نرم افزار اندروید کلوب

نتایج جستجو : مرکز جامع سرطان - 72 مطلب

97/07/24 18:49
مرکز جامع سرطان , ncii
بر اساس یافته های یک مطالعه بلند مدت، زنانی که در مناطقی با نوربالا در شب زندگی می کنند بیشتر از زنانی که در محیط کم نور در شب زندگی می کنند به سرطان پستان مبتلا می شوند .همچنین ، میزان خطر در زنانی که در شیفت شب کار می کنند بالاتر است .

در جوامع صنعتی ، نور مصنوعی در همه جا وجود دارد . مواجهه گسترده با این نور در هنگام شب خطر جدیدی در ابتلا به سرطان پستان محسوب می شود .این مواجهه باعث کاهش سطح هورمون ملاتونین شود که می تواند در کار ساعت داخلی بدن ( ساعت بیولوژیک ) اختلال ایجاد کرده و سبب افزایش خطر سرطان پستان شود.

مطالب تکمیلی در سایت :
http://www.ncii.ir
ما می توانیم. من می توانم با اصلاح سبک زندگی اتفاق می افتد
99
18
1
20
97/07/24 15:56
مرکز جامع سرطان , ncii
بر اساس نتایج مطالعات انجام شده ، پروتئین خاصی از چربی بدن آزاد می شود که توانایی تبدیل سلول غیر سرطانی را به سلول سرطانی دارد . چربی تجمعی در ناحیه شکم در مقایسه با چربی زیر پوست توانایی بیشتری در آزادسازی این پروتئین و رشد تومور دارد . این یافته علمی کمک می کند تا با تغییر رژیم غذایی و مداخلات درمانی تعداد موارد ابتلا را کاهش دهیم .

چاقی مفرط با افزایش خطر ابتلا به سرطان های پستان ، روده ، پروستات ، رحم و کلیه همراه است . شاخص توده بدنی یا BMI بهترین شاخص در پیش بینی میزان خطر نیست . چاقی شکمی یا به تعبیر بهتر سطح پروتئینی به نام فاکتور رشد فیبروبلاست (FGF-2) عامل بهتری برای پیش بینی خطر سرطانی شدن سلول است .

دو لایه چربی شکمی وجود دارد . لایه سطحی تر که چربی زیر جلدی است و لایه زیرین که چربی احشایی است و مضرتر است . فاکتورهای دیگری نظیر استروژن از چربی بدن آزاد می شوند که میتواند بر میزان خطر ابتلا به سرطان اثر سوء داشته باشد .

با انتخاب رژیم غذایی سالم ، فعالیت بدنی منظم و اجتناب از عادت های مضر مثل سیگار کشیدن می توان میزان خطر را کاهش داد .

مطالب تکمیلی در سایت :
http://www.ncii.ir
ما می توانیم. من می توانم با اصلاح سبک زندگی اتفاق می افتد
13
2
17
97/06/31 13:32
مرکز جامع سرطان , ncii
ان الحسین مصباح الهدای و سفینة النجاة
همانا حسین (ع) چراغ هدایت و کشتی نجات است . پیامبر اکرم ص

باز این چه شورش است که در خلق عالم است
باز این چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است
.
*** السلام علیک یا اباعبدالله ***
.
در این شبها و روزها دعا برای بیماران مبتلا به سرطان را فراموش نکنیم
51
6
51
96/05/21 16:04
مرکز جامع سرطان , ncii
این سرطان ها شامل :

سرطان پانکراس ( لوزالمعده )
با استفاده از فن آوری های جدید از جمله آزمایش خون مولکولی و سایر رویکردهای جدید ، می توان تلاش های تشخیص زود هنگام این نوع تومورها را گسترش داد . علت دشوار بودن تشخیص سرطان لوزالمعده ، نداشتن علائم و درد است به استثنای زمانی که زردی به دلیل انسداد مجاری صفراوی اتفاق بیافتد .

سرطان کلیه
تشخیص سرطان کلیه می تواند سخت باشد زیرا تا زمان ظهورعلائمی مانند درد کمر، خستگی مزمن، کاهش وزن بدون علت، و خون در ادرار ظاهر شوند بیماران تحت آزمایش قرار نمی گیرند. تومورهای کوچک کلیه در معاینه قابل تشخیص نیستند و آزمون غربالگری برای تشخیص زودهنگام سرطان کلیه وجود ندارد .
بیمارانی که شرایط ارثی خاص مانند سندرم Von Hippel-Lindau syndrome (VHL) ، Birt-Hogg-Dubé syndrome (BHD) hereditary papillary renal cell carcinoma (HPRCC) , دارند ، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان کلیه هستند . توصیه پزشکان به این افراد انجام منظم آزمایشات ،CT scan یا MRI برای تشخیص زود هنگام بیماری است .

سرطان سلول غیر کوچک ریه
سه چهارم سرطان های ریه پس از گسترش سرطان به سایر نقاط بدن تشخیص داده می شوند و اغلب بیماران زمانی که تومور رشد می کند و سیستم لنفاوی را درگیر می کنند علائمی مانند سرفه ، تنگی نفس و ذات الریه پیدا می کنند . سرطان سلول غیر کوچک ریه شایعترین نوع سرطان ریه است وبه دلیل نداشتن علائم و عدم کشف آن توسط عکسبرداری با اشعه ایکس ، تشخیص آن در مراحل اولیه بیماری دشوار است .
برای تشخیص سرطان ریه PET scan و CT scan کارآیی دارند . تشخیص دیر هنگام بیماری میزان بقا بیماران را بسیار کم می کند . توصیه می شود CT scan جهت کشف سرطان ریه در مراحل اولیه ( که درمان پذیر است ) در افرادی که سابقه طولانی مدت مصرف دخانیات ( سیگارو قلیان ) دارند انجام شود .

سرطان تخمدان
سرطان تخمدان پنجمین سرطان کشنده از سرطان های زنان است . مانند سایر سرطان ها ، تشخیص زودتر بیماری به درمان موثر آن کمک می کند . با این حال فقط ۲۰% سرطان های تخمدان در مراحل اولیه تشخیص داده می شوند . سرطان تخمدان در مراحل اولیه علامتی ندارد و بیماری اغلب در ۳ stage یا ۴ stage تشخیص داده می شوند . علائم سرطان تخمدان به شکل احساس مداوم درد یا فشار در ناحیه شکم ، لگن خاصره و پشت – احساس نفخ در شکم – احساس خستگی مداوم و حالت تهوع ، سوئ هاضمه ، یبوست یا اسهال است .

سارکوم
این تومورها در بافت های بدن مانند چربی، عضله، بافت های عمیق پوست، استخوان و یا غضروف ایجاد می شوند ودر مراحل اولیه علائمی ندارند . این نوع سرطان در اطفال شایعتر از بزرگسالان است . تومورهای سارکوم قبل از اینکه بزرگ شوند علامتی ندارند. درد در ناحیه تومور، همراه با ورم یا گرما از نشانه‌های اصلی محسوب می‌شود. ممکن است این درد شب‌هنگام یا هنگام ورزش اتفاق بیافتد . تنها روش تشخیصی نمونه برداری است .در صورت امکان جراحی برای درمان بیماری انجام می شود .

سرطان مغز
سرطان های مغز وتومورهای نخاع زمانی کشف می شوند که بیماری در مراحل بالایی است وعلائم بیماری ظاهر شده اند.علائم تومور مغزی به اندازه تومور و نوع و محل آن بستگی دارد . رایج ترین این علائم به شکل سردرد ( معمولا در اوایل صبح شدیدتر ) – تغییرات در صحبت ، بینایی و شنوایی – مشکلات در تعادل و راه رفتن – تغییرات خلقی و خواب رفتگی و یا سوزش در بازوها و پاها است . درمان بیشتر با هدف حفظ عملکرد سیستم عصبی و کنترل رشد تومور صورت می گیرد .

سرطان کبد
قبل از رسیدن بیماری به مراحل بالا ، علامتی وجود ندارد . چنانچه اندازه تومور کوچک باشد ، کشف آن هنگام معاینه بسیار دشوار خواهد بود.علائم به صورت درد در بخش فوقانی شکم در سمت راست ، ورم شکم ( نفخ ) ، کاهش وزن ، حالت تهوع و استفراغ ،از دست دادن اشتها و احساس سیرس زودرس و زرد شدن پوست و چشم ها است .درصورتی که سابقه خانوادگی سرطان کبد ، سابقه ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ، اعتیاد به مصرف الکل ، سیروز کبدی و بیماری کبدی دارید می بایست تحت بررسی قرار بگیرید .

جهت اطلاعات بیشتر در مورد عوامل خطر زا و علایم هشدار دهنده و پیشگیری به سایت www.ncii.ir مراجعه فرمایید
63
6
43
95/12/30 15:02
مرکز جامع سرطان , ncii
سین سلامت زینت بخش سفره زندگیتان ، حس سلامتی اولین هفت سین امسالتان

با ارزوی سالی خوب و خوش همراه با سلامتی و موفقیت برای همه عزیزان

و تشکر از همه دوستان به خصوص مدیران رسانه هایی که با نشر مطالب به آگاه سازی سلامت جامعه و آموزش همگانی در در جهت شناخت و پیشگیری از سرطان و غربالگری به هنگام به ما کمک کردند تا در نهایت از امار مبتلایان بکاهیم.

و دعا کنیم در سال جدید همه بیماران به خصوص مبتلایان به سرطان ، سین سلامتی را در خانه هایشان میهمان کنند.

موسسه تحقیقات ، درمان و آموزش سرطان
(مرکز جامع سرطان ncii.ir )

همراه ما باشید در کانال رسمی تلگرام
20
1
17
95/11/25 01:59
مرکز جامع سرطان , ncii
آشنایی با مراقبت پزشکی برای سرطان پروستات می‌تواند به شما در داشتن نقشی فعال در تصمیم‌گیری‌های مراقبتی خود کمک کند.
این مقاله اختصاص به موارد زیر دارد:
تشخیص و مرحله‌بندی
انتخاب از بین انواع درمان‌های موجود
آزمایش‌هایی که شما بعد از درمان باید انجام دهید

lمطالب تکمیلی در :
42
3
48
95/11/18 00:27
مرکز جامع سرطان , ncii
پویش ملی مبارزه با سرطان

سالانه هزاران مورد ابتلا به سرطان در ایران و میلیون ها مورد در جهان رخ می دهد که در صورت تشخیص به موقع و زود هنگام ، بیماری در مراحل اولیه و محدود بوده ، در نتیجه درمان آن آسان تر و امکان کنترل و بهبود کامل آن بسیار بیشتر است .بیماری در مراحل اولیه علائمی دارد که به تشخیص زودهنگام کمک می کند . مسلما وجود این علائم به معنی تشخیص قطعی بدخیمی نیست و در اغلب موارد به دنبال یک بیماری خوش خیم ایجاد شده و به زودی برطرف می شوند ولی تشخیص این نکته با پزشک است.

علائم هشدار دهنده سرطان شامل :
• سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان در اقوام درجه یک
• تغییر در خال های پوستی
• زخم هایی که در طول دو هفته بهبود نمی یابند
• وجود توده در هر نقطه از بدن
• سرفه یا گرفتگی صدای طولانی
• اختلال در بلع
• سوء هاضمه طولانی مدت
• اسهال طولانی یا بروز یبوست جدید
• وجود خون در ادرا یا مدفوع
• ترشحات خونی از نوک پستان
• بی اشتهایی یا کاهش وزن بی دلیل

**اگر به سلامت دوستانتان حساسید. سفیر ما باشید**
#saratan #puyeshsaratan #cancer
#علایم #سرطان #پزشک #هشدار #غربالگری #پیشگیری #مرکز_جامع_سرطان #پویش_ملی_مبارزه_با_سرطان

مطالب تکمیلی در سایت :
http://www.ncii.ir
ما می توانیم. من می توانم با اصلاح سبک زندگی اتفاق می افتد

***مطالب ببشتر و به هنگام در کانال تلگرام مرکز جامع سرطان***
7
1
10
95/11/18 00:23
مرکز جامع سرطان , ncii
پویش ملی مبارزه با سرطان

مسائل جسمی ، روانی ، اجتماعی و معنوی بر سلامت و بیماری موثرند . به دلیل چند بعدی بودن عوامل ابتلا به سرطان ، پیشگیری از آن نیز ، شامل ابعاد متعددی است . استرس و تنش را مدیریت کنید . استرس مانند سم به سلول ها آسیب می رساند و از طریق تضعیف سیستم ایمنی ، امکان ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.

برای مدیریت استرس :

• محیط زندگی خود را تغییر دهید. با افرادی که آرامش دارند هم نشینی کنید . به محیط کاری و خانه خود نظم بدهید . از مکان های پر سر و صدا و پر تراکم دوری کنید .

• رفتارهای سالم را یاد بگیرید . برخی رفتارهای ما ایجاد ایجاد استرس می کنند و تغییر این رفتارها می تواند استرس را کاهش دهد . افرادی که اغلب دیر می کنند و عجله دارند ، مواد غذایی صنعتی مصرف می کنند ، سیگار می کشند و کم می خوابند ، احتمالا استرس بیشتری را تحمل می کنند . در عوض ، ایجاد فرصت برای انجام امور ، عجله نداشتن ، مصرف مواد غذایی طبیعی ، نکشیدن سیگار و داشتن خواب متناسب با نیاز بدن می تواند استرس را کاهش دهد .

• مهارت های جدیدی کسب نمایید . مهارت حل مسئله ، اساسی ترین مهارت کاهش دهنده استرس است . مهارت حل مسئله ، اساسی ترین مهارت کاهش دهنده استرس است . تعریف این مهارت این است که به شیوه ای علمی برای هر مسئله بشری راه حلی وجود دارد ، حتی اگر آن راه حل منطقی به نظر نرسد . مهارت مدیریت زمان نیز به کاهش استرس کمک می کند . افرادی که زمان خود را به شیوه موثری مدیریت می کنند کمتر درگیر عجله می شوند و آرامش بیشتری دارند .

• خود و دیگران را ببخشید . اغلب افرادی که به سرطان مبتلا می شوند ، خاطره رنجش های عمیق را به یاد می آورند . برای سلامت خودتان ببخشید تا رها شوید .

• از سلامت روابط خود مطمئن شوید . اگر در روابط خود دچار مشکل هستید و در تعامل با افراد رنج می برید می توانید با شیو ه هایی ساده تنش رابطه را کاهش داده و حتی رابطه را به شیوه ای خوشایند تغییر دهید . به یاد داشته باشید که در تمام تعاملات هر یک از طرفین حداقل نیمی از مشکل را بر دوش می کشند . پس اگر شما به شیوه ای دیگر عمل کنید حتما شکل رابطه تغییر خواهد کرد . سهم خودمان را در مشکلات ارتباطی پیدا کنیم تا روابط مان تغییر کنند .

• خودتان را دوست داشته باشید و ذهن خود را مدیریت کنید .عدم خویشتن دوستی و صرف تمام زندگی برای جلب رضایت دیگران منشا بسیاری از مشکلات است .برای حل این مشکل باید از قضاوت کردن خود با معیارهای دیگران دست برداریم و خویشتن حقیقی را بشناسیم .
• از معنویت برای آرامش بیشتر کمک بگیرید .

• با دیگران با مهربانی و احترام رفتار کنید .

• از خود و دیگران توقعات غیر واقع بینانه نداشته باشید .

***اگر به سلامت دوستانتان حساسید. سفیر ما باشید***
#saratan #puyeshsaratan #cancer
#آلودگی #سرطان #محیط_زیست #شیمیایی #هوای_آلوده #پیشگیری #مرکز_جامع_سرطان #پویش_ملی_مبارزه_با_سرطان

مطالب تکمیلی در سایت :
http://www.ncii.ir
ما می توانیم. من می توانم با اصلاح سبک زندگی اتفاق می افتد

***مطالب ببشتر و به هنگام در کانال تلگرام مرکز جامع سرطان***
5
1
7
95/11/18 00:14
مرکز جامع سرطان , ncii
پویش ملی مبارزه با سرطان

محیط یکی از تاثیرگذارترین عوامل موثر بر سلامتی انسان و خطر بروز سرطان است . عوامل محیطی مانند هوا ، آب و خاک می توانند دارای عوامل سرطان زا باشند . ساختار ژنتیکی هر فرد در روند زندگی ، در مواجهه دایمی مداوم با عوامل محیطی مانند مواجهه های شغلی ، آلودگی هوا ، نور خورشید و اشعه رادیو اکتیو است .این عوامل ممکن است منجر به تغییرات ژنتیکی و بر هم زدن تعادل و توازن در روند عادی رشد سلول ها شوند .

بسیاری از عوامل خطرزای محیطی سرطان برای اولین بار در محیط کار کشف شده اند . از جمله این مواد بنزن ، تار ، آرسنیک ، کادمیوم ، کرومیوم و چندین ماده دیگر است :
• بنزن به عنوان حلال در بسیاری از صنایع کاربرد دارد و همچنین در آلودگی های شهری و دود سیگار وجود دارد . تماس طولانی مدت با بنزن خطر ابتلا به لوسمی را افزایش می دهد .
• تار مجموعه ذراتی است که در اثر اشتعال سیگار معلق شده و به ریه وارد می شود . این ذرات به صورت ماده چسبنده قهوه ای رنگ در انگشتان ، دهان و ریه افراد سیگاری رسوب می کند .
• ارسنیک در صنایع چوب و همچنین در دود سیگار وجود دارد . این ماده با تخریب DNA و ممانعت از ترمیم آن ، یک ماده سرطان زا محسوب می شود .
• کادمیوم در صنایع باطری سازی کاربرد دارد . در سیگار هم وجود دارد . کادمیوم علاوه بر سرطان زایی ، بر روی کلیه و عروق هم تاثیر مخرب دارد .
• کرومیوم در صنایع رنگ کاربرد دارد و در دود سیگار هم وجود دارد و با سرطان ریه مرتبط است .
• نیتروزآمین که درآب های آلوده به آلودگی های صنعتی ، کودهای کشاورزی نیتراته و به عنوان نگهدارنده در صنایع کالباس سازی یافت می شود ، سرطان زاست . نیتروزآمین در دود سیگار نیز وجود دارد .
• آزبست ( پنبه نسوز ) در صنایع عایق حرارتی و لنت ترمز استفاده می شود و با سرطان ریه ارتباط دارد .
• سیلیس در صنایع شیشه سازی و ذغال سنگ مورد استفاده قرار می گیرد و با بروز سرطان ارتباط دارد .

برای پیشگیری از آثار سرطان زایی مواد شیمیایی در منزل یا محیط کار لازم است از تماس بدن با مواد شیمیایی اجتناب شده و محیط دارای تهویه مناسب باشد . سطوح کاری باید عاری از گرد و غبار و مواد شیمیایی بوده و از ماسک محافظ مناسب استفاده شود .

دود ناشی از فعالیت کارخانه ها ، خودروها و سیستم های گرمایشی موجب انباشته شدن مواد سرطان زا در هوا شده که عامل اصلی آلودگی هوا در شهرهای صنعتی است . افراد و گروههای در معرض خطر مانند کودکان ، افراد مسن و زنان باردار بیشتر در معرض خطر آلودگی هوا هستند .

آلودگی هوا با افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه ، خون و پوست ارتباط دارد .

***اگر به سلامت دوستانتان حساسید. سفیر ما باشید***
#saratan #puyeshsaratan #cancer
#آلودگی #سرطان #حفاظت #شیمیایی #هوای_آلوده #پیشگیری #مرکز_جامع_سرطان #پویش_ملی_مبارزه_با_سرطان

مطالب تکمیلی در سایت :
http://www.ncii.ir
ما می توانیم. من می توانم با اصلاح سبک زندگی اتفاق می افتد

***مطالب ببشتر و به هنگام در کانال تلگرام مرکز جامع سرطان***
5
1
5
95/11/18 00:06
مرکز جامع سرطان , ncii
پویش ملی مبارزه با سرطان

الکل علت شناخته شده در بروز تعداد زیادی از سرطان هاست ( سرطان دهان ، حلق ، حنجره ، مری ، کبد ، روده و پستان ) . ترکیب الکل و سیگار خطر بروز برخی از سرطان ها را بسیار بیش تر می کند . مصرف مداوم حتی مقادیر اندک الکل درزنان با خطر بروز سرطان پستان مرتبط است . لذا اکیدا توصیه می شود که به خصوص زنان با احتمال بالاتر خطر سرطان پستان ( از جمله زنانی که سابقه خانوادگی دارند ) ، الکل مصرف نکنند .
اعتیاد به مواد مخدر با افزایش خطر ابتلا به سرطان معده همراه است

***اگر به سلامت دوستانتان حساسید. سفیر ما باشید***
#saratan #puyeshsaratan #cancer
#الکل #مواد_مخدر #سیگار #تریاک #اعتیاد #پیشگیری #مرکز_جامع_سرطان #پویش_ملی_مبارزه_با_سرطان
مطالب تکمیلی در سایت :
http://www.ncii.ir
ما می توانیم. من می توانم با اصلاح سبک زندگی اتفاق می افتد

***مطالب ببشتر و به هنگام در کانال تلگرام مرکز جامع سرطان***
2
1
6
95/11/14 23:12
مرکز جامع سرطان , ncii
پویش ملی مبارزه با سرطان

پوست بزرگترین اندام بدن است و از بدن در برابر گرما ، نور خورشید ، صدمات و عفونت ها محافظت می کند .

سرطان پوست از شایع ترین سرطان های انسان است . برخی عوامل باعث افزایش احتمال بروز سرطان پوست می شوند.

اشعه فرا بنفش از خورشید و دستگاه ههای مخصوص برنزه کردن ساطع می شود . هر چه پوست مدت زمان بیشتری در معرض این اشعه قرار گیرد ، احتمال بروز سرطان در آن بیشتر می شود . بیشتر سرطان های پوست بعد از 50 سالگی اتفاق می افتند .

اشعه فرا بنفش خورشید بر روی تمام انواع پوست تاثیر می گذارد ولی افرادی که پوست روشن دارند در معرض خطر بیشتری برای آفتاب سوختگی هستند .

یک اشتباه رایج این است که برخی مردم تصور می کنند اشعه فرا بنفش فقط در هوای آفتابی وجود دارد . این تصور غلط است . این اشعه حتی در هوای سرد و یا روزهای ابری نیز ساطع می شود و می تواند خطرناک باشد .

رعایت نکات زیر در این مورد مفید است :
• سعی کنید در معرض نور شدید آفتاب قرار نگیرید به خصوص از ساعت 10 صبح تا 4 عصر . اما باید توجه کرد که به میزان مناسب نور خورشید به بدن برسد چرا که در غیر این صورت ، با افزایش احتمال کمبود ویتامین D، زمینه ایجاد برخی سرطان ها فراهم می شود .
• در صورتی که مجبورید در تماس طولانی مدت با تابش آفتاب باشید ، از کرم ضد آفتاب ، کلاه آفتاب گیر ، عینک آفتابی و پوشش مناسب مثل لباس سفید آستین دار و یقه بلند استفاده کنید .
• از عینک های آفتابی که میزان جذب اشعه فرابنفش (UV ) آنها 99 تا 100 درصد است استفاده کنید .
• درصورت حضور زیر آفتاب از کرم یا لوسیون ضدآفتاب استفاده کنید . میزان محافظت این کرم ها با معیار SPF ( عامل حفاظت در برابر نور خورشید ) سنجیده می شود . حداقل SPF مناسب 15 است ، اما توصیه می شود SPF باید بیش تر از 30 باشد .
• در نزدیکی آب ، برف و شن باید بیشتر احتیاط کنید زیرا آنها اشعه های مضر خورشید را بازمی تابانند .

***اگر به سلامت دوستانتان حساسید. سفیر ما باشید***
#saratan #puyeshsaratan #cancer
#سرطان #بیمار #سلامتی #سوختگی #آفتاب #خورشید #پیشگیری #مرکز_جامع_سرطان #پویش_ملی_مبارزه_با_سرطان #غذا

مطالب تکمیلی در سایت :
http://www.ncii.ir
ما می توانیم. من می توانم با اصلاح سبک زندگی اتفاق می افتد

***مطالب ببشتر و به هنگام در کانال تلگرام مرکز جامع سرطان***
4
1
9
95/11/12 11:08
مرکز جامع سرطان , ncii
استفاده از روغن پالم درمارگارین ،انواع شکلات، بستنی،کیک و شیرینی و هزاران محصولات دیگر رایج شده است.اما تمرکز بر نوتلا تا حدودی به دلیل نام تجاری معروف آن و تلاش تبلیغاتی تولید کننده در اطمینان دادن به مردم برای سالم بودن این محصول است. به نظر می رسد این کار نتیجه معکوس داده است.
چه چیزی در روغن پالم وجود دارد که می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد؟
آلاینده ها در اکثر روغن های گیاهی یافت میشود، اما روغن پالم حاوی سطوح بالاتری از این مواد است. این آلاینده ها در روغن خام وجود ندارد . در تهیه غذاهای فرآوری شده روغن در دمای بالا ۲۰۰ درجه سانتیگراد حرارت داده می شود تا بو و رنگ آن خارج شود . glycidyl fatty acid esters (GE) مشتق از glycodil است که در روغن های گیاهی وجود دارد . در مطالعات آزمایشگاهی ، مواجهه مکرر با این ماده باعث تخریب اطلاعات ژنتیک سلولی و افزایش بروز تومورها درموش می شود . مواجهه مکرر با این ماده به خصوص در کودکان مضر است .
چرا تولید کنندگان از یک روغن سالم تر استفاده نمی کنند ؟ به نظر می رسد تنها پاسخ جنبه مالی این مسئله است . روغن های جایگزین مانند روغن آفتابگردان و روغن کلزا قیمت محصول را افزایش می دهد .
سازمان ایمنی غذایی اروپا اعلام کرده است که غذاهای حاوی روغن پالم می توانند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند .در فرایند تصفیه، روغن پالم تحت حرارت ۲۰۰ درجه سانتیگراد قرار می گیرد . در این درجه حرارت ،روغن پالم نسبت به سایر روغن های گیاهی مواد سرطان زای بیشتری تولید می کند با این حال، به مصرف کنندگان توصیه قطع مصرف مواد غذایی حاوی روغن پالم را نداده است زیرا مطالعات بیشتر برای ارزیابی سطح خطر مورد نیاز است.
تنها توصیه برای کاهش خطردر مصرف کنندگان ، پیروی از یک رژیم غذایی سالم، متعادل و متنوع است .
برای دریافت مطالب صحیح در مورد سرطان عضو کانال ما شوید :
186
38
162
95/11/8 22:47
مرکز جامع سرطان , ncii
پویش ملی مبارزه با سرطان

خطر بسیاری از بیماری ها از جمله سرطان در افرادی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند افزایش می یابد، برخی از انواع سرطان رابطه تنگاتنگی با افزایش وزن بدن دارند مانند سرطان های پستان( در زنان یائسه)، روده بزرگ ، رحم، کلیه، مری، پروستات و ریه.

همچنین اضافه وزن و چاقی با ابتلا به بسیاری از بیماری های دیگر مانند بیماری های قلبی، سکته مغزی، فشارخون بالا، کلسترول بالا، دیابت نوع دو، آرتروز و بیماری های کیسه صفرا در ارتباط است.

تعاریف متعددی در زمینه چاقی یا اضافه وزن وجود دارد ولی یک تعریف علمی که مورد قبول اکثر صاحب نظران است استفاده از شاخص توده بدنی (BMI) است، و به این صورت محاسبه می شود:

وزن به کیلوگرم تقسیم بر مجذور قد به متر
مثال: در یک فرد با قد 1.75 متر و وزن 68 کیلوگرم ، BMI برابر با:
22.2 = 68 ÷ ( 1.75 × 1.75 )

در BMI بین 18.5 تا 24.9 طبیعی در نظر گرفته می شود. میزان کمتر از 18.5 به عنوان کمبود وزن و میزان بیش از 25 به عنوان اضافه وزن در نظر گرفته می شود. مقادیر بیش از 30 به عنوان چاقی و موارد بیش از 40 به عنوان چاقی بسیار شدید در نظر گرفته می شود.

یک شاخص دیگر برای تعریف چاقی اندازه دور کمر است، دور کمر بزرگتر از 80 سانتی متر برای زنان و 94 سانتی متر برای مردان ممکن است باعث افزایش خطر بیماری گردد.

یک راه موثر برای کاهش وزن محدودیت دریافت کالری و افزایش فعالیت بدنی است.

اگر کالری دریافتی خود را حدود 500 تا 1000 کیلوکالری در روز کاهش دهید می توانید هفته ای نیم تا یک کیلوگرم وزن خود را کم کنید برای اینکه به این هدف برسید تلاش کنید دریافت روزانه خود را 350 کالری کم کنید و با سی دقیقه ورزش نیز، 150 کالری دیگر بسوزانید.
ورزش نه تنها به کاهش وزن کمک می کند بلکه کاهش وزن را به مدت بیشتری نگه می دارد.

***اگر به سلامت دوستانتان حساسید. سفیر ما باشید***
#saratan #puyeshsaratan #cancer
#سرطان #بیمار #سلامتی #وزن #چاقی #اضافه_وزن #پیشگیری #مرکز_جامع_سرطان #پویش_ملی_مبارزه_با_سرطان #غذا

مطالب تکمیلی در سایت :
http://www.ncii.ir
ما می توانیم. من می توانم با اصلاح سبک زندگی اتفاق می افتد

***مطالب ببشتر و به هنگام در کانال تلگرام مرکز جامع سرطان***
5
3
13
95/11/7 20:26
مرکز جامع سرطان , ncii
پویش ملی مبارزه با سرطان

برخی از انواع مواد غذایی زمینه سرطان را فراهم و برخی دیگر احتمال سرطان را کم می کنند. علاوه بر میزان کل کالری دریافتی در روز ، میزان مصرف میوه ها و سبزیجات تازه ، نوع و مقدار پروتئین های غذایی ، سهم چربی های اشباع ( مانند روغن های جامد و چربی منابع حیوانی ) و چربی های غیر اشباع ( مانند روغن های گیاهی مثل روغن زیتون ، روغن کانولا و مغز ها ) نیز از عوامل غذایی هستند که می توانند در کاهش و یا افزایش بروز بیاری سزطان موثر باشند .

حذف کامل چربی از برنامه غذایی منطقی نیست چرا که برخی از انواع چربی ها بدن را در برابر سرطان محافظت می کنند . بنابراین لازم است از چربی های مناسب به میزان متعادل استفاده کرد . منابع سرشار از چربی های اشباع نشده و همچنین اسیدهای چرب امگا-3 در سلامت قلب و عروق نیز تاثیر دارند .

مصرف شکر ، به دلیل کالری بالا و افزایش سطح انسولین ، احتمال چاقی را افزایش داده و به‌طور غیرمستقیم خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد . شکر سفید (فرآوری شده) در مقایسه با شکر قهوه‌‌ای یا عسل در افزایش وزن بدن و تأثیر بر انسولین تفاوتی ندارند. محدود کردن غذاهایی مانند کیک، آب نبات، بیسکوییت، نوشابه در کاهش مصرف شکر مؤثر است.

توصیه هایی برای رژیم غذایی سالم :
• مصرف نمک و را کاهش دهید . در هنگام آماده کردن غذا و صرف غذا کمتر از نمک استفاده کنید .برای طعم دار کردن غذا از ادویه و چاشنی گیاهی استفاده کنید .
• غذاهای بسته بندی حاوی نمک افزوده و روغن ( مانند چیپس ) ،شیرینی جات و کلوچه های صنعتی را محدود کنید .
• از مصرف غذاهای آماده ( فست فود ) ، غذاهای دودی ، نمک سود شده و کنسروی پرهیز کنید .
• از غذاها و نوشیدنی هایی استفاده کنید که شکر افزوده نداشته باشند .
• مصرف گوشت قرمز را محدود کنید و از گوشت های فرآوری شده ( سوسیس و کالباس ) استفاده نکنید .
• روغن زیتون و روغن کانولا جایگزین خوبی برای روغن نباتی در پخت غذاهاست .
• محصولات لبنی کم چرب مصرف کنید .
• مصرف ماهی را در رژیم غذایی هفتگی خود قرار دهید

***اگر به سلامت دوستانتان حساسید.سفیر ما باشید***
#saratan #puyeshsaratan #cancer
#سرطان #بیمار #سلامتی #قند #شکر #روغن #نمک #پیشگیری #مرکز_جامع_سرطان #پویش_ملی_مبارزه_با _سرطان #غذا

مطالب تکمیلی در سایت :
http://www.ncii.ir
ما می توانیم. من می توانم با اصلاح سبک زندگی اتفاق می افتد

***مطالب ببشتر و به هنگام در کانال تلگرام مرکز جامع سرطان***
9
1
14
95/11/5 10:22
مرکز جامع سرطان , ncii
پویش ملی مبارزه با سرطان

از رژیم غذایی غنی از مواد گیاهی استفاده کنید، گیاهان دارای فیبر بیشتر و مواد مغذی ضد سرطان هستند که به تقویت سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با سرطان کمک می کنند.

بشقاب غذایی که حداقل دو سوم آن از منابع گیاهی نظیر غلات سبوس دار، سبزیجات و میوه پر شده باشد و حداکثر یک سوم آن از منابع غذایی حیوانی نظیر فرآورده های لبنی، ماهی و یا گوشت باشد، بشقاب غذای سالم است.

روزانه پنج بار یا بیشتر سبزیجات و میوه های متنوع مصرف کنید.

مصرف سبزیجات سرخ شده را محدود کنید و از آب میوه و سبزیجات خالص استفاده کنید، در هنگام پخت سبزیجات از مقدار کمی آب استفاده کنید ،پخت بیش ار حد سبزی باعث از بین رفتن بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی موجود در آن می شود.

میوه ها و سبزیجات رنگارنگ غنی از مواد شیمیایی گیاهی هستند، هر چه تنوع رنگی آنها بیشتر باشد، مواد مفید بیشتری به بدن خواهد رسید.

مصرف بیشتر میوه و سبزی ها باعث کاهش خطر سرطان ریه ،دهان، مری، معده و روده می شود.

سبزیجات خانواده کلم ،رشد سلول های سرطانی پستان، رحم،ریه، کبد و راست روده را متوقف می کند و خطر ابتلا به سرطان پروستات و مثانه را کاهش می دهند.مقدار ماده شیمیایی گیاهی موثر در کلم بروکلی بیشتر از بقیه کلم هاست.

سبزیجات پهن برگ نظیر اسفناج، کلم برگی، کاهو از رشد سلول های سرطانی مربوط به پوست ،معده و ریه جلوگیری می کنند و باعث کاهش احتمال بروز سرطان پستان در زنان و سرطان ریه در افراد سیگاری می شوند.

مصرف گوجه فرنگی با کاهش خطر چند نوع سرطان از جمله سرطان پروستات، پستان، رحم و ریه ارتباط دارد.

میوه های خانواده توت نظیر توت فرنگی، تمشک و شاتوت خواص ضد سرطان پوست ، مثانه ، ریه ، مری و پستان دارند. در این میان تاثیر ذغال اخته، تمشک سیاه و شاتوت در تقویت سیستم دفاعی در برابر سرطان بیش از بقیه است.

***اگر به سلامت دوستانتان حساسید.سفیر ما باشید***
#saratan #puyeshsaratan #cancer
#سرطان #بیمار #سلامتی #میوه #سبزی #ویتامین #پیشگیری #مرکز_جامع_سرطان #پویش_ملی_مبارزه_با _سرطان #غذا

مطالب تکمیلی در سایت :
http://www.ncii.ir
ما می توانیم. من می توانم با اصلاح سبک زندگی اتفاق می افتد

***مطالب ببشتر و به هنگام در کانال تلگرام مرکز جامع سرطان***
8
2
9
95/11/4 19:17
مرکز جامع سرطان , ncii
پویش ملی مبارزه با سرطان

تحقیقات نشان داده است که سی دقیقه فعالیت ورزشی متوسط (طوری که تنفس و ضربان قلب افزایش یابد اما بتوانید با همراه خود صحبت کنید.)در بیشتر روزهای هفته و ترجیحاً هفت روز هفته می تواند باعث حفظ سلامتی بدن و کاهش خطر به ابتلا به سرطان شود.

علاوه بر این افرادی که از نظر جسمی فعال هستند در معرض خطر پایین تری از ابتلا به بیماری هایی نظیر چاقی، دیابت، فشار خون بالا، آرتروز و پوکی استخوان قرار دارند.

فعالیت بدنی منظم حتی بعد از سال ها غیر فعال بودن می تواند خطر مرگ و میر را کاهش دهد. نکته مهم این است که فعالیت لزوماً نباید شدید باشد.

نمونه ایی از تاثیر فعالیت بدنی در کاهش بروز سرطان:
• فعالیت بدنی قادر است احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را تا حد 40-30 درصد کاهش دهد.
• شواهد موجود حاکی از آن است که با انجام فعالیت بدنی هم در دوره پیش از یائسگی و هم در دوره پس از یائسگی خطر سرطان پستان کاهش می باد.
• خطر سرطان رحم در زنانی که از نظر بدنی فعال هستند به میزان 40-20 درصد کاهش می یابد.
• خطر سرطان ریه در افرادی که از نظر بدنی فعال هستند به میزان تقریباً 20 درصد کاهش می یابد.
• احتمالاً بین فعالیت بدنی و خطر سرطان پروستات رابطه معکوسی وجود دارد و امکان دارد مردانی که از نظر بدنی فعال هستند کمتر به سرطان پروستات مبتلا شوند.

توصیه هایی برای داشتن فعالیت بدنی مناسب :
• عادت های کم تحرکی مثل تماشای تلویزیون را محدود کنید.
• اگر اتومبیل شخصی دارید قبل از رسیدن به مقصد پارک کرده و بقیه مسیر را پیاده روی کنید.
• توجه داشته باشید حتی فعالیت بدنی کم بهتر از هیچ گونه فعالیتی است.
• به آرامی و تدریجاً سطح فعالیتی خود را افزایش دهید.
• حداقل روزی سی دقیقه فعالیت بدنی متوسط داشته باشید.
• فعالیت هایی مثل پیاده روی ، دویدن نرم یا نرمش را انتخاب کنید که نیاز به وسایل و تجهیزات خاصی نداشته باشند.

***اگر به سلامت دوستانتان حساسید.سفیر ما باشید***
#saratan #puyeshsaratan #cancer
#سرطان #بیمار #سلامتی #ورزش

مطالب تکمیلی در سایت :
http://www.ncii.ir
ما می توانیم. من می توانم با اصلاح سبک زندگی اتفاق می افتد

***مطالب ببشتر و به هنگام در کانال تلگرام مرکز جامع سرطان***
8
2
14
95/11/3 20:29
مرکز جامع سرطان , ncii
پوبش ملی مبارزه با سرطان

مصرف دخانیات مهم ترین عامل مرگ های قابل پیشگیری است. دود تنباکو و سیگار حاوی بیش از 4000 ماده شیمیایی است که بیش از 40 نوع از آنها مواد محرک یا سمی و سرطان زا هستند

.سیگاری های بزرگسال به طور متوسط بیش از 13 سال از زندگی خود را به دلیل مصرف سیگار از دست می دهند و تقریباً 50 درصد سیگاری ها از بیماری های مرتبط با تنباکو می میرند.

مصرف دخانیات منجر به افزایش خطر بسیاری از بیماری ها نظیر بیماری های قلبی عروقی، سکته مغزی، پوکی استخوان، دیابت، ناراحتی و عفونت تنفسی، اختلالات عروقی، زخم های معده و اثنی عشر می شود. احتمال ناتوانی جنسی مردان سیگاری حدود دو برابر بیش از مردان غیرسیگاری است. در زنان، سیگار می تواند منجر به نازایی و ایجاد مشکلاتی در حین حاملگی شود. مصرف دخانیات سبب افزایش خطر بروز بسیاری از سرطان ها در بدن می شود.

بسیاری از مردم به اشتباه تصور می کنند که قلیان از سیگار خطر کمتری دارد، هر وعده قلیان معادل 100-50 نخ سیگار است.

افرادی که قلیان می کشند بیشتر از سیگاری ها مستعد اعتیاد به مواد مخدر و حشیش می شوند.

انتقال عفونت هایی نظیر سل، ویروس تبخال، میکروب هلیکوباکتر پیلوری(عامل زخم معده)، هپاتیت و ویروس های عامل عفونت های تنفسی و بیماری های روده ای از طریق مصرف قلیان مشترک انتقال می یابد.

حضور به مدت یک ساعت در یک اتاق پر از دود سیگار یا قلیان معادل کشیدن 10-5 نخ سیگار است.

***اگر به سلامت دوستانتان حساسید.سفیر ما باشید***
#saratan #puyeshsaratan #cancer
#سرطان #بیمار #سلامتی #قلیان

مطالب تکمیلی در سایت :
http://www.ncii.ir
ما می توانیم. من می توانم با اصلاح سبک زندگی اتفاق می افتد

*مطالب ببشتر و به هنگام درتلگرام مرکز جامع سرطان*
***کانال مرکز جامع سرطان***
10
2
15
95/11/3 18:23
مرکز جامع سرطان , ncii
40 درصد سرطان ها قابل پیشگیری هستند
با ما همراه باشید تا با آگاهی و دانش از سرطان پیشگیری کنید

سرطان قابل درمان است ، با خود مراقبتی و امید

با عضویت در رسانه ما در کلوب از مطالب معتبر و تایید شده در مورد سرطان آگاهی یابید
کانال تلگرام مرکز جامع سرطان
8
1
10
95/10/18 23:39
منتخب وب , montakhabweb.ir
در یک تقسیم‌بندی ساده می‌توان زبان را به بخش متحرک جلویی و قسمت انتهایی یا قاعده زبان تقسیم کرد. در ۸۵ درصد موارد، بخش متحرک زبان دچار سرطان می‌شود که قابل‌مشاهده است و ساده‌تر تشخیص داده می‌شود. این نوع سرطان بیشتر در بین آقایان رواج دارد.

.
.
مطلب را از لینک زیر دنبال کنید" ▼▼
95/10/14 12:00
مرکز جامع سرطان , ncii
دانشگاه آماسیا در مرکز ترکیه در سال تحصیلی 2018-2017 ، برای تشویق دانشجویان به ترک سیگار تا یک سال به آنها وعده غذایی رایگان ارائه می‌کند. این دانشگاه با همکاری یک مرکز سلامت دیگر برنامه‌های آموزشی گسترده‌ای را برای مبارزه با مصرف مواد دخانی آغاز کرده است. دانشگاه آماسیا بیش از 17 هزار دانشجو دارد و دانشجویانی که به این طرح بپیوندند از مراقبت‌های پزشکی برای ترک سیگار بهره مند می شوند .
در طول چند سال گذشته، ممنوعیت مصرف سیگار در ترکیه گسترش یافته است ، بطوری که از سال 2008 تاکنون ،این ممنوعیت علاوه برفضاهای بسته نظیر رستوران ها و کافه ها در فضاهای عمومی و باز نظیرپایانه های حمل و نقل و فضای باز موسسات عمومی اعمال شده است .
براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی ترکیه در بین هفت کشور برتر دنیا در زمینه وضع قوانین ضد استعمال دخانیات است.
مطالب بیشتر در :
66
6
43