نرم افزار اندروید کلوب

نتایج جستجو : قلیان - 62 مطلب

95/10/25 07:39
پایگاه اطلاع رسانی فانوس , fanousnews
مسئول دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات، خواستار برخورد جدی نهادهای مسئول با توزیع قلیان‌های شارژی شد و گفت: استفاده از این قلیان ها پیامدهای خطرناکی دارد. این قلیان جیبی، شارژی و مایع قطره آن حاوی مواد اعتیادآور بوده و با اسانس های متنوع در حال عرضه شدن بین جوانان و دانش آموزان است.

به گزارش گروه اجتماعی فانوس، مسئول دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات هشدار داد و گفت: با توجه به این که بخش زیادی از این قلیان ها توسط دانش آموزان مورد استفاده قرار می‌گیرد، استفاده از آن پیامدهای ناگواری برای سلامت دانش آموزان به بار می‌آورد.

http://www.fanousnews.ir/Content/Detail/22824
99
95/10/10 16:47
الو دکتر , Alodoctor.ir
از مضرات قلیان خیلی گفته شده و شنیده ایم. این بار بخوانید که نظر دانشمندان آمریکایی در این زمینه چیست؟ روی لینک زیر کلیک کنید: || ▼▼▼▼▼ ||
95/06/27 10:29
خبرگزاری مهر , MehrNews
سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بر لزوم تشدید نظارت بر عملکرد قلیان‌سراها و سفره خانه های سنتی تاکید کرد و گفت: اخذ عوارض سنگین از کالاهای آسیب رسان به سلامت باید با جدیت دنبال شود.
95/06/16 09:15
خبرگزاری مهر , MehrNews
دبیر سیزدهمین کنگره بین المللی ام اس ایران با بیان اینکه موج خطرناک ام اس در راه است، گفت: طی سال‌های اخیر شمار مبتلایان در کشور افزایش یافته است.
95/05/14 12:30
دانشگران  , daneshgran
تا شما به نقطه پایان این سطر برسید، دخانیات جان یک نفر را گرفته است. در هر شش ثانیه یک نفر در گوشه‌ای از جهان بر اثر استعمال دخانیات می‌میرد. بسیاری دخانیات را مهمترین عامل قابل پیشگیری مرگ و میر می‌دانند، این در حالی است که میزان مصرف سیگار در نوجوانان و جوانان کشور نگران‌کننده است.
رشد و رواج روزافزون استفاده از قلیان که میزان دود ورودی هر پک از آن تقریبا معادل١٠٠ پک سیگار است و هر وعده کاملش نیز با 100 تا 200 نخ سیگار برابری می‌کند نیز تبدیل به نگرانی بزرگی شده‌است. در گزارش زیر، به بررسی چهار باور نادرست درباره مصرف قلیان پرداخته شده‌است.
به علت عبور دود قلیان ازآب، سموم آن گرفته می‌شود
دقیقا برعکس؛ آن آبی که توی شیشه قلیان هست، نه تنها این کار را نمی‌کند، بلکه باعث می‌شود چسبندگی و رسوب مواد زاید در دستگاه تنفسی‌ بیشتر شود و عوامل بیماری‌زا راحت‌تر در ریه‌هایمان‌ رسوب کند. در واقع، عبور دود از آب درون ظرف قلیان و مرطوب شدن ترکیبات سمی (CO) اثرات به مراتب مخرب‌تری نسبت به خشک بودن آن مواد بر ریه مصرف‌کننده و نهایتا تمام اندام‌های بدن دارد.
خطر یک‌ وعده قلیان از خطر یک پاکت سیگار کمتر است
این موضوع اصلا اغراق نیست؛ معمولا سیگاری‌ها بین 12 - 8 پک به یک نخ سیگار می زنند که هر پک حجمی معادل 75 - 40 میلی لیتر دارد و در بین 7 -5 دقیقه استعمال یک نخ سیگار حدود 500 تا 600 میلی لیتر دود را وارد ریه ها می کند. این در حالی است که مصرف یک وعده قلیان بین 80 - 20 دقیقه طول می‌کشد و بین 200 - 50 پک به قلیان زده می شود که در هر پک بین 150 تا 1000 میلی لیتر دود وارد ریه ها می‌شود.
هر وعده مصرف قلیان که حداقل یک ساعت طول می‌کشد و با هر پک آن تقریبا تا یک لیتر دود وارد ریه می‌شود. این دود علاوه بر عوامل بیماری زای دود سیگار، مونوکسیدکربن و عوامل شیمیایی و خطرناک ناشی از سوخت ذغال هم به آن اضافه می‌شود. اینکه می‌گویند خطر یک ساعت قلیان از خطر یک پاکت سیگار بیشتر است، نه شوخی است، نه مبالغه. به خصوص قلیانهای میوه‌ای و جوان پسند. توتونهای این قلیان‌های مد روز، علاوه بر همه بدی‌های تنباکوی معمولی، چندین بدی دیگر هم دارند. مواد افزودنی که کارشان تامین طعم و بوی میوه است و در ترکیب این تنباکوها استفاده می‌شود یکی از این عوارض است. آنها به دلیل وجود صدها ماده شیمیایی و ده‌ها عامل سرطان‌زا، از جمله بنزن، ترکیبات معطر حلقوی، فلزات سنگین و سموم حشره کش آلی می‌تواند زمینه را برای تشدید بروز سرطان، خصوصا سرطان خون، انواع بیماری‌های کشنده و حساسیت‌های تنفسی و پوستی مهیا کند. در بسیاری از موارد، قلیان باعث نمایان شدن علایم آسم خفته در بیماران شده و بیماری خاموش آنها را شعله‌ور کرده است.
در بحث مقایسه قلیان با سیگار، اگر چه هر وعده مصرف قلیان معادل 100 تا 200 نخ سیگار (5 تا 10 پاکت) از سوی سازمان جهانی بهداشت برآورد شده است، ولی منظور از این مقایسه کم ضررتر اعلام کردن مصرف سیگار نسبت به مصرف قلیان نبوده است. بلکه هدف از این مقایسه، تغییر باور عمومی که مصرف قلیان را به دلیل عبور دود از آب بی ضرر می پندارند است. هیچ نوع ماده دخانی کم ضرر یا بی‌ضرر وجود ندارد و همه انواع مواد دخانی برای فرد مصرف کننده و اطرافیان او زیان آور است و توصیه همه متخصصان، بر عدم مصرف هر گونه ماده دخانی بطور مطلق است.
اگر کنار قلیانی‌ها بنشینید اما خودتان قلیان نکشید، خطری تهدیدتان نمی‌کند
این باور نیز نادرست است. چرا که شما هم در خطرید. دود دست‌دوم تولیدشده از قلیان، مخلوطی از تنباکو و دود مواد سوختنی است و بنابراین خطر جدی برای اطرافیانی که در مواجهه با دود ناشی از مصرف قلیان دیگران هستند، محسوب می‌شود. یک وعده یک‌ساعته قلیان باعث استنشاق دودی معادل ١٠٠ تا ٢٠٠ نخ سیگار برای فرد مصرف کننده و بین 5 تا 10 نخ (نیم پاکت) برای اطرافیان می‌شود. منابع حرارتی برای سوزاندن تنباکو، مثل چوب نیم‌سوز یا زغال‌چوب، نیز مخاطرات سلامت را افزایش می‌دهند؛ چون این سوخت‌ها هنگام اشتعال، سموم خاص خودشان را تولید می‌کنند که شامل مقادیر بالینی از مونوکسید کربن، فلزات سنگین و مواد شیمیایی سرطان‌زا است. ضمنا اشتراک قطعه دهانی قلیان‌ها هم خطری جدی برای انتقال بیماری‌های واگیردار مانند سل، هپاتیت، زگیل و تبخال است.
چرا بعضی از کسانی که قلیان می‌کشند دچار این عوارض نمی‌شوند؟
چون عوارض ناشی از مصرف قلیان دیر ظهور می‌کند. سموم داخل توتون و تنباکو حالتی تجمعی پیدا می‌کنند و وقتی سطح آن از یک حد معینی بالاتر رفت، باعث بروز اختلال در شیوه تنفس، تعداد تنفس و مشکلات تنفسی می‌شوند؛ در نتیجه، فرد علاوه برانسداد مزمن ریوی و مدت سرطان ریه، دچار آسم نیز می‌شود و برای کنترل بیماری‌اش نیاز به اقدامات درمانی جدی پیدا می‌کند.
95/04/6 00:42
تنهاترین سردار کور بشه چشم حسود , mehran1392
محصول ارائه شده دارای مجوز ثبت اختراع از سازمان اختراعات و تحقیقات صنعتی ایران بوده، حاصل تحقیقات و تجربیات یکی از نخبگان کشوری و برگزیده جشنواره خوارزمی می باشد.
https://telegram.me/joinchat/B81Oej7YQDsicOFQhBl7Jg
1
95/03/25 00:28
بی سرزمین تر از باد  , pamchal_a
_________________________________________________________________
مدیر کل آزمایشگاه‌ مرجع سازمان غذا و دارو با تائید استفاده از مواد مخدر در قلیان‌های رستوران‌های سنتی گفت: این مراکز برای پاگیر کردن و مراجعه مجدد مشتری، به قلیان‌ها مواد مخدر اضافه می‌کنند.
95/03/13 01:28
مشرق مطلب , mashregh_matlab

▌╬╬╬♣♥►☼ کانال مشرق مطلب ☼ ◄♥♣╬╬╬▌

بزن لایک.داغ کنید تا همه شرکت کنند ☺☻◄ ♥♥
« براے حمایت از رسانه ☼ کانال مشرق مطلب ☼ مطالب را با پست مجدد به اشتراڪ بگـذارید »
95/03/8 18:45
مرکز جامع سرطان , ncii
جوانان علیه قلیان

مصرف بی رویه محصولات دخانی به ویژه قلیان در جوانان، نوجوانان، زنان و متاسفانه در برخی از محافل خانوادگی بزرگترین دغدغه متولیان سلامت در این زمینه را فراهم آورده است. همچنین با توجه به اینکه میزان مواجهه با دود در هر وعده مصرف قلیان معادل استعمال 100-80 نخ سیگار بوده و آلودگی تنباکو های معطر به ترکیبات سرطان زای قطعی همچون بنزن و فلزات و آلودگی تنباکو ها حین آماده سازی به برخی از مواد روانگردان این دغدغه را دو چندان ساخته است .

از این رو مقرر گردیده فعالیت ها و اقدامات روز جهانی و هفته ملی بدون دخانیات در سال جاری بر موضوع قلیان، عوارض ناشی از مصرف و راهکارهای کنترل و کاهش این محصول متمرکز شود.

وقتی اولین تجربه مصرف دخانیات در سن نوجوانی اتفاق میافتد احتمال اینکه جوان به یک مصرف کننده دائمی تبدیل شود بسیار زیاد است.

صنایع دخانی با تبلیغات وسیع و همه جانبه ، مصرف دخانیات را یك امر عادی و معمولی جلوه می دهند و این گونه وانمود می كنند كه مصرف دخانیات هیچ تفاوتی با سایر موادی که بطور روزانه برای تامین نیازهای بدن مصرف میشود ندارد. این تصور باعث می شود كه جوانان آسیب ها و خطرات مصرف دخانیات را به سختی باور کنند و خطرات وابستگی به نیكوتین و پیامدهای ناگواری را كه مصرف دخانیات به دنبال خواهد داشت را دست کم بگیرند.

بیش از 80 درصد از جوانان ( 8/1 میلیارد نفر جوان 24 – 10 سال) در كشورهای در حال توسعه زندگی می كنند كه به شدت مورد توجه اهداف صنایع دخانی هستند . چهار پنجم جوانانی كه در كشورهای در حال توسعه زندگی می کنند اظهار داشته اند كه در معرض تبلیغات دخانیات قرار دارند.

امروزه صنایع دخانیاتی به طور خاص، دختران و زنان جوان را از طریق تبلیغات ، تشویق و تحریک به مصرف دخانیات مورد هدف قرار داده اند .

منبع : سازمان بهداشت جهانیWHO

مطالب تکمیلی در سایت :
http://www.ncii.ir
ما می توانیم. من می توانم با اصلاح سبک زندگی اتفاق می افتد

*مطالب ببشتر و به هنگام درتلگرام مرکز جامع سرطان*
139
29
88
94/12/18 11:07
کاوه توفیقی , kavehtofighi
94/11/7 10:29
سرزمین , sarzaminclub

قلقل آب و عطر دود و گرمای آتش سرمست کننده ای که هوش و حواس را از سر خیلی ها می برد پنج حرفی مضری که نون آخر آن از نان شب برای بعضی ها واجب تر شده غافل از اینکه این شیشه پر نقش و نگار مضرات بی شماری در دل خود دارد
از دلایل محبوبیت قلیان می توان به این موارد اشاره کرد که خیلی ها فکر می کنند ضرر و زیان کمتر از سیگار دارد ، اعتیاد آور نیست و وقتی دود از داخل شیشه بیرون می آید فیلتر می شود ، اما نظر علم و آزمایشات صورت گرفته کاملا خلاف این تفکر عمومی را اثبات کرده است
در واقع دود قلیان حاوی فلزات سنگین و مواد شیمیایی مضر زیادی است که از مضرترین آنها می توان به بنزن (ماده شیمیایی سرطان زا) و فرمالین (ماد ه ای که در انسان ایجاد آسم می کند) اشاره کرد

تنباكو و 400 ماده سمی
تنباكوی مصرفی در قلیان 400 نوع ماده سمی و سرطانزا دارد.
تنباكوهای میوه ای علاوه بر این 400 نوع سم، مضرتر نیز هستند ، زیرا پوست میوه تخمیر شده با مواد افزودنی تهیه می شوند ، علاوه بر داشتن این 400 نوع سم به دلیل وجود مواد افزودنی موجب آلرژی، آسم و حساسیت نیز می شوند
هیچ فرقی بین قلیانها با تنباكوی سنتی و میوهای وجود ندارد، اما قلیان با تنباكوی میوه ای به دلیل وجود مواد افزودنی ضرر بیشتری نیز دارند
نیكوتین ماده ای اعتیادآور است كه در تنباكو وجود دارد، این مطلب كه چون دود قلیان از روی آب گرفته می شود، ضرر ندارد، باور غلطی است كه در اذهان وجود دارد و آب قلیان فقط نیكوتین آن را گرفته و كم می كند ، این در حالی است كه كم شدن نیكوتین باعث می شود فرد قلیانی برای تأمین نیاز خود قلیان بیشتری مصرف كرده و در نتیجه خطرات بیشتر و مضرات زیادتری برای او ایجاد می شود
استفاده از قلیان و سیگار در کشورمان متاسفانه به تفریحی همیشگی تبدیل شده است ، از جنبه های نگران کننده قلیان این است که سابقاً توسط افراد سالخورده ای که در روستاها زندگی می کردند استفاده می شد اما اخیراً بیشتر در مناطق شهری بشکل همه گیر مورد استفاده قرار می گیرد مهمتر اینکه مکان های شهری زیادی آن را برای مشتریان خود سرو می کنند

به جای تپش صدای قلقل از قلبم می آید
مصرف قلیان آشکارا نشان داده است که تاثیرات مضری بر دو عضو حیاتی بدن به نام ریه‌ها و قلب دارد
سرطان ریه، سرطان مری، بیماری انسدادی ریوی مزمن ، افزایش حملات آسم و ذات‌الریه برخی از خطرات مربوط به کشیدن قلیان هستند
میزان و عمق دَم در حرکت دادن آب قلیان بسیار مهم است و قلیان با وجود اینکه کمتر مصرف می ‌شود، اما حجم دودی که از طریق آن وارد بدن می‌ شود، 10 تا 20 برابر دود ناشی از مصرف سیگار است

بفرمائید چند کام هپاتیت
سایر خطراتی که در کشیدن سیگار مشاهده نمی شود، ولی در کشیدن قلیان وجود دارد، بیماری‌های عفونی مثل هپاتیت ب (در اثر استفاده مشترک از شلنگ قلیان) و افزودن الکل یا داروهای روان‌گردان به تنباکوی قلیان است
تحقیقات همچنین نشان داده است که پس از 45 دقیقه استفاده از دود قلیان، مونوکسید کربن، نیکوتین پلاسما و ضربان قلب به شدت بالا می‌رود
مخصوصاً کودکان در مقابل تاثیرات مضر قلیان آسیب‌پذیرتر هستند. اگر در محلی باشند که در آن قلیان کشیده می‌شود، احتمال ایجاد عفونت‌های ریوی، آسم و سندرم مرگ ناگهانی کودک در آنها افزایش می‌یابد
متأسفانه به اکثر تنباکو‌هایی که در سال های اخیر به بازار آمده اسانس‌هایی اضافه می‌ شود که این اسانس ها علاوه بر تحریک دستگاه تنفس موجب حساسیت و آلرژی می‌ گردد
این تصور، تصوری کاملاً غلط است که اگر دود قلیان وارد ریه نشود و فقط از راه دهان خارج شود، آسیبی به ریه‌ها نمی رساند ، چون دود از طریق مخاط دهان و حنجره جذب بدن گشته و آثار سوء خود را می ‌گذارد
حتی در هوایی که دود قلیان آزاد می ‌شود، افرادی که قلیان نمی‌ کشند و در معرض دود قرار گرفته اند، در طولانی‌ مدت دچار عوارض آن خواهند شد

بارداری در مه
بیشترین تاثیر سوءمصرف سیگار بر روی جنین، در ماه سوم و چهارم است، زیرا در این زمان اندام های جنین به تدریج تشکیل می شوند و در صورت استعمال سیگار، رشد اندام ها مختل و جنین با عقب ماندگی مواجه می شود
استعمال سیگار و قلیان توسط اطرافیان مادر باردار هم اثراتی سوئی بر جنین دارد و تنفس دود ناشی از سیگار اطرافیان نیز بسیار خطرناک است
دود قلیان نیز برای جنین بسیار مضر است و به دلیل این که پیش از استعمال با بخار آب مخلوط می شود، بسیار خطرناک تر از دود سیگار است

با هر پک ، پوکی استخوان را به جان می خرید
مصرف سیگار و قلیان موجب اختلال در جذب کلسیم و ساخت استخوان، یائسگی زودرس، کاهش وزن و تخریب هورمون های جنسی می شود که به تسریع پوکی استخوان می انجامد
مصرف الکل نیز با کم کردن فعالیت سلول های سازنده استخوان موجب پوکی استخوان می شود

زخم هایتان ماندگار می شود
در سیستم گوارشی و در بیمارانی که مبتلا به سوء هاضمه هستند می توان گفت مصرف دخانیات، به صورت استنشاقی یا طرق دیگر، در ایجاد زخم های گوارشی، تشدید برگشت اسید معده به مری و ایجاد سرطان های دستگاه گوارش موثر است
همچنین در بیمارانی که دچار زخم های سیستم گوارشی هستند، مصرف دخانیات بهبود زخم را به تاخیر می اندازد و پاسخ به درمان را کند می کند
به بیمارانی که از سوء هاضمه رنج می برند توصیه اکید می شود، حتما برای افزایش تاثیر درمان و کاهش عود بیماری، به طور جدی مصرف مواد دخانی را ترک کنند
دود قلیان باعث پیری زودرس پوست می‌شود ، استفاده مکرر از قلیان موجب از بین رفتن شفافیت و طراوت و در نتیجه پیری زودرس پوست می‌شود
در نظر داشته باشید که استعمال دخانیات تنها به معنی مصرف سیگار نیست و توتون و تنباکو، پیپ و قلیان نیز دخانیات محسوب می شوند که دود ناشی از مواد دخانی بیش از 4000 ماده سمی و 70 ماده سرطان زا دارد

در آخر تاکید بر این نکته لازم است :
بر خلاف تصور و باور عمومی که معتقدند ضررقلیان از سیگار وسایرمواددخانی کمتربوده وآب قلیان جلوی مواد مضر و سمی آن را می‌ گیرد ، ولی باتوجه به میزان ومدت مصرف قلیان باید اذعان نمود که ضرر و عوارض جسمی وروانی استعمال قلیان از سیگار وسایرمواددخانی نه تنها کمتر نبوده بلکه میزان ونوع عوارض آن بیشتر ومتنوع تر می باشد واین باورهای غلط درموردمصرف قلیان در جامعه وبخصوص جوانان ونوجوانان رواج داشته وباعث افزایش شیوع مصرف قلیان درجامعه بخصوص در بین دختران وزنان گردیده است
لذا باید با آگاهی دادن به جامعه از طرق مختلف وبخصوص به جوانان ونوجوانان در زمینه باورهای غلط ومضرات استعمال قلیان آموزش فراگیر داده شده و زمینه ازبین بردن این باورها را ایجاد کرد
3
1
1
94/09/24 15:57
احساس ملوسی , maloos2017
کامنت بنویسید...
فرهاد ابادان , jalilsonboltar1
سه شنبه 11 اسفند ، 15:00
اینقد
ادامه
مجتبی روشنی , mogtaba95
چهارشنبه 9 دی ، 10:50
20
ادامه
94/09/9 12:57
پرتال جامع علم دیلی , Elmdaily
دختر و پسر فرقی ندارد. این روزها اگر به پاتوق‌های گردشگری در سراسر کشور سری بزنیم، بساط قلیان به‌راه‌است که متاسفانه سن و سال هم نمی شناسد
94/08/18 13:40
الو دکتر , Alodoctor.ir
«قلیان تلفنی برا ی اولین بار در تهران».این، جمله تبلیغاتی یک تراکت است.جمله ای که ادعا می کند با یک تلفن قلیان را برایتان می آورد. سرویس هم رایگان است. هر جای تهران که باشید با موتورش یک ساعت دیگر آنجاست.
94/07/19 10:17
دی  دیل , daydeal