نرم افزار اندروید کلوب

نتایج جستجو : عربستان - 796 مطلب

98/03/16 21:27
گنج جنگ  , ganjejang

15 خرداد 1363 روز شهادت شهید سرلشکرخلبان همایون حکمتی و کمک خلبان سیروس کریمی در نبردی نابرابر با هواپیمای اف 15 عربستان سعودی
************************************************************

شهیدسرلشکرخلبان همایون حکمتی در مأموریت های جنگی فرادان شرکت داوطلبانه و فعالانه داشت، تا این که در تاریخ 1363/03/15 به مأموریت ویژه ی خلیج فارس اعزام گردید و مورد اصابت موشک هوا به هوای هواپیمایی اف 15 عربستان سعودی قرار گرفت

و جاویدالاثر شد تا این که با شواهد و قرائن کافی در تاریخ 1370/03/17 شهادت وی اعلام شد. پیکر شهید سرلشکرخلبان حکمتی به همراه کمک خلبان شهید سیروس کریمی در آبهای خلیج فارس جاودانه شدند.

***********************************************************
عکس نخست شهید سرلشکرخلبان همایون حکمتی به همراه فرزندشان

عکس دوم سرهنگ خلبان محمد غلامحسینی و سرهنگ خلبان محمد عتیقه چی به همراه پسر شهید حکمتی

عکس سوم و چهارم شهید سرلشکرخلبان همایون حکمتی

**********************************************************
آرشی دیگر خواهم شد

می روم بر بالای دماوند،

کمان بر خواهم کشید و تیری زنم،

اینبار سوی جنوب نه سوی سمرقند

تیر می رود جان من نیز،

جان می دهم پر پر شوم چون گل یاس،

ولی دلشاد از آنم که تیر می رود،

می رود و نشیند آن سوی خلیج فارس

فریاد بر آرد و رسا گوید

این مرز ایران است
بیشه ی شیران است

دست ددان کوته زین دیار باد

نام خلیج فارسش تا همیشه جاودان است

**********************************************************
برای خواندن شرح دقیق این درگیری هوایی از آدرس زیر استفاده نمایید.
99
39
6
34
98/03/15 18:38
گنج جنگ  , ganjejang

در پانزدهم خرداد ماه سال 1363و در بحبوحه جنگ ایران و عراق، بین جنگنده های ایران و عربستان درگیری هوایی به وقوع پیوست كه در جریان آن دستكم یك فروند فانتوم ایرانی هدف قرار گرفت و سرنگون شد. با گذشت سالها از این جریان، هنوز جزئیات این درگیری در پرده ابهام قرار دارد و با وجود آنكه منابع داخلی و خارجی مطالبی در این باره منتشر كرده اند، نمی توان با قاطعیت در مورد صحت و سقم آنها ابراز نظر كرد. این مساله یكی از مواردی است كه در وبلاگها و سایتهای مرتبط با هوانوردی بسیار مورد توجه قرار گرفته؛ اما در این میان یكی از منابع رسمی داخلی مغفول مانده است و آن خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی در سال 1363 است. فرمانده وقت جنگ، در خاطرات روز 16 خرداد 63 چنین می نویسد:

"ساعت هشت صبح به مجلس رفتم. در گزارشها خواندم كه دیروز یك هواپیمای اف-4 ما در فضای عربستان سعودی سرنگون شده و عربستان، زدن هواپیما را رسماً به عهده گرفته است. حادثه تلخی است و انعكاس وسیعی داشته است."

در پانوشت همان بخش از خاطرات چنین می خوانیم:

"در این حادثه، [در حمله] چند فروند از هواپیماهای نیروی هوایی عربستان به یك فروند هواپیمای اف-4 نیروی هوایی ارتش، در آبهای خلیج فارس، هواپیمای مزبورساقط و خلبان آن توسط هلیكوپترهای عربستان از آب گرفته شد. دولت ایران، اعتراض شدید خود را نسبت به اقدام عربستان سعودی ابراز داشت. خبرگزاریها از واشنگتن گزارش دادند هواپیماهای آواكس، جنگنده های اف-15 عربستان را در حمله به جنگنده های اف-4 ایران هدایت كردند. در یكی از مقاطع درگیری، بیش از 20 جنگنده عربستان و ایران در آسمان بودند و هر دو گروه از موشكهای هدایت شونده استفاده كردند. مقامات آمریكایی، این درگیری را بسیار خطرناك توصیف كردند. رونالد ریگان ،رئیس جمهور ایالات متحده، نگرانی خود را از افزایش تشنج در خلیج فارس به دنبال جنگ هوایی ایران و عربستان ابراز داشت؛ ولی بار دیگر بر عدم دخالت نظامی آمریكا در منطقه تاكید كرد.

در پی درگیری هوایی جنگنده های عربستان سعودی و سقوط یك هواپیمای ارتش جمهوری اسلامی، كاردار عربستان در تهران به وزارت امور خارجه احضار شد. رادیو بی بی سی در پی درگیری هوایی ایران و عربستان اعلام كرد: آمریكا اكنون به طور مستقیم در جنگ علیه ایران، درگیر شده است. یك نشریه آمریكایی هم فاش كرد: خلبانان آمریكایی، هدایت جنگنده های عربستان را در حمله به هواپیمای ایران بر عهده داشته اند."

در نقل قولی از منابع رسمی دیگر اینچنین آمده است:

"در تاریخ پانزدهم خرداد سال 1363 دو فروند فانتوم (اف چهار) از پایگاه هوایی بوشهر به قصد پوشش دفاعی ناوهای نیروی دریایی بلند می شوند كه مورد اصابت موشكهای هواپیماهای اف 15 عربستان قرار می گیرند و از سرنوشت آنها خبری در دست نیست اما به ادعای مقامات عربستان خلبانان اف 15 یكی از هواپیما ها را مورد هدف قرار داده اند... هدایت یكی از فانتوم ها بر عهده سرهنگ خلبان همایون حكمتی با كمك سروان خلبان سیروس كریمی بود كه متاسفانه پیكر پاك این دو بزرگوار هنوز به دست نیامده است."

اما در سایت تخصصی "مركز انجمنهای تخصصی" به نقل از كتاب La Guerre Iran-Iraq : les combats شرح ماوقع بدین گونه آمده است:

"در تاریخ 5 ژوئن 1984 یك فروند هواپیمای P-3F Orion نیروی هوایی ایران قادر به شناسایی یك فروند تانكر نفتكش در جنوب جزیره لاوان و نزدیك به سواحل عربستان سعودی در خلیج فارس گردید. تا قبل از این تاریخ ایران تنها اقدام به نابودی نفتكشهای عازم به مقصد عراق میكرد اما اینك نیروی هوایی ایران مأموریت یافت تا كشتیهای نفتكش عربستان و كویت را هم مورد هدف قرار دهد زیرا این دو كشور بطور علنی از عراق در جنگ حمایت مالی و تسلیحاتی میكردند.

بعد از شناسایی نفتكش توسط اوریون ایرانی ، دو فروند شكاری F-4E متعلق به گردان 61 از پایگاه ششم شكاری بوشهر جهت حمله و نابودی این نفتكش به پرواز در آمدند. تنها چند لحظه پس از پرواز فانتومها در آسمان خلیج فارس ، یك فروند هواپیمای E-3A متعلق به نیروی هوایی آمریكا ( USAF ) قادر به شناسایی آنان شد. این رادار پرنده در خاك عربستان مستقر بود و اطلاعات ذیقیمتی در اختیار هم پیمانان آمریكا در منطقه قرار میداد. همزمان دو فروند هواپیمای F-15 سعودی ( شامل یك فروند F-15C و یك فروند F-15D ) متعلق به اسكادران 6 مشغول تمرین سوختگیری هوایی از تانكر KC-10 نیروی هوایی آمریكا بودند. با توجه به خطر حمله فانتومهای ایرانی به نفتكش سعودی ، هواپیمای آواكس دستور قطع عملیات سوختگیری را به ایگلها صادر و آنها را جهت رهگیری به سمت فانتومهای ایرانی هدایت نمود.

متقاعد كردن خلبانان F-15 ها جهت رهگیری فانتومهای ایرانی كار آسانی نبود. بر طبق روایات موجود ، در پی سئوالات مكرر خلبانان ایگلها خدمه آواكس مجبور به تقاضا و تهدید گردیدند. اما عامل اصلی در قبول این مأموریت حضور معلم خلبان آمریكایی در كابین عقب F-15D این دسته پروازی بود. معلم خلبان آمریكایی بنام كاپیتان بیل تیپین ( Capt Bill Tippin ) خلبانان عرب را تشویق به انجام این عملیات نمود و با یادآوری قابلیتهای هواپیمای F-15 آنان را از پیروزی قاطع مطمئن ساخت. زمانی كه هواپیماهایF-4E ایرانی به قسمت جنوبی پایگاه دریایی الجبیل( al-jubayl naval base )رسیدند دو فروند Eagle از روبروبه آنان حمله ور شدند. تحت فرماندهی و هدایت مستقیم كاپیتانTippinوبا بكارگیری مختصات داده شده بوسیله AWACS ، رادار ایگلها بر روی پرندگان ایرانی قفل شد و هركدام یك تیر موشك AIM-7 sparrow بطرف فانتومها شلیك كردند.

موشكهای شلیك شده باعث انفجار یكی از فانتومها و صدمه دیدن شدید فانتوم دیگر گردید. خدمه فانتوم دوم كه بشدت آسیب دیده بود موفق به بازگرداندن مركب خود به كشور گردیدند و با فرود اضطراری در جزیره كیش از مرگ حتمی نجات یافتند. خلبانان فانتوم منفجر شده كه بترتیب ستوانیكم خلبان ( سرهنگ) همایون حكمتی و سروان سید سیروس كریمی نام داشتند هرگز فرصت خروج از كابین را پیدا نكردند و به همراه هواپیمای خود در اعماق آبهای خلیج فارس به ابدیت شتافتند.

در پی شنود مكالمات رادیویی مابین خلبانان ایگلها و هواپیمای آواكس ، ایران اعلام كرد كه خلبانان هواپیماهای F-15 تابعیت آمریكایی داشته و به هیچ عنوان از خدمه نیروی هوایی عربستان نبودند. حقایق این ماجرا تاكنون نه از سوی دولت عربستان و نه از سوی پنتاگون بطور كامل تشریح نشده است ولی صاحب نظران براین عقیده اند كه نقش كاپیتان Tippin بمراتب بیش از آن چیزی است كه در بالا ذكر گردید و او تنها هدایت و راهنمایی خلبانان سعودی را بر عهده نداشته است.

این امكان وجود دارد كه شایعات موجود مبنی بر اینكه كاپیتان Tippin شخصأ هدایت F-15D را در این عملیات بر عهده داشته است صحیح باشد. لازم به تذكر است كه شلیك موشك از كابین عقب F-15D امكان پذیر نیست. در خاتمه میتوان چنین نتیجه گیری كرد كه بدون حضور مستقیم نیروهای آمریكایی و هدایت و راهنمایی آنان ، نیروی هوایی عربستان سعودی هیچگاه به تنهایی توانایی انجام چنین عملیاتی را نداشت."

بن پایه : پورتال ارتش
11
1
19
98/02/10 08:47
ورزش - نتایج زنده , Varzesh_online
محمد بن فیصل رییس باشگاه الهلال عربستان از سمت خود برکنار می‌شود.

به گزارش ورزش سه، در ادامه ناکامی های باشگاه الهلال آن ها امروز هم در مقابل التعاون شکست خوردند تا قهرمانی در لیگ را به نوعی از دست بدهند. این در حالی است که الهلال جام حذفی را هم از دست داد و در لیگ قهرمانان نیز نتایج خیلی خوبی کسب نکرده است.در همین خصوص بعد از باخت امشب، رسانه های عربستانی خبر دادند که سرانجام محمد بن فیصل رییس باشگاه الهلال از سمت خود برکنار خواهد شد.این در حالی است که در ماه های اخیر هواداران الهلال پویش های زیادی برای اخراج او به راه انداخته بودند.
98/01/18 17:08
دیوار , wall
رسانه عراقی موازین نیوز اعلام کرد که نخست‌وزیر عراق پیشنهاد میانجیگری میان تهران و ریاض را به ایرانی‌ها مطرح خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، پایگاه خبری موازین نیوز به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد که عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق که به تهران سفر کرده است به دنبال نزدیک کردن روابط میان ایران و عربستان است.

این منبع آگاه گفته است که عبدالمهدی در این سفر، پیشنهاد میانجیگری بغداد میان تهران و ریاض به منظور بهبود روابط دو کشور را مطرح خواهد کرد.

وی همچنین اعلام کرده است که نخست وزیر عراق در سفر قریب الوقوع خود به ریاض که قرار است هفته آینده انجام شود پاسخ ایرانی‌ها را به سعودی‌ها منتقل خواهد کرد.

این منبع مطلع گفته است که در رابطه با امکان موفقیت این میانجیگری خوشبین هستیم.

عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق روز شنبه وارد تهران شد و با مقامات عالی‌رتبه کشورمان از جمله مقام معظم رهبری و ریاست‌جمهوری دیدار و گفت‌وگو کرد.
98/01/17 19:44
دیوار , wall
«مایک پمپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای که جمعه منتشر شده گفته کشورش «هرگز» اجازه نخواهد داد عربستان سعودی به یک قدرت هسته‌ای تبدیل شده و امنیت اسرائیل و آمریکا را تهدید کند.

پامپئو در مصاحبه با سی‌بی‌اس نیوز گفت: «ما هرگز برای سعودی‌ها چک 150 میلیارد دلاری نخواهیم نوشت و این قابلیت که اسرائیل و ایالات متحده را با سلاح هسته‌ای تهدید کنند تقدیم آنها نخواهیم کرد.»

منظور وزیر خارجه آمریکا از «150 میلیارد دلار» اشاره به پولی است که منتقدان برجام در آمریکا ادعا می‌کنند بعد از اجرایی شدن این توافق هسته‌ای در دی‌ماه 1394 نصیب ایران شده است. دولت آمریکا بعد از این توافق، مقادیری از دارایی‌های بلوکه شده متعلق به ایران را آزاد کرده است.

پامپئو در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا اجازه خواهد داد عربستان سعودی به قدرت هسته‌ای تبدیل شود گفت: «اجازه نخواهیم داد این اتفاق بیفتد. اجازه نمی‌دهیم این اتفاق در هیچ جای دنیا رخ دهد.»

اولین رآکتور هسته‌ای عربستان سعودی قرار است تا پایان سال جاری میلادی تکمیل شود. طراح این رآکتور 30 کیلو واتی یک شرکت دولتی در آرژانتین است که قرار است سوخت هسته‌ای مورد نیاز برای این رآکتور را هم تأمین کند.
98/01/8 18:03
دیوار , wall
رای الیوم نوشت: در رسانه ها آمده است که حسین جابری انصاری دستیار ارشد وزیر خارجه ایران با ثامر السبهان، سفیر عربستان در عراق، در بغداد با یکدیگر دیدار کردند. با اینکه سخنگوی وزارت خارجه ایران معمولا در مورد تمام مسائل اظهار نظر می کند، در این باره هیچ صحبتی نکرد و شاید علت این مساله، آن است که دیدار مذکور هنوز انجام نشده یا اینکه طبق پروتکل بین تهران و ریاض، تا به نتیجه نرسیدن مذاکرات، خبر آن اعلام نمی شود. احتمال سوم در این باره ان است که دیدار بین دو مقام مسئول اساسا به نتیجه ای نرسیده است.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: دلیل این مساله هر چه بوده باشد، نباید به چنین دیدارهایی دل خوش کنیم؛ چرا که اختلاف عربستان-ایران عمیقتر از آن است که با اینگونه دیدارهای گذرا حل شود و در حالی که مسئولان سابق سعودی نوعی نرمش در قبال ایران داشته و گرایش پراگماتیستی داشتند، به نظر نمی رسد ملک سلمان و مسئولان فعلی حکومت سعودی، که در راس آنها بن سلمان قرار دارد، به طریق پدران خود بروند.
اهدافی که تهران از نزدیکی به ریاض دارد، مرحله ای و موقتی است و این نقطه اختلاف اصلی بین دو کشور است؛ چرا که عربستان خواستار به صفر رسیدن مشکلات با ایران است. اما باید در نظر داشته باشیم که چنین هدفی بین دو کشوری که دیدگاههای کاملا مشترک دارند، محقق نمی شود، حال چگونه می توان انتظار داشت بین عربستان و ایران با چنین تباین نظری این هدف عملی شود؟!

بنابراین، ایران به دنبال آن است تا به راه حل های موقتی و اهداف مرحله ای دست یابد تا در نهایت منتهی به توافق کامل و جامعی شود. دعوتهای رئیس جمهور ایران یا وزیر خارجه او در مورد آمادگی تهران برای مذاکره با عربستان را می توان در این راستا تفسیر کرد.

ایران در زمان حاضر در صدد کشیدن فتیله تنش ها با عربستان سعودی است، به این دلیل که می داند این موضوع می تواند تاثیر مثبت و مستقیمی روی مشکلات و بحرانهای منطقه داشته باشد. علاوه بر اینکه مثبت کردن فضا با ریاض، به معنای گرفتن بهانه ایالات متحده و برخی دولتهای بین المللی است که ایران را تهدید به امنیت و استقرار منطقه و دخالت در امور دولتها می کنند.

اما ریاض هم مانند تل آویو و واشنگتن معتقد است امکان به صفر رساندن مشکلات با تهران از طریق وارد آوردن فشار به آن ممکن است و این فشارها و تحریمها در صورت برقراری رابطه ها، به نتیجه مورد نظر نمی رسد، و لو اینکه روابطی سرد برقرار باشد.

در سطحی دیگر، عربستان و اسرائیل اولین حامیان نقشه رئیس جمهور آمریکا در مورد لغو توافق هسته ای و بازگشت تحریمهای ایران بودند. در این شرایط، آیا برای ریاض عاقلانه است که با شکستن تحریمها و ایجاد فضای تنفس برای ایران و کمک به آن وارد توافقی با تهران شود؟

ریاض معتقد است که مشکلات با ایران تنها در صورتی حل می شود که این کشور هیچ اعتراضی به اقدامات عربستان در منطقه و جهان نداشته باشد. اما تهران در مقابل اصرار دارد که از مبادی ارزش های خود چشم پوشی نمی کند؛ چرا که خطوط قرمزی دارد که آنها را عناصر اصلی قدرت خود می داند و بر سر آنها مذاکره نمی کند.

در صورتی که عربستان و آمریکا از اصرار خود در مورد ضرورت چشم پوشی ایران از مبادی و خطوط قرمزش دست بردارند، می توانند مشکلات با تهران را به صفر برسانند؛ بویژه آنکه بخش بزرگی از خط قرمزهای ایران مربوط به اسرائیل و موضع و سیاست تهران در قبال آن است؛ بدین معنا که مساله به روابط دو طرف باز نمی گردد، بلکه طرف سومی (اسرائیل) مطرح است. در این میان، اصرار ایالات متحده بر نادیده گرفتن مبادی ایران در مورد اسرائیل، واضح و مفهوم است، اما آنچه نامشخص به نظر می رسد، اصرار سعودیها بر حفظ منافع اسرائیلی ها است!97/11/23 18:47
در مرزهای علم , edge_of_science

سوفیا، ربات انسان‌نما و شهروند عربستان سعودی، صاحب یه خواهر کوچک شده است.

به نقل از بی بی سی، سوفیا رباتی کوچک است که تا کنون موفق شده نزدیک به ۱۲۰ هزار دلار سرمایه جلب کند.

سوفیای کوچک رباتی انسان‌نما با قد ۱۴ اینچ است و سطحی شبیه پوست سرش را می‌پوشاند. او اولین ربات تجاری است که چهره‌ای انسان‌نما دارد. شرکت Hanson Robotics، سازنده سوفیا ابراز امیدواری کرده که این ربات کوچک الهام‌بخش دختران ۷ تا ۱۳ ساله باشد و بتواند آنها را تشویق کند که وارد حوزه‌هایی چون برنامه‌نویسی، هوش مصنوعی و علوم رباتیک شوند
3
3
1
97/09/6 02:06
بابک  , bagba
دیدم نمی شه مسلمون بود و به فکر یمن نبود.
:(
کامنت بنویسید...
الهام  , eli5055
دوشنبه 8 مهر ، 22:11
.....
ادامه
97/09/4 01:58
بابک  , bagba
[https://www.aparat.com/v/flXp8]
تصاویر کودکان یمن که از سوء تغذیه رنج می برند.
مدت زمان : "20: '2
حجم : MB 3.7

به نقل از کانال شهید آوینی در پیام رسان ایتا
97/07/7 12:10
دوزخیان , dwellersofhell
عادل جبیر، وزیر خارجه عربستان، در جریان نشستی در نیویورک به شدت از ایران انتقاد کرده و گفته «ایران هیچ نقشی در جهان عرب ندارد، جز این‌که از آن خارج شود».

به گزارش «انتخاب»؛ بخش مهمی از نشست عادل جبیر در جلسه اندیشکده «شورای روابط خارجی» در نیویورک، در روز چهارم مهر ماه، به ایران اختصاص داشت.

جبیر گفته‌است: به خاطر بازگشت تحریم‌ها، ایرانی‌ها با فشار فزاینده اقتصادی و سیاسی روبه‌رو خواهند شد.

او با اشاره به آن‌چه منزوی شدن ایران در منطقه، در میان کشورهای اسلامی و در سطح جهان توصیف کرده، افزوده: ما [در برابر ایران] موفق خواهیم شد… وضعیت ایران پایدار نیست.

وزیر خارجه عربستان در بخش دیگری از اظهاراتش در مورد ایران، مدعی شده «ایرانی‌ها طی ۳۵ سال گذشته بدون وقفه در حال انجام همه کارهای بد هستند». او سپس با اشاره به توافق اتمی صورت‌گرفته در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما، بین ایران و شش قدرت جهانی، اظهار کرده فعالیت و اقدامات ایران «به‌خصوص پس از امضای برجام، افزایش پیدا کرده است».

جبیر مدعی شده ایران به «میلیاردها دلار پول دسترسی پیدا کرده است»

وزیر خارجه عربستان در بخشی از جسله پرسش و پاسخ در «شورای روابط خارجی» تلویحا گفته است با روسیه در مورد ایران گفت‌وگویی صورت نگرفته است؛ «ما با کسی برای این‌که با ایران صحبت کند، صحبت نمی‌کنیم. رویکرد ما این است: ایران هیچ نقشی در جهان عرب ندارد که ایفا کند جز این‌که از آن خارج شود».

2
1
6
97/04/23 20:52
خانومی ارشادی , khanumi68
ترجمه خبر رویترز: عربستان سعودی نخستین مد و فشن هفته خود را برگزار می کند
97/01/29 14:16
در مرزهای علم , edge_of_science

استخوان انگشت ۹۰ هزارساله کشف شده در عربستان سعودی، می تواند تاریخچه مهاجرت انسان‌ها از آفریقا را دستخوش تغییر نماید. گروهی از محققان بین‌المللی، فسیل یک استخوان انگشت انسان را در بیابان نفود واقع در عربستان سعودی، کشف کرده‌اند که مربوط به ۹۰ هزار سال قبل می باشد.

این استخوان به طول ۳/۳ سانتی‌متر در منطقه الوستا کشف شد. الوستا دریاچه‌ای بسیار قدیمی است که امروزه بیابانی خشک می باشد. الوستا-۱ قدیمی‌ترین فسیل انسان خردمند ِ کشف شده خارج از آفریقا و شام است و نشان می دهد، انسان‌ها در نخستین مهاجرت خود به منطقه اوراسیا، به مناطق دورتری از آنچه که پیشتر تصور می شد، سفر کرده‌اند.
پیش از این کشف، اساسا تصور بر این بود که نخستین سفرهای مخاطره‌آمیز انسان‌ها از آفریقا به اوراسیا موفقیت‌آمیز نبود و تنها به جنگل‌های مدیترانه‌ای مجاور شام، رسیده بود. دکتر هو گروکات، از دانشگاه آکسفورد انگلستان و موسسه ماکس پلانک که در حوزه تاریخچه انسان در آلمان فعالیت می کند، گفت: «این کشف قطعا نشان دهندۀ این واقعیت است که نخستین موجودات گونه ما در منطقه وسیعی از جنوب غربی آسیا سکنی گزیده بودند و تنها محدود به شام نبودند. توانایی انسان‌های اولیه در ایجاد اجتماعات گسترده در این منطقه، دیدگاه‌های پیشین مبنی بر اینکه پراکندگی انسان‌های اولیه در مناطقی خارج از آفریقا، محدود و ناموفق بوده است را، به چالش کشید.»
برای حصول اطمینان در خصوص این یافته و تخمین قدمت خاستگاه آن، استخوان الوستا-۱ بصورت سه بعدی اسکن شد و شکل آن با استخوان انگشت دیگر انسان‌های خردمند، دیگر انسان‌های اولیه، نظیر نئاندرتال‌ها و گونه‌های ابتدایی، مقایسه شد. با کمک تکنیکی به نام سن‌سنجی سری اورانیوم، از یک لیزر برای ایجاد حفره‌های میکروسکوپی در استخوان و اندازه‌گیری نسبت میان ردهای بسیار ریز عناصر رادیواکتیو، استفاده شد. این نسبت‌ها مشخص نمود که قدمت این فسیل به ۸۸ هزار سال قبل باز می گردد.
دیگر تاریخ‌های ثبت شدۀ بدست آمده از رسوبات و فسیل‌های مرتبط، سن تقریبی ۹۰ هزار سال را تعیین نمود. در این منطقه، علاوه بر بقایای انسانی، ابزار سنگی فراوانی که بدست انسان‌ها ساخته شده و همینطور، فسیل‌های حیوانی متعددی شامل فسیل اسب آبی و حلزون‌های کوچک آب‌های تازه، کشف شدند.
پروفسور مایکل پتروگلیا، مولف ارشد موسسه ماکس پلانک گفت: «برای مدت مدیدی، شبه جزیره عربستان بسیار دور از صحنه فرگشت انسان، قلمداد می شد. حال این کشف، عربستان را به منطقه‌ای مهم در شناخت خاستگاه انسان‌ها و گسترش آنها به دیگر نقاط زمین، بدل می سازد. با ادامه تحقیقات، منتظر اکتشافات قابل توجهی در عربستان سعودی هستیم. جزئیات بیشتر این کشف در نشریۀ Nature Ecology and Evolution، منتشر شده است.
97/01/23 09:48
بی سرزمین تر از باد  , pamchal_a
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، «نیکولا سارکوزی» رئیس جمهور سابق فرانسه در سخنانی که خبرگزاری فرانسه آن را منتشر کرد، سخنان شاهزاده «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی در زمینه «طرح آینده سرمایه گذاری» و تأکیدش بر از بین بردن افراطگرایی در عربستان سعودی را مورد تمجید قرار داد.

سارکوزی گفت: حق با شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی است، مشکل جهان افراطگرایی است.

رئیس جمهور سابق فرانسه «تغییرات اقتصادی و اجتماعی » در عربستان را به «سونامی» تشبیه کرد و گفت که « ملت عربستان است و شاهزاده(محمد بن سلمان) نیز جوان است. پادشاه و ولیعهد در راستای تغییرات اقتصادی و اجتماعی فعالیت می کنند.

وی این تغیرات را به سونامی تشبیه کرد و از این تغییرات و طرح های عربستان برای آینده را مورد تمجید قرار داد و گفت « این یک لحظه تاریخی است».

اشاره سارکوزی به سخنان رویکرد جدید بن سلمان و عربستان سعودی نشأت گرفته از گفت و گویی است که بن سلمان با گاردین انجام داده است و وعده تغییرات جدیدی در این کشور از جمله پایان دادن به افراطگرایی در این کشور داده است؛ افراطگرایی در عربستان باعث شده است که این کشور تبدیل به منبع و سرچشمه افراطگرایی و افکار افراطگرا در جهان و نیز منبعی برای تروریسم در خارومیانه و جهان شود.

ولیعهد عربستان سعودی در این گفت و گو که روز سه شنبه گذشته منتشر شد، ادعا کرده است که تلاش می کند «اسلام معتدل» را در کشورش حاکم کند و از رهبران جهان خواسته است تا به کشورش در این مسیر گذار کمک کنند تا پادشاهی تندروی عربستان سعودی به یک جامعه باز، توانمندسازی شهروندان و جذب سرمایه گذاران خارجی نائل آید.

در این گفت و گو ولیعهد عربستان گفت که طی ٣٠ سال گذشته شرایط پادشاهی فوق محافظه کار سعودی «غیرعادی» بوده است، چرا که برای واکنش به انقلاب اسلامی در ایران، نوعی دکترین سختگیرانه بر حاکمیت سعودی غالب شده است که رهبران متوالی حکومت «توانایی کنارگذاشتن آن» را نداشتند.

محمد بن سلمان در توضیح برنامه بلندپروازانه اش که به تازگی در مورد ایجاد یک منطقه ویژه اقتصادی در سرزمین های مشترک میان عربستان، اردن و مصر با سرمایه گذاری ٥٠٠ میلیارد دلاری مطرح شده است به گاردین گفت: «ما یک کشور عضو گروه G٢٠ هستیم. یکی از بزرگ ترین اقتصادهای جهان هستیم و در میان سه کشور قرار گرفته ایم. اینکه به بهبود وضعیت عربستان سعودی کمک کنیم به تغییر منطقه و جهان کمک کرده ایم. هدف ما ایجاد همین تغییر است و برای این کار از همه کمک خواسته ایم.»

ولیعهد پادشاه سعودی مدعی شد: «آنچه طی ٣٠ سال گذشته رخ داده است، نماد عربستان سعودی واقعی نیست. آنچه در ٣٠ سال گذشته در خاورمیانه رخ داده است، نشان از خاورمیانه ندارد. وقتی که سال ١٩٧٩ در ایران انقلاب شد، مردم تلاش کردند که همین مدل را در کشورهای مختلف منطقه که یکی از آنها عربستان سعودی بود، نسخه برداری کنند. ما در آن دوران نمی دانستیم که چگونه با این قضیه کنار بیاییم. این باعث شد که مشکلاتی در سراسر دنیا ایجاد شود. حالا موقع آن رسیده است که از بند این مشکل رها شویم.»

محمد بن سلمان می گوید: «ما تلاش می کنیم که به همان چیزی برگردیم که همیشه از آن پیروی کرده ایم، یک اسلام معتدل که روی بازی در برابر جهان و همه ادیان دارد. ٧٠ درصد جمعیت سعودی در سنین زیر ٣٠ سال قرار دارند. واقعیتش را بخواهید ما جوان ها نمی خواهیم ٣٠ سال از عمرمان را برای مبارزه با تندروی و افراطی گر صرف کنیم، می خواهیم این کار را همین الان و فوری انجام دهیم.»

این در حالی است که همین روزنامه انگلیسی روز گذشته در مقاله ای به قلم نسرین مالک سخنان بن سلمان را زیر سوال برده و آنها رد کرده است. مالک در مقاله ای تحت عنوان« عربستان در حالت انکار به سر می برد» نوشت: چیزی در عربستان سعودی در حال رخ دادن است. خاندان حاکم بر عربستان سعودی طی دهه ها سیاست وعده دادن بدون آن که هرگز به آنها عمل کند را دنبال کرد.

مالک در ادامه نوشت: عربستان سعودی همیشه تلاش می کند که چهره اش را که در جهان به شدت آسیب دیده را بهبود بخشد اما زمانی که وقت عمل برسد، به آن چه وعده داده و تعهد کرده است، عمل نمی کند.

نویسنده این مقاله می نویسد که این بار وضع فرق می کند و شاهزاده «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی در سخنانی که همه را حتی تشکیک کنندگان را به خود جلب می کند به روزنامه گاردین گفت که انقلاب ایران منجر به ظهور نظام های دینی در منطقه شده است و زمان آن فرا رسیده است که عربستان « از این مساله» خودش را راحت کند.

ولیعهد عربستان در گفت و گو با گاردین گفت که «ما به اسلام میانه روی باز به روی جهان و دیگر ادیان که در گذشته آن را داشتیم بر می گردیم. عمر 70 درصد از عربستانی ها زیر 30 سال است. 30 سال از عمرمان را برای مبارزه با تروریسم هدر نمی دهیم. همین الان و به شکل فوری آن را از بین می بریم».

نویسنده مقاله در ادامه می نویسد: ولیعهد عربستان تبلیغ کننده حرفه ای برای افکارش است و رسانه های غربی را بسیار دوست دارد و به آنها به شدت علاقه مند است و در ارائه خودش به عنوان محور تغییر پس از مدت های طولانی در عربستان سعودی موفق شد. وی برای مدتی موقت و اندک این گونه به نظر رسید که فقط حرف نمی زند و فقط وعده و و عید نمی دهد و اظهارات اخیرش که با اجازه دادن به رانندگی زنان در این کشور همراه شد این گونه به نظر می رسد که ولیعهد و شماری از افرادی از خاندان حاکم در انجام تغییرات جدی هستند.

نسرین مالک بر این باور است که جدای از آن که ولیعهد می خواهد نیت خود را برای انجام تغییرات جدی نشان دهد پیشینه اقتصادی برای این تغییرات وجود دارد زیرا خاندان حاکم بر عربستان طی چند سال کاهش بهای نفت که اقتصادش در اثر آن آسیب دید؛ اقتصادی که فقط بر نفت تکیه دارد، به این نتیجه رسیده است که نظام نمی تواند به شکل کنونی ادامه پیدا کند.

در این مقاله آمده است که به رغم تغییرانی که در عربستان رخ داده است اما این کشور همچنان از حالت انکار رنج می برد و نویسنده آن بر این باور است که حالت تندروی و افراط در عربستان با انقلاب در ایران آغاز نشده است بلکه افراط و تندروی در عربستان سعودی با آزاد گذاشتن دست روحانیون تندروی سعودی برای کنترل همه چیز از شیوه های تدریس در مدارس تا قوانین نظام عمومی، شروع شده است.

در پایان مقاله گاردین آمده است که آزادی عمل روحانیون تندرو در عربستان برای خاندان حاکم به معنای آرام کردن نهاد دینی بود که تلاش برای محدود کردنش باعث به وجود آمدن اختلاف داخل کشور می شود و نیز به معنای آن بود که نظام حاکم بتواند سلطه خود را بدون بازخواست یا محاسبه ای بر کشور ادامه دهد.

www.jamaran.ir/بخش-بین-الملل-15/773775-آیا-در-عربستان-سعودی-سونامی-رخ-داده-است

www.isna.ir/news/96042514453/محمد-بن-سلمان-افراط-گرایی-دینی-در-عربستان-را-ناشی-از-انقلاب-اسلامی
97/01/13 22:22
سخن اَشنا , sokhanashna
برخلاف زعم شبهه افکنان که قرآن را از محیط عربستان تاپیرپذیر دانسته و آن را ضعفی برای قرآن می‌دانند، سخن گفتن قرآن از محیط عربستان، امری کاملا عقلی و منطقی است.
96/12/26 12:20
سخن اَشنا , sokhanashna
عربستان پس از شکست در مقابل نفوذ ایران در عراق، تلاش می‌کند از طریق کمک مالی، پروژه‌های سرمایه‌گذاری و تجاری، ورزش، رسانه و حتی از طریق شعر در بافت اجتماعی عراق نفوذ کند.
ادامه مطلب را در لینگ زیر مطالعه فرمائید: