نرم افزار اندروید کلوب

نتایج جستجو : صنعت پتروشیمی - 121 مطلب

96/06/12 10:06
گروه کاتی صنعت , katigroup
پروژه توسعه و ارتقای پالایشگاه‌های کشور با هدف ارتقای محصولات تولید شده و کاهش نفت کوره از ابتدای دولت یازدهم کلید خورد و در راستای اجرای این پروژه مذاکرات زیادی با کشورهای خارجی برای تامین مالی و انتقال تکنولوژی درحال انجام است.

به گزارش ایسنا، طرح احداث پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس با هدف تولید بیش از ۷۵ درصد بنزین و گازوئیل از خوراک میعانات گازی که در سال ۱۳۸۶ شروع و مشتمل بر سه فاز پالایش میعانات گازی با ظرفیت هر یک ۱۲۰هزار بشکه در روز با واحدهای فرایندی، یوتیلیتی، مخازن و سایر واحدهای جانبی بوده که با تولید ۳۶ میلیون لیتر در روز بنزین یورو ۴ و ۱۳.۵ میلیون‌لیتر نفت گاز یورو ۵ کشور را از واردات بنزین بی نیاز و مازاد محصول تولیدی صادر خواهد شد.

فاز ۱ این طرح به همراه واحدهای یوتلیتی، مخازن و جانبی ۱۰ اردیبهشت ماه امسال با حضور رئیس جمهوری به بهره برداری و تولید مستمر رسیده است.

پالایشگاه آبادان

طرح مجتمع کت‌کراکر شرکت پالایش نفت آبادان با تولید بنزین یورو ۴ به میزان ۳.۹ میلیون‌لیتر در روز در سال ۱۳۹۲ راه‌اندازی و در سال ۱۳۹۴ تکمیل شد. طرح تثبیت ظرفیت این شرکت (فاز ۲) در مراحل طراحی تفصیلی بوده و با سرمایه‌گذاری خارجی اجراء خواهد شد. در ادامه فاز ۲ و به منظور کاهش تولید نفت کوره و تولید و ارتقای کیفی محصولات با ارزش، طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان با همکاری شرکت چینی سینوپک (SINOPEC) و با همکاری شرکت طراحی و ساختمان نفت (ODCC) اجرا خواهد شد.

طبق این قرارداد تامین مالی قرارداد EPC از خط اعتباری ایران- چین به صورت ۸۵ درصد سهم فاینانسور چینی و ۱۵ درصد سهم کارفرمای ایرانی (شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران) انجام خواهد شد. طرح تثبیت ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده‌های پالایشگاه آبادان شامل واحد تقطیر ۲۱۰ هزار بشکه‌ای در روز است که جایگزین واحدهای تقطیر قدیمی خواهد شد و ظرفیت کل پالایش پس از ساخت این واحد به میزان ۳۶۰ هزار بشکه در روز تثبیت خواهد شد.

فرآورده‌های بنزین، گازوئیل و سوخت جت حاصل از پالایش ۳۶۰ هزار بشکه در واحدهای تصفیه هیدروژنی تصفیه می‌شوند و کیفیت محصولات فوق حداقل به استاندارد یورو ۴ ارتقاء می یابد و نفت کوره تولیدی به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

پالایشگاه بندرعباس

طرح افزایش تولید بنزین و تصفیه نفت گاز یورو ۴ شرکت پالایش نفت بندرعباس مشتمل بر واحدهای تصفیه نفتای سبک و سنگین، تبدیل کاتالیستی، ایزومریزاسیون، تصفیه نفت گاز و واحدهای جانبی بوده که روند مطلوبی را طی و در حال حاضر واحد بنزین سازی در سرویس قرار گرفته و با راه اندازی واحد ایزومریزاسیون و تصفیه هیدروژنی گازوئیل، کل بنزین و نفتگاز تولیدی دارای استاندارد حداقل یورو ۴ در آینده ی نزدیک خواهد بود.

همچنین، طرح کاهش تولید نفت کوره با استفاده از فناوری جدید و مشارکت شرکتهای خارجی در دست مطالعه، امکان سنجی و تامین منابع مالی است.

پالایشگاه لاوان

با اجرای طرح افزایش ظرفیت و بهینه‌سازی شرکت پالایش نفت لاوان، ظرفیت پالایشی به ۵۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته و محصولات تولیدی منطبق بر یورو ۴ خواهد بود. واحدهای تقطیر، تصفیه نفتا، تبدیل کاتالیستی و یوتیلیتی تا سال ۱۳۹۲ راه‌اندازی شدند و واحدهای گوگردزدائی از نفت گاز و نفت سفید در سال ۱۳۹۴ به بهره‌برداری رسید. واحدهای ایزومریزاسیون و بازیافت گوگرد در شرف تکمیل و رفع مشکلات راه‌اندازی هستند. همچنین مقدار ۲.۹ میلیون لیتر در روز بنزین یورو ۴ و میزان ۲.۲ میلیون لیتر در روز نفت‌گاز یورو ۴ تولید خواهد شد.

پالایشگاه اصفهان

طرح تولید بنزین یورو ۴ در سال ۱۳۹۲ راه‌اندازی و واحد ایزومریزاسیون با تهیه و شارژ کاتالیست داخلی در سال ۱۳۹۴ به بهره‌برداری رسید. میزان تولید بنزین یورو ۴ به حداقل هشت میلیون لیتر در روز رسیده و این شرکت از واردات بنزین سوپر به عنوان اکتان افزا بی‌نیاز شده است. طرح بهبود فرایند و بهینه سازی پالایشگاه اصفهان به منظور کاهش تولید نفت کوره و گوگردزدائی از فراورده‌های تولیدی نیز در دست اجراست.

پالایشگاه سیراف

پروژه پالایشگاه‌های هشتگانه سیراف از سال ۱۳۹۴ آغاز شد پروژه پالایشی که با بهره برداری از آن سالانه ۱۹.۶ میلیون تن یعنی ۲۲ درصد به ظرفیت پالایشی و ۵۷ درصد به خوراک پتروشیمی کشور اضافه می‌شود. قرارداد ساخت این پالایشگاه دومین توافق پالایشی که پس از برجام بین ایران، کره و ژاپن به امضا رسید و مقرر شد ۲ میلیارد از این حجم سرمایه گذاری از سوی موسسات مالی و اعتباری کره ای و میزان یک میلیارد آن از سوی ۲ شرکت مالی و اعتباری ژاپن تامین شود.

پالایشگاه تبریز

پروژه بهینه‌سازی پالایشگاه تبریز در دولت یازدهم سومین سرمایه گذاری خارجی در دوران پسابرجام بود که با امضای توافق نامه‌ای ۱.۶ میلیارد یورویی با یک شرکت کره‌ای و یک شرکت ایرانی اجرایی شد. تأمین فاینانس و اجرای پروژه ارتقای تکنولوژی و کیفیت فرآورده های پالایشگاه تبریز (که با امضای آن میزان تولید نفت کوره از ۲۰ درصد ظرفیت فعلی پالایشگاه به کمتر از دو درصد کاهش خواهد یافت) و ارتقای کیفی فرآورده های پالایشگاه تبریز از جمله بنزین، گازوئیل، تاسیسات گوگردزدایی و دیگر تاسیسات این پالایشگاه وارد فاز اجرایی و عملیاتی می‌شود.

پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند اراک

با آغاز به کار دولت یازدهم و اعمال تغییرات مدیریتی در سطوح پایین‌دستی، میزان تولید بنزین یورو ۴ در این پالایشگاه به روزانه ۱۶ میلیون لیتر رسید و مقرر شد این میزان بنزین تولیدی که دارای استاندارد یورو۴ است تفکیک و به منظور جلوگیری از اختلاط با بنزین های متعارف از طریق خطوط لوله در مخازن جداگانه در مبدا و مقصد ارسال و نگهداری شود.
99
95/07/17 17:46
احسان حسنانی , hosnani
صنعت پتروشیمی در سال 1920 متولد شد. این صنعت به صورت یکنواخت تا سال 1950 رشد کرد تا اینکه در سال1970 به مرحله پختگی (Maturing)رسید. جنگ جهانی دوم صنعت پتروشیمی را با بازار جدیدی مواجه کرد.صنایع لاستیک وپلاستیک انگیزه خوبی برای توسعه صنایع پتروشیمی بودند.
برای مشاهده ادامه مطلب، از لینک درج شده در زیر بازدید نمایید: ↓↓↓↓↓
95/02/20 08:37
شرکت ملی صنایع پتروشیمی , npc_iran
راهبرد هلدینگ خلیج فارس تکیه بر استفاده از توان داخل همگام با دانش و فناوری روز جهان است و می توان با جذب سرمایه‌گذاری های جدید داخلی و خارجی مسیر توسعه صنعت پتروشیمی را به عنوان صنعتی استراتژیک که در اقتصاد و صنعت ایران دارای جایگاه مهمی است، هموار کرد.

رسول اشرف‌زاده، مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت هلدینگ خلیج فارس در گفتگو با خبرنگار نیپنا در حاشیه بیست‌ و یکمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، ، اظهار کرد: هم‌اکنون بیش از 70 درصد از تجهیزات مورد استفاده در مجتمع‌های پتروشیمی و طرح‌های این هلدینگ، از سازندگان و شرکت‌های داخلی تامین می‌شود.
اشرف‌زاده در پاسخ به پرسشی در خصوص استفاده از توان داخلی و تجهیزات ساخت داخل، با تاکید بر این که شرکت با پرهیز از استفاده از کالاهای خارجی قصد دارد شعار اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام رهبری را جامه عمل بپوشاند، گفت: هلدینگ خلیج فارس به هیچ عنوان خرید خارجی برای تجهیزات ندارد مگر این که کارشناسان ما نظر بدهند که یک کالا در ایران وجود ندارد و باید از خارج خریداری شود.
وی با تأکید بر عزم ملی موجود در هلدینگ، اظهار داشت: این شرکت با توجه به دارا بودن ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های مطلوب، آمادگی دارد تا در دوران پساتحریم با همکاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی، فصلی جدید را در صنعت پتروشیمی ایران رقم بزند.
مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت هلدینگ خلیج فارس با تاکید بر این که طی سال‌های گذشته، 3 الی 4 کاتالیست با همکاری مجتمع‌های پتروشیمی هلدینگ خلیج فارس و شرکت‌های توانمند بخش خصوصی داخلی، ساخته شده است، گفت: در این دوره از نمایشگاه بین المللی نیز قصد داریم با جدیت ، توانمندی و ستاوردهای شرکت‌های داخلی را در زمینه پتروشیمی بررسی و بهترین‌ها را انتخاب کنیم.
وی با اشاره به این که راهبرد هلدینگ خلیج فارس تکیه بر استفاده از توان داخل همگام با دانش و فناوری روز جهان است، افزود: ما معتقدیم و ایمان داریم که می‌توان با جذب سرمایه‌گذاری‌های جدید داخلی و خارجی، مسیر توسعه صنعت پتروشیمی را به عنوان صنعتی استراتژیک در اقتصاد و صنعت ایران، صاف و هموار کرد.
به گفته اشرف‌زاده، بسیاری از شرکت‌های خارجی اعلام آمادگی خود را برای همکاری با این هلدینگ اعلام کرده و اکنون با پایان یافتن تحریم‌ها، می‌توان با برنامه‌ریزی و عزمی ملی، طرح‌های توسعه‌ای صنعت پتروشیمی را ساخت و یا تکمیل کرد که پیامد آن افزایش ظرفیت تولید انواع محصولات پتروشیمی با هدف تامین نیاز داخل و نیز صادرات خواهد بود.
به گزارش نیپنا، این نمایشگاه توانسته صدها شرکت خارجی تراز اول جهان را برای حضور در این نمایشگاه جذب کند.
بیست‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی 16 تا 19 اردیبهشت ماه 1395 (5 تا 8 مه 2016 میلادی) در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران در حال برگزاری است.
95/02/11 08:49
شرکت ملی صنایع پتروشیمی , npc_iran
شرکت های سازنده تجهیزات و قطعه های صنعت پتروشیمی با تکیه بر اقتصاد دانش بنیان به دنبال تحقق اقتصاد مقاومتی با تکیه بر دانش و فناوری ایرانی هستند.

به گزارش خبرنگار نیپنا، مهندس عباس شعری مقدم نایب رییس هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی به همراه مهندس بساق زاده مدیر کنترل تولید و مهندس قنبری مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در بازدید از شرکت فن نیروضمن آشنایی با فعالیت ها و دستاوردهای کسب شده از سوی کارکنان وپژوهشگران این شرکت بر لزوم توسعه با تکیه بر دانش و فناوری های نوین تاکید کردند.
95/01/15 16:33
شرکت ملی صنایع پتروشیمی , npc_iran
مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی گفت: این شرکت با تکیه بر دانش و تخصص پژوهشگران خود 10 کاتالیست بومی شده را در دهمین نمایشگاه ایران پلاست رونمایی خواهد کرد.

اسماعیل قنبری در گفتگو با خبرنگار نیپنا با تاکید بر این که، این شرکت آماده همکاری با همه طرح ها و مجتمع های پتروشیمی است اظهار کرد: شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی آمادگی کامل دارد تا نیازهای صنعت پتروشیمی را برطرف کند و در این مسیر افزون بر معرفی دستاوردها و موفقیت های کسب شده از سوی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی امسال در دهمین نمایشگاه ایران پلاست 10 کاتالیست بومی شده را با هدف تجاری سازی در این رویداد بزرگ نمایشگاهی رونمایی خواهیم کرد.

وی افزود: شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی با هدف تحقق اقتصاد مقاومتی خود را موظف می داند در مسیر خودکفایی و بومی سازی دانش های مختلف صنعت پتروشیمی گام بردارد.

مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی گفت: در مسیر خودکفایی، تولید ده ها محصول جدید پژوهشی سبب تقویت اقتصاد مقاومتی شده و دستاوردهای ارزشمند کسب شده می تواند ارکان صنعت پتروشیمی ایران را تحکیم بخشد.

وی افزود: صنعت پتروشیمی ایران با بهره گیری از دانش روز جهان در راه خودکفایی گام بر می دارد و با برنامه ریزی های انجام شده، نقش تولید کنندگان داخلی با بهره گیری از دانش بومی و انتقال دانش فنی به داخل کشور بیشتر از گذشته شده است.

قنبری ادامه داد: شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی امسال در نمایشگاه ایران پلاست حضوری فعال دارد و افزون بر موارد یاد شده کارگاه های آموزشی و تخصصی نیز برگزار خواهد شد از جمله کارگاه فرایند تولید پروپیلن از متانول که پارسال بومی سازی شد از جمله برنامه های پیش بینی شده است.

وی با بیان این که شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی همواره در راستای ایجاد استقلال و امنیت علمی و فناوری برای صنعت پتروشیمی، ایجاد ثروت از طریق انجام پژوهش و تولید دانش و فناوری گام بر می دارد، گفت: انجام پژوهش در زمینه فرآیندهای تولید محصولات پتروشیمی و تبدیل پژوهش به فناوری و ارائه آن به مشتریان و ذینفعان، انجام پژوهش در زمینه کاتالیست ها و مواد شیمیایی مصرفی در صنایع پتروشیمی و ارائه فناوری تولید این مواد به مشتریان و ذینفعان از بارزترین هدفهای این شرکت به شمار می رود.

به گزارش نیپنا، دهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست 25 تا 29 فروردین ماه 1395 (13 تا 17 آوریل 2016 میلادی) در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می شود.
94/12/17 16:38
شرکت ملی صنایع پتروشیمی , npc_iran
صنعت پتروشیمی ایران به عنوان صنعتی پیشرو برای رسیدن به هدف های پیش بینی شده خود نیازمند حمایت بیشتر است.

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفتگو با خبرنگار نیپنا، اظهار کرد: صنعت پتروشیمی ایران برای تحقق هدف های خود و اجرائی شدن برنامه ریزی های انجام شده باید از سوی مسئولان حمایت شود و وزارت صنعت، معدن و تجارت همسو با وزارت نفت از توسعه این صنعت حمایت می کند.

سهیلا جلودارزاده افزود: انتخاب خانم مهندس شاهدائی به عنوان معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی نشان از نقش مهم زنان در فرایند توسعه کشور دارد و امید است صنعت پتروشیمی ایران بتواند مسیر رشد و توسعه را با شتاب طی کند.

وی ادامه داد: دولت و مجلس از صنعت پتروشیمی حمایت می کنند و باید تاکید کرد که با همکاری و تعامل می توان در دوران پساتحریم مسیر را برای توسعه و رشد اقتصادی کشور هموار کرد.

جلودارزاده اظهار کرد: پتروشیمی می تواند با حمایت های وزیران نفت و همچنین صنعت، معدن و تجارت و با استفاده از تجارب پیشکسوتان این صنعت مانند مهندس شعری مقدم و نیز توان و تجربه خانم مهندس شاهدائی در آینده نقش سازنده خود را در اقتصاد ایران پررنگ تر کند.
94/12/4 16:50
شرکت ملی صنایع پتروشیمی , npc_iran
صنعت پتروشمی ایران با تکیه بر منابع انسانی کارآمد و متخصص و با بهره گیری از دانش روز جهان به دنبال تحقق اقتصاد مقاومتی در تمام ابعاد است.

به گزارش خبرنگار نیپنا، مهندس مرضیه شاهدائی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشمی امروز سه شنبه (چهارم اسفند ماه) در جلسه شورای راهبردی شرکت های پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی پارس اظهار کرد: صنعت پتروشمی ایران با بیش از 50 سال سابقه به دنبال ایجاد جهش دوم در مسیر توسعه این صنعت است .

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در آستانه پنجم اسفند ماه روز مهندسی افزود: مهندسان و کارکنان صنعت پتروشیمی کشورمان با هدف جلوگیری از خام فروشی و تحقق اقتصاد مقاومتی و با همدلی و همکاری در حال تلاش هستند و امید است بتوانیم برنامه های توسعه ای و نیز افزایش ظرفیت تولید را در این صنعت رو به رشد محقق کنیم.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی ادامه داد: باید با هدف بهبود وضع صنعت با همکاری و تعامل فعالیت کنیم و روز به روز برای اعتلا و شکوفائی صنعت پتروشیمی گام برداریم.

وی تصریح کرد: پتروشیمی با حدود 40 درصد بالاترین سهم را درصادرات غیر نفتی در اختیار دارد و باید در افزایش صادرت غیر نفتی مشارکت بیشتری داشته باشیم.

به گزارش نیپنا، چهل و دومین جلسه شورای راهبردی شرکت های پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی پارس با مدیریت خانم مهندس شاهدائی امروز و باحضورمدیران عامل طرح ها و مجتمع های پتروشیمی از صبح امروز در عسلویه آغاز به کار کرده است.

گفتنی است مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشمی امروز از طرح های توسعه ای فاز3 پتروشیمی پردیس، پتروشیمی دماوند و نیز پتروشیمی مروارید و همچنین چند طرح عمرانی دیگر در منطقه ویژه اقتصادی پارس بازدید کرد و در جریان آخرین وضعیت میزان پیشرفت ساخت این طرح ها قرار گرفت.
94/09/15 16:07
شرکت ملی صنایع پتروشیمی , npc_iran
دوازدهمین همایش صنعت پتروشیمی ایران (IPF) هفته آینده با حضور نمایندگان شرکتهای ایرانی و خارجی فعال در این صنعت برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار نیپنا، معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی امروز شنبه ( چهاردهم آذرماه) در نشست خبری اظهار کرد: این همایش که جزو مهمترین همایش های جهان در عرصه پتروشیمی است 22 و 23 آذر ماه در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار می شود.

محمدحسن پیوندی با تاکید براین که دوازدهمین همایش IPF در اواخر سال 2015 و با مشاهده نتایج توافق ایران با گروه 5+1 برگزار می شود، گفت: تا این لحظه 368 شرکت ایرانی و 165 نفر از 97 شرکت خارجی از 25 کشور جهان اعلام حضور در همایش کرده اند.

وی افزود: در آئین افتتاحیه این همایش، معاون اول رئیس جمهور، وزرای امور خارجه، نفت و معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی شرایط جدید ایران در عرصه اقتصادی و سیاسی و نحوه تعامل ایران با سرمایه گذاران خارجی را در فضای بین المللی جدید تشریح خواهند کرد.

معاون مدیرعامل پتروشیمی افزود: افزون بر شرکتهای خارجی که از 25 کشور جهان از جمله استرالیا، جمهوری آذربایجان، بلژیک، کانادا، چین، فرانسه ، انگلیس، آلمان، هلند، قطر، روسیه، کره جنوبی، ترکیه، هند، انگلیس، آمریکا و اسپانیا حضور دارند 368 شرکت ایرانی نیز در این رویداد بزرگ شرکت دارند.

وی با اشاره به این که این همایش همواره در فصل بهار برگزار می شد افزود: این بار تصمیم گرفتیم تا زمان همایش را به بعد از توافق هسته ای موکول کنیم و ارتقای معنا دار کمیت و کیفیت شرکت کنندگان خارجی نشان دهنده جدی بودن طرفهای خارجی برای حضور در بازار ایران و درستی تصمیم برگزار کنندگان همایش است.

پیوندی با اشاره به این که هیئت های مختلف خارجی که در این اواخر به ایران سفر کردند، همگی به صنعت پتروشیمی ایران توجه ویژه داشتند، گفت: علت این امر ظرفیت توسعه پتروشیمی ایران است که در جهان منحصر به فرد محسوب می شود. از سوی دیگر مواد اولیه در دسترس در ایران چه از لحاظ خوراک های گازی و چه مایع، بی همتا است و افزون بر این ، صنعت نفت ایران 100 سال تجربه را در کارنامه خود دارد.

وی با تاکید بر این که همایش IPF همواره با هدف جذب سرمایه گذاری برگزار شده است، گفت: IPF یکی از دروازه های ورود سرمایه گذاری خارجی به صنعت پتروشیمی خواهد بود.

معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تاکید بر این که ایران امنیت منحصربه فرد است تصریح کرد: این موضوع باعث می شود که سرمایه گذاری ها در صنعت پتروشیمی در خاورمیانه به سمت ایران سوق داده شوند.

وی با اشاره به سرمایه گذاری سنگین چین روی الفین ها، اظهار کرد: مساله صرفه اقتصادی برای چین درزمینه تامین متانول از ایران یا تولید آن از ذغالسنگ، در آینده مورد بحث خواهد بود. از سوی دیگر شیل گس درصدد صادرات اتان به اروپا و خاور دور (چین و ژاپن) است که برای نخستین بار اتفاق می افتد و این اقدام روی بازارال.ان.جی. تاثیر می گذارد بنابراین اقتصاد شکننده الفین ها را پیش رو داریم.
94/09/7 13:21
شرکت ملی صنایع پتروشیمی , npc_iran
ایران آماده همکاری با شرکتهای هلندی برای حضور در طرح های توسعه ای صنعت پتروشیمی است.

معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در دیدار با هیئت اقتصادی کشور هلند که به کشورمان سفر کرده است اظهار کرد: ایران از منابع و ذخایر گسترده هیدروکربوری برخوردار است و تنها کشور امن در منطقه خاورمیانه محسوب می شود بنابراین سرمایه گذاران می توانند با اطمینان وارد ایران شوند و ما از سرمایه گذاری مستقیم به ویژه در بخش پروپیلن و توسعه پایین دست استقبال می کنیم.
محمدحسن پیوندی تصریح کرد: تبدیل متانول به پروپیلن و یا گاز طبیعی به الفین ها در آینده مورد توجه است؛ اکنون ایران توان تولید 5 میلیون تن متانول را دارا است و اتمام پروژه های در دست اجرا نیز 19 میلیون تن می تواند به این ظرفیت اضافه کند. اما ما در حال ترغیب آن گروه از طرح های متانول که پیشرفت کمتری دارند به جایگزینی تبدیل متانول به پروپیلن از طریق فرآیند MTP هستیم تا بازار متانول دچار مشکل نشود.
وی با اشاره به تحولات جهانی، یادآور شد: در آینده LNG و تولید اتیلن تحت تاثیر تولیدات شیل گس قرار می گیرد. براین اساس سرمایه گذاری سنگینی در کانال پاناما صورت گرفته است.
معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به این که آمریکا در سال 2020، حدود 10 درصد LNG دنیا را تامین می کند، اظهار کرد: هم اکنون کشتی های لازم برای حمل اتان در حال ساخت هستند و تغییراتی در ساختار کشتی ها برای توان حمل مواد بیشتر صورت گرفته است و بر اساس سرمایه گذاری سنگین صورت گرفته تا زمان عبور از کانال پاناما را 15 روز کوتاه تر شود.
پیوندی با بیان این که ظرفیت نصب شده پتروشیمی درحال حاضر 60 میلیون تن است، گفت: 60 میلیون تن نیز پروژه در دست اجرا است. در زمان تحریم نیز محدودیت ها در اثر مشکلات نفتی تنها به میزان پنج میلیون تن برتولید پتروشیمی تاثیر گذار بوده است.
وی با تاکید بر این که هم اکنون پتروشیمی ایران در دستان بخش خصوصی است، تصریح کرد: ایران در زمینه اتیلن گلایکول رشد خوبی خواهد داشت و از چهار درصد تولید جهان به 8.5 درصد و در خاورمیانه به 24 درصد و در بازار هم از 5.8 به 13.8 جهان و 22.4 درصد خاورمیانه می رسیم البته این مساله مقداری بستگی به بازار و سرمایه گذاری بخش پتروشیمی دارد. از سوی دیگر تولید پروپیلن در ایران جهش سنگینی خواهد داشت و از یک درصد به 6.5 درصد و در خاورمیانه به لحاظ ظرفیت به 37 درصد می رسد.
معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: ایران می تواند در سال 2025، در تولید اتیلن از چهار درصد جهان به 7.5 درصد و به 32 درصد سهم جهان در خاورمیانه برسد؛ همچنین در چشم انداز مذکور تولید پلی اتیلن ایران از چهار درصد جهان به 35 درصد خاورمیانه و در بخش بازار از 2.9 درصد فعلی به 17 درصد بازار جهان و 48 درصد بازار خاورمیانه می رسد.
پیوندی همچنین با اشاره به کشورهای منتفع شده از کاهش قیمت نفت اظهار کرد: براساس گزارش IHS آمریکا سالانه 80 میلیون دلار به دلیل کاهش قیمت نفت منتفع می شود و در کل کشورهای مصرف کننده 1.5 تریلیون دلار از افت قیمت سود می برند.
معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام آمادگی برای داشتن همکاری خوب با شرکت های هلندی در زمینه فاینانس یادآور شد: در زمان تحریم ایرانیان نخوابیده اند و در این مدت توانمندی و ساخت تجهیزات رشد کرده اند و ما از دانش بالایی در صنعت پتروشیمی برخورداریم.
94/09/1 13:22
شرکت ملی صنایع پتروشیمی , npc_iran
عوامل رشد و پایندگی صنعت پتروشیمی در گرو تولید محصولات جدید با استفاده از تکنولوژی های برتر، مالکیت فکری و بهینه سازی فرآیندی های تولیدی (اقتصاد، کیفیت و محیط زیست) است.

به گزارش نیپنا، در هم اندیشی آشنایی با مهندسی و تکنولوژی های سبز برای آینده پایدار که صبح امروز (30آبان ماه) به همت مدیریت منابع انسانی شرکت ملی صنایع پتروشیمی برگزار شد، پرفسور محمود صباحی استاد دانشکده مهندسی شیمی لویزیانای آمریکا گفت: در شرایط فعلی، ایران آماده یک انفجار صنعتی شیمیایی است که البته این انفجار صنعتی باید حساب شده و برنامه ریزی شده باشد و با مطالعه تجربیات کشورهای در حال توسعه که این مسیر را با موفقیت طی کرده اند، یک مدل مطابق با اقتضائات کشور، تهیه و اجرا شود.
وی افزود: نقش پژوهش و توسعه در تمامی این مراحل تعیین کننده است و بنگاه ها باید اعتقاد کاملی به بهبود توانمندهای در این بخش حساس داشته باشند، زیرا عامل اول و نهایی پایداری اقتصادی در جهان است.
پرفسور صباحی با تاکید بر اختراع و نوآوری به عنوان عوامل رشد پایدار، گفت: تا زمانی که بخش پژوهش و توسعه از مرحله خمودگی عبور نکند، هرگز تفکرات توسعه صنعتی و پایدار به نوآوری در صنعت منتهی نخواهد شد.
استاد دانشکده مهندسی شیمی لویزیانای آمریکا خاطر نشان کرد: صنایع شیمیایی دنیا اکنون به سمتی می رود که علاوه بر رفع نیازهای جامعه، به سلامت محیط زیست و شهروندان خدشه ای وارد نکند و درعین حال به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه باشد.
وی افزود: با توجه به جهش دوم در دوران پسا تحریم، صنعت پتروشیمی باید درک عمیق و درستی نسبت به تکنولوژی های برتر در این صنعت داشته باشد و توجه به این موضوع در موفقیت مذاکرات پیش رو با شرکت های خارجی بسیار حیاتی و ضروری است.
به اعتقاد صباحی، استراتژی صنعت پتروشیمی باید با توجه به زیر ساختهای موجود، به سمت خلق ایده و نوآوری حرکت نماید، بنابراین اگر صنعت نسبت به آنچه که در دنیای تکنولوژی روز اتفاق می افتد، بدون دانش و آگاهی های لازم و مستمر باشد، قطعا در مسیر پر سرعت تحولات موفق نخواهد بود.
وی افزود: مدیران صنعت پتروشیمی باید نسبت به این موضوع آگاه باشند که تکنولوژی ها دارای چرخه عمر مشخصی هستند و باید این موضوع در تمامی مذاکرات خرید تکنولوژی برای صنعت مورد توجه ویژه قرار گیرد.
صباحی با اشاره بر اینکه به خاطر مسائل زیست محیطی، اقتصادی و دسترسی به منابع، تکنولوژی ها به سرعت در حال تغییر است،گفت: همزمان با بهبود و ارتقاء فرآیندهای فنی واحدهای پتروشیمی، دنیا در حال پیش بینی تحولات تکنولوژی ها در آینده است. بنابراین لازم است بخش پژوهش و توسعه صنعت پتروشیمی زیر و بم و ساختارهای هر تکنولوژی را تجزیه و تحلیل کند و بعد اقدام به خرید یا انتقال تکنولوژی ها نمایند.
94/08/27 17:27
شرکت ملی صنایع پتروشیمی , npc_iran
عباس شعری مقدم گفت: مجموع مصرف سالانه گاز مجتمع های پتروشیمی در حدود 40 میلیون متر مکعب است، به عبارتی این میزان تنها 8 درصد از مصرف روزانه 500 میلیون متر مکعبی گاز در زمستان را به خود اختصاص می دهد.

به گزارش نیپنا، معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در نخستین گردهمایی مدیران انرژی صنعت پتروشیمی که صبح امروز (چهارشنبه 27 آبان) برگزار شد، ضمن تبریک فرا رسیدن هفته کتاب و رواج یافتن فرهنگ کتابخوانی افزود: بالاترین وجهه فرهنگ سازی در کشور، بسترسازی و ایجاد فرهنگ مدیریت و بهینه سازی مصرف انرژی در جامعه و صنعت است.
مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تاکید بر پیشرو بودن صنعت پتروشیمی در مدیریت مصرف انرژی در مقایسه با سایر بخش های صنعتی کشور، اظهار کرد: از 200 سال پیش بشر عجولانه در تلاش است با سرعت هر چه بیشتر تمام منابع هیدوکربوری جهان را که میلیاردها سال طول کشیده است تا در دل زمین ذخیره شود، را مصرف نماید.
شعری مقدم تاکید کرد: باید تمرکز در مصرف انرژی در کشور به اولویت مهم تبدیل شود و در این راستا باید تلاش کنیم که باکنترل و صرفه جویی مصرف انواع منابع انرژی از آلودگی محیط زیست و اتمسفر جلوگیری کنیم.
مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: یکی از محصولات پتروشیمی تولید کود اوره شیمایی برای مصارف کشاورزی است، تنها بخش ازت آن که مورد نیاز خاک است جذب می شود و بخش co2 جذب اتمسفر می شود که این موضوع یکی ازعوامل آلایندگی هوا است. خوشبختانه در حال حاضر دانشمندان و محققان در تلاش هستند که ازت مورد نیاز مصارف کشاورزی از طریق انرژی های سبز یا روش های دیگری تامین شود.
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی یکی از روش های تاثیرگذار و مهم بر کنترل مصرف انرژی در کشور را افزایش راندمان نیروگاه ها خواند و افزود: در حال حاصر نیروگاه های کشور با 40 درصد راندمان نهایی خود در حال فعالیت هستند ، در حالیکه نیروگاه های کشورهای صنعتی با 90 درصد راندمان خود در مدار تولید قرار دارند.
وی در بخش دیگری به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر اشاعه فرهنگ صرفه جویی اشاره کرد و گفت: برای نجات نسل آینده و فرزندان این کشور راهی نداریم جز اینکه با اشاعه فرهنگ پرهیز از اسراف گرایی، در جهت کاهش اتلاف منابع انرژی اقدام کنیم.
شعری مقدم ادامه داد: امروزه استفاده از منابع تجدید پذیر و انرژی های سبز در جهان به سرعت در حال گسترش است و این نوید را می دهم که "اهداف توسعه ای صنعت پتروشیمی" به "آینده سبز" گره می خورد.
گفتنی است در این گردهمایی مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت و سایر مدیران ارشد آن و همچنین مدیران شرکتهای پتروشیمی حضور داشتند.
94/08/25 15:54
شرکت ملی صنایع پتروشیمی , npc_iran
مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی گفت: این شرکت با تکیه بر دانش و تخصص پژوهشگران خود به زودی بیشتر نیازهای صنعت پتروشیمی را تامین خواهد کرد.

اسماعیل قنبری مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در گفتگو با خبرنگار نیپنا با بیان این که این شرکت آماده همکاری با همه مجتمع های پتروشیمی کشور است اظهار کرد: شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی آمادگی کامل دارد تا نیازهای صنعت پتروشیمی را برطرف کند .

وی افزود: شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی خود را موظف می داند در مسیر خودکفایی و بومی سازی دانش های فنی صنعت پتروشیمی گام بردارد.

مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی گفت: در مسیر خودکفائی، تولید ده ها محصول جدید پژوهشی سبب تقویت اقتصاد مقاومتی شده و دستاوردهای ارزشمند کسب شده می تواند ارکان صنعت پتروشیمی ایران را تحکیم بخشد .

وی افزود: صنعت پتروشیمی ایران با بهره گیری از دانش روز جهان در راه خودکفائی گام بر می دارد و با برنامه ریزی های انجام شده، نقش تولید کنندگان داخلی با بهره گیری از دانش بومی و انتقال دانش فنی به داخل کشور بیشتر از گذشته شده است .

قنبری ادامه داد: پژوهش و فناوری، اساسی ترین گام در توسعه صنعتی و اقتصادی کشور به ویژه صنعت پتروشیمی است و در مسیر توسعه پایدار، بومی سازی یک اولویت استراتژیک به شمار می رود.

وی تصریح کرد: شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی به عنوان یک شرکت فناور، توسعه ای و پژوهش محور اولویت خود را حل مشکلات مجتمع های پتروشیمی که عموما به علت وابستگی آن ها به دانش فنی و لیسانس خارجی است قرار داده است.

مدیرعامل شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی اظهار کرد: در گام نخست پژوهشگران این شرکت ضمن شناسایی دقیق نیازهای صنعت و اولویت های پژوهشی سعی در جهت دهی صحیح به محققان و دانشگاهیان نمودند تا از پتانسیل حداکثری بهره مند شوند.

قنبری ادامه داد: این شرکت همواره کوشیده تا یکی از بزرگترین معضلات صنعت پتروشیمی را در خصوص بی نیازی به دانش فنی غیربومی از طریق رفع خلا موجود در تحقیقات علمی دانشگاه ها با نیاز های صنعت حل کند.

وی با بیان این که شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی همواره در راستای ، ایجاد استقلال و امنیت دانشی و فناوری برای صنعت پتروشیمی ، ایجاد ثروت از طریق انجام پژوهش و تولید دانش و فناوری گام بر می دارد گفت: انجام پژوهش در زمینه فرآیندهای تولید محصولات پتروشیمی و تبدیل پژوهش به فناوری و ارائه آن به مشتریان و ذینفعان، انجام پژوهش در زمینه کاتالیست‌ها و مواد شیمیایی مصرفی در صنایع پتروشیمی و ارائه فناوری تولید این مواد به مشتریان و ذینفعان از بارزترین هدفهای این شرکت به شمار می رود.

قنبری همچنین انجام پژوهش در زمینه به روز رسانی فناوری‌های به کار رفته در واحدهای تولیدی پتروشیمی با هدف افزایش منافع اقتصادی و افزایش ایمنی و کاهش اثرات زیست محیطی و نیز انجام پژوهش به منظور بهینه سازی فرآیندهای تولیدی و رفع موانع تولید و انجام پژوهش در مسیر دانش‌های نوین و مرزهای دانش را از دیگرفعالیت های شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی معرفی کرد.
94/08/24 16:53
شرکت ملی صنایع پتروشیمی , npc_iran
مدیرعامل شرکت پتروشیمی بین الملل از تأمین منابع مالی طرح های پتروشیمی به شکل بلندمدت از بازارهای بین المللی در نیمه دوم سال 2016 خبر داد.

به گزارش خبرنگار نیپنا، عیسی مشایخی در همایش فرصت های سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی در پساتحریم، با تاکید بر این که شرایط سیاسی و اقتصادی کشور بر محیط سرمایه گذاری و تأمین منابع مالی تأثیر می گذارد، گفت: امکان دور زدن تحریم در حوزه فاینانس و سرمایه گذاری وجود ندارد یا بهای ویژه ای دارد.
وی با تأکید بر ویژگی های ایران در منطقه چون امنیت بسیار بالا و در دست داشتن منابع غنی، تاکید کرد: اروپا هنوز از بحران مالی سال 2008 به طور کامل خارج نشده و ایران محیط خوبی برای سرمایه گذاری است.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی بین الملل خاطر نشان کرد: در پساتحریم، عواملی را باید معرفی کنیم که در تصمیم گیری سرمایه گذار باهوش موثر باشند. سرمایه گذاران باهوش به دنبال فرصت سرمایه گذاری با نرخ بازده بالاتر می گردند و نرخ بازده در هلدینگ خلیج فارس بیش از 25 درصد است که نرخ قابل توجهی محسوب می شود.
وی ادامه داد: سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی ایران می تواند یک سرمایه گذاری مطمئن و قابل اعتماد باشد و زمینه های مورد نیاز برای جذب سرمایه گذاری های جدید بزودی بیش از پیش تسهیل می شود.
94/08/24 16:48
شرکت ملی صنایع پتروشیمی , npc_iran
صنعت پتروشیمی با تکمیل زنجیره ارزش می تواند برنامه های توسعه ای خود را با شتاب بیشتری محقق کند.

به گزارش خبرنگار نیپنا، معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به این که برخی پروژه های متانول که پیشرفت نداشتند، متوقف شده اند، اظهار کرد: من نگران نیستم و معتقدم که باید بخش دوم تولید یعنی تبدیل متانول به پروپیلن را بایدتکمیل کنیم. واحدهای متانول در آن سوی دنیا می توانند تعطیل شوند، ما باید توان خود را به رخ بکشیم.
محمدحسن پیوندی در همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی درپساتحریم، با اشاره به یکی از بندهای اصول 44 که به دولت اجازه سرمایه گذاری در فناوری های نو را می دهد، گفت: سرمایه گذاری روی واحد 280 هزارتنی تبدیل متانول به پروپیلن را در دستور کار داریم تا به بخش خصوصی نشان دهیم که می شود از متانول، پروپیلن تولید کرد.
وی همچنین با تاکید بر لزوم بهره بردن از فرصت پساتحریم اظهار کرد: پساتحریم پتانسیل رشد را ایجاد کرده و ما باید هشیار باشیم تا سرمایه گذار فرار نکند. فرصت ها بسیار ارزشمند هستند. در آینده تبدیل MTO به MT P مورد توجه است؛ با ظرفیت های در دست نباید وزارت نفت دیگر مجوز احداث مجتمع تولید متانول را دهد اما نیازی نیست پروژه های کنونی متوقف شود.درواقع بازار همچنان شرایط خود را مشخص می کند.
معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به این که در آینده LNG نیز تحت تاثیر شیل گس قرار می گیرد، تصریح کرد: سرمایه گذاری سنگینی که در کانال پاناما صورت می گیرد دیگر مساله روز مورد بحث دنیا است.ما نیزبه عنوان کشور دارنده حداکثر منابع هیدرو کربنی چه در بخش گاز و چه دربخش مایع می توانیم در صورت به شرط برنامه ریزی دقیق و پشتیبانی خوب ازپتروشیمی در کشور، یکی از تعیین کننده های بازار آینده باشیم.
پیوندی با اشاره به نقش شیل گس و انقلاب آن، اظهار کرد: امریکا در سال 2013 هیچ سهمی درLNG نداشته اما در سال 2020 ، 10 درصد LNG دنیا را تامین می کند؛ هم اکنون کشتی های لازم برای حمل اتان در حال ساخت هستند.
رلاینس عربستان شش کشتی هر کدام به ظرفیت حمل 87 هزارمترمکعب در دست ساخت دارد. مسیر کشتی ها در پاناما بر اساس سرمایه گذاری سنگین صورت گرفته 15 روز کوتاه تر می شود .
وی در ادامه به سه عامل تاثیرگذار در صنعت پتروشیمی اشاره کرد وگفت:انرژی و خوراک، رشد تقاضا و تکنولوژی بر توسعه صنعت پتروشیمی تاثیرگذارند و امروزه خوراک از سبک به سمت سنگین می رود و پتروشیمی ازخوراک سنگین استفاده خواهد کرد.
معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: ظرفیت نصب شده پتروشیمی کشور 60 میلیون تن و ظرفیت تولید45 میلیون تن است؛ در برنامه ششم توسعه شرفیت تولید را به شرفیت اسمی نزدیک می کنیم. تحریم ها نیز در گذشته تنها به میزان پنج میلیون تن برتولید تاثیر گذار بوده است.
وی با بیان این که در حال حاظر 61 میلیون تن پروژه در حال اجراست؛ مهاباد از طریق خط لوله اتیلن غرب تغذیه می شود و امیدواریم با با راه اندازی واحد دوم کاویان در سال آینده یک میلیون و 200 هزارتن اتیلن داشته باشیم.
معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی همچنین با انتقاد از نحوه خصوصی سازی ها و با اشاره به این که پتروشیمی دماوند تولیدکننده خدمات و یوتیلیتی است گفت : بهتر است که پتروشیمی دماوند دست دولت باقی بماند و واگذار نشود تا از درگیری های آتی بر سر تنظیم خدمات هم جلوگیری شود.
منابع درآمدی NPC از دولت به بخش خصوصی واگذار شد و صندوق های بازنشستگی در این بخش حضور پررنگی دارند . درآمد ناشی از افزایش تولید باید در انتهای سال پاسخگوی تعداد زیادی بازنشسته و افزایش حقوق ها باشد بنابراین رقمی برای سرمایه در پتروشیمی باقی نمی ماند. صندوق های بازنشستگی واحدهای موجود پتروشیمی را خریدند و از سوی دیگر چون فعالیت در این بخش را شیرین دیدند در پروژه ها سرمایه گذاری می کنند اما باید به تناسب بین هزینه ها و درآمد توجه کرد.
پیوندی پیوندی با اشاره به ظرفیت های ایران خاطر نشان کرد: ایران در می تواند در سال 2025، در تولید اتیلن از چهار درصد جهان به 7.5 درصد و به 32 درصد سهم جهان درخاورمیانه برسد؛ همچنین در چشم انداز مذکور تولید پلی اتیلن ایران از چهار درصد جهان به 35 درصد خاورمیانه و در بخش بازار از2.9 درصد فعلی به 17 درصد بازار جهان در و 48 درصد بازار خاورمیانه می رسد.
وی افزود: همچنین ایران در زمینه اتیلن گلایکول رشد خوبی خواهدداشت و داشت از چهار درصد تولید جهان به درصد8.5 و در خاورمیانه به 24 درصد ودر بازار هم از 5.8 به 13.8 جهان و 22.4 درصد خاورمیانه می رسیم البته این مساله مقدراری بستگی به بازار و سرمیاه گذاری بخش پت دارد. از سوی دیگر تولید پروپیلن در ایران جهش سنگینی خواهد داشت و از یک درصد به 6.5 درصد و در خاورمیانه به لحاظ ظرفیتبه 37 درصد می رسد.
94/08/24 16:47
شرکت ملی صنایع پتروشیمی , npc_iran
رئیس کل سازمان خصوصی سازی تأکید کرد : بخش خصوصی امروز، بسیار هوشمند شده است و برخلاف گمان برخی افراد که خواهان پیشبرد کشور با تکلیف هستند اگر کار را به کاردان بسپاریم بدون زحمت زیاد به هدف می رسیم.

به گزارش نیپنا پوری حسینی معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در مراسم افتتاحیه همایش معرفی فرصتهای سرمایه گذاری در پساتحریم اظهار کرد: ادعا نمی کنیم که همه راه ها برای جذاب سرمایه گذاران خارجی یا سرمایه ایرانیان مقیم خارج ، هموار است بلکه قطعا مشکلاتی وجود دارد که باید تدابیر لازم برای اتخاذ شود اما انتظار داریم که سرمایه گذاران وارد خصوصی سازی شده و مشکلات را به دولت بگویند.
وی با تأکید بر اینکه اقتصاد کشور جز سپرده شدن به بخش خصوصی راهی برای برون رفت از مشکلات ندارد،تصریح کرد : راندن مدیران دولتی و نشاندن بخش خصوصی بر جای آن ها کاری دشوار است دولت مردان باید در عرصه سیاست گذاری فعال باشند نه تصدی گری، اگر اقتصاد به اهلش سپرده شود می توان با هزینه کمتر به پیشرفت رسید.
رئیس سازمان خصوصی سازی با اشاره به ابهام خوب بایدن بودن خصوصی سازی گفت : خوب است مجالی برای سخن گفتن صاحب نظران در این عرصه وجود داشته باشد. خصوصی سازی را به عنوان درمان برای کشور توصیه می کنیم گرچه این امر برای برخی افراد تلخ، سخت و توأم با مقاومت شده است.
پوری حسینی تأکید کرد : در همه دنیا شاهد مقاومت مدیران دولتی در خصوصی سازی هستیم و ایران نیز استثناء نیست.
خصوصی سازی مجهز به سیاست های ابلاغی و قانون اصل 44 شد تا خود را برای برخورد با ناملایمت ها، تنگ نظری ها و ... آماده و عبور کند.
94/08/16 19:01
شرکت ملی صنایع پتروشیمی , npc_iran
نشست تخصصی " استفاده از ابزارهای مالی نوین در صنعت پتروشیمی" صبح امروز (16 آبان ماه) به میزبانی شرکت ملی صنایع پتروشیمی برگزار شد.

به گزارش نیپنا؛ در این نشست مهندس عباس شعری مقدم معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، ضمن تاکید بر لزوم معرفی روش های متنوع تامین منابع مالی به ویژه منابع ارزی، گفت: در حال حاضر نگرانی عمده شرکت ملی صنایع پتروشیمی در نقش حاکمیتی در بخش تامین منابع مالی ارزی برای اجرای طرح های صنعت پتروشیمی است که از ساز و کارهای جدید ارائه شده توسط سازمان بورس کالای ایران در این جلسه به ویژه صندوق های سرمایه گذاری ارزی در جهت حل و فصل مسائل مالی طرح ها استقبال می کنیم.
وی افزود: در مکانیزم های مربوط به عرضه محصولات پتروشیمی و حتی سرمایه گذاری شرکت های پتروشیمی، باید به دنبال ایجاد راه ها و روش های مختلف در جهت کاهش رانت خواری باشیم. اما حضور در بازار بورس کالا نباید اجباری باشد بلکه بورس کالا باید از مزیت ها و مشوق هایی شبیه آنچه که امروز عرضه گردید برخوردار باشند تا تولیدکنندگان و خریداران علاقمند به حضور در آن باشند.
همچنین در این جلسه علیرضا ناصرپور رئیس اداره توسعه ابزارهای مالی بورس کالای ایران در خصوص روش های مختلف تامین منابع مالی در بلند مدت گفت: در این رابطه می توان به انتشار اوراق سلف موازی استاندارد به عنوان یکی از روش های جدید تامین منابع مالی اشاره کرد که انتشار این اوراق برای اجرای طرح PVC پتروشیمی آبادان نتیجه بسیار خوبی برای دو طرف به همراه داشت.
وی از برنامه های آتی سازمان بورس کالای ایران را انتشار اوراق سلف ارزی عنوان کرد و افزود: پیرو درخواست شرکت های تولید یتروشیمی در آینده نزدیک این اوراق در جهت بهبود مناسبات میان فروشندگان و خریداران در طیف انواع محصولات پتروشیمی منتشر خواهد شد.
در ادامه ناصرپور، روش های استفاده از گواهی سپرده کالایی، صندوق های کالایی، صندوق های سرمایه گذاری ارزی و استفاده از قراردادهای آتی جهت پوشش ریسک نوسانات قیمت بازار را به عنوان روش های نوین تامین مالی معرفی کرد و درخصوص هریک از این روش به مبسوط توضیحات کارشناسی ارائه کرد.
در خاتمه این نشست، از سوی مدیران عامل شرکت های پتروشیمی در خصوص مباحث مطروحه در این جلسه سوالاتی در رابطه با مسائل و مشکلات موجود در حوزه های مالی، فروش محصولات پتروشیمی، نحوه حضور در بازار بورس کالا مطرح شد که امیر حسن فلاح مدیر توسعه سرمایه گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی به آنها پاسخ داد.
94/08/16 19:00
شرکت ملی صنایع پتروشیمی , npc_iran
هشتاد و دومین نشریه الکترونیکی پیام پتروشیمی با محور رگولاتوری در صنعت پتروشیمی منتشر شد.

به گزارش نیپنا در این شماره گفتگو با موضوع رگولاتوری راهبرد جدید فعالیت شرکت ملی صنایع پتروشیمی، گزارش با موضوع رگولاتوری صنایع پتروشیمی کشور، جهان پتروشیمی با موضوع نقش مقررات دولتی و سیاستهای توسعه ای در تحولات صنعت پتروشیمی چین ، مقالات با موضوع نظام رگولاتوری صنعت پتروشیمی منتشر شده است.

همچنین خوانندگان می توانند مطالب دیگری درباره منابع انسانی با موضوع رگولاتوری و ویژگی لازم برای منابع انسانی شرکت ملی صنایع پتروشیمی، سرمایه گذاری با موضوع نقش NPC به عنوان سازمان رگولاتور در صنعت پتروشیمی، محیط زیست با موضوع نقش نقش NPC در HSE به عنوان یک سازمان رگولاتور ، بخش خصوصی با موضوع از بین رفتن قدرت NPC و تلاش برای احیای آن و صنایع تکمیلی با موضوع بررسی نقش NPC در توسعه صنایع پایین دستی با هدف تکمیل زنجیره ارزش را در این نسخه الکترونیکی مشاهده کنند.

گفتنی است نسخه های الکترونیکی و فایل PDF شماره های 80، 81 و 82 پیام پتروشیمی به زودی در سایت payampetro.ir قابل دسترسی می باشد.
94/08/16 18:59
شرکت ملی صنایع پتروشیمی , npc_iran
اخبار، تصاویر و فیلم های صنعت پتروشیمی ایران در شبکه های اجتماعی، تلگرام کلوب، لنزور، آپارات، اینستاگرام برای هموطنان داخل کشور و توییتر و فیسبوک برای فارسی زبانان خارج کشور منتشر می شود.

به گزارش نیپنا، از این پس مخاطبان علاقه مند به صنعت پتروشیمی می توانند اخبار و اطلاعات اختصاصی شرکت ملی صنایع پتروشیمی را در کانال خبری تلگرام به نشانی telegram.me/npc_ir مشاهده کنند . برای مشاهده این صفحه می توانید به اینجا بروید. همچنین مخاطبان برای دسترسی به اخبار نیز می توانند به صفحه اختصاصی این شرکت در Cloob به نشانی cloob.com/npc_iran بروند. برای مشاهده این صفحه می توانید به اینجا بروید.

همچنین آلبوم های تصویری اختصاصی از رویدادهای این صنعت در شبکه لنزور منتشر می شود. برای مشاهده و پیگیری این تصاویر می توانید به اینجابروید یا در لنزور آدرس npc.iran را جستجو کنید. همچنین با درج مستقیم آدرس lenzor.com/npc.iran می توانید این صفحه را مشاهده کنید. برای نصب اپلیکیشن موبایل این شبکه هم می توانید به اینجا مراجعه کنید.

اینستاگرام، دیگر شبکه اشتراک تصویر است که می توانید در آن تصاویر جذاب و دیدنی از صنعت پتروشیمی را دنبال کنید. Instagram.com/npc.iran آدرس صفحه ما در اینستاگرام است. برای دریافت نرم افزار موبایل اینستاگرام هم می توانید به اینجا مراجعه کنید.

آخرین فیلم های ساخته شده برای معرفی صنعت پتروشیمی و شرکت ملی صنایع پتروشیمی در حوزه های مختلف نیز در شبکه آپارات بارگذاری شده است. برای تماشا یا دریافت این فیلم ها اینجا کلیک کنید یا در آپارات عبارت NPC را جستجو کنید. می توانید با درج آدرس aparat.com/npc هم به صورت مستقیم وارد صفحه ما شوید.

این شبکه نیز دارای اپلیکیشن موبایل است. می توانید این نرم افزار را از اینجا دانلود کنید.

هموطنان خارج از کشور هم می توانند برای دریافت آخرین رویدادهای صنعت پتروشیمی به زبان فارسی در شبکه توییتر آدرس twitter.com/npc_ir را دنبال کنند. اطلاعات این صنعت در شبکه فیسبوک هم در آدرس facebook.com/npc.ir بارگذاری می شود.

علاقه مندان به دریافت آخرین اخبار و تصاویر پتروشیمی ایران می توانند ما را در این شبکه های اجتماعی دنبال نمایند و دیدگاه های خود را با ما در میان گذارند.
94/08/16 18:58
شرکت ملی صنایع پتروشیمی , npc_iran
سیاست‌ها و قوانین مرتبط با صنعت پتروشیمی کشور بر نقش این صنعت در افزایش ارزش ‌افزوده زنجیره صنعت نفت و گاز، مقابله با ضربه‌پذیری درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز، تولید و صادرات محصولات نهایی پتروشیمی تأکید دارند.

به گزارش نیپنا، دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان این مطلب که شناخت نقاط قوت و ضعف صنعت پتروشیمی کشور می‌تواند راهگشای عملکرد بهتر و تدوین برنامه‌های مؤثرتر در این صنعت باشد افزود: نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد که با وجود اقدامات مثبت و دستاوردهای قابل‌ توجه در صنعت پتروشیمی کشور هنوز نقاط ضعفی وجود دارد که باید برای رفع آن‌ها و تحقق مطلوب اهداف اسناد و قوانین مرتبط با این صنعت تدابیری اندیشیده شود.
سیاست‌ها و قوانین مرتبط با صنعت پتروشیمی کشور بر نقش این صنعت در افزایش ارزش‌افزوده زنجیره صنعت نفت و گاز ، مقابله با ضربه‌پذیری درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز، تولید و صادرات محصولات نهایی پتروشیمی تأکید دارند.
اما رویکردهای ناصحیح از جمله خلاصه شدن برنامه‌های توسعه صنعت پتروشیمی به تعریف و اجرای طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی، فقدان استراتژی توسعه صنعتی پتروشیمی ، مشکلات ناشی از خصوصی‌سازی در صنعت پتروشیمی کشور، انتخاب نامناسب طرح‌ها و مکان‌یابی نادرست، قیمت گاز و عدم تسری تخفیف‌ها در طول زنجیره، غالب بودن الگوی بهره‌برداری از منابع و انتخاب گزینه تولید محصولات باارزش افزوده پایین و در حجم زیاد، تضعیف نقش رگولاتوری و تنظیم گری شرکت ملی صنایع پتروشیمی به‌عنوان سازمان توسعه‌ای، مسبب توسعه نامتوازن صنعت پتروشیمی در کشور شده است.
با توجه به ویژگی‌های صنایع بالادستی پتروشیمی ازجمله سرمایه‌بری زیاد و اشتغال‌زایی کم، آب بری زیاد، نیاز به واردات و خرید فنّاوری و ارزش‌افزوده کم در قانون برنامه پنجم توسعه کشور گسترش زنجیره ارزش از طریق توسعه صنایع میانی مورد توجه قرار گرفت، اما به دلیل برداشت‌های اشتباه از متن قانون و مشخص نبودن متولی اجرای آن، عملکرد مثبتی تاکنون دربر نداشته است.
94/08/16 18:57
شرکت ملی صنایع پتروشیمی , npc_iran
عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه در برنامه پنجم توسعه مقرر شده بود از اقتصاد تک‌ بعدی به نفت رها شویم، گفت: باید سیاست کلان در اقتصاد همسو با تولید فرآورده در صنایعی همچون پتروشیمی باشد تا بتوانیم به شکوفایی اقتصاد برسیم.

عبدالکریم حسین زاده در گفتگو با خبرنگار نیپنا، درباره توسعه صنعت پتروشیمی، افزود: با عملیاتی شدن برنامه‌های توسعه کشورمی توانیم صنایع را به سمت تولید ارزش‌افزوده هدایت کنیم که در این خصوص تکمیل زنجیره ارزش در صنایع پتروشیمی حائز اهمیت است.
عضو کمیسیون عمران مجلس، افزود: اگر توسعه صنایع تکمیلی بر مبنای سازوکارهای مشخص و اثربخش باشد درنهایت منجر به رشد شاخصهای اقتصادی و کمک به خروج از رکود خواهد شد، افزون بر این مزیت‌های همچون اشتغال آفرینی نیز ایجاد می‌شود.
وی با بیان این ‌که اتکا بودجه سالانه به درآمدهای نفتی نباید ادامه یابد، افزود: منابع نفتی دارای محدودیت است سرانجام پایان خواهند یافت. ازاین‌رو باید عواید حاصل از آن‌ها را هم‌اکنون در صنایع مولد و تکمیلی سرمایه‌گذاری کرد تا منابع پایداری برای ایجاد ثروت در کشور ایجاد شود.
عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه صنعتی شدن اقتصاد لازمه جدا شدن از اقتصاد تک ‌بعدی نفتی است، ادامه داد: برون‌رفت از مشکلات اقتصادی در گروی افزایش و رشد شاخص‌های اقتصادی است که یکی از راهکارهای رونق اقتصاد کاهش خام فروشی و تولید فرآورده است ازاین‌ رو تقویت صنایع پتروشیمی در ابعاد مختلف برای نیل به اهداف اقتصادی با اهمیت برشمرده می‌شود.
گفتنی است، کاهش خام فروشی مواد اولیه مانند نفت و گاز مورد تاکید قانون گذاران است از این رو یکی از راه های تحقق این امر توسعه صنایع پتروشیمی است این در حالی است که تولید فرآورده مورد تاکید سیاست های اقتصادی مقاومتی هم است اما این موضوع در گروی سرمایه گذاری مناسب است بر همین اساس کارشناسان اعتقاد دارند برای افزایش و تکمیل زنجیره ارزش در صنایع مادر مانند پتروشیمی باید افزون بر توان داخلی از فرصتهای خارجی با سازوکار مشخص استفاده کرد.