نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب

نتایج جستجو : آیت الله العظمی مکارم - 54 مطلب

97/08/5 13:26
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالی قدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی , makarem.ir
99
1
1
97/08/5 13:22
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالی قدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی , makarem.ir
1
1
97/08/5 13:20
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالی قدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی , makarem.ir
1
1
96/07/12 18:56
رصد؛ پاسخ به شبهات و اخبار گروه جهادی تبلیغ مجازی , rasadjahadi
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، محرمی دیگر آمد و کشور را سراسر شور حسینی(ع) فرا گرفته است؛ پیر و جوان، زن و مرد مسلمان را به فریاد یا حسین(ع) وا داشته تا فریاد آزادگی سالار شهیدان را به سراسر عالم برسانند.

دهه اول محرم همواره از سوی مردم ایران علاوه بر عزاداری با نذر و نیاز نیز همراه است؛ سه سالی می‌شود که نذری دیگر وارد ادبیات عاشورایی این مردم شده، نذری که در ماه پیروزی خون بر شمشیر نامش را «نذر اهدای خون» نهاده‌اند.

این نذر در ایام خاصی از سال چون شب شهادت امیر مؤمنان علی(ع) و شب‌های قدر، ایام عزاداری دهه اول محرم به ویژه روزهای تاسوعا و عاشورا همچنین اربعین حسینی ادا می‌شود، این گونه با ایثار خون خود برای نجات بیماران، یاد امامشان را که برای نجات امت اسلام از بیماری جهل و فساد دستگاه اموی قیام کرده بود زنده نگه می‌‌دارند.

عصر تاسوعاست و خیابان وصال شیرازی مرکز انتقال خون استان تهران، مرکزی که این روزها پذیرای عزادارانی است که آمده‌اند تا به آیات قرآن و عترت اهل بیتی که پیشوایشان هستند عمل کرده و با ایثار خون هم زکات سلامتی را خود بدهند و هم با نجات جان کسی جان همه افراد عالم را نجات دهند. ورودی مرکز انتقال خون استان تهران سرشار از ادحام عزاداران تهرانی است عزادارانی که همه سراسر یک سخن می‌گویند ۱۴۰۰ سال قبل حسین(ع)، خون خود را اهدا کرد تا مسلمانان را درس آزادگی داده و جان خود را فدا کرد تا جهل و تاریکی را از تن‌ها و ذهن امت اسلام برهاند، چند قطره خون ما چیزی نیست جانمان فدای حسین(ع).
2
1
6
96/06/26 15:40
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجع عالی قدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی , makarem.ir
نزول سورهی هل أتی در شأن اهل بیت مصطفی (صلی الله علیه و آله)/ واکاوی شأن نزول سوره هل اتی از منظر فریقین/ داستان سوره هل اتی (فضیلت اهل بیت (علیهم السلام) ) در اشعار شعرا/ فضائل اهل البیت علیهم السلام در سورۀ هل اتی/ سوره هل اتی؛ تجلی وفای به عهد اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام/ اهل بیت علیهم السلام و خوف از قیامت/ انفاق اهل بیت(علیهم السلام) و رسیدگی به نیازمندان/ نزول سورۀ هل اتی؛ تبلور اخلاص اهل بیت علیهم السلام در اطعام سائلین/ خوف از خداوند
1
1
7
96/01/17 10:03
مقلد آیت الله مکارم شیرازی , makarem.ir_fans
یادداشت روز:

عناوین مطرح شده در این یادداشت روز:
چیستی مفهوم مصرف گرایی/ گونه شناسی مصرف/ الگوی صحیح مصرف از نگاه اسلام/ مصرف گرایی از منظر اسلام/ میانه روى در مصرف / مصرف گرایی مایۀ فقر و تنگدستی/ تخریب اموال عمومی در سایۀ مصرف گرایی/ مصرف گرایی و بی حسی اخلاقی/ زندگی قسطی نتیجه رواج مصرف گرایی/ مصرف گرایی؛ عامل سیطره قدرت های استکباری/ مصرف گرایی؛ تبلور تجمل گرایی و غرائز نفسانی/ مصرف گرایی و نهیلیسم

پژوهش؛ تهیه و تنظیم؛ معاونت تحریریه خبر پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (دام ظلّه)makarem.ir

دسترسی به متن کامل از طریق:
95/09/18 09:48
مقلد آیت الله مکارم شیرازی , makarem.ir_fans
آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار با اعضای ستاد هماهنگی فعالیت های مهدوی:

لزوم ترویج و توسعه فرهنگ اصیل مهدویت و مقابله با شبهه افکنان در عرصه مهدویت / برخی فکر می کنند با چهل بار جمکران رفتن مشکلات آنها حل می شود، ولی نمی دانند که باید رفتار و کردار و اخلاق آنها مهدوی شود / هرچه بر شکوه مسجد مقدس جمکران اضافه می شود، فعالیت تخریبی حسودان بیشتر می شود به همین خاطر باید در جهت حفاظت از این سرمایه ها از جمله اربعین و جمکران و اعتقادات پاک به اهل بیت(علیهم السلام) استفاده کرد.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار با اعضای ستاد هماهنگی فعالیت های مهدوی کشور فرمودند: اصولا کارهای پراکنده، همیشه عیوب کثیری را نیز به بار می آورد که نخستین آن، فعالیت های تکراری است؛ یکی از مشکلات دیگر، فعالیت های متناقض است و اشکال دیگر، فعالیت های غیر منسجم خواهد بود.

