نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

نتایج جستجو : سرطان سینه - 62 مطلب

99/04/30 18:33
زنان سلامتی , zananvasalamati

متاسفانه امروزه آمار سرطان سینه در زنان و حتی دخترها بسیار زیاد شده و هچنان رو به افزایش است. خوشبختانه تشخیص سریع این بیماری در مراحل اولیه باعث کنترل و درمان سرطان سینه به طور کامل میشود. بنابراین شما در مرحله اول باید علائم و نشانه های این بیماری را بشناسید و بصورت ماهانه این علائم را تا حد امکان در سینه های خود چک کنید.در صورت ابتلا به این سرطان هرچه دیرتر تشخیص داده شود احتمال موفقیت در درمان نیز کاهش می یابد. اگر چه علائم هشدار دهنده سرطان سینه در همه افراد یکسان نیست اما باید همه موارد هشدار در همه زنان معاینه شود. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا این علائم را به طور کامل شناخته و بتوانید آن ها را چک کنید. علائم سرطان سینه در زنان

در ادامه هرکدام از علائم سرطان سینه را با
ادامه مقاله را در لینک مطالعه فرمایید
99
99/03/10 18:24
زنان سلامتی , zananvasalamati

امروزه یکی از مهم ترین دغدغه خانم ها سرطان سینه است. زیرا روز به روز آمار مبتلایان به این بیماری بیشتر می شود. خوشبختانه اگر این سرطان با آگاهی و دانش کافی زود هنگام تشخیص داده شود قابل درمان است و می توان از پیشروی آن جلوگیری کرد. بنابراین شما نیز باید علائم این سرطان را به خوبی بشناسید و نسبت به راه های پیشگیری و درمان آن آگاه باشید. بعد ازسرطان ریه، سرطان سینه عامل اصلی مرگ و میر زنان در جهان می باشد. طبق آمار پزشکی درمان این سرطان از سال 1989 کشف شده است. با این حال در سال 2017 از حدود 252710 مورد سرطان پستان در زنان، 40610 آن منجر به مرگ شده است. آگاهی از علائم و روش های این بیماری تا حد زیادی از ابتلا به آن و یا پیشروی بیماری جلوگیری می کند. البته این موضوع صرفا برای خانم ها نیست و بر
ادامه مقاله را در لینک مطالعه فرمایید
97/12/13 17:16
نوین  قلم , novinghalam.com
تحقیق سرطان سینه و تاثیر انواع گیاهان بر آن در 24 صفحه در نوین قلم، بررسی دقیق در قالبی حرفه ای
خرید آسان و دانلود محصول تحقیق تاثیر گیاهان بر سرطان سینه تنها با چند کلیک در کمتر از 30 ثانیه !!
در تحقیق تاثیر گیاهان بر سرطان پستان چه مطالبی وجود دارد؟
چکیده
مقدمه
اثر عصاره ی گیاه یونجه بر سرطان پستان
اثر عصاره گیاه خارمریم بر روی سرطان سینه
اثر زنجبیل تازه بر سرطان پستان
اثرات ضد سرطانی عصاره جلبک قرمز
اثر آویشن باغی بر سرطان پستان
جمع بندی و نتیجه گیری
منابع و ماخذ
برای دانلود محصول و مشاهده جزئیات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید:
https://goo.gl/J8kBjD
برای مشاهده محصولات دیگر به وبسایت ما سر بزنید:
www.novinghalam.com
97/09/4 21:24
در مرزهای علم , edge_of_science

محققان اسرائیلی دریافتند که تومورهای سرطان سینه رشد خود را با استخراج سلول های استرومایی که از در مغز استخوان تولید می شوند، تسریع می بخشند. این مطالعه که در ۲۳ نوامبر در Journal of Experimental Medicine منتشر شد، نشان می دهد مورد هدف قرار دادن فیبروبلاست های مشتق شده از مغز استخوان می تواند روش موثری برای درمان این بیماری باشد.

سلول های سرطانی درون یک توده ی سفت ، توسط سلول هایی احاطه شده اند که به خودی خود سرطان زا نیستند اما رشد و متاستاز تومور را تسهیل می کنند. به عنوان مثال تومور های سینه ای حاوی تعداد زیادی سلول های فیبروبلاست هستند که تکثیر سلول های سرطانی ، التهاب و تشکیل عروق جدید برای تغذیه سلول های سرطانی با موادغذایی و اکسیژن را تقویت می کنند. بسیاری از این فیبروبلاست های مرتبط با سرطان از بافت سینه مجاور مشتق می شوند؛ اما به نظر می رسد سایر فیبروبلاست ها از جای دیگری می آیند.

Neta Erez و همکارانش در دانشکده پزشکی sackler ، دانشگاه تلاویو ، متوجه شدند که در موش های مبتلا به سرطان سینه مقدار قابل توجهی از فیبروبلاست های مرتبط با سرطان از سلول های مغز استخوان به نام سلول های استرومایی مزانشیمیال (MSCs) منشا می گیرند. محققان دریافتند که تومور های سینه ای می توانند از MSC های استفاده کرده و باعث تبدیل آنها به فیبروبلاست شوند.

این فیبروبلاست های مشتق از مغز استخوان با سایر فیبروبلاست های مرتبط با سرطان متفاوت هستند. به عنوان مثال، آنها یک پروتئین سیگنالینگ بسیار اساسی به نام PDGFRα را ندارند. اما فیبروبلاست های مشتق از مغز استخوان به طور مشخصی در تحریک تشکیل عروق جدید موثر هستند زیرا پروتئینی به نام کلاسترین را به مقدار زیاد تولید می کنند. بنابراین فیبروبلاست های مشتق از مغز استخوان پر از رگ بوده و سریع تر از تومور هایی که فقط حاوی فیبروبلاست های مشتق از سینه هستند، رشد می کنند.

Erez و همکارانش متوجه شدند که در سرطان سینه انسانی نیز فیبروبلاست هایی که PDGFRα ندارند، وجود دارند که نشان می دهد تومورهای انسانی نیز ممکن است از سلول های مشتق از مغز استخوان استفاده کنند. علاوه بر این آنها دریافتند که تومورهایی که به مقدار کمتری PDGFRα دارند، کشنده تر هستند. درنتیجه استفاده از فیبروبلاست های مشتق از مغز استخوان یکی از مراحل مهم پیشرفت سرطان سینه است.

Erez گفته است:

مطالعات ما نشان می دهد که استفاده از فیبروبلاست های مشتق از مغز استخوان برای رشد تومور بسیار مهم است؛ زیرا تشکیل عروق را افزایش می دهد. آشنایی هرچه بیشتر با اعمال فیبروبلاست های مرتبط با سرطان سینه می تواند پایه ای برای ایجاد دستکاری های جدید درمانی باشد که فیبروبلاست های حاصل از مغز استخوان و همچنین خود سلول های سرطانی را مورد هدف قرار می دهد.
97/03/10 11:25
کلبه دوستانه , kolbeh_doostaneh
آمار وحشتناک هستند. برای مثال، یکی از هر هشت زن آمریکایی در طول زندگی خود به سرطان سینه دچار می شود. این یعنی امسال در آمریکا 232 هزار زن متوجه خواهند شد که به این بیماری مبتلا هستند. سرطان سینه بعد از.......................................
✿ کـــاربر عزیــز و گرامی █ جــزیـیات این مطلب را در لینــک زیـــــر || ▼ || بخوانید
96/12/23 20:44
طنز و سرگرمی  اجتماعی , yahoo2014
96/07/16 19:08
گروه کاتی صنعت , katigroup
متاسفانه عادات غذایی نادرست، تغییرات هورمونی ناشی از این عادات ، شرایط آب و هوایی و... در جوامع امروزی باعث افزایش ابتلا به بیماریهای خاص شده است و در این میان سرطان پستان گریبانگیر بیشتر خانمها شده است.

حال آنکه می توان با رعایت یک رژیم غذایی سالم این بیماری را نه درمان قطعی، بلکه تا میزان زیادی تحت کنترل در آورد.

مطابق با مطالعات جامع انجام شده در این زمینه با رویکرد ارتباط بین دریافت مواد خوراکی و تغذیه و درمان یا کنترل انواع سرطان چندین راهکار تغذیه ای بیان شده است.
بر این اساس وابستگی بین رژیم غذایی و سرطان پستان باعث شد که تحقیقات بیشتر بر پایه کشف رژیم ضد سرطان استوار باشد و نشان داد که میوه ها و سبزیجات و همه دانه های خوراکی و غلات و مواد غذایی گیاهی در افزایش ایمنی بدن در برابر سرطان و یا در صورت ابتلا کمک به کنترل آن تاثیر بسزایی دارد.

این مواد با داشتن انواع ویتامینها و مواد معدنی و نیز آنتی اکسیدانها در از بین بردن سلولهای سرطانی به ارگانیسم بدن کمک شایانی می کند . داشتن یک رژیم غذایی مناسب علاوه بر داشتن مواد لازم، به کنترل وزن می انجامد و نداشتن اضافه وزن از جمله مهمترین عوامل کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان است.
اما یک رژیم غذایی خوب چه موادی را شامل می شود؟

سبزیجات از دسته کلم ها

محققان بیان می کنند که خوردن این سبزیجات از قبیل کلم برگ، بروکلی، کلم بروکسل (فندقی) و کلم کرنب ( نوعی از کلم) در طول ۳۶ ماه اول بعد از تشخیص سرطان پستان در افراد طبق آمار زیر موثر بوده است:

۶۲ درصد کاهش خطر مرگ و میر کلی

۶۲ صد کاهش خطر مرگ در اثر سرطان پستان

۳۲ درصد کاهش خطر عود و بازگشت دوباره سرطان پستان پس از درمان های دارویی و شیمی درمانی

لبنیات کم چرب

تحقیقات انجام شده در کالیفرنیا نشان داده کسانی که روزانه یک وعده یا بیشتر لبنیات پرچرب مصرف می کنند، ۴۹ درصد بیشتر از سایرین در معرض خطر مرگ ناشی از سرطان پستان هستند.

همین آمار در بین خانمها بیانگر این است خانمهایی که میزان بیشتری لبنیات پرچرب مصرف نموده اند، ۶۴ درصد بیشتر در معرض مرگ ناشی از سرطان پستان یا پیشرفت آن بوده اند، پس مصرف چربی ها و لبنیات پرچرب را کم کنید.

محققین موسسه بین المللی تحقیقاتی سرطان کالیفرنیا همچنین خبر از ارتباط مستقیم استفاده از غذاهای پرچرب و ابتلا به سرطان پستان می دهند و بیان می کنند که با دو برابر کردن میزان چربی در رژیم غذایی پیشرفت سرطان ۱۵ درصد افزوده خواهد شد.

مواد غذایی با رنگهای روشن

کاروتینوییدها(عناصر شیمیایی مانند آهن که به مقدار کم برای رشد لازمند ولی نبودشان در عملکرد ارگانهای بدن ایجاد اختلال می کند ) ریزخوراکی هایی هستند که به مواد حاوی خودشان رنگ دانه های زرد متمایل به نارنجی و قرمز می دهند مانند میوه ها و سبزیجاتی از قبیل هویج، زرد آلو، انبه، کدو، پاپایا (خربزه درختی) را در برنامه غذایی خود بگذارید.

لیکوین یک کاروتینویید است که در گوجه فرنگی، هندوانه و دارابی صورتی رنگ یافت می شود. طبق مطالعات انجام شده این عناصر شیمیایی و ریز خوراکها خواص ضد سرطانی دارند که از پیشرفت تومور و سرطان جلوگیری می کنند. در صورت ابتلا به سرطان پستان این قوانین را در رژیم غذایی تان رعایت کنید و اثرات اعجاب انگیزش را ببینید .

و در پایان باید تاکید کرد مشورت با یک کارشتان و متخصص تغذیه را در صورت ابتلا به سرطان پستان فراموش نکنید.
این افراد برای تغییر رژیم و ترک عادتهای غلط تغذیه ای تان به شما کمک خواهند کرد. رعایت رژیم خصوصا در مواقع خاص ابتلا به انواع بیماریها نوعی چالش محسوب می شود که برای موفقیت در این زمینه نیازمند رهنمودهای یک متخصص هستید . او می تواند علاوه بر تغییر عادات غذایی شما در استمرار آن نیز یاری تان کند.

منبع : سلامت نیوز
96/06/12 16:48
اینفوسلامت , infoSalamatCloob
مراقبت های لازم در خانه برای زنان مبتلا به سرطان سینه

با چند تغییر ساده محیط خانه را برای درمان سرطان سینه مهیا کنید!

96/03/7 15:52
محمد هادیزاده , dr_hadizadeh
سرطان سینه ، بیماری قدیمی است ، که برای بار اول درسه هزار سال پیش از میلاد مسیح ، به وسیله مصریان قدیم ، توصیف شد . همچنین در پزشکی قدیم یونان ، چین ، هند ، روم و ایران مطالعات بسیاری در مورد دلایل پیدایش سرطان سینه ، پیشگیری و درمان آن انجام شده است .

امروزه سرطان سینه ، شایع ترین نوع سرطان در بانوان است ، که همین امر باعث اهمیت ویژه ی این سرطان شده است ، بنابراین آگاهی در مورد بیماری برای بانوان ضروری می باشد .

بدن انسان از سلول ساخته شده است و به طور معمول با تکثیر سلول ، سلول های تازه ، جایگزین سلول های مرده و پیر می شوند . زمانی که سرطان بروز می کند ، فرآیند رشد وتکثیر سلول ها ، از کنترل خارج گردیده و تعداد بسیار زیادی سلول جدید تولید می شود و به تدریج موجب ایجاد توده و تومور سرطانی می شود .

با اینکه آقایان از ابتلا به سرطان سینه مستثنی نیستند ، این بیماری تقریباً مختص به بانوان بوده و 99 درصد از مبتلایان به سرطان سینه را بانوان تشکیل می دهند .

سرطان سینه

علل ابتلا به سرطان سینه :

سوابق فامیلی در ابتلا به سرطان سینه مخصوصا در مادر ، خواهر و یا دختر
سابقه ی سرطان پستان در خود فرد
زایمان اول در سن بالاتر از 35 سالگی
بلوغ زودرس
نازایی
چاقی بیش از حد به ویژه پس از یائسگی
کم تحرکی یا بی تحرکی ( افرادی که فعالیت فیزیکی کمی دارند . )
استفاده زیاد از نمک و چربی حیوانی و چربی هایی که اسید چرب با تراس بالا دارند .
مبتلا بودن به برخی بیماری های خوش خیم پستان
سابقه ی تابش زیاد اشعه به قفسه سینه
استعمال سیگار ، قلیان و تریاک و نوشیدنی های الکلی
لازم به ذکر می باشد که موارد گفته شده به معنی ابتلای قطعی بیمار به سرطان پستان نیست و تنها این عوامل احتمال مبتلا شدن را افزایش می دهند .

سرطان سینه

علائم سرطان سینه

توده و یا تومور سینه :
توده های مشکوک به سرطان در هنگام لمس به صورت سفت ، گاهی غیر متحرک و یا چسبندگی به اطراف لمس می شوند و اغلب این توده ها بدون درد می باشند و خوش خیم و بد خیم بودن آن ها را پزشک تشخیص می دهد .

ترشح از نوک پستان :
ترشحات از پستان می تواند به رنگ های مختلفی باشد .ترشح خونی و یا آبکی که به صورت خود به خودی و از یک پستان خارج می شود احتمال سرطان را افزایش می دهد .

تغییرات پوست پستان :
این تغییرات شامل ایجاد فرو رفتگی و کشیدگی در سینه می شوند که ممکن است دال بر سرطان باشند.

سرطان سینه

تغییرات نوک پستان :
در برخی افراد امکان دارد نوک پستان بعد از شیردهی یا پس از دوران بلوغ دچار فرورفتگی شود که به طور معمول به صورت خود به خودی یا با دستکاری فرد به حالت اول باز می گردد اما در مبتلایان به سرطان پستان این فرورفتگی ثابت است .

بزرگ بودن غدد لنفاوی زیر بغل :
بزرگی غدد لنفاوی زیر بغل ممکن است به دلیل التهاب ها و ضربه به دست و یا پستان باشد لذا این حالت از ابتدا نگران کننده نیست .

تغییر اندازه پستان ها :

مواقع در مبتلایان به سرطان سینه یک سینه به طور واضحی بزرگتر به نظر می رسد و حتما باید مورد معاینه قرار گیرد البته به طور طبیعی نیز دو پستان کاملا یک اندازه نیستند .

تورم یک طرفه بازو و اندام فوقانی :

وقتی که با تهاجم سلول های سرطانی به عروق لنفاوی زیر بغل و انسداد مسیر لنف مواجه شویم ، تخلیه مایع لنف اندام فوقانی در یک طرف دچار اختلال شود ، آن اندام ورم میکند .

متاستاز:

تهاجم به اعضای دیگر یا متاستاز از دیگر علائم بروز سرطان سینه می باشد ، به طوری که فرد با بروز درد های استخوانی ، درگیری های ریوی – تنفسی ، زردی یا مشکلات کبدی و… مواجه می گردد و تنها با ارزیابی اندامی که علائم دارد می تواند بیماری را تشخیص داد .

روش هایی برای تشخیص زودرس سرطان سینه :

خود آزمایی پستان
معاینه پستان توسط پزشک
ماموگرافی
96/03/7 15:49
محمد هادیزاده , dr_hadizadeh
سرطان پستان ممکن است در مردان ایجاد شود. در مردان، در هر سنی، احتمال ایجاد سرطان پستان وجود دارد ولی معمولاً در سنین بین 60 و 70 سال تشخیص داده می‌شود. سرطان پستان در مردان کم‌تر از 1 درصد از همۀ موارد سرطان پستان را شامل میشود.( سرطان پستان در آقایان )

سرطان پستان در مردان، بیماری‌ است که سلول‌های بدخیم (سرطانی) در بافت پستان تشکیل می‌شوند.

