نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

نتایج جستجو : علی‌اکبر ولایتی - 5 مطلب

96/06/28 17:02
مخبر نیوز , mokhbernews
مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل گفت: به هیچ وجه تجدید مذاکره برجام از طرف جمهوری اسلامی ایران اجرا نمی شود.
آفتاب نیوز : علی اکبر ولایتی در حاشیه مراسم تکریم و معارفه رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس در جمع خبرنگاران، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی با وجود 1.5 میلیون دانشجو و 70 هزار استاد و کارمند، یکی از ابداعات جمهوری اسلامی ایران و از نتایج انقلاب است که به امر حضرت امام (ره) تشکیل شد و پاسخ نیاز جوانان را به طور کامل برای داشتن مکان هایی برای آموزش عالی داد.
به گزارش تسنیم، وی ادامه داد: اما امروز به جایی رسیدیم که صندلی دانشگاه چه در دولتی و چه در آزاد خالی است و داوطلب به اندازه صندلی ها نداریم. ولی این باعث افتخار ما است که هیچ داوطلب آموزش عالی در کشور نیست که جایی برای آموزش نداشته باشد.
رئیس هیئت مؤسس و هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی افزود: اما در دانشگاه آزاد در تحولات اخیر بعد از اقدام مقام معظم رهبری و تصمیم ایشان برای ایجاد تحول در دانشگاه اقداماتی صورت گرفت و زمانی که دکتر رهبر به عنوان رئیس دانشگاه انتخاب شدند، فعالیت های زیادی را در همه جا شروع کردند، از جمله در استان فارس که امروز با تکریم از دکتر ساروئی، آقای دکتر پیش قدم را به عنوان رئیس جدید دانشگاه معرفی کردند.
ولایتی اظهار امیدواری کرد که دانشگاه آزاد شیراز با توجه به مزیت های این منطقه که صاحب علم و در اقلیم علم و فرهنگ است، در رشته های مختلف علوم تجربی و علوم انسانی رتبه اول را در تمام کشور بتواند داشته باشد.
وی درباره پیشنهاد فرانسوی ها برای مذاکرات مجدد حول برجام گفت: به هیچ وجه تجدید مذاکره برجام از طرف جمهوری اسلامی ایران اجرا نمی شود. یک بار این مذاکره انجام شده و مدت های طولانی ایران با کشورهای 1+5 مذاکره کرده اند و به این نتیجه رسیدند و به هیچ عنوان هیچ تردیدی از سوی هیچ کشوری در این موافقت نامه پذیرفته نیست و چنین پیشنهاد هایی را قبول نمی کنیم.
رئیس هیئت مؤسس و هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی درباره همه پرسی کردستان عراق و تلاش بارزانی برای اجرای این رفراندوم، گفت: موضع ایران کاملاً روشن است. حمایت کامل از تمامیت ارضی کشورهای منطقه از جمله عراق، موضع جمهوری اسلامی ایران است و مطمئناً انجام همه پرسی در بخشی از یک کشور مستقل مثل عراق، مقدمه ای برای تجزیه است که هم دولت قانونی عراق و هم جمهوری اسلامی ایران مخالف هستند و حتی جامعه بین المللی؛ اگر این کار شروع شود آخرش معلوم نیست و به کشورهای دیگر هم سرایت می کند و عراق محلی برای نفوذ صهیونیست ها و اسرائیلی ها می شود.
ولایتی ادامه داد: ممکن است آمریکایی ها در ظاهر موضعی داشته باشند، اما در باطن کاری می کنند که کشورهای منطقه تضعیف شوند و به سوی تجزیه پیش بروند و در نهایت می خواهند در آینده به عنوان حامیان اقوام مختلف وارد صحنه شده و منطقه را به آشوب بکشانند. آمریکایی ها و بعضی از کشورهای غرب که در ایجاد آشوب در سوریه دخالت مستقیم داشتند و نیز صهیونیست ها نتوانستند با خلق داعش و سلفی های افراطی سوریه را تخریب کنند و این ایران و متحدانش بودند که در آنجا پیروز شدند.
وی این همه پرسی را یک طرح جدید برای تهدید قومیت ها دانست و گفت: این طرح به ظاهر برای استقلال، ولی در واقع برای تجزیه کشورهاست که مطمئناً موفق نخواهد شد و جمهوری اسلامی ایران هم قویاً با این رفراندوم ها و تلاش هایی که برای استقلال اما در حقیقت تجزیه کشورها صورت می گیرد، مخالفت می کند.
99
94/06/26 01:47
تا فصل حق , the_Right
■ این استدلال شاید برای خیلی از کسانی که نسبت به مذاکرات آلماتی اطلاعات کافی ندارند قابل قبول باشد اما بیان آن از سوی فردی مثل ولایتی نشان می‌دهد وی کماکان اصرار دارد تا با عنوان «مشاور رهبر انقلاب در امور بین الملل» نظرات شخصی خود را مطرح کرده و هر آنچه که «نماینده رهبر انقلاب در شورای عالی امنیت ملی» بیان می‌کند، یک طرفه تکذیب کند اما در هر حال شاید هیچ پاسخی به آقای ولایتی نیاز نباشد جز اینکه از ایشان بخواهیم «پاراف» رهبر انقلاب ذیل گزارش ایشان درباره مذاکرات آلماتی را مجددا مرور کنند.

■ اساسا نقطه اختلاف اصلی میان جلیلی و ولایتی درباره مذاکرات آلماتی اینجاست که بعد از دو دور مذاکرات هسته‌ای در قزاقستان در اسفند 91 و فروردین 92، ولایتی و جلیلی گزارش‌های جداگانه‌ای درباره مذاکرات خطاب به رهبر انقلاب ارائه می‌کنند.

■ خلاصه ماجرا نیز همان است که جلیلی در مناظره سوم انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به ادعای خلاف واقع ولایتی درباره آلماتی اعلام کرد و آن اینکه رهبر انقلاب در پاسخ به گزارش آقای ولایتی که معتقد بود «در شرایط کنونی خوب است تا ایران با تعلیق برخی تاسیسات هسته‌ای خود، لغو برخی تحریم‌ها از جمله تحریم طلا و پتروشیمی را بپذیرد» این نظر را رد کرده و حتی تصریح می‌کنند برخی اطلاعات و تحلیل ایشان از روند مذاکرات نادرست است: «اتفاقا همین گزارشی را که شما بر همین مبنا نوشتید ایشان روی آن نوشتند ایشان از کجا دارد می‌گوید؟ این خلاف است.»

■ پاسخ سوال ولایتی نیز دقیقا همینجاست! او اگر یک بار دیگر به متن دقیق پاراف رهبر انقلاب ذیل گزارش خودش درباره مذاکرات آلماتی مراجعه کند به خوبی متوجه می‌شود که چرا علیرغم عقب‌نشینی‌های غرب در آن دوره، مذاکرات به سرانجام نهایی نرسید و اتفاقا دولت یازدهم بعد از دو سال مذاکره در حالی به متن برجام رسید که نسبت به وضعیت ایران در آلماتی امتیازات کمتری گرفت و عقب‌نشینی‌های بسیار بیشتری انجام داد.

■ علت اصلی اینجا بود که سعید جلیلی به دنبال توافق به هر قیمت نبود و برای رسیدن به توافق با 1+5 عجولانه عمل نمی‌کرد. وی آرام آرام از ژنو تا استانبول و از استانبول تا بغداد و از بغداد تا مسکو و از مسکو تا آلماتی 1 و 2، با اتکا به افزایش تعداد سانترفیوژها و میزان درصد غنی‌سازی ایران، غرب را تشنه توافق با ایران کرده بود و به آنها در عمل فهمانده بود که تحریم بیشتر به معنای توقف صنعت هسته‌ای ایران نیست، رفتار ایران تابع فشار خارجی نیست و اتفاقا با هر یک روزی که 1+5 در توافق با ایران تاخیر بیفتد، این غرب است که ضرر می‌کند چرا که تعداد سانتریفیوژهای بیشتری در ایران نصب می‌شود و هیچ تضمینی نیز وجود ندارد غنی‌سازی ایران همانطور که از 5% به 20% رسید به 50% و 60% و ... نرسد!

■ از این رو با آنکه در آلماتی 1+5 به نسبت مذاکرات دوره‌های قبل عقب نشینی آشکاری انجام داده بود، اما جلیلی این میزان را کافی نمی‌دانست و معتقد بود در ازای تعلیق غنی‌سازی 20% از سوی ایران آن هم فقط برای یک دوره شش ماهه بدون تمدید، 1+5 نباید به لغو تحریم طلا و پتروشیمی اکتفا کند بلکه باید تحریم‌های اصلی یعنی نفت و بانک را هم لغو کند.

■ اما در حالی که سوزن مذاکرات در همین نقطه گیر کرده بود و 1+5 اعلام کرده بود ضمن پذیرش لغو برخی از تحریم‌ها و یکی از تحریم‌های نفت یا بانک، برای تصمیم درباره لغو تحریم اصلی دیگر باید مدتی بگذرد تا نتیجه نهایی را به ایران اعلام کند، حسن روحانی با شعار گره زدن چرخش سانتریفیوژها با چرخ زندگی مردم به روی کار آمد و طبیعی بود که از این برهه به بعد غرب دیگر مانند گذشته با ایران رفتار نکند چرا که این دفعه انتخابات 1392 نشان داده بود رفتار انتخاباتی مردم ایران تابعی از فشارهای بیرونی است و دیگر تفکر مدیریتی بر پرونده هسته‌ای ایران کاملا تغییر کرده بود. لذا اصلا هم جای تعجب ندارد اگر امروز بعد از دو سال از آغاز مذاکرات دولت روحانی با آمریکا، ایران تازه به نقطه‌ای قبل از مذاکرات آلماتی برسد و در ازای تعطیلی و تخریب زیرساخت‌های هسته‌ای خود، با افتخار باقی ماندن زیرساخت تحریم‌ها را بپذیرد و از آن بعنوان یک دستاورد نیز یاد کند!

-- -- -- -- -- -- -- -- -- -- -- --
+ یادداشت امیرحسین ثابتی
19
8
9
93/12/12 10:46
حمید رسایی , www.rasaee.ir

در پست قبلی وقتی نوشتم که عجوزه آمریکایی (وندی شرمن) در این روزها گفته که حتی در صورت اجرای کامل توافقنامه ژنو هم تحریم های ظالمانه ای که به بهانه نقض حقوق بشر و موضوع تروریسم وضع شده، سر جایش باقی می ماند و نظر تأیید آمیز آقای ظریف در این باره را هم یادآوری کردم، برخی از دوستان نظرات جالبی را درج کردند! از گلایه به خاطر به کار بردن تعبیر "عجوزه پیر" برای کسی که فریبکاری را در ذات ایرانی ها می داند تا شکایت از بدبینی ما و سنگ اندازی منتقدین و این که ان شاء الله گربه است و ... اما در این بین آقای ولایتی هم موضعی شبیه به این افراد داشتند. از توده عمومی مردم تعجبی نیست چون بر اساس اطلاعات رسمی نظر می دهند هر چند اگر کسی در همین اطلاعات رسمی هم دقت کند می فهمند که وندی شرمن متأسفانه این بار راست می گوید و دولت راستگویان واقعیت را از مردم پنهان می کند. از این ادعا تعجب نکنید و در سه بند ذیل دقت کنید:

۱ . در عین متن رسمی توافقنامه با ترجمه وزارت خارجه دولت یازدهم آمده: این راه حل جامع شامل یک فرایند متقابل و قدم به قدم می باشد و به رفع همه جانبه تمامی تحریم های شورای امنیت، تحریم های چند جانبه (تحریم های اروپا و آمریکا) و تحریم های ملی (سنای آمریکا) مربوط به برنامه هسته ای ایران می انجامد ... ۲ . وندی شرمن در نشست «سیاست آمریکا در آسیای شرقی»: اجازه بدهید درباره این مساله شفاف حرف بزنم. هیچ معامله بزرگی با ایران وجود ندارد. مذاکرات تنها درباره برنامه هسته‌ای آنها (ایران) است. ما کاملا در جریان مسائلی که در منطقه خاورمیانه می‌گذرد، هستیم. تمام تحریم‌های ما علیه ایران درباره حمایت از تروریسم باقی می‌ماند؛ تمام تحریم‌های حقوق بشری باقی می‌ماند؛ تمام نگرانی‌ها درباره بی‌ثبات‌سازی خاورمیانه باقی می‌ماند و این مساله برای یک زمان بسیار بسیار طولانی باقی می‌ماند.

۳ . آقای ولایتی در پاسخ به اظهارات وی گفت: موضع گیری های وندی شرمن، تند، بی ضابطه و غیر منطقی است. شرمن این صحبت ها را انجام می دهد تا افراطی ها در آمریکا نسبت به حکومت اوباما انتقاد نکنند.

جناب ولایتی! در اینکه آمریکایی ها بی ضابطه و غیر منطقی اند، شکی نیست ولی متأسفانه در این مورد، این کلاه گشاد توافقنامه ژنو است که بی ضابطه و غیر منطقی است، کلاه گشادی که دولت یازدهم به اجرای آن افتخار می کند و آن را پیروزی بزرگ می داند و شما در حال توجیه آن هستید با چه هدفی، نمی دانم!
#ولایتی
#وندی_شرمن
#توافقنامه_ژنو
#تحریم
9
11
4
93/06/13 10:36
خبرگزاری ایکنا  خراسان رضوی , iqna.samen
با حضور علی‌اکبر ولایتی؛
آثار و برکات سیاسی حضور امام رضا(ع) در ایران بررسی شد

متن کامل خبر در خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) شعبه خراسان رضوی: