نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب
زیوانیتار دیزاین , zivanitar_design

زیوانیتار دیزاین

زیوانیتار دیزاین , zivanitar_design

زیوانیتار دیزاین

مطالب
زیوانیتار دیزاین , zivanitar_design
از طرف گروه طراحی زیوانیتار سال نو را پیشاپیش به شما تبریک می گوییم و امیدواریم که سالی سرشار از زیبایی ها را پیش رو داشته باشید و لحظات شاد و نابی را در کنار خانواده، اقوام و دوستان صمیمی خود سپری کنید.
همچنین آرزوی قلبی ما در این ایام نو و تمام روزهای پیش روی سال جدید، برای همه شما بزرگواران و خوبان این است که اگر دلخوری و ناراحتی بین شما و شخص دیگری وجود دارد برای حل کردن آن موضوع، شما پیش قدم باشید و بزرگ منشانه برای رفع آن قدم بردارید تا هر روزتان زیباتر و با اعتماد به نفس بیشتر سپری شود.

امیدواریم سفرهایی پر از تجربه های زیبا در کنار عزیزانتان داشته باشید و لحظه های شادی را کنار هم به ثبت برسانید.
لطفا در مسافرت های جاده ای از عجله کردن و هیجان در هنگام رانندگی دوری کنید و این را به خاطر داشته باشید که عزیزانی چشم انتظار شما هستند و حضورتان باعث دلگرمی آنان می شود. خودتان را دوست داشته باشید، همراهانتان را دوست داشته باشید و این را به خود یادآوری کنید که آنها در این سفر به شما، که در حال رانندگی کردن هستید اعتماد کرده اند. با آرامش سفر کنید، به قوانین راه احترام بگذارید زیرا این قوانین، حریم امنیت شما و خانواده و همراهانتان را حفظ خواهند کرد.

آرزوی قلبی ما تجربه روزهایی همراه با شادی و زیبایی برای شما خوبان می باشد.

همراه با زیوانیتار
زیبایی برای همیشه
ادامه
99
زیوانیتار دیزاین , zivanitar_design
یکی از مهمترین قسمت های روند تهیه محصول و خرید از فروشگاه های مختلف، ارتباط با مسئول فروش و کسب اطلاعات درست و مناسب از او می باشد. زیرا فروشگاه و پرسنل آن باید متعهد باشند که این ارتباط بین فروشگاه و خریدار فقط گرفتن هزینه از مشتری نیست و باید در قبال هزینه دریافتی، محصول و اطلاعات درست در اختیار مشتری و مراجعه کنندگان قرار داد.
شما باید به عنوان یک مراجعه کننده و خریدار، این آگاهی را داشته باشید، شخصی که داخل فروشگاه، محصول یا محصولاتی را به شما معرفی یا پیشنهاد می دهد، حقوق دریافت می کند که اطلاعات درستی در اختیار شما قرار دهد یا به نسبت سرمایه شما برای خرید، از میان محصولات داخل فروشگاه، بهترین و مناسب ترین آنها را در اختیار شما بگذارد تا خرید مناسبی داشته باشید.

به غیر از تعاریف و گزینه هایی که به شما پیشنهاد می شود، حتما از حس بینایی، شنوایی و لامسه خود کمک بگیرید، محصول مورد نظر را لمس کنید و به جزئیات و مواد مورد استفاده قرار گرفته درساخت آن به خوبی دقت کنید و کیفیت آن را نسبت به سایر محصولات مشابه مورد بررسی قرار دهید. اگر محصولی که به شما پیشنهاد داده شده است کیفیت و ظرافت مد نظر شما را ندارد، به راحتی و با اعتماد به نفس به مسئول فروش و پرسنل فروشگاه مورد نظر اعلام کنید که این محصول مورد نظر من برای خرید کردن نیست. زیرا بهتر است این موضوع را در ذهن داشته باشید که شما برای آن محصول باید هزینه ای پرداخت کنید و آن محصول تا مدت ها همراه شما خواهد بود، پس خوب دقت کنید و به شخصیت خود ارزش قائل باشید.
هرگاه در مراجعه به فروشگاه مد نظر خود با پرسنلی روبرو شده اید که بدون توقف در حال تعریف کردن از آن محصول یا خدمات است، کمی صبوری کنید و با چشمان خود مقدار تعریف ها و امتیازهایی که از طرف آن شخص به محصول نسبت داده می شود را مورد بررسی قرار دهید، زیرا یک محصول خوب و مناسب، نیازی به تعریف کردن بیش از اندازه ندارد و خود آن محصول گویای همه چیز می باشد.

اگر در موقعیتی قرار گرفته اید که پرسنل فروشگاهی به هر شیوه ای قصد متقاعد کردن شما برای خرید را دارند، بسیار صبورانه و محترمانه اعلام کنید که از اطلاعاتی که در اختیارم قرار داده اید سپاسگذارم و روی خرید این محصول بیشتر فکر خواهم کرد. به طور مثال فکر کنید که قصد خرید لباس را دارید، لباسی مناسب سن و شخصیت و جایگاه اجتماعی شما و از همه مهم تر اینکه در چه موقعیت هایی قصد استفاده از آن لباس را دارید؟ آیا به راحتی به هر پیشنهادی که به شما داده می شود عکس العمل مثبت نشان می دهید و آن را قبول می کنید؟ آیا واقعا آن شخص قصد کمک کردن و راهنمایی درست به شما را دارد یا فقط قصد فروش دارد؟
در هنگام خرید حتما این موضوع را مد نظر داشته باشید که نظم فکری خود را حفظ کنید، زیرا بعضی از فروشنده ها به قدری درباره محصول به شکل های با ربط و بی ربط صحبت می کنند که باعث می شود شما در هنگام خرید نظم فکری خود را از دست بدهید و زمانی که این اتفاق برای شما پیش می آید، قدرت تصمیم گیری درست خود را از دست می دهید، در مواجه شدن با این شرایط بهترین تصمیمی که می توانید بگیرید این است که از گلوله باران اظهار نظرها و پیشنهادهای بی پایه و اساس آن شخص خارج شوید و فضایی در اختیار خود بگذارید تا خودتان تصمیم گیرنده و انتخاب کننده باشید.
اگر در شرایط و محیطی قرار گرفته اید که فروشنده به غیر از انتخاب شما، چندین محصول دیگر را به صورت دسته ای پیش روی شما قرار داده است، به یاد داشته باشید اگر محصول مورد نظر شما نیست، شما به هیچ عنوان مجبور نیستید که از آنها یکی را انتخاب کنید، شما سلیقه های شخصی خود را دارید و همه آنها ارزشمند هستند، به هیچ عنوان اجازه ندهید که هر شخصی با هر تکنیکی در هنگام خرید، ساختار ذهنی شما را بر هم بزند.

شما هم به عنوان یک مراجعه کننده، بهتر است قبل از ورود به هر فروشگاهی، زمانی قبل تر برای خود در نظر گرفته باشید که قصد خرید چه محصول یا محصولاتی با چه مشخصات و رنگ هایی را دارید تا مسئول فروش یا پرسنل هر فروشگاهی در ابتدا این آگاهی را داشته باشند که قصد تهیه چه محصولی با چه مشخصاتی را دارید تا بهترین و مناسب ترین راهنمایی ها و مفیدترین پیشنهاد را پیش روی شما قرار دهند تا آنها نیز بتوانند پر انرژی جوابگوی درخواست های شما باشند. در صورتی که قصد خرید از آن فروشگاه را ندارید حتما به پرسنل آن اعلام کنید که قصد خرید ندارید و فقط در حال بازدید از تنوع محصولات هستید، این فضا را به پرسنل بدهید تا انرژی خود را برای تمام مراجعه کنندگان در روز حفظ کنند تا بتوانند با لبخند و خوشرویی جوابگوی همه مراجعه کنندگان باشند.
امیدواریم که در هنگام هر خریدی در هر فروشگاهی، در ابتدا بر طبق ارزش های خود خرید مناسبی داشته باشید و بتوانید در هر شرایطی، تشخیص مناسبی از فضای فکری که شکل گرفته است داشته و تجربه های زیبایی از خرید خود داشته باشید.

همراه با زیوانیتار
زیبایی برای همیشه
ادامه
زیوانیتار دیزاین , zivanitar_design
1 سال پیش
شاید برای بیشتر ما اتفاق افتاده باشد که در مراجعه به فروشگاه ها برای خرید محصول مورد علاقه خود، با رفتارهای گوناگونی از طرف پرسنل آن محیط روبرو شده باشیم، که البته این موضوع چیز عجیبی نیست چون رفتار هر فرد در هر موقعیت و جایگاهی معرف شخصیت و منش آن شخص یا گروه، در موقعیت های مختلف می باشد و البته با یک بار نمی توان قضاوت کلی در مورد آنها داشت.
اما مهمترین بحث در این مورد، احترام دو طرفه به جایگاه هر فرد می باشد، چه به عنوان فروشنده و خدمات دهنده، چه به عنوان خریدار، نحوه برخورد پرسنل باید از طرف مدیریت مجموعه بارها و بارها مورد بررسی قرار گیرد و نقاط ضعف و مثبت افراد مجموعه شناسایی شود و برای تقویت آنها دست به عمل شوند، زیرا داشتن محصول و خدمات متفاوت به تنهایی مورد قبول نیست، احترام به شخصیت مراجعه کنندگان، حتی برای مدتی زمانی کوتاه و اگر تمایل به خرید نداشته باشند بسیار مهم در نظر گرفته می شود.
این طور باید در نظر گرفته شود که همان رفتار و بازخوردی که پرسنل و مدیریت مجموعه با مراجعه کنندگان دارند باید آن را یک چرخه بزرگ در نظر گرفت، اینطور که همان مقدار که مجموعه ای برای خود ارزش و احترام قائل باشد، باید به همان مقدار توقع ارزش و احترام در هنگام ورود به مجموعه ای دیگر برای خود داشته باشند.

پس در این بازه زمانی که مردم تمایل زیادی برای خرید و بازدید از ویترین مجموعه ها و فروشگاه ها و دریافت خدمات گوناگون دارند، بهترین موقعیت برای ایجاد فضایی برای ارتباط دو طرفه مناسب و محترمانه می باشد تا مجموعه ها بتوانند بازخورد و نتیجه ارتباط درست با مراجعه کنندگان را در روند کار خود دریافت کنند.
در ابتدا دادن اطلاعات درست و خدمات درست، حق ابتدایی و اصول اولیه هر ارتباطی می باشد، تا حس اعتماد بین افراد ایجاد شود، آن هم اعتمادی بلند مدت برای خدمات و محصولات بعدی هر مجموعه ای.

این را به یاد داشته باشید که شما به عنوان مراجعه کننده به هر فروشگاه یا مکانی که قصد دریافت محصول یا خدماتی را از آن دارید، این حق را دارید که در ازای هزینه ای که می خواهید بکنید و خدماتی که می خواهید دریافت کنید، حتما از پرسنل سوال بپرسید، نقاط قوت و دلیل کیفیت محصول را جویا باشید، شما این حق را دارید تا زمانی که قانع نشده اید سوال کنید و در قبال هزینه ای که قرار است پرداخت کنید، اطمینان و اعتماد کسب کنید و اگر وارد فضایی شده اید که پرسنل آن فقط به فکر فروش محصول و دریافت پول شما هستند، به راحتی از آن خارج شوید و آن را جایی هزینه کنید که به جایگاه و شخصیت شما احترام می گذارند، زیرا دقیقا این شما هستید که با انتخاب درست باعث قدرتمند شدن و به روز شدن خدمات و محصولات مجموعه های منظم می شوید و اگر این انتخاب را برای مجموعه ای اشتباه هزینه کنید باعث سرمایه گذاری در مسیری اشتباه می شود، زیرا در آینده و در مراجعه های بعدی نیز مجبور هستید که فقط و فقط به خرید و خدمات فکر کنید.

حتما قبل از رفتن به خرید، لیستی از لوازم و محصولات مورد نیاز خود تهیه کنید و تا حد ممکن تعیین کنید که هر کدام از آنها را در چه منطقه و مجموعه ای می توان تهیه کرد تا با برنامه ریزی زمانی مناسب و مسیریابی درست به بهترین نتیجه مورد نظر خود برسید و از این روند لذت ببرید.
در مرحله بعد برای خریدهای خود در لیستی که به همراه دارید الویت بندی کنید، تا بتوانید با یک مدیریت سرمایه مناسب به بیشتر خریدهای اصلی خود برسید و نتیجه دلخواه را کسب کنید.
در هنگام مراجعه اگر با محصولی روبرو شده اید که کیفیت مد نظر شما را به همراه ندارد، بدون هیچ نگرانی به جستجوی خود ادامه دهید و از عجله کردن در خرید دوری کنید، زیرا بعدا مجبورید به دلیل طول عمر کم آن محصول یا بی کیفیت بودن آن، یک بار دیگر برای محصول با کیفیت هزینه کنید، حتما از سرمایه خود مواظب کنید، شما این حق را دارید.
شما این حق را دارید که در ازای وقت و هزینه ای که می کنید احترام و محصول مناسب دریافت کنید و این حق ابتدایی شما می باشد.

با زمانبندی مناسب برای مراجعه و خرید و دریافت خدمات، از حجم فشار و استرس خود بکاهید تا بتوانید با آرامش خرید مورد نظر خود را در این روزهای پایان سال به انجام برسانید، و در این بین حتما فضایی را برای استراحت و نوشیدن آب و سایر نوشیدنی های مورد علاقه خود قرار دهید.
آرزوی قلبی ما برای همه شما خوبان در این روزهای پایان سال تجربه بهترین ها می باشد.

همراه با زیوانیتار
زیبایی برای همیشه
ادامه
زیوانیتار دیزاین , zivanitar_design
یکی از دغدغه های هر روز و هر لحظه برای مردم در جامعه، انتخاب درست رنگ و چیدمان مناسب محیط منزل و محیط کارشان می باشد، که البته با داشتن ذهنی آرام و خالی از هرگونه نگرانی و البته عجله نکردن در این روند می توان به یک انتخاب مناسب دست یافت تا بتوان با هر بار قرار گرفتن در محیطی که در آن هستیم، آرامش و احترام را به خود و اطرافیانمان هدیه دهیم. چرا که عجله کردن در این روند به غیر از دست دادن زمان، سرمایه و مهمتر از همه حس عدم اعتماد در انتخاب های بعدی، به دلیل دست نیافتن به نتیجه دلخواه، از پیامدهای این موضوع می باشد، زیرا در ذهن شما حالتی را ایجاد می کند که در انتخاب های بعدی دچار مشکل می شوید و اعتماد به نفس خود را از دست می دهید.
قبل از هر تصمیم سریع، برای انتخاب رنگ یا چیدمان محیطی که برای مدت طولانی و دفعات زیادی که در آن رفت و آمد دارید، ابتدا رنگ های مورد علاقه خود را دسته بندی کنید. به طور مثال به پنج رنگ مورد نظر خود می رسید که باید در مرحله بعد آنها را بر طبق احساس آرامشی که به شما می دهند طبقه بندی کنید.

حالا زمان آن رسیده که روی اولویت های خود از نظر رنگ هایی که انتخاب کرده اید از نظر تاثیرات روانی که در محیط ایجاد می کنند مطالعه مختصری داشته باشید (که البته در بخش خواندنی ها مطالب گوناگونی قرار داده ایم) که بودن یا نبودن آن رنگ در محیط شما چه تاثیراتی را ایجاد می کند، تا از مقدار استفاده کم یا زیاد آن در محیط آگاهی پیدا کنید، زیرا بعضی از رنگ ها در ابتدا انرژی بخش و هیجانی هستند و در دراز مدت تاثیر معکوس را ایجاد می کنند، که البته با استفاده از رنگ های مکمل در کنار آنها در محیط، می توانید این حالت را به تعادل برسانید.
بعد از انتخاب رنگ، موضوع بعدی مهم پیش روی شما، انتخاب وسایل و چیدمان محیط می باشد که وابسته با محیط کار یا زندگی با هم متفاوت هستند. زیرا محیط کار بهتر است که فضایی دارای انرژی و حرکت باشد و همچنین حس آرامش را نسبت به شغل و حرفه شما به دیگران و مراجعین به محل کارتان منتقل کند. اما در مقابل، محیط منزل محیطی است که شما بعد از زمانی طولانی (حدود دو سوم) از طول روز، بیرون از این فضا بوده اید و نیاز است که بعد از بازگشت از بیرون به محلی که قرار است فضایی صمیمی و خانوادگی در آن حاکم باشد، مطمئنا دیگر موضوع انتخاب یک نفر برای چیدمان این محیط مطرح نیست، زیرا هر یک از اعضای خانواده دارای روحیه و سلیقه ای متفاوت هستند و برای این محیط بهتر است که همراه با هم، همفکری کرد تا نتیجه مناسب برای همه اعضای خانواده به دست آید.

برای انتخاب و خرید یا سفارش لوازم مصرفی یا تزئینی، با در نظر گرفتن آنچه برای محیط خود می پسندید، بهترین حالت این است که بیهوده محیط خود را پر و شلوغ نکنید و به کارایی لوازم اهمیت بدهید که تا چه حدی حس آرامش و مثبت را به شما در محیطتان منتقل می کنند. از احساس حسرت و ترس در انتخاب های خود پرهیز کنید، از اینکه هر لوازمی که بیشتر در محیط های مختلف دیدید را حتما باید تهیه کنید اجتناب کنید، زیرا شما شخصیت و روحیه مخصوص خود را دارید و به انتخاب های خود احترام بگذارید زیرا محیط شما، محیط مخصوص شما است و اگر در این روند و پروسه انتخاب هایتان، دقت نکنید در دراز مدت شما شخصیت و جایگاه اصلی خود را از دست می دهید و به هر مکانی که بروید و هر چیزی که به چشمانتان جذاب بیاید را تمایل دارید تهیه کنید و بعد از مدتی پی خواهید برد که محیط شما، به جای محیطی آرامش بخش، برعکس محیطی شلوغ و درهم و برهم شده و از هر تکه از فروشگاه ها و ویترین ها در هر گوشه ای از محیطتان فشرده شده است. پس قبل از هر چیز واقعا تصمیم بگیرید که چه چیزی مناسب جایگاه و شخصیت شماست.( منزل خود را به یک موزه تبدیل نکنید)

از عناصر مختلف در محیط خود استفاده کنید، ترکیبی مناسب و متعادل از سنگ، چوب، فلز و پارچه و چرم، تا حسی از ارتباط با طبیعت را به شما منتقل کنند. قبل از هر خرید یا سفارشی، حتما زمانی را در کنار هم برای اینکه واقعا بودن یا نبودن وسیله ای واجب است یا نه قرار بدهید، زیرا گاهی موضوع مهم این است که باید چیزهایی را از محیطتان خارج کنید، چون فضای زیادی را بیهوده پر کرده اند. پس در این مرحله اصلا شک نکنید و با همفکری وسایل بیهوده را از محیطتان خارج کنید.

همراه با زیوانیتار
زیبایی برای همیشه
ادامه
زیوانیتار دیزاین , zivanitar_design
تنوع آثار گرافیکی پیوسته رو به فزونی است و گرافیک، امروزه، در موارد فراوان و بسیار متنوعی بکار می رود. آنچه تاکنون در مورد تحلیل پوستر، آرم، طراحی بسته بندی، آثار صفحه آرایی و طراحی حروف در سایت قرار داده شده است اشاره و روش هایی است که شامل تمام آثار گرافیکی دیگر نیز می شود و با ابتکار و تعمق می توان در هر آثار گرافیکی، بر اساس عملکرد و ویژگی های آن، بر برخی عوامل بصری تاکید بیشتری کرد.
در تحلیل آثار گرافیکی، بر اساس چگونگی نگاه و کاربرد تحلیل، می توان از نمودار استفاده کرد یا اطلاعات بصری را تبدیل به یک جدول از خانه های پر و خالی کرد که «ماتریس» نامیده می شود و با نگاه کلی به چنین جدول هایی می توان اطلاعات گوناگون بصری را که در ردیف های آن مشخص شده به سهولت مقایسه کرد و تشخیص داد.

اگر منظور از تحلیل، نقد آثار گرافیکی باشد، هنگام تحلیل، باید این هدف را در نظر داشت و بر اساس آن، در مواردی که ضروری باشد توضیحات لازم را داد و تاکیدهای ویژه ای را بیان کرد.
در نقد، نوآوری و خلاقیت اهیمت دارد و آن را مهم ترین عامل برتری یک اثر هنری به اثر هنری دیگر می دانند، هر چند در برخی آثار کاربردی، اهمیت «عملکرد»، اگر بیشتر نباشد، کمتر نیست.
خلاقیت یا آفرینش آنچه قبلا وجود نداشته است: آفرینش اندیشه های نو و شکل نو. خلاقیت یعنی نوآوری با هدف ارتقا. در کارهای گرافیکی پیشتاز بودن همان اندازه سخت است که تسلیم شدن آسان. طراح گرافیک، با صرف نظر کردن از پاداش های ناچیز و فقط توجه داشتن به نظر و سلیقه سفارش دهنده، باید بتواند چشم انداز بسیار وسیع تری را ببیند و نشانه گیری کند در غیر اینصورت در گردابی از آثار سطحی و روش های تکراری و سلیقه های نازل یا مبتذل بلعیده خواهد شد و زمینه ساز سلیقه ای پوچ و منحط خواهد شد که سال های طولانی برقرار می ماند.

برای ماندگاری و تاثیرگذاری اثر گرافیکی در ذهن لازم است نوآوری یا به عبارتی «آشنایی زدایی» در اندیشه کار، فنون، اجرا و دیگر ویژگی ها وجود داشته باشد. نو بودن زاویه نگاه به موضوعات در ترکیب بندی غیرمنتظره و استفاده از پیام نوشتاری گویا با عباراتی خلاق موجب خلاف عادات شدن اثر می شود و جلب توجه می کند که در نهایت دیده و در نظر بیننده تثبیت می شود.
در نقد آثار گرافیکی به «هویت» نیز می توان اشاره کرد. البته، هویت موضوع پیچیده ای است که تنها راه دستیابی به آن در آثار گرافیکی نقوش اسلیمی و استفاده از نگارگری ایرانی یا خوشنویسی نسخ و ثلث و نستعلیق نیست، بلکه در مواردی که میسر باشد، به ویژه در موضوعاتی که چندان بوی فناوری و مدرنیسم در آنها وجود ندارد، می توان حسی از فرهنگ خودی را در اثر گرافیکی القا کرد.
بدیهی است که گرافیک زبانی جهانی است و در موارد متعددی نیز امکان بیان چنین حسی میسر نیست و عیبی هم برای اثر گرافیک به حساب نمی آید.

همراه با زیوانیتار
زیبایی برای همیشه
ادامه
زیوانیتار دیزاین , zivanitar_design
حروف، مجموعه شکل های انتزاعی اند که با آنها می توان زبان گفتار را به زبان نوشتار تبدیل کرد. شکل حروف هر زبان به صورت قراردادی مشخص شده و درک نوشتار میسر نیست مگر به رمزگشایی آنها و برای خواندن هر مکتوب باید به قراردادهای نوشتاری آن اشراف داشت.
حروف لاتین و فارسی در ذات و ماهیت با یکدیگر تفاوت دارند: اجزای تشکیل دهنده حروف لاتین شکل های هندسی اند و چهارچوب منظمی برای آن تعریف شده است ولی حروف فارسی بر قوت، ضعف، تضاد خطوط مستقیم و منحنی و ضخامت، سطح، دور و حرکت های چرخشی استوار است.
هماهنگی و توازن از موارد اساسی و بنیادی در طراحی حروف محسوب می شود و با یک نگاه اجمالی به حروف فارسی می توان دریافت که سه حرکت اصلی افقی، عمودی و چرخشی در آنها حاکم است.
عامل بصری «ریتم» نیز در طراحی حروف اهمیتی ویژه دارد و طراح گرافیک باید به آن توجه داشته باشد.

پیوستگی در نوشتن حروف فارسی نیز از ویژگی های بصری این خط است (در حروف لاتین، گروهی از حروفی که به اسکریپت موسوم اند تا حدودی این پیوستگی را دارند و دیگر حروف لاتین کاملا جداگانه و بدون پیوستگی نوشته می شوند.)
در طراحی یک نام یا لوگوتایپ یا موارد مشابه (مانند تابلوی یک فروشگاه) ترکیب بندی، فضای مثبت و منفی و ساختار نیز اهمیت دارد. امروزه از علایم مختلف در پرمحتوا کردن علایم الفبایی استفاده فراوانی می شود. این علایم اعم از تصویری یا نوشتاری، ذهن را در جهت درک هرچه بیشتر مفاهیم یاری می دهند و در زمینه های مختلفی چون بسته بندی و تابلو های اطلاع رسان و برای سرعت بخشیدن در انتقال پیام به کار گرفته می شوند.
ممکن است حروف، علاوه بر معنای لغوی در واژه ها، از نظر بصری نیز پیامی گویا و مشخص بر حسب چگونگی طراحی آنها القا کنند.
در طراحی حروف، به ویژه طراحی لوگوتایپ، اصل بر فشردگی و چیرگی فضای مثبت بر منفی است، یعنی فاصله حروف و کلمات، تا حد امکان، فشرده می شود و سطوح سفید بین حروف به گونه ای محسوس، کمتر از سطوح مشکی مربوط به حروف انتخاب می شوند.

برای تحلیل طراحی حروف نیز مانند دیگر آثار گرافیکی، که تاکنون توضیح داده شد، باید عملکرد و تاکید بر عوامل بصری بر حسب موضوع، ممکن است در یک اثر گرافیکی با اثری از نوع دیگر متفاوت باشد. همچنین راستاهای عمودی سبب استحکام و قدرت و صلابت طراحی حروف اند و خطوط مایل، به آن پویایی و تحرک می دهند و منحنی ها، به لطافت و نرمش آن می افزایند و به همین ترتیب باید در مورد دیگر عوامل بصری گفتگو کرد و به ریتم توجه ویژه ای کرد و پس از تحلیل ترکیب بندی کلی، به نتیجه گیری نهایی و نقد پرداخت.
در استفاده از خطوط سنتی مانند نستعلیق یا شکسته نستعلیق در طراحی حروف معاصر باید فاصله ها را کم کرد و اثری از هندسه منظم یا راستاهای افقی، قائم، یا مایل هندسی و منظم ایجاد کرد یا شکل هایی مانند مربع، مثلث، دایره، مستطیل، ربع دایره، نیم دایره یا ترکیبی از این شکل ها را با حروف سنتی به کار گرفت و در نقد طراحی حروف نیز به این نکته توجه داشت.

همراه با زیوانیتار
زیبایی برای همیشه
ادامه
زیوانیتار دیزاین , zivanitar_design
بسته با اهداف اصلی حفظ و نگهداری و حمل و نقل و معرفی و شناسایی کالا و زیبایی و جلب توجه مخاطب به کار گرفته می شود. در بعضی کالاها مانند مواد شیمیایی آزمایشگاهی، عامل مهم حفظ و نگهداری و امنیت حمل و نقل است. در برخی موارد دیگر مانند لوازم آرایشی و بهداشتی یا خوردنی های مربوط به کودکان، عامل جذابیت بیشترین اهمیت را داراست.
بسته بندی با مصالح متنوعی مانند کاغذ و مقوا، فلز، شیشه و انواع پلاستیک ها انجام می شود و طرح بسته بندی به صورت برچسب روی ظروف پلاستیکی یا فلزی یا بطری، چاپ مستقیم روی فلز یا پلاستیک یا شیشه، یا قوطی مقوایی، پاکت هایی از جنس کاغذ یا کاغذهای فویلدار، سلفون و دیگر موارد صورت می پذیرد.

برچسب ها باید متناسب با شکل ظرف طراحی شوند و برش آنها و نیز طرح روی آن با رنگ و شکل فیزیکی ظرف متناسب باشد و به طور کلی در بسته بندی اجزای مربوط به هم، باید هماهنگ انتخاب و طراحی شوند.
در تحلیل و نقد طراحی بسته بندی نیز، مانند پوستر و آرم، می توان از مبانی اصلی گرافیک شروع کرد و با استفاده از طلق و کاغذ شفاف، توضیحات لازم را ارائه داد، یا با استفاده از رایانه اجرای طرح را به صورت منفرد و مطابق آنچه برای بخش پوستر توضیح داده شد، از یکدیگر تفکیک کرد، نمایش داد و توضیحات لازم را بیان کرد.
پس از آن است که نقد کننده می تواند نظر کلی خود را در مورد این برچسب در مقایسه با برچسب های معاصر خارجی و ایرانی بیان کند.

گاهی راستاهای طرح در جهات بسیار گوناگونی قرار می گیرند و حالت اتفاقی بودن در آنها به چشم می خورد و هیچ راستای شاخصی در آن وجود ندارد. می توان راستاها را رسم نکرد و به همین واقعیت اشاره کرد که طرح این مدل بسته بندی ها هیچ راستای شاخصی ندارند و مجموعه حروف و نقوش یک بسته بندی مکعب بافتی را به وجود می آورد که امروزی و چشم نواز می شود.

همراه با زیوانیتار
زیبایی برای همیشه
ادامه
زیوانیتار دیزاین , zivanitar_design
آنچه در مورد تحلیل و نقد پوستر ذکر شد، در دیگر آثار گرافیکی نیز صدق می کند، اما با توجه به ویژگی های اصلی هر اثر گرافیکی تفاوت هایی در نکته هایی هست که باید بیشتر بر آنها تاکید شود.
در تحلیل آرم هم نخست باید توجه کرد که آیا نقطه یا نقاط بسیار مهمی در طرح وجود دارد؟
پس از نقطه باید درباره راستاها، یعنی خط های آرم بحث کرد که از همان روش استفاده از طلق یا کاغذ شفاف برای رسم امتدادهای مختلف افقی عمودی مایل چپ به راست و مایل راست به چپ می توان استفاده کرد. در صورتی که امتدادها متنوع نباشند، ممکن است استفاده از طلق یا کاغذ شفاف لزومی نداشته باشد. در مورد سطح و حجم، اگر نکته ای نهفته باشد، باید پس از راستاها به آن پرداخت.

بسیاری از آرم ها «بافت» ویژه ای ندارند، اما در بعضی از آنها ممکن است این عامل بصری حضور داشته باشد که در این صورت در تحلیل باید به آن اشاره کرد.
در بعضی آرم ها ریتم چشمگیری دیده می شود که در این صورت باید به آن اشاره کرد.

سپس در مورد ترکیب بندی کلی آرم می توان به گفت و گو پرداخت و به نکته های بصری آن اشاره کرد. نقد هر یک از این عوامل بصری ممکن است همراه با آن صورت پذیرد یا در پایان و پس از توضیحات نکته های ترکیب بندی آرم آن انجام گیرد. در توضیح ترکیب بندی آرم باید توجه داشت که، همانگونه که قبلا گفته شد، فضای بصری قرن ما متقارن نیست، اما در بسیاری از آرم های دولتی یا آرم هایی که لازم است روحیه بصری فخیم و بسیار جدی و رسمی داشته باشند، از تقارن استفاده می شود. البته واضح است که هر آرم متقارنی، لزوما فخیم و باشکوه نیست و نیز نباید چنین استنباط کرد که هر آرم دولتی باید متقارن باشد.

آرم غیرمتقارن به زبان بصری امروزی نزدیک تر است و حالت پویایی بیشتری دارد، اما در برخی آرم های متقارن، به ویژه آرم های متقارنی که خطوط مورب در آنها غالب است، نوعی پویایی کاملا محسوس وجود دارد.
در نقد آرم باید بررسی کرد که ویژگی های اصلی آرم تا چه حد یک به یک رعایت شده است و در پایان، نسبت به آرم های موجود در جهان و ایران چگونه آرمی است؟ ضعیف است، متوسط است یا خلاق و هنرمندانه.

همراه با زیوانیتار
زیبایی برای همیشه
ادامه
زیوانیتار دیزاین , zivanitar_design
اصطلاح «تجزیه» به معنی جداکردن، جزء جزء کردن، تبدیل یک جسم به چند جسم ساده تر یا یک کل به اجزای آن است. «تحلیل کردن» یعنی تجزیه کردن، از هم گشادن و چند بخش کردن و نتیجه گرفتن براساس بخش ها و در نتیجه معنی این دو واژه بسیار شبیه به یکدیگر است و در مجموع منظور از تجزیه و تحلیل آثار گرافیکی جزء جزء کردن آن به عناصر مهم تشکیل دهنده اثر و بحث ونتیجه گیری بر مبنای مبانی گرافیک که همان ویژگی نقطه، خط، سطح، حجم و مواردی مانند بافت و ریتم و ترکیب بندی و رنگ است. برای نقد علمی و منطقی آثار گرافیکی، تحلیل آنها ضروری است و امروزه در کشورهای پیشرفته پس از اجرای هر طرح بزرگ تبلیغاتی، نتیجه کار یا یک مرحله یا مرحله ای خاص یا کل جریان طرح در مقطع زمانی مشخصی ارزیابی می شود که از آن برای ادامه کار یا طرح های مشابه نتیجه هایی گرفته می شود. برای دستیابی به چنین اهدافی و موضوعات مشابه آن و نیز شناخت اصولی و علمی، آشنایی با تحلیل آثار گرافیکی ضروری است.
باید نموداری را در نظر گرفت که روش های مورد استفاده در طراحی پوسترهای تایپوگرافی را نشان می دهد. نگاهی که در طراحی ساختار این نمودار به چشم می خورد، نگاه تحلیل است و در تحلیل هر اثر گرافیکی باید چنین به کار نگاه کرد و باید آن را رعایت کرد و انجام داد. اما عوامل بصری انتخاب شده ممکن است متفاوت باشند و براساس نوع اثر گرافیکی یا هدف تحلیل آن در یک اثر گرافیکی نسبت به اثر دیگر یکسان نباشند.

روش های مورد استفاده در طراحی پوسترهای تایپوگرافی:
۱- تلفیق تصویر با نوشتار
۲- با استفاده از نوشتار
تصویر سازی:
(با نگاه فرمالیستی در جهت رسیدن به فرم و شکل خاص)
(با استفاده از قابلیت های بصری و پتانسیل های مفهومی نهفته در حروف)
بازی با فرم و حروف و ترکیب آنها با یکدیگر یا استفاده از:
(تکرار حرکت)
(تکرار عنصر)
(خاصیت قرینگی)
(برش حروف)
(به هم ریختن ساختار)
(در هم تنیدگی یا روی هم قرار دادن حروف)
ترکیب حروف به منظور طراحی لوگوتایپ
فضاسازی با حروف
استفاده از روش ایجاد بافت:
تکرار:
(حروف)
(کلمات)
(سطرها)
تکرار حرکت
ترکیب حروف و یا کلمات
یکی از روش های منطقی تحلیل یک پوستر بررسی عناصر اصلی تجسمی و گرافیکی آن است، یعنی به ترتیب از «نقطه» می توان شروع کرد و اگر نقطه بسیار با اهمیتی در پوستر وجود دارد، به آن اشاره کرد و وضعیت آن را نسبت به کادر توضیح داد و بر تاثیرات ویژه بصری حضور این نقطه تاکید کرد.
پس از نقطه، باید به «خط» پرداخت که خیلی بعید است که در پوستری وجود نداشته باشد. خط های مستقیم راستاهای پوستر را می سازند و در تحلیل پوستر اهمیت زیادی دارند. در تحلیل پوسترها، برای تفهیم بهتر و سهولت بیان، می توان یک طلق یا هر کاغذ شفاف دیگر مانند «کالک» را روی پوستر یا تصویر کوچک شده آن قرار داد و راستاها را با سه یا چهار رنگ مختلف روی آن رسم کرد. مثلا راستاهای عمود را با سبز و راستاهای افقی را با خط آبی و راستاهای مایل راست به چپ را با قرمز و راستاهای مایل چپ به راست را با رنگ صورتی نشان داد و خطوط مستقیمی بین این رنگ ها رسم کرد.

با نگاهی کلی به این کاغذ شفاف یا طلق می توان تشخیص داد که خطوط افقی پوستر بیشتر است یا خطوط عمودی یا کدام نوع خطوط مورب فزونی دارد و با توجه به ویژگی های راستایی که بیشتر است خواص کلی پوستر را توضیح داد.
پس از خط، در تحلیل سطوح پوستر، راستاها را باید بیان کرد و اگر حجم یا احجامی در پوستر وجود داشته باشد، باید پس از سطح به آن پرداخت. توضیحات در مورد بافت، ریتم و ترکیب بندی پوستر پس از آن صورت می گیرد. سپس، هنگام بحث در مورد ترکیب بندی درباره شعار و واژگان پوستر و نوع قلم حروف و اندازه و محل قرارگیری آنها نیز سخن به میان می آید و در هر یک از این توضیحات، در صورت لزوم برای نمایش واضح و روشن، باید از همان طلق یا کاغذهای شفاف جدید استفاده کرد.
نقد یک پوستر ممکن است کاملا خالی از تحلیل ولی با اتکا به مستندات صورت پذیرد و نیز ممکن است که تا حدودی همراه تحلیل، مطالبی هم از جنس نقد، یعنی گفتگو درباره معایب و مزایای عوامل بصری ارائه کرد. در هر حال، در پایان نقد باید کیفیت کلی پوستر را نسبت به پوسترهای معاصر یا در دنیا یا فقط در ایران سنجید و اعلام کرد که پوستر به طور کلی و در مجموع در کدام یک از سطوح ضعیف، متوسط، خوب یا عالی قرار دارد.

اجزای پوستر را می توان هنگام تحلیل از یکدیگر جداگانه دید و به صورت جداگانه نمایش داد. در مجموع می توان گفت که در تحلیل و نقد پوستر و به طور کلی تمام آثار گرافیکی، تا حد ممکن از تصویر و نمودار و امکانات بصری باید استفاده کرد و آنچه ذکر شد جوهر کلی تحلیل بود که به شیوه های مختلفی می توان اجرا کرد.
در مورد نقد آثار گرافیکی و به طور کلی نقد هر اثر هنری، بر این نکته باید تاکید کرد که هنگام نقد اثر طراح گرافیک یا به طور کلی هنرمند، باید فرض کرد که خود هنرمند در آن لحظه حضور دارد و نقد در حضور او صورت می پذیرد. در این صورت، احتمالا انصاف بیشتری در نقد به وجود می آید و از تند و تیزی واژه ها کاسته می شود که از اصول نقد است. در نقد اثر گرافیکی، اعم از اشارات مثبت و منفی، تا حد ممکن باید از لحن علمی و تکیه بر مبانی گرافیک بهره برد.

همراه با زیوانیتار
زیبایی برای همیشه
ادامه
زیوانیتار دیزاین , zivanitar_design
سامان دادن عناصر بصری و برنامه ریزی آنها در یک اثر گرافیکی، منسجم نمودن قسمت ها با هم و ترکیب کردن و کنار هم قرار دادن آنها، ساختار و سازماندهی عناصر بصری و سرانجام، هماهنگ کردن همه اجزا با یکدیگر را ترکیب بندی یا کمپوزیسیون می نامند. به بیان دیگر، می توان گفت شکل کلی ارائه مجموعه عناصر و کیفیت های بصری که آنها را مانند یک کل یگانه ارائه دهد ترکیب بندی یا کمپوزیسیون نامیده می شود.
هر واحد بصری موقعیت فضایی و جلوه و نمود خود را به واسطه روابط فعال و متقابل واحدهای تصویری پیرامون خود و نیز نیروهای تصویری که از جهات مختلف بر آن اثر می گذارند کسب می کند. علاوه بر آن، رنگ با ارزش های تصوری خاص خود که دائما تحت تاثیر دگرگونی موقعیت فضایی و تابش نور است و بافت نیز به صورت موثر در مشخص کردن موقعیت فضایی و کیفیت های بصری عناصر تصویری موثرند.
در یک قطعه موسیقی، تمام نت های تولید شده با آلات مختلف موسیقی باید در زمانی مشخص و با هماهنگی و در ارتباط با یکدیگر عمل کنند. در یک اثر گرافیک هم، اجزای مختلف باید چنین وضعیتی داشته باشند و ارتباط آنها با یکدیگر به اثر انسجام می بخشد.

یکی از قواعد ایجاد هماهنگی استفاده از تناسبات طلایی است. مثلا: تقسیم طلایی بر این تناسب ریاضی بنا شده است که نسبت اندازه قسمت کوچکتر به قسمت بزرگتر مشابه اندازه قسمت بزرگتر به کل است.
تناسب طلایی نه تنها در شاهکارهای معماری کلاسیک و آثاری مانند اهرام مصر به کار رفته است، بلکه امروزه نیز در تمام آثار گرافیک و به طور کلی هنرهای کاربردی می توان از آن استفاده کرد و به هماهنگی اجزا دست یافت.
در طراحی هر اثر گرافیکی باید نخست استفاده و عملکرد موضوع را شناخت و سپس به راه هایی پرداخت که طرح با آنها ارتباط برقرار کند. باید حتما ارتباطی منطقی بین عناصر داخلی طرح ایجاد کرد. نکته دیگری که باید در نظرداشت ایجاد ارتباط طرح با محیط و موضوع کلی آن است که در آن واقع شده است. مثلا: در طراحی صفحه فهرست که درون مجله قرار می گیرد باید به موضوع و شخصیت بصری مجله توجه کرد و طرح تابلوی فروشگاه باید با محله ای که فروشگاه در آن واقع شده است متناسب باشد.

در ترکیب یک اثر گرافیکی با استفاده از تضاد و تفاوت می توان از لحاظ بصری به نتیجه بهتری دست یافت. یکی از روش های دستیابی به تضاد، قرار دادن رنگ های متضاد در کنار یکدیگر یا یکی روی دیگری می باشد. آبی متضاد نارنجی است و قرمز متضاد سبز و زرد متضاد بنفش. ممکن است طراح به جای استفاده از دو رنگ متضاد دو رنگ را با شدت های تیرگی متفاوت با یکدیگر به کار بگیرد؛ مثلا: سفید را روی سیاه یا سرمه ای سیر یا یشمی سیر به کار ببرد.
تضاد فرم از راه های دیگر کاربرد تضاد است. تضاد جنسیت هم از روش های دیگر می باشد . جنس سخت سنگ در کنار موضوعات لطیفی مانند گل و برگ و پرنده این نقش را ایفا می کند و در مجموع فضای بصری سامان یافته ای را به وجود می آورد.
فضای بصری تحت تاثیر روح زمانه معاصر متقارن نیست و در ترکیب بندی آثار گرافیکی از تقارن کمتر استفاده می شود، مگر آنکه دلیلی برای این کاربرد وجود داشته باشد. در آثار گرافیکی معاصر تعادل حاصل از بی تقارنی بسیار ارزشمند تر از تعادلی است که از طریق تقارن حاصل می شود.

می توان از لحاظ بصری بین جرم بیشتری از خاکستری با قطعه کوچکتری از سیاه توازن ایجاد کرد. وقتی چشم انسان در ترکیب بندی حرکت می کند، عناصر ایجاد کننده توازن را جستجو می کند. ساختار عناصر، حس توازن را ایجاد می کند. هرگاه عناصر حدودا در وسط صفحه تصویر قرار بگیرند، با فضای اطراف خود حفظ و حمایت می شوند، ولی هرگاه آنها به طرف کناره های صفحه تغییر مکان بدهند، وزن و انرژی آنها تغییر می کند و نیروهای جایگزینی برای ایجاد توازن لازم می باشد.
راه های متفاوتی برای دستیابی به توازن غیر متقارن وجود دارد؛ طراح گرافیک برای یک موضوع مشخص ممکن است جای عناصر را در یک طرف صفحه انتخاب کند. فضاهای خالی مقابل در این حالت باید مانند نیرویی متوازن کننده عمل کنند. این غیر متوازن کردن عمدی از لحاظ زیبایی شناسی و ایجاد رابطه بین جرم و فضا به صورت متناسبی خوشایند و مقبول است. امروزه دیگر توضیح چگونگی ایجاد یک اثر هنری به طور کلی با استناد به نیروی کشف و شهود هنرمندانه کافی نیست. خلق یک اثر هنری نتیجه تفکر و تعلقی بسیار منضبط و دقیق است و از اصول و فنون معینی پیروی می کند که پس از آزمودن های بسیار به ثمر می رسد.

همراه با زیوانیتار
زیبایی برای همیشه
ادامه
زیوانیتار دیزاین , zivanitar_design
ریتم (ضرباهنگ) به فرایند تکرار شونده ای اطلاق می شود که با نظمی مشخص و بر اساس معیارهای حسی و نیز روابط ریاضی دسته بندی می شود. ریتم فقط عنصر یا عامل بصری نیست، بلکه در نظم کلی حاکم بر جهان هستی و کائنات حضور آن محسوس است. انسان نیز از گذشته های دور با تحولات و دگرگونی های منظم و ریتمیک طبیعت ارتباط داشته و خود را با آن وفق داده است. طبیعت سرشار از مثال ها و نمونه هایی است که مفهوم ریتم را توضیح می دهد:
زندگی و مرگ و تداوم آن از نسلی به نسلی دیگر به صورت حرکتی ریتمیک ادامه دارد. حرکت ریتمیک ضربان قلب با هماهنگی تمام، استمرار زندگی را سبب می شود و حرکت منظم و ریتم دستگاه تنفس، زنده ماندن بدن فرد را تضمین می کند. در استخوان بندی و نسبت بین اندازه استخوان ها در قفسه سینه، مهره ها، انگشتان و دیگر قسمت ها روابط ریتمیک برقرار است. در ساختار صدف و حلزون، در نقش و نگار پوست خزندگان و برخی دیگر از جانوران و در گلها و گلبرگ ها و برگ درختان هم می توان ریتم را مشاهده کرد و ستارگان نیز طبق قاعده ای منظم با نظمی ریتمیک در حرکت می باشند. حرکت امواج دریا و موج آب در استخر و آبگیرها، شکلی ریتمیک دارد. دانه های برفی که از آسمان می بارند، راه رفتن چهارپایانی مانند آهو و گوزن و اسب، اثر نسیم بر شاخه ها و مثال های بی شمار دیگر همه حرکت هایی ریتمیک در طبیعت می باشند.

