نتایج جستجو : سکته مغزی - 42 مطلب

97/09/19 15:43
اسمارت لایف , smartlifepro
متخصصان در هوای سرد کاهش خطر سکته مغزی با نوشیدن آب را پیشنهاد می دهند.

زیرا در فصل سرما خطر سکته بسیار بیشتر است.

سرما باعث بالا رفتن فشار خون می شود که مهمترین عامل سکته محسوب می شود.

به همین دلیل توصیه می شود که در فصل سرما غذاهای چرب و پر نمک کمتر مصرف کنید.

نوشیدن آب کمک می کند تا نمک اضافه بدن دفع شود و فشار خون تنظیم گردد.

از این رو کاهش خطر سکته مغزی با نوشیدن آب توصیه می گردد.

از طرف دیگر آنتی اکسیدانهای طبیعی می توانند نقش مهمی در پیشگیری از سکته داشته باشند.

با توجه به اینکه آب غنی شده با هیدروژن باعث تقویت سیستم آنتی اکسیدانی بدن می شود، می تواند بهترین گزینه برای کاهش خطر سکته مغزی با نوشیدن آب باشد.

99
97/01/11 23:50
در مرزهای علم , edge_of_science

مطالعه جدیدی به عوارض بعد از سکته مغزی پرداخته است و دیدگاه وسیع تری از تصورات مردم نسبت به عوارض سکته مغزی فراهم می کند. بر اساس این مطالعه که در ۲۸ مارس ۲۰۱۸ ( ۸ فروردین ۹۷ ) در نسخه آنلاین مجله ی پزشکی آکادمی نورولوژی آمریکاییها ، ®Neurology ، پابلیش شد، آثار مخرب سکته مغزی بر افراد فراتر از اختلال در عملکرد فیزیکی است.
بعد از سکته مغزی خفیف ، مشکلات مخفی دیگری علاوه بر ناتوانی های خفیف می تواند بروز پیدا کند و بر کیفیت زندگی افراد اثر بگذارد. اثر سکته های مغزی شدید تر بر افراد ، مشکلات و ناتوانی های بیشتر است. اما آیا مشکلات دیگری نیز گریبان گیر این افراد است؟ مشکلات خواب ؟ افسردگی ؟ خستگی بیش از حد؟ مطالعات زیادی در این باره انجام نگرفته است تا پس از سکته مغزی از افراد پرسیده شود که آیا این مشکلات را دارند یا نه. پزشکان اکثرا روی مشکلات فیزیکی پس از سکته مغزی یا سکته های مغزی بعدی تمرکز دارند.

۱,۱۹۵ نفر که سکته مغزی ایسکمیک را تجربه کرده بودند،در این مطالعه شرکت داشتند. در سکته مغزی ایسکمیک جریان خون به بخشی از مغز قطع می شود . پرسش هایی در زمینه عملکرد فیزیکی ، خستگی بیش از حد ، استرس ، مشکلات خواب و توانایی های فکر کردن مثل برنامه ریزی و سازماندهی کارها و اینکه دردی که تجربه می کنند چقدر بر جنبه های دیگر زندگی و رضایت آنها از نقش ها و فعالیت های اجتماعیشان اثر گذاشته است ، از این افراد پرسیده شد. این پرسش نامه به طور میانگین پس از ۱۰۰ روز از شروع تجربه ی استروک به شرکت کننده ها داده شده بود و یک چهارم از آنها برای پر کردن پرسشنامه به کمک یکی از اعضای خانواده نیاز داشتند. محققان سطح ناتوانی افراد را نیز اندازه گرفته و در مطالعه تاثیر دادند.

با بررسی پرسشنامه ها مشخص شد که نمرات افرادی که سکته کرده بودند نسبت به افراد عادی در تمام زمینه ها به جز خواب و افسردگی ، به طور قابل توجهی بد تر بود. همانطور که انتظار می رود بیشترین تاثیر سکته مغزی ، در زمینه ی مشکلات فیزیکی است. ۶۳ درصد از این افراد در این زمینه نمراتی به مراتب بد تر از افراد معمولی کسب کردند ؛ میانگین نمره این افراد ۵۹ درصد بود .( اگر ۵۰ درصد را به عنوان میانگین جامعه در نظر بگیریم)
حدود ۵۸ درصد از این افراد در پاسخ به این سوال که آیا از فعالیت ها و نقش های اجتماعی خود راضی هستند، به طور معناداری نمراتی بد تر از میانگین افراد جامعه کسب کردند. ایرن.ال.کاتزان نویسنده این مطالعه گفته است که:
افراد ممکن است از برنامه های حمایتی اجتماعی بهره ببرند و مطالعات قبلی نشان می دهد که تلاش هایی برای کمک به افراد مبتلا به سکته مغزی در راستای بهبود شرکت آنها در اجتماع صورت می گیرد ؛ به خصوص برنامه های ورزشی و تمرینات فیزیکی.
سکته مغزی مهارت های تفکر افراد را نیز تحت تاثیر قرار می دهد ؛ مهارت هایی مثل کارهای اجرایی یا برنامه ریزی و سازماندهی . نتایج نشان میدهد که ۴۶ درصد از شرکت کنندگان به طور معناداری نمراتی کمتر از میانگین افراد معمولی کسب کردند. کاتزان افزوده است:
شرکت در اجتماع و مهارت های عملکردی و اجرایی، موضوعاتی هستند که کمتر در توانبخشی های بعد از استروک مورد توجه قرار می گیرند . ما به درک بهتری از اثرات استروک بر زندگی و سلامت نیازمندیم تا استراتژی های بهتری برای عملکرد آنها داشته باشیم.
محدودیت های مطالعه
از محدودیت های این مطالعه می توان به جامع نبودن پرسشنامه اشاره کرد. در این پرسشنامه به مشکلات دیگری که می تواند بعد از استروک رخ دهد اشاره نشده بود ؛ مثل مشکل در ارتباط برقرار کردن. همچنین افرادی که در این مطالعه شرکت داشتند نسبت به میانگین افرادی که دچار سکته مغزی میشوند، استروک خفیف تری را تجربه کرده بودند و میانگین سن آنها ۶۲ سال بود. میانگین سن افرادی که دچار استروک می شوند ۶۹ سال است و این میزان کمتر از میانگین است.
97/01/4 17:45
علیرضا رضالو , bestiha
برای مطالعه مطلب مفیددرمورد سکته مغزی (علائم ، دلایل و پیشگیری) حتما برلینک زیرکلیک کنیدومطالعه کنید....
96/12/18 19:07
علیرضا رضالو , bestiha
برای مطالعه مطالب مفیددرمورد سکته مغزی (علائم ، دلایل و پیشگیری)
حتما روی لینک زیرکلیک کنید..
96/09/6 10:54
گروه کاتی صنعت , katigroup
در پژوهشی که اخیرا انجام شده، بیان شده است که مغز ما آنچه را که می‌شنویم، به‌صورت موج و با حساسیت به صداهایی که بین دو گوش ما رد و بدل می‌شود، پردازش می‌کند.

پژوهش‌هایی که پیش از این انجام شدند، نشان دادند که بینایی ما نیز به همین طریق، به‌صورت الگویی ریتمیک و متناوب کار می‌کند. حال شواهدی به دست آمده است که شنوایی ما هم به همین روش کار می‌کند. در واقع به‌نوعی، درک ما از جهان اطرافمان مانند سوسو زدن ستارگان است.

تیم بین‌المللی پژوهشگران این تحقیق می‌گوید که فایده‌ی ‌درکی منقطع یا متناوب از جهان این است که ما روی مهم‌ترین صداهای محیط اطرافمان تمرکز می‌کنیم. از سوی دیگر این اثر به ما کمک می‌کند تا صداها را در جهان سه‌بعدی اطرافمان جایگذاری کنیم. دیوید آلایس، از دانشگاه سیدنی استرالیا و یکی از پژوهشگران تیم می‌گوید:

ادراک شنوایی موجی شکل، پشتیبان این نظریه است که ادراک منفعل نیست. ادراک ما از جهان متناوب و نوسان‌دار است. مدت‌ها بود به این موضوع فکر می‌کردیم که حس‌ها ثابت نیستند و به‌صورت چرخه‌ای یا تابع‌هایی ریتمیک پردازش می‌شوند. این یافته‌ها تأییدی بر این تئوری هستند.
این گروه پژوهشی از یک آزمایش تشخیص نویز ساده استفاده کرد. ۲۱۰۰ آزمایش مختلف روی ۲۰ داوطلب انجام شد. پژوهشگران دریافتند که گوش‌های ما به نوبت نسبت به صداها حساس می‌شوند.

این اتفاق خیلی سریع رخ می‌دهد؛ در حدود ۶ سیکل در هر ثانیه. این زمان با زمانی که هر انسان صرف تصمیم‌گیری می‌کند، (یک‌ششم ثانیه) برابر است. پژوهشگران با به کار بردن تکنیکی به نام نظریه‌ی ‌تشخیص سیگنال نشان دادند که ادراک شنوایی و تصمیم‌گیری شنوایی هر دو به همین طریق نوسان می‌کنند. تصمیم‌گیری شنوایی مدلی است که ایجاد یک تصمیم را با جمع کردن شواهد شنیداری پردازش می‌کند.

هنوز چیزهای زیادی است که در مورد مغز نمی‌دانیم؛ اما این یافته‌ها با مشاهدات پیشین در مورد طرز کار کلی مغز، الگوهای نوسانی فعالیت که بر رفتار و تمرکز اثر می‌گذارند، مطابقت دارند.

این ادراک نوسانی به مغز کمک می‌کند تا دریابد کدام حس‌ها مهم‌تر هستند. مثلا اینکه صدای قطاری که با سرعت نزدیک می‌شود مهم‌تر است یا صدای کسی که با ما صحبت می‌کند. این امر بدین معنا است که ما تمامی انرژی شناختی خود را در جایی صرف می‌کنیم که به آن بیشتر نیاز داریم.

به همین دلیل است که بینایی و شنوایی به این شکل کار می‌کنند؛ به‌منظور تمرکز منابع مغز روی مهم‌ترین چیزها. ما به‌صورت مداوم اطلاعات جدیدی در مورد مغز به دست می‌آوریم. این اطلاعات به ما کمک می‌کند تا در مورد نحوه‌ی ‌کار مغز و تصمیم‌گیری‌های آن بیشتر بفهمیم. آلیاس می‌گوید:

مغز ماشینی بسیار پیچیده است. چیزهایی که اکنون فهمیده‌ایم، در مقابل چیزهایی که در مورد مغز نمی‌دانیم، بسیار ناچیز است. یک دهه پیش، هیچ کس نمی‌دانست که ادراک مغز مانند یک فیلم صامت قدیمی، منقطع است.
96/07/17 13:59
اینفوسلامت , infoSalamatCloob
آنچه باید در مورد علائم سکته مغزی بدانید!

تحقیقات نشان می دهد تقریبا 80% از سکته های مغزی قابل پیشگیری هستند.

سالانه حدود 800,000 نفر در جهان دچار سکته مغزی می شوند. در واقع آمارها نشان می دهند هر 40 ثانیه یک سکته مغزی رخ می دهد و هر 4 دقیقه یک نفر جان خود را از دست می دهد. با این حال تحقیقات نشان داده 80% سکته های مغزی قابل پیشگیری هستند. در ادامه با این بیماری و علائم آن آشنا می شوید.
96/06/19 15:52
اینفوسلامت , infoSalamatCloob
سردرد هایی که باید حتما جدی بگیرید!

کدام سردرد ها خطرناکند؟

اگرچه یک میگرن بد ممکن است برای شما بسیار ناراحت کننده باشند، اما معمولا سردردهای این گونه تهدید کننده نیستند. با این حال، یک سردرد شدید می تواند مسائل بسیار جدی تر نشان دهد، که نیاز به توجه اضطراری دارند مانند سکته مغزی، آنوریسم و مننژیت که این ها خیلی مشکلات البته خیلی رایج نیستند،

96/03/18 14:39
فروشگاه شوکوباکس , shokobox
شکلات خطر سکته مغزی در زنان را کاهش می دهد

تحقیقات نشان می دهد که مصرف حدوداً دو قطعه شکلات در هفته می تواند به زنان در کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی کمک کند.
این تحقیقات که بر روی حدود ۳۳۵۰۰ زن با گروه سنی ۴۹ تا ۸۳ سال و در مدت ۱۰ سال انجام شده نشان می دهد که مصرف ۴۵ گرم شکلات در هفته از زنان در برابر سکته مغزی حفاظت می کند. یافته های این پژوهش حاکی از آن است که مصرف شکلات تا ۲۰ درصد خطر سکته مغزی را کاهش می دهد. در این پژوهش آمده است که میزان مصرف شکلات با نوع سکته و آسیب های حاصل از آن کاملاً ارتباط دارد و حتی کسانی که شکلات بیشتری در برنامه تغذیه ای خود داشته اند از صدمات ناشی از سکته مغزی نظیر انسداد و لخته خون بیشتر در امان بوده اند. همچنین این تحقیقات نشان داده که غلظت کاکائو در میزان خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته مغزی موثر است.

شکلات تلخ به کاهش درد قاعدگی کمک می کند

افسردگی و خستگی غیرعادی و بدخلقی های ناگهانی تنها بخشی از اثراتی است که تغییرات هورمونی در روزهای قبل از قاعدگی روی روان و بدن زن ها می گذراند؛ و اگر چه اغلب زنان فکر می کنند هیچ راهی برای خلاص شدن از این روزهای ناخوشایند نیست، محققان به این گروه، خوردن شکلات تلخ را پیشنهاد می دهند.

برای ادامه مطلب در شوکوباکس همراه باشید...

شوکوباکس اولین فروشگاه حقیقی و مجازی مواد غذایی خارجی(شکلات،پاستیل،قهوه،چای)،عروسک،هدیه آماده و لوازم تزئینی| ارسال رایگان به سراسرتهران | ارسال سریع به سراسرکشور

وبسایت www.shokobox.ir

تلگرام telegram.me/shokobox

اینستاگرام instagram.com/shokobox.ir

تلفن 02126769508 - 02126769182
95/06/20 14:17
مدیکال اینفو , medicalinfo
شما با تهیه یک معجون طبیعی می‎توانید گردش خون و سلامت قلب و عروق‎تان را بهبود ببخشید و با كاهش فشار خون از سکته قلبی و مغزی پیشگیری کنید. در این داروی خانگی از سیر و لیموترش استفاده می‎شود. تركیب سیر و لیمو می تواند سلامت
برای ادامه مطلب به لینک زیر مراجعه نمایید
95/05/26 15:16
مدیکال اینفو , medicalinfo
بیش از ۲۰۰۰ سال است که در طب چین از زنجبیل برای درمان درد استفاده می شود. زنجبیل حاوی منیزیم، روی، و کروم است که موجب افزایش جریان سالم خون می شود. به منظور کاهش درد و التهاب همچون آسپرین و ایبوپروفن عمل می کند. از اینرو برای درمان سردرد، چای زنجبیل می تواند مفید باشد.

به جای آسپرین و ایبوپروفن، زنجبیل مصرف کنید!

ز‌نجبیل گیاهی مملو از انواع ویتامین ها و مواد معدنی است که به درمان سردردهای اتفاقی کمک می کند. ز‌نجبیل به طور طبیعی به شکل ریشه رشد می کند و به اشکال گوناگون قابل خوردن یا نوشیدن است و برای پیشگیری از چندین بیماری مورد استفاده واقع می شود. ز‌نجبیل از سرد شدن، تب و عرق کردن بیش از اندازه بدن جلوگیری می کند. ز‌نجبیل با رسوبات چربی که معمولا در عروق خونی مشاهده می شود، مقابله می‌کند و به بهبود سیستم ایمنی بدن هم کمک می کند، عفونت های باکتریایی معده را کاهش می دهد و با سرفه های بد یا سوزش و خارش گلو مقابله می کند. در بسیاری از زنان، مصرف این ماده می تواند به تسکین دردهای شکمی دوره عادت ماهانه نیز کمک کند. همچنین تاثیر این داروی گیاهی در کاهش التهاب و حالت تهوع دوره بارداری اثبات شده است. بعلاوه مصرف ز‌‌نجبیل به از بین رفتن حالت تهوع کمک می کند. محققان به ۸۰ دانشجوی افسری نیروی دریایی را به گروه تقسیم کردند، به یک گروه ۱ گرم پودر ز‌‌نجبیل و به گروه دیگر دارونما داده شد. محققان مشاهده کردند در طول مدت ۴ ساعت سفر دریایی، آنهایی که ز‌نجبیل مصرف کرده بودند حالت تهوع کمتری را گزارش کردند.
95/05/4 15:55
مدیکال اینفو , medicalinfo


زنجبیل برای سلامت کلی بدن بسیار مفید بوده و این ماده سرشار از ویتامین C، منیزیم و بسیاری از مواد معدنی دیگر است. استفاده از ز‌نجبیل یکی از کارآمد ترین راهکارهای طبیعی در برابر ویروس هایی مثل آنفلوآنزا، سرماخوردگی و تبخال است. همچنین موجب بهبود گردش خون و انتقال اکسیژن، ویتامین و مواد معدنی در سراسر بدن می شود. چای زنجبیل خطر ابتلا به سکته مغزی را نیز کاهش می دهد.

چای زنجبیل از سکته مغزی پیشگیری می‎کند! زنجبیل چای زنجبیل از سکته مغزی پیشگیری می‎کند!
از زمان های قدیم ز‌نجبیل به عنوان یکی ازقدرتمند ترین موادغذایی شناخته شده است که همچنان تا قرن بیست و یکم به دلیل خواص ضد ویروسی، ضد باکتری، ضد انگلی و ضد التهاب آن مورد استفاده قرار می گیرد. ز‌‎نجبیل یک منبع غنی از آنتی اکسیدان ها بوده که به کمک آن بدن می تواند با عفونت ها مبارزه کرده و قدرت سیستم ایمنی بدن افزایش پیدا کند و این ماده همانند سرم مواد مغذی مورد نیاز بدن را تامین می کند. مصرف آن برای تسکین درد، بهبود سیستم گوارش و ایمنی، مبارزه آسم، بیماری های قلبی و عروقی، پاک سازی کبد، ازبین رفتن سنگ کلیه و بسیاری از مشکلات دیگر مانند جلوگیری از تخریب سلول های بدن به دلیل سرطان مفید است.
مواد تشکیل دهنده چای زنجبیل:

یک فنجان آب
۲ قاشق شیر نارگیل
نصف قاشق عسل طبیعی
¼ قاشق چای خوری پودر ز‌نجبیل
¼ قاشق چای خوری زردچوبه

روش آماده سازی:
ابتدا آب را جوشانده سپس زردچوبه و ز‌نجبیل را در آن ریخته و اجازه دهید به مدت ۷ تا ۱۰ دقیقه بجوشد، شیر نارگیل را اضافه کنید. چای ز‌نجبیل آماده است. برای بهتر شدن طعم آن عسل را اضافه کرده و از خواص شگفت انگیز آن بهره مند شوید.
95/04/24 18:55
نرگس  , narges.so
95/04/5 11:01
مدیکال اینفو , medicalinfo
محققان می‌گویند برخی از بیماری ها در زنان مجرد بیشتر از سایرین است و می تواند سلامت آنها را به شدت تهدید کند. زنانی که زندگی خانوادگی آنها دچار مشکل شده است و طلاق گرفته اند یا همسر خود را از دست داده اند، بیشتر دچار سکته مغزی یا قلبی می‎شوند.

زنان مجرد بیشتر در خطر سکته هستند! سکته زنان مجرد بیشتر در خطر سکته هستند!

زنانی که زندگی خانوادگی آنها دچار مشکل شده است و طلاق گرفته اند یا همسر خود را از دست داده اند و حال به عنوان یک مادر مجرد مجبور به نگهداری از کودکان هستند با افزایش ۴۰ درصدی سکته قلبی و ۷۴ درصدی سکته مغزی به نسبت سایر زنان که با همسر خود زندگی می کنند مواجه هستند.

کارشناسان دانشگاه روتردام هلند این نتایج را با تحقیق بر روی بیش از ۱۱ هزار زن بدون همسر دارای فرزند در اتحادیه اروپا بدست آورده اند. متخصصان علت این مسئله را فشار مضاعف روحی و جسمی به مادر برای نگهداری از کودکان عنوان کرده اند که می تواند به شدت بر سلامتی آن ها اثر منفی گذاشته و سبب مرگ زودرس شود. انجام وظایف مادرانه، کار در خارج از خانه، رفت و روب منزل و پرکردن خلاء نبودن پدر می تواند فشاری مضاعف به زنان بویژه در سنین میانسالی وارد کند و آنها را با خطر عدم رسیدگی به سلامت فردی و ابتلا به انواع بیماری های مزمن واگیر و غیر واگیر مواجه کند. براین اساس روانشناسان و مشاوران خانواده به زوج ها توصیه می کنند اگر فرزند دارند بر سر مسائل کوچک که قابل حل و فصل است زندگی خانوادگی خود را خراب نکنند زیرا رشد و تربیت کودک به تنهایی توسط یکی از والدین می تواند بسیار سخت باشد.
95/04/3 11:21
منتخب وب , montakhabweb.ir
می ‌گویند سكته مغزی سومین علت مرگ و چهارمین علت ناتوانی در جهان است.

عده زیادی از افراد مبتلا به این اختلال نمی ‌میرند، ولی سال‌های سال با نوعی ناتوانی، زندگی خود را ادامه می ‌دهند. این بیماری در ایران هم هر سال جان هزاران نفر را می ‌گیرد، اما به عقیده كارشناسان، مردم هنوز سكته مغزی را به خوبی نمی‌ شناسند.
در حمله مغزی، مانند حمله قلبی بلافاصله باید به‌ دنبال كمك بود، چون هر یک دقیقه‌ هم برای این بیماران ارزشمند است. هر چقدر هم معالجه دیرتر شروع شود، صدمات و شدت ناتوانی بیشتر خواهد بود.

"برای مشاهده مشاهده مقالات قلب و عروق لینک زیر را کلیک کنید" ▼▼
95/03/25 13:03
مدیکال اینفو , medicalinfo


سالانه در سراسر دنیا حدود ۱۵ میلیون نفر دچار سکته مغزی می‎شوند. از این تعداد ۶ میلیون نفر جان خود را از دست می‎دهند و ۵ میلیون هم دچار معلولیت و ناتوانی می‎شوند. به همین دلیل سکته‌مغزی را دومین علت اصلی معلولیت‌ها می‎دانند. نتایج یک مطالعه جدید نشان داده است که آلودگی هوا مهم‌ترین علت بروز سکته‌مغزی در سراسر دنیاست. این اولین مطالعه‌ای است که نشان دهنده تاثیرات فزاینده خطرناک آلودگی هوا در بروز سکته‌مغزی در سطح جهان است.

آلودگی هوا مهمترین علت سکته مغزی! سکته مغزی آلودگی هوا مهمترین علت سکته مغزی!

سکته‌مغزی وقتی اتفاق می‌افتد که رگ‌های خونی که وظیفه رساندن مواد غذایی و اکسیژن را به مغز دارند، مسدود می‎شوند یا پاره می‎شوند و اکسیژن به بخشی از سلول‌های مغز نمی‎رسد که باعث اسیب دیدن یا از بین رفتن آن سلول‌ها می‎شود. سکته مغزی می‎تواند منجر به مرگ یا بروز ناتوانی‌هایی مانند از دست دادن بینایی یا قدرت تکلم، فلج شدن یا گیجی و سردرگمی شود. محققان می‌گویند آلودگی هوا که شامل آلودگی محیط بیرون و حتی داخل خانه می‎شود، علت بروز یک سوم از سکته‌های مغزی در جهان است. محققان در این مطالعه، ۱۷ عامل خطر در بروز سکته مغزی در ۱۸۸ کشور جهان را بررسی کردند.

محققان نیوزلندی از دانشگاه اوکلند به سرپرستی دکتر Dr. Valery L. Feigin در این تحقیقات دریافتند ۹۰ درصد از علل بروز سکته مغزی قابل اصلاح و پیشگیری هستند و با تغییر سبک زندگی و توجه به عوامل خطر می‎توان تا ۷۵ درصد، بروز سکته مغزی در سراسر جهان را کاهش داد. محققان ۱۰ عامل بروز سکته مغزی را فشار خون بالا، مصرف پایین میوه، شاخص توده بدنی بالا (BMI)، مصرف سدیم زیاد، سیگار کشیدن، مصرف پایین سبزیجات، آلودگی هوای محیط، آلودگی فضای خانگی ناشی از سوخت، مصرف پایین غلات کامل و قند خون بالا. در این میان آلودگی هوا عامل بروز ۳۰ درصد سکته‌ها می‌باشد که این آمار در کشورهای در حال توسعه نسبت به کشورهای توسعه یافته به مراتب بیشتر است.
95/03/5 21:38
شبکه خبری العالم , AlalamTV
العالم ـ یک پژوهش جدید نشان داد که خوردن آسپرین بلافاصله پس از سکته مغزی خفیف، احتمال ابتلا به سکته مغزی شدید در روزهای بعد را به طور قابل توجهی کاهش می دهد.
جزییات خبر را در لینک زیر بخوانید :
94/11/6 15:44
شایعات , SHAYEAAT.IR
ادعاهای شایعه مستند نیست و با مبانی علم پزشکی نیز تعارض دارد!

متن و پاسخ شایعه

** متن شایعه **

" اگر کسی در حالت سکته قرار گرفت قبل از حمل به بیمارستان، با سوزنی تمیز سر 10 انگشت او را زخمی کنید تا دو قطره خون بیاید و از لخته در مغز جلوگیری شود .توصیه های یک پروفسور چینی: یک سرنگ یا سوزن در خانه نگه دارید : یک روش غیر قراردادی و شگفت انگیز برای بهبود سکته. این متن را بخوانید شاید روزی توانستید به کسی کمک کنید. متحیر کننده است. لطفا این متن را در دسترس بگذارید توصیه های بسیار خوبی هستند . چند دقیقه صرف مطالعه آن بکنید هرگز تصور نمی کنید که ممکن است زندگی یک نفر بستگی به شما داشته باشد. پدر من بر اثر سکته فلج شد و سپس مرد. کاش من چیزی در باره این نوع کمک های اولیه می دانستم . هنگامی که حمله صورت می گیرد مویرگها به تدریج در مغز پاره می شوند. هنگامی که سکته اتفاق می افتد، آرامش خود را حفظ کنید. مهم نیست قربانی کجاست . او را حرکت ندهید چون مویرگهایش پاره خواهند شد. برای جلوگیری از سقوط قربانی ، کمکش کنید تا بنشیند سپس می توانید. حجامت را شروع کنید. اگر در خانه یک سرنگ تزریقی داشته باشید خیلی عالی می شود. در غیر این صورت یک سوزن خیاطی یا یک سنجاق صاف هم خوب است. 1- سوزن یا سنجاق را روی آتش استریل کنید بعد با آن سر هر 10 انگشت مریض را خراش دهید. 2- این طب سوزنی نیست فقط یک خراش یک میلی متری است روی سر انگشتان. 3- خراش بدهید تا خون خارج شود. 4- اگر خون خارج نشد، با انگشت خودتان سر انگشت مریض را فشار دهید. 5- وقتی از هر 10 انگشت خون خارج شد چند دقیقه صبر کنید تا بیمار هشیاری خود را باز یابد. 6- اگر دهان قربانی کج شد لاله گوشهایش را آنقدر بکشید تا سرخ شوند. 7- بعد هر لاله گوش را دو بار بخراشید تا از هر کدام دو قطره خون خارج شود. بعد از چند دقیقه قربانی باید هشیاری خود را بدست بیاورد. منتظر بمانید تا بیمار دوباره وضعیت طبیعی خود را بدون هر گونه علامت غیر عادی به دست بیاورد. سپس او را به بیمارستان برسانید. حرکت سریع آمبولانس در راه بیمارستان و افتادن در دست اندازها با عث پارگی مویرگها می شود. من در باره نجات زندگی با حجامت از یک دکتر سنتی چینی به نام "ها بو تینگ" که در سون جیوک زندگی می کند آموختم. به علاوه من در این زمینه تجربه عملی دارم. پس می توانم بگویم که این روش صد در صد موثر است. در سال 1979 من در کالج "فور گاپ " در " تای چونگ" تدریس می کردم . یک روز بعد از ظهر مشغول تدریس بودم که ناگهان یک معلم دیگر نفس نفس زنان وارد کلاس شد و گفت : " خانم لیو عجله کن بیا ، سوپروایزر ما سکته کرده است." من فورا به طبقه سوم رفتم و دیدم آقای "چن فو تی ین" سوپروایزر ما همه علائم سکته را دارد: رنگ پریدگی، اختلال در تکلم و کج شدن دهان. فوراً ا ز یکی از دانشجویان خواستم تا از داروخانه بیرون مدرسه یک سرنگ بخرد تا با آن سر انگشتان آقای چن را خراش بدهم. وقتی ازهمه ده انگشتش قطرات خون ( اندازه یک نخود) خارج شد، رنگ به چهره آقای چن و روح به چشمانش بازگشت . ولی دهانش هنوز کج مانده بود. پس گوشهایش را کشیدم تا پر از خون شدند وقتی کاملا سرخ شدند، لاله گوش راستش را دو بارخراش دادم تا دو قطره خون خارج شود. وقتی از هرلاله گوشش دو قطره خون خارج شد ، یک معجزه رخ داد. در عرض 3-5 دقیقه شکل دهانش به حالت طبیعی خود برگشت و تکلمش هم روان و واضح شد. او را گذاشتیم تا یک مدت استراحت کند و یک فنجان چای داغ هم دادیم بعد کمکش کردیم تا از پله ها پایین برود. او را به بیمارستان "وی واه" رساندیم. یک شب در بیمارستان بستری شد و روز بعد برای تدریس به مدرسه بازگشت . همه چیز به حالت نرمال در آمد. "

** پاسخ شایعه **

1. این متن فاقد هرگونه استناد علمی است و مطالب آن با مبانی پزشکی در تضاد است!
2. ساعات اولیه سکته مغزی، خصوصا ۳ ساعت اول بسیار مهم و به زمان طلایی مشهور است! عوارض و ضایعات سکته تنها در این زمان قابل پیشگیری و درمان است.
http://yon.ir/sakte5
3. رساندن سریع بیمار به مراکز درمانی و انجام بموقع اقدامات پزشکی،خصوصا تزریق داروی ضد لخته خون، می تواند موجب نجات بیمار شود.
4. طبق دستور العمل معتبرِ NINDS، انجمن بین المللى بیماریهاى نورولوژى و سكته مغزى، وظیفه مهم شما در مواجهه با بیمار مشكوك به سكته مغزى در ٣ كلمه خلاصه می شود: “بلافاصله آمبولانس بخواهید”!
http://yon.ir/Sakte2
5. دو علت عمده سکته مغزی انسداد با لخته خون و یا پاره شدن و خونریزی مغزی است و حالت دوم کمتر شایع بوده و غالبا موجب مرگ میشود. پاره شدن تدریجی مویرگ های مغز در سکته مغزی در منابع مرتبط یافت نشد!
http://yon.ir/sakte4
6. سکته مغزی علائم ظاهری عمومی دارد و تشخیص قطعی نوع آن، تنها با عکسبرداری از مغز ممکن است؛ لذا اقدامات ظاهرا درمانی ادعا شده در شایعه، بدون اطلاع از نوع سکته کارآیی ندارد!
http://yon.ir/sakte6
7. در سکته مغزی "ایسكمیك" که از انواع اصلی هم هست، باید ازنشستن بیمار جلوگیری کرد تا موجب رسیدن خون کمتر و آسیب بیشتر به مغز نشود!
http://yon.ir/sakte3
8. در موارد زیادی از سکته مغزی هوشیاری بیمار مختل نمی شود و انتظار برای هوشیار شدن بیمار غیر علمی و غیر منطقی است!
http://yon.ir/Sakte
9. سوزن زدن نوک انگشتان برای جلوگیری از عوارض سکته مغزی مطلبی علمی نیست! تاخیر در رساندن بیمار به مراکز درمانی موجب مشکل تر شدن و یا عدم امکان کمک به بیمار میشود.
http://yon.ir/Sakte
10. انتشار پیامهای غیر مستند و مغایر با اصول پزشکی موجب بروز فاجعه و از دست رفتن جان انسانها می شود؛ از بازنشر این پیامها جدا خودداری کنیم.

حق جو و حق طلب باشیم
لینک مطلب جهت انتشار:
http://shayeaat.ir/post/491