نرم افزار اندروید کلوب جستجوی مطالب

نتایج جستجو : سازمان حفاظت محیط زیس - 13 مطلب

94/08/7 22:53
معصومه ابتکار , m.ebtekar
امروز برنامه ها و جلسات مختلفی در سفر به اصفهان داشتم. از خبرهای خوش این بود که گفتند افزایش دریافتی محیط بانان زحمتکش این استان براساس 3000 امتیاز سقف سختی کار آغاز شده است. این افزایش دریافتی تاکنون در سطح بیش از 15 استان عملی شده و به تدریج در همه استان ها به اجرا در خواهد آمد. 3000 امتیاز سقف و بالاترین حد فوق العاده سختی کار در مشاغل دولتی است که با پیگیری های سازمان حفاظت محیط زیست در خردادماه امسال در هیات دولت محیط بانان عزیز اختصاص یافت و به تصویب رسید تا بتواند سبب افزایش دریافتی آنان شود. اگر چه زحمات محیط بانان که حافظ طبیعت و موهبات خداوندی برای زندگی سالم انسان ها هستند را نمی توان با معیارهای مادی پاسخ داد، اما در حد توان تلاش کرد.
امروز همچنین سیستم تصویری پایش برخط پارک ملی کلاه قاضی اصفهان که مجهز به سیستم صوت و رادیویی است رونمایی شد. این سیستم که یکی از ابزارهای ارتقاء حفاظت و رصد برای محیط بانان هم به حساب می آید، تا فاصله 9.5 کیلومتری را پوشش می‌دهد. قرار است در آینده‌ای نزدیک دوربین‌های تازه‌ای در این محل نصب شود.
99
54
21
10
94/08/3 13:26
معصومه ابتکار , m.ebtekar
برای اولین بار در ۱۸ سال گذشته، آب دریاچه ارومیه کم نشد، ۴ سانتی متر هم بیشتر شد.
تراز آبی دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته مثبت شده و هم‌اکنون به 1270.70 متر رسیده که این تراز در مدت مشابه سال گذشته 1270.66 متر بوده است. این در حالی اتفاق می‌افتد که هر سال نسبت به سال گذشته 35 تا 40 سانتی‌متر کاهش تراز داشته ایم.
بنا به گفته مدیرکل دفتر مدیریت به‌هم پیوسته منابع آب حوضه‌های دریای خزر و دریاچه ارومیه به نقل از ایسنا برای اولین بار در طول دوره 18 ساله، تراز آبی دریاچه ارومیه نسبت به مدت مشابه سال گذشته 4 سانتیمتر افزایش یافته است. آقای مرتضی موسوی، مدیرکل دفتر یاد شده در وزارت نیرو با اشاره به اینکه از ابتدای سال آبی جاری تاکنون کل آب ورودی حدود 890 میلیون مترمکعب بوده که در مقایسه با رقم 830 میلیون مترمکعب سال قبل وضعیت مناسب است، گفت: هم‌اکنون حجم آب موجود در دریاچه ارومیه حدود 3 میلیارد متر مکعب و مساحت دریاچه به 2510 کیلومتر مربع رسیده است.
موسوی با اشاره به برنامه کنترل برداشت از آب‌های زیرزمینی حوضه ارومیه، گفت: برنامه کاهش مصرف آب زیرزمینی در حوضه آبریز ارومیه نیز اجرایی خواهد شد و طبق این طرح تمامی چاه‌های مجاز در این حوضه به کنتور هوشمند مجهز خواهند شد تا نظارت بیشتری بر برداشت آب زیرزمینی به‌عمل آید.
آقای حمید چیت چیان وزیر نیرو نیز با بیان اینکه برای سال آبی 95-94 چگونگی رهاسازی آب از سدهای واقع در حوضه دریاچه مشخص خواهد شد، گفت: در هماهنگی لازم برای اینکه به چه میزان، از کدام سد، در چه زمانی بایستی آب رهاسازی شود براساس تحقق اهداف ستاد احیای دریاچه ارومیه حرکت می کنیم.
لازم به یادآوری است که احیای دریاچه ارومیه مصوبه اولین جلسه هیات دولت یازدهم بوده و پس از آن دستگاههای مربوطه تلاش های مختلفی را در هماهنگی با ستاد احیای دریاچه ارومیه انجام داده اند. از جمله سازمان حفاظت محیط زیست در دوره جدید با تشکیل مرکز آینده پژوهشی و برنامه ریزی برای دریاچه ارومیه اقدام به برنامه ریزی برای احیا و حفاظت تالاب ها، لایروبی مسیل های ورود آب به دریاچه و همکاری با دستگاههای مرتبط برای جلوگیری از ایجاد کانون های گرد و غبار در این منطقه کرده است. جذب کمک مالی دو میلیون دلاری و کارشناسی ژاپن، آموزش کشاورزان 70 روستای حاشیه این دریاچه برای اصلاح شیوه های کشت و آبیاری و جلب مشارکت و آموزش زنان روستایی برای بهره مندی از اعتبارات خرد، همچنین پایش مستمر وضعیت دریاچه اهم اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست طی دو سال گذشته بوده است.
71
31
24
94/07/3 11:58
معصومه ابتکار , m.ebtekar

آلودگی هوا در استان البرز و کلان‌شهر کرج تا پیش از سال 1393 در حدی بود که هوا کمتر از یک سوم روزهای سال در این استان پاک یا سالم بود. اما در حال حاضر تعداد روزهای پاک پنج برابر و تعداد روزهای ناسالم به نصف میزان گذشته کاهش پیدا کرده است.
این اتفاق نتیجه پیگیری مصوبه دولت یازدهم در مورد کاهش آلودگی هوا بوده و لینک زیر در مورد یکی از اقدامات مربوطه در زمینه قطع سوخت مازوت و اقدامات نیروگاه منتظر قائم است.
http://tnews.ir/news/EB1548789279.html
54
15
13
94/04/9 14:11
معصومه ابتکار , m.ebtekar
با تلاش سازمان حفاظت محیط زیست در ستاد و استان و همکاری وزارت نیرو و مردم منطقه، صبح دیروز آب زاینده رود پس از 10 سال وارد تالاب بین المللی گاوخونی شد.

فرارو - روز گذشته آب رودخانه ضمن عبور از بند شاخ کنار به تالاب بین المللی گاوخونی رسید و پس از ۱۰سال باعث خوشحالی مردم ،کشاورزان و دوستداران محیط زیست شد.
با انتقال آب به تالاب گاوخونی در هفته های اخیر کشاورزان مردم شرق اصفهان اقدام به لایروبی بخشی از مسیر رودخانه برای جلوگیری از برداشت های غیر مجاز آب در مسیر رودخانه کردند.

مردم منطقه شرق اصفهان عصر و شامگاه گذشته را به همراه خانواده های خود در کنار تالاب بین المللی گاوخونی گذراندند و شکرگزاری کردند.

جریان این آب از خشک شدن بستر رودخانه و تبدیل آن به کانون ریزگردها جلوگیری خواهد کرد و در تغذیه آبخوان ها و تأمین بخشی از خدمات زیست بومی رودخانه نظیر حفظ تنوع زیستی نیز نقش بسزایی دارد. عکس ها از خانم زهرا باغبان عکاس ایرنا است.
112
64
77
94/03/20 23:11
معصومه ابتکار , m.ebtekar
ماجرای هورالعظیم این است که به عنوان بخش بزرگی از منطقه خوزستان اگر خشک شود یکی از کانون های مهم گرد و غبار برای هموطنان خوزستانی به حساب می آید. در ماههای اخیر تلاش ها برای مقابله با گرد و غبار مشخصا به دو بخش درون مرزی و برون مرزی تقسیم شده و با توجه به اینکه مهار کانون های خارجی گرد و غبار به دلیل شرایط بحرانی و جنگی منطقه بسیار مشکل و تا حد زیادی خارج از اراده ماست، به کانون های گرد و غبار داخلی توجه ویژه ای داشتیم. به خصوص که در اثر خشکسالی سال های گذشته دشت های وسیعی از خوزستان که قبلا در آن کشاورزی صورت می گرفت و زمین ها مرطوب بود، اینک رها شده و به کانون های گرد و غبار تبدیل شده اند. بررسی ها و مطالعات اخیر به دور از فرافکنی بوده و نشان می دهد بیش از 300 هزار هکتار کانون گرد و غبار در خوزستان وجود دارد که 280 هزار هکتار آن وضعیت بحرانی دارد. با مصوبه دولت اکنون 30 هزار هکتار از این وسعت توسط سازمان جنگل‌ها و مراتع در حال احیاست. بر اساس مصوبه دولت در بهمن ماه سال گذشته 8000 نهال‌کاری انجام شده و 6300 عدد نهال نگهداری شده که در نیمه دوم امسال کاشته خواهد شد.
در مورد تالاب هورالعظیم حالا با تصمیمات گرفته شده در سطح ملی و استانی و هماهنگی با وزارت نفت و با برداشتن موانع ورود آب، اکنون بخشهایی از این تالاب احیا شده است. ارزش اقتصادی تالاب هورالعظیم برای جوامع محلی هر هکتار حدود 15 هزار دلار محاسبه شده که بسیار بالاتر ارزش اقتصادی زمین های کشاورزی است.
دیروز به محض ورود به اهواز با هلی کوپتر برای بازدید از کانون های شناسایی شده گرد و غبار و اقدامات صورت گرفته بر فراز استان خوزستان پرواز کردیم و بعد در ناحیه مرزی به دیدار هورالعظیم رفتیم؛ همراه هیاتی فرابخشی از وزارتخانه ها و سازمان های ذی ربط. چرا که هیچ کدام از برنامه‌های سازمان حفاظت محیط زیست نمی تواند تک‌سازمانی به نتیجه برسد بلکه باید با همکاری سایر دستگاه‌ها و به صورت فرابخشی انجام می‌شود. در واقع کار سازمان ایجاد همین هماهنگی برای حفاظت از محیط زیست میان همه دستگاههاست.
بخش های وسیعی از هورالعظیم حالش خوب شده و به جای صحرای پر از گرد و غبار، سر سبز و پر طراوات میزبان ما شد. همراهان خواستند تا بیشتر از وضعیت تالاب مطلع شوند. بنابراین در چند قایق مرزبانی تقسیم شدیم. اما یکی از قایق ها در ابتدای راه واژگون شد و همه سرنشینان در آب افتادیم. خوشبختانه همگی شنا بلد بودند و هور نیز بسیار با ما مهربان بود. چرا که به رغم خطری جدی، هیچکس آسیبی ندید و جلسات کاری سفر شاید با تاخیری یک ساعته، به طور کامل ادامه یافت. خوشبختانه هوای گرم خوزستان، لباس های خیس همراهان را هم به سرعت بر تنشان خشک کرد و با هم برای حضور در جلسه ستاد استانی مقابله با گرد و غبار ساعتی بعد وارد استانداری شدیم...
95
20
20
94/02/23 10:50
علی اعتدال گرا , etedalgary
94/02/23 08:26
علی اعتدال گرا , etedalgary
94/02/15 19:32
معصومه ابتکار , m.ebtekar
گروهی متشکل از محیط بانان سازمان در استان هرمزگان به کمک افراد محلی و همیاران محیط زیست روستای گزدان در تلاشی چندین ساعته موفق به نجات یک پلنگ از گودالی عمیق شدند. پس از گزارشی که توسط یک دامدار در این مورد رسید، حدود ساعت ۲ بامداد اکیپ محیط زیست به سمت ارتفاعات مورد نظر حرکت کرد. ظاهرا برای رسیدن به محل گودال 8 ساعت پیاده روی کرده اند. خوشبختانه در داخل گودال آب وجود داشته، بنابراین ابتدا برای پلنگ لاشه گوسفندی را انداخته اند تا از بی غذایی نجات یابد و بعد هم عملیات نجات آغاز شده و به وسیله تنه درختی که در گودال قرار می دهند پلنگ خود را بالا می کشد.
از همه عزیزان بومی و محلی و نیز محیط بانان و همکاران سازمانی که در این کار سهیم بوده اند تشکر می کنم؛ شما صاحبان امین محیط زیست هستید.
171
45
84
94/01/28 16:25
معصومه ابتکار , m.ebtekar
سواد حقوق محیط زیست شهروندان در سطح قابل قبولی نیست و عامه مردم از مسئولیت ها و حقوق خود در این حوزه بی اطلاع هستند که توانمندسازی آن ها در این زمینه می تواند از اولویت های کاری مشترک پس از تفاهم نامه میان سازمان و کانون وکلای دادگستری مرکز باشد.
پیگیری و امضای این تفاهم نامه، فرصتی ارزشمند برای جریان سازی مثبت اجتماعی و ایجاد آگاهی عمومی برای مواجه صحیح حقوقی با مسائل مرتبط در سطح دستگاه های اجرایی و سازمان های بین المللی است.
در این جلسه با توجه به تعدد پرونده های حقوقی سازمان حفاظت محیط زیست و پیچیدگی های قانونی این پرونده ها در حوزه های مختلف همچون مباحث مربوط به محیط بانان، زمین خواری و شکار، از وکلای حاضر در جلسه در خواست کردم تا نسبت به تشکیل گروه حقوقدانان مشاور سازمان حفاظت محیط زیست اقدام نمایند.
آقای نجفی توانا رئیس هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز نیز آمادگی آن کانون را بر مشورت دهی و مشارکت در مباحث دفاع از کارگزاران و زحمت کشان محیط زیست در ابعاد حقوق مدنی و کیفری اعلام کردند.
امیدوارم این سرآغاز یک همکاری اثربخش و مفید برای جامعه ایران باشد.
87
17
20
94/01/27 20:18
معصومه ابتکار , m.ebtekar
به دنبال پیگیری ها در مورد خبر کشتار بی رحمانه سگ ها، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس در خبر زیر گزارشی درباره این موضوع ارایه داده است:
محیط زیست تا شناسایی و مجازات عوامل کشتار بیرحمانه سگ ها پیگیری لازم را انجام خواهد داد
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس تاکید کرد: کشتار بیرحمانه سگ ها که در شبکه‌های اجتماعی و خبری اطلاع‌رسانی شده است را مغایر حقوق حیوانات می‌دانیم و تا شناسایی و مجازات عوامل و پیگیری لازم را انجام خواهیم داد .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)، حسینعلی ابراهیمی‌کارنامی اظهار داشت: هر چند هنوز اطلاع دقیقی از مکان و زمان انجام این اقدام غیرانسانی و اشخاص مجری و آمران معدوم کردن سگ‌ها توسط تزریق ماده سمی در دست نیست و باید در باره اصالت فیلم منتشر شده هم کنکاش و بررسی شود، به طور قطع مرتکبین مورد پیگرد و مجازات قرار خواهند گرفت.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس با تاکید بر اینکه باید اقدام فوری و عاجل برای پرهیز از تداوم این کار گرفته شود، ادامه داد: برابر قانون و آخرین دستورالعمل‌ها، بخشنامه‌ای، ابلاغ شد و تکلیف هم برعهده شهرداری‌ها قرار دارد. براساس آن سگ‌ها باید زنده‌گیری شده و معاینه شوند و اگر بیماری مشخص شد، معدوم شوند که آن هم طبق قانون روش معدوم‌سازی مشخص شده است.
ابراهیمی‌کارنامی گفت: عمل غیر انسانی و غیر اخلاقی کشتن سگ‌ها در هرجا انجام شده باشد، خلاف مقررات بوده و ما ضمن اینکه با استانداری و مقامات انتظامی و قضایی استان در این باره مکاتبه کرده ایم ، معاون فنی اداره کل محیط زیست استان فارس را مامور پیگیری موضوع برای حمایت از حقوق حیوانات کرده‌ایم.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس راهبرد این اداره کل در سال 1394 را حفاظت و صیانت از حیات وحش منطقه عنوان کرد و گفت: امسال همه بخش ها در این راستا تلاش خود را خواهند کرد و با حفظ زیستگاهها، مشارکت جوامع محلی، آموزش اقشار مردم و افزایش دانش زیست محیطی مردم، احیاء جمعیت حیات وحش را دنبال خواهیم کرد .
گفتنی است، اخیرا فیلم کوتاهی در فضای مجازی منتشر شده که چهار نفر در حال تزریق ماده ای به یک قلاده سگ برای کشتن حیوان هستند و مدعی می شوند که در مقابل تحویل هر لاشه سگ 15 هزار تومان حق الزحمه می گیرند.
113
46
38
93/12/9 21:50
معصومه ابتکار , m.ebtekar
[https://www.aparat.com/v/umUKW]
به دنبال وقوع بارندگی های اخیر و تلاش سازمان حفاظت محیط زیست در رایزنی های مستمر با دولت افغانستان و نیز رفع موانع ورود آب، حجمی از آب از مبادی مختلف در بخش شمالی هامون از محل فراه رود وارد هامون صابوری شده است که این میزان در صورت ادامه بارندگی ها در کشور افغانستان در طول هفته های آتی به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت. با توجه به تغییرات قابل ملاحظه ای که در اثر خشکسالی ایجاد شده است، این بخش تالاب نیازمند انجام عملیات تسطیح و خاکبرداری با هدف اصلاح شیب و تسهیل جریان آب در برخی نقاط خواهد بود. اداره کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان در زمینه رفع موانع ورود آب به طور جدی پیگیر بوده و به عنوان مثال در نقاطی اقدام به نصب سیخور خورشیدی به جای خاکریز شده است.
تصاویر آب ورودی به هامون صابری از طریق فراه رود در محل هایی مثل قندک، ریگ عزرا، پوستول، تیشه کنی، درد دل بش دلبر، تختک سیه سر، غلام چوپان، اوکن، نیش خادرونی، اوطاق کلان، چرکه و کنگ حیدر که با وزش بادهای موسمی، آب ورودی توانسته اراضی فوق الذکر را از 5 الی 20 سانتیمتر و در حدود 10 هزار هکتار آب گیری کند.
105
38
30
93/11/14 19:29
معصومه ابتکار , m.ebtekar
دیروز به دیدار هامون تب دار رفتیم؛ در روز جهانی تالاب ها و به نیابت از همه تالاب های دستخوش بحران کشور از هامون و همسایگانش احوال پرسی کردیم. کم نبودیم؛ مسئولین سازمان اعم از رییس و معاون و مدیران کل ستادی و استانی که با موضوع تالاب و آب و زیستگاهها درگیرند تا مسئولین کشوری مانند معاونین وزرای خارجه، جهاد کشاورزی، نیرو، استاندار، خبرنگاران محلی و نمایندگان رسانه های خارجی، نماینده ارشد سازمان ملل در ایران و سفرای افغانستان و آلمان.
ابتدا به زابل رفتیم؛ همه آمده بودند. پیر و جوان با چهره های آفتاب سوخته و دست هایی که نشانگر زحمت و شدت است، دختران و بانوان با انگیزه و کودکانی هر چند با حداقل های زندگی اما با چهره هایی پر امید. از فرودگاه تا محل برگزاری همایش که چند کیلومتری می شد بارها به صف این استقبال کنندگان برخوردیم که خوشامد می گفتند و البته خواهان احیای تالاب هامون بودند.
ظهر برای دیدن هامون و سلامی بر ساکنینش به نیمروز رفتیم و از آنجا در بستر هامون راهی شدیم. آثار آبی که سال گذشته با پیگیری های فراوان ملی و بین المللی، متنفذین محلی و سازمان حفاظت محیط زیست به بخشی از هامون رسید، پیدا بود و برای مدتی به اقتصاد محلی مانند کشاورزی و حصیر بافی و غیره جان بخشیده بود. بخش های وسیعی از بستر هنوز پوششی گیاهی داشت و گونه های طاق و گز فراوان دیده می شد. در قسمت هایی درختچه ها از قد آدمی بلندتر بودند و خودرو در بیشه ای زیبا از میانه دو ردیف بلند گونه های گیاهی رد می شد. اگر چه بعضی جاها، هنوز بستر زمین نم داشت، اما حالا چند ماهیست بعد از دمای حدود 50 درجه تابستان و وزش بادهای شدید، هامون دوباره تب دار است و لبانش خشک.
همه رفتیم تا تاکید کنیم که برای احیای هامون یک دست صدا ندارد. باید همه دست اندرکاران به وظایف خود عمل کنند. برنامه مشترک ملی و در واقع پنج جانبه که با فعالیت وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت امور خارجه، استانداری و سازمان حفاظت محیط زیست دنبال می شود، دیشب پنجمین جلسه هماهنگی خود را بعد از بازدید ظهر در زاهدان تشکیل داد. قرار شد قبل از پایان سال برنامه نهایی نجات هامون ارایه و به تصویب برسد. ضمن اینکه امسال دولت یازدهم به رغم شرایط دشوار اقتصادی ردیف بودجه مستقلی را به احیای تالاب ها اختصاص داده و برای هامون 5 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. البته استاندار تاکید کرد که به غیر از این مبلغ حتما برای ساکنین منطقه باید بسته های حمایتی نیز دیده شود. چرا که هامون منشاء معیشت آنها بوده و اکنون بسیاری از زمینه های درآمد مردم منتفی است.
88
9
24
93/05/24 20:09
ایران سبز , www.IGparty.ir
۱۱۲ قطعه پرنده زرده پر از کشتارچیان کشف شد
ادامه مطلب در لینک زیر: