نرم افزار اندروید کلوب

نتایج جستجو : عصمت - 17 مطلب

97/02/13 22:54
پیروان راه فاروق أعظم , masjedenour
سوال
شیعیان قائل به عصمت و صاحب الزمان بودن دوازدهمین خلیفه و امام الهی یعنی حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه می باشند، آیا اهل تسنن هم چنین اعتقادی دارند؟
99
97/02/7 22:10
پیروان راه فاروق أعظم , masjedenour
سوال
اینکه پیامبران و امامان علیهم السلام باید عصت داشته باشند و معصوم باشند به چه معناست ؟!

96/12/23 10:00
سخن اَشنا , sokhanashna
روایات سهو النبی، توان معارضه با روایات نافی سهو را ندارد. بنابراین سهو نبی و سهو امام از نظرگاه علمای امامیه باطل است.
ادامه مطلب را در لینگ زیر مطالعه فرمائید:
96/12/22 22:12
سخن اَشنا , sokhanashna
ظاهر روایتی شاذ دال بر سهو امام معصوم در نماز می باشد که با مبانی عقلی و نقلی شیعه بر عصمت امام منافات دارد.
ادامه مطلب را در لینگ زیر مطالعه فرمائید:
96/11/21 08:28
پایگاه اطلاع رسانی مذهبی حجه الاسلام محمد علی محسن زاده , www.mohsenzade.com
به دلیل عقلى و نقلى انبیاء قبل از بعثت معصوم بودند.

مطلب را در لینک زیر بخوانید
1
1
6
96/01/17 21:35
من هنوز یک مسلمانم  , 7anh4
آیا هیچ کدوم از ماها میتونیم ادعا کنیم که همین پدر مادرامون (که اتفاقا خیلی هم بهشون علاقه داریم) در عمرشون هیچ خطایی ازشون سر نزده؟! آیا کسی رو میتونید از بین دوستان و اقوام نام ببرید که تا به حال هیچ خطایی ازش سر نزده باشه و همه اون آدم رو تایید کنند؟ مثل تاییدی که همه بالاتفاق اعم از کافر و موحد محمدابن عبدالله رو محمد امین مینامیدند...
نه!
حالا با همه ی این تفاسیر هممون داریم دور همی با کسانی زندگی می کنیم که 100% تاییدشون نمیکنیم!
وارد معامله با کسایی میشیم که 100% بهشون اعتماد نداریم!
یکی دیگه رو وارد زندگی خودمون میکنیم که 100% بعدا ایراداش در میاد!
و هزارو یه جور 100% مطمئن بودنهای دیگه..
حالا یه نکته ی بسی ریز رو این وسط فراموش کردیم اونم این که حالا مگه همین خود ما که این قدر از سمت دیگران نگرانیم آیا همین خودمون - خودمون رو 100% تایید میکنیم که دائم به نگرانی از سمت دیگرون میپردازیم؟!
پـــس اول یه سوزن به خودمون بزنیم بعد یه جوالدوز به دیگرون.
آیا واقعا به این ایمان داریم که باید اول از خودمون شروع کنیم؟
95/12/17 08:17
نسل جوان , javanclub
کانال فرق، ادیان و مذاهب
94/06/22 13:32
تبیین دات نت , tabyen.net
طاهری معصومیت را ادراک واقعی به ظلم می‏‌داند، او که با مثالی سخیف عصمت را زیر سؤال می‏‌برد، در ادامه مطالبی را مطرح می‏‌کند که نشان می‌دهد مقام معصومیت زمانی ارزشمند است که اکتسابی باشد و با این عبارات، معصومیت را بی‏‌ارزش جلوه می‏‌دهد.

.::::: ادامه مطلب در لینک زیر :::::.
94/06/16 09:39
رسانه ذی طوی , ziitova
بدون شک پیامبر (صلی الله علیه و آله) آگاه مردم به قرآن و اشارات و اهداف آن می‌باشد. از آن حضرت روایات فراوانی نقل شده است که عنوان «اهل‌البیت» را به اصحاب کساء تفسیر فرموده و این روایات، با عبادات مختلف از طریق شیعه و سنّی به حدّ تواتر معنوی رسیده است.
تنها «حاکم حسکانی» در این زمینه 138 روایت نقل کرده است.
همچنین «جلال الدین سیوطی» در این باره هجده روایت نقل کرده است که پنج روایت از امّ سلمه، سه روایت از ابو سعید خدری، یک روایت از عایشه، یک روایت از انس، دو روایت از ابن عباس، دو روایت از ابی الحمراء، یک روایت از واثلةبن اسقع، یک روایت از سعد، یک روایت از ضحّاک بن مزاحم و یک روایت از زید بن ارقم است.
فخر رازی (مفسّر معروف اهل سنّت) در تفسیر آیه 61 آل عمران، پس از نقل جریان مباهله، به گردآمدن اهل‌بیت زیر کساء پرداخته، می‌گوید: روایت شده است: هنگامی که پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) آن عبای پشمی سیاه را پوشید حسن، حسین، فاطمه و علی (علیهمالسلام) را به ترتیب به زیر عبا وارد کرد و این آیه را تلاوت نمود: [اِنَّمَا یُرِیدُ اللهَ لِیُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ اَهْلُ الْبَیْتَ وَیُطَهِّرُکُمْ تَطْهِیراً]، سپس اضافه می‌کند: «واعلم أنّ هذه الروایة کالمتّفق علی صحتّها بین اهل التفسیر و الحدیث؛ بدان‌که این روایت از روایت‌های مورد اتّفاق بین اهل تفسیر و اهل حدیث می‌باشد.»
برای دیدن ادامه مطلب به لینک زیر مراجعه فرمایید...
94/03/30 12:38
منتظر یار  , aahhmmaa

وَ إِذِ ابْتَلى‏ إِبْراهیمَ رَبُّهُ بِكَلِماتٍ فَأَتَمَّهُنَّ قالَ إِنِّی جاعِلُكَ لِلنَّاسِ إِماماً قالَ وَ مِنْ ذُرِّیَّتی‏ قالَ لا یَنالُ عَهْدِی الظَّالِمینَ 124 بقره
طبق این آیه وقتی حضرت ابراهیم علیه السلام به مقام امامت رسید ، ازخدا برای ذریه ونسل خود هم مقام امامت را تقاضا کرد.اما خدای سبحان فرمود عهد من ( امامت ) به ظالمین نمیرسد.

علامه طباطبایی ره درتفسیر این قسمت ازآیه شریفه میفرماید که یکی ازاساتید ما دلالت این آیه شریفه رو بر عصمت امام اینگونه بیان کرد:
مردم طبق تقسیم عقلی چهار دسته اند:
1 - افرادی که درتمامی عمرخود ظالم هستندوهمیشه ظلم میکنند.
2 - افرادی که هیچوقت ظلم نمیکنند.
3 - افرادی که دراول عمرخود ظلم میکنند و بعدا توبه میکنند.
4 -افرادی که دراول عمرخود ظلم نمیکنند اما آخرعمرخود را باظلم سپری میکنند.
حضرت ابراهیم علیه السلام هم مقامش بالاتر از آنست که مقام امامت را برا گروه اول و گروه چهارم درخواست کند. درنتیجه باقی میماند گروه دوم وسوم ، وخدای متعال گروه سوم را نفی کرد درنتیجه باقی میماند گروه دوم (همانهایی که درطول عمرخود هیچگاه ظلم نمیکنند) واین به معنی آنست که فقط افراد معصوم به مقام امامت می رسند نه دیگران......
حال به گفته خود اهل سنت خلفای سه گانه بخشی ازعمرخود را بت پرستی کرده بودند (ظلم کرده بودند) درنتیجه به مقام امامت نمیتوانند برسند.
علاوه بر اینکه بعد ازاینکه اسلام آوردند درموارد بسیاری با پیغمبرخدا مخالفت میکردند و بعد از رحلت پیامبرخدا نیز ظلمهای بزرگی را مرتکب شدند (مثل آزار و اذیت دختر پیغمبر که سبب شهادتش گردید، غصب خلافت و.....) درنتیجه هیچگونه سنخیتی برای مقام رفیع امامت ندارند.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
عاشقان امامت پسند وداغ یادتون نره!!!!!!!!!!
.

.
.
.
کپی با ذکرصلوات آزاد است.
17
1
6
نیلو نیلوفری , bahar19911
پنجشنبه 4 تیر ، 20:54
عــــــــالـــــــی
ادامه
94/01/31 15:12
آرزو ایمانی , are_zo0o
شاهین نجفی ، خواننده هتاک مقیم خارج از کشور که چندین بار سابقه بی حرمتی و هتاکی به نماد ها و مقدسات شیعی را داشته بار دیگر با انتشار پوستر آهنگ جدید خود به مقام والای حضرت ابوالفضل العباس (ع) جسارت کرد.
94/01/31 14:38
فارس عرب , farsarabnews
شاهین نجفی ، خواننده هتاک مقیم خارج از کشور که چندین بار سابقه بی حرمتی و هتاکی به نماد ها و مقدسات شیعی را داشته بار دیگر با انتشار پوستر آهنگ جدید خود به مقام والای حضرت ابوالفضل العباس (ع) جسارت کرد.
93/11/19 16:24
منتظران ولایت  , montazeranvelayat
عصمت مطلق امیرالمومنین علی بن ابی طالب در کتب اهل تسنن با سند صحیح ...

------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ام المومنین ام سلمه(سلام الله علیها) نقل میکند که از رسول خدا شنیدم که فرمود:

عَلِیٌّ مَعَ الْقُرْآنِ , وَالْقُرْآنُ مَعَ عَلِیٍّ => "علی با قرآن است و قرآن با علی است"
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
متن عربی روایت

أَبِی ثَابِتٍ مَوْلَى أَبِی ذَرٍّ ، قَالَ : كُنْتُ مَعَ عَلِیٍّ رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ یَوْمَ الْجَمَلِ ، فَلَمَّا رَأَیْتُ عَائِشَةَ وَاقِفَةً دَخَلَنِی بَعْضُ مَا یَدْخُلُ النَّاسَ ، فَكَشَفَ اللَّهُ عَنِّی ذَلِكَ عِنْدَ صَلاةِ الظُّهْرِ ، فَقَاتَلْتُ مَعَ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ ، فَلَمَّا فَرَغَ ذَهَبْتُ إِلَى الْمَدِینَةِ ، فَأَتَیْتُ أُمَّ سَلَمَةَ ، فَقُلْتُ : إِنِّی وَاللَّهِ مَا جِئْتُ أَسْأَلُ طَعَامًا وَلا شَرَابًا وَلَكِنِّی مَوْلَى لأَبِی ذَرٍّ ، فَقَالَتْ : مَرْحَبًا فَقَصَصْتُ عَلَیْهَا قِصَّتِی ، فَقَالَتْ : أَیْنَ كُنْتَ حِینَ طَارَتِ الْقُلُوبُ مَطَائِرَهَا ؟ قُلْتُ : إِلَى حَیْثُ كَشَفَ اللَّهُ ذَلِكَ عَنِّی عِنْدَ زَوَالِ الشَّمْسِ ، قَالَ : أَحْسَنْتَ , سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ یَقُولُ : " عَلِیٌّ مَعَ الْقُرْآنِ , وَالْقُرْآنُ مَعَ عَلِیٍّ لَنْ یَتَفَرَّقَا حَتَّى یَرِدَا عَلَیَّ الْحَوْضَ "
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ترجمه کامل روایت

در روز جمل، وقتى چشمم به «عایشه» افتاد كه ایستاده بود، پاره ‏اى از خیالات كه در دل دیگران وارد مى‌شود، در دل من پدید آمد، هنگام نماز ظهر، خداوند شك و تردید را از دل من برطرف ساخت و سرانجام به پشتیبانى از حضرت على علیه السّلام با دشمنان او نبرد كردم. پس از پایان جنگ به مدینه بازگشتم. و به خانه «امّ سلمه» رفتم و به او گفتم: به خدا سوگند! به منظور درخواست خوراكى و آشامیدنى به خانه تو نیامده‏ام. من آزاده شده «ابوذر» هستم.

