نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب
زیوانیتار دیزاین , zivanitar_design

زیوانیتار دیزاین

زیوانیتار دیزاین , zivanitar_design

زیوانیتار دیزاین

مطالب
زیوانیتار دیزاین , zivanitar_design
سفید
(سبک بال، قدیمی، پاک و خالص، روشن)
عجیب نیست که سفید پاکی و سادگی را تداعی کند.
مهم است که به یاد داشته باشیم که چشمان آدمی رنگ سفید را به عنوان یک رنگ درخشان می بیند و به همین دلیل از این رنگ برای ایجاد تضاد در نمادها در محل خرید و بسته بندی یا هر جای دیگری که در چشم باشد، استفاده می شود.
سفید، کالاها را با حس شفافیت و تمیزی آغشته می کند. برای کالاهای کودک یا کالاهایی که مربوط به بهداشت و سلامت فردی است این رنگ بهترین پیام رسان است.
اگر به سفید به عنوان رنگ کاری (نقاشی) یا ماده رنگی نگریسته شود، این رنگ به عنوان رنگ غایب خودنمایی می کند. ولی اگر به لحاظ نور، آن را مورد بررسی قرار دهیم حضور تمام نورها می باشد. درست همانطور که سر اسحاق نیوتن در آزمایش خود با منشور کشف کرد و نشان داد که نور سفید، تمام رنگ های چرخه رنگ را در خود دارد، در عین حال که نور سیاه هیچ رنگی در خود ندارد.

اگر ما فضای داخلی را با رنگی متضاد رنگ سفید خالص گرم یا سفید واضح یکنواخت کنیم، این مسئله باعث به وجود آمدن حس قدرتی می شود که احساس گرم بودن و مطبوع بودن را از فضا می گیرد. سفید خالص سمبل مینیمالیسم مطلق است چون یک لوح سفید در برابر هر رنگی می تواند ایجاد تضاد کند. سفید رنگ کاملا متضاد سیاه است ولی در چاپ، بسته بندی و طراحی محصول، حسی از جنس یک بسته شکوهمند را القاء می کند. مگر اینکه با یک گرافیک شیک و با سلیقه آراسته شود یا کمی رنگ یا پرداخت آن خوش رنگ و لعاب تر شود.
رنگ های کرم مایل به سفید احساس دوستی بیشتری در خود دارند بخصوص وقتی که بیشتر به بخش گرم تر حرکت کنند. سفید با ته مایه کرم، حس خیلی خوشمزه و عالی برای اتاق های غذاخوری و صنایع بسته بندی دارد. سفید وانیلی حس نور، رایحه ها و طعم های خوشایند را القاء می کنند.

همراه با زیوانیتار
زیبایی برای همیشه
ادامه
99
زیوانیتار دیزاین , zivanitar_design
خاکستری
(همیشه نو، بیطرف، کلاسیک، کیفیت، آرام)
اگرچه به عنوان رنگ آکروماتیک (بی رنگ) شناخته شده است اما فقط در کلام اینگونه است.
تون های بی رنگ بژ، خاکستری (خاکستری مایل به قهوه ای) هنوز به لحاظ روانشناسی پیام قابل اطمینان بودن و اعتماد را القاء می کنند. رنگ خاکستری مایل به قهوه ای بضی اوقات با نام خاکستر بژ هم شناخته می شود یعنی ترکیبی از خاکستری و بژ یا (طوسی + بژ) رنگ های خنثی ممکن است به عنوان رنگ های مونوتون (تک تونالیته) هم شناخته شوند.
این تون های خنثی با نماد زمان و عتیقه ای و دوام مجسمه ها، ساختمان ها و معابد باستانی شناخته می شوند. سنگ های جبل الطارق، اهرام ثلاثه مصر که به شکلی استوار در گذر زمان، بادوام، همیشه نو و فراتر از اینها به صورتی کلاسیک به چشم می آیند.
این کیفیت ها در محصولات یا محیطی که در آنها رنگ های خنثی استفاده شوند به چشم خواهد آمد. رنگ های خنثی باید زمانی مورد استفاده قرار گیرند که لازم است دوام، دائمی بودن و قابل اعتماد بودن کار از بیشترین درجه اهمیت برخوردار باشد، خواه در امور داخلی، بسته بندی، پوشاک یا هر محصول دیگر. همچنین رنگ های خنثی به عنوان رنگ های ایمن و رنگ هایی که در ذوق کسی نمی زنند، شناخته می شوند و این شرایط، کالاها را تاریخ مصرف دار نمی کنند چون همیشه مد هستند. رنگ های خنثی نوانس های ( جزئیات) بسیاری در درون خود دارند، چون تون های زمینه متعددی دارند. این تون های زمینه می توانند اساسا دمای یک رنگ خنثی و تاثیر روانی آن را تغییر دهند. مثلا یک خاکستری گرم (پررنگ) هیچگاه به جدیت یک خاکستری ساکن، متین و آرام نیست یا یک بژ خاکی گرم، دوستانه تر از سفید آرام به نظر می رسد.

خاکستری روشن تا نیمه پررنگ، غیرضروری ترین رنگ ها هستند. همواره برای کارهای سطح و نما (جایی که مقایسه رنگی رخ می دهد) غیر الزام ترین رنگ خنثی، به دلیل بی اثر بودنش بسیار توصیه می شود. این رنگ هیچوقت با سایر رنگ ها رقابت نمی کند و به عنوان سپری برای رنگ های روشن جهت کاهش قدرت درخشندگی آنها رخ می نماید.
هرچه خاکستری به سیاهی بزند، قدرت و شخصیت بیشتری از رنگ سیاه می گیرید، ولی خاکستری زغالی (مدادی) هیچوقت به اندازه سیاهی مطلق نمی تواند تهدید کننده تر یا زورمندتر باشد، بخصوص در محیط زندگی، پوشاک یا بسته بندی. خاکستری نقره ای می تواند نگاهی آینده گرا و نوین داشته باشد چون بیانگر تصاویر نرم، شفاف و کمینه است.

همراه با زیوانیتار
زیبایی برای همیشه
ادامه
زیوانیتار دیزاین , zivanitar_design
قهوه ای
(روستایی، حامی و محافظ، غنی، سالم و بی خطر، بادوام)
رنگی است کاملا تداعی کننده رنگ زمین با خانه و اجاق آن و جوهره اصلی پایداری.
قهوه ای به لحاظ تاریخی و به دلیل ماندگاری واقعی اش، در دوره های پیش هوشیاری (بشر) دوباره زنده شده و قدرت گرفته است.
باید به قهوه ای بیش از هر رنگ دیگری به دلیل موارد استفاده اش و محتوایش فکر کرد. تونالیته های متفاوت آجری، قهوه ای، برنزه (قهوه ای مایل به زرد) خاکی (گلی) و سفالی به عنوان ریشه دار ترین، هوشیارترین و استوارترین سایه رنگ ها هستند چون آنها به شکل اجتناب ناپذیری با زمین در ارتباط هستند. رنگ زمین معمولا بیانگر واکنش مثبت است. بعضی از مصرف کنندگان، رنگ قهوه ای را مرتبط با چرکی و کثیفی می دانند و به آن به عنوان رنگی که در صنعت مد جنجال برانگیز است نگاه نمی کنند.
اخیرا رنگ قهوه ای بیش از گذشته، توجه و احترام همگان را به خود جلب کرده است، که بخش اعظم آن ناشی از ویژگی های قهوه خوش نامی چون قهوه خوش طعم (اسپرسو) و یا رنگ پتینه ای براق روی چرم های قهوه ای، در هر دو دنیای مد و طراحی داخلی مطرح است.
در صنعت لوازم خانگی، رنگ قهوه ای به دلیل ارتباطش با قدمت زمین، از مقبولیت بیشتری برخوردار است. مردم در یک طراحی داخلی قهوه ای رنگ، احساس امنیت بیشتری می کنند و این به واسطه یک واکنش حک شده در ذهن آدمی است که به سال های غارنشینی برمی گردد. همان محیطی که در آن امنیت مطلق از دست شکارچیان وجود داشت.
در یک زمان تصور می شد که قهوه ای با زمینه زرد، رنگ بی کلاسی است و فقط برای موارد بی اهمیت و کالاهای سودجویانه باید استفاده شود. حالا دیگر این تفکر درست نیست، چون رنگ های روستایی سفالین به شکل موفقیت آمیزی در مقابل دیدگان بسیاری از افراد سطح بالا مورد استفاده و ترکیب قرار می گیرد.
از منظر زمینی و خانگی رنگ قهوه ای سالها است که نقش مهمی را در زمینه صنایع غذایی ایفا می کند. پاسخ بلافاصله به یک نان قهوه ای، جو قهوه ای و غلات (در ذهن) این است که آنها سالم و بی خطر و جزئی اساسی در زندگی انسان ها هستند. جالب اینجاست که قهوه ای هم نماینده کاملا متفاوت و متضاد خوشمزه ترین و وسوسه کننده ترین خوراکی دلپذیر یعنی “شکلات” است. خواه سالم و خام باشد یا خوشمزه و مضر، ولی قهوه ای نماینده طعم های خوشمزه است و برای محصولاتی که مرتبط با مواد غذایی یا محیط هایی که غذا در آنجا سرو می شود، بسیار مناسب است.

همراه با زیوانیتار
زیبایی برای همیشه
ادامه
زیوانیتار دیزاین , zivanitar_design
نارنجی
(انرژی زا، جذاب، دوستانه، بانشاط و دارای مزه تند)
نارنجی به لحاظ دما داغ ترین رنگ در میان رنگ ها است.
همچنین یک رنگ مهیج و همواره تداعی گر برگ های خزان پاییز و شعاع پرتوهای خورشید در پاییز است، درخشان و حیاتی.
در شدید ترین حالات درخشندگی به عنوان رنگی که نباید خیلی جدی گرفته شود به چشم می آید. این نکته عجیب و دراماتیک معمولا در اشخاص و شخصیت های “برون گرا” دیده می شود. این رنگ بیشتر به عنوان رنگی بازیگوش (سرزنده) اجتماعی، شاد و کودکانه است که بیشتر برای کودکان بین ۳ تا ۶ سال بیشتر توصیه می شود و در ضمن برای نوجوانان نیز بکار می رود. نارنجی شامل مقداری قرمز نمایشی است که با مقداری زرد بشاش و طناز ترکیب شده است.
نارنجی رنگ عالی برای اسباب بازی ها، پلاستیک های نه چندان گران است. البته برای هر کالای دیگر که به نظر جوانان و افرادی که حداقل در قلب خودشان جوان هستند نیز مناسب است. در آثار گرافیکی می تواند القا کننده نوعی گیجی و تاثیری کمدی، کارتنی باشد. به همین دلیل انتخاب مناسبی برای بیان پیام های جدی نیست.
رایج ترین دلیلی که از نور فلورسنت نارنجی استفاده نمی کنند، پرزرق و برق بودن آن است. نارنجی در جلوه نئونی خود، رنگی نه چندان دلچسب محسوب می شود، به هر حال نارنجی درخشان، مزایای خاص خود را دارد، چون در مراکز خرید بسیار به چشم می آید.
تمام تونالیته های رنگ نارنجی، پرزرق و برق یا بی ارزش نیستند و چنین عقیده ای تاریخ مصرف گذشته است. نارنجی نمایانگر گرما و حیات است و واقعا خود را به خوبی در تم ها و ترکیبات نژادی و قومی نشان می دهد. بخصوص جایی که محصول یا تم آن از یک فرهنگ قدیمی حرف می زند مانند سالسای مکزیکی ها (قرمز- نارنجی) و یا ادویه و خوراکی با طعم ادویه کاری هندی.
نارنجی بسان قرمز و زرد، بیشتر برای نشان دادن تاثیرات روانی روی سیستم اعصاب ارادی به کار می رود، چون اشتهای انسان را تحریک می کنند. رنگ نارنجی به شکل عجیبی با رایحه انواع میوه ها آمیخته است و به همین دلیل نام “نارنجی” را هم با خود به یدک می کشد.
فست فودها برای جلب توجه و جذب مشتریان از رنگ های قرمز، زرد و نارنجی استفاده می کنند تا در آن واحد اشتهای بینندگان را تحریک کنند. به هر حال امروزه این مراکز تهیه غذای سریع بیشتر در محیط پیرامون ما یافت می شوند و با رنگ هایی تزئین شده اند که ترکیبی از رنگ های اطراف ما می باشد ولی رنگ های جاذب اشتها در خیابان ها که باعث تحریک اشتهای ما می شوند بیشتر در رنگ نارنجی خلاصه می شود یعنی محدوده زرد و قرمز.
تحقیقات نشان داده است که ترکیبات روشن تر نارنجی مانند رنگ هلو، زرد آلو، مرجان و هندوانه محبوب ترین رنگ های ارتباطی هستند. این رنگ های روشن تر برای چشم های تیزبین بسیار خوشایند هستند و برای سطح بالا نشان دادن خود یا نشان دادن رونق بازار بسیار مفید هستند. آنها تربیت شده، قابل دسترس و ملموس هستند، درست مانند جذابیت رویه مخملی یک هلو، مردم را وادار می کند تا آن را در دست گرفته، لمس کنند و از آن مزه کنند.
تونالیته های هلویی برای محصولات مربوط به سلامتی، سالن های غذاخوری، مراکز خدمات غذایی و بسته بندی خوراکی ها، عالی هستند چون آنها زیرکانه اشتها را تحریک می کنند و همیشه تداعی گر خوشمزگی هستند. هلویی مانند تونالیته های قرمز، نشان دهنده مسائل مربوط به سلامتی و رنگی فریبنده است به هین دلیل نارنجی برای استفاده در سالن های زیبایی و آرایشی و محصولات و بسته بندی آنها بیشتر توصیه می شود.

همراه با زیوانیتار
زیبایی برای همیشه
ادامه