نتایج جستجو : آیت الله بهجت - 590 مطلب

97/09/11 11:55
حرم امام رضا (ع) , ImamRezaFA
آیت الله بهجت به زوج‌های جوانی که تازه ازدواج کرده بودند،

سفارش می‌کردند بسیار سوره‌های فلق و ناس را بخوانند

تا شیاطین دفع گردد.

99
20
5
8
97/06/25 14:27
حرم امام رضا (ع) , ImamRezaFA
شمر نمازش را میخواند،
روزه‌اش را هم میگرفت،
آشکارا هم فسق و فجور نمیکرد،
و شاید اهل رشوه و ربا هم نبود؛
معاویه و ابن‌زیاد و عمربن‌سعد هم همینطور...

یادمان باشد،
زیارت عاشورا که می‌خوانیم،
وقتی رسیدیم به «وَ لَعنَ الله...»هایش؛

لحظه ای به خودمان گوشزد کنیم:
نکند این «لعن الله...» شامل حال ما هم بشود؟!
مایی که گاه خودمان را "ارزانتر" از شمر و یزید می‌فروشیم

جمله ای بس سنگین از شهید آوینی:
"کربلا"به رفتن نیست...
به شدن است!

که اگر به رفتن بود...
شمر هم "کربلایی" است
27
4
12
97/03/5 11:18
حرم امام رضا (ع) , ImamRezaFA
آیت الله بهجت :

اگر ما به مقداری که طفل صغیر به پدر و مادرش اعتماد دارد ، به مولای خودمان اعتماد داشته باشیم ، کار درست می شود .

جرعه ی وصال ،ص ۱۱۶
18
2
12
96/12/19 01:12
عقاب , ogab7
قدی‌ که برای
خدمت به مردم عَلَم شود
هزار بار بهتر از قامتی‌ است
که به‌ محراب‌ خم می‌شود ...

19
4
96/11/11 11:46
مجنــون  , bagheyrat
ملاک فقط اذن و رضایت خـــدا باشه . . .
96/08/13 15:22
حرم امام رضا (ع) , ImamRezaFA
آیت الله بهجت (ره)
راه خلاص از گرفتاری ها محضر است به دعا در خلوات برای فرج ولی عصر «عج»؛نه دعای همیشگی و فقط زبان... بلکه دعای با خلوص و صدق نیت و همراه با توبه
8
2
4
96/08/1 15:21
حرم امام رضا (ع) , ImamRezaFA
آیت الله بهجت (ره)
آیا می شود رئیس و مولای ما حضرت ولی عصر «عج» محزون باشد و ما خوشحال باشیم؟! او در اثر ابتلای دوستان، گریان باشد و ما خندان و خوشحال باشیم و در عین حال خود را تابع آن حضرت بدانیم؟!
10
3
5
96/07/30 12:27
حرم امام رضا (ع) , ImamRezaFA
آیت الله بهجت (ره)
ائمه «علیهم السلام» فرموده اند: شما خود را اصلاح کنید ما خودمان به سراغ شما می آئیم . لازم نیست شما به دنبال ما باشید.
11
3
3
96/07/26 13:00
حرم امام رضا (ع) , ImamRezaFA
آیت الله بهجت (ره)
آری تشنگان را جرعه وصال و شیفتگان جمال را آب حیات و معرفت می دهند آیا ما تشنه حضرت و طالب دیدار هستیم و ان حضرت آب حیات نمی دهد؟ با آنکه کارش دادرسی به همه است و به مضطرین عالم رسیدگی می کند.
23
3
9
96/07/25 13:08
حرم امام رضا (ع) , ImamRezaFA
آیت الله بهجت (ره)
اشخاصی را می خواهد که تنها برای آن حضرت باشد. کسانی منتظر فرج هستند که برای خدا و در راه خدا منتظر آن حضرت باشند نه برای برآوردن حاجات شخصی خود
12
4
13
96/07/22 11:25
حرم امام رضا (ع) , ImamRezaFA
روایت دارد زیارت سیدالشهدا علیه‌السلام هر چهار سال یک بار واجب است. یک مرتبه در چهار سال، دیگر واجب است. این [تعبیر به وجوب] برای بیان شدت مطلوبیت و تأکید مطلوبیت است. خصوصاً به اینکه می‌دانیم [اهل‌بیت علیهم‌السلام] می‌خواستند یک کاری بکنند که مردم آن مستحبات را به‌جا بیاورند.

