نتایج جستجو : انسان - 350 مطلب

97/10/21 20:44
محمد آخوندزاده , mohajer_sienc
نمی دونم تیتر مطلب چقدر ذهن شما رو درگیر خودش کرده
حرفی که می خوام بگم امیدوارم هیچ ربطی به هیچکدوممون نداشته باشه!
قبلا چند خط درمورد تربیت و رشد آدم نوشته بودم
اینکه روح انسان باید تربیت بشه و بزرگ بشه خودش همینطوری بعمل نمیاد!
نیاز به مراقبت و باغبانی داره ...
اگر آدم خوب وقت بگذاره و جسمش رو تربیت کنه نهایتش یک حیوان خوبی می تونه بشه!
این اصل مطلب
فرع مطلب رو شما هم می تونید بگید... منم یکی بگم!

بخاطر یک راه ندادن به ماشین و اینکه حق منه یا حق توئه و سوء تفاهم که اول من بودم یا اون
اون یکی دهنشو باز کنه بگه الاغ
این یکی هم دهان مبارک گشوده و انسانیت خود به رخ بکشد ... (حرفهایی که قابل بازگو کردن نیست و عفت عمومی را جریحه دار میکند!)
جالب اینکه آن مشعشعِ محترمه! از چارچرخ خود نزول اجلال فرموده و با نعل مبارک لگدی نثار چارپای دیگر فرموده و سعی در پیاده کردن آن محترم مینماید ولی او امتناع می ورزد!
یاد درگیری های چال میدون قدیم ... فقط نمیدانم جنس اناث هم تو اون چال میدونا بودن یا نه؟! تاریخ که موردی ذکر نکرده!
این اپیزود نخست .. که اگر مسلمانی از این درد خون گریه کند ملامتش نباشد!
اما فصل دوم دردناک تر
علیا مخدره راه عبور عابرین را با خودرویش می بندد که کسی رد نشود و هر کس اعتراض کند به او ابراز لطف فاحش! می نماید و طرف از خجالت سر به زیر می افکند ... و با تماسی به برادر و والدین محترم اعلام وضعیت می کند ... آن بزرگواران هم از جنگل و منطقه حفاظت شده شان خود را می رسانند غرش کنان و نعره کشان ...
از فرصت استفاده کردم و به زعم اینکه والدین محترم، انسان هایی شریفی هستن و آن ولد از جبر زمانه چموش شده ... به پدر محترمش در مورد رفتارها و ادب و ...گفتم که دیدم با رفتاری زننده و تهاجمی گفت:"اصلا حرفشم نزن ..." طوری که اجازه ادامه کلام نداد (این پدرش)
بعد به برادرش گفتم چرا مراقب خواهرت نیستی فردا با یک آدم ناتو درگیرمیشه میزنن ناکارش میکنن ... گفت من مثل گرگ (عقاب) بالاسرشم مراقبشم... (اینم داداش)
بعد مادرش ادامه داد دخترمو جوری بارآوردم که از پس خودش بربیاد هیچکی حریفش نمیشه مراقبت نمی خواد ... تا حالا هم بارها اینطور شده و خودش از پس بقیه بر اومده!!! (اینم مادرش)
تأسف کمترین کاری بود که خودم برای چیزی که می دیدم
پدر مادری که خودشون مشکل اصلی بودن ... اینها چطور میخواهند فرزندی را تربیت کنند
فرقی نمیکنه یک بچه یا دو بچه یا بیشتر... این اصلا نفهمیده برای چی دنیا اومده ...
فکر میکنه باید گرگ تربیت کنه یا عقاب و کرکس .. میگه اگه غیر این باشه گوسفند و مرغ میشن!!!!!

هدف غایی و نهایی انقلاب اسلامی تربیت انسان هست ... کاش اولویت ها رو بدونیم و براش کار هزینه کنیم
شنیدم دولت هم طبق روال سالهای قبلش شروع کرده و بودجه ی فرهنگی و موسسات دینی رو کاهش داده و الان با افتخار زیر یک درصد! از کل بودجه مملکت صَرف انسان سازی می شود!!
چقدر انسانیت ارزشمنده واقعا از دید بعضی مسئولین
بعد هم با کلی حاشیه سازی برای این مقدار بودجه!
کافیه یک جستجویی بکنید در وب ببینید چه رسانه هایی پیگیر قطع همین مقدار ناچیز این بودجه ها هستند ...
BBC , Voa , Radio Farda, و بعضی رسانه های داخلی هم که ... پیگیرش هستند
آمار صعودی طلاق در هر سال نسبت به سالهای قبل که آمار دقیقش هم موجوده و تاسف برانگیز ... این سربالایی صعود مفاسد و مسایل اخلاقی و طلاق و ... از اون طرف سرپایینی داره به نام هزینه کردن و بودجه!
فعلا همین قدر!
99
97/10/20 22:47
اینستاگرام  , instagram_com


┘◄ ادامه مطلب و عکسهای بیشتر را در لینک زیر مشاهده کنید ▼▼
97/10/20 22:42
اینستاگرام  , instagram_com

◄ کاربر گرامی ادامه عکسها را در لینک زیر مشاهده کنید ▼▼
97/10/12 15:23
در مرزهای علم , edge_of_science

انتقال خون زندگی افراد را نجات می‌دهد؛ اما خون موجود برای عرضه، همیشه با تقاضا سازگار نیست. این امر می‌تواند عواقب مرگباری در پی داشته باشد. به زودی با ساخت خون مورد تقاضا در آزمایشگاه، بدون نیاز به دهنده، قادر به غلبه بر این مشکل خواهیم شد.

فرآیند انتقال خون نیازمند گروهی از دهنده‌ها و همچنین شبکه‌ای پیچیده جهت جمع‌آوری و ذخیره‌ی خون اهدا شده است. برخی کشورها قادر به تأمین زیرساخت‌های مورد نیاز برای این کار نیستند. حتی در ملل پیشرفته نیز ممکن است بیمارستان‌ها در تأمین خون برخی گروه‌های خونی خاص، با مشکل مواجه شوند.

چنین مشکلاتی با در اختیار داشتن راه‌حلی جهت تولید خون مصنوعی کارآمد، قابل حل شدن هستند. خون آزمایشگاهی این چنینی، در سال ۲۰۱۹ برای اولین بار در انسان آزمایش خواهد شد.
خون اعمال مختلفی دارد؛ اما حیاتی‌ترین آن‌ها، تأمین اکسیژن لازم برای بافت‌های بدن است. این کار بر عهده‌ی گلبول‌های قرمز خون است، که غنی از پروتئینی متصل شونده به اکسیژن تحت عنوان هموگلوبین هستند. تاکنون تلاش‌های بسیاری در راستای ساخت هموگلوبین مصنوعی یا استفاده از انواع حیوانی آن صورت گرفته است؛ اما همه‌ی این‌ها به مشکل خورده‌ و محققان را وادار کرده چاره‌ی دیگری بیاندیشند: ساخت کامل گلبول‌های قرمز.

این سلول‌ها در بدن انسان توسط نوعی سلول بنیادی که به طور طبیعی در مغز استخوان زندگی می‌کند، ساخته می‌شوند. AllisonBlair به همراه همکارانش از دانشگاه بریستول انگلستان، برخی از این سلول‌های بنیادی را برای ساخت گلبول‌های قرمز خونی در آزمایشگاه، استخراج کرده و تغدیه کردند. در نتیجه سلول‌ها تکثیر یافته و شروع به تولید سلول‌های قرمز خونی دارای عملکرد کردند.

در سال آتی، به اندازه‌ی یک قاشق چای‌خوری از مایع محتوی این سلول‌ها، به ۱۰ داوطلب سالم تزریق خواهد شد. سلول‌های ساخته شده با یک ردیاب رادیواکتیو خفیف نشان‌دار خواهند شد تا محققان ببیند در مقایسه با سلول‌های معمولی، چقدر در بدن زنده خواهند ماند.

در گام بعدی، برای حذف نیاز به منبع مستمری از اهداکنندگان سلول‌های بنیادی، تیم دیگری برای زنده‌ نگه داشتن سلول‌های بنیادی برای همیشه در آزمایشگاه، راهی یافته است.
97/10/9 19:55
در مرزهای علم , edge_of_science

انسان بسیار سریع است. در سال ۲۰۰۹، یوسین بولت با سرعت ۲۳ مایل بر ساعت، مسیر دوی استقامت را طی کرد. در سال ۲۰۱۴، دنیس لیمتو دارنده‌ی رکورد جهانی دوی ماراتن، با سرعت ۱۲.۸ مایل بر ساعت، مسیر ۲۶.۲ مایلی را طی کرد.

دانشمندان به دنبال کشف چگونگی تکامل انسان برای انجام هر دوی این موارد هستند. این دانش، ممکن‌ها را تعریف کرده و به افراد برای بالا بردن سرعت کمک خواهد کرد.

انواع فیبرهای عضلانی
دو نوع فیبر عضلانی سریع و کند وجود دارد و هر فرد مخلوطی از این دو نوع فیبر را دارد. فیبرهای سریع برای انقباض‌های قوی و کوتاه‌مدت مناسب هستند، سریع منقبض شده و سریع هم خسته می‌شوند. فیبرهای کند میتوکندری بیش‌تری دارند (اندامک‌های تولیدکننده‌ی انرژی در سلول)، بنابراین دیرتر خسته می‌شوند و برای فعالیت‌های طولانی‌مدت مناسب‌ترند.

همان‌طور که شاید حدس زده باشید، دوندگان دوی سرعت فیبرهای سریع بیش‌تر، و در مقابل، دوندگان دوی استقامت فیبرهای کند بیش‌تری دارند. گرچه بخشی از این نسبت ژنتیکی است، اما برخی از شواهد نشان داده است که با تمرین کردن می‌توان نسبت این فیبرها را تغییر داد. برای مثال، دویدن با گام‌های آهسته درصد فیبرهای کند فرد را افزایش خواهد داد.

آناتومی دوندگان
فاکتورهای سرعت در دوندگان دوی سرعت

زمان بین گام‌های متوالی و یا زمان برداشتن پا از زمین و برگرداندن آن در همه‌ی افراد یکسان است. پس دوندگان چگونه سرعت خود را افزایش می‌دهند؟ این افراد در هر گام به میزان بیشتری خود را به جلو می‌رانند. افراد سریع با نیروی بیش‌تری نسبت به وزن خود به زمین ضربه می‌زنند.

دوندگان برتر با هر قدم گویی سوراخی در زمین به جای می‌گذراند. آن‌ها نیروی اضافی را با بالا بردن بیشتر زانو ایجاد می‌کنند، زیرا هر چه فاصله‌ی زانو از زمین بیش‌تر باشد، پا تا هنگام رسیدن به زمین سرعت بیش‌تری هم می‌گیرد و در نتیجه، نیروی وارد شده هم بیش‌تر خواهد بود.

برای این که بتوانید با حداکثر سرعت بدوید باید به دو نکته توجه کنید: اول این که سعی کنید با سرعت بیش‌تری پا را به زمین فرود بیاورید. وقتی که پای جلو فرود آمد، زانوی پای عقبی باید در کنار پای جلویی باشد، در غیر این صورت، پا با نیروی کم‌تری فرود خواهد آمد. دوم این که تلاش کنید هنگام فرود پا، بدن‌تان را سفت نگه دارید. دوندگان دوی سرعت هرگز اجازه نمی‌دهند که چیزی متزلزل شود. آن‌ها هرگز قوزک پا و زانوی‌شان را کج نمی‌کنند و حتی سرشان را هم جابه‌جا نمی‌کنند؛ بنابراین، هیچ نیرویی را برای گام بعدی از دست نمی‌دهند.

فاکتورهای سرعت در دوندگان دوی استقامت

کلید دویدن سریع و طولانی‌مدت، تأمین انرژی است. اگر سریع‌تر از زمان تأمین انرژی توسط بدن‌تان بدوید، در زمان کوتاهی مجبور به کاهش سرعت خود خواهید شد. این یک بازی کاملاً اقتصادی است! هرچقدر که سریع‌تر و در عین حال، با صرف انرژی کم‌تر بدوید، نتیجه‌ی نهایی بهتر خواهد بود.

دو راه برای بهبود تأمین انرژی و سرعت مطلوب به صورت هم‌زمان، وجود دارد؛ یا باید انرژی بیش‌تری تولید شود، یا شما انرژی کم‌تری بسوزانید. تولید انرژی بیش‌تر به معنای افزایش کمیتی به نام VO۲max است؛ بیشترین میزان اکسیژنی که می‌بلعید و در حین ورزش به انرژی تبدیل می‌کنید. داشتن VO۲max تا حدی وابسته به ژنتیک است، اما می‌توان با تمرین، به خصوص در دوندگان تازه‌کار، آن را افزایش داد. برای ارتقای آن بعد از گرم کردن، به مدت دو تا پنج دقیقه با سرعت و سپس برای دو تا سه دقیقه برای بازتوانی، به صورت آهسته بدوید. این کار را پنج مرتبه قبل از سرد کردن بدن تکرار کنید.

به منظور سوزاندن انرژی کم‌تر باید کارایی را بهبود داده و یا اقتصادی بدوید! روش تحقق چنین اهدافی، به میزان کم‌تری نسبت به روش‌های افزایش VO۲max قابل فرمول‌بندی هستند. اما به عقیده‌ی پیتر ویاند (Peter Weyand)، یکی از فیزیولوژیست‌های دانشگاه دانشگاه متودیست جنوبی در تگزاس، بهترین روش برای انجام این کار قبل از یک مسابقه‌ی بزرگ، تمرین دویدن مسافت کم با سرعت زیاد است.

با این وجود، از دیدگاه الکس هاچینسون، نویسنده‌ی مقاله‌ی Endure: Mind, Body, and the Curiously Elastic Limits of Human Performance، بهترین روش این است که بیشتر بدوید! بهینه‌سازی دریافت مواد مغذی، استراتژی مسابقه و حتی شاید کفش‌های سحرآمیز جدید نایکی (در ادامه توضیح داده می‌شود) نیز می‌تواند به بهترین شدن، کمک کند.

تکامل برای دویدن
بر طبق نظریه‌ای که دنیس برامبل و دنیل لیبرمن با انتشار در مجله‌ی Nature آن را مشهور ساختند، انسان زاده شده است تا بدود! دسته‌ای از سازگاری‌ها در انسان وجود دارد که هیچ ربطی به راه رفتن ندارند، بلکه صرفاً جهت دویدن به وجود آمده است. این نظریه بیان می‌کند که انسان‌های اولیه باعث تکامل چنین سازگاری‌های در طی نسل‌ها شده‌اند؛ آن‌ها عادت داشتند بزهای کوهی را تا زمانی که خود از خستگی و گرما تلف شوند، تعقیب نمایند! برنده شدن در این مسابقه‌ی تعقیب و گریز به معنای خوردن شامی مفصل بود!

سیستم خنک‌سازی: ما علاوه بر نداشتن پَر، غدد عرق بیش‌تری نسبت به بسیاری از حیوانات داریم. بنابراین، برای خنک کردن بدن مجبور به توقف و نفس‌نفس زدن نیستیم.

عضلات سرینی قوی: داشتن عضله‌ی سرینی بزرگ یکی از مشخصه‌های بارز انسان است. ما در هنگام راه رفتن وابستگی بسیار کمی به این عضله داریم، ولی عملکرد آن برای حفظ پایداری در هنگام دویدن ضروری است.

تاندون‌های ارتجاعی: پاهای ما تاندون‌های درازی مانند تاندون آشیل دارد که مانند فنر عمل کرده و به تولید انرژی و کاهش مصرف آن در هنگام دویدن کمک می‌کند. به نظر نمی‌رسد که این تاندون‌ها امتیاز خاصی را در زمان راه رفتن عادی در اختیار ما قرار دهند؛ مدرک دیگری که نشان می‌دهد بدن ما برای دویدن ساخته شده است!

شکستن رکوردها
در دسامبر ۲۰۱۶، شرکت نایکی از هدف بی‌باکانه‌ای سخن به میان آورد: شکستن رکورد ۲ ساعته‌ی ماراتن. رکورد جهانی ثبت ‌شده‌ تا پیش از آن، ۲:۰۲:۵۷ بود.

در ابتدا افراد حرفه‌ای در این عرصه از پذیرش انجام چنین کاری سر باز زدند. اما در ماه می سال گذشته، الیود کیپ‌چوگه (Eliud Kipchoge)، برنده‌ی مدال طلای المپیک ۲۰۱۶ در رشته‌ی دوی ماراتن از کنیا، رکورد ۲:۰۰:۲۵ را به نام خود ثبت نمود.

هیئت ورزش این رکورد را نپذیرفت، زیرا اصول اداری ثبت رکوردها را رعایت نکرده بود. اما فیزیولوژیست‌ها از نتایج آن برای پیدا کردن راهی به منظور شکستن رکورد در یک پیست مسابقه‌ی معتبر اسفاده کردند.

هاچینسون حدس می‌زند که چند عامل به کیپ‌چوگه کمک کرده باشد. فناوری به کار رفته در ساخت کفش جدید نایکی، که منحصراً برای این پروژه طراحی شده بود، احتمالاً زمانی به ارزش یک دقیقه را ذخیره کرده است. یک دقیقه‌ی دیگر هم از طریق دویدن در پشت دیگر دوندگان و کاهش مقاومت باد، و ۳۰ ثانیه هم به دلایل دیگری مانند صاف بود پیست مسابقه ذخیره شده بوده است.

در ماراتن پاییز گذشته در برلین نیز، دوندگان این استراتژی انتخابی را پذیرفتند. کفش‌های جدید نایکی به نام “Zoom Vaporfly Elite” بحث‌برانگیز بودند. شرکت نایکی هزینه‌ی تنها مقاله‌ای را که قرار بود در این مورد چاپ شود، پرداخت نمود. اما هاچینسون فکر می‌کند که شواهد قدرتمندی وجود دارد که این کفش‌ها فقط جنبه‌ی تبلیغاتی ندارند و واقعاً عمل می‌کنند.

دانشمندان روی حداکثر انرژی دریافتی دوندگان از سوخت‌ها نیز مطالعه می‌کنند. بنابراین شاید در آینده‌ای نه چندان دور ترکیبی از فاکتورها برای شکستن رکورد ارائه شود!
97/09/23 15:03
در مرزهای علم , edge_of_science

با کمی کمک انسانی، سیستم تقویت یادگیری جدیدِ «اوبر» در بازی پیت‌فال بسیار قوی شد. بله، کار گروهی بسیار مهم است. گروهی از دانشمندان آزمایشگاه هوش‌مصنوعی اوبر، یکی از مهم‌ترین چالش‌های برجسته در تحقیقات هوش‌مصنوعی را به پایان رساندند؛ چیزی بسیار پیشرفته و دشوار که برخی فکر می‌کنند آیا سیستم هوش‌مصنوعی اصلاً آن‌را تشخیص می‌دهد یا خیر؟

درست است. طبق گزارش‌های MIT Technology Review، این گروه، الگوریتمی را ساختند که در بازی‌های ویدئویی قدیمیِ پیت‌فال و انتقام مونتزوما، واقعاً خوب عمل کرد. طبق گزارش وبلاگ اوبر، در تحقیقاتی که به زودی منتشر می‌شود، این الگوریتم در حالی که مقداری کمک از انسان می‌گیرد، اما یاد گرفته که امتیازهایی را به‌دست آورد که هیچ بازیکن انسانی تا کنون نتوانسته به آن برسد.

طبق گزارش‌های MIT Tech Review، وقتی هوش‌مصنوعی یاد بگیرد که چگونه بازی کند و سپس بر بازی ویدئویی چیره باشد، اغلب یادگیری رخ می‌دهد. تقویت یادگیری نوعی الگوریتم است که یاد می‌گیرد به دنبال چیزهایی باشد که به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که پاداش در نظر گرفته می‌شود. امتیاز همیشه در حال افزایشِ بازی ویدئویی، بازیکنان هوش‌مصنوعی تحریک‌شده با یادگیری تقویت‌شده را مشتاق می‌سازد، اما بازی‌هایی مانند پیت‌فال و انتقام مونتزوما فوراً امتیاز بازیکن را افزایش نمی‌دهند.

در بازی‌هایی مانند بازی کلاسیک «سوپر ماریو» که سیستم‌های هوش‌مصنوعی در آن بسیار پیشرفته هستند، بالا بردن امتیاز آسان است؛ جمع‌آوری سکه و پریدن روی سکوها پاداش‌های واضح و فوری می‌دهد. اما حتی الگوریتم‌های تقویت یادگیری که به صراحت برای کشف تصادفی و امتحان ایده‌های جدید و بسیار آموزش دیده‌اند، در هنگام تلاش برای کشف مراحل پی‌در‌پی برای افزایش امتیاز در هر یک از بازی‌ها، دست‌پاچه می‌شوند.

الگوریتم جدیدِ اوبر می‌تواند تلاش‌های قبلی را به خاطر بسپارد، در نتیجه می‌تواند بهتر از هر بازیکن هوش‌مصنوعی دیگری که سعی دارد آن دو بازی سخت را شکست دهد، از اشتباهات خود درس می‌گیرد. اما این الگوریتم هنوز به ناظری انسانی نیاز دارد تا آن‌را تشویق کند که استراتژی‌ها یا مناطق امیدوارکننده‌ای که ممکن است نادیده گرفته شود را بازبینی کند. اگر این تحقیق نشانه‌ای از چیزهایی که رخ خواهد داد، باشد، آن وقت به نظر می‌رسد که امتیازاتِ بالا و حل دیگر مسائل پیچیده، احتمالاً با همکاری‌های انسان و هوش‌مصنوعی انجام خواهد شد، نه فقط با به تنهایی کار کردنِ ماشین‌ها.
97/09/13 19:13
در مرزهای علم , edge_of_science

بعد از تولد دو نوزاد حاصل دستکاری ژنتیکی توسط یک تیم تحقیقاتی در چین، پکن دستور توقف این تحقیقات را صادر کرد. دولت چین این تحقیقات را نقض قوانین داخلی و دستورالعمل‌های اخلاقی دانسته است.

تحقیقات جنجالی گروه پزشکی به سرپرستی "هه جیانکوی" در چین که منجر به تولد دو نوزاد با دستکاری ژنتیکی شد، با دستور دولت چین به پایان می‌رسد.

معاون وزیر علوم چین گفته دولت این کشور به جیانکوی و تیمش دستور داده تا تحقیقات‌شان را متوقف کنند. به گفته او این تحقیقات "غیر قابل قبول و غیرقانونی" است.

معاون وزیر سلامت چین نیز در گفت‌وگویی تلویزیونی با شبکه دولتی CCTV گفته است: «وضعیت کنونی، آنگونه که در رسانه‌ها توصیف شده است، نقض جدی قوانین داخلی، مقررات و موازین اخلاقی است.» او تاکید کرده که وزارت‌خانه‌ متبوعش به شدت مخالف دستکاری ژنتیکی نوزادان است.

رییس جامعه چینی علوم و تکنولوژی CAST اعلام کرده که نامزدی "هه جیانکوی" برای دریافت جایزه ملی علوم را پس می‌گیرد. او گفته این انجمن به شدت در برابر هر گونه عمل خلافی می‌ایستد.

جیانکوی روز چهارشنبه هفتم آذر (۲۸ نوامبر) در کنفرانسی در هنگ‌کنگ از تحقیقاتش دفاع کرد. او همچنین اعلام کرد که در حال حاضر یک زن دیگر باردار یک جنین با ژن دستکاری شده است.

پس از پایان این کنفرانس، برگزارکنندگان آن، تحقیقات تیم جیانکوی را "غیرمسئولانه" دانستند. برگزارکنندگان در یک بیانیه اعلام کردند، خیلی زود است که با ایجاد تغییرات در دی‌ان‌ای بتوان روی نسل بعدی تاثیرات ژنتیکی گذاشت.

هه جیانکوی در فیلمی که روز دوشنبه پنجم آذر (۲۶ نوامبر) در یوتیوب منتشر کرد توضیح داد که ژن دو نوزادی که هفته پیش متولد شده‌اند طوری دستکاری شده که هیچ‌کدام آنها حاوی ویروس HIV نیستند، اگرچه پدر آنها مبتلا به ایدز است.

او در این فیلم توضیح می‌دهد که برای تحقیقاتش هشت زوج به طور داوطلبانه با او همکاری کرده‌اند. تمامی پدرها HIV مثبت اما مادرها سالم بوده‌اند. دو نوزاد متولدشده به نام‌های مستعار "لولو و نانا" از طریق لقاح مصنوعی به دنیا آمده‌اند تا ابزار ژنتیکی موسوم به Crispr/Cas9 یا آنطور که برخی آن را می‌نامند، "قیچی ژنتیکی" با هدف ایجاد جهش ژنتیکی بتواند اجرا شود. تا کنون منبع مستقلی این تحقیقات را تایید نکرده است.

جیانکوی در کنفرانس هنگ‌کنگ به پرسش‌هایی در این باره که چه کسی مخارج این تحقیق را پرداخته است، چگونه او مطمئن شده که شرکت‌کنندگان درباره خطرات احتمالی این تحقیق و فواید آن آگاه شده‌اند و چرا این تحقیقات تا پایانش به طور مخفیانه انجام شده، پاسخ نداده است.

97/08/20 18:16
در مرزهای علم , edge_of_science

دانشجویان دانشگاه کیپ‌تاون آفریقای جنوبی با اختراع یک روش موفق شده‌اند مایعات دفع‌شده‌ انسان را به مصالح ساختمانی تبدیل کنند. آنها آن را "طلای شیمیایی" نام نهاده‌اند.
بی‌شک "دکتر فائوست"، شخصیت رمان ادیب آلمانی یوهان وولفگانگ فون گوته، ذوق‌زده می‌شد اگر این خبر را می‌شنید. اگرچه دانشجویان دانشگاه کیپ‌تاون آفریقای جنوبی هنوز موفق نشده‌اند مدفوع انسان را به طلا تبدیل کنند، اما به این موفقیت دست یافته‌اند که از ترکیب ماسه و ادرار انسان آجرهای بسیار سختی را بسازند.

جالب اینجاست که این روش علمی نیازی به کوره آجرپزی با حرارت ۱۴۰۰ درجه سانتیگراد ندارد که در نتیجه آن گاز کربن دی‌اکسید تولید شود و محیط زیست را آلود کند.

دیلون راندال، پژوهشگر علوم مهندسی که در دانشگاه کیپ‌تاون استاد راهنمای پروژه دانشجوی خود سوزان لمبرت است، از یک "تغییر پارادایم" سخن می‌گوید؛ این نمونه‌ای است برای استفاده از آنچه "زباله" شناخته می‌شود در یک فرایند بازیافت، که طی آن نه تنها آجر، بلکه تولید دیگری هم به دست می‌آید، که آن هم کود است.

راندال می‌افزاید: “ما هر روز این مواد را از بدن خود خارج می‌کنیم و با آب آن را می‌شوییم و از طریق کانال روانه‌ی دریا می‌کنیم. چرا نباید بتوانیم چیزی مفید از آن بسازیم، به ویژه که چند چیز می‌توانیم با آن تولید کنیم؟”

روش کار خیلی ساده به نظر می‌آید: دانشجوی این پروژه، سوزان لمبرت، به مدت یک سال از توالت مردانه دانشگاه مایع ادرار دفع‌شده را جمع‌آوری کرده بود. نخست اوره این ادرار جداسازی می‌شود. اوره ماده‌ای است چسبنده که در صنعت شیمی کاربردهای متفاوتی دارد. سپس به ترکیب اوره و ماسه، باکتری‌هایی افزوده می‌شود تا آنزیم اوره تولید شود. آنگاه این ماده در طول چهار تا شش روز به سنگ آهک سخت تبدیل می‌شود، آنهم در حرارت عادی اتاق.

هر اندازه این آجرها را بیشتر در معرض باکتری‌ها قرار دهیم، آنها سخت‌تر می‌شوند، به طوری که بوی شدید آمونیاکی که در آغاز این فرایند از آجرها بلند می‌شود، پس از ۴۸ ساعت کاملا از بین می‌رود. استاد پژوهشگر می‌گوید، این فرایند با فرایند شکل‌گیری مجموعه‌های سخت مرجان‌های دریایی هم‌خانواده است.

بزرگترین مانع، مساله لجستیک استاز ادرار باقی‌مانده از تولید آجر، نیتروژن، فسفات و پتاسیم آن را خارج می‌کنند؛ این‌ها عناصری هستند که برای تولید کود لازم هستند. از آنجا که در طبیعت روز به روز از میزان فسفات کاسته می‌شود، این کاربرد از ادرار انسان توجه بسیاری از علاقمندان را به خود جلب خواهد کرد.

راندال می‌گوید که ادرار "طلای شیمیایی" است و می‌افزاید: “اگرچه ادرار فقط یک درصد تمام فاضلاب‌ها را تشکیل می‌دهد، اما حامل ۸۰ درصد نیترات، ۶۳ درصد پتاسیم و ۵۶ درصد فسفری است که از طریق کانال‌های فاضلاب وارد دریا می‌شود.”

و هنگامی که ادرار، چرخه‌ی تولید دانشجوی پروژه، سوزان لمبرت، و هم‌دوره‌ای او، ووختا موخاری‌ را پشت سر بگذارد، تنها چیزی که از آن باقی می‌ماند، آب است. سوزان لمبرت در این باره با اطمینان می‌گوید: “ما یقین داریم که اختراع ما در در طول یک یا دو دهه وارد چرخه‌ی تجاری خواهد شد.”

هم‌اکنون بزرگترین مانع مسئله لجستیک است. برای تولید تنها یک به اصطلاح "جیش‌آجر" نیاز به ۲۰ لیتر ادرار است، و این برابر است با ادرار یک انسان در طول چندین هفته. در صورتی که بتوان دفع مایعات تمام انسان‌ها را جمع‌آوری کرد، آنگاه صنعت ساختمان می‌تواند با این میزان، تولید انبوه را آغاز کند.

اینکه چگونه می‌توان مایعات دفع شده‌ در بی‌شمار توالت‌ها را به یک مسیر هدایت کرد، خود هنوز یک معماست. علاوه بر آن، خانم لمبرت مایعات دفع‌شده‌ی فقط دانشجویان مرد را بازیافت کرده است. پرسش بزرگتر این است که آیا مایعات دفع‌شده‌ی زنان نیز همین ویژگی‌های "طلای شیمیایی" را دارند؟
4
97/07/20 12:56
ابوالقاسم کریمی  , safiiresabz
گرد آوری حدیث/موضوعی/بخش اول:انسان
..............................
بخش اول:انسان
---
گاه انسانِ رها و بى قید، محفوظ ماند و انسان مراقب (در دام حادثه) سقوط کند
---
امام زین العابدین علیه السلام : انسان بزرگوار به بخشش خود مى بالد، و انسان پست به دارایى خویش مى نازد
---
امام على علیه السلام : انسان با گفتارش اندازه گیرى مى شود و با كردارش ارزش یابى
---
امام على علیه السلام : براى آگاهى انسان همین بس كه زمان خود را بشناسد
---
امام على علیه السلام : انسان خودرأى به خطا و غلط درمى‏افتد
---
امام على علیه السلام : نادانى در انسان ، از خوره(جذام) براى بدن ، زیانبارتر است
---
امام على علیه السلام : بزرگ ترین نادانى ، نادانى انسان به حال خویش است
---
امام على علیه السلام : انسان هاى شرور ، جز همگون هاى خود را دوست ندارند
---
امام على علیه السلام : چه زیبنده است كه انسان ، آنچه را شایسته نیست ، نخواهد
---
امام على علیه السلام : انسان زیرك، از هر چیزى پندى مى آموزد
---
امام على علیه السلام : انسان به تنگ آمده را وفادارى نیست
---
امام على علیه السلام : خرد، دوست صمیمى انسان است
---
امام على علیه السلام : پیروزى انسان بزرگوار ، نجات بخش است و پیروزى انسان فرومایه ، نابود كننده
---
امام على علیه السلام : فرومایگى آن است كه مال بر انسان ها ترجیح داده شود
---
امام على علیه السلام : ارزش هر انسان ، به چیزى است كه مى داند
---
گرد آوری:ابوالقاسم کریمی(فرزندزمین)
جمعه 20 مهر 1397
97/07/8 12:09
در مرزهای علم , edge_of_science
طبق مطالعات صورت گرفته در یكى از دانشگاههای هنگ كنگ یك مرد هنگ كنگى براى نخستین بار به نسخه حیوانى هپاتیت E مبتلا شده است.
هیچگونه سندى مبنى بر اینكه بیمارى ویروسی مى تواند از موش به انسان منتقل شود قبلاً وجود نداشته است. این موضوع یك هشدار همگانى برای سلامت جهانى می تواند به شمار بیاید.
طبق اطلاعیه دانشگاه به طور كامل ثابت شد كه ویروس هپاتیت E موش می تواند انسان را نیز درگیر كند.
محققان افزودند كه شكلى از ویروس هپاتیت E كه مى تواند موش را درگیر كند با شكلی از ویروس كه انسان مبتلا مى شود شباهت دارد.
این بیماری در یک مرد ۵۶ ساله یافت شد که در پی پیوند کبدی به طور مداوم آزمایشهای عملکرد غیرطبیعی كبد را نشان مى داد.
طی مطالعات انجام شده احتمال داده شد كه این مرد احتمالاً از طریق غذای آلوده شده با مایعات بدن موش بیمار به هپاتیت E مبتلا شده است.

بررسی های انجام شده نشان داد كه این شخص در جایی زندگی مى كرده است كه محیط اطراف خانه اش آلوده به این ویروس بوده است. اكنون او در حال بازیابی سلامتى خود بعد از تحت درمان گرفتن توسط این محققین است.
طبق آمار هاى سازمان سلامت جهانى شكل انسانى هپاتیت E كه نوعى ویروس آلوده كننده سلول هاى كبدى است سالانه بیست میلیون نفر را درگیر مى كند.
ویروس مورد نظر به طور معمول از طریق آب آشامیدنى آلوده منتقل مى شود.از جمله علائم بیمارى تهوع،تب،زردی و در مواقع حاد عدم عملكرد درست كبد است.
مشکلات ایجاد شده توسط جوندگان در هنگ کنگ در ماه های اخیر به دلیل نوسان مداوم آب و هوای گرم و مرطوب افزایش یافته است.
هنگ کنگ در گذشته از شیوع بیماریها به شدت تحت تاثیر قرار گرفته است. در سال ۲۰۰۳، تقریبا ۳۰۰ نفر از سارس، سندرم حاد تنفسی شدید جان خود را از دست دادند.
طاعون بوبونی نیز که توسط موش ها منتقل می شد، در اواخر قرن نوزدهم، از طریق سرزمین اصلی چین و هنگ کنگ، هزاران نفر را کشت.
97/06/31 20:57
در مرزهای علم , edge_of_science


طبقه‌بندی‌های بیولوژیکی ممکن است گاها گیج‌کننده باشند. شما احتمالا دو نوع اصلی از فیل‌ها را می‌شناسید (آسیایی و آفریقایی)؛ اما در واقع گونه‌ها و زیرگونه‌های فراوانی در این طبقه‌بندی‌ها قرار می‌گیرند. این موضوع در مورد سگ‌ها نیز برقرار است. سرده Canis شامل تمام گونه‌های شبیه سگ، از گرگ و روباه گرفته تا سگ خانگی مورد علاقه‌تان است. به نظر می‌رسد که تمام ارگانیسم‌ها می‌توانند در مجموعه‌ای قرار بگیرند که شامل گونه‌های متعددی است، پس چرا ما انسان‌ها تنها یک گونه‌ هستیم؟ در واقع در گذشته گونه‌هایی به جز Homo sapien ها نیز وجود داشته‌اند و هیبریدهایی که از دوران ماقبل تاریخ یافت شده‌اند، تایید کننده این ادعا است.

خانواده عصر حجری مدرن
به احتمال زیاد اسم Homo neanderthalensis ها یا نئاندرتال‌ها به گوشتان خورده است و یا اینکه معنی آن را می‌دانید. اما حدس ما این است که با Denisovan ها که با Homo sapien ها و Neanderthal ها خویشاوند هستند، آشنایی ندارید. در سال ۲۰۰۸، دیرین مردم شناسانی (paleoanthropologist) که در غار Denisova در کوه‌های Altai سیبری مشغول جست‌وجو بودند، دندان یک فرد بالغ و استخوان متاکارپال پنجم یک کودک را که ۴۰۰۰۰ سال قدمت داشتند، اکتشاف کردند. دو سال بعد، آنان اعلام کردند که آنالیز DNA میتوکندریایی (که تنها از طریق مادر منتقل می‌شود) استخوان متاکارپ پنجم نشان می‌دهد که دختر ۵ تا ۷ ساله، تقریبا و نه کاملا نئاندرتال است. اینکه Denisovan ها گونه جدیدی از انسان هستند و یا زیرگونه‌ای از نئاندرتال‌ها، هنوز هم مورد بحث است؛ اما تفاوت‌هایی که شناخته شدند، به حدی بارز بودند که انسان‌شناسان در سراسر جهان را به جست‌وجو و دقت بیشتر تشویق کنند.

البته کشف نوع کاملا جدیدی از انسان‌ها کافی نبود. در سال ۲۰۱۶، سامانتا براون از دانشگاه آکسفورد، نتایج شگفت‌انگیزی از آنالیز ژنتیکی قطعه استخوان دیگری که در غار Denisova یافت شده بود را منتشر کرد. بر اساس آنالیز DNA میتوکندریایی، مادر این دختر ۱۳ ساله نئاندرتال بود. DNA هسته‌ای از هر دو والد به ارث می‌رسد و به دانشمندان اجازه می‌دهد که تصویری از پدر نیز داشته باشند و بتوانند آن را با DNA میتوکندریایی مقایسه کنند. در سال ۲۰۱۸ Viviane Slon از موسسه انسان‌شناسی تکاملی Max Planck این کار را انجام داد و دریافت که این نوجوان ماقبل تاریخ دارای مقادیر برابری از DNA نئاندرتال و Denisovan می‌باشد. در واقع پدر او یک Denisovan بود.

انسان‌های هیبرید
این عقیده که گونه‌های باستانی انسان مانند Homo sapien ها آمیزش‌های بین گونه‌ای داشته‌اند، جدید نیست، اما این کشف اطلاعات تازه‌ای را در این زمینه پدید آورد. با این همه، نمونه‌های استخوان Denisovan ها بسیار اندک هستند و تنها شامل هیبریدهای نسل اول می‌باشند (حداقل در این غار). نتیجه‌ای که پژوهشگران می‌گیرند این است که آمیزش بین گونه‌ها در پلیستوسن (Pleistocene) کاملا رایج بوده است.

قطعا نئاندرتال‌ها تنها انسان‌های باستانی نیستند که Denisovan ها با آن‌ها ترکیب شده‌اند. DNA دنیسوان‌ها امروزه در یک مکان شگفت‌انگیز حفظ شده است: ملانزی در اقیانوس آرام. حدود چهار تا شش درصد DNA ملانزیایی‌ها را می‌توان به Denisovan ها ارتباط داد. با این حال، برخلاف اروپایی‌ها، ساکنان ملانزی هیچ نشانه‌ای از DNA نئاندرتال‌ها ندارند. این موضوع نشان می‌دهد که DNA دنیسوان‌ها از طریق آمیزش میان Homo sapien ها و دنیسوان‌ها منتقل شده است.

تا کنون ما سه گونه متفاوت از جنس Homo را ذکر کردیم که هر یک به اندازه کافی در حفظ ژن‌هایش در جهان مدرن موفق بوده است. اما در واقع تعداد بسیار بیشتری از انسان‌های ماقبل تاریخ وجود داشته‌اند و علت اینکه چرا تنها یک گونه جان سالم به در برده است، کاملا مشخص نیست.

مطابق تئوری جدیدی که توسط پاتریک رابرتس و برایان استورات ارائه شده است، پاسخ در مغز بزرگتر ما، توانایی‌های زبانی و پیشرفت‌های تکنولوژیک نیست. انسان‌های دیگری بودند که آتش را کشف کردند، و هنگامی که Homo sapien ها از آفریقا خارج شدند، در اروپا نئاندرتال‌هایی را دیدند که از تکنولوژی‌هایی مانند آسپرین و نقاشی برخوردار بودند. پس گونه ما چگونه حفظ شد؟

همه این‌ها به مفهوم تعمیم (generalization) بازمی‌گردد. به عقیده پژوهشگران انسان‌ها به خوبی می‌توانند یک “generalist specialist” باشند. به این معنی که ما می‌توانیم تقریبا هر نقشی را بازی کنیم. در حالیکه احتمالا برخی از خویشاوندانمان به راحتی در برخی از اقلیم‌های دشوار زندگی می‌کردند، ما توانستیم با اکثر آن‌ها سازگار و در کل جهان پراکنده شویم. با انجام این کار ما با جمعیت‌های محلی در هم آمیختیم و ژن‌های آن‌ها را با خود به آینده انتقال دادیم.
97/06/19 18:00
در مرزهای علم , edge_of_science

اگر تا به حال آب و غذا دادن به پرنده‌ای را تجربه کرده باشید، حس خوشایند آن‌را احساس کرده‌اید. به همین دلیل، مردم علاقه دارند تا با حمایت از حیات و زیستن پرندگان، آن‌ها را در اطراف محیط زندگی خود نگه دارند؛ چرا که از هم‌زیستی و تماشای پرندگان در اطراف خود لذت می‌برند. از طرفی مردمانی هم هستند که سعی بر دوری جستن از پرندگان دارند؛ چرا که گمان می‌کنند هم‌زیستی با پرندگان می‌تواند برای بهداشت محیط زندگی خود یا برای سلامتی زیست پرندگان، خطرناک است.

مطالعاتی بر روی تاثیر غذا دادن به پرندگان توسط انسان‌ها انجام شده است که پژوهش در این زمینه در کشور استرالیا بیش از دیگر کشورها بوده است. با این حال، هنوز هیچ روش مشخصی برای چگونگی آب و غذا دادن به پرندگان از طرف محققان ارائه نشده است.

تحقیقی در دانشگاه دیکن انجام شده است که دانشجویان این دانشگاه آن‌را مدیریت کرده‌اند. نتایج این پژوهش هم در چندین نشریه، از جمله Conversation و Australian Geographic منتشر شده است. در این تحقیق که سه هزار نفر داوطلب داشت، از داوطلبان خواسته شد تا پرندگانی که به محل‌های مشخص شده‌ی آب و غذا دادن به آن‌ها، می‌آیند را زیر نظر بگیرند.

نتایج اولیه‌ی این تحقیقات نشان می‌دهد که پرندگان در فصل زمستان از آب و غذایی که انسان‌ها در اختیارشان قرار می‌دهند، بیشتر استقبال می‌کنند. اما مشخص شد که نوع غذا در این مورد که چه پرندگانی به سمت محل‌های غذا دادن می‌آیند، تاثیر چشم‌گیری دارد. همچنین در این تحقیق، نوع پرندگان از هم تفکیک شدند و پیشنهاداتی برای روش و نوع غذاها برای هر دسته ارائه شده است.

گونه‌های دانه‌خوار
همان‌طور که از نام‌شان هم پیدا است، غذای این پرندگان دانه است. پرندگانی همچون طوطی‌ها، قمری‌ها، کوکاتوها، گنجشک‌ها و گونه‌های دیگر دانه‌خوار، از این دسته هستند. هنگامی که شما هم آب و هم غذا برای این پرندگان فرآهم می‌کنید، تعداد آن‌ها به شدت افزایش پیدا می‌کند. اما در زمان‌هایی که فقط غذا حاظر باشد، آن‌ها تمایل کمتری به آب نشان می‌دهند که دلیل آن هنوز مشخص نیست، اما می‌تواند دلیل آن نیاز کمتر پرندگان دانه‌خوار به آب باشد.

پرندگان شهدخوار
اکثر پرندگان شهدخوار جثه‌ای کوچک و وزن آن‌ها کمتر از ۲۰ گرم است؛ همانند مرغ‌های مگس‌خوار. علاقه‌ی این پرندگان به ظرف‌های آب موجود در بین درختان، بیشتر از گونه‌های دانه‌خوار است. اکثر وقت‌ها این پرندگان بین آب و غذا، آب را ترجیح می‌دهند. پرنده‌ی پوپی و طوطی شهدخوار، جز این گروه هستند، ولی جثه‌ای بزرگتر دارند و وزن این پرندگان هم بیش از ۲۰ گرم است. این پرندگان بر خلاف هم‌دسته‌های کوچکترشان، غذا را به آب بیشتر ترجیح می‌دهند. دلیل اصلی این رفتارشان، نیاز بیشتر آن‌ها به منابع پروتئینی است که از غذا تامین می‌شود.

گونه‌ی حشره‌خوارها
این پرندگان از حشره‌ها، کرم‌ها و بی‌مهرگان تغذیه می‌کنند. سرده‌ی پری‌گنجشک، دُم بادبزنی خاکستری و دُم چتری ویلی از معروف‌ترین پرنده‌های حشره‌خوار هستند که در گستره‌ی وسیعی از مناطق مختلف زمین زندگی می‌کنند. پرندگان حشره‌خوار باغ‌ها را می‌پسندند که غذا و آب در آن‌جا با هم فرآهم باشد. البته سرده‌ها بیشتر غذا را ترجیح می‌دهند و دُم بادبزنی‌ها و دُم چتری‌ها، آب را در اولویت خود دارند.

حال شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که چه نوع غذایی برای این گونه از پرندگان مناسب است؟ چه نوع دانه‌ای برای دانه‌خوارها و یا حتی چه نوع گوشتی برای نوعی سرده‌ی گوشت‌خوار به‌نام «کوکابورا» مناسب است؟

پاسخ این است؛ هنوز تحقیقات علمی نتوانسته‌اند نوع خاصی از غذا را برای گونه‌های دانه‌خوار و گوشت‌خوار بیابند و همچنان تحقیقاتی وسیع در این زمینه در جریان است.

اما آیا ممکن است، پرندگان از نظر تغذیه به انسان‌ها وابسته شوند؟
این مساله‌ای نگران‌کننده نیست، اما برخی از مردم نگران هستند که مبادا پرندگان برای تامین غذای خود بیش از حد وابسته‌ی انسان‌ها شوند و به مرور زمان آن گونه، تهیه‌ی غذا در طبیعت را فراموش کند. پرندگانی که در پیرامون محیط زندگی انسان‌ها هستند، گونه‌های سازگاری هستند که با حمایت‌ها و خطرات انسان‌ها سازگار شده‌اند. در یکی از این تحقیقات که بر روی پرندگان استرالیا مطالعه شد، مشخص شد که عمر گونه‌های موجود در استرالیا بیشتر از گونه‌های مشابه در اروپا است. همچنین مغز آن‌ها بزرگتر از وابستگان اروپایی‌شان است. نظریاتی وجود دارد که ادعا می‌کنند پرندگان استرالیایی برای اینکه بتوانند از پس شرایط متغیر استرالیا برآیند، تکامل پیشرفته‌تری داشته‌اند.

پرندگان استرالیا آموخته‌اند که می‌توانند بین مزارع و باغ‌های موجود در مناطق مختلف جابه‌جا شوند، کوچ فصلی کنند و یا قلمروی ثابتی داشته باشند و به اطراف آن سرکشی کنند. این رفتارها برای آن‌ها بسیار مفید بوده است؛ آن‌ها را خلاق کرده، رژیم‌های غذایی منعطفی دارند و به منابع غذایی بیشتری دسترسی دارند. البته پرندگانی هم هستند که غذا و محیط زندگی خاصی دارند و شرایط مطلوب‌شان با دیگر پرندگان متفاوت است. این پرندگان زیستگاه‌های محدودی دارند و همچنین خیلی از آن‌ها در معرض خطر هستند.

اکثر اطلاعات موجود در اختیار دانشمندان مربوط به فصل زمستان است که موجودی غذا برای پرندگان کم است؛ اما گروهی از دانشمندان قصد دارند فاز جدیدی از پژوهش‌ها را آغاز کنند که رفتار پرندگان را در فصل تابستان و گرم سال نیز بررسی کند و بتوان آسان‌تر در مورد زندگی مشترک با پرندگان در محیط‌های انسانی اظهار نظر کنند.
1
97/05/28 13:38
اویتا , AvitaClub
آرزو دارم روزی این حقیقت به واقعیت مبدل شود
که همه انسان ها برابرند
.
.
.
.
================================
به جمع ما در بزرگترین و برترین کلوب بپیوندید.
برای حمایت از ما مطلب را پست مجدد کنید.
27
6
29
97/05/22 20:26
در مرزهای علم , edge_of_science
انشمندان پوست الکترونیکی ساخته‌اند که در مقایسه با پوست انسان نسبت به لمس حساس‌تر است و ضخامت آن تنها 1.2 میکرون دارد.
محققان دانشگاه تگزاس در آرلینگتون ایالات متحده پوستی ساخته‌اند که از پوست انسان هم نازک‌تر است.

این پوست هوشمند حاوی میلیون‌ها حسگر ریز منعطف است که از میله‌های نانواکسید روی با ضخامت 0.2 میکرون ساخته شده است. در حالیکه ضخامت موی انسان 40 تا 50 میکرون است. هر یک از این حسگرها انرژی لازم را تامین کرده پس نیازی به جریان الکتریسیته خارجی نیست.

تعداد زیادی از این حسگرها در یک لایه الاستیکی از یک پلی آمید مقاوم در برابر مواد شیمیایی و رطوبت قرار گرفته است از همین رو پوستی سخت و انعطاف پذیر و ضد آب به وجود می آورد.

با فشار وارد کردن به این پلی آمید، حسگرها در منطقه فشار را با خم شدن ردیابی می‌کنند. نتیجه این می‌شود که پوست نسبت به سطوح مختلفی که آن را لمس می‌کنند بسیار حساس است. ضمن اینکه این پوست مصنوعی می‌تواند تغییرات دما را هم ردیابی کند. این ماده در ربات‌های مختلف و انگشتان بازوی رباتیک هم می‌تواند به کار رود.

این حسگرها بسیار حساس بوده و در صورتیکه بخشی از اثر انگشت روی آنها کشیده شود به شناسایی فرد کمک می کند.
97/05/18 19:46
در مرزهای علم , edge_of_science
حس ششم انسان بیان دیگری از درک ماورای طبیعی است. درک ماورای طبیعی (ESP) به معنی دریافت اطلاعاتی است که از طریق حواس پنجگانه یا تحلیل ذهنی به دست نیامده باشد. طبق National Science Foundation، درک ماورا طبیعی یک شبه‌علم شناخته می‌شود.
عبارت «حس ششم» اصطلاح غلطی است که درک ماورای طبیعی را در کنار سایر حواس پنجگانه‌ی طبقه‌بندی شده توسط ارسطو قرار می‌دهد. انسان‌ها علاوه بر حواس پنجگانه‌ی بینایی، شنوایی، بویایی، چشایی و لامسه، حداقل پنج حس اضافی دیگر نیز دارند: حس درد (nociception)، تعادل (equilibrioception)، حرارت برای دریافت تفاوت‌های دمایی (thermoception)، حس درک حرکت مفاصل و سرعت (proprioception و kinaesthesia)، حس زمان و احتمالاً حس درک مغناطیسی (magnetoception) برای جهت‌یابی.

به دلیل تعاریف متفاوت موجود از آنچه که یک حس را می‌سازد، متخصصان اعصاب درمورد تعداد دقیق حواس توافق ندارند. تئوری‌های مربوط به حواس، عملکرد و طبقه‌بندی آن‌ها موضوعاتی هستند که در زمینه‌های مختلفی، به خصوص علوم اعصاب، روانشناسی شناختی و فلسفه‌ی آگاهی، مورد بررسی قرار می‌گیرند. سیستم عصبی دارای دستگاه حسی به خصوص یا ارگانی است که هر حس را ارزیابی می‌کند.
یکی از انواع طبقه‌بندی حواس انسان بدین ترتیب است: حسگر شیمیایی، حسگر نور، حسگر مکانیکی و حسگر دمایی. یکی از انتقادهای وارد بر این طبقه‌بندی محدود بودن آن است؛ زیرا شامل حواسی مانند حس درک زمان و دریافت درد نمی‌شود.
برخی از حیوانات دارای حواسی هستند که در انسان وجود ندارد؛ از جمله درک الکتریکی و دریافت نور پلاریزه.
97/05/16 22:46
اویتا , AvitaClub
آدمها
دقیقا همون چیزی هستن که تاکید میکنن نیستن ...!
.
.
.
.
================================
به جمع ما در بزرگترین و برترین کلوب بپیوندید.
برای حمایت از ما مطلب را پست مجدد کنید.
89
7
49
97/04/19 17:47
در مرزهای علم , edge_of_science


یک عکاس خوش‌شناس، تصاویری از آزمایشگاهی که در آن واقعی‌ترین ربات دنیا ساخته شده است، گرفته است. صورت لاستیکی این ربات به وسیله‌ی موتورهای کوچک و هوش مصنوعی به شکل‌های واقعی تغییر حالت می‌دهد. آیا این آینده‌ی ربات‌ها است؟

با «سوفیا» آشنا شوید؛ رباتی اجتماعی که توسط ایده‌پرداز، «دیزنی دیوید هنسون» ساخته شده است. طراحی این ربات برگرفته از طرح «آدری هپبورن» و همسرش هنسون است. این ربات برای تقلید رفتارهای اجتماعی انسان و القای حس عشق و هم‌دردی در انسان ساخته شده است. از زمان پرده‌برداری از این ربات در سال ۲۰۱۶، سوفیا بسیار معروف شد؛ این ربات به مصاحبه‌های تلوزیونی رفته و عکسش روی جلد مجله‌ی elle آمده. برنامه‌ای درباره‌ی او در شبکه‌ی HBO نمایش داده شده و در سازمان ملل ‌عنوان اولین قهرمان نوآوری غیر انسانی را دریافت کرد.

در مراسم کنفرانس جهانی ترویج تکنولوژی، پادشاه عربستان سعودی حق شهروندی این کشور را به سوفیا اعطا کرد. اما برای «گولیو دی‌استارکوِ» عکاس، دیدن سوفیا در مجامع مطبوعاتی کافی نبود. او همان‌طور که به دنبال سوژه‌ی عکاسی بود، تصمیم گرفت تا مکان تولد این ربات را ببیند.

گولیو اولین عکاسی شد که به درون مجموعه‌ی هنسون روباتیک پا گذاشت. مکانی پر از قطعات رباتیک که تکنیسین‌ها آن‌ها را به هم متصل می‌کردند؛ تعجب او زمانی بیشتر شد که شروع به عکاسی از عجیب‌ترین موضوع دنیای تکنولوژی کرد. ابتدا، عکاسی کمی سخت بود و سوفیا دوربین را تشخیص نمی‌داد. اما او بعد از ۳ روز، تا حدودی توانست دوربین را تشخیص دهد. گولیو می‌گوید: «من نمی‌دانم که آیا مهندسین سازنده‌ی سوفیا چیزی به نرم‌افزار او اضافه کردند یا اینکه خود او توانست با کمک اطلاعات موجود در اینترنت دوربین را بشناسد. او شروع به ژست گرفتن کرد.»

گولیو گفت: «آن لحظه بسیار عجیب بود. من دریافتم که در حال صحبت با او هستم.» او اضافه کرد که من مجبور شدم که به عقب برگردم و به خودم یادآوری کنم که او انسان نیست و یک ربات است. سوفیا شاید شما را یاد ربات‌های خارق‌العاده در فیلم‌های هالیوودی بیاندازد؛ اما در واقع هیچ رباتی تا کنون به هوش مصنوعی عمومی یا هوش انسان دست نیافته است. سوفیا در صحبت با روزنامه‌نگاران جواب‌های خود را از پیش‌نوشته‌ها انتخاب می‌کند؛ مانند ربات‌های چت. وقتی سوفیا سخنرانی می‌کند، مانند مجسمه‌ی «آبراهام لینکلن» در تالار ریاست جمهوری عمل می‌کند در صورت همه‌گیر شدن ربات‌هایی مانند سوفیا، محققان هوش مصنوعی در مورد اغراق در توانایی‌های او و خطرات این ربات‌ها برای بشریت در رسانه‌ها انتقاداتی کردند.

سازندگان سوفیا هرکدام به نوبه‌ی خود بیان می‌کنند که حالات و احسات او به تنهایی شاهکار بزرگی است. به گفته‌ی یک نشریه‌ی تکنولوژی، نرم‌افزارهای سوفیا و شبکه‌های‌عصبی پیشرفته، به ربات اجازه می‌دهد که احساسات افراد را از لحن صدای فرد و حالات صورت او تشخیص دهد و به آن واکنش دهد. سوفیا همچنین می‌تواند حرکت افراد را تقلید کند و کد دهی او حرکت‌های واقع‌بینانه‌ی صورت را تولید می‌کند. پوست انعطاف‌پذیر . منحصربه‌فردی که صورت سوفیا را می‌پوشاند ثبت اختراع شده است؛ هیچ‌کدام از این موارد را نمی‌توان «هوش‌مصنوعی عمومی» نامید، ولی ساخت هیچ‌کدام هم کار ساده‌ای نیست.

محقق هوش‌مصنوعی «بن گرنزل» کسی که مغز سوفیا را طراحی کرده، در مصاحبه‌ای گفته است که این پیشرفته‌ترین حالت ادغام پویای ادراک عمل و گفتگو است.

برای گولیو این به موضوعی برای عکاسی تبدیل شد؛ ماشینی که در یک لحظه کاملاً انسان است و در یک لحظ کاملاً بدون حیات. او گفت: «سوفیا به من نگاه کرد و لبخند زد و در آن لحظه من می‌دانستم که او انسان نیست، اما نوعی ارتباط بین ما وجود داشت. در آینده شما از آزمایشگاه خارج شده و می‌فهمید که چیزی درون سوفیا است.»