نتایج جستجو : تالاب هورالعظیم - 7 مطلب

96/03/27 13:25
معصومه ابتکار , m.ebtekar
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سدسازی‌های بی‌حد و حصر ترکیه شرایط خطرناکی برای تالاب هورالعظیم ایجاد کرده است.
معصومه ابتکار در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره تمهیدات سازمان حفاظت محیط‌زیست برای نجات تالاب هورالعظیم گفت: در حال حاضر شرایط تالاب هورالعظیم نسبت به سال ۹۲ بسیار بهتر است، در آن سال تالاب به‌طور کامل خشک شده بود، در حقیقت وزارت نفت با ساخت‌وساز و احداث سد جلوی ورود آب به تالاب را به طور کامل گرفته بود.

ابتکار با اشاره به اقدامات سازمان محیط‌زیست برای نجات تالاب هورالعظیم که بزرگترین کانون بحرانی ریزگرد در منطقه محسوب می‌شود، گفت: در سال ۹۳ توانستیم با رایزنی و هماهنگی با وزارت نفت موانع ورود آب به تالاب را برداریم. در مورد حقابه هورالعظیم نیز با وزارت نیرو به توافق رسیدم و چهار و نیم میلیارد مترمکعب آب وارد هورالعظیم شد. در حال حاضر این تالاب به خاطر استفاده از منابع آب کرخه در شرایط بهتری نسبت به چهارسال پیش قرار دارد.

او افزود: حتی بخش‌هایی از تالاب هورالعظیم که در عراق قرار دارد به همین واسطه آبگیری شد. با این حال سدسازی‌های بی‌حد و حصر ترکیه شرایط خطرناکی برای تالاب فراهم کرده است، هر چند خشک شدن تالاب‌ها و کاهش آب رودخانه‌های عراق نیز در وضعیت تالاب هورالعظیم و اروندرود تاثیر بسزایی دارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست رایزنی با ترکیه برای نجات تالاب هورالعظیم را وظیفه اصلی وزارت امور خارجه دانست و گفت: سازمان حفاظت محیط زیست در این رابطه پیگیری‌های لازم را انجام داده است، اما در هر صورت رایزنی با ترکیه بر سر حقابه باید توسط وزارت امور خارجه انجام شود.

ابتکار در پاسخ به این سوال که آیا در دولت آینده در سمت خود باقی خواهد ماند، گفت: من از آینده خود در سازمان هیچ اطلاعی ندارم و فقط خود رئیس جمهور در جریان است.

گفتنی است؛ ترکیه تاکنون صد در صد از آب فرات و ۶۰ درصد از آب دجله را با ساخت سد تصاحب کرده و با مختل کردن نظام آب‌شناختی رودخانه‌های دجله و فرات موجب متروکه شدن چندین میلیون هکتار از اراضی کشاورزی در کشورهای سوریه و عراق شده‌است. در حقیقت ترکیه مقصر بحرانی است که در پایاب رودخانه دجله و فرات یعنی هورالعظیم ایجاد شده و به پدیده ریزگردها دامن زده است.
99
23
2
6
95/11/16 14:02
معصومه ابتکار , m.ebtekar
[https://www.aparat.com/v/Hea43]
تالاب هورالعظیم یا هورالهویزه که با تلاش های دولت تدبیر و امید پس از چندین سال خشکی احیاء شده است. فیلم مربوط به بهمن ماه 1395 است. با تشکر از برنامه 360 درجه و تهیه کننده آن جناب آقای پرهام دیباج.
25
10
7
94/08/17 11:11
باشگاه خبرنگاران , yjc

معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان، گفت: رودک عسل خوار خوزستان به دلیل تخریب زیستگاهش در جنگل‌های نیمه گرمسیری دز و کرخه در خطر انقراض قرار گرفته است.
94/03/20 23:11
معصومه ابتکار , m.ebtekar
ماجرای هورالعظیم این است که به عنوان بخش بزرگی از منطقه خوزستان اگر خشک شود یکی از کانون های مهم گرد و غبار برای هموطنان خوزستانی به حساب می آید. در ماههای اخیر تلاش ها برای مقابله با گرد و غبار مشخصا به دو بخش درون مرزی و برون مرزی تقسیم شده و با توجه به اینکه مهار کانون های خارجی گرد و غبار به دلیل شرایط بحرانی و جنگی منطقه بسیار مشکل و تا حد زیادی خارج از اراده ماست، به کانون های گرد و غبار داخلی توجه ویژه ای داشتیم. به خصوص که در اثر خشکسالی سال های گذشته دشت های وسیعی از خوزستان که قبلا در آن کشاورزی صورت می گرفت و زمین ها مرطوب بود، اینک رها شده و به کانون های گرد و غبار تبدیل شده اند. بررسی ها و مطالعات اخیر به دور از فرافکنی بوده و نشان می دهد بیش از 300 هزار هکتار کانون گرد و غبار در خوزستان وجود دارد که 280 هزار هکتار آن وضعیت بحرانی دارد. با مصوبه دولت اکنون 30 هزار هکتار از این وسعت توسط سازمان جنگل‌ها و مراتع در حال احیاست. بر اساس مصوبه دولت در بهمن ماه سال گذشته 8000 نهال‌کاری انجام شده و 6300 عدد نهال نگهداری شده که در نیمه دوم امسال کاشته خواهد شد.
در مورد تالاب هورالعظیم حالا با تصمیمات گرفته شده در سطح ملی و استانی و هماهنگی با وزارت نفت و با برداشتن موانع ورود آب، اکنون بخشهایی از این تالاب احیا شده است. ارزش اقتصادی تالاب هورالعظیم برای جوامع محلی هر هکتار حدود 15 هزار دلار محاسبه شده که بسیار بالاتر ارزش اقتصادی زمین های کشاورزی است.
دیروز به محض ورود به اهواز با هلی کوپتر برای بازدید از کانون های شناسایی شده گرد و غبار و اقدامات صورت گرفته بر فراز استان خوزستان پرواز کردیم و بعد در ناحیه مرزی به دیدار هورالعظیم رفتیم؛ همراه هیاتی فرابخشی از وزارتخانه ها و سازمان های ذی ربط. چرا که هیچ کدام از برنامه‌های سازمان حفاظت محیط زیست نمی تواند تک‌سازمانی به نتیجه برسد بلکه باید با همکاری سایر دستگاه‌ها و به صورت فرابخشی انجام می‌شود. در واقع کار سازمان ایجاد همین هماهنگی برای حفاظت از محیط زیست میان همه دستگاههاست.
بخش های وسیعی از هورالعظیم حالش خوب شده و به جای صحرای پر از گرد و غبار، سر سبز و پر طراوات میزبان ما شد. همراهان خواستند تا بیشتر از وضعیت تالاب مطلع شوند. بنابراین در چند قایق مرزبانی تقسیم شدیم. اما یکی از قایق ها در ابتدای راه واژگون شد و همه سرنشینان در آب افتادیم. خوشبختانه همگی شنا بلد بودند و هور نیز بسیار با ما مهربان بود. چرا که به رغم خطری جدی، هیچکس آسیبی ندید و جلسات کاری سفر شاید با تاخیری یک ساعته، به طور کامل ادامه یافت. خوشبختانه هوای گرم خوزستان، لباس های خیس همراهان را هم به سرعت بر تنشان خشک کرد و با هم برای حضور در جلسه ستاد استانی مقابله با گرد و غبار ساعتی بعد وارد استانداری شدیم...
95
20
20
94/03/20 11:18
دوباره آسمان آبی , blueskyagain
در خبرها آمده بود که معصومه ابتکار به همراه 8 مقام دولتی امروز نزدیک بود در هورالعظیم غرق شوند که خوشبختانه به خیر گذشت.

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، هورالعظیم بزرگ‌ترین تالاب استان خوزستان و یکی از بزرگ‌ترین تالاب‌های ایران است. این تالاب در مرز ایران و عراق واقع شده و حدود یک سوم آن در ایران و مابقی آن در کشور عراق است.
این تالاب که طی سال‌های اخیر در پی فعالیت‌های ناپایدار نفتی، احداث سد بر روی رودخانه‌های ورودی و ... به بیابانی تبدیل و یکی از کانون‌های اصلی گرد و غبار منطقه شده بود تنها چند ماه قبل با توافق وزارت نفت بخش‌های عمده‌ای از آن آبگیری شد.

اما معصومه ابتکار که فشار سازمان متبوعش به وزارت نفت موجبات احیای تالاب هورالعظیم را فراهم کرده بود تصمیم گرفت در سفر خود به استان خوزستان سری نیز به منطقه آبگیری شده بزند.

در این بین صبح امروز ابتکار به همراه جمعی از مدیران استانی و ملی بر قایقی سوار شد تا دوری در این تالاب بزند. جدا از هر دلیل واژگونی قایق، باید گفت جایی که تا چند ماه قبل تردد در آن با خودروهای شاسی بلند امکان‌پذیر بود امروز چقدر آب گرفته است که نزدیک بود ابتکار و مسوولان دولتی را در خود غرق کند!

شاید باید فقط یک کلام به مسوولانی که در احیای هورالعظیم نقش داشتند بگوییم خدا قوت اما یادتان باشد هورالعظیم هنوز به طور کامل احیا نشده و نیازمند توجه جدی شماست.
93/09/27 09:06
ایران سبز , www.IGparty.ir
این تالاب همراه با هورالهویزه در کشور عراق مجموعه منحصر بفردی را بوجود آورده است. از نظر طبیعی منطقه هورالعظیم در نتیجه پیوند بین آبهای دو رودخانه کرخه و دجله به وجود آمده است.
در تالاب هورالعظیم نیزارهای انبوهی وجود دارد که عمده ترین گونه های گیاهی آن نی، لوئی، جگن، نیلوفرآبی، درختچه های گز و پده می باشد.
هورالعظیم همواره‌ بعنوان‌ یکی از مهم‌ترین‌ و حیاتی ترین‌ زیستگاه‌ های پرندگان‌ مهاجر آبزی و کنار بشمار می‌آید.
ادامه در لینك زیر: