نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

نتایج جستجو : شیمی درمانی - 10 مطلب

97/11/10 18:17
در مرزهای علم , edge_of_science
هرگاه نام شیمی‌درمانی به گوش‌مان می‌خورد، ناخودآگاه تصویر بیماران مبتلا به سرطان و عوارض جانبی شیمی درمانی در جلوی چشم‌مان تداعی می‌گردد؛ این در حالی است که اصولاً شیمی‌درمانی باید یک روش برای درمان باشد، نه ابزاری برای آزار و اذیت بیمار. در واقعیت، شیمی‌درمانی به روشی اطلاق می‌گردد که از داروهای شیمیایی برای درمان بیماری بهره بگیرد؛ حال تفاوتی ندارد این بیماری سرطان خون باشد یا یک ناراحتی گوارشی. ولی چه بخواهیم، چه نخواهیم، لفظ شیمی‌درمانی در فرهنگ عموم به واژۀ سرطان گره خورده است.

روش‌های شیمی‌درمانی که امروزه برای بهبود مشکل اصلی بیماران مبتلا به سرطان به کار گرفته می‌شود، با عوارض جانبی فراوان و ناخوشایندی همراه است که کیفیت زندگی بیمار را متأثر می‌سازد. خستگی، ریزش مو، تهوع، آسیب‌پذیری در برابر عفونت‌ها، کم‌خونی، تغییرات خلق و کاهش وزن، نمونه‌های بهتر شناخته شده از پیامدهایی است که معالجۀ شیمیایی سرطان می‌تواند برای بیماران به همراه داشته باشد. بیش‌تر از پنجاه درصد این بیماران، دچار اختلال در عملکرد شناختی نیز می‌شوند.

عوارض شیمی درمانی بر مغز چیست؟

نوعی از اختلال شناختی که در بیماران تحت معالجه با شیمی‌‎درمانی مشاهده می‌شود، شیمی‌مغز (chemobrain) نام دارد. بیماران اغلب از زوال حافظه، عدم توانایی در تمرکز و یا به یادآوری جزئیات و حتی مطالب پیش پا افتاده شکایت داشته، و اذعان می‌کنند که به سختی از پس کارهای روزمرۀ خود برمی‌آیند، کارهایی که تا پیش از شروع شیمی‌درمانی، به راحتی انجام می‌دادند.

شیمی‌درمانی از داروهای عدیده‌ای بهره می‌گیرد که با توجه به نوع بدخیمی، مرحلۀ بیماری، شرح حال بیمار و سایر عوامل تأثیرگذار در تعیین اثربخشی دارو و عوارض احتمالی آن، انتخاب می‌گردد.

کارموستین (carmustine) و سیس‌پلاتین (cisplatin) جزو متداول‌ترین داروهایی هستند که در شیمی‌درمانی کاربرد دارند. این داروها DNA را هدف قرار داده و از تقسیم سلول‌ها جلوگیری می‌کنند. ولی این داروها عملکرد اختصاصی ندارند، بدین مفهوم که در کنار سلول‌های سرطانی، سایر رده‌های سلولی پرتقسیم بدن، از جمله سلول‌های خونی را تحت تأثیر قرار می‌دهند. این دو دارو در درمان بدخیمی‌های ریه، پستان و تخم‌دان به کار گرفته می‌شوند. کارموپلاستین، سیس‌پلاتین و دیگر داروهای مشابه به خانواده‌ای در داروهای شیمی‌درمانی به نام عوامل آلکیله کننده (alkylating agents) تعلق دارند.

سیتارابین (cytarabine) یک آنتی‌متابولیت است که در درمان بدخیمی‌هایی نظیر لوسمی، سرطان پستان و سرطان ریه استفاده می‌شود. این داروها با این که کمک‌کننده هستند، اما جزو اصلی‌ترین عوامل بروز شیمی‌مغز نیز به شمار می‌آیند.

در سال ۲۰۰۶، گروهی از پژوهشگران دانشگاه روچستر، نیویورک، با انجام مطالعه‌ای نشان دادند که الیگودندروسیت‌ها و سلول‌های پیش‌شاز آن‌ها، نسبت به شیمی‌درمانی بسیار حساس‌اند. الیگودندروسیت (oligodendrocyte) نوعی سلول گلیال در دستگاه عصبی مرکزی است که از سلول‌های عصبی محافظت می‌کند. محققان دریافتند که داروهای شیمی‌درمانی باعث مهار تقسیم این سلول‌ها و تشدید مرگ آن‌ها در شکنج دندانه‌ای و هیپوکامپ می‌شوند. این دو ناحیه از مغز در یادگیری و حافظه نقش دارند.

محققان دانشگاه‌های استنفورد و نیویورک در جریان پژوهشی دیگر دریافتند که متوترکسات (methotrexate)، یکی از داروهای شیمی‌درمانی رایج، سلول‌های پیش‌ساز الیگودندروسیت را تحت تأثیر قرار می‌دهد. نتایج این مطالعه حدود دو هفتۀ قبل منتشر گردید. پژوهشگران در این مطالعه، بافت مغز کودکان و بزرگ‌سالانی را که پس از تحت درمان قرار گرفتن با متوترکسات درگذشته بودند، مورد ارزیابی قرار داده؛ و همان اثراتی را بر روی سلول‌های پیش‌ساز الیگودندروسیت مشاهده کردند که در سال ۲۰۰۶ گزارش شده بود.

نواقص شناختی مرتبط با داروهای شیمی‌درمانی به صورت بلندمدت بروز می‌کنند و حتی پس از قطع درمان نیز تا مدت‌ها باقی می‌مانند.

اهمیت الیگودندروسیت‌ها در عملکرد شناختی مغز چیست؟

الیگودندروسیت‌ها سلول‌های عصبی را در بافت مغز احاطه کرده و دور آکسون آن‌ها غلافی تشکیل می‌دهند که غلاف میلین نام دارد. وجود غلاف میلین برای هدایت سریع و بی‌نقص پیام‌های عصبی در طول نورون‌ها ضروری است.

بروز هرگونه نقص در عملکرد الیگودندروسیت‌ها لاجرم به بروز نقص‌هایی در عملکرد نورون‌های مسئول یادگیری، مهارت‌های حرکتی و شناختی می‌گردد. به همین دلیل، حفظ سلامت الیگودندروسیت‌ها در طول حیات هر فردی برای جلوگیری از زوال حافظه و عملکرد شناختی ضروری به نظر می‌رسد. کاهش در میزان میلینه شدن سلول‌های عصبی (دمیلیناسیون) و یا سایر تغییرات مخرب غلاف میلین یکی از شاه‌علامت‌های بیماری‌های عصبی نظیر ام‌اس یا اسکلروز چندگانه به حساب می‌آید.

به نظر می‌رسد داروهای شیمی‌درمانی گرایش خاصی به سلول‌های پیش‌ساز الیگودندروسیت دارند. آن‌ها با هدف‌گیری این سلول‌ها باعث دمیلیناسیون و در نتیجه، بروز اختلالات شناختی و رفتاری و ظهور شیمی‌مغز می‌شوند.

آیا می‌توان از بروز عوارض شیمی درمانی بر مغز جلوگیری کرد؟

چه کار می‌توان انجام داد؟ شیمی‌درمانی متداول‌ترین روش پذیرفته شده برای درمان سرطان و کاهش سرعت پیشرفت آن است، بنابراین، کنار گذاشتن این روش چندان منطقی به نظر نمی‌رسد. این‌جاست که مطالعات می‌توانند با درک بهتر ساز و کار بروز شیمی‌مغز، روشی برای جلوگیری از بروز علائم شناختی توسعه دهند.

در جدیدترین مطالعات انجام شده روی همین موضوع، میکروگلیا یا سلول‌های ایمنی مغز به عنوان مقصر اصلی در اعمال اثرات مخرب متوترکسات بر سلول‌های پیش‌ساز الیگودندروسیت شناخته شده‌اند. کاهش این سلول‌ها در مغز موش‌های تحت درمان با متوترکسات، تأثیر معنی‌داری بر کاهش علائم شیمی‌مغز داشت. این موش‌ها با مصرف داروی سرکوب‌گر میکروگلیا، توانستند از اختلالات شناختی ناشی از درمان با متوترکسات تا حدودی رهایی یابند.

ما باید سعی کنیم با درک ساز و کار شیمی‌مغز و نحوۀ تعامل سلول‌های گلیال (میکروگلیا، الیگودندروسیت‌ها و آستروسیت‌ها) به سبب‌شناسی اختلالات مغزی ناشی از شیمی‌درمانی نزدیک شویم. شیمی‌مغز با آن که یکی از عوارض کم‌تر شناخته شدۀ شیمی‌درمانی است، ولی با ناخوشایندی بسیاری برای بیماران همراه است. پژوهش‌هایی از این دست ما را به دست‌یابی به راه‌هایی برای تسکین دادن عوارض شیمی درمانی رهنمون خواهد ساخت؛ چرا که دست و پنجه نرم کردن با سرطان، به خودی خود یک معضل بزرگ است.
99
96/03/7 15:46
محمد هادیزاده , dr_hadizadeh
نتایج تحقیقات پژوهشگران واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی که با همکاری محققان انستیتوپاستور ایران بر روی اثرات پلاسما در درمان سرطان پستان انجام شده است، نشان می‌دهد پلاسمای سرد در فاز کشت سلولی، قادر به از بین بردن سلول‌های سرطانی است، بدون آن که آسیبی به سلول‌های سالم وارد کند.( روشی جدید در درمان سرطان پستان به جای شیمی‌درمانی )

فرحناز یزدان‌طلب، از محققان این طرح در گفت‌وگو با ایسنا، پلاسما را یکی از روش‌های درمانی نوین در درمان بسیاری از سرطان‌ها دانست و گفت: در این مطالعات که با عنوان «بررسی روش پلاسمای اتمسفری سرد در درمان سرطان پستان» اجرایی شد، اثرات پلاسما اتمسفری سرد را بر روی سلول‌های سرطانی پستان مورد بررسی قرار دادیم.

وی هدف از این تحقیق را بررسی مهار رشد سلول‌های سرطانی پستان با استفاده از پلاسما جت اتمسفری سرد دانست و افزود: این مطالعات بر روی سلول‌های سرطان پستان رده MDA-MB-231 انجام شد.

به گفته این محقق، سلول‌های سرطانی دارای رده‌های متفاوتی هستند که این پروژه تحقیقاتی بر روی رده سلولی سرطان سینه به نام MDA-MB-231 متمرکز بوده است.

یزدان طلب با بیان این‌که پلاسمایی که شناخته شده است، پلاسمای موجود در جو با دمای بسیار زیاد است، ادامه داد: ولی در این پروژه که با همکاری انستیتو پاستور اجرایی شد، درصدد بودیم تا عملکرد پلاسمای سرد را مورد مطالعه قرار دهیم؛ چراکه اثرات آن چندان شناخته شده نیست.

این محقق با اشاره به مطالعات محققان بین‌المللی در این زمینه، یادآور شد: در خصوص مکانیزم اثرات پلاسمای سرد بر روی سلول‌های سرطانی مطالعات وسیعی در آمریکا انجام شده و نتایج به دست آمده حاکی از آپوپتوز (مرگ سلولی) سلول‌های سرطانی خواهد شد.

وی به بیان جزئیات مطالعات انجام شده در این زمینه پرداخت و یادآور شد: در این پژوهش از گاز هلیوم برای ایجاد پلاسما در دمای اتاق به صورت تابش نقطه‌ای در سه زمان مختلف ۶۰، ۹۰ و ۱۲۰ ثانیه استفاده شد و با استفاده از آزمایش سمیت سلولی (MTT) درصد زنده ماندن سلول‌های تیمار شده مورد بررسی قرار گرفت.

یزدان طلب با تاکید بر این که این مطالعات در فاز کشت سلولی انجام شده است، به نتایج بدست آمده اشاره و اظهار کرد: نتایج به دست آمده نشان داد که پلاسمای سرد هیچ اثری بر روی سلول‌های سالم پستان ندارد.

وی ادامه داد: این مطالعه نشان داد که با افزایش زمان تابش، میزان زنده ماندن سلول‌های سرطانی درمان شده با پلاسما کاهش یافت. همچنین بر اساس نتایج این مطالعه، زمان بهینه تابش پلاسما برای از بین بردن سلول‌های سرطانی ۹۰ ثانیه است.

یزدان‌طلب با بیان اینکه نتیجه این مطالعه نشان می‌دهد که استفاده از پلاسمای اتمسفری سرد می‌تواند روش درمانی مناسبی برای سلول‌های سرطانی باشد، اضافه کرد: سرطان سینه از شایع‌ترین انواع سرطان و دومین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان در میان زنان است؛ از این رو در سال‌های اخیر روش‌های نوینی برای کاهش عوارض جانبی و اختصاصی برای درمان‌ این بیماری ارائه شده است تا از این طریق تنها بافت توموری مورد تهاجم قرار گیرد و سلول‌های سالم از گزند اثرات جانبی درمان در امان بمانند.

وی تکنیک پلاسمای فیزیکی غیرحرارتی را یکی از روش‌های غیرتهاجمی برای درمان سرطان توصیف کرد و یادآور شد: در فرد مبتلا به سرطان که توده سرطانی از بدن وی خارج شده است، برای جلوگیری از متاستاز (رشد) سلول سرطانی، می‌توان با اعمال پلاسما به بافت و اطراف آن اقدام به از بین بردن سلول‌های سرطانی کرد، بدون آنکه به سلول‌های سالم آسیبی وارد شود.

به گفته وی این روش می‌تواند جایگزین روش‌های شیمی درمانی شود.

96/01/26 15:29
ادمین اینفوسلامت , infosalamat
درمان سرطان ریه به کمک شیمی درمانی یکی از انواع روش‌های درمان این سرطان است. اگر با اینفوسلامت همراه باشید به طور مفصل درباره؛
شیمی‌درمانی
داروهایی برای از بین بردن درد
و پرتو درمانی
به شما توضیح خواهد داد.
goo.gl/NPGb5V
94/06/1 10:28
باشگاه خبرنگاران , yjc
بهنام صفویی که پس از جراحی خود چند روزی را در منزل استراحت می کرد دوباره برای بررسی بیماری اش به بیمارستان رفت.
94/04/21 12:28
خانه پزشکی و سلامت ایرانیان (طب روم) , tebroom
تحقیقات نشان میدهد که علت هورمونی و ژنتیک در زنان و مردان شایع‌ترین علت ریزش مو میباشد.
این مدل که به مدل ریزش موی مردانه مشهور است، در زنان هم رخ می‌دهد اما بر خلاف مردان، در زنان به ندرت باعث طاسی می‌شود و در درجات پایین موها کم پشت و تنک می‌شوند.
ادامه در لینک زیر
1
94/03/3 22:01
عسل طبیعی و داروهای  گیاهی سلامت آفرین , asaltop.ir
شیمی درمانی به زبان ساده، نوعی درمان تهاجمی بوسیله ی داروهای شیمیایی است. در این نوع درمان، سلولهای تكثیر شونده-حال هر چه كه می خواهند باشند- مثل سلولهای خونی، و همچنین، سلولهای سرطانی، مورد حمله ی داروها قرار می گیرند.
عوارض معمول شیمی درمانی عبارتند از: خستگی، ضعف كلی، بی اشتهایی و مشكلات گوارشی، ریزش مو و خطر ابتلا به عفونت های مختلف. ابتلاً به عفونت به دلیل كاهش سلولهای سفید خون رخ می دهد.
داستان رابرت:
رابرت برونت، كه یك مهندس تاسیسات در دانشگاه پلی موث بود و دو دختر داشت، مبتلا به سرطان مری شد. پزشكان تصمیم گرفتند او را شیمی درمانی كنند، و در مورد شیمی درمانی، همین مطالبی كه در بالا گفته شد را برای او توضیح دادند...
اما در كمال تعجب رابرت می گوید: "من به میزان خیلی كمی دچار ریزش مو شدم، كه الان هم موهایم در حال رشد مناسب هستند. تعداد سلولهای خونی ام همیشه مناسب بود. فقط گاهی احساس خستگی می كردم، كه با استراحت برطرف می شد. آنقدر خوب بودم، كه خودم پیشنهاد دو جلسه شیمی درمانی اضافی دادم!!! در حال حاضر هم خیلی خوب و عالی هستم و تومور به طور كلی محو شده است."
اما دلیل این اتفاق جالب چه بود؟
رابرت می گوید، من عسل طبیعی و خالص زیادی استفاده می كردم، تقریباً هفته ای 1 كیلو و 200 گرم. البته این به خاطر بیماری ام نبود، من كلاً به عسل علاقه داشتم و ناخودآگاه مصرف عسلم را در این مدت بیشتر كردم. و خودم هم نمیدانستم عسل به من كمك كرده است.
تحقیقات نشان میدهد كه اگر عسل خالص باشد، خاصیت ضدعفونی كنندگی بالایی دارد. زخم را بهبود می بخشد و به تكثیر سریع تر سلولهای خونی كمك بسیاری می كند. همچنین به دفع سریعتر سلولهای مرده كمك می كند.


www.asaltop.ir
93/06/17 05:21
عشق ایرانی , iranlove3
لیموترش 10000 برابر قوی تر از شیمی درمانی وبدون عوارض جانبی اما چرا ما چیزی درباره آن نمی دانیم؟ادامه:
88
10
66