کل مشدی شاکو احمدی گذشته حال اینده , sabr25

کل مشدی شاکو احمدی گذشته حال اینده

 خب... نوبت نوبتی هم باشه ظاهرا نوبت ما شد...-
کل مشدی شاکو احمدی گذشته حال اینده , sabr25

کل مشدی شاکو احمدی گذشته حال اینده

مطالب
کل مشدی شاکو احمدی گذشته حال اینده , sabr25
خب... نوبت نوبتی هم باشه ظاهرا نوبت ما شد...-
99
کامنت بنویسید...
مونا مونا , avina62
پنجشنبه 19 مهر ، 23:35
کل مشدی در چه حالی؟
ادامه
اکبر اکبر , akbarakbarakbar
جمعه 9 شهریور ، 07:49
ادامه
آسمان , fatemeh1353
جمعه 2 شهریور ، 21:20
ادامه
کل مشدی شاکو احمدی گذشته حال اینده , sabr25
شهر بوکان
ادامه
کامنت بنویسید...
مژگان فاخر , mjfa20
شنبه 10 شهریور ، 10:49
هر بژی کورد
ادامه
مهربانو , alitahrani021
پنجشنبه 1 شهریور ، 08:35
قشنگه
ادامه
کل مشدی شاکو احمدی گذشته حال اینده , sabr25
منطقه شكار ممنوع سه کانیان در موقعیت جغرافیایی N3644 E465 در استان آذربایجان غربی واقع است. این دشت در 15 کیلومتری شمال شرقی بوکان و در محور بوکان به میاندواب قرار دارد. این دشت دارای 5 روستا به نام‌های سه‌کانیان، کانی علی گرده، کانی سور، کانی قلا و ارمنی بلاغی است.

حیات وحش

این دشت نیز یکی از مناطق جوجه‌آوری میش‌مرغ‌ها محسوب می‌شود. دشت های سوتا، حمامیان وسه کانیان شهرستان بوکان زیستگاه پرنده نادرمیش مرغ است. میش مرغ كه در زبان محلی ‘چه رگ’ نامیده می شود، پرنده‌ای از خانواده ‘هوبرگان’ است كه در دشت‌های وسیع بی‌درخت، زمین‌های استپی و كشتزارهای پهناور حبوبات و علفزارها زندگی می‌كند.
این پرنده دارای گردن و پاهایی كشیده، بالها و منقار پهن و پرهای رنگارنگ است و روی زمین لانه‌سازی می‌كند. میش مرغ در فصل بهار در هر دوره، دو تا چهار تخم می گذارد كه پس از 25 تا 27 روز جوجه‌ها به دنیا می‌آیند. میش مرغ یكی از بزرگترین پرندگان ایران است و از نظر شكل و جثه شباهت زیادی به بوقلمون دارد.
در گذشته این پرنده به صورت پراكنشی در شمال غرب كشور زیست می كرد، اما هم اكنون، بوكان به آخرین پناهگاه این پرنده نادر در كشور تبدیل شده است. میش مرغ، پرنده نادری است كه درفهرست سرخ اتحادیه بین‌المللی حفاظت از جمعیت و منابع طبیعی قرار دارد و مشاهده 33 قطعه از این پرنده در دشت های بوكان امید تداوم حیات این گونه مهاجر را تقویت كرده است.
ادامه
کل مشدی شاکو احمدی گذشته حال اینده , sabr25
روستای خرنج در نگاه جغرافیای و تاریخی

روستای خرنج در تقسیم بندی کشوری از توابع استان آذربایجان غربی شهرستان پیرانشهر بخش لاجان محسوب می شود.
خرنج یکی از یکصدو چند روستای شهرستان پیرانشهر است که در شمال غرب ایرن واقع شده است

شرح حال روستای خرنج

خرنج در معنای لغتی ( منطقه به رداوی ) یعنی پر از سنگ که اسم و مسمی با هم مطابقت دارد در واقع خرنج پر از سنگهای زینتی و افسانه ی به تمام معنا می باشد . به گفته کهنسالانی که در این روستا زندگی کرده اند اینطور وانمود می دارند که خرنج یک منطقه جنگلی بوده وبا گذشت زمان و سیر وسفرعشایرین به یک راه ارتباطی بین پیرانشهر و مهاباد تبدیل شده است که این نقطه به دلیل وجود چشمه های آب محل استراحت این سیاحان بوده و با گذشت زمان به یک روستای کوچکی تبدیل شده است و کم کم توسعه داشته و به این روستای مذکور در آمده است .
خرنج دارای بافت معماری قدیمی است و در دامنه سنگها مشرف بر کوه روبرو جای دارد .
سنگهای افسانه ی این روستا که در پشت روستا (شمال روستا ) به طول چهار هزار متر وبه عرض چهار صد متر قرار دارند زینت بخش روستای خرنج است . در میان این سنگهای زینتی نعمتها ومیوه های متنوعی وجود دارد که عبارتند از : 1 – انجیر در چهار رنگ و طعم متفاوت (زرد –قرمز- سیاه-آبی ) 2- تمشک (قرمز وسیاه ) 3- آلبالو (زرد – قرمز – سیاه ) و غیره وجود دارد ومهمتر از همه در مرتفع ترین نقطه سنگها آب صاف و زلالی وجود دارد که آب شرب تمام روستائیان از این آبها تهیه می شود و نقطه به نقطه این سنگها نام و نشان خاصی را به خود اختصاص داده اند که هر انسان وبیننده ی را متحیر می کند.

1- ( سی کیل ) که سه نوع سنگ هستند مانند سنگ قبر و مزار 2- (به رده ملا) یعنی سنگ روحانی که میان سنگها مانند یک روحانی مقاوم ایستاده است 3- ( به رده سوران ) سنگهای هستند که از نظر رنگی قرمز بوده و با دیگر سنگها متفاوتند 4- (هه ندو ره شان ) سنگهای هستند سیاه و بسیار محکم و بزرگ و به گفته روستائیان در طول فصل سال محل امنی برای حیواناتی مانند گرگ – روباه –خرگوش –گربه وحشی و غیره می باشند 5- (به رد به ران ) دو سنگی هستند که کمی از رشته سنگهای دیگر فاصله گرفته اند مانند دو قوچ که از گله گوسفند فاصله می گیرد .6- (به رد سابات ) از قدیم الایام و به گفته ساکنین این محل برای استراحت و نشیمن بوده و الان هم نشیمنگاه اهالی است چون کاملا بر روستا تسلط دارد . 7- ( خری میوان ) دره ی است معروف از میان سنگها که انگور وحشی دارد و بدان معروف شده است .8- ـ(خه و خوش ) یعنی خواب خوش : سنگی است به شکل یک ساختمان کوچک برای استراحت که دارای پله و یک پنجره مخصوص به خود دارد . 9- (به رد کوره ) سنگی است تو خالی در کنار جاده ورود به روستا 10- ( به رد حاجیله ) سنگهای هستند یکه تاز وایستاده که محل امن و جای مناسبی برای ساختن لانه لک لکها می باشند 11- (کانی گولان) سنگهای بزرگی هستند که در خود یک چشمه جای داده اند و یک درخت توت بلند قامتی کنار چشمه روئیده که عمر این درخت به فکر ساکنین روستا نمی رسد . 12 – (کلکه ی میرزا خان ) به گفته ساکنین این( کلکه) منطقه ی بوده که یک نفر در آن بنام میرزا خان حکومت می کرده و آثارش نیز به چشم می خورد 13- (جینگ جینگه ) منطقه ی است انتهای سنگهای خرنج و ابتدای روستای کانی ملا میباشد به گفته ساکنین در آن قبرستانی وجود دارد که مربوط به اوایل و صدر اسلام می باشد که خصوصا زنان برای زیارت به آن مکان می روند .

در نقطه مقابل روستارشته کوهای بزرگی وجود دارد که هر نقطه آن نام معتبر خاصی دارد 1- به ردی گویزی) قسمتی از کوه است معروف و به این نام که بلندای خاصی دارد و مسلط بر دشت لاجان می باشد 2-( قلاتی کتکان ) مرتفع ترین نقطه این کوهاست که جای حکومت حاکمان بوده و آثارش نیز به چشم می خورد . 3- (سپیلکان ) این نقطه از نظر ظاهری رنگ سفیدی به خود گرفته که با بقیه رشته کوها فرق دارد . 4- (خوله ونه و کونه ورچ) که انتهای کوههای روستای خرنج و ابتدای کوههای روستای لیکبن می باشد و غاری در آن وجود دارد که معروف است به لانه خرس 5 – ( کانی برایم ره شک ) چشمه ی است که در تابستان محل زندگی عشایران است 6 – (کونه پیست) غار کوچکی است که ورود به آن سخت ولی در زمان قدیم و به گفته حاضرین عشایرین آن زمان برای نگهداری لبنیات و پوست دباغی نشده حیوانات و غیره استفاده می کردند چون مهمترین خصوصیات این غار این است که در وسط تابستان یخ دارد 7- (غه لی کا نه بی) یک حصاری است که فردی به نام کانبی در آن سکونت داشته و دارای ثروت بوده و محل امنی برای نگهداری اموال و احشام بوده و آثارش نیز به چشم می خورد و در پایین این حصار که ورودی به ( دولی کونه پیست ) می باشد معروف به (ده راوی روبیان ) است 8-(گویزان) تعدادی اصله درخت گردوی وحشی است که طبیعت خاصی هم دارد که محل استراحت کوهنوردان وسیاحان می باشد . 9- (احمد دولت ) نقطه ی است معروف به این نام که دارای یک چشمه ی آب صاف و زلال که هفت سال قبل آب آشامیدنی و لوله کشی روستا از این آب تامین وظاهراً در قدیم الایام محل سکونت بوده است .
ادامه
کل مشدی شاکو احمدی گذشته حال اینده , sabr25
در نزدیكی شهر بوكان در كنار روستای حمامیان مسجد قدیمی و نسبتاً سالم حمامیان و بقایای مدرسه قدیمی حمامیان که هم اكنون قسمتی از كلاسهای آن سالم مانده، قرار گرفته است. این مسجد قبل از جنگ جهانی دوم در سال 1328 هجری بنا شده است و موسس آن مرحوم “محمود آقا ایلخانی زاده” و معمار آن شادروان “معمارباشی مراغه ای” بوده است
ادامه
کل مشدی شاکو احمدی گذشته حال اینده , sabr25
اقامتگاه اجاق سید کریم خانه ای با قدمتی بیش از ۸۰سال است که در روستای بوکان در فاصله ۵ کیلومتری شهرستان پاسارگاد (سعادت شهر) در استان فارس قرار گرفته است. این خانه متعلق به مرحوم سید کریم حسینی، سید معروف بوکان تنها خانه قدیمی این روستاست که هنوز پا بر جا مانده و با کمک عده ای از فعالین گردشگری و محیط زیست احیا و مرمت شده است و بنا به درخواست نوه سید آن را اجاق سید کریم به معنی خانواده سید کریم نام نهادند.
اقامتگاه بوم گردی اجاق سید کریم پایگاهی است برای فعالیت های گردشگری،محیط زیست،نجوم،کشاورزی و فعالیت های مربوط.این مجموعه با داشتن متخصصین حوزه های مختلف علمی و فرهنگی از اسفند ماه ۱۳۹۴ فعالیت خود را تحت نظر سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی شروع کرد.

شماره تلفن: 071 43 56 20 66
شماره همراه:
ادامه
کامنت بنویسید...
 , mehrabani1319
یکشنبه 4 شهریور ، 22:00
لایک
ادامه
زمانه عیدی , mahtab2400
جمعه 2 شهریور ، 01:15
ما هم داریم اقامگاه این مدلی تو منطقه مون
ادامه
نادیا , nadiajun
چهارشنبه 31 مرداد ، 17:26
تصاویر عالی و آرامبخش
ادامه
کل مشدی شاکو احمدی گذشته حال اینده , sabr25
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی

میان دوآب از سه كلمه ( میان – دو – آب ) تشكیل شده است و این به دلیل قرار گرفتن در میان دو رودخانه زرینه رود و سیمینه رود است. در این منطقه اقوام مختلفی مانند: مادها، اورارتوها، كردها، سلجوقیان، ‌ترک ها و مغول ها زندگی و حكومت كرده اند. اگر چه كتب مدون و آثار تاریخی بسیار قدیمی درباره محدوده شهر فعلی از گذشته های دور به یادگار نمانده است اما اطراف شهر و روستاهای هم جوار مملو از نشانه های باستانی و تاریخی است و وجود آثار باستانی چند در روستاهای داش تپه، گوی تپه، و لیلان در نزدیكی شهر و آثار ارزنده تاریخی در منطقه تكاب و نوشتار فراوان مورخین در این باره خبر از منطقه ای می دهد با گذشته تاریخی بسیار دور و با آثار غنی از ادوار مختلف كه همین این نشانه ها مربوط به قدمت و گذشته پر افتخار این محل است.
سنگ نبشته های مكشوفه سابقه تاریخی آن را به هزاره های قبل از میلاد پیوند داده این اطمینان را به دست می دهند كه شهر میاندواب و حومه آن در دنیای قدیم یكی از مناطق پر رونق آذربایجان امروزی و جایگاه و پایگاه اقوام بسیار قدیمی بوده است. هم چنین جای پای ساكنین قدیمی این دیار در اقصی نقاط شهرستان به طور وضوح دیده می شود. از طرف دیگر جریان مداوم دو رود پر آب در جلگه میان دو آب و فراهم بودن انواع خاک های مناسب و وجود هوای معتدل و مساعد كه كاشت و برداشت انواع محصولات كشاورزی و دامی را فراهم می آورد حاكی از آن است كه این ناحیه از دوران باستان مطمح نظر انسان اولیه بوده و سابقه طولانی سكونت انسانی دارد. تپه های باستانی اطراف این منطقه كه طبق نظر بسیاری از باستان شناسان دارای آثار باستانی ارزشمند است ما را به چگونگی شرایط زیستی این انسان ها هدایت می كند.
اولین سند معتبری كه در اطراف میان دوآب به دست آمده، سنگ نبشته ای است به زبان اورارتویی كه در روستای داش تپه در 21 كیلومتری شمال باختری شهر میان دوآب به دست آمده است. دو قطعه بزرگ این كتیبه را ( W.Faber ) از آن محل به موزه بریتانیا انتقال داد.
قوم اورارتو از اقوام بومی كوهستانی قفقاز بودند كه در قرن نهم ق. م در آسیای صغیر و قفقاز حكومت مقتدری تشكیل دادند، و سلطه خود را تا باختر و شمال ایران بسط دادند. كوه آرارات ماخوذ از این قوم است كه در زبان تركی آغری داغ، و برخی منابع آن را كوه نوح، و اعراب جودی و ارمنیان آن را ماسیس خوانده اند.
قلمرو مردم اورارتو از شمال و جنوب سرزمین های بین گوگچه و ارومیه بود و دریاچه وان در تركیه امروزی میان كشور اورارتور قرار داشت. این قوم دایما با آشوریان در حال جنگ و ستیز بودند و منطقه میان دوآب زمانی جزو منطقه اورارتو بوده است. میان دوآب در قرن نهم پیش از میلاد جزیی از منطقه بزرگ ماننا محسوب می شد. از آن جا که ماننا زمانی از متصرفات دولت اورارتو بوده است، در تاریخ قوم اورارتو مكررا از ماننا نام برده می شود. در ماننا دولت اورارتو اقدام به ساختن قلاع و بر قرار كردن پادگان ها نمود، كه قلعه حسن لو در قلمرو این دولت، شاید یكی از دژهای مستحكم و از پادگان های ارزنده آن روزگار باشد. میان دوآب در زمان نادرشاه افشار، روستای بزرگی بوده است. میان دوآب در سر چهار راهی میان شهرهای تبریز، مراغه، سنندج و ارومیه سه استان آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی و كردستان را به هم متصل كرده است.
ادامه
کامنت بنویسید...
یارسان , caroolevan
چهارشنبه 31 مرداد ، 23:13
درود /لایک
ادامه
مهربانو , alitahrani021
چهارشنبه 31 مرداد ، 17:18
بسیار عالی
ادامه
کل مشدی شاکو احمدی گذشته حال اینده , sabr25
بهشت ایران (جواهرده میاندوآب)واقع درمیان چوق قورآبادوپارک ساحلی میاندوآب درچندین بخش است
که مهمترین بخشهای آن درکناررودخانه زرینه رودمیباشد.
ادامه
کامنت بنویسید...
الناز بانو , sheidayeto
چهارشنبه 31 مرداد ، 23:16
zibast
ادامه
نازی پاک سرشت , paksereshtnazi
چهارشنبه 31 مرداد ، 17:32
زیباست
ادامه
کل مشدی شاکو احمدی گذشته حال اینده , sabr25
این اثر در تاریخ ۲۹ تیر ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۰۶۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. پل میرزا رسول در غرب شهرستان میاندوآب و در سه کیلومتری جاده میاندوآب به مهاباد، بر روی رودخانه سیمینه‌رود ساخته شده است. این پل ظاهراً توسط «میرزا رسول» در اوایل دوره قاجار ساخته شد. جهت پل شرقی‌ ـ غربی، طول آن هشتاد متر و عرض آن 60/4 متر و ارتفاع آن از بستر پل در چشمه وسطی 70/7 متر است. این پل دارای پنج دهانه با قوس‌های جناغی است. این قوس‌ها با آجر و ملاط ساروج ساخته شده است. پایه‌ آن از قلوه سنگ و سنگ‌های تراشیده سفید آهکی شکل گرفته است.

اثر دوم

پل کوسه لر

این اثر در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۴۰۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. پل کوسه لر در 10 کیلومتری شمال شرقی میاندوآب در مسیر جاده میاندوآب به شهر چهار برج در روستای کوسه لر بر روی کانالی به نام آجی گوبی که از زرینه رود منشعب است ، ساخته شده است . با توجه به نوع ساخت آن قدمت این پل به اواخر دوره قاجاریه برای ارتباط میان دو طرف کانال آب می رسد . پل کوسه لر دارای 2 پایه است که با لاشه سنگ و ملات آهک بر روی پی های نه چندان محکم استوار گشته اند پایه ها 6/1 متر عرض و 5/4 متر طول و در جهت مخالف جریان آب دارای آب شکن های مثلثی می باشند که هم اکنون بقایای آنها باقی مانده است . طول آب شکن ها حدود 1 متر و ارتفاع پایه ها و آب شکن ها از کف پل تا قسمت پایه طاقها 5/1 متر می باشد .

ساختمان پل دارای سه دهانه یا چشمه است که طول آنها 2 متر و ارتفاع آنها از کف پل 2/3 متر می باشد و با آجر و ملات آهک ساخته شده است . در حال حاضر این پل متروکه می باشد و پیشنهاد می شود پس از مرمت با همان کاربری سابق خود جهت عبور عابر پیاده استفاده شود .
ادامه
کامنت بنویسید...
الناز بانو , sheidayeto
چهارشنبه 31 مرداد ، 23:16
من زیر این پل عکس دارم
ادامه
مهربانو , alitahrani021
چهارشنبه 31 مرداد ، 17:19
خراب بشه هم.کسی رسیدگی نمیکنه
ادامه
کل مشدی شاکو احمدی گذشته حال اینده , sabr25
مسجد مطلب خان در مرکز شهر خوی و در ابتدای خیابان طالقانی در فاصله حدود 30 متری بازار قدیمی شهر واقع شده است. بر اساس شواهد معماری موجود، ساختمان اولیه مسجد منسوب به دوره ایلخانی است زیرا این مسجد مانند مسجدهایی که در دوران مغول ساخته شده، روباز است. این مسجد در طول زمان بر اثر وقوع حوادث طبیعی تخریب و در دوره قاجار مجدداً و بر روی ویرانه‌های قدیمی بنا شد. مسجد مطلب خان از یک شبستان بزرگ و روباز با پلان مربع شکل تشکیل شده است و دور تا دور آن را حجره‌های دو طبقه و شاه‌نشین‌های بلند و ایوانی عظیم که در حال حاضر سقف آن فروریخته، فرا گرفته‌اند.

مطلب خان؛ زرگر مخصوص عباس میرزا نایب‌السلطنه بوده است.
ادامه
کل مشدی شاکو احمدی گذشته حال اینده , sabr25
برج شمس تبریزی بر روی مزاری منسوب به شمس تبریزی در دوره صفویان ساخته شد. این بنا در محله امامزاده سید بهلول و در شمال غربی شهر خوی واقع شده است. برج یا مناره شمس تبریزی خوی از آجر ساخته شده و با شاخ‌های قوچ و میش‌های وحشی که شاه اسماعیل صفوی در یک روز شکار کرده بود، زینت داده شده است. در قدیم دو مناره و گنبدی از طلا بر روی مزار شمس موجود بوده است ولی در حال حاضر فقط مناره معروف به «کله آهو» باقی مانده است. در ورودی مناره روزنه‌ای مستطیل شکل با پله‌هایی مارپیچ دیده می‌شود که می‌توان از آن بالا رفته و به نوک برج رسید.
ادامه
کامنت بنویسید...
خیراندیش , elezabt2014
سه شنبه 30 مرداد ، 11:00
++++++
ادامه
باخیش تورک , turk67
دوشنبه 29 مرداد ، 18:16
اگه منابع ش بدونم بهتون چندتا از کتاب های که درمورد شمس تبریزی نوشتن معروفی میکنم
ادامه
کل مشدی شاکو احمدی گذشته حال اینده , sabr25
آرامگاه منور حضرت آخوند نوائی در جنوب غربی شهر خوی با دو مناره كاشی‎كاری شده و طاق و گنبدی طلایی رنگ و نمای منظری كاشی‎كاری در ابتدای بلوار شیخ نوائی قرار دارد.

این بقعه با یك ضریح بسیار زیبا و قلم كاری شده با نقش آیات الهی و گل و بوته كه در اطراف این تربت مقدس قبور متبركه علماء و برزگان شهرستان خوی آرام گرفته اند و این بنا با مساحتی 2000 متر و مربع با امكاناتی شامل مسجد، حسینه، زائرسرا، آشپزخانه، وضوخانه و سرویس بهداشتی زنانه و مردانه و سایر امكانات رفاهی را دارا می باشد و تقریباً اكثر مراسمات مذهبی و فرهنگی در سطح شهرستان بنا به موقعیتی كه دارد در این مكان برگزار می گردد و به عنوان یكی از قطب های فرهنگی و گردشگری مذهبی خوی محسوب میشود و عزاداری و اجتماع با شكوه اربعین حسینی كه همه ساله در میدان شیخ نوائی با انعكاس ملی برگزار می گردد، از بركات این آستان مقدس می باشد.

مرحوم حاج ملا زین العابدین نوائی معروف شیخ نوائی در سال 1179 ه.ق برابر 1144 ه.ش در روستای نوایی از توابع شهرستان خوی مقارن با حكومت كریم خان زند در ایران و حاكمیت احمد خان دنبلی در خوی چشم به جهان گشود. آخوند نوایی تحصیل علم و دانش را همراه باسیر و سلوك معنوی و تهذیب نفس در زادگاهش آغاز و پس از آن راهی حوزه علمیه اصفهان گردید و در محضر استادان و بزرگان آن شهر به شاگردی نشست و بعد از تحصیل معارف الهی و فقه آل محمد(ص) به زادگاه خویش مراجعت و مشغول تربیت نفوس مستعده گردید و پس عمری تلاش در راه كمال و معارف اهل بیت در 17ربیع الاول 1259ه.ق در سن هشتاد سالگی مقارن با حكومت محمد شاه قاجار به رحمت ابدی پیوست.

پیكر پاك وی با تجلیل و احترام مردم و علمای خوی تشییع و در قبرستان شهانق مشهور به ((قبرستان قوچلو)) سپرده شد. لازم به توضیح است که قبرستان قوچلوی شهانق در آن زمانها یكی از بزرگترین قبرستان های شهر خوی محسوب می شد كه كمی بالاتر از هنرستان شهید رجایی شروع و دبیرستان صدیقه كبری و دبستان 9دی و هلال احمر را در بر میگیرد تا مرقد مطهر شیخ نوایی ادامه داشت كه قبور بسیاری از علماء و صلحا به همراه 50 شهید ژاندارمری (مربوط به وقایع سالهای 1300 شهرستان خوی كه در دفاع از این شهرستان به شهادت نائل شده اند در این قبرستان دفن شده اند) و بقعه حاج شیخ مهدی عرب كه از زهاد زمان بود در جریان توسعه شهری در زمان رژیم پهلوی تخریب و اثری از آنان باقی نماند.

مردم شهرستان خوی كرامات زیادی در حال حیات و ممات مرحوم شیخ نوایی دیده و نقل كرده اند كه معروفترن آنها، مراسم تشییع جنازه آن مرحوم می‎باشد بطوریکه نقل می كنند مرحوم وصیت میكند كه همه اهالی شهر، كوچك و بزرگ در مراسم تشییع جنازه اش شركت و این مراسم از بازار صورت گیرد و چنین هم میشود، در حدود بیست هزار نفر در تشییع جنازه آن مرحوم شركت می كنند در حال مشغول دفن مرحوم زلزله هولناكی در شهر صورت می گیرد كه شهر را با خاك یكسان می كند و كسانی كه در شهر مانده بودند كشته و یا زخمی می شوند. این واقعه جانگداز در تاریخ 17ربیع الاول 1259ه.ق مصادف 28 فروردین 1221ه.ش بوده است.

علت اشتهار مزار شیخ نوایی به نقل از سید محسن هدایت خویی از مرحوم حاج ملاعلی روضه خان با این مضمون چنین نقل می كند: یك نفر از اهالی ماكو هنگام عبور از نزدیك این قبرستان چندین بار با صدای حزن انگیزی این بیت شعر از یكی قبور شنیده می شود.

” دادی به حسن آب و ندادی به حسین از دادن و از ندادنت داد فلك ”

این قضیه را به مردم شهر بازگو می كند و بعد از آن مردم دسته دسته به زیارت قبر این بزرگوار می آمدند. بعد ظهور این كرامت گنبدی بالای مزارش احداث نمودند و سنگ قبری كه در آن مشخصات و تاریخ وفات و تولد در آن كنده كاری شده نصب كردند. سپس به همت عالم فرزانه مرحوم حاج شیخ جابر فاضلی مجددا تجدید بنا می گردد و با گذشت زمان و توجه هر چه بیشتر مردم به آن مزار مبارك، عالم طراز اول شهر، مرحوم حاج شیخ جلیل هنرور به كمك هیات امنا و اهالی شهرستان خوی بنای با شكوهی به بنای قبلی احداث می كنند و در سال 1372این بنا مورد بهره برداری قرار می گیرد.
ادامه
کل مشدی شاکو احمدی گذشته حال اینده , sabr25
منطقه شکار ممنوع زرآباد در موقعیت جغرافیایی N3844 E4457 در استان آذربایجان غربی واقع است. منطقه ای است کوهستانی که به دلیل برخورداری از حیات وحش از سال 1376 در زمره مناطق شکار ممنوع استان قزوین قرار گرفته است. در طی سال های 76 و 77 نزدیک به 300 راس قوچ و میش از جزیره کبودان به این محل رهاسازی شده است. این منطقه بصورت دالان یا پل قشلاقی منطقه حفاظت شده مراکان و ییلاقات الند بهم متصل می‌سازد. تپه ماهورها و مراتع میان بند کلوانس و پیر عنبر و سولوز و … با پوشش گیاهی مطلوب و گونه‌های خوشخوراک، آب کافی و هوای معتدل‌تر از قشلاق و ییلاق که مساعدترین شرایط و فاکتورهای زیستی می‌باشد. این منطقه با مساحتی حدود 90000 هکتار و در بلندترین نقطه قله کوه سولوز و پیرعنبر 2643 متر ارتفاع دارد و رودخانه آق‌چای از داخل آن عبور می‌کند و سواحل صخره‌ای وجود قلعه بسطام و احداث سد قورول بر روی رودخانه آق‌چای و وجود مناظر طبیعی و چشم‌اندازهای متعدد و دائمی بر زیبایی منطقه افزوده است. این منطقه در بخش صفائیه خوی واقع است و محدودیت آن

حدود اربعه

شمالاً: از پل علی شیخ بر روی رودخانه آق‌چای به آغباش، سنت ملا اسماعیل تا بسطام. شرقاً: از جاده بسطام به کیان، کهریز میرزا خلیل خان، چورس، دول، پیرکندی، زارعان، ایری‌بوجاق تا عسگرآباد خوی. جنوباً: از عسگرآباد به حمزیان، جاده میدان سفلی، میدانلار تا شاه عباس گوردیک. غرباً: جاده آسفالته از شاه عباس گوردیک از سه راهی قریس تا پل علی شیخ می‌باشد.

حیات وحش

از حیات وحش منطقه می‌توان به کل و بز ، قوچ و میش ارمنی، گرگ، گربه وحشی، گراز، خرس، خرگوش و از انواع پرندگان انواع کبک، انواع پرندگان شکاری و لاشخورها و … اشاره کرد.
ادامه
کامنت بنویسید...
خواهر لیلام , cheshmane
سه شنبه 30 مرداد ، 12:57
عكسها خیلی قشنگن
ادامه
مهربانو , alitahrani021
یکشنبه 28 مرداد ، 08:41
جای قشنگیه
انشالا همه.جا همینطور حفظ بشه
ادامه
کل مشدی شاکو احمدی گذشته حال اینده , sabr25
وَنگ وا 6 ماه پیش
اگر از شهر خوی در استان آذربایجان غربی به سمت چالدران از جاده زرآباد حرکت کنید در بین راه به منطقه‌ای خواهید رسید به نام جهنم دره.در نزدیکی روستای قریس که منطقه‌ای کوهستانی است جهنم دره واقع شده است.کمتر کسی به سمت جهنم دره می‌رود جز کسانی که به قصد کوهنوردی و شکار به این منطقه کوهستانی نزدیک می‌شوند.

این منطقه به قدری برای بومی‌ها حواشی دارد و با مسئله مواجه است که کسی برای گشت و گذار به این منطقه نمی‌آید. اما علت اینکه این منطقه تحت این عنوان نامگذاری شده است این است که اطراف این منطقه را کوه‌های بلندی دربرگرفته و در دوران‌های گذشته تا سال‌های اخیر مأمن کسانی بوده است که با حکومت‌های مختلف وقت خود مشکل داشته‌اند و در این منطقه صعب العبور از مردم عادی دور می‌شده‌اند.

جهنم دره هم از نظر وضعیت فیزیکی و هم از نظر روانی به علت حضور افراد خاطی برای مردم منطقه‌ای منفور و خطرناک است.این منطقه در گذشته در محدوده جاده ابریشم قرار داشته است.
ادامه
کل مشدی شاکو احمدی گذشته حال اینده , sabr25
دره دانیال

آدرس: ایران - آذربایجان غربی - ارومیه پل قویون، جاده روستای جانوسلو به روستای سیر، جنب تله کابین (ورودی از پارکینگ)
دره ای بسیار زیبا با آب چشمه ای زلال و چشم اندازهای سنگی و صخره ای زیبا که تقریبا در تمام فصول سال سبز و زیباست. این دره هم از طریق جاده روستای سیر قابل دسترسی است و هم از طریق روستای بند که از سمت روستای بند به کوچه دانیال مشهور است. ورودی از طرف جاده جانوسلو سیر نیز از سمت پارکینگ تله کابین می باشد.
ادامه
کامنت بنویسید...
خیراندیش , elezabt2014
سه شنبه 30 مرداد ، 11:16
++++++
ادامه
بهانه بهار , baran_5774
دوشنبه 29 مرداد ، 09:46
خوشگله
ادامه