ریتم و حرکت دو عنصر جدا نشدنی هستند. ریتم از کلمه ای یونانی به معنای جریان داشتن مشتق شده است. حرکت زمانی ایجاد می شود که عنصر یا پدیده ای در بستر زمان یا مکان تکرار شود و ریتمی به وجود آید. به بیان دیگر، حرکت منتج از ریتم است و ریتم در بطن حرکت موجودات عالم نهفته است.
جوهر و مفهوم اصلی ریتم در هنرهای مختلف تفاوتی ندارد. ریتم در موسیقی، سینما، شعر و ادبیات، هنرهای تجسمی و گرافیک پدیده ای همسان است. انسان از همان ابتدای زندگی جنینی به ضربان قلب و صدای تنفس مادر خو می گیرد و پس از تولد، ریتم تنفس و صدای قلب خود را همواره به همراه دارد و بعد به تبعیت از آن، به صداهای ریتمیک انس می گیرد و نام آن را موسیقی می گذارد. او، بدین ترتیب، هنری انتزاعی کسب می کند که هماهنگ با جلوه های ریتم در طبیعت است. ریتم در موسیقی عبارت است از جریان مکرر امواج صوتی که با فاصله ای معین ایجاد و با قوه شنوایی احساس می شود.
وجود ریتم در موسیقی و هر هنر دیگری برای انسان خوشایند و مطلوب است که به او لذت می بخشد و حس زیبایی شناسی او را تحریک می کند. ریتم های بسیار ساده، مثلا تکرار یک نت در موسیقی با فاصله زمانی ثابت عامل لذتی عمیق نیست. مثالی از هنر گرافیک برای این تکرار نت در موسیقی تعدادی دایره یا مربع های هم اندازه به فاصله مشخص در کنار یکدیگر است که چندان چشم نواز نیست.
ریتم یکنواخت و منظم خیلی زود خسته کننده می شود. اما وقتی موسیقی دانی به این تکرارها روال پیچیده تری می دهد، احتمالا صداهای دلنشین تری از تکرار ساده یک نت به گوش شنونده می رسد؛ درست به همان ترتیب که طراح گرافیک ماهری می تواند با تعدادی دایره یا مربع ترکیب چشم نواز و موزونی را پدید آورد.

ریتم در آثار گرافیک کیفیت و جلوه های مختلفی دارد و اصولا در سطح به صورت دو بعدی و در حجم به صورت سه بعدی ایجاد می شود.
جلوه های ریتم ممکن است کاملا به صورت دو بعدی در سطح مطرح شوند یا بعد کاذب سه بعدی را ایجاد کنند.
هنرمند خوشنویس هم در خوشنویسی و خطاطی به ریتم توجه می کند. در خوشنویسی با خطوط کوفی، نسخ، ثلث، تعلیق، دیوانی، نستعلیق، شکسته نستعلیق و طغری جلوه های موزونی از ریتم به چشم می خورد. ریتم در طراحی حروف برای طرح های گرافیکی معاصر نیز یکی از عوامل مهمی است که باید طراح در نظر داشته باشد و از آن برای تعیین مقیاس ها، انتخاب رنگ ها، اجرای طرح و سامان دادن کلی به آن استفاده کند.
ارجح است هنگام طراحی حروف و نیز طراحی آرم و لوگوتایپ از گرید استفاده شود که برای دستیابی به ریتم موزون عامل موثری است.
با استفاده از فنون و روش های بصری می توان برخی ویژگی های بصری را به صورت کاذب به وجود آورد؛ مثلا، با ترسیم یا نقاشی جزئیات بسیار ریز روی سطح کاغذ این توهم به وجود می آید که صفحه کاغذ بافت دارد و با استفاده از فن سایه روشن و پرسپکتیو تصویر برجسته به نظر می آید. ایجاد توهم حرکت تا حدودی از این مثال ها دشوارتر انجام می شود که نوعی از آن هنر سینما است. تصاویر متحرکی که در فرایند تماشای فیلم مشاهده می شود نوعی خطای باصره است که به علت شیوه کار خاص چشم و سلسله اعصاب بینایی حاصل می شود. این نوع تصاویر متحرک در واقع یک رشته تصاویر ثابت می باشند که هر کدام اندکی با دیگری تفاوت دارد. این تصاویر با سرعت محاسبه شده ای عوض می شوند که پیش از محو شدن تصویر قبلی از اعصاب بینایی تصویر دیگر ظاهر می شود و در نتیجه تصاویر در یکدیگر آمیخته می شوند و به نظر می رسد که شکل ها و تصاویر موجود در آن تصویر واقعا در حال حرکت هستند.
گاهی ممکن است به علت ریتم و آهنگ موجود در اثری گرافیکی، حالت «حرکت» را به آن نسبت دهیم. دیدن همواره توام با حرکت است و چشم انسان با نگاه های سریع به نقاط مختلف یک تصویر یا یک اثر گرافیک را می بیند و بررسی می کند و در واقع عمل دیدن از طریق همین نگاه های سریع به نقاط مختلف انجام می گیرد و عوامل متعددی در تقدم نگاه کردن به بخش های مختلف صفحه یا اثر گرافیکی مقابل چشم دخالت دارند:
الف) اگر کادری که چشم به آن می نگرد، مستطیل عمودی باشد، نخستین قسمتی از داخل کادر که چشم متوجه آن می شود و دیدن را از آن نقطه شروع می کند، سطحی در قسمت بالایی داخل کادر است که از بالا و چپ و راست به یک فاصله باشد.
ب) اگر اثر نوشتاری باشد، هدایت جهت نگاه بیننده مهم است. چشم برای دیدن اثر نوشتاری به منطقه شروع سطرها و نیز از بالا به پایین گرایش و عادت دارد.
ج) رنگ عامل بسیار موثری در هدایت نگاه است. رنگ گرمی که اطراف آن را رنگ های تیره سرد احاطه کرده باشد، در هر بخشی از داخل کادر قرار بگیرد فورا توجه چشم را به خود جلب می کند. رنگ قرمز، به علت طول موج آن در یک مجموعه عناصر بصری، زودتر از سایر رنگ ها به چشم می آید. رنگ های گرم به طور نسبی از گرم های سرد زودتر دیده می شوند؛ ولی رنگ های اطراف یک رنگ، یعنی این نکته که رنگ روی چه رنگ یا رنگ هایی قرار گرفته است در تاثیر گذاری آن بسیار موثر می باشد. حتی گاهی یک نوع سبز روشن ممکن است روی رنگی واقع شود که جلوه گرم تداعی کند.
د) شکل نیز در هدایت چشم در نقاط مختلف کادر اثر گرافیک موثر است. وقتی انسان به چاقو می نگرد، حرکت از طرف دسته به تیغه است و اگر به یک خودکار یا خودنویس نگاه کند، حرکت از قسمت انتها به طرف نوک قلم است؛ اگر به نیمرخ صورت بنگرد، حرکت از پشت سر به طرف جلوی صورت و بینی است؛ در نگاه کردن به خودرو از نیمرخ، حرکت از پشت به طرف جلوی خودرو می باشد. به همین ترتیب، در تصاویر سه رخ انرژی حرکت کمتر می شود و در تصویر انسان یا خودرو از روبرو انرژی حرکت وجود ندارد و خنثی است. شکل های انتزاعی نیز جهت دارند. وقتی به یک اثر گرافیکی نگاه می کنیم، نگاه ما از نظر انتزاعی نیز هدایت می شود. آنچه ذکر شد عوامل مهم تر در توجیه چگونگی دیدن یک اثر گرافیکی بود، که البته عوامل دیگری مانند ویژگی های شخصی و فردی، عوامل نژادی و قومی و فرهنگی و مواردی از این دسته را می توان اضافه کرد. می توان از این عوامل در چگونگی ایجاد ریتم در صفحه تا حدودی استفاده کرد، اما شکی نیست که در دستیابی به ریتم مناسب در هنرهای تجسمی و گرافیک قریحه و ذوق و خلاقیت و تجربه و شناخت بیش از هر عامل دیگری اهمیت دارد و فقط با رعایت قوانین مشخص و ثابت نمی توان موفق شد.
ضخامت هایی که به تدریج کم یا زیاد می شوند، حرکتی ریتمیک و چشم نواز ایجاد می کنند. از این روش در آثار گرافیک بسیار استفاده می شود.
بجای تغییر ضخامت سطوح مثبت می توان فقط فاصله ها را به ترتیب و به تدریج تغییر داد یا همین طرح را با تغییر تدریجی رنگ اجرا کرد. زمینه های رنگی که در آنها به تدریج و به صورت یکنواخت یک رنگ به رنگی دیگر تبدیل می شود، در چشمگیر شدن برخی آثار گرافیک موثر است که قبلا با دستگاه «ایربراش» انجام می شد و هم اکنون در نرم افزارهای گرافیکی فراهم است.

همراه با زیوانیتار
زیبایی برای همیشه
ادامه
زیوانیتار دیزاین , zivanitar_design
بافت از دیگر عناصر تصویری است که حسی شبیه لامسه را بدون تماس با انگشتان و فقط با قوه بینایی فراهم می آورد. گاهی این عنصر تجسمی را ممکن است با دو قوه لامسه و بینایی تواما تجربه کرد و شناخت، اما معمولا درک بافت و تشخیص آن و تاثیرپذیری از آن از طریق بینایی انجام می شود که احتمال دارد با خطای باصره نیز همراه باشد. زمانی بافتی را حقیقی می نامند که هم دارای کیفیت لامسه ای باشد و هم با حس بینایی بافت آن حس شود و هر یک به تنهایی حاوی نوعی خبر حسی منحصر به فرد باشند که در عین حال با یکدیگر متناسب نیز باشند. معمولا، پس از دیدن یک بافت، میل به لمس کردن و دست زدن به آن نیز در بیننده ایجاد می شود، گویی می خواهد از صحت تشخیص بینایی خود مطمئن شود.
بیشتر دریافت های حسی ما از بافت به صورت بصری است، به ویژه در آثار گرافیک که به ندرت ممکن است بافتی لمس کردنی در برخی شاخه های آن مانند گرافیک محیطی وجود داشته باشد.
انسان از دوران کودکی درباره بافت، که آن را با قوای باصره و لامسه ادراک می کند، پیوسته و با استمرار تجربه می اندوزد و با توجه به اندوخته های قبلی نسبت به کیفیت بصری نمونه های تصویری و تجسمی اظهار نظر می کند.

توجه بیشتر به بافت در هنرهای تجسمی تا حدودی هم زمان با نخستین کوشش هایی است که در هنر معاصر رخ داد. به همان ترتیب که رابطه رنگ ها در کنار هم با توجه به تضادهای رنگی بیان بصری ویژه ای را به وجود می آورد، در کنار هم قرار گرفتن بافت های گوناگون نیز نوع جدیدی از بیان راایجاد می کند. بافت در آثار گرافیک، به صورت نقطه، خط ، سطح، عکس، حروف و واژه های آزاد و دست نویس و حروف و واژگان ماشینی به چشم می خورد.
به کار بردن حروف به صورت بافت، به ویژه در دهه های اخیر، بسیار رایج شده است. علاوه بر آنکه در مواردی مانند صفحه آرایی، حروف متن کتاب، مجله، روزنامه، کاتالوگ و بروشور بافتی خاکستری را در دو صفحه مقابل هم به وجود می آورند، کاربردهای گوناگون دیگر بافت حروف (مانند طراحی جلد کتاب و مجله، طراحی پوستر و بیلبورد، طراحی جلد و سی دی و کاتالوگ و بروشور، طراحی بسته بندی، تبلیغات مجله ای و روزنامه ای، گرافیک محیطی و بسیاری موارد دیگر) غالبا برای تاثیر بصری آنها و نه لزوما خوانده شدن آنها به کار گرفته می شود که غالبا یکی از شگردهای تایپوگرافی محسوب می شود.

امروزه تقریبا در تمام دنیا از حروف لاتین برای چنین کاربردهایی استفاده می کنند. قلم های حروف لاتین بسیار متنوع است؛ اما آنها را به سه گروه کلی می توان تقسیم کرد:
حروف سریف دار (که آنها را بوتیک، رومن، تایمز، رومن تایمز نیز می خوانند) برای موقعیت های بسیار رسمی یا تاریخی یا ادیبانه مناسب می باشند.
حروف بدون سریف یا سان سریف یا هلوتیکا که مناسب کارهای صنعتی و تجاری و گرافیک محیطی هستند که برای از دور خوانده شدن طراحی شده اند.
حروف دست نویس معروف به اسکریپت که حالت دست نوشته دارند و برای نوشتن عناوین هتل ها، فروشگاه ها، محصولات غذایی، تنقلات و موارد مشابه مناسب می باشند.
این هر سه گروه حروف ممکن است به صورت بافت در آثار مختلف گرافیک جلوه کنند و با توجه به گسترش زبان هایی که ریشه لاتین دارند، و به ویژه زبان انگلیسی، می توان گفت که در گرافیک تمام کشورها استفاده از این سه گروه حروف در زمینه های مختلف گرافیک رواج دارد. به این نکته باید توجه کرد که حروف فارسی کنونی که تقریبا با زبان عربی هم شکل است، بار معنوی و نوعی حس روحانی را تداعی می کند، زیرا خاستگاه آن خوشنویسی برای کتاب های مقدس، و کتاب آسمانی است. هرگاه حروف فارسی از لحاظ طراحی خط تا حدودی به حروف لاتین نزدیک می شود، از این بار معنوی کاسته می شود و در کاربردهای حروف فارسی در بافت باید به این نکته توجه کرد. در گرافیک معاصر ایران، هرگاه حروف فارسی با هدف طراحی صنعتی ( مثلا: استفاده از آن در بدنه بیرونی اتومبیل) طراحی شود، ارجح است که به شکل های هندسی مانند دایره و نیم دایره و ربع دایره و مربع نزدیک شود و عیبی ندارد که شبیه حروف لاتین شود. اما در موارد فرهنگی مانند آرم موسسه ای آموزشی یا دانشگاه، جلد کتاب ادبیات، پوستر برای سمیناری فرهنگی و مواردی از این دست به هیچ وجه صحیح نیست که حروف فارسی از جوهر سنتی خود بسیار فاصله بگیرد و شبیه حروف لاتین شود.

همراه با زیوانیتار
زیبایی برای همیشه
ادامه