نتایج جستجو : منظومه شمسی - 26 مطلب

96/12/19 23:12
در مرزهای علم , edge_of_science
تلسکوپ فضایی هابل متعلق به ناسا و آژانس فضایی اروپا، عکس‌هایی از طوفان بزرگی در نپتون گرفته که در حال تضعیف شدن است. طوفان‌های تاریک نپتون، برای اولین بار توسط فضاپیمای ویجر۲ در دهه‌ی ۱۹۸۰ کشف شدند. از آن زمان به بعد، فقط هابل به‌خاطر وضوح نور آبی‌اش توانسته این طوفان‌های فرار را دنبال کند. این طوفان‌ها در طول سالیان از دیده‌ها پنهان شده و مجدداً نمایان گشته‌اند. هابل دو طوفان تاریک در اواسط دهه‌ی ۱۹۹۰ کشف کرد و آن دو پس از مدتی ناپدید شدند.

آخرین طوفان که برای اولین‌بار در سال ۲۰۱۵ مشاهده شد، در حال حاضر روند تضعیف شدن در پیش گرفته است. به مانند لکه‌ی سرخ بزرگ مشتری، این طوفان هم در جهت مخالف باد می‌وزد و موادی را بخش‌های عمیق زیرین جو سیاره‌ی غول یخی را لایروبی می‌کند. این رویداد به اخترشناسان فرصتی منحصربه‌فرد می‌دهد تا بادهای عمیق نپتون را مورد مطالعه قرار دهند که امکان اندازه‌گیری مستقیم‌شان وجود ندارد. مواد لکه‌ی تاریک شاید عمدتاً شامل هیدروژن سولفید باشند.

دکتر «جاشوا تولفسون»، از دانشگاه کالیفرنیا، برکلی گفت: «خود ذرات خاصیت بازتابندگی بالایی دارند؛ آن‌ها فقط قدری تاریک‌تر از ذرات موجود در جو پیرامونی‌ هستند. بر خلاف لکه‌ی سرخ بزرگ مشتری که حداقل برای دو قرن قابل مشاهده بوده است، گردبادهای تاریک نپتون فقط چند سال عمر دارند. این اولین طوفانی است که در حین مرگش رویت شده است.»

دکتر «آگوستین سانچز لاوگا»، از دانشگاه شهر باسک، اظهار داشت: «ما هیچ شواهدی از چگونگی شکل‌گیری این گردبادها یا سرعت چرخش آن‌ها نداریم. این احتمال می‌رود که آن‌ها از نوعی ناپایداری در بادهای غربی و شرقی نشأت گرفته باشند.»

رفتار این گردباد با آنچه که محققان پیش‌بینی کرده بودند، فرق دارد. دکتر «مایکل وانگ» از دانشگاه کالیفرنیا، برکلی گفت: «این‌طور به‌نظر می‌رسد که ما از دوره‌ی مرگ این گردباد عظیم عکس می‌گیریم و این پدیده با موارد مشاهده شده‌ی قبلی فرق دارد. این شبیه‌سازی‌های پویا نشان می‌دهد که آنتی سایکلون‌های زیر برش بادی نپتون احتمالاً به سمت استوا کشانده می‌شوند. ما فکر می‌کردیم به محض اینکه گردباد به استوا نزدیک شد، از هم گسیخته و شاید صحنه‌ای شگفت‌انگیز از فعالیت ابری به‌وجود می‌آورد.»

اما بر خلاف تصورات، لکه‌ی تاریک با افول مواجه شده است. بر خلاف لکه‌ی سرخ بزرگ مشتری، لکه‌ی نپتون تحت تاثیر جت‌های بادی متعدد قرار نمی‌گیرد. ظاهراً نپتون فقط سه جت پهناور دارد. یافته‌های تحقیق در مجله‌ی Astronomical منتشر شده است.
99
96/05/12 15:20
  , amir_bf1400
ستاره شناسان موفق به شناسائی سیاره ای در آنسوی منظومه شمسی شدند که اتمسفر فوقانی آن بسیار گرم بوده و دارای حرارت کافی برای ذوب آهن است. این سیاره با عنوان WASP-121b نامگذاری شده است.
95/07/16 12:24
شبکه خبری العالم , AlalamTV
العالم - رندال مونرو بنیانگذار سایت XKCD ، با انتشار مطلبی مجموعه سوالاتی در باره نظریه سفر به فضای خارج از زمین با هواپیما و پرواز در جو سایر سیارات ارائه کرده است.
جزییات خبر را در لینک زیر بخوانید :
94/10/4 11:37
پرتال جامع علم دیلی , Elmdaily
وقتی صحبت از بارش و باران می‌شود همه ما به خاطر زندگی در زمین به یاد فرود آمدن قطره‌های آب می‌افتیم اما در سیاره‌‌های دیگر اوضاع کاملا متفاوت است.
94/09/30 18:45
پرتال جامع علم دیلی , Elmdaily
محققان می‌گویند که به احتمال بسیار زیاد پس از رویارویی نزدیک مشتری با سیاره دیگری در حدود ۴میلیارد سال پیش، مشتری این سیاره را برای همیشه از منظومه شمسی بیرون کرده است
94/09/26 10:44
پرتال جامع علم دیلی , Elmdaily
جرم یاد شده به واقع جهانی یخ زده است که فاصله آن با خورشید 103 برابر بیشتر از فاصله زمین تا خورشید است. پیش از این، سیاره کوتوله 'اریس' که فاصله آن 97 برابر زمین تا خورشید است، دورافتاده ترین جرم در منظومه شمسی محسوب می شد.
7
2
6
94/09/22 14:20
پرتال جامع علم دیلی , Elmdaily
هنگامی که خبر کشف سیاره فراخورشیدی Alpha Centauri Bb در سال ۲۰۱۲در نشریه نیچر منتشر شد، دوباره امیدهای تازه‌ای برای کشف سیارات شبه‌زمین در فرای منظومه شمسی جان گرفتند. اما اکنون همچون نام وهم‌آور این فراسیاره، مشخص شده که Alpha Centauri Bb هیچ‌گاه وجود نداشته است.
94/08/27 23:49
پرتال جامع علم دیلی , Elmdaily
محققان موفق به کشف پدیده‌ای کاملا جدید در سطح خورشید شده‌اند، امواج انفجاری عظیمی که ردپایی از تشعشعات هلیوم ۳ از خود به جا می‌گذارد.
94/08/2 21:56
پرتال جامع علم دیلی , Elmdaily
ناسا از تازه ترین برنامه جامع خود در راه توسعه اکتشافات فضایی خبر داد که طی آن رسیدن به سیاره ونوس و سیارکها از مهمترین موارد به شمار می آید.
94/06/19 13:03
باشگاه خبرنگاران , yjc

ناسا در اینستاگرام خود تصویری ترکیبی از ستاره خورشید را برای رصد عموم به اشتراک گذاشته است.
94/06/3 08:33
پرتال جامع علم دیلی , Elmdaily
اخترشناسان موفق به شناسایی ذرات مرموزی شده اند که از اعماق کهکشان یعنی جایی فراتر از کهکشان راه شیری و همچنین نقاطی در منظومه شمسی خود را به زمین می رسانند.
94/06/1 10:50
پرتال جامع علم دیلی , Elmdaily
ستاره‌شناسان ژاپنی مدعی شده‌اند توانسته‌اند اسرار پشت مرموزترین حلقه سیاره زحل و دو قمر آن را کشف کنند. به گفته آن‌ها، یک برخورد فاجعه‌بار باستانی دلیل شکل‌گیری این پدیده‌ها بوده است.
94/05/22 11:16
باشگاه خبرنگاران , yjc
آخرین تصویری که ناسا در اینیستاگرام خود منتشر کرده مربوط به ظاهر عجیب ارباب حلقه های منظومه شمسی در فضا است.
94/05/20 02:27
پرتال جامع علم دیلی , Elmdaily
اگر بر حسب اتفاق، در مکان‌هایی از کره زمین زندگی می‌کنید که دارای زمستان‌هایی سرد و طولانی، یا حتی سرد و کوتاه است، با بیرون آمدن خورشید و روییدن گل‌های بهاری، روز به روز زندگی‌تان شادتر و پرنشاط‌تر می‌شود.
1
94/05/15 13:28
پرتال جامع علم دیلی , Elmdaily
دانشمندان به یافته های جالب توجهی در خصوص بزرگترین سیارک در کمربند سیارکی منظومه شمسی دست یافته اند.
1