رحمت واسعه، ص۲۲۱
11
4
8
96/06/19 15:12
حرم امام رضا (ع) , ImamRezaFA
آیت‌الله بهجت قدس‌سره:
اگر بی‌تفاوت باشیم و برای رفع گرفتاری‌ها و بلاهایی که اهل ایمان بدان مبتلا هستند دعا نکنیم، آن بلاها به ما هم نزدیک خواهد بود؛... در مقابل خطرهای دینی چه باید کرد؟ آیا نباید فکری و چاره‌ای بکنیم، یا بگذاریم هر چه شد، شد! و هر چه بر سر زنان و مردان و پیر و جوان ما آمد، آمد؟!
در محضر بهجت، ج۱، ص۹۷
19
4
12
96/06/16 17:31
مركز نشر آثار حضرت آیت الله العظمی بهجت(ره) , ayatollah_bahjat
حضرت آیت الله العظمی بهجت مکرر می‌فرمودند:
اگر بی تفاوت باشیم و برای رفع گرفتاری‌ها و بلاهایی که اهل ایمان بدان مبتلا هستند دعا نکنیم، آن بلاها به ماهم نزدیک خواهد بود؛ ..
در مقابل خطرهای دینی چه باید کرد؟
آیا نباید فکری و چاره ای بکنیم، یا بگذاریم هرچه شد، شد؟
و هرچه برسر زنان و مردان و پیر و جوان ما آمد، آمد؟
19
2
6
96/06/16 00:06
حرم امام رضا (ع) , ImamRezaFA
اگر کسی مقید باشد مطلق نماز را در اول وقتش بخواند
تکویناً روز به روز بالاتر رفته و به نماز عالی می رسد.

حضرت آیت الله بهجت
13
2
7
96/06/13 19:13
مركز نشر آثار حضرت آیت الله العظمی بهجت(ره) , ayatollah_bahjat
دعا و عبادت، از بارزترین ویژگی‌های شخصیتی عالم عامل و عارف ربانی، حضرت آیت‌الله بهجت رحمه‌الله، بود. ایشان وقت را همچون طلا قیمت‌گذاری می‌کردند و برای لحظه‌هایشان برنامه داشتند. در تمام عمر شریفشان لحظه‌ای را هم از دست نمی‌دادند. در این میان بیشتر ساعت‌های شبانه‌روزشان به دعا و عبادت اختصاص داشت و نزدیک به دوازده ساعت طول می‌کشید. در میان برنامه‌های کاری خودشان نیز اذکار و اوراد گوناگون بر لبانشان جاری بود؛ حتی زمانی که در میان مطالعه از جا بر‌می‌خاستند تا از قفسه، کتابی را بردارند، زیر لب ذکر می‌گفتند. ایشان می‌فرمودند: «به‌تجربه برای من معلوم شده كه اگر از مسائل عبادی كم نشود، درسی كه نیاز به یک ساعت مطالعه دارد، با ده دقیقه تمام می‌شود».

مرکز تنظیم و نشر آثار آیت‌الله بهجت رحمه‌الله با در نظر گرفتن این مهم در زندگانی ایشان، تصمیم گرفت مجموعه‌ای از عبادات و دعاهایی را که ایشان ملتزم به انجام آنها بودند و به دیگران توصیه می‌کردند، جمع‌آوری کند و در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد.

اینک «بهجت‌الدعا» صفحاتی است بهجت‌آفرین از نور ادعیه و عبادات برای روشن‌شدن ساعت‌های زندگی، که در شش فصل تنظیم شده است:
درآمدی بر دعا (از منظر روایات و آیت‌الله بهجت)؛
سوره‌هایی از قرآن؛
دعاها؛
زیارات؛
اذکار و دستوالعمل‌ها؛
نمازها.
8
1
2
96/06/9 14:13
مركز نشر آثار حضرت آیت الله العظمی بهجت(ره) , ayatollah_bahjat
حضرت آیت الله بهجت در عظمت بندگی و سلوک قرب الی الله می‌فرمودند:
خداوند انسان را طورى آفریده كه مى‌تواند از راه عبودیت و بندگى خالص، از مقام ملائكه گام فراتر نهد و مقامات انبیاء و اولیاء را كسب نماید. رؤیت خداوند متعال در دنیا (منظور دیدن با قلب است)، به همان ملاك رؤیت در آخرت امكان دارد.

در سخنان حضرت امیر علیه‌السلام در جواب آن شخص كه از آن حضرت پرسید: «هَلْ رَأَیْتَ رَبَّكَ؟؛ آیا پروردگارت را دیده‌اى؟»، چنین آمده است: «ما كُنْتُ أَعْبُدُ رَبّا لَمْ أَرَهُ؛ من كسى نیستم كه پروردگارِ ندیده را بپرستم».۱ هم‌چنین مى‌فرماید: «رَأَتْهُ الْقُلُوبُ بِحَقآئِقِ الْایمانِ؛ دلها او را با ایمان‌هاى واقعى مى‌بینند».۲

و در دعاى عرفه مى‌خوانیم: «عَمِیَتْ عَیْنٌ لا تَراك عَلَیْها رَقِیبا؛ چشمى كه تو را نگاهبان بر خود نبیند، كور است [ كور باد]».۳

در محضر بهجت، ج۲، ص۳۶۳
11
2
5
96/06/8 21:43
یاسیدالکریم  , yasayyedalkarim
مکاشفات جعلی و انحرافی ابن عربی در کلام آیت الله بهجت

آیت الله بهجت: محی الدین بعد ذکر کلام الله و صدایی که خداوند برای کلام خود در لوح یا بر قلب ملک و بعد در قلب پیامبر (ص) ایجاد می کند می گوید : الان می بینم که رسول خدا (ص) نشسته و ابوبکر و عمر در دو طرف و عثمان پشت سر و علی(ع) روبروی آن حضرت ایستاده اند!!

در محضر بهجت ج 3 ص 79
96/06/7 14:47
مركز نشر آثار حضرت آیت الله العظمی بهجت(ره) , ayatollah_bahjat
«برتری ائمه معصومین علیهم‌السلام حتی در فقه»

حضرت آیت الله بهجت می‌فرمودند:
به‌طور قطع ما احتیاج به عامه نداریم. امام باقر و امام صادق علیهماالسلام حتی در فقه، گذشته از کمالات و کرامات و معارف، از آنها برتر بودند.

اهل تسنن خود نقل کرده‌اند که زنی، شوهر یا یکی از بستگانش فوت کرده بود، و درباره سهم ورثه سؤال می‌کرد و ما با انگشت‌ها مشغول حساب سهام و فرض هر کدام بودیم، که امام باقر علیه‌السلام سر رسید و مسئله به ایشان عرضه شد، و آن حضرت بی‌درنگ و بدون تأمل و رویه و فکر پاسخ مسئله را گفت.

«در محضر بهجت، ج۲، ص۲۸۶»
96/06/1 20:16
مركز نشر آثار حضرت آیت الله العظمی بهجت(ره) , ayatollah_bahjat
«هماهنگی و موافقت اخلاقی بین مرد و زن در محیط خانواده»

حضرت آیت الله بهجت معمولا در توصیه خود به زوج ها جوان می‌فرمودند:
هماهنگی و موافقت اخلاقی بین مرد و زن در محیط خانواده از هر لحاظ و به‌صورت صددرصد برای غیر انبیا و اولیا علیهم‌السلام غیرممکن است.
اگر بخواهیم محیط خانه، گرم و باصفا و صمیمی باشد، فقط باید صبر، استقامت، گذشت، چشم‌پوشی و رأفت را پیشه خود کنیم تا محیط خانه گرم و نورانی باشد.۱ اگر اینها نباشد اصطکاک و برخورد پیش خواهد آمد و همه اختلافات خانوادگی از همین‌جا ناشی می‌شود.

در محضر بهجت، ج۱، ص۳۰۰
96/05/30 20:06
مركز نشر آثار حضرت آیت الله العظمی بهجت(ره) , ayatollah_bahjat
«شهید علم و دانش»
حضرت آیت الله بهجت اعلی الله مقامه می‌فرمودند:
در حقیقت امام جواد علیه‌السلام در راه علم کشته شد؛ زیرا اگر می‌گفت من عالم نیستم کارش نداشتند. از روی تقیه هم حاضر نبود اظهار کند، ولی مجبورش کردند تا اظهار کرد و جواب داد، و همان اظهار علم و فضل باعث حسد و کینه و دشمنی با او، و سرانجام منجر به قتل او گردید. در حقیقت فضل و علم را از بین بردند و به قتل رساندند.
***
اگر هیچ امتیازی برای اسلام و شیعه نبود، جز اینکه مخالفین آنها با علم مخالف هستند، برای امتیاز و برتری آنها کافی بود. قتل و رجم انبیا علیهم‌السلام بر این اساس بوده که مردم با نور علم و معنویت و معرفت مخالفند، و کمال را منحصر در خوردن و خوابیدن و تناکح و تسلط و سلطه‌جویی بر دیگران و ریاست و حکومت و پست و مقام می‌دانند.

زندگی انسانی به زندگی جنگل می‌ماند، و حکومت انسانیت حکومت حیوانیت شده است؛ لذا فرعون در اعتراض به رسالت حضرت موسی علیه‌السلام می‌گوید: «فَلَوْ لا أُلْقِیَ عَلَیْهِ أَسْوِرَةٌ مِنْ ذَهَبٍ أَوْ جاءَ مَعَهُ الْمَلائِكَةُ مُقْتَرِنین؛ پس چرا بر او دست‌بندهای زرین آویخته نشده؟ یا فرشتگان همراه او نیامده‌اند؟».۱

بله، مخالفین انبیا و ائمه با نور علم و معرفت مخالفت دارند و اهل زر و زور هستند. می‌بینید به حضرت موسی علیه‌السلام اعتراض می‌کند که اگر او رسول خداست، پس چرا این امتیازات را ندارد، دست‌بند زرین ندارد، یا چرا فرشتگان آسمان همراه او نیستند؟! شما را چه با ملائکه؟! اگر ملائکه آشکار بودند، کار آنها را هم می‌ساختید؛ چون هرچه ملائکه دارند، پیامبران علیهم‌السلام هم دارند، بلکه افضل از آنها هستند، ولی شما به اَسْوِرَه و زر و زیور دل بسته‌اید!

الحمدلله واضح و آشکار است که مخالفین ائمه علیهم‌السلام مخالف علم و عقل هستند! هرجای دنیا اگر شخصی بود که مانند حضرت امام جواد علیه‌السلام هزاران مسئله‌ علمی را در یک مجلس حل می‌کرد و جواب صحیح می‌داد، به او جایزه می‌دادند، نه اینکه به او حسد بورزند و با او دشمنی کنند و سرانجام او را بکشند!

وضع امروز دنیا هم به همین کیفیت است. مخترع را یا از کار منصرف می‌کنند، یا به قتل می‌رسانند، چون صاحب امتیاز می‌شود. می‌گویند: فقط باید ما دارای امتیاز باشیم، نه دیگران. آقایی قبل از جنگ جهانی دوم در کربلا مدعی شده بود که می‌شود هواپیمای بدون خلبان ساخت و در این‌باره تلاش می‌کرد، تا اینکه به بغداد رفت، ولی از آلمان مکرر تلگراف و نوشته پشت نوشته به‌سوی او آمد که زحمت نکش، کار شما بی‌فایده و نشدنی است؛ زیرا ما هرچه تلاش کردیم نشد! سرانجام آلمان خود هواپیمای بدون خلبان ساخت، درحالی‌که پیش از آن می‌گفت: ساختن هواپیمای بدون خلبان امکان‌پذیر نیست! صحبت جهان‌خواران بر سر علم نیست و مسابقه‌ آنها ذاتاً برای پیشرفت دانش و فرهنگ نیست، بلکه پیشرفت‌های علمی برای آنها جنبه مقدمیت دارد و منظور اصلی آنان سلطه‌جویی و چپاول است. به کره‌ ماه برای این نمی‌روند که به علم خدمت کنند، بلکه برای موضع‌گیری در برابر رقیب و قطب مخالف است، برای اینکه بتوانند در آنجا کاری کنند که در کره‌ زمین از لحاظ ریاست و حکومت بر همه مقدم باشند و دولت‌های مخالف و رقیب را در روی زمین خوب مورد هدف قرار دهند و نابود کنند، بااین‌وجود، ما مسلمانان فریب آنها را می‌خوریم و می‌گوییم: اینها راست می‌گویند که بشردوستند. بله! شردوستند، نه بشردوست!

در محضر بهجت، ج۲، ص۳۲ـ۳۳