نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

نتایج جستجو : نماز - 1281 مطلب

00/01/24 18:20
علی بهاری , ensan73
داشتیم فواید نماز را برمی‌شمردیم:

ب) امیدبخشی به هنگام گرفتاری
شخصی پیش امام صادق علیه السلام آمد و به ایشان گفت: «ای فرزند رسول خدا(ص) مرا راهنمایی کن به این که خدا کیست؛ زیرا وسوسه‌‌گران مرا حیران ساخته‌‌اند، امام فرمودند: ای بنده خدا آیا هرگز سوار بر کشتی شده‌‌ای؟ گفت آری. فرمود: هرگز کشتی تو در آنجایی که هیچ کشتی دیگری برای نجات تو نبوده، و قدرت بر شناگری نداشته‌‌ای، شکسته است؟ گفت آری. فرمود: در آن حالت آیا قلب تو به این امر تعلق گرفت که موجودی هست که می‌‌تواند تو را از آن مهلکه نجات دهد؟ عرض کرد آری. امام فرمود: او خداوندی است که قادر بر نجات است در آن‌جا که هیچ نجات دهنده و فریادرسی نیست. (1393، وب‌سایت اسلام‌کوئست) بنابراین فرمایش امام علیه السلام، یکی از چیزهایی که موجب می‌شود انسان به یاد خدا بیفتد سختی و گرفتاری است. بنابراین ما از این نظر هم به خداوند احتیاج داریم. وقتی در سختی‌ها قرار می‌گیریم نیاز داریم به کسی دل ببندیم و تکیه کنیم که بتواند مشکل ما را برطرف کند. حتی اگر مشکل ما را هم حل نکند همین که احساس می‌کنیم کسی هست که می‌تواند تکیه‌گاه ما باشد و پناهی باشد برای ما بی‌پناهان و گرفتاران در دام مشکلات، آرامش‌بخش و امیددهنده است. «نماز» از آن چیزهایی است که به خوبی می‌تواند چنین چیزی را برای ما تامین کند. نمازگزار همین که رو به قبله می‌ایستد و از جهان و آن چه در آن است دل می‌برد و با خدای خود صحبت می‌کند احساس می‌کند یک نیروی لایزال پشت اوست و گره از کارش باز خواهد کرد. همین امید می‌تواند بزرگ‌ترین سرمایه شخص نمازگزار باشد و مشکلش را حل کند. به قول یکی از بزرگان «امیدواران هرگز از امید خویش زیان نکرده‌اند و ناامیدان از ناامیدی‌شان سودی نبرده‌اند.» بنابراین امیدبخشی، کارکرد دیگر نماز است.

ج) تمرین تواضع
ما انسان‌ها در معرض خطا و اشتباه هستیم. گاهی شیطان فریب‌مان می‌دهد و لباس غرور به تن‌مان می‌پوشاند. گاهی گمان می‌کنیم کسی هستیم و جایگاهی و برو و بیایی داریم. هر چند با اولین دندان‌درد یا حرکت سنگ در کلیه معلوم می‌شود چند مرده حلاج هستیم! به هر حال نماز اثر فوق العاده‌ای در تمرین تواضع و خاکساری دارد. همین که روزانه بارها پیشانی به خاک بگذاریم و خدای خود را صدا بزنیم و ندای بندگی و بیچارگی در درگاهش سردهیم به طرز شگفت‌انگیزی ما را متواضع‌تر خواهد کرد. البته اگر بدانیم واقعا چه می‌گوییم.
99
00/01/24 18:18
علی بهاری , ensan73
سخن گفتن با خالق یکتایی که جز او کسی نیست و گره همه امور به دست او باز می‌شود به انسان اعتماد به نفس وصف ناپذیری می‌دهد و او را در مواجهه با شرور اجتناب‌ناپذیر این جهان مقاوم می‌سازد. قرآن در این باره می‌گوید: «از نماز و صبر طلب کمک کنید که نماز تنها از خاشعان بر می‌آید؛ بقره/45» و در بخش دیگری می‌گوید: « آنان که نماز می‌خوانند ... نه ترسی دارند و نه گرفتار اندوهند؛ بقره/277»
بنابراین نقش نماز در کسب آرامش روانی، بی‌بدیل و خدشه‌ناپذیر است. به نظر می‌رسد این نقش را از سه جهت می‌توان بررسی کرد:

الف) مقاوم‌سازی روح انسان نسبت به شرور و بلایا
همه ما می‌دانیم که زندگی در این جهان یعنی دست و پنجه نرم کردن با مشکلات و گرفتاری‌ها. یک روز انسان گرفتار بیماری لاعلاج یا صعب العلاج می‌شود و روز دیگر بدهکاری و گرفتاری مالی امانش را می‌برد. ساعتی با مشکلات خانوادگی دست و پنجه نرم می‌کند و ساعت دیگر پیگیر گرفتاری‌های ناخواسته می‌شود. بنابراین در این دنیا که این قدر مشکل وجود دارد و همه از آن می‌نالند باید چیزی وجود داشته باشد که انسان بتواند روحش را با آن تقویت کند و قدرت مقابله با این شرور فراوان را کسب کند و آن چیز بی‌تردید «نماز» است. سر گذاشتن پنج‌باره در هر روز به آستان معبود می‌تواند قدرتی وصف‌ناپذیر در اختیار انسان بگذارد و او را در دریای مشکلات به شناگری ماهر بدل سازد. شاید همه ما به خاطر داشته باشیم که وقتی با مادر بزرگ‌مان حرف می‌زدیم و از مشکلات برایش می‌گفتیم او انگار نه انگار که این غم و غصه‌ها و حتی ده برابر بدتر از آن را تجربه کرده است. مانند کوهی استوار از آینده می‌گفت و چون دریایی عمیق، گرداب مشکلات را درون خود هضم می‌کرد، زیرا هر چه ارتباط انسان با خدا بهتر و نماز انسان دلچسب‌تر باشد توانایی‌اش برای مقابله با مشکلات بیشتر می‌شود و در این زمینه مادربزرگ‌ها حرف‌های فراوانی برای گفتن دارند!
#علی_بهاری
00/01/23 21:22
علی بهاری , ensan73
همه انسان‌ها به پرستش نیاز دارند. عبادت کردن جزئی از نیازهای انسان است که حتی در صورت برطرف شدن همه نیازهای جسمی و روحی، مادامی که برطرف نشود انسان روی آرامش نخواهد دید. به قول شهید مطهری، اگر انسان بخواهد در تمام عمر به عبادت بپردازد و حاجت‌های دیگر خود را بر نیاورد، همان حاجت‌ها او را ناراحت می‌كند. عكس مطلب هم این است كه اگر انسان همیشه دنبال مادیات برود و وقتی برای معنویات نگذارد، باز همیشه روح و روان او ناراحت است. بنابراین عبادت، نیازی اساسی برای انسان است که جز با پرستش خداوند محقق نمی‌شود.
به عبارت دیگر، آرامش گمشده انسان امروز است که نتوانسته آن را با فناوری به دست بیاورد. انبوه آسمان‌خراش‌های رنگارنگ، فناورهای ارتباطی، سرعت در جابجایی، رفاه گسترده و در یک کلام آسایشی که برای بشر فراهم آمده اگر چه بسیاری از ناراحتی‌های گذشته او را برطرف کرده اما نتوانسته آرامش را برایش به ارمغان بیاورد. در این وضعیت، آن چه می‌تواند انسان را به رهایی برساند و آرامش گمشده را به او بازگرداند و او را بر سر سفره راحتی روان بنشاند عبادت خدای بی‌همتاست. او که بی‌نیاز است و دست نیاز همه نیازمندان به سوی او دراز می‌شود.
اساسا ما انسان‌ها در رهایی و تنهایی به سر می‌بریم. مشکلات و گرفتاری‌ها از یکسو و ضعف و ناتوانی‌مان از سوی دیگر ما را در این جهان تنها و بی‌پناه کرده است. یگانه چیزی که می‌توانیم به آن دست یازیم تا گره از کارمان بگشاید و آرامش از دست رفته را به دامن حیات‌مان برگرداند گفتگو با معبود است. این گفتگو در سنت اسلامی، در قالب «نماز» تجلی می‌یابد.
99/05/10 15:31
حرم امام رضا (ع) , ImamRezaFA
ظهر آن روز بهاری چه نمازی بشود

که تو هم آمده باشی و اذانش برسد

#اللهم_عجل_الولیک_الفرج

23
3
7
99/04/16 13:07
گردآفرید  , gordafarid_gh
[https://www.aparat.com/v/fC6sw]
خیلی ساده و راحت تلفظ صحیح نماز رو یادبگیریم

اگر به یاد گرفتن زبان عربی هم علاقه داشته باشید بهتون کمک میکنه
کامنت بنویسید...
گردآفرید  , gordafarid_gh
چهارشنبه 1 مرداد ، 19:03
ممنون عزیزم
ادامه
گردآفرید  , gordafarid_gh
چهارشنبه 1 مرداد ، 18:05
سپاس بانو
ادامه
99/03/24 14:46
حرم امام رضا (ع) , ImamRezaFA
چه حال خوشی دارد در بهشت نماز بخوانی...

#امام_رضا علیه السلام :

اَلصَّلاَةُ قُرْبَانُ كُلِّ تَقِیٍّ.

نماز نزدیك‌كنندۀ هر بنده پرهیزكار است بخدا.

(عیون الاخبار، جلد ۱، صفحه‌ی ۲۴۷)
34
5
9
99/01/21 22:08
نماز , prayer
نماز کوچکترین تشکر وسپاسگذاری ازخداوند متعال در مقابل نعمتهای اوست نماز ادب شکر بنده در مقابل...
99/01/20 18:30
نماز , prayer
پرسیده ای چرا باید نماز بخوانیم عزیزم بیا با هم کمی فکر کنیم ببینیم آیا در خواندن نماز فایده ای است ؟ ما وقتی نماز می خوانیم با کسی حرف می زنیم که بسیار بزرگ و با ...
98/10/26 13:47
سایبر 11 , cyber11
برای آن‌هایی که قلب نورانی می‌خواهند
98/10/14 23:53
نماز , prayer
نماز شب یکی از عبادت ها و نمازهای پرفضیلتی است که بعد از نیمه شب و به دور از هر گونه ریا و تظاهر و خودنمایی انجام می شود. نماز شب ۱۱ رکعت است. هشت رکعت به صورت...
98/10/13 21:47
نماز , prayer
خداوند متعال میفرماید: فَاصْبِرْ عَلَیَ مَا یَقُولُونَ وَ سَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّکَ قَبْلَ طُـلُوعِ الشَّمْسِ وَ قَبْلَ غُرُوبِهَا وَ مِنْ ءَانَآیسًِ الَّیْلِ فَسَبِّحْ وَ أَطْرَافَ النَّهَارِ لَعَلَّکَ تَرْضَیَ;(طه،۱۳۰) بنابراین، در برابر آن چه آنها میگویند صبر کن و قبل از طلوع آفتاب و پیش از غروب آن و ...
98/10/12 20:58
نماز , prayer
پس از اتمام نماز، بلافاصله تشهد را میخوانید و سلام میدهید. پس از آن، جهت تشهد فراموش شده...
98/10/9 23:45
نماز , prayer
علت و فلسفه بخشی از احکام و دستورات دینی برای ما بیان نشده است و مسلمانان از روی تعبد و اطاعت از خداوند متعال آنها را انجام میدهند.گرچه...
98/10/6 20:04
نماز , prayer
بله; شیعیان همچون پیامبر گرامی اسلام(ص) وضو میگیرند برای اثبات این مدعا به روایت ذیل توجه فرمایید...
98/10/6 19:33
نماز , prayer
هر کس دوست دارد بداند نمازش قبول شده یا نه ، ببیند که آیا نمازش او را از...
98/10/6 19:27
نماز , prayer
نماز یک عبادت پر معن ی و مفهوم است و در روایات ما از ائمه اطهار علیهم السلام پیام های زیادی برای این عبادت ملکوتی بیان شده است، امام رضا علیه السلام فرمودند:
98/10/6 19:18
نسل جوان , javanclub
در پاسخ به سؤال شماعرض می شود که هشت نوع شک در فتاوای مراجع عظام تقلید نماز را باطل می کند :

۱- شک در شماره رکعتهای...