین وام ۱۲۰ میلیونی زوجین نیز اقساط ماهانه یک میلیون ۴۰۰ هزار تومانی و سود مجموع ۸۱ میلیون تومان را در بر می‌گیرد.
تخمین تعداد دریافت‌کنندگان تسهیلات مسکن تا سال آینده
اما موضوعی که در این میان مطرح می‌شود آن است که این وام‌ها چه نسبت از افراد جامعه را می‌تواند در مسیر خانه دار شدن قرار دهد. برآوردها از ثبت نام روزانه حدود ۲۶۰ نفر برای استفاده از تسهیلات پس‌انداز مسکن یکم نشان می‌دهد تا یک سال آینده تعداد افرادی که از این وام استفاده خواهند کرد کمتر از ۱۰۰ هزار نفر خواهد بود. از سوی دیگر به دلیل بالا بودن قیمت اوراق تسه که همواره با نوسان همراه است و هم اکنون در محدوده ۹۰ هزار تومان قرار دارد و نیز نرخ سود ۱۷.۵ درصد این تسهیلات، تعداد افرادی که متقاضی دریافت این نوع وام هستند به شدت پایین آمده است.
بر همین اساس، یک کارشناس مسکن معتقد است: تعداد ناچیز مراجعات به بانک مسکن برای دریافت وام نشان می‌دهد تسهیلاتی که تا یک سال آینده پرداخت می‌شود با تقاضای بالقوه بازار مسکن همخوانی نخواهد داشت.
سید رضا قهاری افزود: طبقه متوسط به پشتوانه مشوق‌های دولتی همچون وام مسکن وارد بازار خرید می‌شود و در صورتی که مشکل اشتغال و درآمد نداشته باشد حاضر است حتی بهره‌های سنگین بدهد. اما می‌بینیم تعداد مراجعه کنندگان برای دریافت وام، با وجود کاهش نرخ تسهیلات به ۱۱ درصد، خیلی قابل توجه نیست و احتمالا با نرخ ۹.۵ درصد هم تحول چندانی در حجم تقاضا ایجاد نمی‌شود.
این کارشناس مسکن، تمهیدات لازم برای افزایش مدت بازپرداخت وام مسکن را ضروری دانست و گفت: در کشورهایی مثل انگلیس، برخی شهروندان مادام‌العمر قسط مسکن می‌دهند اما رقم اقساط آن‌قدر پایین است که فشاری به افراد وارد نمی‌شود. ولی بانک‌های کشور ما با اتخاذ سیاست‌های کوتاه مدت اصرار دارند وام زود برگردد. بنابراین بانک مرکزی باید به ایجاد ساز و کارهای بلندمدت در پرداخت تسهیلات فکر کند و دولت و مجلس نیز بانک‌ها را برای ارایه ابزارهای نوین کمک کنند.
ناکارآمدی تمرکز صرف بر روی یک ابزار تقویتی
در حال حاضر روزانه حدود ۲۲۰ نفر برای استفاده از تسهیلات مسکن به بانک مسکن مراجعه می‌کنند که با محاسبه تعداد افرادی که تا یک سال آینده وارد بازار مسکن خواهند شد به رقمی کمتر از ۱۰۰ هزار نفر می رسیم؛ در حالی که تعداد متقاضیان مصرفی بخش مسکن سالیانه یک میلیون نفر است. لذا اثرگذاری ناچیز افزایش تسهیلات برای رونق‌بخشی به بخش مسکن، ناکارآمدی تمرکز صرف بر روی یک ابزار تقویتی را اثبات می‌کند.
یک استاد دانشگاه تهران در این خصوص بیان می‌کند: تمرکز صرف بر روی کاهش سود تسهیلات مسکن، کوچک کردن صورت مساله رکود این بخش است.
بیت‌الله ستاریان اظهار کرد: به اعتقاد من مسوولان تمام جوانب رکود مسکن را در نظر نگرفته‌اند. ظاهرا دولت صورت مساله را کوچک می‌کند و بعد به فکر حل آن می‌افتد. مثلا فکر می‌کنند فقط باید بر روی افزایش تسهیلات به ۱۶۰ میلیون تومان یا کاهش نرخ سود آن به ۹.۵ درصد متمرکز شوند؛ در حالی که تمام جوانب رکود مسکن به وام مربوط نمی‌شود.
وی افزود: زمانی که دولت یازدهم شروع به افزایش تسهیلات کرد و آن را به ارقام ۷۰-۸۰ میلیون تومان رساند ما بیان کردیم که ابعاد رکود عمیق‌تر از آن است که با این ارقام بشود آن را برطرف کرد. لذا باید تسهیلات بالا برود که این اتفاق افتاد. بعد به فکر افتادند که سود را دو سه درصد پایین بیاورند که البته اقدام خوبی بود اما تحریک تقاضا صرفا از طریق یک ابزار محقق نمی‌شود.
این کارشناس مسکن در پاسخ به این سوال که آیا تعداد روزانه ۲۲۰ نفر ثبت نام دریافت وام مسکن خانه اولی‌ها می‌تواند پاسخگوی نیاز واقعی بخش مسکن باشد، گفت: خیر، دولت باید به فکر ایجاد ابزارهای مالی جدید در بخش مسکن باشد؛ زیرا صندوق‌های پس‌انداز منابع محدودی دارند و به هیچ عنوان جوابگوی تقاضای انباشته شده بازار مسکن نیستند. لذا دولت باید از روش‌های دیگر همچون جذب منابع مالی سرمایه‌گذاری خارجی اقدام به رفع رکود مسکن کند.
ستاریان علت افزایش نسبی معاملات مسکن تهران نسبت به سال قبل را بحث روانی برجام دانست و خاطرنشان کرد: بعد از امضای برجام انتظار داشتیم که هم اکنون بخش ساختمان وارد رونق شود اما این مساله به تاخیر افتاد؛ زیرا نتایج برجام در اقتصاد کمتر دیده شد. البته برجام اثر روانی مختصر خود را ایجاد کرد که همین افزایش حدود ۲۰ درصدی معاملات مسکن تهران به همین دلیل است.
وی پیش بینی کرد: بخش مسکن حداقل تا سه چهار ماه آینده در رکود باقی بماند.
http://li.saze20.ir/IC

#مسکن #خرید_مسکن #وام_مسکن

95/06/21 12:02
محمد غفوری تبار , saze20
جزییات پرداخت وام منطقه‌ای مسکن
http://li.saze20.ir/AR
با تشکیل موسسات پس‌انداز و تسهیلات مسکن که در شورای پول و اعتبار تصویب شد،پس اندازهای خرد ‌دوسمت عرضه و تقاضای مسکن،به منبع اصلی تامین مالی پروژه‌های مسکونی منطقه ای تبدیل می‌شود.
شورای پول و اعتبار سه شنبه گذشته، به دنبال پیشنهاد مشترک وزارت راه و شهرسازی و بانک عامل بخش مسکن، دستورالعمل اجرایی راه‌اندازی موسسات پس‌انداز و تسهیلات مسکن منطقه‌ای را به‌عنوان یکی از روش‌های موثر در تامین مالی مسکن به تصویب رساند.
یک مقام مسئول در وزارت مسکن درباره جزییات این مصوبه گفت: این موسسات در حقیقت در نقش بانک‌های محلی برای تامین مالی ساخت وسازهای مسکونی در هر منطقه با اتکا به سپرده‌های متقاضیان ساخت یا خرید مسکن در همان منطقه تشکیل خواهند شد. همچنین سقف تسهیلاتی که از طریق این موسسات به متقاضیان تعلق می‌گیرد قرار است متناسب با منابع جذب شده و هزینه ساخت یا خرید مسکن در هر منطقه، به‌صورت وام شناور پرداخت شود. عمده کاربرد این روش تامین مالی ساخت یا خرید آپارتمان‌های ارزان قیمت و متناسب با الگوی مصرفی مسکن در هر منطقه تعریف شده که قرار است تسهیلات آن در قالب وام شناور به متقاضیان بومی همان منطقه‌ای که موسسه در آن تشکیل شده است، تعلق بگیرد.
مهمترین تفاوت این موسسات نسبت به بانک مسکن، ارائه تسهیلات فقط در یک شعاع جغرافیایی خاص است، ضمن اینکه این موسسات می‌توانند پروژه های بزرگ مقیاس و انبوه سازی از جمله سواحل مکران را تامین مالی کنند.
وی گفت: هدف از تصویب این مصوبه، تاسیس موسساتی منطقه ای به منظور جذب سپرده و اعطای تسهیلات خرید مسکن و ساخت مسکن در هر منطقه جغرافیایی است.
وی اظهارکرد: موسسات پس انداز و تسهیلات مسکن تحت نظارت بانک مرکزی قراردارند و متناسب با شرایط آن منطقه ازجمله شرایط درآمدی، قیمت مسکن و فرآیندهای ویژه ساخت و ساز، تسهیلاتی را دراختیار مردم قرارمی دهند.
وی توضیح داد: بر اساس سیاست گذاری اولیه وزارت مسکن، این موسسات قرار است با جذب سرمایه‌های خرد متقاضیان خرید آپارتمان و سرمایه‌گذاران ساختمانی در قالب سهامداران موسسه، عملیات ساخت آپارتمان‌های مسکونی در مقیاس انبوه را انجام دهند و پس از پایان مراحل ساخت، متناسب با عایدی به دست آمده، تسهیلات مسکن به متقاضیان بومی اعطا کنند.
وی اظهار کرد: ۲۰ درصد سهام این نهاد از طریق بانک مسکن و ۸۰ درصد آن از طریق پذیره نویسی عام توسط آحاد مردم تامین می شود و این نهاد در یک منطقه جغرافیایی خاص فعالیت می‌کند و سهامدارانی که در آن سپرده گذاری می کنند علاوه بر اینکه از منفعت سپرده گذاری بهره‌مند می‌شوند، می‌توانند از منفعت سهامداری خود نیز استفاده کنند. اجرای پروژه‌های بزرگ با توجه به سیاست‌های توسعه‌ای کشور و تاکید بر توسعه سواحل مکران و احیای بافت فرسوده در مناطق خاص نیز می تواند از طریق این موسسات، تامین مالی شوند.
این مقام مسوول تصریح کرد: بر اساس دستورالعمل تشکیل این موسسات، بر خلاف روال فعلی پرداخت وام از طرف سیستم بانکی، این موسسات تعهدی بابت میزان و زمان دقیق پرداخت تسهیلات به سپرده‌گذاران و متقاضیان ندارند و متناسب با عایدی موسسه در پایان پروژه ساختمانی، سقف و زمان پرداخت تسهیلات شناور خواهد بود.
به گفته او، سابقه فعالیت موسسات پس‌انداز و تسهیلات مسکن منطقه‌ای به حدود ۴ دهه قبل بازمی‌گردد و معروف‌ترین شکل ساخت و ساز انبوه مسکن با اتکا به منابع این موسسات هم‌اکنون در شهرک‌های اکباتان و آپادانا در شهر تهران قابل مشاهده است.
این مقام مسوول ادامه داد: قرار است اولویت تشکیل این موسسات در بافت‌های فرسوده با هدف جذب سرمایه‌های خرد مردم و سرمایه‌گذاران ساختمانی به منظور نوسازی محلات فرسوده تعریف شود.
وی گفت: در متن پیش‌نویس طرح تاسیس موسسات پس‌انداز و تسهیلات مسکن منطقه‌ای، حداقل سرمایه لازم برای تاسیس و فعالیت این موسسات در شهر تهران ۵۰ میلیارد تومان، در سایر کلان‌شهرها ۳۵ میلیارد تومان، سایر مراکز استان‌ها ۲۵ میلیارد تومان و سایر شهرها ۱۰ میلیارد تومان تعیین شده است.
وی اظهار کرد: در نسخه پیشنهادی ضوابط راه‌اندازی موسسات پس‌انداز و تسهیلات مسکن منطقه‌ای همچنین ۱۸ ماموریت عمده برای این موسسات تعریف شده است. از میان این موارد، ۱۰ ماموریت مربوط به «تجهیز منابع» و مابقی مربوط به «تخصیص منابع» یا ارائه خدمات تعریف شده در چارچوب فعالیت موسسات پس‌انداز و تسهیلات مسکن منطقه‌ای است.
این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که بانک مرکزی در حالی که سیاست تعیین دستوری نرخ سود را در مورد بانکها و موسسات اعتباری اعمال می کند چگونه می خواهد این موسسات را در تعیین نرخ سود آزاد بگذارد، گفت :این موسسات تحت نظارت بانک مرکزی قراردارند و بانک مرکزی نیز باتوجه به سیاست هایش و با حفظ تعادل منابع و مصارف می تواند نرخ سود را کاهش دهد بنابراین این موسسات نیز می توانند ازاین ویژگی استفاده کنند.
وی ادامه داد: نظام پرداخت تسهیلات بانکی تاکنون یک جانبه بوده است و باید منعطف شود، در کشورهای دیگر در یک بانک، مشتریان مختلف یک نوع تسهیلات، نرخ سودهای متفاوتی را براساس میزان ریسک باید پرداخت کنند؛ یعنی مشتری کم ریسک تر نرخ سود کمتر و مشتری پرریسک تر نرخ سود بالاتری پرداخت می کند.
امتیازات ویژه پرداخت وام منطقه‌ای
این مقام مسئول افزود: یکی دیگر از اهداف تاسیس این موسسات، آگاه سازی مردم درباره اهمیت پس انداز و اتکا به درآمدهای آتی است؛ ضمن اینکه با فعالیت موسسات پس انداز و تسهیلات، تصمیمات به صورت منطقه ای اعمال می‌شود و به تبع آن، احتمال شناسایی ریسک و سیاستگذاری های مربوط به آن منطقه هم بیشتر می شود.
به گفته وی، اگر درمناطقی، واحدهای مسکونی سند نداشته باشند یا مشکل دیگری داشته باشند، موسسات پس انداز میتوانند در مورد منطقه خود تصمیم ویژه ای را اعمال کرده و حتی این امکان وجود دارد که نرخ سود و اقساط را متناسب با شرایط منطقه تنظیم کنند.
این مقام مسئول درپاسخ به این سوال که آیا با تاسیس و توسعه موسسات پس‌انداز و تسهیلات مسکن، فعالیت بانک مسکن در اعطای وام مسکن تغییری خواهد کرد یا خیر، اظهارکرد: اگرچه زمینه فعالیت موسسات پس انداز و تسهیلات و همچنین بانک مسکن مشابه است اما شیوه کار آنها متفاوت است، ضمن اینکه می توان مدیریت صندوق پس انداز مسکن هر منطقه را به این موسسات واگذارکرد.
وی گفت: با توجه به تفاوت های موجود در منابع بانکی بخش مسکن درمناطق مختلف کشور، تصویب چنین مصوبه ای واقعا لازم بود؛ به عنوان نمونه ممکن است تامین منابع صندوق پس انداز مسکن یکم در تهران با مازاد مواجه شود اما در شهرستان ها با کسری، اما الان چون سیاست گذاری در مورد صندوق پس انداز مسکن یکم بصورت متمرکز و ملی انجام می شود، نمی‌توان از این ظرفیت ها استفاده بهتری انجام داد.
این مقام مسئول تصریح کرد: باتوجه به آنکه فعالیت صندوق پس انداز مسکن یکم به تفکیک شهر و استان است، پس از تصویب این مصوبه، می توان این فعالیت ها را به موسسات پس انداز و تسهیلات مسکن واگذار کرد.
تاسیس موسسات پس انداز مسکن؛ از ایده تا تصویب
وی درباره فرآیندی که این مصوبه از مرحله طرح تا تصویب طی کرده، گفت: طرح تاسیس موسسات پس انداز و تسهیلات مسکن حدود دوسال پیش از سوی وزارت راه و شهرسازی به بانک مسکن پیشنهاد شد و بانک مسکن یک طرح اولیه درباره سازوکار اجرایی این موسسات را در اختیار بانک مرکزی قرارداد و پس از برگزاری حدود ۴۰ تا ۵۰ جلسه، دستورالعمل نهایی شد.
این مقام مسئول اظهارکرد: پیش ازانقلاب نیز بانک رهنی خدماتی مشابه با این موسسات ارایه می داد و بخاطر فعالیت بانک رهنی، الزام و اجباری وجود نداشت که یک تصمیم گیری کلی برای تسهیلات خرید و فروش مسکن و ساخت مسکن برای تمام مناطق کشور گرفته شود و این امکان وجود داشت که براساس نیاز هرمنطقه، تصمیمات ویژه ای برای همان منطقه اعمال شود.
ی در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر اینکه آیا موسسات پس‌انداز و تسهیلات مسکن، از نظر سیاستگذاری و مدیریت به بانک مسکن وابسته هستند، گفت: این موسسات از نظر سیاست گذاری و مدیریت به بانک مسکن وابسته هستند اما در اصل مجری سیاست های توسعه ای دولت خواهند بود.
اثرگذاری بر بازار مسکن
همچنین محمدرضا فرهادی پور، عضو هیئت علمی موسسه عالی آموزش بانکداری ایران در مورد اثرات فعالیت این موسسات بر تحریک تقاضا و بازار مسکن گفت: تعیین سازو کار اجرایی این موسسات زمان بر است و تاسیس و آغاز فعالیت آنها نیز ماه ها به طول می‌انجامد، اما در مجموع باید گفت که راه اندازی این موسسات در کوتاه مدت بر بازار مسکن اثری ندارد اما در بلند مدت می‌تواند با تحریک طرف تقاضا، بازار را تحت تاثیر قرار دهد.
گفتنی است که مصوبه تاسیس موسسات پس انداز و تسهیلات مسکن با هدف کمک به تأمین مالی بخش مسکن از طریق جذب پس‌اندازهای خرد و اعطای تسهیلات و با استناد به آیین نامه اجرایی تبصره ۲ ماده ۷ قانون حمایت از احیا، بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری، مصوب هیئت وزیران، سه شنبه گذشته در شورای پول و اعتبار به تصویب رسید.
http://li.saze20.ir/AR

#بازار_مسکن #مسکن #وام_مسکن

94/12/12 15:55
خبرگزاری اقتصادی ایران , econews
اکونیوز:شورای پول و اعتبار با مصوباتی در جهت افزایش تحرک در بخش مسکن برای سال 1395، شرایط خانه دار شدن مزدوجین را تسهیل کرد.
94/11/26 23:19
النا  عظیمی , vahid_director

وقتی شما بعنوان مشاور املاک در سایت بهار خواب عضو میشید در صفحه شخصی که بهتون داده میشه یک صفحه بنام املاک دوست وجود داره،شما با رفتن به اون مکان میتونید استان شهر و مناطق اون شهر رو فیلتر کنید تا مشاورین اون منطقه برای شما نمایش داده بشه،در مقابل هر مشاور املاک یک کلید دنبال کن وجود داره شما با زدن این کلید و دنبال کردن اون مشاور می تونید از این پس آگهی هایی که توسط اون مشاورین در سایت بهارخواب ثبت میشه رو در قسمت املاک دوست صفحه شخصی خودتون ببینید و برای اون موارد هم مشتری پیدا کنید و با هماهنگی مشاور اول که اون آگهی رو ثبت کرده اون مورد رو بفروشید و در کمیسیون شریک بشید
مخصوصا مشاورین املاکی که دور از دید رس مشتری ها هستند و یا کسادی بازار بیشتری در محله اونها وجود داره با دنبال کردن آگهی های سایر مشاورین شهر خودشون میتونن برای خودشون کار ایجاد کنند
www.baharkhab.com
کامنت بنویسید...
59 گالری , 59gallery
شنبه 7 فروردین ، 23:37
+
ادامه
94/09/16 18:22
بانک املاک آرنا , arenadb
انتظار افزایش سقف وام اوراق مسکن از یک طرف و کاهش نرخ سود بانکی از طرف دیگر سبب تحریک زود هنگام بازار ملک شده است. به این ترتیب که این موضوع موجب شده سمت عرضه به فروش غیرنقدی واحد های مسکونی رو بیاورد.تحقیقات میدانی « دنیای اقتصاد » از شرایط جدید حاکم بر بازار معاملات مسکن نشان می دهد به دلیل نبود نقدینگی در سمت تقاضای مسکن در حال حاضر تعداد فایل‌ های فروش شرایطی در بنگاه‌های املاک افزایش یافته است. در این روش جدید فروشنده‌های عمدتاً واحدهای نوساز با دریافت حدود 50 درصد هزینه معامله به صورت نقدی قرار داد را بسته و در ازای دریافت چک 6 ماهه کلید را به خریدار تحویل می دهند.

برای مشاهده کامل این مطلب به لینک زیر مراجعه فرمائید:
94/08/27 19:52
بانک املاک آرنا , arenadb
مرکز پژوهش‌های مجلس طی تحقیقی بازار مسکن ایران را با 15 کشور جهان مقایسه کرده است تا از این طریق نقشه کاملی را به سیاست گذاران بخش مسکن، بابت نحوه سیاست گذاری در این بخش در برنامه ششم، عرضه کند.
نتایج این تحقیق، که تجربه های موفق کشورهای جهان را مورد بررسی قرار داده است، نشان می‌دهد در کشورهای مختلف با سطوح مختلف از لحاظ پیشرفت اقتصادی آن هایی به خوبی بحران مسکن را پشت سر گذاشته اند که دولت هایشان از سه مسیر همزمان به مدیریت بازار مسکن پرداخته اند.
ادامه این خبر را به نقل از دنیای اقتصاد دنبال نمایید .
94/08/26 22:00
بانک املاک آرنا , arenadb
با اینکه یک هفته از ابلاغیه بانک مرکزی به بانک مسکن گذشته است، هنوز پرداخت وام 60 میلیون تومانی مسکن شروع نشده است. به گزارش اقتصاد آنلاین، قائم مقام بانک مرکزی، اکبر کمیجانی، در این باره گفته است: « مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار از سوی بانک مرکزی اواخر هفته گذشته اعلام شده و ابلاغیه آن باید به شعب صادر شود.»
ادامه این خبر را به نقل از اقتصاد آنلاین دنبال نمایید .
94/08/19 19:15
بانک املاک آرنا , arenadb
حامد مظاهریان، معاون وزیر راه و شهرسازی، با ذکر این مورد که برنامه های مشترک وزارتخانه راه و شهر سازی و وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی در زمینه تسهیلات وام 80 میلیون تومانی مسکن شامل تعیین آیتم‌های عملیاتی، سرمایه گذاری، تعیین گروه های هدف و نظام مدیریتی است گفت: با توجه به اینکه گستره اصلی مخاطب مسکن اجتماعی، افراد کم بضاعت هستند که آورده مناسب ندارند دولت باید اعتبار مناسبی را اختصاص دهد.
ادامه این خبر را به نقل از اقتصاد آنلاین دنبال نمایید .