نتایج جستجو : عملیات - 39 مطلب

97/10/5 18:39
گنج جنگ  , ganjejang

امشب شب قدر ما ایرانیان است

امشب شب رفتن 175 جوان دلاور ایرانی است .

از تاریخ 3 تا 5 دی ماه 1365 عملیات کربلای 4 آغاز گردید و در این عملیات 175 غواص ایرانی پس از اسارت در منطقه ابوفلوس عراق توسط مزدوران عراقی زنده به گور شدند و 30 سال بعد در سال 1394 پیکرهای آنان پیدا شد .

امشب شب قدر ایرانیان است شبی به یاد جوانانی که پرپر شدند

فراموش نگردند هموطنان عزیزمان که امروز در میان ما نیستند

من یک گذشته از جان

بی نام و بی نشانم

گم کرده آشیانم

فریاد عاشقانه

خاموش و بی زبانم

چیزی نمانده باقی

جز مشت خاکی از من

جز یک شهید گمنام

در پاره پاره جانم

**********************************************************
جایتان سخت خالیست هموطنان عزیزم پهلوانان گمنام وطنم کجایید ؟
99
14
4
22
97/07/7 19:29
گنج جنگ  , ganjejang
7 مهر 1360
پس از پایان موفقیت آمیز عملیات ثامن الائمه، پنج تن از فرماندهان رده بالای ارتش و سپاه، جهت تقدیم گزارش به حضرت امام خمینی(ره) فرماندهی معظم کل قوا، عازم تهران می شوند. به این منظور، یک فروند هواپیمای سی 130 با چهل نفر سرنشین و 27 مجروح و 32 تن از شهدای عملیات ثامن الائمه از فرودگاه اهواز به مقصد تهران به پرواز در آمد.
اما این هواپیما در 30 کیلومتری فرودگاه مهرآباد در جنوب غربی کهریزک دچار سانحه گردید. خلبان سعی نمود هواپیما را در همان منطقه به زمین بنشاند که پس از طی مسافت 270 متری، بال چپ هواپیما به زمین اصابت می کند.

هواپیما متلاشی شده و آتش می گیرد که در نتیجه 49 نفر از سرنشینان هواپیما از جمله این پنج فرمانده به شهادت رسیدند که عبارتند از: سرلشکر ولی الله فلاحی، جانشین ستاد مشترک ارتش، سرتیپ موسی نامجو، وزیر دفاع و نماینده امام در شورای عالی دفاع و فرمانده دانشکده افسری، سرتیپ جواد فکوری، فرمانده نیروی هوایی و وزیر دفاع و مشاور در ستاد مشترک ارتش، یوسف کلاهدوز، قائم مقام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و محمدعلی جهان آرا، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خرمشهر.

************************************************************
علت سقوط چه بود؟

هرچند ابهام‌ها درباره دلایل سقوط هواپیمای سی-۱۳۰ ارتش در هفتم مهر ۱۳۶۰ همچنان پابرجاست و روایت‌های گوناگونی از واقعه بیان شده است اما روایت کمک ‌خلبان این پرواز از دیگر احتمالات بیشتر مورد توجه واقع شده است. محمود خرم‌دل که از حادثه جان سالم به در برده است، چند سال قبل در این‌باره به ماهنامه صنایع هوایی گفت: «پس از ترک اهواز همه چیز مرتب بود تا حدود ساعت ۸ شب به نزدیک کوه‌های حسن آباد قم رسیدیم. در این زمان سیستم برق هواپیما به طور کامل از کار افتاد و تاریکی همه جا را فراگرفت و تنها چراغ‌های حرم عبدالعظیم دیده می‌شدند.

بر اثر قطع برق موتورهای هواپیما نیز خاموش شدند و سیستم هیدرولیک هدایت از کار افتاد...» ماهنامه صنایع هوایی در شماره ۱۷۶ خود طی گزارشی که درباره سقوط سی- ۱۳۰ به همراه این گفت‌وگو منتشر کرد، نوشت: «فکوری ابتدا به کابین خلبان آمد و با چراغ قوه سعی کرد که مشکل را برطرف کند و بعد برای باز کردن دستی چرخ‌ها رفت. چنین احساس می‌شد که فکوری فهمیده است مشکل فرا‌تر از قطع برق است. از آنجا که فرمان هواپیما تریم شده بود هواپیما با سرعتی آهسته و به طور افقی به سمت زمین در حرکت بود. به همین دلیل هواپیما در بیابان فرود آمد. از آنجا که یکی از چرخ‌ها قفل نشده بود، هواپیما به یک سمت خم شده و روی زمین کشیده شد. کمک خلبان با بازکردن پنجره از هواپیما خارج شد و لحظاتی بعد هواپیما با ۸۰۰۰ پوند سوخت منفجر گردید. ۴۵ دقیقه بعد یک بالگرد برای کمک به بازماندگان حادثه به محل آمد.»

آنچنان که از سخنان خرم‌دل و گزارش ماهنامه مذکور برمی‌آید کادر پرواز در زمان سقوط می‌دانسته‌اند که موتور‌ها را از دست داده‌اند با این حال توانسته‌اند هواپیما را بر زمین بنشانند. این در حالی است که این فرود، ده‌ها شهید برجای گذاشته است که درباره آمار بالای آن دلیل دیگری مطرح است. به گفته برخی مسئولان اینکه تابوت‌های حامل شهدای عملیات ثامن‌الائمه که در انتهای هواپیما قرار داشت با سرعت بسیار بالا به سمت جلو پرتاب شده بود آمار شهدا را بالا برده بود. این روایت بعد‌ها منجر به این شد که حمل تابوت به این شکل در هواپیماهای ترابری ممنوع شود. هواپیماهای ترابری سی- ۱۳۰ در آن زمان دو گردان بودند که نقش اصلی را در ترابری نیرو‌ها، مجروحان و شهدا بین اهواز و تهران برعهده داشتند.

منابع:

آرشیو روزنامه‌های اطلاعات و جمهوری اسلامی، مهر و آبان ۱۳۶۰
8
1
20
97/03/3 13:49
گنج جنگ  , ganjejang


عملیاتی به وسعت غرور ملی ایرانیان

امروز سوم خرداد سالروز عملیات بزرگ و جسورانه فرزندان ایران زمین برای آزادی خرمشهر عزیزمان ، گرامی باد این روز و یاد و نام فرزندان راستین ایران در قلب تک تک ما ایرانیان جاودانه باد
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

عملیات بیت‌المقدس یا الی بیت‌المقدس (معنا: به سوی بیت‌المقدس) یکی از مهمترین و بزرگترین عملیات‌های جنگ ایران و عراق محسوب می‌شود. این عملیات در ساعت ۳۰ دقیقه بامداد ۱۰ اردیبهشت ۱۳۶۱ با رمز «یا علی ابن ابی‌طالب» در محور اهواز- خرمشهر- دشت آزادگان، به فرماندهی مشترک آغاز شد.

انجام عملیات بیت‌المقدس در چهار مرحله برنامه‌ریزی شده بود که هر مرحله در مقایسه با عملیات ثامن الائمه و طریق القدس خود یک عملیات بزرگ به حساب می آید. آزادسازی خرمشهر که درپی مرحله چهارم انجام گرفت از مهمترین نتایج این عملیات بود.

نام عملیات : بیت المقدس ( الی بیت المقدس )

زمان اجرا : 1361/2/10

مدت اجرا : 25 روز

آغاز عملیات ۱۳۶۱/۲/۱۰

پایان عملیات 1۳۶۱/۳/۳

مکان اجرا : منطقه عمومی رودخانه کرخه و غرب رود کارون

رمز عملیات : یا علی ابن ابی طالب

تلفات دشمن : 35500 نفر کشته ، زخمی و اسیر

ارگان های عمل کننده : ارتش و سپاه

اهداف عملیات : آزاد سازی خرمشهر و خارج ساختن شهر های اهواز ، حمیدیه و سوسنگرد از برد توپخانه سنگین دشمن – طی چهار مرحله

نام و یاد مدافعان خاک ایران گرامی باد
9
1
21
96/10/4 22:13
گنج جنگ  , ganjejang


امشب شب قدر ایرانیان است

امشب شب رفتن 175 جوان دلاور ایرانی است .

از تاریخ 3 تا 5 دی ماه 1365 عملیات کربلای 4 آغاز گردید و در این عملیات 175 غواص ایرانی پس از اسارت در منطقه ابوفلوس عراق توسط مزدوران عراقی زنده به گور شدند و 30 سال بعد در سال 1394 پیکرهای آنان پیدا شد .

امشب شب قدر ایرانیان است شبی به یاد جوانانی که پرپر شدند

فراموش نگردند هموطنان عزیزمان که امروز در میان ما نیستند

من یک گذشته از جان

بی نام و بی نشانم

گم کرده آشیانم

فریاد عاشقانه

خاموش و بی زبانم

چیزی نمانده باقی

جز مشت خاکی از من

جز یک شهید گمنام

در پاره پاره جانم
18
1
18
95/11/5 10:37
عطرِ باران , Atre_Bararn
14
2
3
95/08/18 10:37
شانلی , onlarin
توقف عملیات عمرانی در محوطه ارک تبریز

به دنبال گسترش واکنش ها به احداث پارکینگ در محوطه ارک علیشاه تبریز؛ میراث فرهنگی خبر داد: توقف عملیات عمرانی در محوطه ارک تبریز

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از توقف عملیات عمرانی در محوطه تاریخی ارک علیشاه تبریز خبر داد.

به گزارش تبریز مدرن به نقل از نصر ، مرتضی آبدار با اشاره به عملیات ساختمانی در حیات خانه فتح الله یف، تاکید کرد: هیچ ساخت و سازی در حریم ارک خارج از ضوابط میراث فرهنگی صورت نخواهد گرفت.

مرتضی آبدار با اشاره به اینکه تحولات محدوده تاریخی ارک رصد می شود گفت: با توجه به اهمیت تاریخی و باستان شناختی محدوده ارک هر اقدامی باید با هماهنگی کامل اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی صورت پذیرد.

وی ادامه داد: با توجه به نقشه هایی که از سوی بنیاد مصلی تبریز ارائه شده است ساخت و ساز در حیات خانه فتح الله یف به منظور ایجاد پارکینگ زیرزمینی و در حد کف (صفر-صفر) صورت خواهد گرفت و بنایی خارج از کف حیات احداث نخواهد شد.

آبدار گفت: طی جلسه ای که با مدیریت بنیاد مصلی صورت گرفت، ادامه عملیات به بعد از بررسی مجدد باستانشناسی و اعلام نظر کارشناسان سازمان موکول شد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی افزود: طی توافقات به عمل آمده، با حمایت های مادی و معنوی بنیاد مصلی و مشاوره استادان دانشگاه و نظارت اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی خانه فتح الله یف مرمت و احیا خواهد شد و محوطه آن نیز پس از مرمت به منظور حفظ یکپارچگی حریم ارک به این مجموعه پیوند خواهد خورد.

وی هر گونه ساخت و ساز مرتفع در حریم ارک را منتفی دانست و گفت: به عنوان متولی صیانت از میراث فرهنگی اعلام می کنم که در ساخت و ساز حیات خانه فتح الله یف حریم قانونی و مصوب ارک تبریز رعایت خواهد شد.

گزارش نصر حاکی است، بعد از آنکه بنیاد مصلی حضرت امام خمینی (ره) اقدام به خاکبرداری در محوطه ارک علیشاه تبریز با هدف احداث پارکینگ طبقاتی کرد، برخی از حاکیان میراث فرهنگی و ابنیه تاریخی با ایجاد کمپین هایی در شبکه های اجتماعی نسبت به این اقدام اعتراض کردند که در نهایت منجر به واکنش میراث فرهنگی شد.
95/02/31 15:02
من انقلابی ام  , payandeh1206
جمع شده بودند دور هم :
-من می خواو پام قطع بشه، اون قدر ازم خون بره که تمام گناهام بریزه!
-من دوست دارم تیر بخورم و درجا شهید شم!
-من می خوام بی سر باشم!
-فرمانده می گوید: من دوست دارم هیچی ازم نمونه !
بابا اینا دیگه کی بودند؟!
کجای عالم چنین عظمتی پیدا می کنید؟ ما چگونه ایم ؟
94/12/15 13:39
شبکه خبری العالم , AlalamTV
نیروهای مشترک عراقی با اجرای عملیاتی گسترده در جزیره سامرا در استان صلاح الدین، بیش از 50 روستا را آزاد کردند.
جزییات خبر و ویدیو را در لینک زیر ببینید :

94/12/11 14:43
هدانا , hodana
در این فیلم عملیات حمله به مخفیگاه علی محمد سعد التاجوری سرکرده داعش در شهر صبراته لیبی را مشاهده می کنید.
1
94/10/16 22:28
تجهیزات نظامی , tjhizat_nezami
[https://www.aparat.com/v/cX9V4]
مطلب پیش رو به مناسبت 16 دی سال روز عملیات نصر ارتش جمهوری اسلامی در سال 1359 می باشد. نبردی که بزرگترین تک زرهی تاریخ ایران و البته بزرگترین نبرد زرهی بعد جنگ جهانی دوم را شامل می شد . با وجود پیروزی اولیه شکست ثانویه ی سنگینی به نیروی ایرانی وارد شد . با این حال این نبرد باعث تثبیت خطوط اتصال درگیری در روز های اینده و اغاز بر شکست های عراق و پیروزی های ایران بر متجاوزین بود .بعد این نبرد سبک و تاکتیک جنگی ایران تغییر کرد . برای شادی رو ح شهدای جنگ تحمیلی علی الخصوص لشکر زرهی قزوین و عده ای از دانشجویان خط امام صلوات ...
امیر لطفی فرمانده اسبق لشكر و امیر جمشیدی و امیر اسكویی می باشند
*با توجه به وضعیت كشور در سال 1359 و حمله عراق به خاك ایران چه طور شد كه مجموعه حكومت تصمیم به انجام عملیات هویزه (نصر) گرفت؟
امیر لطفی فرمانده لشكر 16 زرهی قزوین و فرمانده عملیات نصر فشاری كه در آن موقع به نیروهای ما از طرف ارتش عراق وارد می‌شد بسیار زیاد بود ساعت به ساعت به مرز ایران حمله می‌شد تا اینكه نیروهای عراقی نزدیكیهای اهواز رسیدند، درآب تیمور 21 كیلومتری اهواز.حمله اولشان در 5 محور بود اما دراینجا منظورشان رسیدن به اهواز و
محاصره اهواز و بریدن خوزستان ازایران بود. با توجه به رهنمودهای امام(ره) و فشار مردم كه هر چه زودتر باید دشمن را ازخاك وطن خارج كنید این حمله طرح‌ریزی شد.
با اینكه نیروهای ما به علت شروع انقلاب و پراكنده شدن نیروهای نظامی در استانهای مختلف دروضعیت خوبی نبودند و تنها واحدی كه تقریبا قویتر مانده بود لشكر 16 زرهی بود این عملیات به ما محول شد.
من یادم است روزی كه اولین هواپیماهای عراقی فرودگاه مهرآباد را بمباران كردند تیمسار فلاحی به من تلفن كرد و گفت با رییس جمهور صحبت كن.
آن موقع رییس جمهور و فرمانده كل قوا بنی صدر بود.
به من گفت: فورا حركت می‌كنی و لشكر را در اهواز مستقر می‌كنی.
من گفتم: یك لشكر زرهی می‌دانید چیست و چقدر زمان می‌خواهد كه یك لشكر زرهی را از قزوین، همدان، زنجان، منجیل با توجه به وضعیت انقلاب جمع كرد و به اهواز بفرستیم.
گفت: كه هر چی می‌خواهی من در اختیارت می‌گذارم.
گفتم: تریلی، هواپیما و سایر وسایل ترابری می‌خواهم.
گفت: چقدر طول می‌كشد.
گفتم: یك ماه.
گفت: كرخه شده مرز ایران و عراق یك ماه خیلی دیر است.
گفتم: این همه تانك و توپ و پرسنل را نمی‌شود با زمان كم به اهواز وارد كرد.
بعد از این جریان رفتم پیش امام خمینی(ره)، هیچوقت یادم نمی‌رود. فرمودند هر تریلی و
خودرویی كه در محور تهران قزوین حركت می‌كند خودش را در پادگان لشكر معرفی كند كه ما از آن روز شروع كردیم به ترتیب وسایل را فرستادیم.
ازچه تاریخی شروع به اعزام كردید؟
26 مهر 1359
روز 9 آبان بود كه من خودم وارد لشكر شدم. دو كوهه را بمباران كرده بودند كه ما وارد دزفول شدیم. در دزفول رفتم پیش تیمسار ظهیر نژاد كه در زیر زمینی نشسته بود. گفتم كه من آمدم و لشكر در منطقه دزفول پراكنده است.
مقداری فكر كرد و گفت: چه كاری می‌توانی انجام دهی.
گفتم: شما فرمانده نیرو هستی و هر فرمانی كه بدهی من اجرا می‌كنم.
گفت: شما فعلا سازماندهی پیدا بكنید تا من دستور بدهم.
ما آمدیم، شب بعدبارندگی بسیارشدیدی شد نیروهادردره مستقر بودندوتا اینها خواستند حركت كنند به ارتفاعات بروند چند خودرو را سیل برد. به هرحال حدود 10 روز در دزفول بودیم كه اولین تانك تیپ 3 را هم درفرودگاه اضطراری دزفول عراقیها زدند و نفرات آن هرگز پیدا نشدند وهمه شهید شدند. اولین شهید لشكر هم شهید هوشنگ انوری‌زاده است.
تا ما خودمان را پیدا كردیم گفتند لشكر را حركت بدهید و ببرید به اهواز.
لشكر شانزده، 3 تیپ زرهی داشت تیپ 1 و 3 را ما حركت دادیم تیپ 2 را بعنوان احتیاط نیروی زمینی در دزفول نگه داشتند.
رفتیم دراهواز دریك سطحی تیپ 1 گسترش یافت وهر تانك ازتانك دیگر500 مترفاصله
داشت.
آن موقع مقام معظم رهبری آیت‌الله خامنه‌ای كه نماینده حضرت امام در شورای عالی دفاع بود در جلسه‌ای كه با خود ایشان و شهید فلاحی و سرتیپ فكوری حضور داشتند گفتند كه حضرت امام فرمودند شما تعرض كنید امت مسلمان ایران پشتیبان شماست و من هم پشتیبان ارتش هستم. این فرمانی است كه از طرف حضرت امام صادر شد و ما هم مطیع ایشان بودیم.
تیمسار ظهیر نژاد فرمانده نیروی زمینی نیز گفته بود من یك نظامی هستم شما فرمان بدهید من اجرا خواهم كرد.
فورا به سرهنگ حسینی كه فرمانده عملیات نیروی زمینی بود این موضوع ابلاغ شد و آنها نیز طرح عملیات را حاضر كردند و به ما دادند كه ساعت 5:30 روز 15 دی ماه تك نموده و پادگان حمید را آزاد كنید.
البته از نظر كلاسیك طرح درستی هم بود. عملیاتها معمولا صبح زودآغاز می‌شود تا در آخر شب آن واحد خودش را پیدا كند تا غافلگیر نشود.
وقتی این دستور به دست من رسید هنوز تیپ 1 گسترش پیدا نكرده ومنطقه هم هنوز شناسایی نشده بود.
خود من رفتم پیش شهید چمران به ایشان گفتم: كه شما اطلاعاتی از منطقه دارید.
گفت: فقط مواظب كرخه كور باشید چون آنها 6 پل خاكی روی كرخه كور زده‌اند.
گفتم: من احتیاج دارم از جهت هویزه- سوسنگرد استفاده كنم.
گفت: لوله به اندازه كافی داریم باید پل بزنید.
لوله‌ها را فرستادند كه حتی راننده جرثقیل را با تانك زدند و در جا شهید شد. در قسمت غرب رودخانه به هر حال با لوله‌ها یك پل درست كردیم.
از بنی‌صدر هم در جلسه خواستم كه یك فرصت و یك امتیاز به من بدهد.
گفت: چیه هر چه بخواهی می‌دهم.
همان موقع آیت‌الله خامنه‌ای وشهید بهشتی هم آمده بودندوزیر پل اهواز سوسنگرد تشكیل جلسه داده بودند. بنی‌صدر گفت كه آقایان آمدند كه فردا شما حمله كنید.گفتم: یكی از اصول عملیات غافلگیری است من هم نفرات را می‌شناسم و هم طرف روبرو را آنها درست منتظر حمله ما هستند. حمله ما درست مصادف با 28 صفر بود. آنها فكر می‌كردند در چنین روزی ایرانیها حمله نمی‌كنند و اگر هم حمله بكنند صبح اول وقت است. به هر حال موافقت شد.
ساعت 9:30 صبح هر چی توپخانه داشتیم به خط كردم تیپ 3 در شرق و تیپ 1 در غرب قرارگرفتند احتیاط هم نداشتیم. 8 تانك از تیپ 2 اهواز به فرماندهی خدابیامرز شهبازی دراختیار ما گذاشتند كه اگر یك وقت كم آوردیم آنها را به كار ببریم.
درست درساعت 9:30 با رمز الله اكبر فرمان آتش رادادیم 30 دقیقه تمام اینها آتش ریختند تیپ یك عمل احاطه را انجام داد ورفت پشت سر دشمن؛ تیپ 3 جبهه‌ای عمل می‌كرد خودم هم با نفر بر پشت سر اینها بودم.
ادامه دارد ...
16
2
9
94/09/25 11:20
شبکه خبری العالم , AlalamTV
العالم- دو جوان فلسطینی بامداد امروز چهارشنبه با خودروی خود گروهی از نظامیان صهیونیست را در اردوگاه قلندیا واقع در شمال قدس زیر گرفتند.
جزییات خبر را در لینک زیر بخوانید :
94/07/27 10:45
شبکه خبری العالم , AlalamTV
در عملیات شهادت طلبانه یک جوان فلسطینی در جنوب فلسطین اشغالی، یک نظامی صهیونیست کشته شد و یازده نفر دیگر زخمی شدند.
جزییات خب را در لینک زیر بخوانید :
94/07/22 10:15
شبکه خبری العالم , AlalamTV
فرماندهی نیروهای مردمی عراق از ضربات مهلک به داعش با شروع عملیات لبیک یا رسول الله 2 خبر داد.
جزییات خبر را در لینک زیر بخوانید :
94/06/29 17:51
شهرقشنگ برهانی , heidar2211
در حالی كه اشغال خرمشهر توسط عراق به عنوان آخرین و مهم ترین برگ برنده این كشور برای وادار ساختن ایران به شركت در هر گونه مذاكرات صلح تلقی می شد، آزاد سازی این شهر می توانست سمبل تحمیل اراده سیاسی جمهوری اسلامی بر متجاوز و اثبات برتری نظامی اش باشد.
برای خواندن ادامه مطلب به لینك زیر مراجعه نمایید باسپاس
94/06/26 13:12
سامانه کاریابی ایران , iran_karyab
94/06/11 11:13
رسانه ذی طوی , ziitova
نیروهای خود را برای عملیات آماده كرده بودیم. به دلیل بُعد و دوری مسافت و امكان عدم پشتیبانی، مهمات زیادی را می بایست حمل می كردیم.
پس از ساعتها راه رفتن و دویدن به موقعیت دشمن نزدیك شدیم و پشت میدان مین توقف كردیم تا دستور حمله صادر گردد. گرچه تا ساعت 3 بامداد منتظر ماندیم اما دستور لغو عملیات و بازگشت نیروها صادر شد. حدس زدیم علت آن عدم آمادگی سایر نیروها در بخشهای دیگر عملیات بود.
به هر حال پس از طی مسافتی طولانی به اردوگاه برگشتیم. بعد از ظهر همان روز خبر دادند بایستی برای عملیات آماده شویم. بچه ها علی رغم خستگی شب گذشته با شور و شادی وصف ناشدنی، خود را برای حمله آماده كردند و بعد از نماز مغرب و عشا عازم منطقه شدند.
هر نیروی پیاده و تك تیرانداز، می بایست علاوه بر تجهیزات و مهمات اضافی مربوط به خود، گلوله های آر. پی. جی هم حمل می كرد. در طی مسیر لازم بود از شیاری كه از داخل تپه ها می گذشت، عبور می كردیم. یعنی، همان مسیری كه شب گذشته آن را طی كرده بودیم.
برای دیدن ادامه مطلب به لینک زیر مراجعه فرمایید...
94/05/1 00:06
امیر علیـ , rayan46zona
عملیات فتح المبین در یک نگاه اجمالی


جنگ ایران و عراق از نظر روند تحولات و وقایع مهمی كه در دوره زمانی مشخص بروز یافته به چند مقطع تقسیم می ‌شود. مقطع نخست، دوره زمینه سازی عراق برای جنگ است؛ مقطع دوم دوره پیشروی های عراق در خاك ایران و سپس زمین گیر شدن آن است كه حدود یك سال از جنگ را شامل می‌ شود؛ مقطع سوم دوره آزادسازی نام گرفته كه در آن نیروهای انقلابی و مردمی با همكاری ارتش چند عملیات بزرگ و موفق را طرح ‌ریزی و اجرا كردند كه در نتیجه آن ها، ارتش عراق به عقب رانده شد و زمین ‌های اشغالی از تصرف دشمن بیرون آمد. این مقطع نیز یك سال طول كشید و یكی از درخشان‌ ترین مقاطع جنگ محسوب می‌ شود. در این مقطع نوعی اجماع ملی بین طبقات و اقشار جامعه، جریان ‌ها و نخبگان سیاسی و نظامی برای بیرون كردن دشمن و آزادسازی مناطق اشغالی به وجود آمد؛ و تمام توان كشور برای رسیدن به هدف مزبور بسیج شد. یكی از درخشان ‌ترین عملیات های انجام شده در مقطع آزادسازی، نبرد فتح ‌المبین است كه از آغاز تا پایان یك هفته به طول انجامید همراه با دستاوردها و نتایج فراوان و چشمگیر، كه موقعیت برتر سیاسی را نیز برای جمهوری اسلامی در پی داشت.
در آستانه عملیات


در آستانه عملیات فتح‌المبین، روند تحولات سیاسی كشور رو به بهبود نهاد و كاملا با اوضاع عملیات ثامن‌الائمه(ع) تفاوت داشت؛ منافقین در اثر ضربات پی در پی، بدنه و بخشی از كادر مركزی خود را از دست داده و سایر گروه‌ های ضدانقلاب نیز كه تلاش همه جانبه‌ای را برای در دست گرفتن قدرت آغاز كرده بودند، عملا از پای درآمدند. روند تحولات نظامی نیز با توجه به وضعیت رو به اضمحلال دشمن پس از عملیات طریق ‌القدس و شكست در تنگه چزابه، به سود ایران تغییر كرده بود. عراقی ‌ها با نگرانی از روند موجود، پیشنهاد مخفیانه‌ای برای پایان جنگ ارائه كردند. تقاضای برقراری صلح كه رژیم بعث از مدت ‌ها قبل برای نجات خود ابراز كرده بود، با شروع عملیات فتح‌ المبین و بروز آثار پیروزی رزمندگان، مجددا مطرح شد، متعاقب آن، برای نجات صدام و توقف جنگ، تلاش ‌های وسیعی از سوی كمیته منتخب كنفرانس كشورهای غیرمتعهد، كمیته حسن نیت كنفرانس اسلامی، كمیته كنفرانس اسلامی جهان اسلام و نیز تنی چند از شخصیت‌ های سیاسی – مذهبی جهان اسلام صورت گرفت.

تهیه کننده : رایان
کامنت بنویسید...
امیر علیـ , rayan46zona
چهارشنبه 5 مهر ، 15:08
جهت خریدودانلود فایل های دانلودی اورجینال به سایت >>> فایل های کاربردی اورجینال<<< مراجعه کنید وفایل های موردنظرتان را باکمترین قیمت ها تهیه کنید.
http://moqi3.ir
ادامه
امیر علیـ , rayan46zona
چهارشنبه 5 مهر ، 15:05
حتما به این وب سایت سری بزنید ونظرات خودتان را بنویسید !!!

http://loveraks.ga
ادامه