نرم افزار اندروید کلوب

نتایج جستجو : نفت - 127 مطلب

97/05/10 17:37
خلیل رحمانی , fxcma
Oil Analysis - WTI
تحلیل نفت

https://fxcma.com/oil-analysis-01-august-2018/

#fx #oil #wti #gold #commoditymarkets #eurusd #forex #fxcma #fxcm #broker #bors #bourse #usa #england #iran #euro #oilanalysis #economic #finance #usdcad #فارکس #کالا #طلا #نفت #دلار #ارز #فورکس
99
مقایسه ی ویژگی های تخلخل در کربنات ها در مقابل آواری ها .برگرفته از جزوه ی زمین شناسی نفت دکتر معصومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندر عباس .زمین شناخت 2017 : www.geology2017.click
97/04/12 22:33
بی سرزمین تر از باد  , pamchal_a
روحانی در جمع ایرانیان مقیم سوئیس؛
امکان ندارد نفت منطقه صادر شود و نفت ایران صادر نشود / اگر توانستید، این کار را بکنید تا نتیجه‌اش را ببینید
----------------------------------------------------------------------------------

بیهوده نبود که ملک سلمان بعد از توییت ترامپ مبنی بر قول عربستان بر افزایش دو میلیون بشکه‌ای نفت در صدد تکذیب آن برآمد. شاه سالخورده که به‌هرحال، عاقل‌تر از همتای آمریکایی خود است؛ آنقدر تجربه دارد که بداند عواقب شوم قطع صادرات نفت ایران چیست.

_ این روحانی بود که در قلب یک کشور اروپایی ترامپ را از علت تکذیب سراسیمه گفتگوهایش با پادشاه شن‌ها آگاه ساخت. روحانی آرام و متین و با اعتمادبه‌نفسی کامل خواب آرام شاه و شاهزاده را آشفته ساخت.

_ او گفت: "امکان ندارد نفت منطقه صادر شود و نفت ایران صادر نشود". روحانی برای آنکه تیر تهدیش را درست در میان قلب سعودی بکارد، ادامه داد: "اگر می‌توانید امتحان کنید تا نتیجه‌اش را ببینید".

_ سخن درست، در زمان درست و در مکانی دقیق ابراز شد. بی‌گمان تیر روحانی بی‌هیچ خطایی به قلب هدف اصابت کرد. حالا از امروز به بعد همه معادلات نفتی ترامپ و اوپک بهم خواهد خورد.

_ اما تهدید نظامی روحانی چگونه عملی خواهد شد؟ بی‌گمان، جنگ پیش‌رو جنگ خاکی و سرزمینی و حتی هوایی و موشکی نخواهد بود. این جنگ جنگی است دریایی و متمرکز بر نفتکش‌ها.

شاید گفته شود نفتکش‌های سعودی با محافظت ناوشکن‌های آمریکایی از منطقه عبور خواهند کرد؛ اما اینگونه نبست. در این جنگ تعیین‌کننده نفتکش‌ها، سرتاسر خلیج فارس در طول نیم شبی مملو از مین‌های جانکاه دریایی خواهد شد. در جنگ مین‌ها، همه شکست خواهند خورد.

روحانی اما در قامت یک رییس‌جمهور اندیشمند در سوییس همه راه‌ها را نبست. او در جمع ایرانیان مقیم سوییس بیان داشت: "اگر با زبان احترام و منطق با ملت ایران سخن بگویید؛ می‌توانیم مشکلات را با منطق و گفتگو حل کنیم".

_ کاری که روحانی در این مقطع حساس از تاریخ ایران و در آستانه تحریم‌ها در سفر به سوییس انجام داد؛ درست همان کاری بود که از یک سیاستمدار ارجمند و دانا انتظار می‌رفت. او درشتی و نرمی را؛ منطق و آتش خشم را به هم آمیخت. آنچنان که از عاقلان و عاقبت‌اندیشان و مصلحان شایسته است.

_ در تهدید او مبالغه و بلندپروازی نبود. آگاهان نظامی همچون جیمز متیس و نیز تجربه‌داران منطقه عمق عملیاتی بودن سخن او را درمی‌یابند.

_ آنها به نیکی می‌دانند که آغشته شدن آب‌های خلیج فارس به هزاران هزار مین دریایی تا سالیان سال حتی پس از رفع بحران منطقه را در هراس نگاه خواهد داشت. بنابراین، اتاق خلوت‌های فکر حالا چه در سرزمین شن‌ها و چه در پنتاگون رسم دیگری را برخواهند انگیخت.
--------
علی آهنگر، پژوهشگر و روزنامه‌نگار حوزه انرژی راهبرد
کامنت بنویسید...
96/12/15 12:53
مجتبی قنبری قدیر , haghjooyan
96/06/12 10:06
گروه کاتی صنعت , katigroup
پروژه توسعه و ارتقای پالایشگاه‌های کشور با هدف ارتقای محصولات تولید شده و کاهش نفت کوره از ابتدای دولت یازدهم کلید خورد و در راستای اجرای این پروژه مذاکرات زیادی با کشورهای خارجی برای تامین مالی و انتقال تکنولوژی درحال انجام است.

به گزارش ایسنا، طرح احداث پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس با هدف تولید بیش از ۷۵ درصد بنزین و گازوئیل از خوراک میعانات گازی که در سال ۱۳۸۶ شروع و مشتمل بر سه فاز پالایش میعانات گازی با ظرفیت هر یک ۱۲۰هزار بشکه در روز با واحدهای فرایندی، یوتیلیتی، مخازن و سایر واحدهای جانبی بوده که با تولید ۳۶ میلیون لیتر در روز بنزین یورو ۴ و ۱۳.۵ میلیون‌لیتر نفت گاز یورو ۵ کشور را از واردات بنزین بی نیاز و مازاد محصول تولیدی صادر خواهد شد.

فاز ۱ این طرح به همراه واحدهای یوتلیتی، مخازن و جانبی ۱۰ اردیبهشت ماه امسال با حضور رئیس جمهوری به بهره برداری و تولید مستمر رسیده است.

پالایشگاه آبادان

طرح مجتمع کت‌کراکر شرکت پالایش نفت آبادان با تولید بنزین یورو ۴ به میزان ۳.۹ میلیون‌لیتر در روز در سال ۱۳۹۲ راه‌اندازی و در سال ۱۳۹۴ تکمیل شد. طرح تثبیت ظرفیت این شرکت (فاز ۲) در مراحل طراحی تفصیلی بوده و با سرمایه‌گذاری خارجی اجراء خواهد شد. در ادامه فاز ۲ و به منظور کاهش تولید نفت کوره و تولید و ارتقای کیفی محصولات با ارزش، طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان با همکاری شرکت چینی سینوپک (SINOPEC) و با همکاری شرکت طراحی و ساختمان نفت (ODCC) اجرا خواهد شد.

طبق این قرارداد تامین مالی قرارداد EPC از خط اعتباری ایران- چین به صورت ۸۵ درصد سهم فاینانسور چینی و ۱۵ درصد سهم کارفرمای ایرانی (شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران) انجام خواهد شد. طرح تثبیت ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده‌های پالایشگاه آبادان شامل واحد تقطیر ۲۱۰ هزار بشکه‌ای در روز است که جایگزین واحدهای تقطیر قدیمی خواهد شد و ظرفیت کل پالایش پس از ساخت این واحد به میزان ۳۶۰ هزار بشکه در روز تثبیت خواهد شد.

فرآورده‌های بنزین، گازوئیل و سوخت جت حاصل از پالایش ۳۶۰ هزار بشکه در واحدهای تصفیه هیدروژنی تصفیه می‌شوند و کیفیت محصولات فوق حداقل به استاندارد یورو ۴ ارتقاء می یابد و نفت کوره تولیدی به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

پالایشگاه بندرعباس

طرح افزایش تولید بنزین و تصفیه نفت گاز یورو ۴ شرکت پالایش نفت بندرعباس مشتمل بر واحدهای تصفیه نفتای سبک و سنگین، تبدیل کاتالیستی، ایزومریزاسیون، تصفیه نفت گاز و واحدهای جانبی بوده که روند مطلوبی را طی و در حال حاضر واحد بنزین سازی در سرویس قرار گرفته و با راه اندازی واحد ایزومریزاسیون و تصفیه هیدروژنی گازوئیل، کل بنزین و نفتگاز تولیدی دارای استاندارد حداقل یورو ۴ در آینده ی نزدیک خواهد بود.

همچنین، طرح کاهش تولید نفت کوره با استفاده از فناوری جدید و مشارکت شرکتهای خارجی در دست مطالعه، امکان سنجی و تامین منابع مالی است.

پالایشگاه لاوان

با اجرای طرح افزایش ظرفیت و بهینه‌سازی شرکت پالایش نفت لاوان، ظرفیت پالایشی به ۵۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته و محصولات تولیدی منطبق بر یورو ۴ خواهد بود. واحدهای تقطیر، تصفیه نفتا، تبدیل کاتالیستی و یوتیلیتی تا سال ۱۳۹۲ راه‌اندازی شدند و واحدهای گوگردزدائی از نفت گاز و نفت سفید در سال ۱۳۹۴ به بهره‌برداری رسید. واحدهای ایزومریزاسیون و بازیافت گوگرد در شرف تکمیل و رفع مشکلات راه‌اندازی هستند. همچنین مقدار ۲.۹ میلیون لیتر در روز بنزین یورو ۴ و میزان ۲.۲ میلیون لیتر در روز نفت‌گاز یورو ۴ تولید خواهد شد.

پالایشگاه اصفهان

طرح تولید بنزین یورو ۴ در سال ۱۳۹۲ راه‌اندازی و واحد ایزومریزاسیون با تهیه و شارژ کاتالیست داخلی در سال ۱۳۹۴ به بهره‌برداری رسید. میزان تولید بنزین یورو ۴ به حداقل هشت میلیون لیتر در روز رسیده و این شرکت از واردات بنزین سوپر به عنوان اکتان افزا بی‌نیاز شده است. طرح بهبود فرایند و بهینه سازی پالایشگاه اصفهان به منظور کاهش تولید نفت کوره و گوگردزدائی از فراورده‌های تولیدی نیز در دست اجراست.

پالایشگاه سیراف

پروژه پالایشگاه‌های هشتگانه سیراف از سال ۱۳۹۴ آغاز شد پروژه پالایشی که با بهره برداری از آن سالانه ۱۹.۶ میلیون تن یعنی ۲۲ درصد به ظرفیت پالایشی و ۵۷ درصد به خوراک پتروشیمی کشور اضافه می‌شود. قرارداد ساخت این پالایشگاه دومین توافق پالایشی که پس از برجام بین ایران، کره و ژاپن به امضا رسید و مقرر شد ۲ میلیارد از این حجم سرمایه گذاری از سوی موسسات مالی و اعتباری کره ای و میزان یک میلیارد آن از سوی ۲ شرکت مالی و اعتباری ژاپن تامین شود.

پالایشگاه تبریز

پروژه بهینه‌سازی پالایشگاه تبریز در دولت یازدهم سومین سرمایه گذاری خارجی در دوران پسابرجام بود که با امضای توافق نامه‌ای ۱.۶ میلیارد یورویی با یک شرکت کره‌ای و یک شرکت ایرانی اجرایی شد. تأمین فاینانس و اجرای پروژه ارتقای تکنولوژی و کیفیت فرآورده های پالایشگاه تبریز (که با امضای آن میزان تولید نفت کوره از ۲۰ درصد ظرفیت فعلی پالایشگاه به کمتر از دو درصد کاهش خواهد یافت) و ارتقای کیفی فرآورده های پالایشگاه تبریز از جمله بنزین، گازوئیل، تاسیسات گوگردزدایی و دیگر تاسیسات این پالایشگاه وارد فاز اجرایی و عملیاتی می‌شود.

پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند اراک

با آغاز به کار دولت یازدهم و اعمال تغییرات مدیریتی در سطوح پایین‌دستی، میزان تولید بنزین یورو ۴ در این پالایشگاه به روزانه ۱۶ میلیون لیتر رسید و مقرر شد این میزان بنزین تولیدی که دارای استاندارد یورو۴ است تفکیک و به منظور جلوگیری از اختلاط با بنزین های متعارف از طریق خطوط لوله در مخازن جداگانه در مبدا و مقصد ارسال و نگهداری شود.
96/06/4 21:52
عطرِ باران , Atre_Bararn
#اقتصاد_بدون_رانت_و_نفت
18
18
7
96/06/4 21:52
گروه فرهنگی تبلیغی به رنگ خدا , sebqatallah
96/04/12 16:20
حیات طیبه جلیلی , hayate_tayyaba_jalili
[https://www.aparat.com/v/j3D49]
10
3
7
95/10/30 12:05
بی سرزمین تر از باد  , pamchal_a
فرارو- "با انواع کارشکنی‌ها به جان برجام افتادند. می‌خواستند مردم متوجه نشوند کار خوب چیست و از این کار خوب به این نتیجه برسند دولت قبلی چه فاجعه‌ای را رقم زده است."

برخی رسانه‌ها وقتی می‌خواهند درباره برجام حرف بزنند با کلید واژه «تقریبا هیچ» از آن سخن می‌گویند. تعبیری که نقل قولی بریده از یکی از مسئولین نظام است. اما این روزها در آستانه سالگرد امضا شدن برجام داریم. سندی که برای دنیا ارزشمند است اما عده‌ای در ایران آن را بدون دستاورد می‌دانند.

دکتر علی خرم استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگو با فرارو می‌گوید: من این افراد را توصیه می‌کنم به این‌که عقل و انصاف خودشان را به کار بیاندازند و شرایط 1390-1392 را بیاد بیاورند. روزهایی که مورد تحریم شورای امنیت واقع شده بودیم و شش قطعنامه شورای امنیت در فصل هفتم علیه ما بود.

وی در خصوص مراحل تحریم‌ها در صورت اجرا می‌گوید: کشور ما در درجه اول تحریم سیاسی شده بود؛ یعنی کلیه مراودات سیاسی و دیپلماتیک با ایران ممنوع شده بود و هیچ وزیر و معاون وزیری نمی‌توانست به خارج از ایران سفر کند و به بیانی ساده، ایران به عنوان عنصری نامطلوب تلقی می‌شد.

این استاد دانشگاه در باب معنی تحریم‌های اقتصادی می‌گوید: بر اساس ماده 41 منشور کلیه روابط اقتصادی، صنعتی و تکنولوژیک با ما ممنوع بود و کسانی که تخطی می‌کردند یا جریمه یا مورد تحریم واقع می‌شدند؛ در نتیجه این شرایط نفت ما که می‌توانست کالای اصلی ما برای فروش و تامین مخارج کشور باشد به روزی 800هزار بشکه رسیده بود. مردم باید بدانند که این تعداد بشکه نفت تکافوی هزینه‌های جاری ممکلت را هم نمی‌داد.

علی خرم در ادامه توضیح می‌دهد: آنها می‌خواستند ایران را به سمتی ببرند که تمام تحریم‌های سیاسی و اقتصادی و صنعتی اجرا شود و ایران در نهایت تسلیم نفت در برابر غذا شود.

وی در خصوص معنای عینی نفت در برابر غذا می‌گوید: نفت در برابر غذا اصطلاحی است که در قضیه عراق به کار برده ‌می‌شد. در عراق کارشناسان سازمان‌ملل آمدند و نتیجه‌گیری کردند، برای جمعیت 24 میلیونی عراق در سال 10 میلیارد دلار کافیست تا این کشور بتواند نیازهای ضروری دارویی و غذایی خود را تامین کند و عراق مجاز است تنها تا همین مقدار نفت بفروشد.

این استاد دانشگاه یادآور می‌شود: در عراق کار به جایی رسید که دولت این کشور اختیار خودش را هم، برای اینکه تصمیم بگیرد، همان مقدار غذا و دارو را از چه کسی بخرد هم گرفته شد. به همین دلیل فساد و مافیایی گسترده در عراق شکل گرفت. صدام و همه اطرافیان او و حتی پسرکوفی عنان هم آلوده این فساد شد. در آن شرایط مفسده آور، هر کسی قسمتی از نفت را می فروخت و پورسانت می‌گرفت.

علی خرم در ادامه یادآور می‌شود: آنها می‌خواستند ایران را به این شرایط برسانند.

علی خرم یادآور می‌شود: ما هم در معرض این مرحله بودیم که حاکمیت ملی‌مان نقض شود. داشتیم به شرایطی می‌رسیدیم که دیگر تصمیم‌گیر دولت ایران نبود بلکه کمیسیونی در شورای امنیت به جای دولت ایران تصمیم‌ می‌گرفت.

وی می‌گوید: از آن گذشته فسادی عظیم در نتیجه این وضعیت کشور را فرا می‌گرفت که متاسفانه در همان مدت زمان کوتاه هم نمونه‌هایی از این فساد در کشور ما به وجود آمد. به طوری‌که درشرایط تحریم تعدادی معرفی شده بودند و تنها این‌ها حق داشتند نفت و مشتقات نفتی را بفروشند و از همین افراد بابک زنجانی بیرون آمد یا خیلی کسانی دیگر که الان جزو مخالفین برجام هستند، چون دکان آنها تعطیل شده است.

خرم می‌گوید: ما باید خدا را شکر کنیم که با رفع تحریم‌ها خیلی زود از بستر فساد بیرون آمدیم.

وی یادآور می‌‎شود: نباید فراموش کرد در دولت قبل، تحریم‌ها با سوء مدیریت دولت دهم ترکیب شد و ضربه سنگینی به اقتصاد ایران زد و کمر اقتصاد ایران را شکست.

وی در خصوص تداوم تحریم‌ها در صورتی که ایران در مرحله نفت در برابر غذا هم تن به مذاکره نمی‌داد، می‌گوید: وقتی کشوری مشمول ماده 41 می شود اگر مقاومت کند مشمول ماده 42 می شود یعنی همه به آن کشور حمله نظامی می‌‎کنند. مانند عراق به اسم ائتلاف 60-70 کشور به کشوری حمله می‌کنند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در خصوص شان ایران در فضای بین‌المللی در دوره ماقبل برجام گفت: از نظر نظامی نه تنها آمریکا، کشورهایی مثل عربستان، ترکیه، اسرائیل و حتی کشورهایی مانند بحرین و آذربایجان به خودشان اجازه می‌دادند صحبت از حمله نظامی به ایران کنند.

علی خرم می‌گوید: اگر کسی نسبت به دستاوردهای نظام چشمش را ببندد و منکر شود بی‌انصافی است، ولی امروز بایستی خدا را شکر کنیم که عنوان کنیم اگر توافق هسته‌ای هیچ بهره‌ای برای سفره‌هایمان نداشته، اما کشورمان را تبدیل به کشوری با حیثیت کرده است و ایران امروز می‌تواند در تحولات منطقه نقش‌آفرینی کند.

وی در خصوص تلاش‌های برخی در داخل برای ضعیف نشان دادن برجام می‌گوید: با انواع کارشکنی‌ها به جان برجام افتادند. می‌خواستند مردم متوجه نشوند کار خوب چیست و از این کار خوب به این نتیجه برسند دولت قبلی چه فاجعه‌ای را رقم زده است.

وی در خصوص استاندارد دوگانه برخی منتقدان برجام می‌گوید: آنها موقعی که خودشان بر سر کار بودند اجازه نمی‌دادند هیچ فردی درباره مذاکرات هسته‌ای اظهارنظر کند. اگر کسی هم صحبت می‌کرد با او برخورد می‌کردند؛ حالا وقتی دولت عوض شده، این افراد مدعی شده‌اند که باید تمامی مذاکرات محرمانه هم بازگو شود. من متعجم کسانی که آن موقع بر مسند شورای عالی امنیت ملی بودند چطور رویشان می‌شود درباره این مسائل در فضای عمومی صحبت کنند.

علی خرم اضافه می‌کند: کسی مخالف دانستن این مسائل نیست اما این رویکردها دوگانه و متضاد است. برخی تمام تلاش‌شان این است که مردم را مایوس کنند و مردم را بمباران فکری- عقیدتی می‌کنند.

وی در پاسخ به این سوال فرارو که چرا آنطور که مردم انتظار داشتند شرکت‌های سرمایه‌گذاری به ایران نیامدند، می‌گوید: علیرغم اینکه تحریم‌ها لغو شد اما هنوز شرکت‌ها اعتماد لازم به ایران را ندارند. تحریم‌ها برداشته شده اما موضوع اعتمادسازی زمان‌بر است. اگر می‌خواهیم تحریم‌ها به شکل کامل برداشته شود و سرمایه‌گذاری خارجی صورت بگیرد و کارخانه‌ها به ایران بیایند، باید خودمان کمک کنیم. همچین پروسه لغو کامل تحریم‌ها طولانی و زمان‌بر است.

خرم با انتقاد از رفتار منتقدان برجام می‌گوید: با فضای داخلی ایران طرف‌های خارجی فکر می‌کنند این صدای اکثریت مردم است، چون این گروه اقلیت بوق‌های بزرگی دارند اما صدای اکثریت مردم ایران نیستند.

وی همچنین به عملکرد دولت نیز نقد وارد کرده و می‌گوید: دولت هم نتوانسته در فضای رسانه‌ای‌ قوی ظاهر شود. من بارها به دولت پیام دادم که شما نمی‌توانید به درستی از خود دفاع کنید.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در سال 96 هم مردم همچنان مطالبه پرونده هسته‌ای را پیگیری خواهند کرد یا خیر، می‌گوید: مردم تا سال 1368 درگیر جنگ بودند و کشور خرابی داشت و مردم به سمت اقتصاد رفتند؛ در سال 76 مردم کمی رفاه داشتند به همین دلیل به فکر آزادی افتادند، لذا دوم خرداد پیش آمد. از آن موقع به تدریج سراغ اولویت‌های دیگر می‌روند، یعنی مردمی که در سال 92 دعا می‌کردند، مبادا ایران تبدیل به سوریه و افغانستان شود، حالا به برکت برجام این مشکلات رفع شده و به سراغ مسائل دیگری رفته‌اند. اما این بدین معنی نیست که ارزش توافق هسته‌ای از بین رفته است.

کامنت بنویسید...
سروش  , chakavok
دوشنبه 28 فروردین ، 09:46
خام فروشی هنر نیست داداش ... یه عمره داریم میگیم افزایش صادرات غیر نفتی ، عدم وابستگی اقتصاد کشور به نفت و دوری از اقتصاد تک محصولی ،اونوقت شما دلت خوش برگشتی 50 سال قبل !!!! فکر میکنی نتیجه این تمرکز بر روی صادرات نفت چی بود ؟ فقط نابودی تولید داخلی و تعطیلی کارخونه های ریز و درشت و بیکاری کارگران و گشنه موندن خونوادهاشون ... بخاطر تعصب بیخود سیاسی چشمات رو روی حقیقت نبند عزیزه دل برادر ...
ادامه
سروش  , chakavok
پنجشنبه 21 بهمن ، 22:28
آقای خرم و هم طیفیهای ایشون ملت رو مثل خودشون کدخدا زده و دیوث سیاسی فرض کردن ! 38 سال با انواع تحریمها و گزینه نظامی آشنا هستیم ... مثل اینکه هوای آیمون صاف وآفتابی باشه بعد بگن ببینین اگر برجام نبود بارون میومد و سیل بپا میشد و ویرانی به بار میومد ... انصاف که هیچ حتی شهامت که ندارن لااقل بگن که اگر درزمان دکتر احمدی نژاد به تکنولوژی بومی شده هسته ای نرسیده بودیم و اورانیوم رو20درصد نکرده بودیم و کیک زردی تولید نکرده بودیم و یانتریفیوژها به 19 هزار نرسیده بود الان این آقایون چه امتیازی برای مذاکره داشتن
ادامه
95/09/10 22:50
شبکه خبری العالم , AlalamTV
وزیر نفت عربستان درباره حصول توافق میان اعضای اوپک برای محدود کردن تولید نفت ابراز امیدواری کرد.