نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

نتایج جستجو : سرطان - 392 مطلب

99/11/6 14:32
مشهد نارنجی  , habib_atashpanjeh
توضیحات
کتاب ژن درمانی تومورهای سرطانی در ۵۹۰ صفحه توسط انتشارات آموزشی و پژوهشی بوعلی منتشر شده است.

سرطان در نتیجه تقسیم غیرقابل کنترل سلول‏ها بوجود می آید که این خود در نتیجه عوامل محیطی و اختلالات ژنتیکی حاصل می شود. چهار دسته از ژن‏های کلیدی که در هدایت سلول‏های سرطانی نقش دارند شامل آنکوژن‏ها، ژن‏ها مهار کننده توموری، ژن‏های ترمیم کننده DNA و ژن‏های آپوپتوزی هستند. چنانچه یک جهش ژنتیکی در سلول رخ دهد، سلول‏های طبیعی از مسیر خود خارج شده و به سمت سرطانی شدن پیش میرود. از تجمع سلول های سرطانی در کنار هم توده های سرطانی حاصل می شوند.

روش های کلاسیکی که برای درمان تومورهای سرطانی در نظر گرفته می شوند شامل جراحی، شیمی درمانی و اشعه درمانی می باشند. امروزه روش های نوینی از جمله استفاده از سلول های ایمنی و ژن درمانی برای درمان اینگونه بیماری ها در نظر گرفته شده است که تا حدودی در سطوح آزمایشگاهی، مدل های پیش بالینی و بالینی نتایج امیدبخشی را به ارمغان آورده اند.

اثر فوق ترجمه کتاب Gene Therapy of Solid Cancers (Methods and Protocols) از انتشارات Springer می باشد که به همت گروه مترجمین به دست چاپ رسیده است به امید آنکه یک منبع کاربردی معتبر و کامل را برای محققین علاقه مند به تحقیقات حوزه ژن درمانی ارائه نماید.

اکثر فصل ها بر اساس پروتکلهای مرحله به مرحله از استراتژی های ژن درمانی ویژه به همراه ارائه نکات تکنیکی مفید و مختصر اما بسیار آموزنده برای رویکرد خاص آزمایشگاهی یا بالینی، طراحی شده اند. این فصلها با بیان نوآوری ها، تکنولوژی های جدید و رویکردهای ژن درمانی که ارایه می شوند، تکمیل می شوند. علاوه بر این، مسائل مهم در زمینه ژن درمانی بالینی، مانند جنبه های اخلاقی و دستورالعمل های اجرایی در طراحی مطالعات بالینی نیز در نظر گرفته می شوند.

با تشکر

دکتر مسعود سلیمانی

دکتر عباس حاجی فتحعلی
99
99/11/6 13:18
مشهد نارنجی  , habib_atashpanjeh
سرطان یکی از بزرگترین معضل ها و از عوامل اصلی مرگ و میر بسیاری از انسان ها محسوب می شود. تحقبقات گسترده ایی در سرتاسر جهان برای درمان انواع تومورها و سرطان های خونی در حال انجام است. کتاب حاضر ترجمه کتاب Tumors and Cancers-Endocrine glands-Blood-Marrow-Lymph از انتشارات CRC PRESS می باشد که به همت گروه محققین ترجمه شده است.
99/05/14 08:39
کانون فرهنگی وآموزشی بارنج , barenj
گوشت گاو دارای خواص فوق العاده ای برای سلامتی است و می تواند تاثیر مثبتی بر روی سلامتی بدن داشته باشد، ما در این مطلب قصد داریم در رابطه با خواص گوشت گاو بارنج بر روی سلامتی بدن انسان اطلاعاتی را در اختیار شما کاربران عزیز قرار دهیم.

رابطه ی مستقیم گوشت گاو و سلامتی انسان:

همانطور که میدانید گوشت گاو دارای ویتامین ، پروتئین و املاح معدنی بسیار زیادی است که می تواند تاثیر مستقیم و شگفت انگیزی بر روی سلامتی بدن انسان داشته باشد.

جلوگیری از مبتلا شدن به سرطان سینه:

همانطور که میدانید امروزه سرطان سینه در بین زنان شیوع بسیار زیادی پیدا کرده است البته این نکته را فراموش نکنیم که مردان نیز به این بیماری دچار میشوند، گوشت گاو دارای مواد مغذی و اسیدهای بسیار زیادی می باشد که می تواند با سلول های سرطانی علی الخصوص سرطان سینه مبارزه کند و آن ها را شکست دهد همچنین امگا 3 که در این نوع گوشت وجود دارد می تواند از بروز سرطان سینه جلوگیری کند.

جلوگیری از بروز سرطان پروستات:

اگر شما به طور منظم گوشت گاو را مصرف کنید، میتوانید باعث جلوگیری از بروز سرطان پروستات در بدن شوید و از منتشر شدن سرطان پروستات در دیگر قسمتهای بدن به خصوص استخوان ها و غدد لنفاوی جلوگیری کنید.

جلوگیری از لخته شدن خون:

گوشت گاو حاوی مقادیر زیادی از امگا 3 می باشد که میتواند از لخته شدن خون جلوگیری کرده و خطر ابتلا و بروز سکته های قلبی و مغزی را تا حد قابل توجهی کاهش دهد؛ بنابراین سعی کنید که استفاده از گوشت گاو را در رژیم غذایی خود جای دهید.

تولید گلبول های قرمز:

همان طور که می دانید گوشت گاو حاوی پروتئین بسیار زیادی است که این پروتئین ها می توانند علاوه بر تولید گلبول سفید در تولید گلبولهای قرمز نیز تاثیر بسزایی داشته باشند، بنابراین این گوشت را می توان یک منبع عالی برای تولید گلبول های قرمز در بدن دانست.

تقویت کننده ذهن:

حتماً شنیده اید که امگا 3 می تواند یکی از مواد اصلی برای تقویت ذهن باشد و همچنین اینکه می تواند بر روی غشای سلولی و سیستم عصبی تاثیر مستقیم بگذارد، امگا 3 را در مواد غذایی مختلفی بیابید و در نهایت یکی از مواد غذایی که می توانید امگا 3 بسیار زیادی را در آن مشاهده کنید گوشت گاو است.

سعی کنید که آن را به طور منظم در رژیم غذایی کودکان خود جای دهید زیرا علاوه بر این که حاوی امگا 3 بسیار زیادی است حاوی مقادیر بسیار زیادی از پروتئین و کلسیم نیز می باشد که می تواند بر روی روند رشد کودک تاثیر مستقیم بگذارد.

تاثیر مستقیم در دوران بارداری:

همان طور که می دانید بارداری یکی از حساس ترین دوره های زندگی هر فردی می باشد و مادر باید در طول دوران بارداری تمامی مواد مغذی را به طور کامل دریافت کند تا سلامت مادر و جنین به خطر نیفتد، یکی از مواد مغذی که باید در طول دوران بارداری مورد استفاده قرار بگیرد گوشت گاو می باشد.

زیرا: این گوشت حاوی ویتامین ها پروتئین ها مواد و املاح معدنی بسیار زیادی است که با مصرف در سطح آن می توان سلامت مادر و سلامت جنین را تضمین کرد همچنین اینکه میتواند بر روی رشد ذهن جنین نیز تاثیر مستقیمی بگذرد.

سلامتی پوست:

همانطور که پیشتر گفتیم گوشت گاو حاوی مقادیر بسیار زیادی از پروتئین می باشد که می تواند بر روی سلامتی بدن تاثیر مستقیم داشته باشد اما یکی از تاثیراتی که مصرف پروتئین می تواند بر روی بدن انسان داشته باشد، از بین بردن مشکلات پوستی و بازسازی سلولهای پوست می باشد؛ همچنین که پروتئین موجود در این نوع گوشت می تواند بر روی درمان سریع زخم ها تاثیر مستقیم بگذارد.
----------------------------------------
کانون فرهنگی و آموزشی فروشگاه بارنج
www.barenj.ir
۰۲۱۹۱۰۱۱۰۰۱
فروشگاه محصولات پروتئینی بارنج
پاسخگویی 24 ساعته
99/05/10 15:07
ایمپلنت تهران , implanttehran
سرطان دهان اشاره به انواع سرطان هایی دارد که می تواند هر قسمتی از دهان از جمله لب، زبان، لثه، گونه و کام را تحت تاثیر قرار دهد. بسیاری از این سرطانها کارسینوم سلول سنگفرشی هستند که سرطان یک لایه خاصی از سلول های پوششی موجود در پوست و غشاهای مخاطی است. این تومورها می توانند به سرعت گسترش یابند. سرطان ممکن است علاوه بر رشد سریع و بزرگ شدن موضعی، از طریق سیستم لنفاوی به مناطق دیگر بدن نیز گسترش یابد (متاستاز).
----------------------------------------------------------------------------------------------
علل ایجاد سرطان دهان چه چیزهایی هستند؟

استفاده از توتون و تنباکو بزرگترین عامل خطر برای سرطان دهان است. افرادی که از این محصولات استفاده می کنند در حدود 50 برابر بیشتر از جمعیت کلی به سرطان لب ها، لثه و پوشش گونه مبتلا می شوند.
افراد سیگاری و افرادی که الکل می نوشند نیز نسبت به غیر سیگاری ها و غیر الکلی ها، احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان دهان دارند.
قرار گرفتن در معرض آفتاب خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد. همچنین می تواند خطر ابتلا به سرطان دهان و لب را افزایش دهد.
عفونت با ویروس HPV می تواند منجر به سرطان دهان شود.
سیستم ایمنی سرکوب شده خطر ابتلا به سرطان دهان را افزایش می دهد.
بهداشت ضعیف دهان و دندان که منجر به بیماری لثه (پریودنتیت) شود عامل کمک کننده در ایجاد تومورهای دهان شناخته شده است.

حتی با وجود نداشتن عوامل خطر فوق ممکن است شما به تومور دهان دچار شوید. این ممکن است به علت یک عامل خطر ژنتیکی کشف نشده باشد
---------------------------------------------------
چگونه سرطان دهان تشخیص داده می شود؟

تومورهای دهان ممکن است در ابتدا به صورت یک ضایعه یا زخم دهان که ظرف چند هفته التیام نمی یابد خود را نشان دهند. این ضایعات معمولا سفید هستند، اما می توانند به صورت تکه های قرمز یا تیره تر نیز بروز نمایند. ضایعه ممکن است به صورت یک برجستگی بزرگ احساس شود، و یا به صورت یک زخم فرورفته با لبه های سخت دیده شود. دندانپزشک برای بررسی این علائم و خونریزی های غیر قابل توضیح به معاینه دهان و غدد لنفاوی می پردازد. هر گونه منطقه مشکوک در دهان را می توان توسط بیوپسی (نمونه برداری) بررسی کرد.
--------------------------------------
آیا سرطان دهان قابل درمان است؟

بله، سرطان دهان را می توان با موفقیت جهت کاهش دادن، متوقف کردن و یا از بین بردن تومور و متوقف کردن گسترش آن درمان نمود. درصد موفقیت درمانی برای سرطان دهان با تشخیص زود هنگام در حدود 90 درصد است. ولی متاسفانه، فقط 50 درصد بیماران مبتلا به این سرطان، قبل از آن به بافت های دیگر گسترش یابد تشخیص داده می شوند. میزان بقای پنج ساله برای سرطان دهان تنها 55 درصد است، زیرا تاخیر در تشخیص بسیار شایع است.

اغلب جراحی برای برداشتن و حذف تومورهای دهان توصیه می شود. این امر ممکن است بسته به مرحله و میزان گسترش سرطان با پرتو درمانی و / یا شیمی درمانی همراه باشد.
----------------------------------------
مرکز آموزش مطب دکتر دهقان
implanttehran.com
02122140348
پاسخگویی 4 عصر الی 8 شب
99/04/25 15:51
زنان سلامتی , zananvasalamati

سرطان دهانه رحم نوعی سرطان در ناحیه ورودی رحم می باشد که در بین خانم ها بسیار رایج است و می تواند کشنده باشد. سالانه بیش از 4000 خانم در امریکا در اثر این بیماری فوت می شوند. اما جالب است بدانید براساس سازمان بهداشت جهانی اگر واکسیناسیون HPV انجام شود، سالانه هزاران نفر نجات داده می شوند. بنابراین مهم است که شما بانوان اومایی نیز اطلاعات کافی نسبت به این سرطان داشته باشید تا در صورت مشاهده هر گونه علائم آن سریعا به پزشک مراجعه کرده و ضمن جلوگیری از پیشروی آن مورد درمان قرار بگیرید. با ما در این مقاله همراه باشید تا شما را به طور کامل با سرطان رحم آشنا کنیم.

در این مقاله می خوانیم:

علت سرطان دهانه رحم علائم سرطان دهانه رحم تست و تشخیص احتمالی درمان سرطان رحم پیشگیری از سرطان دهانه رحم ع
ادامه مقاله را در لینک مطالعه فرمایید
98/08/18 21:52
علی رضایی , novinrahro

سرطان دهانه رحم یکی از بیماری‌هایی است که با روتین پاپ اسمیر و معاینات فیزیکی به راحتی قابل پیشگیری است. اگر متوجه هر گونه از این علائم شدید باید زودتر به پزشک مراجعه کنید.
برترین‌ها: سرطان دهانه رحم یا سرطان سرویکس سرطانی است که در سلول‌های دهانه رحم روی می‌دهد. انواع گوناگونی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، که یک عفونت منتقله از راه جنسی است، در بیشتر سرطان‌های دهانه رحم نقش دارند.

وقتی بدن در معرض HPV قرار می‌گیرد، معمولا سیستم ایمنی جلوی آسیب رساندن این ویروس را می‌گیرد. اما در درصد کمی از افراد، این ویروس تا سال‌ها باقی می‌ماند و منجر به پروسه‌ای می‌شود که برخی از سلول‌های دهانه رحم را تبدیل به سلول‌های سرطانی می‌کند.

سرطان دهانه رحم یکی از بیماری‌هایی است که با روتین پاپ اسمیر و معاینات فیزیکی به راحتی قابل پیشگیری است. اگر متوجه هر گونه از این علائم زیر شدید باید زودتر به پزشک مراجعه کنید.

علائم خاموش سرطان دهانه رحم که باید جدی بگیرید

خونریزی غیر طبیعی واژینال

اگر در اواسط سیکل قاعدگی‌تان دچار خونریزی شدید یا خونریزی قاعدگی‌تان سنگین‌تر از همیشه بود می‌تواند علامت سرطان دهانه رحم باشد. خونریزی واژینال می‌تواند در زنان یائسه‌ای که دیگر پریود نمی‌شوند نیز روی بدهد. اما این اتفاق طبیعی نیست و می‌تواند نشان‌دهنده‌ی سرطان دهانه رحم یا مشکلی دیگر باشد. شایع‌ترین علامت واضح سرطان دهانه رحم، خونریزی غیرعادی از هر نوعی است.

خونریزی بعد از رابطه جنسی

خونریزی بعد از دخول واژینال نیز می‌تواند از علائم سرطان دهانه رحم باشد. سرطان دهانه رحم در گردنه‌ی رحم روی می‌دهد که انتهای باریک و پایینی رحم است و به واژن متصل می‌شود. وقتی یک خانم دچار سرطان دهانه رحم می‌شود، سلول‌های شروع به تکثیر به صورت غیرعادی و سریع کرده و می‌توانند توده‌ای از بافت سرطانی تشکیل دهند. این توده همان چیزی است که در زمان دخول خونریزی می‌کند.

علائم خاموش سرطان دهانه رحم که باید جدی بگیرید

ترشحات غیرعادی

ترشح غیرعادی واژینال که بی‌رنگ، آبکی و بد بو یا قهوه‌ای رنگ و مخلوط با خون است، یکی از علائم معمول سرطان دهانه رحم می‌باشد. این طبیعی است که ترشحات واژن طی ماه از جهت غلظت، حجم و بافت تغییر کنند، اما اگر ترشحات مداومی دارید که رنگی متفاوت دارند یا بوی خاصی می‌دهند، می‌تواند نتیجه‌ی بافت مُرده‌ای باشد که توسط سرطان دهانه رحم ایجاد شده است.

درد کمر یا لگن

اگر دچار درد کمر یا لگن هستید، ممکن است علت آن سرطان پیشرفته دهانه رحم باشد. در این مرحله، این احتمال وجود دارد که تومور، آنقدر رشد کرده باشد که به پایین کمر یا دنبالچه‌تان فشار وارد می‌کند. این نوع کمر درد چیزی شبیه گرفتگی‌های قاعدگی می‌تواند باشد.

علائم خاموش سرطان دهانه رحم که باید جدی بگیرید

درد حین رابطه جنسی

دیسپارونی یا مقاربت دردناک در بیشتر موارد ناشی از سرطان نیست، اما اگر سایر علائم سرطان دهانه رحم را نیز داشته باشید، مقاربت دردناک‌تان می‌تواند نتیجه‌ی رشد تومور در بافت‌ها و اندام‌های تناسلی باشد.

تورم یکی از پا‌ها

بیشتر اوقات این سرطان‌ها بدون علامت‌اند تا زمانی که دردشان منجر به سایر علائم شود، مثلا فشار بر یک عصب. وقتی یک تومور تدریجا رشد می‌کند، سعی می‌کند با فشار وارد کردن بر بافت‌های نرم اطراف، جای بیشتری برای خود باز کند و با این اتفاق، عصبی را تحت فشار قرار می‌دهد که درد ایجاد خواهد کرد؛ و اگر این درد نتیجه‌ی سرطان پیشرفته‌ی دهانه رحم باشد، ممکن است سبب تورم یکی از پا‌ها نیز بشود.

کم اشتهایی و کاهش وزن

علائم سرطان دهانه رحم، مانند خیلی از سرطان‌های دیگر می‌تواند شامل کاهش وزن و کم اشتهایی نیز بشود. تومور باعث تولید پروتئین‌های ریزی به نام سیتوکین‌ها می‌شود.

برخی از این پروتئین‌ها نه تنها اشت‌ها را سرکوب می‌کنند بلکه شیوه‌ی متابولیسم برای تجزیه‌ی چربی را با سرعتی بالاتر از حد معمول نیز تغییر می‌دهند و در نتیجه باعث از دست رفتن تراکم بافت عضلات می‌شوند. با پیشرفت سرطان، روند کاهش وزن سرعت می‌گیرد.

علائم خاموش سرطان دهانه رحم که باید جدی بگیرید

خستگی مداوم

اگر بیشتر از حد معمول احساس بی رمقی می‌کنید می‌تواند علامت سرطان دهانه رحم باشد، خصوصا وقتی که همراه با سایر نشانه‌هاست. به طور کلی وقتی یک بیماری در بدن‌تان وجود دارد، بدن مجبور است به سختی کار کند تا با این بیماری مبارزه کند؛ و نتیجه‌ی این تلاش زیاد این است که بدن خسته و بی‌رمق می‌شود.

ریسک فاکتور‌های سرطان دهانه رحم

ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV

مهم‌ترین ریسک فاکتور سرطان دهانه رحم، عفونت به HPV است. HPV شایع بوده و خیلی از افراد وقتی فعالیت جنسی دارند، در معرض ابتلا به HPV هستند که البته خیلی از آن‌ها بدون هیچ دردسری این ویروس را دفع می‌کنند. بیش از ۱۰۰ نوع متفاوت HPV وجود دارد که همه‌ی آن‌ها منجر به سرطان نمی‌شوند. انواعی از HPV که بیشترین ارتباط را با سرطان دهانه رحم دارند، HPV۱۶ و HPV۱۸ هستند.

ویروس هرپس

زنانی که هرپس تناسلی دارند، بیشتر مستعد ابتلا به سرطان دهانه رحم هستند.

سن

افراد جوان‌تر از ۲۰ سال به ندرت دچار سرطان دهانه رحم می‌شوند، اما احتمال سرطان دهانه رحم در اواخر نوجوانی و دهه سی زندگی بالاتر می‌رود. زنانی که این گروه سنی را رد کرده‌اند در همین احتمال باقی می‌مانند و باید به طور مرتب از جهت سرطان دهانه رحم چکاپ شوند که شامل پاپ اسمیر و تست HPV می‌شود.

پارتنر‌های جنسی متعدد

هر چه تعداد پارتنر‌های جنسی بیشتر باشد، احتمال ابتلا به HPV نیز بیشتر خواهد بود.

فعالیت جنسی زودهنگام

فعالیت جنسی در سنین پایین، احتمال ابتلا به HPV را افزایش می‌دهد.

سایر عفونت‌هایی که از راه‌های جنسی منتقل می‌شوند (STI)

عفونت‌هایی مانند کلامیدیا، گونورهیا (سوزاک)، سیفیلیس و HIV/ایدز، ریسک HPV را افزایش می‌دهند.

ضعف سیستم ایمنی

اگر سیستم ایمنی‌تان توسط سایر بیماری‌ها ضعیف شده باشد و HPV داشته باشید، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان دهانه رحم خواهید بود.

علائم خاموش سرطان دهانه رحم که باید جدی بگیرید

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن با سرطان دهانه رحم اسکواموس سل مرتبط است.

انواع سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم به دو نوع اصلی تقسیم می‌شود: اسکواموس سل کارسینوما (سلول‌های سنگفرشی) و آدنوکارسینوما که هر دو نوع با ظاهر شدن سلول‌ها زیر میکروسکوپ قابل تشخیص‌اند.

اسکواموس سل کارسینوما

این نوع سرطان دهانه رحم در سلول‌های نازک و پهنی شروع می‌شود که بخش خارجی سرویکس را می‌پوشانند. این نوع سرطان دهانه رحم، عامل حدودا ۸۰ درصد از سرطان‌های دهانه رحم است.

آدنوکارسینوما

این نوع سرطان در سلول‌های غده‌ای ایجاد می‌شود که در بخش درونی سرویکس قرار دارند و بعد از واژن هستند. این نوع سرطان دهانه رحم تقریبا ۲۰ درصد از سرطان‌های دهانه رحم را شامل می‌شود.

گاهی هر دو نوع سلول در سرطان دهانه رحم وجود دارند. سایر انواع سرطان می‌توانند در سرویکس یا دهانه رحم شروع شوند، اما بسیار نادرند. مثلا سرطان دهانه رحم متاستازیک در سرویکس شروع شده و به سایر قسمت‌های بدن منتشر می‌شود.

درمان سرطان دهانه رحم

درمان سرطان دهانه رحم بستگی به چند عامل دارد از جمله نوع و استیج سرطان، عوارض جانبی احتمالی و وضعیت عمومی بیمار.

زنانی که دچار سرطان دهانه رحم می‌شوند نگران این هستند که درمان این بیماری چه تاثیری بر عملکرد جنسی و توانایی‌شان در بارداری خواهد گذاشت که البته شما باید این موارد و نگرانی‌ها را پیش از شروع درمان با پزشک و تیم درمانی‌تان درمیان بگذارید. گزینه‌هایی درمانی برای سرطان دهانه رحم شامل عمل جراحی، شیمی درمانی، رادیوتراپی، ایمیونوتراپی (شیوه‌ی جدیدی در درمان سرطان که در آن به سیستم ایمنی کمک می‌شود تا با سرطان بجنگد) می‌شود.

پیشگیری از سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم اغلب با چکاپ‌های منظم جهت پیدا کردن هر گونه تغییر پیش سرطانی و درمان آن‌ها و ضمنا دریافت واکسن HPV قابل پیشگیری است.

چند نکته جهت کمک به پیشگیری از سرطان دهانه رحم:

زود شروع نکردن رابطه جنسی (تا بعد از سنین نوجوانی)
عدم تعدد پارتنر‌های جنسی
ایمن کردن رابطه جنسی با استفاده از کاندوم و کاندوم دهانی
عدم برقراری رابطه جنسی با کسی که پارتنر‌های جنسی متعددی دارد
عدم برقراری رابطه جنسی با فردی که مبتلا به زگیل‌های تناسلی است یا علائم دیگری دارد
ترک سیگار
98/08/2 08:35
سلامت بهداشت , pormatlab_health
طبق مطالعات متعدد مشخص شده است که سیگار کشیدن در مدت زمان طولانی ارتباط مستقیمی با سرطان پانکراس دارد .

"برای مشاهده ادامه مطلب لینک زیر را دنبال کنید" ▼▼
کامنت بنویسید...
مجید مردتنها , mandiaha
یکشنبه 5 آبان ، 18:08
کاش ایران بود زنده زنده می خوردیمش...
ادامه
فرید  , farid_miner
پنجشنبه 2 آبان ، 09:13
این جنیفر آنیستونه؟
ادامه
97/12/11 12:50
در مرزهای علم , edge_of_science
از همان دوره نوزادی ممکن است عوامل بیماری‌زایی وارد بدن‌مان شوند که سال‌ها بعد منجر به سرطان روده و پستان گردند. حال محققان آلمانی به دنبال این عوامل هستند و گمان می‌برند در لبنیات و گوشت قرمز وجود داشته باشند.

بیش از ده سال است که پرفسور هارالد تسورهاوزن، برنده جایزه نوبل پزشکی سال ۲۰۰۸، بر این گمان است که انسان‌ها از طریق خوردن لبنیات و گوشت قرمز به عوامل بیماری‌زایی (پاتوژن‌ها یا عامل تولید بیماری، مانند باکتری، ویروس، انگل یا قارچ) آلوده می‌شوند که تنها پس از گذشت چند دهه از عمرشان می‌توانند باعث ابتلا به بیماری‌های سرطان روده، پستان و ام‌اس (تصلب بافت چندگانه) بشوند.

در نشست مطبوعاتی مرکز تحقیقات سرطان آلمان تیمی از پژوهشگران علوم پزشکی در شهر هایدلبرگ به سرپرستی پرفسور تسورهاوزن به معرفی "عوامل بیماری‌زای نوظهوری که می‌توانند خطر ابتلا به سرطان را افزایش بدهند" پرداخت.

این پژوهشگران توانسته‌اند تشخیص بدهند که عوامل بیماری‌زا در کدام بخش بافت روده جا می‌گیرند. اثبات اینکه ارتباطی مستقیم میان آلودگی به عوامل بیماری‌زا و بیماری‌ای معین وجود دارد، می‌تواند دری را بگشاید به روی امکاناتی برای پیشگیری از بیماری. برای نمونه می‌شود به تولید واکسن فکر کرد یا در فکر تغییر شیوه زندگی و تغذیه بود.

97/11/17 19:30
در مرزهای علم , edge_of_science

براساس یک تحقیق تازه پزشکان عمومی باید بیمارانی که از گلودرد دائمی، تنگی نفس، مشکل در قورت دادن و گوش‌درد رنج می برند را برای معاینات مربوط به سرطان پیش متخصص بفرستند.

در حال حاضر توصیه می‌شود که بیمارانی که صدایشان برای مدت طولانی گرفته یا توده‌ای در ناحیه گردن آنها ظاهر شده برای سرطان حلق یا حنجره تحت معاینه قرار می‌گیرند.

با این حال ویلین وو از مرکز تحقیقات سرطان بریتانیا گفت که بیماران نباید نگران شوند.

وی گفت: "گلودرد به خودی خود به سرطان حنجره ربطی ندارد. اما این مطالعه بهترین شواهد تا به امروز را برای تقویت توصیه‌های فعلی و ارجاع دادن بیماران مسن تری که صدای آنها برای مدتی طولانی خشدار است فراهم می‌کند."

حنجره بخشی از حلق است که در نقطه شروع نای قرار دارد، دستگاهی که به تنفس و تکلم کمک می‌کند. در بریتانیا سالانه حدود دو هزار نفر به سرطان حنجره مبتلا می‌شوند.

در تحقیقات تازه تحت هدایت متخصصان در دانشگاه اگزتر از جمله رکورد بیماران بیش از ۶۰۰ پزشک عمومی مورد بررسی قرار گرفت.

دکتر الیزابت شپرد نویسنده اصلی این تحقیق گفت که این اولین بررسی جدی همه علائمی است که ممکن است برای تشخیص سرطان حنجره مهم باشند.

او گفت: "اهمیت مطالعه این است که فهمیدیم صدای خشدار در سرطان حنجره اهمیت دارد، اما وقتی با گلودرد مزمن همراه باشد خطر مبتلا بودن بیمار به سرطان حنجره خیلی بیشتر می‌شود."

او گفت که این تحقیقات مهم است چون "به طور بالقوه جدی بودن بعضی علائم به صورت مرکب، که قبلا خطر آن کم تشخیص داده می شد را نشان می‌دهد."

اما او گفت که منظور آنها فقط یک گلو درد عادی نیست - "گلو درد باید آنقدر جدی باشد که بیمار به پزشک خود مراجعه کند."

او گفت به علاوه ترکیب علائم دائمی - گلو درد، خش‌دار بودن صدا، سختی تنفس یا قورت دادن - است که می‌تواند هشداردهنده باشد.

97/11/11 09:39
در مرزهای علم , edge_of_science

ارتباط احتمالی میان تلفن‌همراه و سرطان بحث برانگیز است. تحقیقات سالانه بسیاری از تلفن‌های همراه و سرطان باعث نتایج متناقضی شده است. در حال حاضر هیچ توافقی در مورد میزان خطر ابتلا به سرطان – در صورت وجود – با استفاده از تلفن همراه وجود ندارد.
نگرانی اولیه از تلفن همراه و سرطان به نظر می‌رسد که ایجاد تومورهای مغزی مرتبط با استفاده از تلفن همراه باشد. بعضی از تحقیقات نشان می‌دهد که میزان تومورهای مغز از دهه ۱۹۷۰ در حال افزایش است ، در حالی که تلفن‌های همراه در دهه ۱۹۷۰ استفاده نمی‌شده‌اند.

مقاله مرتبط: این موارد منجر به سرطان نمی‌شوند، در حالی‌که مردم این‌طور فکر نمی‌کنند!

در عوض، به نظر می‌رسد افزایش ظاهری بیشتر به عوامل دیگر مربوط است – از قبیل افزایش دسترسی به مراقبت‌های پزشکی و بهبود تصویربرداری تشخیصی.
در یک مطالعه که بیش از ۴۲۰،۰۰۰ کاربر تلفن همراه را در طی یک دوره ۲۰ ساله دنبال می‌کرد، محققان هیچ شواهدی از ارتباط بین تلفن‌های همراه و تومورهای مغزی پیدا نکرده‌اند.
یک مطالعه دیگر ارتباط بین تلفن همراه و سرطان غدد بزاقی را نشان داده است. با این حال، تنها تعداد کمی از شرکت کنندگان در مطالعه تومورهای بدخیم داشتند.
مطالعه دیگری نشان داد که ممکن است افزایش خطر ابتلا به گلیوم – یک نوع خاص از تومور مغزی – برای کاربران سنگین تلفن همراه وجود داشته باشد، اما به طور کلی هیچ گونه افزایش در تومور مغزی تائید نشده.

پس از ارزیابی مطالعات متعدد در مورد امکان ارتباط بین تلفن‌های همراه و گلیوما و تومور مغزی غیر سرطانی به نام آکوستیک نوروما ، اعضای آژانس بین المللی تحقیقات سرطان – بخشی از سازمان بهداشت جهانی – توافق کردند که شواهد محدودی در مورد تشعشع تلفن همراه به عنوان عاملی سرطان‌زا (کارسینوژن) وجود دارد. به عنوان یک نتیجه، این گروه میدان‌های الکترومغناطیسی رادیویی را به عنوان احتمال سرطان زایی مردم طبقه بندی کرد.
با این حال، مجموعه‌ی مطالعات اخیر نمی‌تواند تمام داستان را بگوید. اغلب سال‌ها طول می‌کشد بین استفاده از عامل سرطان‌زای جدید و مشاهده افزایش میزان سرطان، مانند رابطه دخانیات و سرطان ریه. در این مرحله ممکن است که زمان بسیار کمی برای تشخیص افزایش میزان سرطان تحت تاثیر استفاده از تلفن همراه گذشته باشد.
در حال حاضر، هیچ کس نمی‌داند که آیا تلفن‌های همراه قادر به ایجاد سرطان هستند یا خیر. با وجود این که مطالعات طولانی مدت در حال انجام است، تا به امروز هیچ شواهد قانع کننده‌ای وجود ندارد که استفاده از تلفن همراه خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. اگر شما نگران ارتباط احتمالی میان تلفن‌های همراه و سرطان هستید، استفاده از تلفن‌های همراه را محدود کنید – یا از دستگاه بلندگوی یا دستگاه hands-free استفاده کنید که آنتن تلفن همراه را، که معمولا در تلفن همراه شما قرار دارد، دور از سر شما قرار می‌دهد.
97/10/9 12:04
در مرزهای علم , edge_of_science
دانشمندان دانشگاه کمبریج انگلستان یک نمونه‌ سه‌بعدی تومور سرطان را با امکان بررسی آن با تکنولوژی واقعیت مجازی (وی‌آر) ساخته‌اند که راه جدیدی را برای مطالعه این بیماری امکان‌پذیر می‌کند.

در نسخه وی‌آر این تومور که از یک بیمار سرطان نمونه‌برداری شده است، هر یک از سلول‌های سرطانی را می‌توان به دقت از زوایای مختلف دید و آن را با جزئیات مطالعه کرد.

پژوهشگران می‌گویند که این کار باعث بیشتر شدن درک و دریافت ما از سرطان می‌شود و در جستجوی راه‌‌های جدید درمان سرطان کمک می‌کند.این پروژه بخشی از یک طرح پژوهشی بین‌المللی است.

نمونه چطور ساخته شد؟
پژوهشگران کار آن را با یک قطعه مکعبی یک میلی‌متری از بیوپسی بافت سرطان پستان که حدود ۱۰۰ هزار سلول داشت، شروع کردند
تکه‌های نازکتری از آن بریده شد و پس از اسکن با نشانگرها رنگ‌آمیزی شدند تا ساخت مولکولی و خصوصیات دی‌ان‌ای آنان مشخص شود
تومور با استفاده از واقعیت مجازی بازسازی شد
این تومور سه‌بعدی را می‌شود از طریق آزمایشگاه مجازی مورد مطالعه و بررسی قرار داد.
سیستم وی‌آر امکان بررسی تومور توسط کاربران مختلف از سراسر جهان را هم مهیا کرده است.

پروفسور گرک هنون، رئیس انستیتوی تحقیقاتی سرطان بریتانیا در کمبریج به بی‌بی‌سی گفت:"هیچ کسی قبلا در این حد ساختمان یک تومور را با این میزان جزئیات بررسی نکرده بود؛ این راه جدیدی برای مطالعه سرطان است."

من و پروفسور هنون برای دیدن این نمونه در یک آزمایشگاه "مجازی"رفتیم. تومور به شکل توده‌ای از حباب‌های چندرنگ به ما نشان داده شد.

با آن که بافت‌های نمونه‌برداری‌شده از انسان به اندازه یک سر سوزن بودند، در آزمایشگاه مجازی آن‌ها را می‌شد به اندازه چندین متر بزرگ‌تر کرد.

دستگاه وی‌آر حتی به ما اجازه می‌داد تا برای بررسی دقیق تومور در داخل سلول‌ها به گونه مجازی وارد شویم. تومور مجازی را که ما از طریق کلاه وی‌آر می‌دیدیم از پوشش داخلی مجاری شیر مادر برداشته شده بود.

همین که پروفسور هنون نمونه مجازی سرطان را به یک طرف چرخاند، گروهی از سلول‌ها را نشان داد که از گروه اصلی دورتر می‌شدند. او گفت:"در اینجا بعضی از سلول‌های تومور را می‌بینید که از مجرا فرار کرده‌اند."

"این ممکن است همان بخشی باشد که سرطان از آن نقطه به بافت‌های اطراف آن سرایت می‌کند و خیلی خطرناک می‌شود. بررسی تومور به شکل سه‌بعدی به ما امکان مجسم کردن این لحظه را فراهم می‌کند."

پرفسور کارن واوسدن، پژوهشگر ارشد در انستیتوی تحقیقاتی سرطان بریتانیا است که آزمایشگاهی را در انستیتوی فرانسیس کریک در لندن مدیریت می‌کند. کار این انستیتو بررسی ویژگی برخی ژن‌های مشخص برای محافظت ما از سرطان است.

او به بی‌بی‌سی گفت:"درک این که سلول‌های سرطانی چگونه با یکدیگر و با بافت‌های سالم ارتباط برقرار می‌کنند، بسیار مهم است. اگر بخواهیم به دنبال راه‌های جدید درمان باشیم، بررسی تومورها با این سیستم جدید به مراتب کاراتر است از بررسی نسخه‌های معمول دو بعدی‌ آن."
97/10/5 15:23
در مرزهای علم , edge_of_science

جامعه در حال انفکاک است. اگر بخواهیم تنها یک وجه مشترک بین مردم بیابیم، قطعاً به تنهایی خواهیم رسید. نتایج یک مطالعۀ جدید حاکی از آن بوده که ۹ میلیون بزرگسال بریتانیایی از احساس تنهایی مزمن رنج می‌برند. اگر تمام این جمعیت تنها را به یک شهر مستقل انتقال دهیم، بزرگ‌تر از لندن خواهد شد. این مسئله نه تنها پذیرفتنی نیست، بلکه خطرناک هم می‌باشد. پژوهش‌ها می‌گویند که اثرات مخرب تنهایی بر بدن با عوارض سوء مصرف ۱۵ نخ سیگار در روز برابری کرده و از چاقی نیز خطرناک‌تر است. تنهایی خطر ابتلا به بیماری عروق قلبی و بروز سکته مغزی را افزایش داده و احتمال مرگ زودرس را به میزان ۲۶ درصد بالاتر می‌برد. اما چطور است که یک تجربه روانی می‌تواند چنین عوارض ویرانگری در جسم ما بر جای بگذارد؟

اثرات مخرب تنهایی بر دستگاه ایمنی

به نظر می‌رسد پاسخ سوال بالا، در تأثیر مخفیانه‌ای است که احساس تنهایی می‌تواند بر روی دستگاه ایمنی بگذارد. نتایج پژوهش‌های اخیر نشان داده است که دستگاه ایمنی در افرادی که از تنهایی مزمن رنج می‌برند، دستخوش تغییراتی می‌گردد. در پی بروز این تغییرات نامطلوب، دستگاه ایمنی به جای این که برای مقابله با ویروس‌ها آماده شود، نسبت به پاک‌سازی عفونت‌های باکتریایی تمایل پیدا می‌کند. این نوع از عفونت‌ها معمولاً در پی آسیب فیزیکی، مثل انواع جراحت‌ها، خود را نشان می‌دهند. مبارزه با باکتری‌ها معمولاً وضعیت گذرایی است که معمولاً با یک پاسخ ستیز و گریز همراه می‌گردد. اما افراد تنها، در این وضعیت گیر افتاده و نمی‌توانند از آن خارج شوند. در صورت ادامه یافتن این وضعیت، میزان پاسخ‌های التهابی در بدن فرد افزایش پیدا کرده و زمینه برای بروز انواع سرطان‌ها، حمله‌های قلبی، بیماری آلزایمر و افسردگی فراهم می‌گردد.

زمانی که این پاسخ‌های التهابی به مغز می‌رسند، عملکرد این اندام مرکزی را متأثر می‌سازند، که در نتیجۀ آن، فرد موضع دفاعی به خود گرفته (پدافنداندیشی)، پرخاشگر شده و احساس تنهایی بیش‌تری را تجربه می‌کند. محققان اثرات مخرب تنهایی را در اسکن‌های مغزی مشاهده کرده‌اند. در یکی از مطالعاتی که در همین زمینه صورت گرفت، پژوهشگران فعالیت مغزی افراد تنها را هم‌زمان به نشان دادن تصاویر خاصی به آن‌ها، بررسی کردند. این تصاویر نشان‌دهنده تهدیدهای اجتماعی، نظیر زورگویی، و تهدیدهای غیراجتماعی، مانند کوسه‌ها، بودند. یافته‌های این مطالعه نشان می‌داد که تنهایی باعث می‌شود فرد مبتلا نسبت به تهدیدهای اجتماعی حساس‌تر شده و پاسخ‌های شدیدتری را بروز دهد. این نتایج می‌تواند گرفتار شدن بسیاری از ما در دام تنهایی را توجیه نماید؛ چرا که تنهایی باعث دشوارتر شدن برقراری ارتباط با دیگران می‌شود.

متأسفانه رفتاری که نسبت به تنهایی پیشه کرده‌ایم هیچ کمکی به ما نخواهد کرد. مردم مشکلات جسمانی خود را با پزشک‌شان در میان می‌گذارد، اما وقتی صحبت از تنهایی می‌شود، همه از تصدیق کردن مشکل خود احساس شرم می‌کنند.

جالب است بدانید که افراد جوان بیش‌تر از سالمندان، احساس تنهایی می‌کنند. یک نمونه پیمایش ملی که با همکاری BBC Radio 4 و Wellcome Collection در بریتانیا صورت گرفت، نشان داد که ۴۰ درصد از جمعیت ۱۶ تا ۲۴ سال، احساس تنهایی می‌کند. این در حالی است که تنها ۲۷ درصد از سالمندان بالای ۷۵ سال گرفتار این مشکل‌اند.
3
1
5
97/09/13 09:34
در مرزهای علم , edge_of_science
در یک روش ابداعی و جدید برای درمان سرطان، از ترکیبی در گیاه گزنه استفاده می‌شود. این روش هنوز خیلی جدید است و در روزهای ابتدایی به سر می‌برد؛ ولی می‌تواند درمانی موثرتر و اختصاصی‌تر برای درمان سرطان به وجود آورد.

داروی cisplatin با پایه‌ی پلاتینوم، معمولا برای مبارزه علیه سرطان استفاده می‌شود. اگرچه این دارو می‌تواند موثر باشد، ولی کمبود بودجه‌ی قابل توجهی برای استفاده از آن وجود دارد.

با گذشت زمان بسیاری از سرطان‌ها به این دارو مقاوم شده‌اند و توانایی cisplatin در کشتن سلول‌های سرطانی کاهش یافته است.

موضوع دیگر این است که cisplatin علاوه بر سلول‌های سرطانی، به سول‌های سالم نیز حمله می‌کند؛ بنابراین باعث ایجاد طیفی از عوارض جانبی می‌شود.

به همین دلیل و دلایل دیگر، دانشمندان دائما در حال جست‌وجوی درمان‌های موثرتر برای سرطان هستند.

محققان در دانشگاه Warwick در بریتانیا، اخیرا ترکیبی جدید را مطالعه کرده‌اند تا ارزیابی کنند آیا این ترکیب می‌تواند در مبارزه با سرطان، به ویژه سرطان تخمدان و پروستات موثر باشد یا خیر!

پروفسور Peter Sadler، شیمی‌دان دارویی از دانشگاه Warwick، مطالتشان را توصیف می‌کند و می‌گوید:

ترکیبات پلاتینوم، گسترده‌ترین داروها برای شیمی‌درمانی سرطان هستند؛ ولی ما باید فورا به چالش‌های مقاومت دارویی و عوارض جانبی پاسخ دهیم. آزمایشگاه ما بر کشف داروهای ضدسرطان مناسب و جدیدی تمرکز دارد که سلول‌های سرطانی را با روش‌های کاملا جدید بکشند. کاتالیزورهای شیمیایی، به ویژه آن‌ها که خواص ایمنی‌زایی دارند، ممکن است در این زمینه پیشرفت داشته باشند.
نتایج آزمایش‌های این تیم در مجله‌ی Nature Chemistry منتشر شده است.

راه جدیدی برای کشف
آخرین ماده‌ی شیمیایی مورد استفاده در آزمایشگاه، JPC11 است که یک ترکیب ارگانو اسمیوم می‌باشد. این ماده یک‌بار مصرف نیست و می‌تواند چندین بار برای مبارزه با سرطان مورد استفاده قرار گیرد.

JPC11 در بدن با دوز غیرسمی سدیم فرمات فعال می‌شود. سدیم فرمات ترکیبی طبیعی است که در مورچه‌ها و گیاه گزنه یافت می‌شود.

JPC11 با مداخله در فرآیندهای متابولیک حیاتی، سلول‌های سرطانی را تخریب می‌کند. سلول‌های سرطانی برای تقسیم سریع به انرژی نیاز دارند و این انرژی را از پیرووات استخراج می‌کنند. JPC11 پیرووات را به یک لاکتات غیرطبیعی تبدیل می‌کند و سلول‌های سرطانی نمی‌توانند از آن استفاده کنند؛ به این ترتیب به طور موثری باعث کشتن سلول‌های سرطانی می‌شود.

از آن جایی که JPC11 به صورت سینگل دوز (دوز آن یک مقدار ثابت و مشخص است و برای کودکان و بزرگسالان فرقی ندارد) می‌تواند بارها و بارها با سرطان مبارزه کند، امید است که این تکنولوژی منجر به درمانی شود که دوز کلی آن کمتر است و در نتیجه عوارض جانبی کم‌تری به همراه دارد.

علاوه بر درمان سنتی، مزیت دیگر JPC11 این است که به طور اختصاصی بر سلول‌های سرطانی اثر می‌گذارد و باعث می‌شود بافت‌های سالم نسبتا دست‌نخورده باقی بمانند.

دکتر James Coverdale از دپارتمان شیمی دانشگاه Warwick می‌گوید:

این کشفیات یک گام مهم در مبارزه با سرطان است. دست‌کاری و استفاده از شیمی پایدار در یک زمینه بیولوژیکی، یک استراتژی بسیار اختصاصی را برای کشتن سلول‌های سرطانی فراهم می‌کند. ما دریافته‌ایم که کاتالیزور شیمیایی JPC11 یک مکانیزم عمل منحصر به فرد دارد و ما امیدواریم این یافته‌ها منجر به درمان‌هایی اختصاصی‌تر، موثرتر و ایمن‌تر در آینده شود.
اهمیت دست‌وار بودن (آینه‌ای بودن) مولکول
JPC11 از طریق مداخله در تقارن مولکولی باعث کشتن سلول‌های سرطانی می‌شود. در صورت از بین رفتن تقارن مولکولی، بحث کایرالیته (دست‌وار بودن) مطرح می‌شود.

دو مولکول شیمیایی می‌توانند شکل‌های یکسان و اتم‌های یکسان داشته باشند ولی تصویر آینه‌ای هم باشند؛ در نتیجه در موقعیت‌های شیمیایی مختلف، پاسخ‌های متفاوتی می‌دهند.

نمونه‌ای از یک مولکول دست‌وار در یک آمینواسید عمومی

تعدادی از ترکیبات بیولوژیکی مثل آنزیم‌ها، پروتئین‌ها و DNA دست‌وار هستند و فقط ایزومر فضایی صحیح در موقعیتی مشخص عملکرد صحیح دارد. همان‌طور که یک دستکش دست راست در دست چپ قرار نمی‌گیرد، دست‌وار بودن مولکول ویژگی‌های آن را تغییر می‌دهد.

هنگامی که سدیم فرمات، ترکیب موجود در گزنه، با JPC11 برهم‌کنش می‌دهد، مولکولی با یک ایزومر فضایی خاص ایجاد می‌کند و در نتیجه روند رشد سلول‌های سرطانی تغییر می‌کند.

دکتر James Coverdale می‌گوید:

دست‌وار بودن مولکول در بدن بسیار حیاتی و مهم است. دست‌های ما تقریبا یکسان و شبیه به هم هستند؛ ولی تصویر آینه‌ای یکدیگرند.
او در ادامه می‌گوید:

همین امر (دست‌وار بودن) می‌تواند برای مولکول‌ها صدق کند. در برخی موارد، ایزومر فضایی نادرست می‌تواند پیامدهای بیولوژیکی عمیقی را به دنبال داشته باشد. ما معتقدیم دست‌کاری در کایرالیته‌ی مولکول‌ها در سلول‌ها می‌تواند روشی جدید برای مبارزه با بیماری‌ها فراهم کند.
همانند هر داروی تجربی، قبل از اینکه بتوان آن را در بیماران مورد استفاده قرار داد، باید کارها و آزمایش‌های زیادی صورت گیرد. پروفسور Peter Sadler اطمینان دارد که تیم دانشگاه Warwick به خوبی می‌تواند در این زمینه به جلو حرکت کند.

او یادداشت می‌کند:

برای رسیدن از آزمایشگاه به بالین زمان لازم است؛ ولی ما خوشبختیم که یک تیم با استعداد، مشتاق و بین‌المللی با کارمندانمان در مرکز تحقیقات سرطان Warwick در کنار مرزهای علوم شیمی، سلول، سیستم‌های بیولوژی و سرطان‌درمانی داریم که مصمم به موفقیت هستند.
هرگونه پیشرفتی در زمینه‌ی انکولوژی (سرطان‌شناسی) منجر به ایجاد انگیزه در کل جامعه‌ی پزشکی می‌شود. این تیم پژوهشی امیدوار است با دست‌کاری در کایرالیته‌ی مولکول، روشی کاملا جدید برای مبارزه با بیماری‌ها ایجاد شود.