ایشان افزودند: مسئله مهدویت، مسئله ای است که فرق بسیاری با مسایل دیگر دارد از جمله اینکه دارای بعد جهانی و فرامذهبی است و دارای جهات مشترکی با سایر ادیان است.

معظم له بیان کردند: متاسفانه عده ای دست به فعالیت های ضد وحدت و اختلاف افکن می زنند که به نظر می رسد این فعالیت ها از انگیزه های سیاسی برخودار است.

ایشان خاطرنشان کردند: مسئله مهدویت همیشه موجب سواستفاده دشمنان شده است و برخی از دانشمندان به همین دلیل به طور کلی این حقیقت را نیز منکر شده اند و امروز نیز چندین مهدی و منتسب به امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) سربرآورده اند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی تصریح کردند: بسیاری از معاندان حول مسجد جمکران سوء استفاده هایی کردند که خوشبختانه جلوی آنها گرفته شد، زیرا آنها سعی داشتند حقیقت جمکران را دستخوش انحراف کنند.

ایشان یادآور شدند: همیشه در کنار کوه های بلند، دره های عمیق تری ایجاد می شود و به همین دلیل نمی توان انتظار داشت که این عرصه مورد سوء استفاده واقع نشود که باید جلوی این آسیب ها را گرفت.

معظم له فرمودند: یکی از آسیب های این عرصه، مسئله غلو است که نباید کاری کرد که در این زمینه ها، مباحث توحیدی نیز دستخوش تهدید واقع شود.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی فرمودند: فعالان این عرصه باید باعث ایمان و اعتقاد و ارتباط تازه مردم با امام(علیه السلام) شوند و یکی از بهترین کارهایی که در این عرصه باید انجام شود، بررسی حالات علمایی است که مورد عنایت امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) واقع شده اند.

ایشان عنوان کردند: برخی فکر می کنند با چهل بار جمکران رفتن مشکلات آنها حل می شود، ولی نمی دانند که باید رفتار و کردار و اخلاق آنها مهدوی شود.

معظم له خاطرنشان کردند: زیارت آل یاسین دارای 25 سلام به حضرت است که اعمال حضرت را نشان می دهد و سپس ارایه اعتقادات است که مجموعه اعتقادات ما ارایه می شود؛ در ادامه درخواست ها بسیار پرمعنا است و نشان می دهد که رهروان حضرت مهدی چه چیزهایی باید از خدا بخواهند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی فرمودند: اگر محتوای این ادعیه و زیارات را بدانیم، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد؛ یکی از این زیارات، زیارت جامعه کبیره است که به آثار ولایت اهل بیت(علیهم السلام) اشاره کرده است.

ایشان گفتند: زیارات اهل بیت(علیهم السلام) به طور کلی درس زندگی است؛ در سجده آخر زیارت عاشورا عباراتی وجود دارد که اگر هر کسی آنها را در زندگی خود پیاده کند قطعا اهل نجات خواهدبود.

معظم له بیان کردند: هرچه بر شکوه مسجد مقدس جمکران اضافه می شود، فعالیت تخریبی حسودان بیشتر می شود به همین خاطر باید در جهت حفاظت از این سرمایه ها از جمله اربعین و جمکران و اعتقادات پاک به اهل بیت(علیهم السلام) استفاده کرد.
95/07/28 13:36
مقلد آیت الله مکارم شیرازی , makarem.ir_fans
به یاری خداوند و در ظلّ توجهات حضرت بقیة الله الأعظم روحی و ارواحنا له الفداء ادامه درس خارج فقه حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدّظلّه العالی) از روز دوشنبه 26 مهر ماه آغاز می گردد.

مکان: مسجد اعظم

زمان: ساعت 9 صبح

علاقمندانی که در شهر مقدس قم حضور ندارند می توانند شرح کامل مباحث مطرح شده در این کلاس ها را به صورت روزانه از طریق بخش دروس پایگاه اطلاع رسانی دفتر معظّم له به آدرس:

http://makarem.ir/main.aspx?lid=0&typeinfo=9

به صورت صوتی، تصویری و متنی مشاهده نمایند.

(دروس سال های گذشته نیز در این آدرس موجود می باشد)
95/07/17 17:56
مقلد آیت الله مکارم شیرازی , makarem.ir_fans
بسم الله الرحمن الرحیم

مجلس وحدت مسلمین پاکستانآقا و استاد من حضرت آیت الله العظمی شیخ ناصر مکارم شیرازی (دام ظله الوارف)

سلام علیکم و رحمت الله و برکاته

اینجانب به مواضع مرجعیت حکیم در عصر غیبت بقیه الله الاعظم امام مهدی منتظر عجل الله تعالی فرجه الشریف افتخار می کنم و این مواضع را گرامی می دارم، و از خداوند علی قدیر می خواهم که سایه شما را مستدام و وجود شما را برای سرپرستی ایتام آل محمد در سر تا سر جهان حفظ نماید.

ما یاد گرفته ایم که اسلام را گرامی بداریم و از مظلومان دفاع کنیم و به رنج و سختی های این مسیر اهمیت ندهیم. ما این تصمیم را جز برای دفاع از حقوق ملت پاکستان به صورت عام و دفاع از حقوق پیروان مکتب اهل البیت (علیهم السلام) به صورت خاص نگرفته بودیم.

پیش از 35 سال است که در کشورمان سیاست های خصمانه علیه ما بكار گرفته می شود و در این مدت فداکاری های بزرگی به خاطر پایبندی به ارزش های اسلام محمدی اصیل تقدیم کرده ایم. و در این مسیر از مبلغان وحدت اسلامی بوده ایم و هنوز نیز به این موضع برای مقابله با فتنه های فرقه ای و مذهبی نفرت انگیز ایمان داریم.

این اواخر نیز همراه برادرانم تصمیم گرفتیم که اعتصاب غذا بکنیم تا وجدان حاکمان، رهبران سیاسی و صاحبان وجدان های آزاد در داخل و خارج کشور را بیدار کنیم. هدف ما از این اقدام تحقق خواسته های ملت پاکستان به ویژه تحقق عدالت اجتماعی و مبارزه با تروریسم تکفیری بود که کشور ما را ویران کرده و بهترین فرزندان این ملت را به کام مرگ فرستاده است.

همانا بیانه ای که در ابتدای اعتصاب غذا صادر فرمودید تاثیر ویژه ای داشت که مشروعیت تصمیم اعتصاب را تاکید می کرد. این تایید و تصحیح به ما قدرت معنوی بزرگی بخشید و ما را بر آن داشت تا ثابت قدم بمانیم و فشارها و سختی ها را به مدت 85 روز تحمل نماییم.

از این رو از طرف خودم و برادرانم در ریاست «مجلس وحدت مسلمین و ملت باکستان» کمال تشکر و تقدیر و سپاسگزاری از حضرتعالی داریم، و پیگیری و توجه شما به اقدمات و اوضاع فرزندانتان که پیروان مذهب اهل بیت در پاکستان هستند را ارج می نهیم.

آقای من، تصمیم ما بر این بود که تا تحقق همه خواسته های مشروع این مسیر را ادامه دهیم، حالا فداکاری ها هر مقدار که می خواهد باشد. اما هنگامی که نامه شما به دست ما رسید و راهنمایی های شما را مطالعه نمودیم و وظیفه شرعی خود را متوجه شدیم، لذا تصمیم گرفتیم به اعتصاب پایان دهیم.

ان شاء الله تا ظهور امام عصر و زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف در مسیر مرجعیت حکیمانه گام خواهیم برداشت. خداوند شما را به عنوان ذخیره ای برای ما و امت اسلامی مستدام بفرماید.«وان صلاتی ونسکی ومحیای ومماتی لله رب العالمین»

راجه ناصر عباس جعفری

دبیر کل مجلس وحدت مسلمین پاکستان

14 / 08 / 2016میلادی
95/07/17 17:46
مقلد آیت الله مکارم شیرازی , makarem.ir_fans
در پی ارسال پیام تشکر آمیز حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی به جناب پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان در خصوص «مبرّا دانستن اسلام از خشونت و ترور»، متقابلا واتیکان طی نامه ای رسمی و محترمانه به معظم له اعلام کرد:
«پاپ فرانسیس از دریافت نامه جنابعالی ابراز خرسندی کرد و مراتب تشکر خود را اعلام نمود.» در ادامه این نامه که از طریق سفارت کشورمان در واتیکان ارسال شده، آمده است:
«همان طور که استحضار دارید، پیام همۀ ادیان (به خصوص ادیان توحیدی) قبل از هر چیز، پرستش مطلق خداوند و سپس احترام و مهربانی به همه انسان هایی است که با آنها دیدار می کنیم. به همین دلیل اعمال خشونت، به خصوص وقتی که به نام خدا و دین انجام می شود، اهانت به خدا و ظلم عظیم به قربانیان است».
در پایان نامه مذکور تصریح شده است: «رهبران دینی امروز باید بیش از گذشته برای حفظ کرامت همه انسان ها و حقوق اساسی آنها با هم فریاد سر دهند».
لازم به ذکر است پاپ فرانسیس طی مصاحبه ای مطبوعاتی در ضمن سفر به لهستان، نسبت دادن خشونت و ترور را به اسلام، بلکه به همه ادیان الهی مردود دانسته بود.

دفتر آیت الله العظمی مکارم شیرازی
14 / 7 / 1395
95/04/1 12:45
مقلد آیت الله مکارم شیرازی , makarem.ir_fans
#احكام_روزه ، هر روز در ماه مبارک رمضان

استفاده از داروی اسپری در ماه رمضان

پرسش : استفاده از داروی اسپری در ماه مبارک رمضان چه حکمی دارد؟

پاسخ : اسپری هائی که برای تنگی نفس میزنند روزه را باطل نمی کند

دسترسی از طریق:
95/04/1 12:30
مقلد آیت الله مکارم شیرازی , makarem.ir_fans
یادداشت روز:

اظهار ارادت به ائمه اطهار علیهم السلام خوب است، اما کافی نیست، بلکه باید از اعمال آنان سرمشق بگیریم.

در سالروز میلاد پرخیر و برکت امام حسن مجتبی (ع)، ضرورت واکاوی مهمترین شاخصۀ رفتاری آن حضرت یعنی "انفاق و بخشش" در سیرۀ حسنی بیش از پیش احساس می گردد، از این رو در این نگاشته با بهره گیری از افکار و اندیشه های مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی نکات و اشاراتی ارزشمند در مسألۀ چیستی انفاق و کرامت در سیرۀ امام مجتبی (ع) به مخاطبان ارائه می گردد:

عناوین مطرح شده در این یادداشت روز:

1- رفتار شناسی انفاق با تأمل در سیرۀ امام حسن علیه السلام
2- مفهوم انفاق در قرآن
3- نمونه ای از انفاق در سیرۀ امام حسن مجتبی (ع)
4- شاخصه های کرامت در سیرۀ امام مجتبی علیه السلام
5- کمترین خدمت؛ بزرگترین نعمت

پژوهش؛ تهیه و تنظیم؛ معاونت تحریریه خبر پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (دام ظلّه)makarem.ir

دسترسی به متن کامل از طریق:
95/03/29 10:14
مقلد آیت الله مکارم شیرازی , makarem.ir_fans
یادداشت روز:

ماه رمضان و روزه گرفتن جهاد با نفس است و بدون جهاد با نفس جهاد با دشمن خارجى ممكن نیست

عناوین مطرح شده در این یادداشت روز:

1- نزول قرآن؛ عنصر هویت بخش در ماه مبارک رمضان
2- لزوم تفکر و تدبر در آیات قرآن کریم
3- شب قدر؛ عنصرهویت ساز در ماه رمضان
4- روزه؛ التزام هویتی مومنان در تقویت ایمان و تقوا
5- رمضان‏، ماه تعلیم و تربیت‏
6- عبادت و ترک معصیت در گرو تعلیم و تربیت
7- ماه رمضان؛ عرصۀ تمرین ، امتحان و آزمایش

پژوهش؛ تهیه و تنظیم؛ معاونت تحریریه خبر پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (دام ظلّه)makarem.ir

دسترسی به متن کامل از طریق:
95/03/23 10:27
مقلد آیت الله مکارم شیرازی , makarem.ir_fans
توضیح لازم:

بسم الله الرحمن الرحیم

همان‌گونه كه قبلا به اطلاع عموم رسانده شده شبكه جهانى ولایت چندین سال است كه تأسیس شده و برنامه‌هاى اسلامى و مذهبى اهل‌بیت(علیهم السلام) توأم با احترام به مقدسات همه مذاهب اسلامى در سراسر جهان پخش مى‌كند و بحمدالله بسیار مؤثر و موفق بوده است.

برنامه‌هاى شبانه‌روزى آن به وسیله جمعى از دانشمندان و فضلاى حوزه علمیه در قم و مشهد تهیه مى‌شود و پخش آن از خارج صورت مى‌گیرد.

اخیرآ براى تداوم آن، مؤسسه‌اى به نام مؤسسه ولایت تشكیل و اساسنامه آن از طرق قانونى به ثبت رسید.

متأسفانه شیاطینى كه كارشان دروغ‌پردازى براى تشویش اذهان عمومى است گفتند: شبكه جهانى ولایت اجازه تأسیس شبكه تلویزیونى در ایران گرفته كه برخلاف قانون است، در حالى كه این سخن كاملا عارى از حقیقت است.

خداوند همه را از شر اشرار حفظ كند.

دسترسی به خبر از طریق:
95/03/17 15:41
مقلد آیت الله مکارم شیرازی , makarem.ir_fans
در ماه مبارك رمضان كه ماه بیدارى و هوشیارى و عبادت و خودسازى است همگان باید در تعمیق و تقویت ارتباط خویش با خداوند مهربان، تلاش مضاعف از خود بروز دهند/معبودا! در آخرین روز ماه شعبان، و در آستانه ماه رحمت ماه رمضان، همه ما را مشمول رحمت خاصت قرار داده و به بركت این ماه (رمضان)، شرح صدر و تحمل ناملایمان را به همه ما ارزانى فرما

عناوین مطرح شده در این یادداشت روز:

1- اهمیت ماه مبارک رمضان در کلام نورانی پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم)
2- «روزه»؛ بهترین ابزار تقرب الی الله در ماه رمضان
3- رمضان ماه عبودیت و بندگی
4- ماه رمضان؛ بهار تقوا و خودسازی

پژوهش؛ تهیه و تنظیم؛ معاونت تحریریه خبر پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (دام ظلّه)makarem.ir

دسترسی به متن کامل از طریق:
95/02/25 10:30
مقلد آیت الله مکارم شیرازی , makarem.ir_fans
آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار با وزیر ارشاد:

نباید در برابر یک عده مزدور آمریکا سر ذلت فرود آوریم که پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله وسلم نیز راضی به این مساله نیستند/سه نقطه آسیب پذیر وجود دارد که وزارت ارشاد باید به آن توجه کند: فضای مجازی، سینما، کتاب ها و رسانه های مکتوب

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که قصد سعودی ها با توجه به قرائن واضح از اعمالی که انجام می دهند توهین است، فرمودند: با توجه به شرایط موجود دیگر نباید انتظار داشته باشیم که برای حج پیشنهادی بدهند و اگر بدهند هم آمادگی نیست.

معظم له افزودند: با توجه به آن چه که از مردم شنیده ایم آن ها نیز مایل نیستند با ذلت به حج بروند، سعودی خود را مالک حرمین شریفین معرفی می کند اما با برخورد های سیاسی و انتقامی می خواهند انتقام یمن، سوریه و عراق را از ایران در مساله حج بگیرند که خداوند و بندگان او به این حج راضی نمی شوند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی جایگاه منطقه ای و بین المللی جمهوری اسلامی را مورد توجه قرار داد و با بیان این که جمهوری اسلامی ایران در خاور میانه حرف اول را می زند، ابراز داشتند: حتی دشمن به این مسأله اذعان دارد، نباید در برابر یک عده مزدور آمریکا سر ذلت فرود آوریم که پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله وسلم نیز راضی به این مساله نیستند.

ایشان با خطاب قرار دادن وزیر ارشاد ادامه دادند: اگر بحث مذاکره مطرح شده مطمئن باشید که نتیجه منفی خواهد بود و نمی توان سرویس های لازم را مهیا کرد از این رو باید از حج امسال صرف نظر کنیم چرا که ما حجی عزتمندانه، آبرومندانه و با رعایت شأن حجاج می خواهیم.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی با اشاره به پرونده سیاه و توهین های متعدد دولت سعودی اظهار داشتند: این که دولت سعودی بگوید ایران نمی تواند با هواپیماهای خود حاجیان ایرانی را به عربستان منتقل کند .

ایشان افزودند: مردم امسال از نرفتن به حج ناراضی نیستند و نسبت به این مساله موافقت دارند اما خدا نکند برخی از افراد ما به کشورهای همسایه بروند و ویزایی بگیرند که این کار مشکل شرعی دارد؛ حج یک مساله مهم است ولی امروز عبادی سیاسی شده است و با کرامت و دین و مذهب ما پیوند خورده که باید تمام جهات را رعایت کنیم.

معظم له خاطرنشان کردند: بر فرض هم که عربستان بتواند حج را اداره کند دلیل بر این نیست که حرمین شریفین ملک آنهاست و توسط سازمان همکاری اسلامی اداره نشود، خوشبختانه تعدادی از کشورها اعلام موافقت با پیشنهاد ما کردند که باید حج به وسیله نمایندگان عموم کشورهای اسلامی اداره شود، متأسفانه وزارت خارجه کشورمان در این زمینه کمی کوتاهی کرد؛ در مسائل سیاسی کسی پیشرفت می کند که اهرم فشار داشته باشد.

ایشان با تأکید بر این که داعش و تکفیری ها برخاسته از عربستان سعودی و تفکر وهابیت هستند، اضافه کردند: این موضوع باید با مدارک مستند در اختیار جهانیان قرار گیرد، حتی غربی ها در روزنامه ها و مقالات خود به این مسأله اشاره کرده اند از این رو باید در این راستا اسناد جمع آوری شود و اسناد جمع شده را باید به مجامع بین المللی داد.

معظم له در بخش دیگری از بیانات خود به وظایف ارشاد اشاره کرده و فرمودند: نظارت بر رسانه ها، سینما و چاپ کتاب بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و دشمن نیز یکی از اهداف خود را هجمه فرهنگی قرار داده است.

ایشان ادامه دادند: اگر حرف اول را در منطقه می زنیم به آن دلیل است که نظام اسلامی هستیم و دشمن نمی تواند به ما زور بگوید، رئیس جمهور آمریکا حرف بی محتوایی را تکرار می کند که تحریم ایران به دلیل حمایت از تروریسم است در حالی که پرچم مقابله با تروریسم بر دوش ماست و برگزاری کنگره هایی چون کنگره مقابله با تکفیری ها در قم ادعای ما را اثبات می کند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی خاطرنشان کردند: شنیده ایم جلسات شورای عالی فضای مجازی کشور کم تشکیل می شود، این جلسات باید جدی تشکیل شود تا فکری به حال فضای مجازی کنیم که جوانان ما از دست نروند و اگر جوانان از دست بروند کشور و نظام ما از دست می رود و ارشاد در این زمینه مسئولیت سنگینی دارد .

ایشان عنوان کردند: سه نقطه آسیب پذیر وجود دارد که وزارت ارشاد باید به آن توجه کند، مسأله اول فضای مجازی است که تا این فضا اصلاح نشود مسائل فرهنگی درست نخواهد شد، بعضی افتخار می کنند که پهنای اینترنت وسیع شده و به روستاها رسیده است اما این مساله به تنهایی افتخار نیست و زمانی افتخارآمیز است که جلوی آسیب های آن را سد کنیم.

معظم له با بیان این که دشمن می خواهد از درون کشور را پوسانده و تهی کند، ابراز داشتند: امروز دشمن به وسیله ماهواره ها تأثیرات بسیاری بدی را بر خانواده ها گذاشته که یکی از آن ها طلاق است.

ایشان اضافه کردند: مسأله دوم سینماها هستند، با اخباری که به ما می رسد وضع سینماها خوب نیست و بعضی فیلم ها بی بند و باری را نشر می دهند از این رو فیلم ها باید با دقت کنترل شود، جمهوری اسلامی در مسائل اخلاقی خط قرمز دارد در حالی که غرب این چنین نیست.

ایشان یکی از عوامل بدججابی و بی حجابی را صحنه های فیلم ها دانست و فرمودند: مساله حجاب که امروز برخی به عنوان مساله ساده به آن نگاه می کنند به یک مساله سیاسی برای ما تبدیل شده است و دشمن می گوید اگر حجاب را از این ها بگیریم پنجاه درصد نظام اسلامی ایران را ویران کرده ایم؛ باید وزن حجاب را حفظ کرد.

ایشان افزودند: موضوع سوم مساله کتاب ها و رسانه های مکتوب است، گرچه کار نظارتی که می شود جای تشکر دارد ولی آسیب بیش از این است برخی کتاب ها منتشر می شود که دارای اشکالاتی هستند.

ایشان در پایان تأکید کردند که باید با جدیت بیشتر به نقاط آسیب پذیر توجه شود

دسترسی از طریق:
95/02/20 16:22
مقلد آیت الله مکارم شیرازی , makarem.ir_fans
آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار محمدرضا عارف:

تنگ نظری در مسائل جناحی ممکن است بزرگترین خسارت را برای ما به بار آورد و نمایندگان و جناح ها باید ابتدا خداوند متعال و سپس مردم را در نظر داشته باشند؛ در سایه این نظر همه مشکلات درست می شود؛ در حدیثی آمده است که کسی که بین خود و خدا را اصلاح کند، خدا بین او و مردم را اصلاح می کند

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در دیدار محمدرضا عارف و جمعی از نمایندگان منتخب در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی با تبریک اعیاد شعبانیه اظهار داشتند: جمهوری اسلامی ایران در میان کشورهایی که گرفتار مشکلات ناامنی هستند قرار دارد.

ایشان افزودند: این ناامنی ها در حالی است که ایران در امنیت خوبی به سر می برد و این از برکت نظام جمهوری اسلامی و هماهنگی گروه های مردم و دولت است که در چنین شرایطی، امنیت برقرار است.

معظم له تأکید کردند: برای حفظ این امنیت ضروری است که همه جناح ها با سلایق مختلف، متحد و متفق باشند؛ در چنین شرایطی که دشمن از داخل و خارج در حال توطئه است، هر گونه درگیری جناحی اشتباه است.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی ادامه دادند: باید با وحدت و همدلی این امنیت را حفظ کنیم و از اختلافاتی که در کشورهای دیگر وجود دارد عبرت بگیریم؛ اگر امنیت در کشوری باشد، همه چیز خوب خواهد بود و در غیر این صورت مشکلات فراوانی به وجود می آید.

ایشان ابراز کردند: دشمنانی که ایران اسلامی دارد، هیچ کشور دیگری ندارد و در عین حال، وضعیت امنیت کشور از کشورهای دیگر به مراتب بهتر است؛ همچنین دعای من در شبانه روز این است که اختلافات از کشورهای اسلامی ریشه کن شود.

معظم له اظهار داشتند: جناح ها نباید جناحی فکر کنند و باید همه در فکر مردم باشند؛ این که جناح ها برای حذف یکدیگر فعالیت کنند، اشتباه است و باید همزیستی مسالمت آمیزی داشته باشند؛ زیرا گاه دعواهای جناحی باعث می شود که جناح ها از فکر خداوند متعال و مردم غافل شوند.

ایشان تأکید کردند: نمایندگان مجلس هرگز نباید فکر کنند که نمایندگان فلان شهر یا قشر هستند و باید خود را نماینده تمام ملت ایران بداند؛ بدترین تفکر این است که نماینده فکر کند که تعلق به جناحی باید داشته باشد که از طرف آن در انتخابات شرکت کرده اند.

معظم له افزودند: مشکل مملکت دو گونه است که به یکی از این مشکلات توجه کمتری شده است؛ مشکلات اقتصادی برای مردم واقعا مهم است که ناشی از مشکلاتی نظیر بانکداری است؛ بانکداری ایران نه فواید بانکداری غربی را دارد و نه آثار بانکداری اسلامی را دارا است.

ایشان تصریح کردند: بانکداری کشور اگر اصلاح نشود، اقتصاد نیز اصلاح نخواهد شد؛ افراد رانت خوار از بانک ها امتیازات زیادی گرفته اند و بیشتر اختلاس ها از بانک ها اتفاق افتاده است؛ باید مجلس و دولت دست به دست هم دهند تا بانکداری ایران اصلاح شود.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی اظهار داشتند: مسائل مربوط به بیکاری نیز باید حل شود و لزوم این اتفاق، احیای واحدهای کوچک و بزرگ صنعتی است تا این واحدها جوانان را جذب کنند؛ بیکاری از عوامل مهم فساد است که سبب جاسوسی، اعتیاد، جرم و جنایت و عدم ازدواج می شود.

معظم له با بیان این مطلب که ما منکر آمارهایی که درباره تورم می دهند، نیستیم، فرمودند: متأسفانه مردم آثار این آمارها را در زندگی خود کمتر می بینند؛ این که می گویند تورم از دو رقمی به تک رقمی رسیده است، ولی باید چه تغییری در زندگی مردم اتفاق افتاده است.

ایشان درباره برخی اقدامات دولت ابراز کردند: گاهی مؤسسات دولتی از اختیارات خود بی سر و صدا استفاده می کند و قیمت آب و برق و گاز را بدون این که به کسی بگوید گران می کند؛ عقیده بنده این است که این اقدامات باید به مردم اطلاع رسانی شود و با مردم صادقانه رفتار کرد.

معظم له از ارزش افزوده انتقاد کرده و افزودند: ارزش افزوده بر چه چیزی محاسبه می شود؛ بر کسی که گاز مصرف می کند یا کسی که گاز می فروشد؛ معلوم نیست که این ارزش افزوده برای چه از مردم گرفته می شود.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی اظهار داشتند: زمانی مردم با دولت همکاری می کنند که در همه چیز صداقت ببینند و بدانند که دولت دلسوز آن هاست؛ اگر چه کارهای مهمی انجام شده و برجام هم با اشکالاتی که دارد، گام مؤثری بوده است.

ایشان در بخش دیگر از سخنان خود ابراز کردند: مشکلات فرهنگی و اقتصادی با هم تأثیر متقابل دارند و اگر ملتی از نظر فرهنگ و اخلاق پایین بیاید، رانت خواری، رشوه گیری، فروش جنس تقلبی و ورود جنس قاچاق را به همراه دارد؛ از همین جهت است که باید به مسائل اخلاقی اهمیت ویژه ای داد.

معظم له خاطرنشان کردند: ماهواره ها و سایت های آلوده باید کنترل شود؛ خبرهای ناگواری که درباره دختر خردسال و کودک 14 ساله ای پخش شد، نمونه ای از مفاسدی بود که به دلیل پایین بودن سن آن ها فاش شد در حالی که متأسفانه نظیر این مفاسد بر اثر سایت ها و ماهواره ها در جامعه وجود دارد.

ایشان تصریح کردند: نباید دلمان را خوش کنیم که سایت ها را توسعه داده ایم و اگر سایت ها را توسعه می دهیم باید جلوی مفاسد آن هم گرفته شود؛ در دیدار با بعضی از مسئولین مطالبی از سایت و ماهواره ها به من گفته شد که شرم دارم آن را بازگو کنم.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی فرمودند: باید نظارت بیشتری از سوی شورای عالی نظارت بر فضای مجازی وجود داشته باشد؛ من شنیده ام که فعالیت این شورا کم است و باید اقدامات و فعالیت های این شورا افزایش پیدا کند تا مسائل ضد اخلاق کنترل شود.

ایشان ادامه دادند: مسائل اقتصادی و مسائل فرهنگی باید به موازات هم پیش رود و مجلس آینده باید دلسوزی بیشتری برای این دو مهم داشته باشد تا نتیجه بهتری را در جامعه شاهد باشیم؛ در شرایط کنونی باید مراقبت زیادی شود و هوشیاری بسیار بالا باشد، چرا که کمترین اشتباه ممکن است بزرگترین خسارت را برای ما به بار آورد.

ایشان تأکید کردند: تنگ نظری در مسائل جناحی ممکن است بزرگترین خسارت را برای ما به بار آورد و نمایندگان و جناح ها باید ابتدا خداوند متعال و سپس مردم را در نظر داشته باشند؛ در سایه این نظر همه مشکلات درست می شود؛ در حدیثی آمده است که کسی که بین خود و خدا را اصلاح کند، خدا بین او و مردم را اصلاح می کند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی در پایان به نمایندگان مجلس توصیه کردند: نمایندگان مردم باید نشان دهند که لایق نمایندگی مردم و ملت هستند و لیاقت خود را در عمل‏شان نشان دهند.

تاریخ انتشار: « 1395/02/20 »

دسترسی به متن کامل از طریق:
95/02/18 10:53
مقلد آیت الله مکارم شیرازی , makarem.ir_fans
یادداشت روز:

باید اذعان نمود هدف بعثت انبیاء تنها پایان دادن به خصومت ها و اقامه قسط و عدالت اجتماعى نیست، بلكه همه اینها مقدمه اى براى پیمودن راه، و كمالات معنوى، و قرب الى الله است

عناوین مطرح شده در این یادداشت روز:

1- تهذیب نفوس؛ تزکیه قلوب؛ تکمیل ارزش­های اخلاقی
2- تعلیم و تربیت ؛ شاخصۀ بنیادین در بعثت نبوی
3- حصول علم و حکمت در گرو تشکیل حکومت اسلامی
4- اقامه قسط و عدل
5- هدایت انسان­ها از ظلمات به سوی نور

پژوهش؛ تهیه و تنظیم؛ معاونت تحریریه خبر پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (دام ظلّه) makarem.ir

دسترسی به متن کامل از طریق:
95/02/8 13:02
مقلد آیت الله مکارم شیرازی , makarem.ir_fans
بسم الله الرحمن الرحیم

كارشكنى‌هاى سعودى‌ها در امر حج بر هیچ كس پنهان نیست، سعى ما بر این است كه مانند هر مسلمان آزاده دیگرى مراسم حج را با امنیت كامل و عزت و احترام شایسته انجام دهیم، در حالى كه قرائن نشان مى‌دهد سعى عربستان سعودى بر این است كه به سبب اختلافات سعودى كه با ما دارند تا مى‌توانند از عزت و احترام حجاج ما بكاهند، در حالى كه مسائل مربوط به حج را با مسائل سیاسى آمیختن یكى از اشتباهات بزرگ آنهاست و بدیهى است كه دولتمردان ما جز به حج توأم با عزت و امنیت تن نخواهند داد.

مسأله مهم این است كه باید مسائل مربوط به حرمین شریفین روزى به طور كامل حل شود و آن در صورتى خواهد بود كه گروهى از زبده‌ترین آگاهان نسبت به مسائل حج از سوى سازمان همكارى اسلامى براى نظارت بر امر حرمین شریفین انتخاب شوند كه عربستان سعودى نیز مى‌تواند عضوى از آن باشد.

زیرا تجربه نشان داده آنها به تنهایى نمى‌توانند این فریضه بزرگ را آن‌گونه كه لازم است اداره كنند، حوادث بسیار دردناك سال گذشته در مسجدالحرام و سپس در منا بهترین گواه آن است.

اینجانب طرحى براى این مسأله دارم كه پس از تكمیل براى علماى الازهر مصر و علماى بزرگ جهان اسلام مى‌فرستم و سپس از آنها دعوت مى‌كنیم تا در همایشى براى تكمیل و یافتن طرق اجرایى این طرح به مشورت بنشینند و عربستان سعودى را براى پذیرش آن تحت فشار قرار دهند.

به یقین این طرح به نفع آنها نیز خواهد بود و هیچ منافاتى با حاكمیت آنها بركشورشان ندارد. قرآن با صراحت تمام مى‌گوید: «همه مسلمین اعم از نزدیكان و دوران در مسجدالحرام برابرند»؛ (سَوَاءً الْعَاكِفُ فِیهِ وَالْبَادِ).

به یقین روزى این طرح جامه عمل به خود خواهد پوشید و امیدواریم آن روز نزدیك باشد، زیرا وضع فعلى كه سعودى‌ها نسبت به حرمین شریفین نشان مى‌دهند و خود را مالك اصلى آن مى‌دانند براى هیچ كس قابل قبول نیست. ما از اندیشمندان جهان اسلام نیز دعوت مى‌كنیم كه اگر نظراتى براى تكمیل این طرح دارند براى ما ارسال دارند.

والسلام على من اتبع الهدى

ناصر مکارم

1395/02/08
95/01/30 11:59
مقلد آیت الله مکارم شیرازی , makarem.ir_fans
یادداشت روز:

امام جواد علیه السلام می فرماید: كسى كه از خدا بریده و به غیر خدا بپیوندد، خداوند او را به همان شخص واگذار می كند و كسى كه بدون علم و آگاهى عمل كند، خراب كارى او بیش از آباد كردن اوست

عناوین مطرح شده در این یادداشت روز:

1- شکوه امامت امام جواد علیه السلام
2- خدا محوری؛ مایۀ بیداری جوامع بشری
3- مراقبت دائمی؛ بزرگترین شاخصۀ پویایی اجتماعی
4- ایجاد بحران اجتماعی در سایۀ هم نشینی با بدان
5- شهوت؛ عامل سقوط جوامع بشری
6- روح پرستش
7- تعجیل در توبه؛ شاخصۀ بنیادین خدا محوری
8- حیات اجتماعی در پرتو حفظ اسرار

پژوهش؛ تهیه و تنظیم؛ معاونت تحریریه خبر پایگاه اطلاع رسانی دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی دام ظلّه ((makarem.ir

دسترسی به متن کامل از طریق: