نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

نتایج جستجو : دلواپسان - 65 مطلب

97/08/9 17:07
بی سرزمین تر از باد , pamchal_a
محمد مهاجری، فعال سیاسی اصولگرا در واکنش به تخصیص بودجه 40 میلیون دلاری آمریکا برای جنگ تبلیغاتی علیه ایران، روسیه و چین در توییتر نوشت:

«آمریکا 40 میلیون دلار برای جنگ تبلیغاتی علیه ایران و روسیه و چین اختصاص داده. جناب آقای امریکا! کل این پول را اختصاص بده به روسیه و چین. ما به تعداد کافی دلواپس هایی داریم که ضد خودمان تبلیغات بکنند.آنهم مفت! کریمی قدوسی و حاجی دلیگانی و جواد ابطحی فقط چندنمونه از آنهایند.»
99
97/03/24 20:33
بی سرزمین تر از باد , pamchal_a
رشته توییت محمود صادقی از پشت پرده فضاسازی‌ها علیه لایحه مبارزه با پولشویی :

_از شواهد معلوم است پشت پرده فضاسازی ها علیه لوایح مبارزه با پولشویی، قاچاقچیان مواد مخدر و متخلفان کلان مالیاتی اند که نگران شفافیت تراکنش های بانکی خود هستند. آنها در لوای شعارهای انقلابی و تحریک گروههایی از اصولگرایان، مطامع و منافع خود را دنبال می کنند.

_بنا برگزارش کارشناس مبارزه با پولشویی وزارت اقتصاد در جلسه غیرعلنی مجلس، با اجرای ضوابط مبارزه با پولشویی یک باند بزرگ قاچاق مواد مخدر که شماره حسابشان به نام یک زن خانه‌دار بود، کشف شد.

_بنابر گزارش (۱۵۸۴۳) مرکز پژوهش های مجلس بررسی وضعیت ایران در استانداردهای بین‌المللی بانکی نشان می‌دهد برخلاف ذهنیت مردم و برخی نخبگان کشور، بخش قابل توجهی از مشکلات برقراری روابط کارگزاری بین بانک‌‌های ایران و بانک‌‌های دنیا، ناشی از علل غیرتحریمی است.

_امروزه بسیاری از کشورها سازوکارهای مبارزه با پولشویی و تأمین مالی را جایگزین برخوردهای پرهزینه فیزیکی با جرایم سازمان‌یافته کرده اند. بنابر گزارش‌ها در سال‌های گذشته داعش از خلأ سیستم بانکی ایران برای پوشش تأمین مالی خود استفاده می‌کرده که حتی موجب اعتراض سوریه شده است.

_مراجع امنیتی و نظامی ایران و دفتر رهبر انقلاب که بعضا نسبت به لوایح مبارزه با پولشویی نظر مساعد نداشتند، پس از توضیحات کارشناسان اقتصادی و بانکی تغییر نظر دادند؛ این موضوع را دبیر شورای عالی امنیت ملی و رییس مجلس چندین بار در جلسات علنی و غیر علنی اعلام کرده اند.

#کانال_تحلیل_زمانه
@tahlilzamane
کامنت بنویسید...
97/03/24 16:32
بی سرزمین تر از باد , pamchal_a
در ماههای اخیر،دروغ‌پردازی‌ها، اتهام پراکنی‌ها و ایحاد فضای روانی مشکوک از سوی دلواپسان سیاسی در راه تصویب چند لایحه در مجلس، در خوش‌بینانه‌ترین نگاه،نشان از عدم فهم درست از مقررات بین‌المللی و در نگاه واقع‌بینانه،نشان از همراهی آنها با سیاست‌های بیگانگان برای ایجاد فشار بر کشور دارد.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
دروغ‌هایی که دلواپسان درباره FATF می‌گویند
FATF (گروه کاری اقدام مالی) در سال 1989 توسط گروه G7 تاسیس شد و مقرآن در سازمان همکاری توسعه اقتصادی OECD در پاریس است.بدنه اصلی FATF از 35 کشور و دو سازمان تشکیل شده که اکثر آنهاکشورهای توسعه یافته هستند. اعضای اصلی غیرکشوری کمیسیون اروپا و شورای همکاری خلیج فارس هستند . علاوه بر اعضای اصلی حدود40 عضو ناظر هم در FATF عضوهستند که از جمله آنها می توان از بانک جهانی، صندوق بین المللی پول و اینترپل و ... نام برد.در میان کشورهایی که به عنوان ناظر عضویت دارند،اسرائیل و عربستان برای جمهوری اسلامی ایران دارای اهمیت ویژه ای هستند.این اهمیت آنجا دوچندان می شود که این دوکشور تا پایان2018 عضو اصلی می شوند .

چندکشور به FATF نپیوسته‌اند؟
سایر اعضای FATF در قالب مناطق مختلف دنیا طبقه بندی شده اند. در واقع مجموعا 194 عضو منطقه ای در آن حضور دارند. و تنها دو کشور ایران و کره شمالی آن را نپذیرفته اند.

آیا بحث این روزها عضویت است؟
در حالی که دلواپسان سیاسی تلاش می کنند با ایجاد توهم در باره FATF چنین القا کنند که ایران در حال عضویت در آن است، بررسی ها نشان می دهد که اصلا چنین موضوعی مطرح نیست و حتی اگر ایران بخواهد به آن بپیوندد باید فرایندی چندساله را طی کند. ابتدا باید به گروه منطقه ای بپیوندد.آنچه هم اکنون مطرح است صرفا خروج از لیست سیاه و تبدیل وضعیت ایران به حالت نرمال است. این در حالی است که طبق گزارشهای FATF کشورهای افغانستان و یمن و عراق وضعیت نرمال تری نسبت به ما دارند.آیا FATF قرارداد است؟بر خلاف بحث های رایجی که افراد ناآشنا مطرح می کنند FATF یک گروه بین دولت هاست که حتی قطعنامه هم صادر نمی کند و تصمیماتش صرفا در حد بیانیه است. بیانیه هایی که حتی برای کشورها لازم الاجرا نیست. در واقع تنها کاری که انجام می دهد، رتبه بندی ریسک کشورها در "مبارزه با پولشویی" و "عدم تامین مالی تروریسم" است. کشورها برای اینکه ریسک را در دو مقوله فوق،بالا نبرند بیانیه را به نهادهای مالی و بانکی خود ارجاع می دهند .

نظام تصمیم‌گیری چگونه است؟
مکانیزم FATFرای گیری نیست بلکه تصمیمات از طریق اجماع اتخاذ می شود. سعی می کنند به اجماع اولیه برسند و یا حد وسط را در نظر بگیرند.

اگر در لیست سیاه بمانیم چه اتفاقی می‌افتد؟
با تلاشهای مستمر دولت یازدهم حدود دوسالی است ابزار مقابله علیه ایران تعلیق شده اما اگر قوانینی را که هم اکنون در مجلس در دست برسی است تصویب نشود مجددا به لیست سیاه برمی گردیم. معنای بازگشت به لیست سیاه این است که FATF اعلام خواهد کرد ریسک ایران در پولشویی و تامین مالی تروریسم بالاست و در واقع از برقراری هر گونه رابطه مالی پیشگیری می کند.بیانیه‌ها الزام‌آور نیست، اما...همانطور که اشاره شدبیانیه های FATF الزام آور نیست وکشورها مجبور نیستند آن را رعایت کنند اما در صورت عدم اجرا عملا میزان ریسک خود را افزایش می دهند. به همین دلیل معمولا کشورها حاضر نیستند بیانیه ها را زیر پا بگذارند.

همکاری با FATF یعنی افشای اطلاعات مالی ایران؟
از مباحث غلطیکه رسانه ای شده این است که گفته می شود با پیوستن به FATF اطلاعات ایران از کشور خارج می شود و در اختیار بیگانگان قرار می گیرد. به نظر می رسد کسانی که این ادعا را مطرح می کنند هیچ اشرافی به موضوع ندارند. تنها اقدامی که کشورها در همکاری با FATF انجام می دهند این است که به جامعه حهانی اعلام می کنند که سازوکارهای مالی و قانونی در داخل کشورشان این قابلیت را دارد که با پولشویی مقابله کنند. به این ترتیب هیچ اطلاعاتی در باره موضوعات مالی کشورها رد و بدل نمی شود.

حق تحفظ
فرض کنیم قوانین یک کشور مبارزه با پولشویی و عدم تامین مالی تروریسم را می پذیرد. در این زمینه کشورها کاملا حق تحفظ دارند و حتی اگر ابهاماتی در باره رفتارهای مالی شان مطرح باشد ریا،آن را به قوانین داخلی خود ارجاع می دهند.مثلا در مورد جمهوری اسلامی ایران چنین حق تحفظی اعلام شده که اطلاعات مربوط به نهضتهای آزادیبخش را اعلام نمی کند. همین که هر کشوری اعلام کند فلان سازمان آزادیبخش را طبق قوانین داخلی خود تروریست نمی داند،FATF متعرض آن نمی شود.در واقع اصلا FATF سازو کاری برای جمع اوری اطلاعات ندارد .

دروغی که دلواپسان می‌گویند
دلواپسان در باره FATF یک دروغ بزرگ را مطرح می کنند و می گویند FATF مرتبط با برجام است .
در این خصوص بررسی ها نشان می دهد مقدمات کارهای مربوط به FATF توسط دولت یازدهم و دوازدهم انجام نشده بلکه سابقه آن به ولتهای نهم و دهم برمی گردد.گفته می شود بعد از تصویب و ابلاغ قانون مبارزه با پولشویی درسال 86 ایران خود را مکلف به خروج از لیست سیاه می کند. در همین راستا دبیر شورای عالی امنیت ملی در سال 1389 موکدا از برخی نهادها و وزارتخانه ها درخواست می کند که مقدمات خروج از لیست سیاه را فراهم کنند.از سوی دیگر در خردادسال 89 که هنوزبحث برجام مطرح نبود، دولت احمدی نژاد لایحه مبارزه با تامین مالی تروریسم را تصویب و به مجلس تقدیم کرد. این قانون بهمن ماه سال 90 مصوب شد . این مصوبه در اسفند 90 به شورای نگهبان ارسال شد و شورا به آن ایراد اصل 158 قانون اساسی گرفت. اشکال شورای نگهبان این بود که این قانون باید توسط قوه قضاییه تهیه می شد. بدنبال این اشکال،لایحه مزبور از اسفند 90 تا 94 پنج بار بین مجلس، قوه قضاییه ، شورای نگهبان و دولت در رفت و آمد بود.به این ترتیب اگر این 3-4سال وقت کشی نمی شد و ایران در سال 91 وارد پروسهaction plan می شد،مدتها قبل از برجام مساله تمام می شد.

تبدیل یک بحث فنی به مقوله عوامانه
ظرف دو سال گذشته این موضوع فنی در سطح رسانه های عمومی و حتی تریبونهای نماز جمعه و ... مطرح می شود و سطح آن به حد عوام تنزل داده شده . طبیعتا وقتی موضوع با ادبیات سخیف پوپولیستی همراه شود و موجی از اطلاعات دروغ همراه با تهمت های مکرر با آن همراه شودف فضا برای توضیحات علمی- تخصصی تنگ می شود.

FATF، حماس و حزب‌الله
یکی از ایرادات دلواپسانه ای که مطرح می شوداین است که با اجرای مقررات FATF، حمایت ایران از گروه های حماس و حزب الله و ... ناممکن خواهد شد. در پاسخ می توان یک مثال روشن را به عنوان رد این ادعا مطرح کرد:دولت سوریه بیشترین اتهام ها را در موضوع تروریسم دارد اما حتی یک سند وجود ندارد که FATF علیه این کشور ارائه کرده باشد.سوریه رسما اعلام کرده که طبق مقررات داخلی اش اعلام کرده سازمان های آزادی بخش را مصداق تروریسم نمی داند.این موضوع در شورای امنیت هم مطرح شده اما نتوانستند در برابر استدلال سوریه مقاومت کنند .از طرفی سازمان ملل فقط القاعده ، طالبان و داعش را مصداق تروریست می داند.طبق قطعنامه 1373 هر کشوری باید لیست ملی از تروریست ها داشته باشه. خیلی از کشورهای عضو لیست ملی دارند .مثلا آمریکا بحزب الله ، حماس و سپاه پاسداران را جزو گروه های تروریستی قرار داده . اما لیست آمریکا تنها برای داخل همان کشور ارزش حقوقی دارد و برای ایران لازم الاجرا نیست.همچنین عربستان و شورای همکاری خلیج فارس، حزب الله را به عنوان تروریست مطرح کرده اند.امابرای ما لازم الاجرا نیست. آنچه برای ما لازم الاجراست، لیست سازمان ملل است

رفتارهای سخیف برای مقابله با FATF
راه اندازی تظاهرات و حتی آویزان کردن طومار در مجلس ،از جمله کارهای سخیفی است که نه تنها راهبرد مشخصی را برای خروج ایران از لیست سیاه نشان نمی دهد، بلکه ترویج رفتارهای احساسی است که متاسفانه با ژست انقلابیگری و ارزشمداری همراه می شود.متاسفانه باید گفت این انقلابی نمایی ها دقیقا بازی در زمین بیگانگان است. رفتار دلواپسان تنها نتیجه اش این است که جمهوری اسلامی را مجددا در لیست سیاه قرار دهد و عملا کشورهای مختلف و بانکها وشرکتهای بین المللی با این بهانه که ریسک پولشویی در ایران بالاست از هرگونه همکاری مالی خودداری می کنند. گفتنی است حتی کشورهایی که در عرف دیپلماتیک با ایران دوست به حساب می آیند(از جمله روسیه و چین) نسبت به تصمیمات FATF با تعصب عمل می کنند و حتی اگر زیر بار تحریمهای غرب نروند، بدلیل قرار گرفتن ایران در لیست سیاه از هرگونه همکاری خودداری خواهند کرد.

----------
baharnews.ir/news/152131/دروغ-هایی-دلواپسان-درباره-fatf-می-گویند
97/03/8 01:41
بی سرزمین تر از باد , pamchal_a

چند روزی است که «دلواپسان» فعال‌تر از همیشه در سه جبهه مشغول مبارزه هستند؛ برجام، اعلام مخالفت با دور جدید مذاکرات ایران و اروپا و FATF. آنان با در اختیار داشتن‌تریبون‌های رسمی نظام از جمله صداوسیمایی که ظاهرا فقط به شوخی «رسانه ملی» خوانده می‌شود از همان لحظه اعلام خروج آمریکای‌ترامپ از توافق هسته‌ای، شکست برجام را اعلام کرده و چنین وانمود کردند که برجام منهای آمریکا برجامی در حال احتضار است. ظاهرا آنچه مایه دلواپسی این طیف تندرو است نه مرگ برجام که به معنای بازگشت تحریم‌ها خواهد بود بلکه ادامه حیات برجام است!

جبهه دوم فعالیت دلواپسان اعلام مخالفت و بی نتیجه نشان دادن مذاکرات ایران و اروپا برای حفظ توافق هسته‌ای است. آنان که در گذشته‌ترامپ و اوباما را یکسان دانسته و اعلام می‌کردند تمام افراد و جناح‌های فعال در ایالات متحده با هم تفاوتی ندارند این بار یک قدم به جلو آمده و بر این اعتقاد پافشاری می‌کنند که کشورهای اروپا نیز با یکدیگر و آمریکا تفاوتی ندارند! در دنیای ساده آنان نه تنها آمریکای‌ترامپ و آمریکای اوباما یکی است بلکه میان مرکل و می‌و مکرون و موگرینی با یکدیگر و با‌ترامپ تفاوتی وجود ندارد و سومین موضوع مورد تخریب قرار گرفته از سوی آنان موضوع FATF و تلاش دولت روحانی برای خروج ایران از فهرست سیاه پولشویی است؛ فهرست سیاهی که زمزمه هایی مبنی بر حذف نام کره شمالی از آن به گوش می‌رسد و ظاهرا تا چندی دیگر تنها نام کشورمان در این فهرست باقی خواهد ماند!

آن طور که از شواهد برمی‌آید این بار دلواپسان تنها نیستند و گویی در این موضوع افراد متنفّذی نیز به دلیل به خطر افتادن منافع اقتصادی که در فضای پر ابهام دارند امکان و شرایط لازم را برای تحقق مقدمات لازم برای الحاق ایران به FATFرا فراهم نمی‌آورند. به راستی مشکل کجاست؟ آیا برجام، مذاکره با غرب و پذیرش شروط FATF برای مبارزه با پولشویی که مورد قبول اکثریت قریب به اتفاق دولت‌های جهان است فصل مشترکی دارند که سبب اعلام مخالفت این چنینی از سوی این اقلیت شده است؟! اگر بخواهیم عمیق‌تر به این موضوع بنگریم می‌توان از مفهوم «غرب ستیزی» سخن به میان آورد و از آنجا که هر کدام از این سه موضوع به شکلی به قدرت‌های غربی مرتبط می‌شود این اعلام مخالفت‌ها و کارشکنی‌ها را از جنس این دیدگاه نادرست در حوزه اندیشه بدانیم. اما به نظر می‌آید همه واقعیت این نیست و لزوما همه افرادی که «دلواپس» شده‌اند غرب ستیز نیستند و اتفاقا شاید بتوان در بین آنان افرادی را هم یافت که زندگی و خانواده و کسب و کارشان در همان غربی است که علیه آن شعار می‌دهند.

شاید مشکل این گروه از «دلواپسان» با برجام، به ثمر رسیدن مذاکره با اروپا و FATF این باشد که هر کدام از این‌ها می‌تواند بخشی از فضای پر ابهام اقتصادی کشور را تغییر دهد و به طور طبیعی از منافع آن‌ها بکاهد. این گروه که به همان «کاسبان تحریم» مشهور شده‌اند افرادی هستند که در گذشته با «دور زدن تحریم» برای خود جایگاه اقتصادی و سیاسی تعریف کردند، با مانع‌تراشی در برابر انعقاد قراردادها با شرکت‌های غربی واسطه همکاری با شرکت هایی شدند که دلالی برای آنان سود بیشتری نصیبشان می‌کند و در فضای مبهم اقتصادی ایران با پولشویی به ثروت‌های هنگفتی دست یافته اند. به نظر می‌آید که پشت صحنه بخشی از «دلواپسی‌ها» به موضوع به خطر افتادن منفعت این افراد مرتبط باشد. موضوعی که ضرورت ورود و بررسی نهادهای امنیتی کشور به این سنگ‌اندازی‌ها را که اغلب هم با نام و نقاب حمایت از نظام انجام می‌شود دو چندان می‌کند.
محمد توکلی

www.baharnews.ir/note/150946/برجام-اروپا-چند-داستان-دیگر
------------------------------------------------------------------------------------------

همچنین:
aftabnews.ir/fa/news/398897/چرا-دلواپسان-شدیداً-نگران-همکاری-ایران-با-fatf-هستندنظر-4-اقتصاددان
---------------------------------
aftabnews.ir/fa/news/394247/داستان-fatf-و-جنجال-دلواپسانچرا-نام-ایران-در-لیست-سیاه-ftaf-است
---------------------------------
www.ensafnews.com/114648/fatf-در-مجلس-حاشیه-ساز-شد؛-فریاد-دلواپسان-د/
---------------------------------
چرا اصولگرایان با FATF مخالفت می‌کنند/ شفافیت مالی یا ترکمنچای دوم؟ :
http://8tag.ir/news/6374238247701654845-12178126434180245585
کامنت بنویسید...
95/08/28 11:41
بی سرزمین تر از باد , pamchal_a
بیش از 20 ماه از اسارت ملوانان ایرانی در بند دزدان دریایی سومالی می‌گذرد و این روزها هم خبرهای ناخوشایندی از سرنوشت آن‌ها به گوش می‌رسد....

ارتباط بین سومالی و ایران هم بعد از حمله‌ای که به سفارت سعودی شد قطع شده است و در نتیجه‌ی این امر امکان پیگیری این موضوع از دولت ایران به کلی سلب شده است.

به نظر می‌رسد بیش از دولت آن جوانانی که ادعای انقلابی بودن دارند و با حمله به سفارت سعودی و آتش زدن آنجا باعث چنین قطع ارتباطی شده‌اند باید پاسخگو باشند.
_________________________________________________________________________________

اصولا تندروی از همین جنس است

بیش از 20 ماه از اسارت ملوانان ایرانی در بند دزدان دریایی سومالی می‌گذرد و این روزها هم خبرهای ناخوشایندی از سرنوشت آن‌ها به گوش می‌رسد. در حاشیه این خبرها شاهد اعتراضات فعالان رسانه‌ای و اجتماعی به دولت نسبت به عدم پیگیری مناسب این موضوع بوده ایم. بخشی از این اعتراضات بی‌راه نیست و کاملا هم به حق است اما در کنار این اعتراضات باید ریشه‌ی کم تحرکی وزارت خارجه در این موضوع را هم به خاطر بیاوریم.

طبیعتا هیچ دولتی در جهان به سادگی امکان اینکه بتواند در کشوری که قطع رابطه کرده است تاثیرگذار باشد ندارد. ارتباط بین سومالی و ایران هم بعد از حمله‌ای که به سفارت سعودی شد قطع شده است و در نتیجه‌ی این امر امکان پیگیری این موضوع از دولت ایران به کلی سلب شده است. به نظر می‌رسد بیش از دولت آن جوانانی که ادعای انقلابی بودن دارند و با حمله به سفارت سعودی و آتش زدن آنجا باعث چنین قطع ارتباطی شده‌اند باید پاسخگو باشند.

چنین تندروی هایی که معمولا با احساسات گرایی صرف جوانانی پر شور اما جاهل و همراهی بزرگترهایی دانا اما کوته نظر انجام می‌گیرد با نتایج خسارت بار و دامنه داری همراه می‌شود. احتمالا هیچکدام از آن‌ها که چنان طراحی را انجام دادند و مرتکب آن عمل افراطی شده‌اند هیچگاه فکرش را هم نمی‌کردند که تبعات اقدامشان تا همین امروز هم گریبان کشور را بگیرد و حتی در چنین موضوعی هم تاثیر آن اقدام ادامه دار باشد. اصولا تندروی از همین جنس است؛ انجام یک سری اقدامات بدون توجه به تبعات آن.

شاید مهمتر از جوانان پرشوری که مرتکب این بی‌خردی شده‌اند و پرونده شان در دستگاه قضا ظاهرا در حال بررسی است افراد دیگری هستند که در ادبیات حقوقی – سیاسی ایران به آمران معروف شده‌اند، شناخت آمران این قبیل اقدامات که پر تکرار هم هست نباید برای نهادهای امنیتی کشور و دستگاه قضا کار چندان سختی باشد و انتظار می‌رود که یک بار هم که شده از سطح ماجرا عبور کرده و افراد اصلی را به میز محاکمه بکشانیم. سخن آخر اینکه بهتر است همه‌ی آن‌ها که با سکوت یا سخن و اقدام یا عدم اقدام خود مسبب آن واقعه شده‌اند پاسخگوی خانواده هایی باشند که به واقع دلواپس عزیزان در بندشان هستند.
کامنت بنویسید...
سالار سالاری , mohsensalar62
جمعه 28 آبان ، 23:03
اقتدار دریایی ایران !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ادامه
95/08/18 22:31
بی سرزمین تر از باد , pamchal_a

از همان نتیجه‌ای که در انتخابات 92 رخ داد می‌شد حدس زد که کاسبی جماعتی خود عمار پندار با مفهوم فتنه رو به کسادی گذاشته است. نتیجه‌ای که با دقت در آن می‌بینیم که نود درصد آراء به سمت کسانی بود که در نگاه این جماعت یا فعال فتنه بوده‌اند و یا ساکت فتنه. در انتخابات 94 این نشانه‌ها با وضوح بیشتری خود را نشان داد و حالا با رای اعتماد مجلس به هر سه وزیر پیشنهادی روحانی کسادی این بازار به عیان خود را نشان داده است.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
هر سه فرد پیشنهادی رییس‌جمهور ‌از نگاه آنان که خود را با بصیرت می‌پندارند در وقایع88 نقش داشتند و به اصطلاح این حضرات، فتنه گر بوده‌اند و دقیقا به همین دلیل واهی بود که مجلس قبلی به آن‌ها رای نداد. اما این بار و در مجلس دهم که میانه روها اکثریت قابل توجهی از کرسی‌های آن را در اختیار دارند تلاش این گروهِ اقلیت پر سر و صدا که بر خلاف نظر روحانی به نظر می‌آید که اتفاقا مصالح کشور را کاملا می‌فهمند و خود را به نداستن می‌زنند بی‌سر انجام ماند.

این تلاش‌ها در جاهایی آنقدر عجیب و غریب شده بود که به جای آنکه با استدلال حرفشان را به کرسی بنشانند به داد و فریاد از پشت‌ تریبون روی آورده بودند و از همان فغان هایشان قابل حدس بود که هر سه نفر تا چند ساعت دیگر وزیر خواهند بود. این بار کار به جایی رسیده بود که از پشت‌تریبون مجلس علنا به دروغگویی روی آورده بودند و فردی که بازداشت نشده بود را بازداشتی فتنه معرفی می‌کردند و در حالی که در مجلس ششم حضور نداشت نماینده‌ی مجلس ششم اش می‌خواندند.

اینکه نظر آن چه که قرار است میزان باشد (رای مردم) درباره‌ی وقایع 88 و قرائت‌های مختلفی که از آن می‌شود چیست را می‌توان به خوبی از نتایجی که از صندوق آراء در انتخابات 92 و 94 بیرون آمده مشاهده کرد به شرط آن که اراده‌ای برای دیدن واقعیت باشد. افرادی که خوانش هایی غیر‌منصفانه را در این حدود هفت سال از آن وقایع تلخ با‌ تریبون‌های یک طرفه‌ای که همواره در اختیار دارند به مردم ارائه داده‌اند باید لختی تامّل کنند و به این بیندیشند که آیا راه را درست آمده‌اند؟

غرض این نیست که آنان که توسط این عده فتنه گر خوانده می‌شوند را از تقصیرها و قصورهایی که باعث بروز اتفاقات تلخ88 شد مبرّا کنیم زیرا این امری بدیهی است که در بروز یک بحران در ابعاد بحران پس از انتخابات88 فقط یک سوی ماجرا مرتکب قصور و تقصیر نشده است اما این که هفت سال تمام یک طرف ماجرا که مجالی برای دفاع از خود نداشته است را به هر کار کرده و نکرده‌ای متهم کنیم نتیجه اش چیزی جز همین که مردم، ما و خوانش غیر منصفانه‌مان را پس بزنند نخواهد داشت. اکنون نمایندگان منتخب همان مردم به افرادی رای دادند که نمادهایی از کسانی هستند که در این سال‌ها مورد ظلم قرار گرفته‌اند. این درس عبرت بزرگی است برای افرادی که ادعای بصیرت دارند اما به فرموده‌ی حضرت امیر (ع) ‌‌‌چه بسیار است عبرت‌ها و اندکند عبرت گیرندگان‌‌‌.
محمد توکلی
کامنت بنویسید...
95/06/11 18:10
بی سرزمین تر از باد , pamchal_a
تصویر نامه شکایت از علی مطهری توسط جمعی از نمایندگان مجلس در حالی در شبکه های اجتماعی دست به دست میشد که امضای دو نماینده مازندرانی هم پای این نامه دیده می شود.
جعل امضای رضیان در مجلس
طی روزهای گذشته تصویر نامه شکایت از علی مطهری توسط جمعی از نمایندگان مجلس در حالی در شبکه های اجتماعی دست به دست میشد که امضای دو نماینده مازندرانی هم پای این نامه دیده می شود.
اما شب گذشته عبدالله رضیان طی بیانیه ای این موضوع را تکذیب کرده و جعل امضا خود را به سایر نمایندگان نسبت داد.متن این بیانیه ای به این شرح است:

پس از نامه علی مطهری به وزیر دادگستری کشور پیرامون اعدام‌های سال 67، در مجلس شورای اسلامی اعتراضات شدیدی از طرف نمایندگان پایداری به علی مطهری وارد شد که حتی کریمی قدوسی خبر از تهیه نامه با امضای بیش از 30 نماینده مبنی بر حذف علی مطهری از هیات رئیسه مجلس داد.

دیروز تصویری از این نامه با امضای جمعی از نمایندگان منتشر شد که امضای سید عبدالله رضیان نماینده قائمشهر و ولی اله نانواکناری نماینده بابلسر پای این نامه دیده می‌شد اما ساعاتی پیش رضیان با تکذیب این نامه گفت که حتی این نامه را ندیده است.

رضیان افزود: صرف‌نظر از رفاقت بنده با اقای مطهری، بنده چیزی با چنین مفهومی ندیدم و اگر چه امضایی شبیه به امضای بنده وجود دارد ولیکن شدیدا آن را تکذیب می‌نمایم و متن آن مورد تایید من نمی‌باشد و پیگیر این موضوع هستم.

به نظر می‌رسد گروهی از نمایندگان که پیش از این در مجلس قبلی هم سابقه کارهای اینچنینی داشتند، همچنان دست به جعل امضای دیگر نمایندگان برای پیشبرد مقاصد خود دارند که به نظر می‌رسد باید برخورد جدی با این افراد از سوی نمایندگان صورت بگیرد.
95/04/21 22:37
بی سرزمین تر از باد , pamchal_a
هر چهار روز یک دردسر؛ این کارنامه مخالفان دولت یازدهم در مواجهه با این دولت است. اگر دولت اصلاحات، دولت «هر ٩ روز یک بحران» بود ١٠ سال بعد این عدد برای دولت روحانی به کمتر از نصف رسیده است. همین چندی پیش بود که محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت از تشکیل اتاق فکر مخالفان دولت آن هم شنبه هر هفته خبر داده بود.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

نوبخت گفته بود: «هر هفته اتاق‌های فکری با انگیزه‌های سیاسی علیه دولت تشکیل می‌شود و مشخص می‌کند که در تخریب دولت روی چه موضوعاتی متمرکز شوند». پس از او هم الیاس حضرتی، نماینده تهران به جزییات بیشتری از این موضوع پرداخته و گفته بود که ریاست این اتاق فکر را یکی از وزرای احمدی‌نژاد بر عهده دارد.

اما این اتاق فکر شامل چه کسانی است و چگونه عمل می‌کند؟ دولت در یک سال گذشته با چه دردسرهایی مواجه بوده است؟ پشت این دردسرسازی‌ها برای دولت کدام گروه و جریان‌ها حضور داشته‌اند؟

برای کشف نقشه مخالفین دولت لازم است دست‌کم به یک سال گذشته برگردیم و بحران‌سازی‌ها علیه دولت را مرور کنیم. مرور یک سال گذشته یعنی از خرداد ماه سال ٩٤ تاکنون نشان می‌دهد دولت در ماه‌های منتهی به انتخابات مجلس و خبرگان و البته ماه‌های بعد از آن دست‌کم با ٨٠ دردسر از سوی مخالفانش مواجه شده است. کانون‌های بحران‌سازی هم البته از چند حلقه فراتر نمی‌روند. این کانون‌ها به همراه رسانه‌های وابسته به آنها دردسرهای زیادی برای دولت درست کردند.

کانون‌های دردسرآفرینی علیه دولت:

اگر در بازه زمانی یک سال گذشته به تحرکات مخالفان دولت و دردسرآفرینی آنها نگاهی بیندازیم معلوم می‌شود که منشا این اقدامات از چند جریان و گروه خارج نیست.

«جریان‌های تندرو درون مجلس نهم»، «نیروهای خودسر»، «جبهه پایداری و اصولگرایان تندرو»، «جریان رسانه‌ای (شامل خبرگزاری‌ها و سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی)»، «صدا و سیما»، «برخی از مداحان»، «احمدی‌نژاد و حامیانش» گروه‌هایی هستند که طی یک سال گذشته بارها دولت را با اقدامات‌شان به زحمت انداخته‌اند. البته سهم و میزان و نوع فعالیت هر کدام از این گروه‌ها مانند هم نیست.

کدام کانون‌ها بیشتر علیه دولت فعالند؟

بررسی داده‌های جدول زیر نشان می‌دهد نیروهای خودسر و جریان‌های تندرو درون مجلس نهم تا پیش از انتخابات مجلس و آغاز سال ٩٥ بیشترین سهم را در نقش‌آفرینی علیه دولت ایفا کرده‌اند. اما بعد از انتخابات و با آغاز سال ٩٥، مخالفان دولت که یک بازوی مهم خود یعنی مجلس نهم را از دست دادند بیشترین تمرکز خود را بر رویدادهای رسانه‌ای علیه دولت گذاشتند. به بیانی دیگر با آغاز سال ٩٥، «جریان رسانه‌ای» به مهم‌ترین بازیگر در دردسرآفرینی‌ها علیه دولت تبدیل می‌شود. به این ترتیب اگر قبل و بعد از به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای دولت با سلسله تجمعات غیرقانونی علیه مذاکرات هسته‌ای و یا استیضاح و سوال از وزرا و یا خائن خطاب کردن وزیر امور خارجه در مجلس مواجه بود اما با آغاز سال ٩٥ و پیروزی حامیان دولت در انتخابات مجلس، حالا دولتمردان با چالش‌های رسانه‌ای مواجه هستند. حالا دولتی‌ها یک روز باید استعفا و یا برکناری یک وزیر را تکذیب کنند و روز دیگر برادر رییس‌جمهور را در کنار او قرار دهند تا شایعه دستگیری او را رد کنند.

چه مقاطعی مخالفان دولت دردسرسازتر شده‌اند؟

نگاهی به رویدادهایی که مخالفان دولت طی یک سال گذشته برای دولت درست کرده‌اند نشان می‌دهد این دردسر آفرینی در برهه‌های خاص روند افزایشی گرفته و با فواصل نزدیک‌تری تکرار شده‌اند.

مثلا این تحرکات در ماه پایانی مذاکرات هسته‌ای اوج گرفته‌اند. به گونه‌ای که از ابتدای خرداد ماه ٩٤ تا نیمه تیرماه، تاریخ به نتیجه رسیدن مذاکرات و امضای برجام، دولت هر سه روز یک بحران را تجربه کرده است که عمده آنها از جانب نیروهای خودسر به دولت تحمیل شده است.

اما نکته جالب اینکه بلافاصله بعد از به سرانجام رسیدن مذاکرات و امضای برجام نیز بحران‌سازی‌ها برای دولت تا سه ماه بعد از آن با تعداد و شدت بیشتری ادامه پیدا می‌کند. به گونه‌ای که مرداد تا مهرماه سال ٩٤ دولت دست‌کم با ٢٦ مورد از دردسرهایی که مخالفان برایش درست کرده‌اند مواجه شده است. بی سبب نیست که رییس‌جمهور در اولین گفت‌وگوی تلویزیونی خود با مردم بعد از برجام گفت: که کاسبان تحریم در چین و تهران از توافق عصبانی هستند.

اما روند فعالیت مخالفان دولت از آبان ماه تا اسفندماه ٩٤ به شکل محسوسی به ١٥ مورد کاهش می‌یابد که اغلب آنها هم حامیان دولت را نشانه می‌رود. این البته چندان هم دور از انتظار نیست. چه آنکه این بازه زمانی روزهای ماه‌های منتهی به انتخابات مجلس و خبرگان است و کاهش فعالیت آنها در دردسرآفرینی برای دولت در واقع تمرکز آنها را بر انتخابات نشان می‌دهد.

با این حال آنها این کم‌کاری را از فروردین ماه ٩٥ جبران می‌کنند. مخالفان دولت از ابتدای امسال تا تیرماه حملات خود را به شکل محسوسی افزایش می‌دهند. ٢٨ مورد بحران‌آفرینی برای دولت در کمتر از ٤ ماه نشان می‌دهد که مخالفان دولت تا چه میزان از نتایج انتخابات مجلس عصبانی شده‌اند.

محتوای حملات به دولت چه بوده اند؟

افزون بر اینها محتوا و موضوع بحران‌آفرینی‌ها برای دولت هم طی یک سال گذشته یکسان نبوده است. پیش از به ثمر رسیدن مذاکرات هسته‌ای، شخص رییس‌جمهور و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای آماج حملات مخالفان دولت قرار داشتند. اما بلافاصله بعد از به سرانجام رسیدن مذاکرات، حامیان و اطرافیان دولت قبل وارد شدند و پروژه شکایت از دولتی‌ها را کلید زدند. احمدی‌نژاد که دوست داشت حل پرونده هسته‌ای به نام او و دولتش رقم بخورد بلافاصله بعد از برجام شکایت از جهانگیری را کلید زد و بعد از او هم، شکایت مشایی و جوانفکر از پورمحمدی یا شکایت بقایی از اشرفی اصفهانی به جریان افتادند. اما بعد از انتخابات مجلس و پیروزی حامیان دولت در انتخابات، جریان رسانه‌ای مخالفان دولت اغلب توان خود را صرف انتشار شایعاتی درباره وزرا یا اطرافیان رییس‌جمهور کردند تا سلامت کاری و یا توانمندی کابینه دولت تدبیر و امید را زیر سوال ببرند. بازی با فیش‌های حقوقی هم در همین راستا انجام شد. هرچند رییس‌جمهور از آن به عنوان فرصتی برای مبارزه با فساد اداری استفاده کرد.

http://www.ana.ir/news/121479
95/04/16 21:26
بی سرزمین تر از باد , pamchal_a
در شب عید سعید فطر جمعی از نیروهای افراطی در حرم حضرت معصومه (س) در استان قم اقدام به توزیع شب‌نامه‌هایی علیه حسن روحانی و آیت‌الله هاشمی کردند.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اینستاگرام منسوب به رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتشار تصویر این شب‌نامه نوشت:

بازهم دلواپسان، تندرو‌ها خودسر‌ها با پخش شب نامه علیه آیت الله هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی در شب عید فطر در حرم حضرت معصومه نشان دادند هدف آنان نشان گرفتن افراد انقلابی و بدنبال آن انتخابات ریاست جمهوری است. اما ملت ایران همیشه از تندرو‌ها بیزارند و در مقاطع حساس نشان دادند افراطیون جایگاهی در این انقلاب ندارند.
95/04/13 21:57
بی سرزمین تر از باد , pamchal_a

در آن زمان دلواپسان فیش‌های حقوقی نفعی در افشاگری نداشتند و اكنون كه تنها یكسال تا پایان دولت یازدهم مانده، اقدام به مطرح كردن چنین فیش‌هایی می‌كنند تا شاید بتوانند افكار عمومی را تحت تاثیر این موضوع قرار داده و نگذارند ریاست‌جمهوری روحانی ۸ ساله شود...
_________________________________________________________________________________

مشخص نیست پروژه دلواپسان چند بخش دارد، اما تا به اینجا بخش اول كه ارائه اطلاعات درباره پرداخت مدیران به ویژه مدیران بانكی بود، با ناكامی برای خودشان به پایان رسید، چون روحانی دستور بررسی و عزل متخلفان را داده بود كه در این راستا برخی مدیران اقدام به استعفا كردند كه دولت یازدهم تضعیف نشود.

پروژه دوم كه اكنون آغاز شده، هجمه به معاون اول رئیس‌جمهور است و دلیل آن هم واهمه از افشاگری جهانگیری است،

چرا كه از زمانی كه مسئولیت پیگیری فیش‌های نجومی به او سپرده شد و حتی پیش از آن، از تخلفات دولت قبل پرده برداشته بود، مثلا در اردیبهشت ماه گفته بود:

«در دولت قبل در دوره‌ای تصمیم گرفته شد بخشی از منابع بانك مركزی در اروپا مدیریت شود. بنابراین با بی‌تدبیری كامل دو میلیارد دلار اوراق آمریكایی خریداری شد و در بانك اروپایی نگه داشته شد، بنابراین آمریكا به راحتی توانست ابتدا این اوراق را مسدود كرده و سپس آنها را مصادره كند.»

و زمانی كه موضوع فیش‌های حقوقی مطرح شد، باز هم جهانگیری گفت:

«متاسفانه این سنت (پرداخت‌های نامتعارف) وقتی گذاشته شد كه در دولت (دولت دهم) به‌عنوان مهم‌ترین ركن تصمیم‌گیری این نظام نشستند دور خودشان و تصمیم گرفتند به خودشان نشان و سكه بدهند. از یك جمع ٣۰ نفره دولت به ٢٧ نفر از خودشان نشان درجه دو و درجه یك با ٧۵ و ١۰۰ سكه دادند. اعطای نشان درجه یك و درجه دو نیازمند برگزاری مراسم و پخش از تلویزیون است، اما این خبر اینقدر قبیح بود كه بدون برگزاری هرگونه مراسم و تشریفاتی این نشان‌ها را مخفیانه دادند.»

مشخص است كه دلواپسان از سكوت نكردن جهانگیری واهمه دارند، بنابراین تصمیم می‌گیرند تا با بیان موضوعاتی او را مجبور به پایان افشاگری درباره دلواپسان كنند.

دلواپسان برای افشا نشدن تخلفات دریافتی خود به زیرزمین خیال رفتند و مدعی تخلفات خود اسحاق جهانگیری شدند و باز هم ماجرای سیمان!

این سیمان در ادبیان دلواپسان جایگاه ویژه‌ای یافته است. کافی است به یاد بیاورید که در دوازدهم مهرماه نمایندگان كلیات طرح اقدام متناسب و متقابل ایران در اجرای برجام را به تصویب رساندند؛ مصوبه‌ای كه مخالفت دلواپسان مجلس را به همراه داشت.
در این جلسه علی اكبر صالحی در سخنانی گفت كه از سوی یكی از نمایندگان تهدید به مرگ شده و به او گفته‌اند :

«در قلب اراك روی تو سیمان می‌ریزیم و تو را دفن می‌كنیم»

امروز هم خبری با این محتوا را در سایت‌هایشان منتشر كردند:

« اسناد موجود نشان می‌دهد در فاصله سال‌های ۸۹ تا ۹۳، مجموعا ۸۶۵ میلیون تومان پاداش (معادل ۱/۵ میلیارد تومان به ارزش فعلی) میان اعضای هیات‌مدیره شركت سیمان تهران به ریاست اسحاق جهانگیری تقسیم شده است.»

این خبر بیش از اینكه اتهامی را متوجه جهانگیری كند، توجه را به زمان درج‌شده یعنی از سال ۸۹ تا ۹۳ جلب می‌كند، یعنی ۵ سال كه ۴ سال آن دولت احمدی‌نژاد بر سر كار بوده است و علاوه بر این، بدون بررسی دلایل این سود ادعایی، دلواپسان باید از آنها سوال شود تا چه اندازه به نادرست بودن این سود آگاه هستند.

تردیدهای دلواپسان

نكته جالب این است كه دلواپسان در درستی ادعای خود تردید زیادی دارند، چنانكه اگر این ادعا درست بود، بارها در بوق و كرنا كرده بودند.

تردید در درستی این ادعا زمانی بیشتر مشخص می‌شود كه حمید رسایی از جمله دلواپسان پس از آغاز پیگیری فیش‌های كلان و نجومی مدعی شد اسناد پاداش‌های كلان جهانگیری موجود است كه تا به امروز سندی برای آن ارائه نكرده است. او البته با گفتن این جمله كه:

«معاون اول رئیس‌جمهور ادعا می‌كند كه این پاداش‌ها و حقوق‌ها در دولت قبل بوده است و پاسخ بنده این بوده كه پاداش‌های دولت قبل باعث نمی‌شود كه حقوقی‌های نجومی در حال حاضر تبرئه شود.»، اعتراف به پاداش‌ها و حقوق‌های نجومی دولت قبل می‌كند اما سندی برای متهم كردن جهانگیری و دولت یازدهم ندارد.

در این باره لازم است جملاتی از اظهارات اسحاق جهانگیری را به رسایی و دلواپسان یادآور شد:

«‌كسانی كه دولت را از مسیر اصلی خود كه حل مشكلات جامعه است، منحرف می‌كنند، قطعا اشتباه می‌كنند و در مسیر ضرر و زیان ملت گام برمی‌دارند، چرا كه در شرایطی كه مسئولان كشور باید به فكر حل مشكلات مردم باشند، ناچار هستند به برخی حواشی بپردازند.»

تشكر توكلی از دولت

البته برخی اصولگرایان منصف هم هستند كه تلاش دولت برای پیگیری فیش‌های حقوقی نجومی را درك می‌كنند كه احمد توكلی نماینده سابق مجلس از جمله آنهاست. او دیروز در كانال تلگرامی‌اش نوشت:

«دو - سه روز گذشته دولت برخورد قاطعی با مدیران خائن در امانت و بی‌دغدغه نسبت به مردم از خود نشان داد. وظیفه همه است كه از دولت تقدیر كنند. رئیس بازرسی كل در موضع‌گیری بسیار شفافی علیه یك پیوند قدرت و ثروت، این امید را آفرید كه زین پس از بازرسی كل خدمات بیشتری دیده خواهد شد. باید از آقای سراج هم تشكر كرد.»


تحلیل جلایی‌پور از روند بررسی‌ها

در این راستا حمید رضا جلایی‌پور استاد دانشگاه و فعال سیاسی هم نوشت:

۱- این روزها دولت پیگیر و محكم دارد روی شفاف‌سازی حقوق‌ها كار می‌كند.
۲- موارد حقوق‌های عجیب را دارد تصحیح می‌كند.
۳- وزارت اقتصاد سقف و كف حقوق‌های در معرض اتهام رو روشن كرده است.
۴- دولت دنبال این است كه همه اركان حكومت این كار رو بكنند.
۵- رهبری هم خوشبختانه با این كار دولت موافقت كرده است. چند وقت دیگه روحانی به تلویزیون می‌آید و یك گزارش دقیق (نه بگم بگم) از كارهای انجام شده به مردم می‌دهد.
۶- رئیس دولت اصلاحات و اصلاح‌طلبان هم از اول از اصل شفاف‌سازی حقوق‌ها دفاع كردند.
۷- آن وقت مخالفان دولت و آفندی‌ها از سایه جنجالی كه خودشون درست كردند، فرار می‌كنند. چون دوستانشان حقوق‌های بالای پنجاه و صد میلیون می‌گرفتند.
۸- دلسوزان و اصلاح‌جویان اگر در فضای آنلاین راست و درست حقایق رو بگویند و از شفاف‌سازی دفاع كنند، قطعا تهدید فیش‌های حقوقی برای دولت اعتدالی می‌تواند به یك فرصت تبدیل بشود و می‌شود.
۹- شفاف‌سازی در نحوه استفاده از منابع عمومی یكی از خصیصه‌های حكمرانی خوب است.
95/04/10 20:52
بی سرزمین تر از باد , pamchal_a
..."برجام" به عنوان سند گشایش، "نقطه آغاز" حرکت جدید اقتصاد ایران است و حتی دلواپسانی که سرسوزنی اقتصاد می فهمند به خوبی می دانند که این، روندی "زمان‌بر" است.

... اگر مخالفان داخلی و خارجی برجام (دلواپسان از یک سو و صهیونیست ها و سعودی ها از دیگر سو) نتوانند مانع از اجرای برجام شوند، نتایج آن "به تدریج" در اقتصاد ایران "ملموس" خواهد شد و از این رو، دوره بعدی ریاست جمهوری، آغاز خوشه چینی از برجام خواهد بود.

...جریان تمامیت خواه دلواپس می داند که اگر دیر بجنبد و مردم را از اطراف روحانی پراکنده نکند، نه 4 سال دیگر ، بلکه دستکم باید برای 12 سال، هوس ریاست جمهوری را از سر بیرون کند.
______________________________________________________________________________________________________

"روحانی اولین رئیس جمهور تک دوره ای" ؛ رویای دلواپسان به دو دلیل ؛

جریان تمامیت خواه -که از اصولگرایی نیز عبور کرده است- تمام همّ و غمّ خود را معطوف این کرده است که نگذارد حسن روحانی بار دیگر رئیس جمهور شود؛ آنها مدت هاست که ساز "روحانی اولین رئیس جمهور تک دوره ای" را کوک کرده اند.
---
جریان تمامیت خواه -که از اصولگرایی نیز عبور کرده است- تمام همّ و غمّ خود را معطوف این کرده است که نگذارد حسن روحانی بار دیگر رئیس جمهور شود؛ آنها مدت هاست که ساز "روحانی اولین رئیس جمهور تک دوره ای" را کوک کرده اند.

از این روست که این بار، موتور رقابت های انتخاباتی، زودتر از همیشه روشن شده است و تخریب های وسیع که "آمیخته ای از راست و دروغ" یا "دروغ های محض" هستند، شکل گرفته اند.
از قرائن و شواهد نیز بر می آید جریان تمامیت خواه تمایل دارد انتخابات ریاست جمهوری 96 "در فضای آلوده و غیراخلاقی که نتوان سره را از ناسره تشخیص داد" برگزار شود؛ برای آنان چیزی سخت تر از "رقابت در یک فضای سالم، عقلانی و مستدل" نیست.

اما چرا دستور کار اتاق های عملیات جریان تمامیت خواه، حذف زودهنگام روحانی است؟ و چرا این بار، بیش از هر زمان دیگری و زودتر از همیشه، خود را به آب و آتش می زنند؟

پاسخ را باید در کلیدواژه "برجام" جست و جو کرد؛ کمی به عقب تر بر می گردیم به زمانی که در دولت قبل، سیاست هسته ای دولت و موضع گیری های بین المللی رئیس جمهور وقت، ایران را روز به روز منزوی تر می کرد و هر چند ماه یک بار، یک تحریم علیه ایران شکل می گرفت بدان حد که در نهایت سیستم بانکی ایران هم از نظام مالی دنیا جدا شد و عربستان، سهم ایران را در بازار نفت گرفت.
این وضعیت ، چنانچه افتد و دانی، همچنان ادامه داشت و ایران روز به روز تحت فشارهای بیشتری قرار می گرفت که مردم ایران در اقدامی تاریخی، تصمیم گرفتند به این روند پایان دهند و کشورشان را به جهان بازگردانند.

این شد که 24 خرداد 92 شکل گرفت و روحانی که با شعار "لغو تحریم ها" کاندیدا شده بود، رئیس جمهور شد. او در اولین تصمیم راهبردی اش، پرونده هسته ای را از شورای عالی امنیت ملی گرفت و به وزارت خارجه و مشخصاً دیپلمات کارکشته ای به نام محمدجواد ظریف سپرد.

بعد از آن، مذاکرات ایران و 1+5 در فضایی جدید شروع و در نهایت شش ماه قبل (نیمه دی - اولین روز بعد از تعطیلات ژانویه) توافق هسته ای (برجام) وارد فاز اجرایی شد.

برجام به عنوان سند گشایش، "نقطه آغاز" حرکت جدید اقتصاد ایران است و کسانی که سرسوزنی اقتصاد می فهمند به خوبی می دانند که این، روندی "زمان‌بر" است: از پروسه های بروکراتیک گرفته تا بازپس گیری بازارهای از دست رفته و از همه مهم تر، ایجاد تدریجی اعتماد در "جامعه جهانی ترسیده از ایران" برای معامله و سرمایه گذاری در ایران.

اگر مخالفان داخلی و خارجی برجام (دلواپسان از یک سو و صهیونیست ها و سعودی ها از دیگر سو) نتوانند مانع از اجرای برجام شوند، نتایج آن "به تدریج" در اقتصاد ایران "ملموس" خواهد شد و
از این رو، دوره بعدی ریاست جمهوری، آغاز خوشه چینی از برجام خواهد بود.

این نکته ای است که جریان تمامیت خواه به خوبی بر آن واقف است و طبیعتاً تمایل دارد بر سر سفره آماده برجام بنشیند. در واقع، این جریان که روزگاری کشور را گرفتار تحریم ها کرد، بعد از این که جریان دیگری تحریم ها را لغو نمود، می خواهد ثمره چین زحمات دیگران باشد و خود را موفق جلوه دهد.

اما این تمام ماجرا نیست؛ جریان تمامیت خواه می داند که اگر دیر بجنبد و مردم را از اطراف روحانی پراکنده نکند، نه 4 سال دیگر ، که دستکم باید برای 12 سال، هوس ریاست جمهوری را از سر بیرون کند.

علت نیز مشخص است؛ اگر روحانی فرصت بیابد کار آغاز شده اش در لغو تحریم ها را ادامه دهد و مناسبات اقتصادی ایران با جهان را عملیاتی کند و با بهره گیری از فضای جدید، سر و سامانی به اقتصاد و معیشت بدهد، به احتمال قوی و منطقی، رئیس جمهور بعدی نیز از جریان نزدیک به او خواهد بود و این یعنی، وداع دراز مدت برای تشنگان قدرتی که ثمره حضورشان در دولت، تحریم های فراگیر ایران بود.

بر این اساس، جریان تمامیت خواه که چیزی برای از دست دادن ندارد، تمام توان مشروع و نامشروع خود را به کار گرفته است و در ماه های منتهی به انتخابات نیز بر تنش ها دامن خواهد زد تا "به هر قیمتی که شده" هم روحانی را بر زمین بزند و سر سفره دوران بعد از برجام بنشیند و هم کابوس 12 سال دوری از پاستور را رفع و رجوع کند.
کامنت بنویسید...
95/03/30 18:28
بی سرزمین تر از باد , pamchal_a
_____________________________________________________________________
تقریبا هر هفته سخنگوی دولت و سخنگوی قوه قضائیه وقت زیادی از زمان جلسات خود را به تکذیب اعاهای رسانه‌های تندور اختصاص می‌دهند اما همزمان با همین جلسات، دروغ دیگری در رسانه‌ها منتشر شده است تا به دولت ضربه بزند.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تصمیم‌گیری؛ هر هفته شنبه‌ها
پیش از این محمدباقر نوبخت گفته بود اتاق‌های فکر علیه دولت تشکیل شده است و هر هفته روزهای شنبه تصمیم می‌گیرند که در آن هفته چه اتفاقی بیفتد که از آن استفاده کنند؛ مسئله‌ای که معاون سیاسی وزیر کشور نیز آن را تایید کرده بود. حالا دیگر تعداد اخبار ناردستی که علیه دولت منتشر می‌شود از شماره گذشته است. یک رسانه از بازداشت برادر رئیس جمهور می‌گوید و یک رسانه از توزیع سکه‌های بهار آزادی توسط همسر رئیس جمهور و یک رسانه از مدرک جعلی او، حجم اخبار آنقدر زیاد است که گویا خبر تغییر رییس دفتر رییس جمهور یا حتی طرح موضوع یک‌دوره‌ای بودن دولت روحانی در میان این خبرسازی‌ها آنچنان تاثیری ندارد. تقسیم کار شده است. هر کدام یک موضوع را به عنوان خبر اصلی انتخاب می‌کنند تا آتش توپخانه خود را به صورت دولت نشانه روند.

تقریبا هر هفته سخنگوی دولت و سخنگوی قوه قضائیه وقت زیادی از زمان جلسات خود را به تکذیب اعاهای رسانه‌های تندور اختصاص می‌دهند اما همزمان با همین جلسات، دروغ دیگری در رسانه‌ها منتشر شده است تا به دولت ضربه بزند.روزنامه اصلی این جریان که از بودجه بیت‌المال ارتزاق می‌کند و باید در مسائل سیاسی بیطرف باشد، در ده شماره اخیر در پنج شماره خود به موضوع پرداخت حقوق بالا در دولت در تیتر یک خود پرداخته است. این در حالی است که پیش از این و در سال ۹۲ وقتی بعضی نمایندگان مجلس در تحقیق و تفحص به حقوق ده‌ها میلیونی برخی مدیران تامین اجتماعی اشاره کرده بودند، این مسئله حتی در حد یک خبر کوتاه نیز مورد توجه قرار نگرفت.

دیگر روزنامه مشهور این جریان که مدیر آن از نمایندگان مجلس نهم است در انتخابات تهران به مجلس دهم راه نیافت، این روزها یکی دیگر از بازوهای خبرسازی علیه دولت است. تیترهای یک توهین‌آمیز علیه رئیس جمهور ایران مثل «به افتخار سیمان» «برو کار می‌کن» و.... تیترهای تمسخرآمیز علیه وزیر امور خارجه ایران مثل «ضعیف» (بر وزن ظریف) و «فراموشی» در حالی در صفحه یک این روزنامه منعکس می‌شود که مدیران این روزنامه از جمله متهمان اصلی افزایش نجومی قیمت پراید، حرف و حدیث‌ها درباره مدرک تحصیلی و ده‌ها پرونده دیگر در دولت گذشته هستند.

هر چند روز یک بحران؟
بدون شک از نظر فشار مخالفان داخلی، روحانی وارد سخت‌ترین سال دولت خود شده است. جا افتادگان از قدرت بیشتر از هر زمانی به دولت او حمله می‌کنند تا رویای دولت یک دوره‌ای را محقق کنند. در این مسیر برای آنها هر ابزاری مجاز است. چنانچه در هفته گذشته و بعد از اعتراض هواداران یکی از تیم‌های پایتخت به وزیر ورزش، موجی از حملات علیه دولت آغاز شد در حالیکه گودرزی گزینه اول روحانی برای وزارتخانه نبود و بعد از معرفی چند گزینه، مجلس اصولگرا، گودرزی را پسندیده بود. دولت روحانی البته تا به حال واکنشی به این حملات نداشته است. گرچه تا به حال این حملات تا این اندازه شدید نبوده است.
کامنت بنویسید...
امیر امیری , amiramiri1365
یکشنبه 6 تیر ، 23:56
انشالله این ظلم ها اخرشه اینا به ته همه کثافت کاریاشون رسیدن
ادامه
95/03/28 00:45
بی سرزمین تر از باد , pamchal_a
اشاره روز گذشته سخنگوی دولت به اتاق‌های فکر ضد دولت، آن هم یک روز پس از 24 خرداد- سالروز پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری- در حکم توضیح واضحات است. مروری بر آنچه در سه سال گذشته روی داد، نه تنها تأیید کننده این گزاره است، بلکه نشان می‌دهد مخالفان دولت، به سهولت حاضرند به بهای خدشه دار کردن کارنامه دولت، منافع و مصالح ملی را زیر پا بگذارند.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

شگفت انگیزتر اینکه این شیوه‌های خلاف اخلاق از سوی کسانی دنبال می‌شود که خود را مدعی ارزشمداری می‌خوانند. انتشار فهرست حقوق برخی از مدیران، گواه این ادعاست. برجسته‌سازی فیش حقوقی برخی مدیران- که ریشه آن در دولت سابق بوده و در دولت یازدهم ادامه پیدا کرده است- به گونه‌ای در رسانه‌های این جریان مطرح می‌شود که گویی این پرداخت‌ها، دقیقاً بعد از 24 خرداد 92 آغاز شده است.

ناگفته پیداست که پرداخت این مبالغ قابل دفاع نیست، اما سؤال اساسی که مخالفان دولت به آن پاسخ نمی‌دهند، این است که پرداخت‌ها از چه زمانی آغاز شده است؟ و آیا همه این شیوه‌های پرداختی، درست از 25 خردادماه 1392 آغاز شده است و پیش از آن، هیچ نمونه مشابهی وجود نداشته است؟ مهم تر اینکه نوع برخورد دولت فعلی با این مسأله بر خلاف موارد مشابه در دولت قبل منطقی می‌نماید که بدون پنهان کاری دستور بررسی و برخورد می‌دهد.

اتاق فکر تخریب دولت در مواجهه با دستاوردهای برجام نیز همین رویکرد را در پیش گرفته و ادعا می‌کند پس از برجام، بسیاری از تحریم‌ها لغو نشده است. حال آنکه هر فرد مطلع و با انصافی می‌داند برخی از تحریم‌ها از اساس ارتباطی با برجام و موضوع پرونده هسته‌ای نداشته و هیچ مذاکره‌ای هم درباره رفع آنها انجام نشده چون قراری هم بر گفت‌و‌گو درباره موضوعات غیر هسته‌ای نبوده است. اما مخالفان دولت، با بزرگنمایی این تحریم ها و البته بدون اشاره به ریشه‌های آن که ادعای غربی‌ها در زمینه حقوق بشر و تروریسم است، می‌خواهند به مردم القا کنند با وجود برجام، تحریم‌ها هنوز ادامه دارد.

پیش‌بینی می‌شود این شیوه‌های تخریبی تا انتخابات ریاست جمهوری سال آینده هم تداوم داشته باشد. به نظر می‌رسد طیف مورد اشاره از آنجا که نه کارنامه قابل دفاعی دارد و نه برنامه پیشنهادی که بخواهد در برابر سیاست‌های دولت یازدهم به مردم معرفی کند، بنا را بر رفتارها و تاکتیک‌های سلبی گذاشته تا نداشته‌های ایجابی خود را پوشش دهد و از دید افکار عمومی پنهان کند.

بر همین اساس است که محور سیاست‌های دنبال شده توسط این طیف بخصوص آنچه در رسانه‌های آنها به چشم می‌خورد، بسیار نزدیک به هم و سازماندهی شده به نظر می‌رسد. این جریان اگر چه در انتخابات مجلس دهم یکبار دیگر نتیجه چنین شیوه‌های سلبی و تخریبی را تجربه کرد، اما به نظر می‌رسد از فرط بی‌برنامگی، تنها راه اثبات و ابراز وجود خود را در نفی و تخریب می‌داند و تصور می‌کند هر چه بلند تر فریاد بزند، خبرسازی کند، واقعیت‌ها را قلب ماهیت سازد و دولت را ناکارآمد جلوه دهد، شاهین اقبال بر روی شانه‌های آنها خواهد نشست فارغ از آنکه مردم بسیار آگاه هستند و می‌دانند مسبب بسیاری از مشکلات فعلی، سیاست‌های غیر کارشناسی و هیجانی همین جریان تخریبگر است.
95/03/21 09:10
بی سرزمین تر از باد , pamchal_a
مشکل دلواپسان نه با خود شجریان است نه با آوای ربنا. حتی با مواضع اجتماعی او هم چندان مشکل ندارند یا جدی نمی گیرند. مشکل جای دیگری است...

می گویند: ملا نصر الدین شبانگاهی به خانه آمد و فرزندان را به باد ناسزا و کتک گرفت. زن گفت: چرا چنین می کنی؟ پاسخ داد: پول خود را چند کوچه بالاترگم کرده ام. زن گفت: به این بچه ها چه مربوط است؟ پاسخ داد: آنجا که پول را گم کردم تاریک بود و اگر می خواستم گریبانِ رهگذران را بگیرم زورمند بودند و از من نمی خوردند. پس در خانه چنین می کنم که روشن است و زور بچه ها هم به من نمی رسد!

دلواپسان ایرانی پول خود را در کوچه «برجام» گم کرده اند و چون هر چه زور زدند موفق نشدند و برجام به تصویب رسید و عصر پسا برجام هم شروع شد دیواری کوتاه تر از اهل فرهنگ و هنر نیافته اند و به موسیقی ملی و شجریان گیر داده اند!
_____________________________________________________________

مشکل دلواپسان نه با خود شجریان است نه با آوای ربنا. حتی با مواضع اجتماعی او هم چندان مشکل ندارند یا جدی نمی گیرند. مشکل جای دیگری است...

به گزارش انتخاب، «آوازه خوان فاسد و آلوده به ضد انقلاب، آوازه خوان مرتبط با شبکه های ماهواره ای» و چند ناسزای تکراری دیگر تازه ترین نوشته روزنامه کیهان علیه محمد رضا شجریان است که به بهانه مصاحبه وزیر ارشاد درباره صفحه اول دیروز این روزنامه نثار استاد آواز ایران شده است.

درست در روزی که کیهان با الفاظ تند کوشید احتمال پخش مجدد آوای دل نشین «ربنا» از تلویزیون را منتفی کند و سایتی هم نوشت «این خط قرمز ماست» روزنامه اطلاعات متن بلندبالایی به همراه سروده ای از دکتر احمد جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در یونسکو را به چاپ رسانید که در آن از محمد رضا شجریان نه تنها به عنوان «میراث دار و میراث بان» که با صفت «میراث ساز» یاد شده بود و نشان می داد الفاظ زشت یک روزنامه هرگز نباید موضع رسمی جمهوری اسلامی ایران در قبال این هنرمند تلقی شود.

با این که تصور می شد انتشار تصاویر مربوط به شیمی درمانی شجریان در آمریکا فضای گذشته را تغییر داده و با خروج محمد سرافراز از صدا و سیما و آغاز ریاست دکتر علی عسگری مهر جای قهر را بگیرد و بر این اساس مدیر شبکه اول سیما در گفت و گو با ایلنا از احتمال پخش دوباره « ربنا» از تلویزیون خبر داده بود، اما چنان فضا سازی شد که آقای سید فضل الله شریعت پناهی نیز ناگزیر از عقب نشینی شد.

خشم کیهان اما هنگامی فوران کرد که روزنامه ایران طرح بزرگ صفحه اول خود را به شجریان اختصاص داد؛ طرحی زیبا از بزرگمهر حسین پور که با الهام از «تاپیوگرافی» ربنا ترسیم شده و در دل خود 40 فرم تصویری از واژه ربنا را دربر دارد.

در این ماجرا چند پرسش به ذهن متبادر می شود:

نخست این که آیا با محتوای «ربنا» مشکل دارند؟ پاسخ قطعا منفی است.

چون منظور از آوای ربنا، قرائت 4 آیه از آیات قرآن کریم است که حالت دعا دارد و همه با «ربنا» شروع می شوند: آل عمران/آیه 8، مؤمنون/آیه 109، کهف/آیه 10 و بقره/ آیه 10

آیا از جنبه فنی مشکل دارند؟ قطعا این طور نیست چون همه به اوج هنر و نبوغ اذعان دارند. برترین گواه همان سخنی است که دو سال بعد از آن اجرا راغب مصطفی غلوش قاری نامدار مصری گفت و تکرار آن توسط یک قاری صرف را غیرممکن دانست (شجریان در دستگاه سه گاه می خواند و با مرکب خوانی و آواز افشاری به گوشه عراق می رود و بعد به سه گاه بازمی گردد).


دیگر این که: آیا به خاطر این است که این صدا را مربوط به پیش از انقلاب می دانند؟ پاسخ این پرسش هم منفی است.

چون پیش از انقلاب صدای سید جواد ذبیحی پخش می شد و بعد از انقلاب بود که از شجریان خواستند به جای او بخواند اما نمی پذیرد.

ربنای کنونی نیز به قصد پخش اجرا نشده و در واقع برای تعلیم بوده و او در برابر کار انجام شده قرار می گیرد و نمی خواسته قاریان قرآن و اهل موسیقی او را متهم کنند در هر دو عرصه که به ظاهر نامتجانس می نماید فعالیت می کند و تا سال ها خیلی ها نمی دانستند صاحب این صدای آسمانی کیست.

آیا به این دلیل است که آلبوم تازه شجریان با عنوان «طریق عشق» با تنظیم و آهنگ سازی پرویز مشکاتیان مجوز گرفته است؟ پاسخ این گمانه هم منفی است.

چون هم زمان با آن آلبوم جدید محسن چاوشی با نام «امیر بی گزند» منتشر و به طرفه العینی به سرعت و به صورت گسترده دانلود شد و مجوز گرفتن یا نگرفتن آلبوم شجریان که مخاطبان خاص خود را ندارد نمی تواند دغدغه اینان باشد.

پس چرا دست از سر شجریان بر نمی دارند؟!

آیا به خاطر این است که او در عرصه هنر و اجتماع «کنش‌گر» است و «کرنش‌گر» نیست و ترجیح می‌دهد خودش باشد و از استقلال فکری و عقلی خود دفاع کند و خلاقیت شخصی را بر هر امر دیگری ترجیح می‌دهد ؟ این هم می تواند باشد اما باز اصل ماجرا نیست.

آیا به خاطر این است که می گویند با خانم فائقه آتشین در خارج از ایران عکسی به یادگار گرفته اما مگر مرحوم منوچهر نوذری تصاویر بیشتری از این دست نداشت؟

پس مشکل شان اینها نیست. حتی موضع شجریان پس از انتخابات 88 و در انتقاد از سخنان محمود احمدی نژاد در میدان ولی عصر در روز 24 خرداد آن سال هم نیست که هر منظوری هم از «خس و خاشاک» داشت، کثیری را و از جمله هنرمند را رنجاند.

زیرا هفت سال از آن حوادث می گذرد و حالا حتی مصطفی تاج زاده که تمام این 7 سال را در زندان به سر برده هم آزاد شده است وقتی برادر رییس جمهوری به ملاقات می رود یعنی زمانه، دیگر است و عصر آشتی و همگرایی است.

سخن را به درازا نمی کشیم و عیان و عریان می گوییم چرا دست از سر شجریان بر نمی دارند.

می گویند: ملا نصر الدین شبانگاهی به خانه آمد و فرزندان را به باد ناسزا و کتک گرفت. زن گفت: چرا چنین می کنی؟ پاسخ داد: پول خود را چند کوچه بالاترگم کرده ام. زن گفت: به این بچه ها چه مربوط است؟ پاسخ داد: آنجا که پول را گم کردم تاریک بود و اگر می خواستم گریبانِ رهگذران را بگیرم زورمند بودند و از من نمی خوردند. پس در خانه چنین می کنم که روشن است و زور بچه ها هم به من نمی رسد!

دلواپسان ایرانی پول خود را در کوچه «برجام» گم کرده اند و چون هر چه زور زدند موفق نشدند و برجام به تصویب رسید و عصر پسا برجام هم شروع شد دیواری کوتاه تر از اهل فرهنگ و هنر نیافته اند و به موسیقی ملی و شجریان گیر داده اند!

سال پیش و در همان تیر ماه صریح و شفاف نوشته بودیم دو روز دیگر که برجام تصویب و اجرایی شد خشم خود را بر سر اهل فرهنگ و هنر نریزید و اگر حرف و اعتراضی دارید و بغض فروخورده ای شما را خشم گین ساخته در همان عرصه سیاست فریاد بکشید. چون کاملا قابل پیش بینی بود که آن غیظ و غضب را باید جایی خالی کنند و سراغ هنرمندان می آیند و یک روز گریبان شجریان را می گیرند و روز دیگر یقه فرهادی را.

در واقع از آزادی یک سیاست مدار اصلاح طلب ناراضی اند و نمی توانند بگویند چرا شخصیت های مختلف بر پایه سابقه رفاقت دیرین به دیدار او می روند و چرا آزاد شده و به جای آن سراغ شجریان رفته اند...

فحاشی به شجریان برای این جماعت حکم جست و جوی پول گم شده (شعارهای 8 سال احمدی نژاد) در خانه روشن را دارد.
95/03/14 13:31
بی سرزمین تر از باد , pamchal_a
[https://www.aparat.com/v/6w2n3]
__________________________________________________________________________________________
عده ای با ایجاد همهمه و سر و صدا در سخنرانی روز جمعه سیدحسن خمینی در مرقد مطهر امام خمینی (ره) اختلال ایجاد کردند.

بر اساس تصاویری که از شبکه خبر سیمای جمهوری اسلامی دریافت می شود ، عده ای که در اطراف مرقد بنیانگذار انقلاب اسلامی و رو به تریبون مستقر شده اند، علاوه بر ایجاد سر و صدا اقدام به تکان دادن "چفیه"هایی در هوا می کنند که باعث ایجاد بی نظمی و هیاهو شده است .

این اقدام که در سال های گذشته نیز به نوعی تکرار شده است ، موجب تعجب حاضرین بخصوص کسانی شده است که به تریبون نزدیک تر نشسته اند. این افراد که اغلب از مسئولین کشوری و لشگری هستند در مواردی درگوشی حرف می زنند که گمان می رود واکنشی به سر و صدای ایجاد شده باشد . سر و صدای این افراد در پایان سخنرانی سید حسن خمینی کمتر شنیده می شد.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
با اینکه سید حسن خمینی سعی می کرد بدون توجه به این جمع سخن بگوید و سخنانش با حضور مقام معظم رهبری گره زد و ایشان را خلف صالح امام نام بردند، آن عده اطراف حرم دست از شعارهای خود دست برنداشتند.
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از آنا، مسئولان حاضر در این مراسم که در قسمت جلوی مراسم حضور داشتند با چهره های مکدر به این عده نگاه می کردند. همچنین مهمانان خارجی حاضر در این مراسم نسبت به اقدام خودسرها واکنش نشان دادند.
این عده تا پایان سخنرانی سیدحسن خمینی اگرچه صدای خود را کم کردند ولی با در دست داشتن دستمال های سفید تلاش می کردند حضور خود را در دوربین‌ها نمایان کنند.
سیدحسن خمینی سخانش را بدون قطع کردن تا پایان ادامه داد.
بعد سخنرانی یادگار امام مجری برنامه گفت که قبل از آغاز سخنرانی مقام معظم رهبری مداحی را خواهیم داشت و عزیزان احساسات خود را کنترل کنند.
کامنت بنویسید...
رامین  , khosravifarhad
شنبه 15 خرداد ، 13:09
اونجا میشه اغتشاش و فتنه گر. اینجا میشه خود جوش:|
البته به نفع ماست اینا ازین لمپن بازیا در بیارن. همین کاراشون لاریجانی و مطهری را ازشون دور کرد. و مردم ازشو ن فاصله گرفتن و جبهه پایداری کلا 24 نمایند ه بیشتر در مجلس نداره.
ریاکارن باید ریا کنن و دغل کرای و ذروغ. غیر یان باشه جای تعجبه .
خامنه ایم بهشون هشدرا داد.هشداریکه ما سال 88 دادیم.
ادامه
بی سرزمین تر از باد , pamchal_a
جمعه 14 خرداد ، 14:32
همین اتفاق رو اگه طرفداران خاتمی یا موسوی یا روحانی... تکرار میکردند، میشدند فتنه گر و نفوذی و ضدانقلاب و ضدامام... و اشد مجازات و زندان و محرومیت در انتظارشون بود.
ولی این یه عده "خاص"شعبان بی مخ رو که خودشون تربیت کردند، حالا نمی دونن چطور باید جلوشون بایستند!
ادامه
95/03/2 18:37
بی سرزمین تر از باد , pamchal_a
از روایت وزیر احمدی‌نژاد از شتر و الاغ و عمه‌قزی تا...!
----------------------------------------------------------------------
جشن سه‌سالگی برنامه طنز اینترنتی دکتر سلام در حالی روز پنجشنبه در سالن شهدای هفتم تیر برگزار شد که کلیدواژه همه سخنرانان مراسم، انتقادات سفت‌وسخت از دولت بود.
«دکتر سلام» از سال ٩٢ در فضای مجازی آغاز به کار کرد و خروجی آن تاکنون حملاتی بی‌سابقه به سیاست‌های دولت روحانی در پوشش طنز بوده است. برخی سخنرانان مراسم کسانی بودند که در انتخابات مجلس دهم موفق نشدند رأی اعتماد مردم را به دست بیاورند.

وقتی نام حسین شریعتمداری و حسن عباسی به‌عنوان سخنران یک مراسم اعلام می‌شود، انتظاری جز حمله و هجمه به دولت در این مراسم وجود ندارد، اما وقتی شهردار تهران لب به انتقادات گزنده از روحانی و دولتش می‌گشاید یک گمانه به ذهن می‌رسد: شاید سردار شهردار، برای سومین‌بار سودای ریاست‌جمهوری در سر دارد که در فاصله یک‌سال تا انتخابات آتی ریاست‌جمهوری، این‌گونه خود را به‌عنوان ستاره مجلس مخالفان دولت، به رخ می‌کشد و سعی می‌کند در انتقاد از دولت، گوی سبقت از چهره‌هایی چون شریعتمداری، حسن عباسی و سعید قاسمی برباید. به‌خصوص که برگزارکنندگان مراسم، کاریکاتوری از شهردار تهران، البته در لباس سوپرمن به او هدیه داده و او را به این طریق نماد نقدپذیری معرفی کردند.

این خود شاید حکایت از یک تصور سطحی دیگر دارد؛ «هرکس کاریکاتورش کشیده شود، بیش از بقیه نقدپذیر است!» شاید برای راستی‌آزمایی این گزاره، گزارش سایت «انتخاب» مبنی‌بر اینکه باقر قالیباف پس از احمدی‌نژاد رکورددار شکایت از رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران است، معیار خوبی باشد. به‌جز قالیباف و شریعتمداری، احمد توکلی، پرویز داوودی، عباسعلی کدخدایی، محمدمهدی زاهدی، سیدمحمد حسینی، محمدجواد لاریجانی، امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی، حسن عباسی، محمدحسین صفارهرندی، سردار محمدحسین نجات، سعید قاسمی، ابراهیم کارخانه‌ای و سردار فدوی از جمله میهمانان و سخنرانان این مراسم بودند.

قالیباف: برخی با کلیدشان برای کشور قفل درست نکنند
محمدباقر قالیباف طی سخنانی در این مراسم گفت: «برنامه دکتر سلام برنامه‌ای شاد و جذاب در حوزه دانشجویی است که با رویکرد طنز از نگاه امر به معروف و نهی از منکر به موضوعات می‌پردازد». شهردار تهران با بیان اینکه طنز از شوخی و نشاط برخوردار بوده و درعین‌حال در دل خود نوعی از تعلیم و تربیت و تذکر را نیز به‌همراه دارد، به ذکر خاطراتی جالب از دوران فعالیت‌های خود در شهرداری تهران پرداخت و گفت: «در جلسه‌ای بسیار رسمی به بنده تذکر دادند که شب گذشته جمعی از شهروندان در یک حادثه جان خود را از دست داده‌اند و به من می‌گفتند چرا شما رسیدگی نکرده‌اید، موضع آنها بسیار جدی و محکم بود و من نیز باید به آنها پاسخ می‌دادم؛ بنده در پاسخ به آنها گفتم من به دلیل این مسئله و این اتفاق بسیار متأسف هستم اما طبق گزارشی که از بهشت زهرا(س) گرفته‌ام، غیر از آمار شما بوده و نشان می‌دهد که در تهران ١٢٠ نفر جان خود را از دست داده‌اند و ظاهرا عزرائیل با شهرداری تهران هماهنگ نبوده است».

اما مهم‌ترین جمله قالیباف در این مراسم آنجایی بود که گفت: «اگر برخی با کلیدشان نتوانستند مشکلات کشور را حل کنند، برای کلیدشان قفل درست نکنند». آنچه مسلم به نظر می‌رسد این است که طعنه قالیباف قطعا یک مخاطب دارد؛ حسن روحانی. «کلید» نماد انتخاباتی رئیس دولت یازدهم در رقابت‌های انتخاباتی سال ٩٢ بود که اتفاقا یکی از بزرگ‌ترین بازندگانش شهردار فعلی تهران به‌شمار می‌آید. شهردار تهران اخیرا بیشتر به سیاست نزدیک می‌شود. یکشنبه ١٩ اردیبهشت شهردار تهران در اقدامی عجیب نمایندگان مجلس نهم را به‌همراه خانواده‌هایشان به ضیافت شامی در برج میلاد دعوت کرده بود و این اقدام او هدف انتقادات صریح برخی از اعضای شورای شهر از جمله محمد سالاری قرار گرفته بود.

سالاری تأکید کرده بود: «این‌گونه اقدامات و تصمیمات براساس رویکردها و اهداف سیاسی شکل می‌گیرد». این اما اولین‌باری نبود که رقیب انتخاباتی سابق لب به انتقاد از روحانی و دولتش می‌گشود. شهردار تهران ٢٠ خرداد ٩٤، درست چهارروز پیش از سالگرد ناکامی‌اش در انتخابات سال ٩٢ گفته بود: «امروز از بی‌عملی و سوءمدیریت، بیشتر از فشار دشمن رنج می‌بریم. بی‌برنامگی و ضعف مدیریت در این دولت و دولت پیشین از تحریم‌ها هم مؤثرتر است. انرژی مسئولان به‌‌جای حل مشکلات، صرف مسئله‌سازی‌هایی می‌شود که هدف از آن گریزناپذیر نشان‌دادن توافق به هر قیمت است».

چند هفته بعد از این سخنان یعنی روز چهارشنبه ١٠ تیر ٩٤، مهرداد لاهوتی، از نمایندگان نزدیک به قالیباف، در مورد امکان ورود شهردار تهران به انتخابات ریاست‌جمهوری سال ٩٦ به خبرگزاری «خانه ملت» گفته بود: «قالیباف قبل از اینکه یک شهردار موفق باشد، یک چهره سیاسی است و در دو دوره انتخابات ریاست‌جمهوری نیز حضور داشته است. تصورم این است که قالیباف نمی‌تواند نسبت به سرنوشت کشور بی‌تفاوت باشد و قطعا برای شکل‌گیری یک مجلس منطقی، عقلانی و درست وارد عرصه می‌شود و نقطه‌نظراتی نیز خواهد داشت. تا انتخابات ریاست‌جمهوری زمان زیادی باقی است، اما احتمال اینکه وی مجددا پا به عرصه انتخابات ریاست‌جمهوری بگذارد زیاد است. تا آنجایی که اطلاعات من نشان می‌دهد و علائمی که وجود دارد حاکی از حضور وی در انتخابات ریاست‌جمهوری است». به نظر می‌رسد قطعات این پازل در ماه‌های آینده کامل‌تر شود و شهردار تهران دوباره پای به عرصه بگذارد. هرچند که برای جلب حمایت اصولگرایان با موانع جدی روبه‌روست. او هیچ‌وقت انتخاب اول هیچ گروهی نبوده است.

حسین شریعتمداری: همیشه دور، دور حزب‌الله است
حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان، دیگر سخنران این مراسم بود. شریعتمداری در بخشی از سخنانش گفت: «اجتماعات این‌گونه تابلوی دقیق‌تری از فضای حزب‌الله را در عرصه نشان می‌دهد». او با تأکید بر اینکه ما امروز به این جلسات بسیار نیاز داریم، افزود: «دوستان دکتر سلام به من گفتند که تعداد متقاضیان برای حضور در مراسم امروز به ١٠‌ هزار نفر رسیده است که من این را به آنها تبریک می‌‌گویم». شریعتمداری با اشاره به لزوم برگزاری چنین نشست‌هایی خاطرنشان کرد: «ما با جمعی از دوستان از جمله آقای شایانفر و سیدمهدی شجاعی نشست‌هایی را با عنوان مجمع نویسندگان مستقل داشتیم و خدمت حضرت آقا رفتیم، ما درخواست کردیم محلی را برای برگزاری جلسات ما اختصاص دهند اما زمانی که دور یکدیگر جمع شدیم، برخی‌ها دچار تردید شدند و گفتند ما که اینجا می‌نشینیم و بحث می‌کنیم وقتی جدا می‌شویم هرکدام به یک سو می‌رویم؛ زمانی که این نکته را به آقا گفتیم ایشان فرمودند همین نشستن شما موضوعیت دارد چراکه هرکس سرریز نشست‌ها را به محل فعالیت خود می‌رساند و اهمیت این جلسات بسیار زیاد است».

مدیرمسئول روزنامه کیهان خاطرنشان کرد: «ما با حریفی طرف هستیم که به هیچ چیزی پایبند نیست و آن چیز که حریف را نگران می‌کند همین اقتدار ماست؛ در مقابل این حریف هر قدر هم به عقب برویم، حریف جلو می‌آید». او تأکید کرد: «دوستان ما می‌گویند این برجام آفتاب تابان و فتح‌الفتوح و نه بزرگ‌ترین دستاورد در دوران انقلاب بلکه بزرگ‌ترین دستاورد در طول تمام تاریخ ایران است؛ در این فضا حزب‌الله نباید غرق شود و همیشه باید پرچمش بالا باشد و مطالبه کند». شریعتمداری با انتقاد از عدم مطرح‌شدن دستاوردهای برجام گفت: «من به‌جد معتقدم به‌تدریج ابری که عده‌ای در فضا پراکنده‌اند کنار می‌رود و همیشه دور، دور حزب‌الله است».

محمدجواد لاریجانی: مذاکرات هسته‌ای در حقیقت تهاجم هسته‌ای بود
محمدجواد لاریجانی در این مراسم با اشاره به اینکه هاشمی‌رفسنجانی از انقلابی‌بودن مفهومی تاریخی در ذهن دارد، گفت: «به تعبیر آقای هاشمی کسانی که از سال ٤٢ تا پیروزی انقلاب با انقلاب همراه بودند انقلابی هستند که الان همه بالای ٦٠ سال داشته و نسل‌شان در حال انقراض است؛ بنابراین درباره جوانان انقلابی می‌گوید برخی تازه به دوران رسیده‌ها انقلابی شده‌اند».

او به تعبیر دیگر از انقلابی‌بودن در بیان رئیس‌جمهور به معنی سروصداکردن اشاره کرد و گفت: «این تعابیر هیچ‌کدام موردنظر مقام معظم رهبری نیست؛ انقلاب حادثه‌ای بزرگ بود که تجربه نشأت‌گرفته از آن در دو جریان حکومت مدنی جمهوری اسلامی و بیداری اسلامی متبلور شده است و انقلابی کسی است که این دو جریان را باور داشته، در آن مشارکت دارد و همه وجود خود را وقف این مشارکت می‌کند». لاریجانی افزود: «با این مفهوم از انقلابی‌بودن، یک جوان ١٦ساله می‌تواند انقلابی باشد و بسیاری از کسانی که در جریان انقلاب بودند می‌توانند انقلابی نباشند». او در بخش دیگری از سخنان خود به مذاکرات هسته‌ای اشاره کرد و گفت: «مذاکرات هسته‌ای یا در حقیقت تهاجم هسته‌ای برای آن بود که قد ما در تکنولوژی بلند شده بود و دشمن نمی‌توانست این قد بلند را ببیند؛ اما دشمنان باید بدانند که فرزندان این مرز و بوم و پیروان مکتب اهل بیت(ع) و مریدان سیدعلی نمی‌گذارند که قد انقلاب کوتاه شود».

لاریجانی از امکان ورود مقوله طنز به مسائل مربوط به حکومت آل‌سعود و ترامپ نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا سخن گفت و خاطرنشان کرد: «از ترامپ مضحک‌تر کسانی در داخل هستند که به او و نظام سلطه چشم دوخته‌اند». رئیس کمیته حقوق‌بشر در قوه قضائیه خطاب به دکتر سلامی‌ها گفت: «شما می‌توانید ٥٠ شماره دکتر سلام را با اختصاص‌دادن به «ترامپ چپ و چوله» منتشر کنید که این صحبت لاریجانی با تشویق حضار همراه شد». جواد لاریجانی در سخنان خود گفت «آقای هاشمی اخیرا گفته‌اند کسانی که با برجام موافق نیستند اگر توفیقات برجام منتشر شود رسوا و بی‌آبرو می‌شوند، ما که بی‌سواد بودیم حالا بی‌آبرو هم می‌شویم»؛ آوردن نام هاشمی‌رفسنجانی باعث شد حضار هاشمی را هو کنند. مجری برنامه در ادامه گفت حالا که سر شوخی با حاج‌آقا باز شده است من هم یک مورد را مطرح می‌کنم؛ مورد داشته‌ایم که طرف، قدرت اداره خانواده‌اش را نداشته اما صحبت از مدیریت کشور می‌کند؛ پسرش به لندن می‌رود اما از شیر فلکه نفت سر درمی‌آورد و زمانی هم که به اوین می‌رود حاج‌آقا به او می‌گوید دوباره برگرد و به مردم خدمت کن! این سخنان مجری با خنده و تشویق حضار همراه بود. همچنین مجری تأکید کرد دختر حاج آقا که وسط فتنه رفته بود تا ساندویچ بخورد، این بار از خانه بهایی‌ها سر درآورد؛ حتما به آنجا رفته تا غذای خانگی بخورد.

حسن عباسی: در دولت آینده انرژی هسته‌ای را برمی‌گردانیم
حسن عباسی رئیس اندیشکده یقین که در انتقاد از هرکسی غیر از طیف خودش پیش‌قدم است نیز در سخنانی در این مراسم با اشاره به برخی جوسازی‌ها در حوزه توان موشکی گفت: «موشک‌های ایران بی‌صاحب نیست که برخی ببرند آن را با بتن پر کنند!» او همچنین به موضوع دیدار فائزه هاشمی با برخی عناصر بهایی در کشور اشاره کرد و افزود: «این‌بار رفتند با بهایی‌ها نشستند؛ جلسه بعد احتمالا می‌روند با همجنس‌بازها می‌نشینند». عباسی به صورت غیرمستقیم دولت آینده را از طیف خود دانسته و قطع روابط مالدیو با ایران را «جوک سال» عنوان کرد و با کنایه به سیاست خارجی دولت، گفت: «این جزیره که خودش در حال زیرآب‌رفتن است، ارتباطش با ما را قطع کرده حالا ما حتما انرژی هسته‌ای را برخواهیم گرداند اما در دولت آینده».

کارخانه‌ای: بندهای ٣٦ و ٣٧ جانکاه‌ترین بخش برجام است
ابراهیم کارخانه‌ای، از مخالفان جدی برجام در مجلس نهم که از حضور در مجلس دهم بازماند نیز در سخنانی با اشاره به بیش از ‌هزار صفحه مصاحبه خود درباره برجام، بیان كرد: «آنچه بیش از همه برای من جانکاه بود بندهای ٣٦ و ٣٧ برجام به نام «ماشه تفنگ» است که اگر ما از ١+٥ به شورای امنیت شکایت کنیم و شورا تا ٣٠ روز به آن رسیدگی نکند خود‌به‌خود تمام قطع‌نامه‌ها و تحریم‌ها بازمی‌گردد».

زاهدی: گفتیم نمی‌گذاریم عوامل آمریکا به داخل مراکز نظامی ما وارد شوند
محمدمهدی زاهدی، نماینده مردم کرمان در مجلس نیز در این مراسم با اشاره به روزها و لحظات سخت و فشار سنگینی که در کمسیون ویژه بررسی برجام بر اعضای کمیسیون وارد شد، گفت: «این فشار از آن جهت بود که می‌خواستند آن‌طور که دیگران درست می‌دانند گزارش دهیم». وزیر علوم دولت اول احمدی‌نژاد با یادآوری ارائه گزارش کمیسیون ویژه بررسی برجام، گفت: «از نظر من غیرقابل قبول‌ترین بند برجام آن بود که در بخشی از آن خرید ابزاری با اهداف دوگانه پیش‌بینی شده است که تا عمق صنایع نظامی ما را رصد می‌کرد که ما محکم ایستادیم و گفتیم نمی‌گذاریم عوامل آمریکا به داخل مراکز نظامی ما وارد شوند». زاهدی گفت: «یکی از مسئولان دولتی در پاسخ به ما می‌گفت از آنجا که رهبر انقلاب تولید سلاح هسته‌ای را ممنوع کردند، عوامل آژانس و آمریکا به داخل مراکز نظامی رفته و از نزدیک مشاهده می‌کنند که ما سلاح هسته‌ای تولید نمی‌کنیم، پس این ورود اشکالی ندارد».

سعید قاسمی: ان‌شاءالله شاهد شکست جریان «استکبار بلیسی» خواهیم بود
سعید قاسمی که از شناخته‌شده‌ترین منتقدان دولت‌های سازندگی، اصلاحات و تدبیر و امید است و زمانی گفته بود اگر فائزه هاشمی به زندان برود ریش‌های خود را می‌تراشد اما به وعده‌اش عمل نکرد نیز در این مراسم با تشکر از دست‌اندرکاران برنامه، گفت: «سال گذشته به ما و شما و رهبر انقلاب سخت گذشت چراکه هفته‌ای نبود که رفیقی ایرانی، افغانی، پاکستانی یا لبنانی را دفن نکنیم». او با ذکر این نکته که به علت اشتباه اصولگرایان جریان انحرافی بر سر کار آمد که روند انقلاب اسلامی را ٢٠ سال به عقب انداخت افزود: «بر اثر اشتباه و بی‌بصیرتی عده‌ای برجام امضا شد اما اجرا نشد و از همان اول رهبر انقلاب عاقبت امر را پیش‌بینی کرد و گفت که به آن خوش‌بین نیست لذا این طرح هم در ابتدا و هم در اجرا مطلقا شکست خورده است». قاسمی با ابراز امیدواری نسبت به شکست جریان انحرافی جدید همانند شکست جریانات انحرافی گذشته از جمله بازرگان، رجوی، فرقان و... گفت: «ان‌شاءالله شاهد شکست جریان «استکبار بلیسی» و سازش با استادان و ریشه‌های دانشگاه آزادی‌اش که عاشقان آمریکا و انگلیس هستند خواهیم بود».

روایت وزیر احمدی‌نژاد از شتر و الاغ و عمه‌قزی!
محمد سلیمانی دیگر نماینده مخالف دولت در مجلس نهم که از حضور در مجلس دهم بازماند نیز در این مراسم در سخنان کوتاهی با بیان اینکه داستان آقای روحانی و اقتصاد کشور داستان تحقیر شتر با بستن او به الاغ است، گفت: «آقای روحانی اقتصاد ما را به برجام وابسته و ما را تحقیر کرد و اقتصاد کشور، روحانی را نخواهد بخشید». سلیمانی که مانند زاهدی از وزیران دولت احمدی‌نژاد هم بوده، تأکید کرد: «به آقای سیمانی (صالحی) گفتم اینکه مسئولیت‌های برجام را می‌پذیری به درد عمه‌قزی می‌خورد!»

پرویز داوودی: آقایان خود را به نفهمی زده‌اند
پرویز داوودی، معاون‌اول دولت اول احمدی‌نژاد هم در اظهارات کوتاهی در این مراسم، گفت: «حرف‌های جدی ما را که آقایان جدی نمی‌گیرند و خود را به نفهمی زده‌اند؛ امیدواریم حرف‌های شوخی دکتر سلام را بشنوند و از خر شیطان پیاده شوند و با منافع ملت بازی نکنند».

فائزه هاشمی؛ فریدون سال!
در مراسم سه سالگی «دکتر سلام» جایزه «فریدونِ سال» به فائزه هاشمی داده شد. بنابر آنچه مسئولان این مراسم اعلام کردند، جایزه «فریدون سال» به کسی تعلق می‌گیرد که در جایی که به او مربوط نیست، حضور دارد و فائزه هاشمی نیز به‌دلیل حضور در جمع بهائیان و گرفتن عکس یادگاری زیر عکس «عبدالبها»، مفتخر به دریافت این جایزه شد. این جایزه کنایه‌ای است به عملکرد حسین فریدون، برادر رئیس‌جمهور که باوجود نداشتن مسئولیت خاص، در بسیاری از مراسم‌ها مانند مجلس خبرگان، رژه نیروهای مسلح، گفت‌وگوی خبری نوبخت، سخنگوی دولت، با رسانه ملی و برخی مراسم‌های دیگر حضور پیدا می‌کند. خبرگزاری «فارس» گزارش داد در بخشی از مراسم، مجری، تصاویر ایستادن حسین فریدون در کنار نوبخت را در پخش زنده اخبار سراسری به آقای دوربینی نشان داد و گفت نظرت درباره این عکس چیست که او هم پاسخ داد من اگر جای آقای فریدون بودم در نقطه طلایی دوربین و پشت نوبخت قرار می‌گرفتم، این صحبت آقای دوربینی مایه خنده و تشویق حضار شد.

معصومه ابتکار به‌دلیل حضور در «بی‌بی‌سی»، محمدجواد ظریف به‌دلیل حضور در برنامه ٩٠، سیدعباس عراقچی به‌دلیل حضور در برنامه عموپورنگ، کاظم جلالی به‌دلیل حضور در فهرست اصلاح‌طلبان و محمود علوی وزیر اطلاعات به‌دلیل حضور در کنار سیدمحمد خاتمی، از دیگر نامزدهای دریافت جایزه فریدون سال بودند. به‌طور‌کلی آنچه در این مراسم رخ داده در واقع گعده مخالفان دولت بوده که با طعم تند و اظهارات و کلمات سخیف همانند محتوای برنامه «دکتر سلام» نمایشی برپا شده است.
کامنت بنویسید...
بی سرزمین تر از باد , pamchal_a
یکشنبه 2 خرداد ، 18:39
همایش مفت خوران دلواپس!
ادامه
95/02/1 23:20
حیات طیبه جلیلی , hayate_tayyaba_jalili
42
29
17