نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

نتایج جستجو : سهند - 14 مطلب

98/01/31 00:23
گنج جنگ  , ganjejang

29 فروردین1367 مصادف است با سالروز نبرد نابرابر نیروی دریایی آمریکا با ناوشکن سهند و شهادت بیش از 57 نفر از خدمه این ناوشکن که پیکر مطهر 50 نفر از این عزیزان هرگز بازنگشت.

در 29 فروردین سال 1367 مصادف با اولین روز ماه رمضان در رویارویی ناوشکن های سهند و سبلان و ناو موشک انداز جوشن با نیروهای آمریکایی، 56 نفر از رزمندگان نیروی دریایی ارتش در آب های خلیج فارس به شهادت رسیدند.

نیروهای متجاوز آمریکایی پس از آنکه متوجه نزدیک شدن ناوچه مذکور شدند،به ناوچه جوشن که در آب های ایران قرار داشت،اخطار دادند که از منطقه خارج شود.

فرمانده ناوچه در پاسخ به آمریکایی ها گفت که ˈ این آب های ماست و شما باید از منطقه و از آب های ایران خارج شوید. ˈ

سپس آمریکایی ها با هدف قرار دادن ناوچه موشک انداز جوشن با شلیک چند موشک،این ناوچه را غرق کرد و تعدادی از نفرات آن را به شهادت رساند.

ناوشکن سهند که از بندرعباس عازم غرب خلیج فارس بود تا جایگزین ناوشکن سبلان شود و به گشت و مراقبت از جزیره خارک و سکوهای نفتی بپردازد، مأموریت یافت که به منطقه درگیری ناوچه جوشن رودو آنها را کمک کند.

نیروهای آمریکایی که از قبل آماده درگیری بودند، با شناسایی ناوشکن سهند،این ناو را در نزدیکی جزیره هنگام مورد حمله بالگردها و ناوشکن های خود قرار دادند

.در ابتدا بالگردها به ناوشکن سهند حمله کردند که با تیراندازی توپ پاشنه به طرف آنها، مجبور به عقب نشینی شدند. سپس از راه دور ناوشکن سهند را با موشک مورد هجوم قرار دادند و یکی پس از دیگری موشک به طرف این ناوشکن شلیک کردند. ناوشکن سهند نیز غرق و تعداد زیادی از کارکنان آن به شهادت رسیدند و عده ای نیز مجروح شدند.
************************************************

آرشی دیگر خواهم شد

می روم بر بالای دماوند،

کمان بر خواهم کشید و تیری زنم،

اینبار سوی جنوب نه سوی سمرقند

تیر می رود جان من نیز،

جان می دهم پر پر شوم چون گل یاس،

ولی دلشاد از آنم که تیر می رود،

می رود و نشیند آن سوی خلیج فارس

فریاد بر آرد و رسا گوید

این مرز ایران است
بیشه ی شیران است

دست ددان کوته زین دیار باد

نام خلیج فارسش تا همیشه جاودان است

آرشی دگر خواهم شد،

**********************************************************
محل شهادت شهدای ناوشکن‌های سهند و سبلان و ناو همیشه قهرمان جوشن در خلیج فارس هر سال در فروردین ماه با حضور خانواده معظم شهدا گلباران می شود

**********************************************************

این مطلب برای احترام و یادبود و زنده نگه داشتن یاد شهدا و جانبازان و پیشکسوتان نیروی دریایی ارتش درج گردید .
99
21
2
37
95/08/8 11:20
شانلی , onlarin

پیست اسکی سهند از پایگاه های مهم جذب گردشگر برای سال 2018 تبریز
محمدصادق پورمهدی در بازدید از پیست اسکی سهند، از مسوولان و مدیران این پیست خواست این مکان ورزشی منحصر به فرد را برای تامین برنامه های تبریز 2018 آماده کنند.
به گزارش خبرگزاری دانا، وی با اشاره به برنامه های جامع استان در ارتباط با تبریز 2018، ظرفیت و امکانات پیست اسکی سهند را یکی از شاخص های مهم و نقش آفرین در تحقق برنامه های گردشگری این شهر بیان کرد.

پورمهدی گفت: پیست اسکی سهند به دلیل همجواری با تبریز، طبیعت زیبا و سایر ظرفیت های فنی و ورزشی می تواند یکی از پایگاه اصلی در راستای تامین برنامه های گردشگری استان برای تبریز 2018 مورد توجه قرار گیرد اما قبل از آن باید همه زیرساخت های این پیست به فراخور نیازهای این ورزش و شان استان آماده شود.

وی بر تکمیل زیرساخت های این پیست از جمله راه های دسترسی، آب و گاز و افزایش شبکه برق مورد نیاز آن از سوی دستگاه های اجرایی تاکید کرد.

پورمهدی ادامه داد: تامین گاز این پیست از سوی شرکت گاز استان در دست اجراست و تا سه، چهار ماه آینده مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت و برای تقویت شبکه های برق، جاده، مخابرات، اینترنت و سایر خدمات رفاهی و اقامتی دستورات لازم به دستگاه های اجرایی مسوول صادر و مقرر شده همه این تسهیلات و خدمات قبل از سال 2018 مهیا شود.

پیست اسکی سهند در جنوب شرق تبریز و در فاصله 27 کیلومتری بعد از پلیس راه تبریز - تهران در طبیعت و دامنه های زیبای کوه سهند واقع است.

این پیست هم اکنون با دو دستگاه بالابر، هتل ویلایی و اماکن ورزشی بین راهی پذیرایی دوستداران به ورزش اسکی است و به دلیل موقعیت جغرافیایی و شرایط جوی منطقه در طول شش ماه می تواند به اسکی بازان خدمات ارایه دهد.
94/11/11 20:42
گشت و گذار دات نت , gashtogozar_advertisement
کندوان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در کندوان در حدود 60 کیلومتری جنوب غربی تبریز در یکی از روستاهای دهستان سهند در 18 کیلومتری جنوب اسکو، در دامنه سرسبز سلطان داغی واقع شده است. دهستان سهند بخش مرکزی شهرستان اسکو ‌است. این روستا دارای جاذبه‌ های گردشگری فراوانی ‌است که به ‌دلیل شکل خانه ‌های آن که به ‌مانند کندوی عسل در دل کوه کنده شده ‌اند است و جالب آنکه عسل از مهم ‌ترین سوغات روستای کندوان است.
94/05/25 00:00
نازلی نیگار , Nazli.Nigar
سهند = ساو+آن+د
کوه واصل به وحی

شاه داغیم،
چال پاپاغیم،
ائل دایاغیم،
شانلی سهندیم،
باشی توفانلی سهندیم
.
.
♥ــــــــــــــــــــــ♥ ღღ نازلی نیگار *سئوینج و کدر* مئدیاسی ღღ ♥ـــــــــــــــــــــــ♥
54
22
17
94/04/20 13:46
انا یوردوم تبریز , anayurdumtabriz
رودخانه مردق

رودخانه مردق (موردی چای) از كوه های جنوبی سهند سرچشمه می گیرد و پس از مشروب ساختن اراضی شرق مراغه به طرف جنوب غربی سرازیر می شود و اراضی دهستان گاو دول ملكان را آبیاری می كند و سپس به دریاچه ارومیه می ریزد. بستر این رودخانه از دوران سوم زمین شناسی به یادگار مانده است و به همین اعتبار، این رودخانه علاوه بر ارزش های تفرجگاهی از اهمیت پژوهشی در مطالعات زمین شناسی و فسیل شناسی دوران سوم زمین شناسی نیز برخوردار است.

رودخانه مردوق که در اصطلاح محلی مُردی چای نامیده می شود ، به طول تقریبی ۱۰۰ کیلومتر از بلندترین دامنه های جنوبی سهند، از جام داغی و دره بایندر سرازیر شده با جریان تند در کوهستان حرکت می کند و دره عمیقی برای خود حفر نموده و رسوبات زیادی را با خود حمل می نماید. جریان آن به طرف جنوب بوده از مشرق کوه چم، قوسی تشکیل داده و مسیر خود را بطرف آبادی های کردعلی، آقاجری، امیر آباد وغیره تغییر می دهد و پس از طی مسافتی جاده ملک کندی(ملکان) به میاندوآب را قطع کرده و پس از مشروب ساختن قسمتی از اراضی ملک کندی از آنجا جریان پیدا کرده و از قپچاق گذشته به شاخه ای از زرینه رود خود را می رساند. حجم آب سالیانه آن در حدود ۱۰۷ میلیون متر مکعب است. این رودخانه تقریبا یک رودخانه فصلی است و در طول تابستان تقریبا آب آن خشک می شود.

موردو یا موردی نام رودخانه ای در مراغه که امروزه آبادی نیز به همین اسم باقی مانده است. بنا به توضیحات به نظر می رسد نام رودخانه به دلیل رنگ خاکش به صورت ” مور” دیده می شود به این اسم نام گذاری شده است همان طوری که رودخانه قیزیل اوزن به دلیل سرخی ماسه ها به نام قیزیل اوزن نامیده می شود و یا آب درمانی ساری سو به دلیل زردی خاک(سنگ) به ساری سو مشهور شده است.

در پایان اشاره می شود در کتب جغرافیای باقی مانده از اسامی دیگر رودخانه قیزیل اوزن به نام موران بر خورد می شود به طوری که حمدالله مستوفی در کتاب خود اشاره می کند که آب سفید رود را ترکان هولان موران خوانند. و در کتاب جغرافیای مفصل ایران نیز از سفید رود بنام آماردی قدیم نام می برد.که به نظر می رسد با لفظ “موردو” همریشه است.

موردو چای: به معنی رودخانه ای به رنگ مور(بنفش).
18
3
4
94/02/10 15:11
گنج جنگ  , ganjejang


هر سال فروردین ماه به مناسبت شهادت دلاوران ناوچه جوشن و سهند در محل غرق شدن آنها مراسمی توسط نیروی دریایی ارتش و خانواده های محترم شهدا برگزار می گردد .

یادشان گرامی و جاودان نگاهبانان خلیج همیشه پارس
121
8
65
93/11/29 14:50
انا یوردوم تبریز , anayurdumtabriz
کـوه‌های آزربـایـجـــــان شرقـــی (2)

بزغوش: کوه‌های بزغوش با 3302 متر ارتفاع در 21 کیلومتری جنوب غربی و در قسمت جنوب سبلان قرار دارد (بین میانه و سراب) و با 48 کیلومتر طول، تا حدود دریاچه ارومیه کشیده شده، به قله آتشفشانی سهند ختم می‌شود.

عون بن علی: این کوه که ظاهراً منفرد است، در حقیقت دنباله کوه‌های بزغوش است و در شمال تبریز واقع شده است. این کوه 1800 متر ارتفاع دارد و چون مقبره عون بن علی از اولاد حضرت علی (ع) در آن واقع است، به این نام معروف شده است.

سهند (قوچ گلی داغ): کوه آتشفشان سهند به‌صورت منفرد در مرکز آذربایجان و در 43 کیلومتری جنوب تبریز قامت کشیده که حدود 75 کیلومتر طول دارد و شعب رود قزل‌اوزن از آن سرچشمه می‌گیرند. مخروط آتشفشانی سهند از سه قله که از امتداد یکدیگر قرار گرفته‌اند تشکیل شده که بلندترین آن قله سهند مرکزی به ارتفاع 3710 متر است. عوامل درونی ناشی از آتشفشان، به صورت چشمه‌های معدنی آبگرم در نزدیک آن دیده می‌شود. دامنه‌های سهند تا ارتفاع 2500 متر پوشیده از مراتع طبیعی و گل و ریحان و لاله واژگون است که چراگاه‌های مناسبی برای عشایر و چادرنشینان است.

▂▃▄▅▆▇██▒•ღ•ҳ̸Ҳ̸ҳҳ̸Ҳ̸ҳ♥ Ana Yurdum Təbriz ♥ҳ̸Ҳ̸ҳҳ̸Ҳ̸ҳ•ღ•▒██▇▆▅▄▃
یوردداشلار رسانه نی سئویب و آلشدیرین :x
▂▃▄▅▆▇██▒•ღ•ҳ̸Ҳ̸ҳҳ̸Ҳ̸ҳ♥ Ana Yurdum Təbriz ♥ҳ̸Ҳ̸ҳҳ̸Ҳ̸ҳ•ღ•▒██▇▆▅▄▃
93/10/4 13:16
آذریترکی , Urmiaaaaa
آزربایجان توپراغی

آزری توپراغینی قان بیزیمدیر بیزیم اولسون

سهند ، الوند ، ساوالان داغ بیزیمدیر بیزیم اولسون

تبریزیم ، اردبیلیم ، آستارا ، زنجان اوجاغیم

تهران ، ساوه ، همدان ، قوم بیزیمدیر بیزیم اولسون

93/10/2 22:28
اسکوک باند , askookband
شاه داغیم ،

چال پاپاغیم ،

ائل دایاغیم ،

شانلی سهندیم

باشی طوفانلی سهندیم

باشدا حیدر بابا تک قارلا قیروولا قاریشیب سان

سون ایپک تئللی بولودلارلا افقده ساریشیب سان

شاه داغیم ،

چال پاپاغیم ،

ائل دایاغیم ،

شانلی سهندیم

باشی طوفانلی سهندیم

باشدا حیدر بابا تک قارلا قیروولا قاریشیب سان

سون ایپک تئللی بولودلارلا افقده ساریشیب سان

ساواشارکن باریشیب سانگویدن الهام آلالی سرری سماواته دئیه رسن

هله آغ کورکی بورون ، یازدا یاشیل دون دا گئیه رسن

قورادان حالوا یئیه رسندوشلرونده صونالار سینه سی تک شوخ ممه لرده

نه شیرین چشمه لرین وار

اویاشیل تئللری ، یئل هورمه ده آینالی سحرده

عشوه لی ائشمه لرین وار

قوی یاغیش یاغسادا یا غسین

سئل اولوب آخسادا آخسین

یانلاروندا دره لر وار

قوی قلمقاشلارین اوچسون فره لرله ، هامی باخسین

دوشلرونده هئره لروار

او اتک لرده نه قیزلار یاناغی لاله لرین وارگول چیچکدن بزه ننده ، نه گلین لرکیمی نازین

یئل اسنده اوسولاردا نه درین راز نیازین

اوینایار گوللوقوتازین

تیتره ییر ساز تئلی تک شاخه لرین چایدا چمنده

یئل او تئلرده گزه نده ، نه کوراوغلی چالی سازین

اورده گون خلوت ائدیب گولده پری لرله چیمنده

قول قانادان اونا آغ حوله آچار غمزه لی قازین

قیش گئده ر ، قوی گله یازین

هله نوروز گلی وار ، قار چیچگین وار ، گله جکلر

سئل ، یاغیشدا یویونار کن ده گونش له گوله جکلر

اوزلرین تئز سیله جکلرقیشدا کهلیک هوسی له ، چوله قاچدیقدا جوانلار

قاردا قاققیلدا یاراق نازلی قلمقاشلارین اولسون

یاز ، او دوشلرده ناهار منده سین آچدیقدا چوبانلار

بوللی ، سودلی سورولر ، دادلی قاووتماشلارین اولسونآد آلیب سندن او شاعر کی ، سن اوندان آدآلارسان

اونا هر داد وئره سن یوز او مقابل داد آلارسان

تاریدان هر زاد آلارسان

آداش اولدوقدا ، سن اونلا ، داها آرتیق اوجالارسان

باش اوجالدیقدا دماوند داغیندان باج آلارسان

شئر الیندن تاج آلارسان

اودا ، شعرین ، ادبین شاه داغیدیر ، شانلی سهندی

اودا ، سیمرغ دن آلماقدادی فندی

شعر یازاندا قلمیندن باخاسان در سپه لندی

سانکی اولدوزلار الندی

سوز دئینده گوروسن قاتدی گولی ، پسته نی ، قندی

یاشاسین شاعر افندی

اونه شاعر ، کی داغین وصفینه مصداق اونی گوردوم

من سنون تک اوجالیق مشقینه مشاق اونی گوردوم

عشقه ، عشق اهلینه مشتاق اونی گوردوم

اونه شاعر ، کی خیال مرکبینه شووشیغایاندا

او نهنگ آت آیاغین توزلی بولودلاردا قویاندالوله لنمکده دی یئر - گوی نئجه طومار ساریاندا

گوره جکسن او زماندا

نه زمان وارسا ، مکان وارسا کسیب بیچدی بیر آندا

گئچه جکلر ، گله جکلر نه بویاندا ، نه اویاندا

نه بیلیم قالدی هایاندا؟باخ نه حرمت وار اونون ئوزدئمیشی توک پاپاغیندا

شعرینین تاجی اگیلمیش باشی دورموش قاباغیندا

باشینا ساوریلان اینجی ، چاریق اولموش آیاغیندا

وحی دیر شعری ، ملک لردی پیچیلدیر قولاغیندا

شهدی وار بال دوداغیندااودا داغلار کیمی شانینده نه یازسام یاراشاندیر

اودا ظالم قوپاران قارلا کولک له دوروشاندیر

قودوزا ، ظالمه قارشی سینه گرمیش ، ووروشاندیر

قودوزون کورکنه ، ظالم بیره لر تک داراشاندیر

آمما وجهینده فقیر خلقی اگیلمیش سوروشاندیر

قارا ملتده هنر بولسا هنر له آراشاندیر

قارالارلا قاریشاندیر

ساریشاندیر

گئجه حققین گوزودیر ، طور تورتمیش اوجاغیندا

اری ییب یاغ تک اورکلردی یانیرلار چیراغیندا

می ، محبتدن ایچیب لاله بیتیبدیر یاناغیندا

او بیر اوغلان کی ، پری لر سو ایچرلر چاناغیندا

اینجی قاینار بولاغیندا

طبعی بیر سوگلی بولبول کی ، اوخور گول بوداغیندا

ساری سونبول قوجاغیندا

سولار افسانه دی سویله ر اونون افسونلی باغیندا

سحرین چنلی چاغینداشاعرین ذوقی ، نه افسونلی ، نه افسانه لی باغلار

آی نه باغلارکی ((الف لیلی )) ده افسانه ده باغلار

اودیاخیب ، داغلاری داغلار

گول گولرسه بولاغ آغلارشاعرین عالمی ئولمز ، اونا عالمده زوال یوخ

آرزیلار اوردا خاطرلیه امکاندی ، محال یوخ

باغ جنت کیمی اوردا بو حرام دیر بوحلال یوخ

اومحبتده ملال یوخ

اوردا حال دیر داها قال یوخ

گئجه لر اوردا گوموشدندی ، قیزیلدان نه گونوزلر

نه زمرد کیمی باغلاردی ، نه مرمر کیمی دوزلر

نه ساری تئللی اینکلر ، نه آلا گوزلو ئوکوزلر

آی نئجه آی کیمی اوزلر؟گول آغاجلاری نه طاوس کیمی چترین آچیب الوان

حلله کروانیدی چوللر ، بزه نر سورسه بو کروان

دوه کروانی دا داغلار ، یوکی اطلس دی بو حیوان

صابرین شهرینه دوغرو ، قاطاری چکمه ده سروان

او خیالیمداکی شیرواناور دا قاردا یاغار ، آمما داها گوللر سولا بیلمز

بو طبیعت ،او طراوتده محال دیر اولا بیلمز

عومر پیمانه سی اوردا دولا بیلمزاو افقلرده باخارسان نه ده نیزلر ، نه بوغازلار

نه پریلر کیمی قوشلار قونوب ، اوچماقدا ن قاز لار

گولده چیممکده نه قیزلاربالیغ اولدوز کیمی گوللرده ، ده نیز لرده پاریلدار

آبشار مرواری سین سئل کیمی توکدوکده خاریلدار

یئل کوشولدار ، سو شاریلدار

21
5
8
93/09/26 06:43
امام رضا(ع) , imam_reza
تصاویر كوه های سفید پوش سهند (آذربایجان شرقی)

15
4
5
93/05/23 10:26
یاقوت شب , oshaghh
اکسیژن میخواهم چکار ؟!

وقتی دلیل نفس کشیدنم به راحتی از من گذشت . . .
184
16
101