ام سلمه، به من خوش آمد گفت و من حكایت حال خود را در روز جمل بازگو كردم. «ام سلمه» گفت: آنگاه كجا بودى كه دلها به سوى منطقه پرواز خود مى‌رفتند؟ در پاسخ گفتم: تا آنجا پرواز كردم كه خداوند پرده شك را از چشم دل من‏ برطرف كرد و در هنگام ظهر، دروازه حقیقت به روى من گشوده شد و در راه حقیقت، از جان گذشته و عاشقانه با دشمنان نبرد كردم.

ام سلمه، از شنیدن سخنان من، شادمان گشت و به من آفرین گفت و اظهار داشت: از رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله شنیدم كه فرمود:

"على همراه قرآن است و قرآن نیز همراه با على است. هیچگاه على از قرآن و قرآن از على ، جدا نمى‌شوند تا این كه كنار حوض كوثر بر من وارد شوند"
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
در آخر روایت حاکم نیشابوری این حدیث را تصحیح کرده است.

هَذَا حَدِیثٌ صَحِیحُ الإِسْنَادِ ، وَأَبُو سَعِیدٍ التَّیْمِیُّ هُوَ عُقَیْصَاءُ ثِقَةٌ مَأْمُونٌ ، وَلَمْ یُخَرِّجَاهُ .

-ترجمه-این روایت سندش صحیح و ابوسعید تیمى همان عقیصاء است كه ثقه و مورد اعتماد است؛ ولى بخارى و مسلم این روایت را نقل نكرده‌اند !!!
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
آدرس روایت در کتابخانه اینترنتی اهل سنت

http://library.islamweb.net/hadith/display_hbook.php?bk_no=594&pid=312801&hid=4566
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
این روایت اثبات میکند ...

◄اول:عصمت مطلق علی بن ابی طالب(روحی فداه)

قرآن كریم كلام خداوند است كه از طریق جبرئیل امین بر رسول خدا (ص) نازل شده و آن حضرت نیز بدون دخل و تصرف آن را برای امت اسلامی ابلاغ فرموده است.
بنابراین، همانگونه كه قرآن كریم كلام الهی و پیراسته از سخنان بشری و اوهام شیطانی است، امیر مؤمنان (ع) كه همراه همیشه قرآن است، نیز معصوم از هرگونه خطا و اشتباه در هر زمان است.

◄دوم:برتری حضرت علی(ع) بر صحابه و افراد دیگر

بدون تردید،‌ كسی كه طبق نص صریح رسول خدا (ص) همواره با قرآن است و لحظه ای از قرآن جدا نبوده، بر كسانی دیگر كه این ویژگی‌ را ندارند و یا احیاناً به مدت دوازده سال روخوانی یك سوره را یاد می‌گیرند و یا معانی كلمات قرآن را نمی‌دانند، برتر است.
البته ویژگیهای برتری آن حضرت تنها در عصمت خلاصه نمی‌شود؛‌ بلكه ویژگیهای علمی،‌ و سایر فضائل منحصر به فرد آن حضرت نیز در اثبات برتری ایشان نقش ویژه دارند كه در این مختصر مجال بحث آن نیست.

◄سوم: اولویت علی بن ابی طالب(روحی فداه) برای تصدی مقام خلافت

بعد از اثبات عصمت و برتری آن حضرت، گذشته از نص قرآنی و روایات رسول وحی، از دیدگاه عقل سلیم نیز شخصی برای جانشینی رسول خدا و امامت و هدایت امت اسلامی، سزاوار است كه این ویژگیها را داشته باشد.
طبق این روایت معتبر، حضرت علی (ع) این ویژگیها را داشته اند و در نتیجه ایشان برای تصدی مقام خلافت و امامت الهی، لیاقت دارد و سزاوار تر از دیگران است.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------
✿در لینک آبی بخوانید✿
▬▐رد شبهات علیه مکتب تشیع▌▬
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
والسلام علی من تبع الهدی
93/11/1 13:46
عزیز عزیزی , npppppppppppppppp
با این که مى دانیم پیغمبران و امامان (علیهم السلام) معصوم از گناه هستند و هیچ گاه از آنها گناه صادر نمى شود، در عین حال در برخى از دعاهایى که از آن بزرگواران رسیده است، دیده مى شود که آنان در ظاهر اقرار به گناه خود کرده و از پیشگاه پروردگار خواستار آمرزش گناهان خویش شده اند. جرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
93/07/28 13:31
فاطیما  , khanomfateme
مشاور (حجة الاسلام منتظمی - )
فرق عصمت ومعصوم مثل فرق علم و عالم است . هرگاه کسی به صفت علم آراسته شود،به او عالم گفته می شود. عصمت و معصوم نیز شبیه همین است ؛یعنی کسی که متصف به صفت عصمت است، معصوم نامیده می شود، زیرا
گوهر اصلی انسان که نفس ناطقه‌ اوست، به گونه ای آفریده شده که اگر بخواهد، با تامین برخی شرایط به آسانی می تواند به قله بلند عصمت برسد، زیرا نفس انسان با حرکت جوهری و تکامل معنوی از قوه به فعلیت رسیده و می تواند از آفت‌های سهو، نیسان، غفلت، جهالت و هر گونه ناپاکی مصون باشد، چون محدوده ای نفوذ شیطان تنها محصور به مراحل وهم و خیال است که وابسته به نشئه طبیعت انسان است، اما مراتب عقل و قلب کاملا از قلمرو و نفوذ شیطان مصون است .
سهو، نسیان، غفلت و جهل و هر ناپاکی دیگر در آن ساحت قدسی راه نمی‌یابد. بنابراین چون شوون هستی انسان محدود به مراتب طبیعی، خیالی وهمی نیست، اگر کسی به مرتبه عقل خالص و قلب سلیم راه یافت ،می تواند همچون فرشتگان از گزند لغزش های علمی و عملی مصون بماند. (1)
عصمت اختصاص به چهارده معصوم ندارد ،بلکه سایر انبیا نیز دارای مقام عصمت اند . همه آنان از نظر عصمت در یک سطح نیستند ،زیرا روح انسان به لحاظ سیر تکامل و حرکت جوهری می‌تواند از مرتبه آغازین تجرد به عالی‌ترین درجه تجرد راه یابد . درجه تجرد هر روحی به اندازه سیر و حرکت جوهری‌اش در تحصیل مراتب کمال و تجرد بستگی دارد. هر مقدار روح کامل‌تر شود ،درجة متعالی‌‌تری پیدا می‌کند . کمالات و ملکات نورانی کامل‌تری نصیب او می‌شود. یکی از کمالات، ملکه عصمت است. هر گاه ملکه نورانی عصمت به حد نصاب لازم برسد و روح انسان به لحاظ جنبة عقل نظری و عقل عملی کامل شود، از هر گونه گرایش ناپسند دوری می‌کند . پیوسته جهت تحصیل ارزشی‌های انسانی و الهی می‌کوشد.
پس از دستیابی روح به ملکه عصمت به اندازه صفا و نورانیت و درجه وجودی روح، ملکه عصمت او نیز متفاوت خواهد بود، پس ملکه عصمت دارای درجات است . انسان‌های معصوم با این که همگی از مرتبه لازم عصمت بهره‌مندند، مراتب و درجات عصمت‌شان متفاوت است.(2)
بنابر این تمام انبیا(ع) دارای عصمت‌اند . همه آن ها به لحاظ عصمت در یک مرتبه نیستند. انبیای اوالوالعزم که در نبوت و رسالت درجه کامل‌تری دارند، در عصمت هم از سایر انبیا برترند.
خاتم انبیا که در همه کمالات وجودی از همه پیامبران برتر است ،در عصمت نیز از همه کامل‌تر و به گفته امام خمینی(ره) دارای عصمت مطلقه است . ائمه به دلیل آن که طینت‌شان برگرفته از طینت خاتم انبیا و پرتوی از نور وجود او است ،مثل پیامبر دارای عصمت مطلقه هستند. به همین جهت پیامبر اسلام نه تنها از گناه معصوم است ،بلکه از آنچه اصطلاحاً ترک اولى نام دارد ، نیز معصوم است ، در حالی که بعض معصومین از انبیا ، صاحب عصمت مطلقه نیستند.3

بر اساس مبانی اعتقادی چون پیامبر و ائمه ـ علیهم السّلام ـ معصوم‌‌اند، پس از هرگونه نقص و عیب مصون هستند، زیرا هدف از بعثت انبیاء و خلافت ائمه ـ علیهم السّلام ـ هدایت و راهنمایی انسانها است و در حقیقت انبیاء و اوصیاء الهی خلیفه خدا در میان بشرند و مأمور ابلاغ دین خدا می‌باشند، اگر خود آنان گرفتار نقص و عیب از نظر عمل به دستورات‌دینی چه در بخش عمل به احکام و چه در بخش اخلاق و امور دیگر باشند، نمی‌توانند مأموریت الهی خود را به انجام برسانند. لذا دراین باره گفته شده: از نظرشیعه پیامبران و ائمه ـ علیهم السّلام ـ از هرگونه گناه و معصیت چه کبیره و چه صغیره پاک و منزه هستند و حتی اموری که با مروت و وقار منافات دارد انجام نمی‌دهند. از دیدگاه شیعه پیامبر (ص) و امامان معصوم ـ علیه السلام ـ حتی قبل از رسالت و امامت از زمان تولد از هرگونه عیب و نقص منزّه هستند4]
در قرآن کریم درباره منزه بودن پیامبر و اهلبیت آن حضرت به صراحت آمده: «انّما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیراً»؛[5] یعنی خداوند فقط می‌خواهد پلیدی و گناه را از شما اهلبیت دور کند و کاملاً شما را پاک سازد. از این آیه به روشنی به دست می‌آید که حضرت پیامبر و ائمه ـ علیهم السّلام ـ از هرگونه نقص و عیبی منزه هستند. لذا برخی از بزرگان اهل تفسیر در ذیل این آیه گفتند ‌به نظر می‌رسد که (رجس) در آیه فوق به خاطر مطلق بودن، معنی وسیع و گسترده‌ای دارد و هرگونه گناه و شرک و بخل و حسد و آلودگی‌های ظاهری و باطنی و حالات و اخلاق نفرت‌انگیز را شامل می‌شود و در واقع اهلبیت پیامبر ـ صلی الله علیه و آله ـ از همه این امور به اراده پروردگار پاک بوده‌اند. بدون شک این آیه مسأله را در شخص پیامبر ـ صلی الله علیه و آله ـ و خاندانش ثابت می‌کند. زیرا اراده خداوند تخلف‌ناپذیر است، وقتی او اراده کرده، پلیدی را از این خاندان دور کند، مفهومش آن است که هرگونه عیب و نقص را از آن دور کرده است6

(3)
پی‌نوشت‌ها:
1. جوادی آملی، وحی و نبوت در قرآن ص 201،نشر مرکز اسرا ،قم،1381 ش.
2. پیامبر اعظم در نگاه عرفانی امام خمینی، ص 48،نشر مؤسسه آثار امام خمینی، 1386ش.
3. همان، ص 50.
[4] . مسجدی جامعی، علی رضا، معارف امامیه، نشر وزارت ارشاد اسلامی، 1380 ش، ج 1، ص 403 ـ 406.
[5] . احزاب /33.
[6] . مکارم شیرازی، ناصر، پیام قرآن، تهران، نشردار الکتب الاسلامیه، چاپ چهارم، 1377 ش، ج 1، ص 89.