نرم افزار اندروید کلوب جستجوی مطالب

نتایج جستجو : سلول‌های ریه - 1 مطلب

97/05/15 16:55
در مرزهای علم , edge_of_science
محققان به این نتیجه رسیده‌اند که فضانوردانی که به ماه سفر می‌کنند، خاک این سیاره می‌تواند 90 درصد سلول‌های ریه آنها را از بین ببرد.
با داغ شدن بحث بازگشت فضانوردان به ماه و ساخت یک مقر دائمی در آنجا، محققان دانشگاه استونی بروک آمریکا گفته‌اند که قرار گرفتن در معرض گرد و خاک ماه برای مدت طولانی منجر به خطراتی خواهد شد. در آزمایش‌هایی که انجام شده مشخص شده است که این ذرات 90 درصد سلول‌های ریه انسان و اعصاب موش‌ها را از بین می‌برند. علاوه بر این، احتمال مبتلا شدن به سرطان هم افزایش می‌یابد.
در سال 1969 میلادی که اولین فضانوردان آمریکایی به ماه سفر کردند یکی از مواردی که بسیار جلب توجه کرد، ویژگی‌های خاص گرد و خاک کره ماه بود. خاک ماه برخلاف کره زمین محصول میلیون‌ها برخورد شهاب سنگ‌های کوچک به سطح این سیاره، تغییرات زیاد و ناگهانی دما و نیز بارش اشعه‌های کهکشانی است.
اشعه، خاک و فعالیت‌های بیولوژیکی بر خاک این سیاره تاثیری ندارد و بدین ترتیب ذرات گرد و غبار روی ماه بسیار ریز، حاوی شارژ الکتریکی استاتیک بالا و نیز از نظر شیمیایی فعال است. بدین ترتیب خاک ماه پودری به رنگ خاکستری است که به لباس فضانوردان می‌چسبد و علائم تب یونجه را در بدن آنها به وجود می‌آورد.
محققان بر این باورند که تاثیر گرد و خاک ماه بر انسان‌ها شبیه بیماری Silicosis است که در کارگران و در کل افرادی دیده می‌شود که گرد و خاک سمی تندبادها یا فوران آتشفشانی را استشمام می‌کنند.
99