نتایج جستجو : حیوانات - 191 مطلب

97/08/8 11:24
در مرزهای علم , edge_of_science
دانشمندان توکیو تحقیق کرده اند که فیل‌ها در محاسبه اعداد بسیار باهوش‌تر از میمون‌ها هستند. به همین دلیل است که این محققان فیل‌های آسیایی را ریاضی‌دانانی بزرگ در میان حیوانات می‌نامند.

زنبورهای عسل مفهوم انتزاعی صفر را درک می‌کنند. شامپانزه‌ها نیز قبل از حمله تعداد دشمنان خود را تخمین می‌زنند و چنگرهای اوراسیایی شمار تخم‌هایی را که می‌گذارند می‌دانند. اما برمبنای تحقیقی جدید بزرگ‌ترین ریاضی‌دانان در جهان حیوانات، فیل‌های آسیایی هستند.

پژوهشگران ژاپنی در مجله رفتارشناسی نتیجه تحقیقات خود را نوشته‌اند که برمبنای آن درک عددی فیل‌های آسیایی نسبت به حیوانات دیگر بیشتر است و آنها بیشتر از حیوانات دیگر شبیه انسان‌ هستند. این محققان می‌خواستند به سه فیل در باغ وحش "اونو" در توکیو آموزش دهند که با لپ‌تاپی با صفحه‌ بزرگ نمایشی و عملکرد لمسی کار کنند.

فیل آسیایی ۱۸ ساله با نام سوریا به سرعت از نزدیک شدن به صفحه نمایشی دوری کرد و محققان مجبور شدند او را به همین دلیل از این آزمایش کنار گذارند.

بوله آرتیت ۱۵ ساله در آزمایش اولیه شکست خورد و از دور خارج شد و آوتای ۱۴ ساله در این آزمایش‌ها تنها ماند. او اما به سرعت یاد گرفت که دکمه قرمز شروع لپ‌تاپ را روی صفحه نمایش فشار دهد. با فشار این دکمه دو تصویر ظاهر شد که در هر کدام انواع میوه‌هایی بودند با شماره‌های صفر تا چهار. وقتی آوتا تصویر بیشترین میوه را نشان می‌داد به او به عنوان جایزه میوه‌ای داده می‌شد.

در مرحله بعد آوتای ۱۴ ساله باید میان تصویرهایی با میوه‌های زیاد و کم تفاوت قائل می‌شد. مشخص شد که این فیل شمار میوه‌ها را به خوبی تشخیص می‌دهد. محققان دریافتند که توانایی شمارش این فیل از سطح توانایی انسان در این زمینه نیز بیشتر است.

اما این فیل نشان داد که همچون انسان هوشمند (هومو ساپینس) برای تمیز اعداد نزدیک به هم مثل هفت و هشت مشکل دارد، اما تفاوت میان اعداد دور از هم چون چهار و هشت را به راحتی تشخیص می‌دهد.
99
97/05/15 00:29
در مرزهای علم , edge_of_science
چرا پشه‌ها برخی از ما را نیش می‌زنند و برخی دیگر را نه؟ خلاف باور عمومی، پشه‌ها طعمه‌های انسانی خود را بر اساس نوع پوست انتخاب نمی‌کنند، بلکه این طعمه‌ها بر اساس بو انتخاب می‌شوند.
به گزارش Futurity، دانشمندان دریافته‌اند که پشه‌ها یک سیستم بویایی توسعه یافته دارند که از طریق آن بو را دریافت می‌کنند. در میان بوهای مورد علاقه این حشرات می‌توان بوی عرق و دی‌اکسید کربن را برشمرد. پشه‌ها اسید لاکتیک، اسید اوریک، آمونیاک و سایر موادی را که در عرق ترشح می‌شوند، بو می‌کشند و به آن علاقه‌مندند.
علاوه براین، بدن‌های گرم‌تر یا بدن‌هایی که از آنها بیشتر دی‌اکسید کربن خارج می‌شود مستعد این هستند که مورد حمله پشه‌ها قرار بگیرند. به طور مثال آدم‌های چاق، زنان حامله و افرادی که الکل مصرف می‌کنند در این دسته قرار می‌گیرند.
منشاء برخی بوها ژنتیک است. بعضی بوها هم به دلیل وجود برخی باکتری‌های خاص در هر انسان وجود دارند. در این بین گروه‌های خونی هم نقش دارند. افرادی که دارای گروه خونی O هستند، دو برابر بیشتر از افرادی گروه خونی A دارند، قربانی نیش پشه‌ها می‌شوند.
البته در این بین ۸۵ درصد افراد، ماده‌ای را از پوست خود ترشح می‌کنند که نشان دهنده گروه خونی آنهاست اما بدن ۱۵ درصد افراد، این ماده را ترشح نمی‌کنند و اگر این افراد به‌طور مثال گروه خونی O هم داشته باشند کمتر طعمه پشه‌ها می‌‌شوند.
از سوی دیگر بعضی پشه‌ها به رنگ‌های تیره کشش بیشتری دارند. پس بهتر است در زمان غروب آفتاب، لباس‌های رنگ روشن بپوشید تا از نیش پشه‌ها در امان بمانید.
4
1
7
97/05/15 00:06
در مرزهای علم , edge_of_science

دانشمندان نوع جدیدی از مورچه جهنمی را پیدا کرده‌اند که یک شاخ فلزی روی آن قرار دارد و احتمال می‌رود که خون‌آشام باشد.
به گزارش ScienceAlert، دهان مورچه جهنمی مجهز به زائده‌های فلزی است که از طریق آن خون دشمنانش را می‌نوشد.
خوشبختانه مدت زیادی است که این حشرات منقرض شده‌اند اما دانشمندان به تازگی کهربایی ۹۸ میلیون ساله‌ از این گونه پیدا کرده‌اند که جزئیات خیره‌کننده‌ای، شامل یک اندام فلزی روی آرواره، را از این موجود ماقبل تاریخی به نمایش می‌گذارد.
این گونه جدید که «Linguamyrmex vladi» نام دارد متعلق به خانواده «مورچه‌های جهنمی»، گروهی منقرض‌شده است که دوره کرتاسه زندگی می‌کردند، است. ویژگی خاص این گونه زائده دهانی متحرک و عجیب و غریبشان بود.
مورچه‌های جهنمی از اجداد موجودات کوچک امروزی نیستند بلکه از اجداد یک گروه اصلی از حشرات به شمار می‌روند که قبل از ظهور جد مشترک تمام مورچه‌های امروزی منقرض شد.
با توجه به ویژگی‌های ترسناک مورچه‌های جهنمی، باید خوشحال باشیم که این روزها فقط با مورچه‌های آتشین و مورچه‌های گلوله‌زن دست و پنجه نرم می‌کنیم.
به جای آرواره‌های رو به پایین سنتی، «L. vladi» دارای تیغ‌های داس مانند بزرگی است که رو به سمت بالا قرار دارند؛ ویژگی که در هیچ مورچه امروزی پیدا نمی‌شود.
به نظر می‌رسد که آرواره‌های شاخ مانند این گونه با موهای محرک احاطه شده‌است که شبیه به ساختار مشابهی است که مورچه‌های فک تله‌ای امروزی از آن استفاده می‌کنند؛ این موها به آرواره مورچه کمک می‌کند تا با سرعت وحشتناکی کاملا بسته شوند.
همچنین این مورچه‌ها دارای زائده شاخ مانندی روی فک خود بودند. دانشمندان احتمال می‌دهند که مورچه‌های جهنمی از این اندام برای چنگ زدن به طعمه، بعد از این که آرواره‎های پایینی رو به سمت بالای خود را درون بدن طعمه فرو کردند، استفاده می‌کرده‌اند.
دانشمندان متوجه یک کانال لوله مانند بین زائده آرواره پایینی این مورچه قرار دارد؛ احتمالا مورچه‌های جهنمی مکیدن غذا را به جویدن آن ترجیح می‌دادند چرا که این آرواره عجیب و غریب برای عمل جوییدن مناسب نبوده است.
این گونه در قبر کهربایی خود در کنار یک لاروی بزرگ سوسک سرگین کشف شده است که می‌تواند طعمه مناسبی (با بدن نرم) برای چنین شکارچی (مکنده مایعات) باشد.
97/05/11 01:16
در مرزهای علم , edge_of_science

محققان دریافتند زنبورها هم رفتاری مشابه افراد اوتیسمی از خود نشان می‌دهند.
به گزارش ساینس، بیشتر زنبورهای عسل شلوغ و پرتحرک هستند، اما بعضی از زنبورها در کنار دیگر زنبورها هستند، بدون اینکه با آنها ارتباط برقرار کنند.
محققان دریافتند این حشرات ضداجتماعی نمایه ژنتیکی مشترکی با افرادی دارند که به اوتیسم مبتلا هستند.
پژوهشگران دانشگاه ایلینوی دریافتند که این حشرات ویژگی‌های بنیادی مشابه انسان‌های اوتیسمی از جمله کمبود آگاهی اجتماعی دارند. در این مطالعه، ۲۴۶ زنبور از هفت مورد ژنتیکی مختلف مورد بررسی قرار گرفتند و هر حشره در زمینه‌های مختلف اجتماعی و سطح بیان ژن در مغز تست شد. محققان دریافتند بیش از هزار ژن متفاوت در زنبورهای اجتماعی و غیراجتماعی تنظیم شده است.
بررسی‌ها نشان داد که همپوشانی قابل توجهی بین بیان ژن در مغز زنبور عسل غیراجتماعی و انسان مبتلا به اوتیسم وجود دارد، اما این همپوشانی در اختلالاتی مثل افسردگی و اسکیزوفرنی مشاهده نشد.
نتایج این بررسی بسیار جالب بود از این لحاظ که بین انسان و زنبورعسل شباهتی در رفتار اجتماعی وجود دارد. این بررسی در National Academy of Sciences منتشر شده است.
97/04/25 11:12
در مرزهای علم , edge_of_science
گروهی از محققان دانشگاه ایندیانا، گزارش داد که موش‌ها می‌توانند چند خاطره اپیزودی را به یاد آورند. این مقاله در مجله‌ِی Current Bioilogy منتشر شده است.

«پانوز براون» و همکارانش نشان دادند که موش‌ها چند قسمت از خاطرات قبلی‌شان را به یاد می‌آورند. آن‌ها ترتیب رویدادها را با استفاده از حافظه‌ی اپیزودی به خاطر می‌سپارند و این یادآوری بخشی از حافظه‌ی بلندمدت آن‌ها به شمار می‌رود. این کشف می‌تواند در تولید داروهای تازه‌ای برای درمان بیماری آلزایمر موثر و مفید باشد.

حافظه‌ی اپیزودی عبارت است از تواناییِ به خاطر سپردن رویدادهای خاص؛ برای مثال، اگر شخصی کلید ماشینش را گم می‌کند، شاید تک تک مراحل را از تصمیم برای رفتن به سمت ماشین تا موقعیت فعلی‌اش به طور اپیزودی به یاد داشته باشد. توانایی یادآوری این رویدادها به صورت ترتیبی، «یادآوری یا بازبخش حافظه اپیزودی» نام دارد.

پروفسور «جاناتان کریستال» نویسنده‌ی ارشد مقاله، می‌گوید: «اگر افراد نتوانند ترتیب وقوع رویدادها را به یاد داشته باشند، نمی‌توانند از بسیاری سناریوها سر در بیاورند و برای‌شان غیرمنطقی جلوه می‌کند.» برای ارزیابی توانایی حیوانات در باز یادآوری رویدادهای گذشته از حافظه، پروفسور کریستال و همکارانش تقریباً یک سال روی ۱۳ موش آزمایش و مطالعه انجام دادند؛ به این موش‌ها آموزش داده شده بود تا فهرستی از ۱۲ رایحه‌ی مختلف را به خاطر بسپارند.

موش‌ها در مکانی با رایحه‌های مختلف قرار داده شده بودند. وقتی آن‌ها می‌توانستند رایحه‌ی دوم تا آخری یا چهارم تا آخری را شناسایی کنند، پاداش دریافت می‌کردند. دانشمندان تعداد رایحه‌ها را در فهرست و قبل از هر آزمایش تغییر دادند تا تایید کنند که رایحه‌ها بر اساس موقعیت‌شان در فهرست شناسایی شده بود، نه فقط به خود بو! با این روند می‌توان دریافت که حیوانات توانایی یادآوری کل فهرست را به ترتیب داشتند. محفظه‌هایِ دارای الگوهای مختلف در این راستا مورد استفاده قرار گرفتند. پروفسور کریستال افزود: «بعد از آموزش موش‌ها، آن‌ها توانستند به صورت موفقیت‌آمیزی وظیفه‌شان را در ۸۷ درصد مواقع در همه‌ی آزمایش‌ها انجام دهند. لذا شواهدی قوی به دست آورده‌ایم که حیوانات از روش یادآوری حافظه‌ی اپیزودی استفاده می‌کنند.»

آزمایش‌های بیشتر نشان داد که حافظه‌ی موش‌ها دوام طولانی‌تری داشته و نسبت به تداخل‌های حاصل از دیگر خاطرات مقاوم است. گروه تحقیق آزمایش‌هایی را هم انجام داد که طی آن، فعالیت هیپوکامپ به طور موقت سرکوب شد؛ در این آزمایش، موش‌ها از این بخش از مغزشان برای انجام کارهای‌شان استفاده می‌کردند. دلیل علاقمندی ما به حافظه‌ی حیوانات، فقط به درک حیوانات خلاصه نمی‌شود، بلکه می‌خواهیم مدل‌های تازه‌ای از حافظه را توسعه دهیم که با انواع حافظه‌هایی مختل شده، در اثر بیماری آلزایمر مطابقت دارند. امیدواریم تحقیقات‌ دانشمندان در این زمینه بتواند در تولید داروهای پیشگیری از آلزایمر هم موثر واقع شود.
1
97/04/15 13:15
چارپا بازار آنلاین حیوانات ایران  , charpaa
[https://www.aparat.com/v/1HvdM]
حتما از سایت بازدید کنید :)
97/03/7 01:33
سفره آسمانی , sofreh_asmani
پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله❤️ :
● لا تَضْرِبوا الدَّوابَّ على وُجوهِها؛ فإنَّها تُسَبِّحُ بحَمْدِ اللّه
● به صورت حیوانات نزنید؛ زیرا آنها حمد و تسبیح خدا مى‌گویند.

[ الكافی 6/538/4 ]
27
3
10
97/01/15 12:10
سخن اَشنا , sokhanashna
تشبیه کافران به حیوانات، توهین به آنان نیست؛ بلکه حکایت از واقعیتی است که در وجود آنان است و آن اینکه؛ سخنان قرآن در مورد دوری از شیطان را نمی‌پذیرند.
ادامه مطلب را در لینگ زیر مطالعه فرمائید:
96/07/6 00:41
 علوی , sahan59
[https://www.aparat.com/v/46aor]
مستند رخداد های بزرگ طبیعت
96/04/11 12:43
طنز و سرگرمی  اجتماعی , yahoo2014
96/03/17 10:26
مهران مهرانوند , mehran_mehranvand