انواعی از سرطان پستان در مردان شامل موارد زیر است:

کارسینوم ارتشاحی مجاری شیری: سرطانی که به آن سوی سلول‌های لایه پوشاننده مجاری گسترش یافته است. اکثر مردان مبتلا به سرطان پستان، این نوع سرطان را دارند.
کارسینوم درجا مجاری شیری: سلول‌های غیرعادی که در جدار مجرا یافت می‌شود؛ این نوع سرطان، سرطان داخل مجرا هم نامیده می‌شود.
سرطان التهابی پستان: نوعی از سرطان که در آن پستان‌ها قرمز و متورم به‌نظر می‌رسند و گرمی احساس می‌شود.
بیماری پاژه نوک پستان: توموری که از مجاری نزدیک نوک پستان تا سطح نوک پستان رشد کرده است.
کارسینوم لوبولار درجا (سلول‌های غیرعادی موجود در یکی از لوب‌ها یا بخش‌های پستان)، که گاهی در زنان ایجاد می‌شود، در مردان دیده نشده است.( سرطان پستان در آقایان )

عوامل خطر(ریسک فاکتورها)

هر چیزی که خطر ابتلا به یک بیماری را افزایش دهد، عامل خطرزا نامیده می‌شود. داشتن عوامل خطرزا به این معنی نیست که شما مبتلا به سرطان خواهید شد و نداشتن عوامل خطرزا به معنی مبتلا نشدن به سرطان نیست. آنها که فکر می‌کنند در معرض خطر هستند، باید با پزشک خود مشورت کنند. بعضی از این ریسک فاکتورها عبارتند از:

قرار گرفتن در معرض پرتو (تشعشع)
ابتلا به یک بیماری که با مقادیر بالای استروژن در بدن مربوط است، مثل سیروز کبدی یا سندرم کلاین فلتر (یک اختلال ژنتیک)
داشتن چندین خویشاوند زن مبتلا به سرطان پستان، به‌خصوص خویشاوندانی که در ژن BRCA-2 آنها تغییری وجود دارد.
تشخیص

در سرطان پستان مردان، ممکن است توده‌ها و سایر علائم ایجاد شوند. سایر وضعیت‌ها نیز می‌تواند باعث بروز علائمی مشابه شوند. اگر تغییراتی در پستان‌ها مشاهده شود، پزشک باید آن را معاینه کند.

برای تشخیص آزمایش‌ها و روش‌های زیر ممکن است به‌کار رود:

نمونه‌برداری: برداشت سلول‌ها یا بافت‌ها به نحوی که توسط آسیب‌شناس برای بررسی علایم سرطان در زیر میکروسکوپ قابل دیدن باشند. انواع نمونه برداری عبارتند از:

نمونه‌برداری با سوزن نازک (FNA): برداشت بافت یا مایع با استفاده از یک سوزن نازک.
نمونه‌برداری با سوزن ضخیم: برداشت بافت با استفاده از یک سوزن پهن.
نمونه‌برداری با برش: برداشت کل توده بافت.

آزمایش گیرنده‌های استروژن و پروژسترون: آزمایشی است برای اندازه‌گیری میزان گیرنده‌های پروژسترون و استروژن (هورمون‌ها) در بافت سرطانی. اگر در پستان، سرطان تشخیص داده شود، بافت تومور، برای تشخیص اینکه آیا استروژن و پروژسترون می‌توانند بر روی رشد سرطان تأثیر بگذارند یا نه، در آزمایشگاه بررسی می‌شود. نتایج این آزمایش نشان می‌دهد که آیا هورمون‌درمانی می‌تواند رشد سرطان را متوقف کند یا نه.

تست HER-2: تستی برای اندازه‌گیری میزان HER-2 در بافت پستان. HER-2 یک پروتئین فاکتور رشد است که سیگنالهای رشد را به سلول‌ها ارسال می‌کنند. وقتی سرطان تشکیل می‌شود، سلول‌ها ممکن است مقدار زیادی از این پروتئین بسازند که موجب رشد سلول‌های سرطانی بیش‌تر می‌شود.( سرطان پستان در آقایان )

اگر در پستان، سرطان تشخیص داده شود، بافت غده در آزمایشگاه بررسی می‌شود تا بفهمیم مقدار زیادی HER-2 در سلول‌ها وجود دارد یا نه. نتایج آزمایش نشان می‌دهد که آیا درمان آنتی‌بادی تک‌دودمانی می‌تواند رشد سرطان را متوقف کند یا نه.

درمان

گونه‌های متعددی از درمان برای مردان مبتلا به سرطان پستان وجود دارد. بعضی درمان‌ها استاندارد هستند (درمان‌های رایج) و بعضی از انواع درمان در حال آزمایش شدن در پژوهش‌های بالینی هستند. پژوهش‌های بالینی درمان مطالعه‌های تحقیقاتی هستند که به پیشرفت درمان‌های متداول کمک می‌کنند یا اطلاعاتی دربارة درمان‌های جدید بیماران مبتلا به سرطان به‌دست می‌آورند. وقتی پژوهش‌های بالینی نشان دهند که یک درمان جدید بهتر از درمان استاندارد است، آن درمان جدید احتمالاً به درمان استاندارد تبدیل می‌شود.

برای بعضی از بیماران، شرکت در پژوهش‌های بالینی ممکن است بهترین انتخاب درمان باشد. بسیاری از درمان‌های استاندارد امروزی بر پایة پژوهش‌های بالینی گذشته بنا شده‌اند. بیمارانی که در پژوهش‌های بالینی شرکت می‌کنند، یا درمان استاندارد دریافت می‌کنند یا جزء اولین کسانی هستند که درمان جدید را تجربه می‌کند.

بیمارانی که در پژوهش‌های بالینی شرکت می‌کنند به بهبود روش‌های درمان سرطان در آینده هم کمک می‌کنند. حتی زمانی‌که پژوهش‌های بالینی به درمان‌های جدید مؤثر نمی‌انجامند، اغلب به پرسشهای مهمی پاسخ می‌گویند و به حرکت رو به جلوی تحقیقات کمک می‌کنند.

بعضی پژوهش‌های بالینی فقط بیمارانی را در برمی‌گیرند که هنوز درمانی دریافت نکرده‌اند. سایر پژوهش‌ها درمان را برای بیمارانی آزمایش می‌کنند که سرطان آنها بهبود نیافته است. پژوهش‌های بالینی‌ای هم وجود دارند که راه‌های جدید جلوگیری از بازگشت (عود) سرطان یا کاهش عوارض جانبی درمان سرطان را ارزیابی می‌کنند.

چهار نوع درمان متعارف (استاندارد) برای درمان مردان مبتلا به سرطان پستان به‌کار می‌رود:

جراحی

جراحی برای مردان مبتلا به سرطان پستان معمولاً پستان‌برداری رادیکال اصلاح شده

Modified Radical Mastectomy است. (برداشت پستان، تعداد زیادی از غدد لنفاوی زیر بغل، حاشیه بالای ماهیچه‌های قفسة سینه و گاهی قسمتی از ماهیچه‌های دیواره قفسه سینه).

جراحی نگهدارنده پستان، جراحی ای برای برداشت سرطان است نه برداشت خود پستان که این جراحی نیز برای بعضی مردان مبتلا به سرطان پستان انجام می‌شود. توده‌ برداری برای برداشت تومور و مقدار اندکی از بافت طبیعی اطراف آن استفاده می‌شود. بعد از جراحی، پرتودرمانی تجویز می‌شود تا هرگونه سلول‌های سرطانی باقی‌مانده از بین بروند.

شیمی‌درمانی

شیمی‌درمانی نوعی درمان سرطان با استفاده از داروها است که رشد سلول‌های سرطانی را با کشتن سلول‌ها یا توقف تقسیم آنها، متوقف می سازد. وقتی شیمی‌درمانی به‌صورت خوراکی دریافت می‌شود یا به داخل رگ یا ماهیچه تزریق می‌شود، داروها وارد جریان خون می‌شوند و می‌توانند بر سلول‌های سرطانی سراسر تأثیر بگذارند (شیمی‌درمانی سیستمیک. وقتی شیمی‌درمانی به‌طور مستقیم در کانال نخاعی، یک اندام یا حفره بدن مثل شکم انجام می‌شود، داروها به‌طور عمده بر سلول‌های سرطانی همین نواحی اثر می‌گذارند (شیمی‌درمانی موضعی). روش تجویز شیمی‌درمانی به نوع و مرحلة سرطان در حال درمان بستگی دارد.( سرطان پستان در آقایان )

هورمون‌درمانی

هورمون‌درمانی نوعی درمان سرطان است که در آن هورمون‌ها از بین می‌روند یا عملکرد آنها مسدود و رشد سلول‌های سرطانی متوقف می‌شود. هورمون‌ها مواد ساخته شده توسط غدد هستند و یا گردش خون، در بدن جریان می‌یابند. بعضی هورمون‌ها می‌توانند موجب رشد سرطان‌های معینی شوند. اگر آزمایش‌ها نشان دهند که در سلول‌های سرطانی مناطقی وجود دارد که هورمون‌ها قادرند به آنها وصل شوند (گیرنده‌ها)، از داروها، جراحی با پرتودرمانی برای کاهش تولید هورمون‌ها یا توقف عملکرد آنها استفاده می‌شود.

پرتودرمانی

پرتودرمانی نوعی درمان است که در آن از پرتوهای ایكس (X) با انرژی بالا یا سایر انواع پرتو برای کشتن سلول‌های سرطانی یا جلوگیری از رشد آنها استفاده می‌شود. دو نوع پرتودرمانی وجود دارد. پرتودرمانی خارجی که با استفاده از یک دستگاه خارج از بدن، پرتو به طرف تودة سرطانی فرستاده می‌شوند. پرتودرمانی داخلی که با استفاده از مواد رادیواکتیو موجود بر روی سوزن‌ها، لوله‌های نازک، دانه‌ها (Seeds)، سیم‌ها یا کاتترها مستقیماً داخل یا نزدیک سرطان قرار می‌گیرند. تجویز نوع پرتودرمانی به نوع و مرحلة سرطان در حال درمان بستگی دارد.( سرطان پستان در آقایان )
96/03/7 15:46
محمد هادیزاده , dr_hadizadeh
نتایج تحقیقات پژوهشگران واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی که با همکاری محققان انستیتوپاستور ایران بر روی اثرات پلاسما در درمان سرطان پستان انجام شده است، نشان می‌دهد پلاسمای سرد در فاز کشت سلولی، قادر به از بین بردن سلول‌های سرطانی است، بدون آن که آسیبی به سلول‌های سالم وارد کند.( روشی جدید در درمان سرطان پستان به جای شیمی‌درمانی )

فرحناز یزدان‌طلب، از محققان این طرح در گفت‌وگو با ایسنا، پلاسما را یکی از روش‌های درمانی نوین در درمان بسیاری از سرطان‌ها دانست و گفت: در این مطالعات که با عنوان «بررسی روش پلاسمای اتمسفری سرد در درمان سرطان پستان» اجرایی شد، اثرات پلاسما اتمسفری سرد را بر روی سلول‌های سرطانی پستان مورد بررسی قرار دادیم.

وی هدف از این تحقیق را بررسی مهار رشد سلول‌های سرطانی پستان با استفاده از پلاسما جت اتمسفری سرد دانست و افزود: این مطالعات بر روی سلول‌های سرطان پستان رده MDA-MB-231 انجام شد.

به گفته این محقق، سلول‌های سرطانی دارای رده‌های متفاوتی هستند که این پروژه تحقیقاتی بر روی رده سلولی سرطان سینه به نام MDA-MB-231 متمرکز بوده است.

یزدان طلب با بیان این‌که پلاسمایی که شناخته شده است، پلاسمای موجود در جو با دمای بسیار زیاد است، ادامه داد: ولی در این پروژه که با همکاری انستیتو پاستور اجرایی شد، درصدد بودیم تا عملکرد پلاسمای سرد را مورد مطالعه قرار دهیم؛ چراکه اثرات آن چندان شناخته شده نیست.

این محقق با اشاره به مطالعات محققان بین‌المللی در این زمینه، یادآور شد: در خصوص مکانیزم اثرات پلاسمای سرد بر روی سلول‌های سرطانی مطالعات وسیعی در آمریکا انجام شده و نتایج به دست آمده حاکی از آپوپتوز (مرگ سلولی) سلول‌های سرطانی خواهد شد.

وی به بیان جزئیات مطالعات انجام شده در این زمینه پرداخت و یادآور شد: در این پژوهش از گاز هلیوم برای ایجاد پلاسما در دمای اتاق به صورت تابش نقطه‌ای در سه زمان مختلف ۶۰، ۹۰ و ۱۲۰ ثانیه استفاده شد و با استفاده از آزمایش سمیت سلولی (MTT) درصد زنده ماندن سلول‌های تیمار شده مورد بررسی قرار گرفت.

یزدان طلب با تاکید بر این که این مطالعات در فاز کشت سلولی انجام شده است، به نتایج بدست آمده اشاره و اظهار کرد: نتایج به دست آمده نشان داد که پلاسمای سرد هیچ اثری بر روی سلول‌های سالم پستان ندارد.

وی ادامه داد: این مطالعه نشان داد که با افزایش زمان تابش، میزان زنده ماندن سلول‌های سرطانی درمان شده با پلاسما کاهش یافت. همچنین بر اساس نتایج این مطالعه، زمان بهینه تابش پلاسما برای از بین بردن سلول‌های سرطانی ۹۰ ثانیه است.

یزدان‌طلب با بیان اینکه نتیجه این مطالعه نشان می‌دهد که استفاده از پلاسمای اتمسفری سرد می‌تواند روش درمانی مناسبی برای سلول‌های سرطانی باشد، اضافه کرد: سرطان سینه از شایع‌ترین انواع سرطان و دومین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان در میان زنان است؛ از این رو در سال‌های اخیر روش‌های نوینی برای کاهش عوارض جانبی و اختصاصی برای درمان‌ این بیماری ارائه شده است تا از این طریق تنها بافت توموری مورد تهاجم قرار گیرد و سلول‌های سالم از گزند اثرات جانبی درمان در امان بمانند.

وی تکنیک پلاسمای فیزیکی غیرحرارتی را یکی از روش‌های غیرتهاجمی برای درمان سرطان توصیف کرد و یادآور شد: در فرد مبتلا به سرطان که توده سرطانی از بدن وی خارج شده است، برای جلوگیری از متاستاز (رشد) سلول سرطانی، می‌توان با اعمال پلاسما به بافت و اطراف آن اقدام به از بین بردن سلول‌های سرطانی کرد، بدون آنکه به سلول‌های سالم آسیبی وارد شود.

به گفته وی این روش می‌تواند جایگزین روش‌های شیمی درمانی شود.

96/03/7 15:44
محمد هادیزاده , dr_hadizadeh
ژنیکوماستی به بزرگی پستان در آقایان گفته می شود که ممکن است دردناک بوده و اغلب نامتقارن یا یکطرفه باشد. فیزیولوژی آن پیچیده بوده و علت آن مادرزادی یا اکتسابی می باشد.( ژنیکوماستی چیست )

سرطان سینه در مردان بیماری خیلی نادری است. این امر احتمالا مربوط به میزان کمتر بافت پستانی و نیز این واقعیت است که مردان مقادیر کمتری از هورمونهایی همچون استروژن را که مشخص شده ایجاد سرطان پستان در زنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، تولید می‌کنند. بهر حال از هر ۱۰۰ مورد سرطان سینه تنها یک مورد آن در مردان مشاهده می‌شود و در میان یک میلیون مرد تنها ۱۰ نفر دچار این بیماری می‌شوند.

مردان به علت ناآگاهی از علائم سرطان سینه و یا احساس خجالت از طلب کمک در اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند. سالانه حدود ۲۵۰ مرد مبتلا به سرطان سینه در انگلیس تشخیص داده می‌شوند، در حالی که ۷۰ نفر در اثر آن فوت می‌کنند اما نیمی از مردان بیمار تا زمانی که سرطانشان به مرحله پیشرفته نرسیده تشخیص داده نمی‌شوند. به گفته محققان در صورت تشخیص زود هنگام ، احتمال بهبود کامل در مرد مبتلا به سرطان سینه ۷۵ تا ۱۰۰ درصد است در حالی که با پیشرفت این میزان به ۳۰ درصد تنزل می‌یابد.

نگرانی عمده این است که بسیاری از افراد در این‌باره اطلاع کافی ندارند. معمولا مدت زمان بین مشاهده توده و مراجعه مردان به پزشک حدودا ۱۶ ماه است. مشکل این است که مردان چنین فکری نمی‌کنند. این بدان معنی است که وقتی آنها بالاخره به بیمارستان می‌رسند سرطان سینه آنقدر پیشرفت کرده که شانس زنده ماندن به میزان زیادی تقلیل یافته است. اما در صورتی که زود تشخیص داده شود درمان سرطان سینه در مردان نیز مانند زنان امکان پذیر است.
96/01/19 15:30
ادمین اینفوسلامت , infosalamat
درمان سرطان سینه‌ی تهاجمی

با روش‌های مختلف درمان سرطان سینه آشنا شوید

روش‌های مختلفی برای درمان سرطان سینه‌ی تهاجمی وجود دارند، همچنین عوامل مختلفی نحوه‌ی درمان پیشنهاد شده توسط پزشک به بیمار را تحت تأثیر قرار می‌دهند. اینفوسلامت در این مطلب که از سایت معتبر webmd ترجمه شده است شما را با انواع روش‌های درمان این بیماری آشنا می‌کند.

96/01/19 15:20
ادمین اینفوسلامت , infosalamat
آیا با درجه‌بندی تومورهای سرطان سینه آشنایی دارید؟

درجه‌بندی تومورهای سرطان سینه به چه منظور انجام می‌شود؟
یکی از راه‌های مقابله با سرطان سینه و سرطان سینه مهاجم، جراحی و برداشتن تومور است. بعد از جراحی و برداشته شدن تومور، پزشکی آن را آزمایش کرده و درجه‌بندی می‌کند.
goo.gl/3SckBe