نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

نتایج جستجو : جوشن - 2 مطلب

98/01/31 00:23
گنج جنگ  , ganjejang

29 فروردین1367 مصادف است با سالروز نبرد نابرابر نیروی دریایی آمریکا با ناوشکن سهند و شهادت بیش از 57 نفر از خدمه این ناوشکن که پیکر مطهر 50 نفر از این عزیزان هرگز بازنگشت.

در 29 فروردین سال 1367 مصادف با اولین روز ماه رمضان در رویارویی ناوشکن های سهند و سبلان و ناو موشک انداز جوشن با نیروهای آمریکایی، 56 نفر از رزمندگان نیروی دریایی ارتش در آب های خلیج فارس به شهادت رسیدند.

نیروهای متجاوز آمریکایی پس از آنکه متوجه نزدیک شدن ناوچه مذکور شدند،به ناوچه جوشن که در آب های ایران قرار داشت،اخطار دادند که از منطقه خارج شود.

فرمانده ناوچه در پاسخ به آمریکایی ها گفت که ˈ این آب های ماست و شما باید از منطقه و از آب های ایران خارج شوید. ˈ

سپس آمریکایی ها با هدف قرار دادن ناوچه موشک انداز جوشن با شلیک چند موشک،این ناوچه را غرق کرد و تعدادی از نفرات آن را به شهادت رساند.

ناوشکن سهند که از بندرعباس عازم غرب خلیج فارس بود تا جایگزین ناوشکن سبلان شود و به گشت و مراقبت از جزیره خارک و سکوهای نفتی بپردازد، مأموریت یافت که به منطقه درگیری ناوچه جوشن رودو آنها را کمک کند.

نیروهای آمریکایی که از قبل آماده درگیری بودند، با شناسایی ناوشکن سهند،این ناو را در نزدیکی جزیره هنگام مورد حمله بالگردها و ناوشکن های خود قرار دادند

.در ابتدا بالگردها به ناوشکن سهند حمله کردند که با تیراندازی توپ پاشنه به طرف آنها، مجبور به عقب نشینی شدند. سپس از راه دور ناوشکن سهند را با موشک مورد هجوم قرار دادند و یکی پس از دیگری موشک به طرف این ناوشکن شلیک کردند. ناوشکن سهند نیز غرق و تعداد زیادی از کارکنان آن به شهادت رسیدند و عده ای نیز مجروح شدند.
************************************************

آرشی دیگر خواهم شد

می روم بر بالای دماوند،

کمان بر خواهم کشید و تیری زنم،

اینبار سوی جنوب نه سوی سمرقند

تیر می رود جان من نیز،

جان می دهم پر پر شوم چون گل یاس،

ولی دلشاد از آنم که تیر می رود،

می رود و نشیند آن سوی خلیج فارس

فریاد بر آرد و رسا گوید

این مرز ایران است
بیشه ی شیران است

دست ددان کوته زین دیار باد

نام خلیج فارسش تا همیشه جاودان است

آرشی دگر خواهم شد،

**********************************************************
محل شهادت شهدای ناوشکن‌های سهند و سبلان و ناو همیشه قهرمان جوشن در خلیج فارس هر سال در فروردین ماه با حضور خانواده معظم شهدا گلباران می شود

**********************************************************

این مطلب برای احترام و یادبود و زنده نگه داشتن یاد شهدا و جانبازان و پیشکسوتان نیروی دریایی ارتش درج گردید .
99
21
2
37
94/02/10 15:11
گنج جنگ  , ganjejang


هر سال فروردین ماه به مناسبت شهادت دلاوران ناوچه جوشن و سهند در محل غرق شدن آنها مراسمی توسط نیروی دریایی ارتش و خانواده های محترم شهدا برگزار می گردد .

یادشان گرامی و جاودان نگاهبانان خلیج همیشه پارس
121
8
65