رضا تواضعی , rezatavazoie

رضا تواضعی

 قطعا کسی که از زخم زدن بیگانه بر تن مام میهن خرسند می شود نطفه اش ناپاک است
رضا تواضعی , rezatavazoie

رضا تواضعی

مطالبدوستان 346
رضا تواضعی , rezatavazoie
رضا 8 ماه پیش
داستان کره شمالی و آمریکا به هیچ جایی ختم نخواهد شد . ترامپ زرنگ تر از آن است که در تله ی چین بیفتد
99
رضا تواضعی , rezatavazoie
صراحتا می گویم اگر از همین حالا دولت سودهای بانکی را بالا نبرد نقدینگی ای که در بازار هست کشور را به سمتی می برد که فجایع اواخر دوران احمدی نژاد در مقابل شرایطی که به وجود خواهد آمد شبیه به قدم زدن در پارک باشد .
وقتی بانکها وامهای با سود 18 درصد نمی دهند ( به جز به افراد خاص ) و سپرده های بانکی یکی پس از دیگری به سمت بازار های غیر مولد چون بازار سکه و خودرو و مسکن و حتی ارز ( با تمام بگیر و ببندهای بازار ارز ) روان شده است " چرا دولت با پافشاری روی عدد احمقانه تورم پایین و یا اینکه بانکها وامهای کم بهره تر به مردم می دهند " دست دست می کند ؟ سود 15 درصد اصلا دیگر جذابیت ندارد و اگر همین حالا سود بانکی بالا نرود و نقدینگی در بازار جمع نشود بعد از مردادماه تمامی بازراهای غیرمولد که استعداد دلال بازی و سفته بازی را دارد منفجر خواهند شد و شاید حتی سود 25 درصد هم آن موقع راهگشا نباشد .
اینکه چرا دولت دست دست می کند و منتظر معجزه ای برای حفظ برجام است بیش از اینکه بوی حماقت بدهد بوی .............
بماند .
ادامه
4
9
8
رضا تواضعی , rezatavazoie
ایران 9 ماه پیش
دو مرزبان ایرانم توسط تروریستهای پانکرد دیروز کشته شدند . دو یار واقعی وطن . دو ناموس برای ناموس وطن .
کجایند آن سلبرتی ها و فعالین حقوق حشری که برای رامین حسین پناهی ( که با کمله همکاری می کرده است ) کمپین راه انداخته اند ؟
به خدا ما نه از اپوزوسین شانس آورده ایم و نه از سلبرتی و نه از روشنفکر . مسابقه خیانت کردن به ایران و ناموس فروشی با هم گذاشته اند این گونه های عجیب جانوری !
ادامه
10
6
10
رضا تواضعی , rezatavazoie
محمود احمدی نژاد روز پنجشنبه۱۰ خرداد ۱۳۹۷ در سفر به تبریز در تالار همایش های هتل شهریار این شهر به سخنرانی پرداخت. این سخنان در کانال شخصی محمود احمدی‌نژاد منتشر شده است، که در ادامه قسمت‌هایی از آن را می‌خوانیم:

احمدی نژاد گفت: تحریم ها از بیرون و فشار از داخل در دولت دهم در جریان بود. چه خبر بود. انها تحریم سنگین، اما در داخل اجرایی شد. دست به دست هم دادند. کارشکنی ها و تخریب گسترده. دو کار همزمان انجام می دادند. تخریب می کردند و جلوی ما را می گرفتند که اقدام اساسی برای خنثی سازی تحریم نشود و از سوی دیگر در تبلیغات می گفتند تحریمی در کار نیست. اینها به خاطر مدیریت دولت است.

او افزود: وقتی از موضع ضعف به مذاکره برویم، باید امتیاز بدهیم. گفتم شما 6 ماه به من فرصت دهید تا فشار تحریم را برداریم. گفتند نه. من گفتم بعدا پشیمان می شوید.

رییس دولت نهم و دهم ادامه داد: سال 92، انتخابات شد. نماینده ما را حذف کردند. دولت یازدهم امد. گفتند می خواهیم چرخ زندگی و سانتریفوژ بچرخد. امدند و گفتند؛ سه خط تبلغی جدید دنبال کردند. حیات ما ادامه دارد. حوادث در پیش است.

او افزود: همان هایی که می گفتند، تحریم وجود ندارد، می گفتند تحریم مشکل باعث مشکلات است. راه حل را هم می گفتند به طور باز و نامحدود با کدخدا صحبت کنیم. می گفتند دولت دهم دیپلمات حرفه ای نداشته و نمیتوانسته مذاکره کند. اما خودشان دیپلمات حرفه ای هستند.

احمدی نژاد ادامه داد: تمام قطعنامه و تحریم ها، بهانه اش برای سال های 80 تا 82 قبل از دولت ما بودند. زمانیکه رئیس جمهور فعلی مسئول هسته ای بود. در تمام قطعنامه ها هست. من گفتم منتشر کنید، چرا می اندازید گردن ما. در دوره ما، با اقتدار جلو بردیم و بهانه ای نبود. اصل پیشرفت های هسته ای در دوره من بود.

او گفت: می گفتند خزانه خالی و انبارها خالی است. من گفته بودم انبارها را پر کنید و کالاهای اساسی پر شد. می گفتند اما دولت بدهکار و انبارها خالی است. خب معلوم است با این وضعت شرایط مذاکرات چه خواهد بود. انگار از قبل می گویند من تسلیمم و ورشکسته ام و می خواهم مذاکره کنم.

احمدی نژاد ادامه داد: به گونه ای گفتند هر توافقی بهتر از عدم توافق است. خب معلوم است نتیجه چه می شود. علی رغم ادعاها، تحریم ها برگشت و گفتند تعهد داده اند. دنبال مقصر نیستم چون همه مقامات این را تایید کرده اند. دنبال تجربه اندوزی هستم. ما هنوز نمی دانیم در مذاکرات چه گذشت. نماینده ها می گویند هنوز متن قرارداد را ندیدیم.

او اظهار داشت: یک بچه پنجم دبستان می فهمد اسرائیل و امریکا باهمند و الان هم دارند این کار را انجام میدهند. مگر میشود به این بهانه ملت را از دانستن محروم کرد. در برجام اصل بدهی روشن نشد. تعهدات ما با تضمین و روشن است. تعهدات طرف مقابل مبهم است. قانون حاکم، مقررات طرف کشورهای مقابل ماست. دعوا شد کجا برویم؟ به خودشان. باید می رفتیم پیش یک مرجع بین المللی. خب معلوم است نتیجه چه می شود.

او ادامه داد: تاسیسات عظیم هسته ای در نتیجه با بیش از 30 میلیارد دلار پرت شد یک گوشه ای یا از بین رفت. ملت ایران تذکر می هد. این را بگویم. بابا صبر ملت اگر سرریز شود، انوقت دیگر...

احمدی نژاد افزود: هر تصمیمی گرفتید، به رای ملت بگذارید. هیچکس حق ندارد به نمایندگی از چندین نسل تصمیم بگیرد. یک جگرکی و کاسب و کشاورز خیلی از شما بهتر می فهمند. یه طوری اقتصاد را درست کردی که به نظر خودت می اید ان جگرکی مقامش پایین است. او انسان است و ایرانی. می خواهم بشارت بدهم. افراد ضعیف جلوی خود دیده اند، فکر کرده اند ملت هم ضعیف است.
ادامه
5
9
7
رضا تواضعی , rezatavazoie
دستور رهبری به سازمان انرژی اتمی برای فعال سازی راکتورها و سانترفیوژ ها
دستور به سازمان انرژی اتمی برای شروع رسیدن به 190هزار سو از فردا
اینکه گردن کج کنیم و با کاسه گدایی بایستیم هیچ اتفاقی نمی افتد اقتدار میتواند کار راه انداز باشد
ادامه
40
27
25
رضا تواضعی , rezatavazoie
در روز سه‌شنبه ۸ خرداد، در دوازدهمین روز از ماه مبارک رمضان، برنامه بسیار پربیننده «ماه‌عسل» با اجرای احسان علیخانی، از فردی به نام «یاسمن اشکی» با سابقه یک دهه بیماری ناشناخته با علائمی مشابه ایدز دعوت کرد که به‌تازگی و بعد از کنترل بیماری بسیار نادر و ناشناخته‌اش (که کنترل آن به تعبیر پزشک آمریکایی چیزی شبیه «معجزه» بود) به کشور بازگشته است.
میهمان برنامه مدعی می‌شود در ۱۷ سالگی به بیماری «ژنتیکی» مبتلا شده که علائمش شبیه ایدز بوده و از ۱۴۶ بیمار مشابه در یک کلینیک آمریکایی، تنها او زنده مانده و به دلیل تشابه بیماری‌اش با ایدز، «نذر» کرده تا زنده است «مردم ایران» را از خطرات «ایدز و بیماری‌های مقاربتی آگاه کند!

او در ادامه از خطر بیماری‌های دستگاه تناسلی می‌گوید که بعضی از انواعش عامل سرطان است و مدعی می‌شود یک سونامی خطرناک طی ۱۰ سال آینده زنان و مادران ایرانی را تهدید می‌کند لذا باید کودکان ایرانی واکسن پیشگیری از ویروس این بیماری را دریافت کنند. به همین منظور و با همراهی برنامه ماه‌عسل، به‌عنوان یک سلبریتی در حوزه آسیب‌های اجتماعی معرفی و از مردم تقاضای کمک مالی می‌کند.
چنین «پرونده‌ای» در دنیای پزشکی که از بین ۱۴۶ نفر در یک مرکز تحقیقات پزشکی، به تنهایی زنده بیرون آمده و به قول خودش مشمول یک «معجزه» پزشکی شده است، دست‌کم باید نامش در چندین نشریه و وب‌سایت محلی آمریکایی که به‌شدت دنبال چنین داستان‌هایی هستند، انتشار پیدا می‌کرد و اصولاً چنین مورد خاصی باید چندین مقاله را در ژورنال‌ها و مجلات پزشکی به خود اختصاص می‌داد. نام خانم اشکی چه با نام کوچک «yasi» چه «Yasaman» و چه حتی «Jasmin» یا «Yasmin» در هیچ خبر و گزارش پزشکی به زبان انگلیسی نیامده و حتی مشخصات پروفایلی کاملی هم از این بیمار نادر و درمان «معجزه» آسای او در فضای گسترده سایبر و اینترنت موجود نیست.

نکته اینجاست که همه آنچه درباره او به زبان انگلیسی وجود دارد، درباره «یاسی اشکی»، دختر جوانی است که به همراه دوستانش یک موسسه و وب‌سایت «آموزش سلامت جنسی» را اداره می‌کنند و کلامی از «معجزه» ای که برای او اتفاق افتاده صحبت نمی‌شود.

خود او حتی در مصاحبه‌ای که سال گذشته با روزنامه «شرق» به تاریخ ۳ خرداد ۹۵ داشت، هیچ اشاره‌ای به داستان «بیماری» اش نمی‌کند و شیوه ورودش را به ماجرای «آموزش جنسی» چنین توضیح می‌دهد:

"وقتی که به آمریکا آمدم دو مسئله توجهم را جلب کرد؛ یکی اینکه آمریکایی‌ها به‌شدت بدلباس بودند و دیگر اینکه اطلاعات بالایی درباره بیماری‌های مقاربتی داشتند. ماجرا این بود که یک هفته قبل از شروع کلاس‌ها در دانشگاه جشنی برپا کرده بودند و برای ما تور دانشگاه گردی گذاشتند. من در لابی کلینیک دانشگاه با یک ظرف بزرگ پر از کاندوم مواجه شدم که بالایش بروشورهایی آویزان کرده بودند که عنوانش این بود: بروشور بیماری‌های آمیزشی! و من فقط می‌توانستم کلمه ایدز را بخوانم و نمی‌دانستم بیماری آمیزشی دیگری جز ایدز وجود دارد. این اولین شوک بزرگ من بود. تمام بروشورها را برداشتم و به خانه بردم با خواهرم سه روز داشتیم این بروشورها را می‌خواندیم. مدام به خودم نهیب می‌زدم که چرا زنان ایرانی درباره این بیماری‌ها چیزی نمی‌دانند و بعد فهمیدم این مسئله درباره مردان هم صدق می‌کند. آن موقع بود که فهمیدم باید کار کرد... من در سیلیکون ولی (Silicon Valley) زندگی کرده‌ام و کسی که آنجا باشد همه زندگی‌اش می‌شود تکنولوژی! از طرفی ما از ایران دور بودیم و البته هم می‌دیدیم که تکنولوژی چه تأثیر عظیمی روی جوامع مختلف گذاشته است. برای همین فکر کردم درباره موضوعی که در کشورم تابو است، می‌شود از تکنولوژی استفاده کرد؛ چون به وسیله آن نیازی به مکالمه رودررو نیست..."

یاسی در ادامه می‌گوید انجام این کار به تنهایی ممکن به نظر نمی‌رسید و من نیاز به کمک داشتم. برای همین با گروهی از دوستانم و «نرگس دره التاج» صحبت کردم و نرگس با اشتیاق به گروهی پیوست که حالا کنترل اس (Ctrl+s) نام دارد. تیم کنترل اس از حدود ۴۰ پزشک، دانشمند، پرستار و هنرمند تشکیل شده است. آن‌ها داوطلبانه و با انرژی زیاد به صورت شبانه روزی به رشد کنترل اس می‌پردازند."
در این توضیحات، هیچ صحبتی از «بیماری نادر» خانم اشکی نیست.

وب‌سایت «pri.org» در گزارشی به قلم «شیرین جعفری» به تاریخ ۱۰ ژانویه ۲۰۱۸، عین همین داستان را درباره اشکی و دوستش «نرگس دُرّه التاج» می‌نویسد و باز هیچ اشاره‌ای به بیماری شخص او نیست.
ادامه متن را در لینک پیوست بخوانید :
ادامه
5
5
10
رضا تواضعی , rezatavazoie
رضا 9 ماه پیش
اگر بندر حدیده سقوط کند باید گل بر سر حاکمیت ایران بگیریم . عربستان باید در یمن شکست بخورد . این یک مسئله جدی در باب امنیت ملی ما است
2
  رضا تواضعی , rezatavazoie
  شنبه 12 خرداد ، 20:22
  گل با کسره
  ادامه
  شیخ گراف الدین پشمک آبادی , sr_graphic
  جمعه 11 خرداد ، 06:34
  گُل یا گِل؟
  ادامه
  رضا تواضعی , rezatavazoie
  جناب اقای شمشادی یکی از خبرنگاران چند وقت پیش مطلبی رو انتشار داد که باعث انتقادهای بسیاری شد که چند پست پایین تر در موردش توضیح دادم اما مثل اینکه دادستانی علیه این اقا اعلام جرم کرده و بعنوان مدعی العموم شاکی شده کاش قوه قضاییه در مورد اقا زاده ها و برادران و دختر ها و پسرهای برخی مسیولین نیز اینقدر تند و تیز عمل میکرد یا مثلا در مورد هرزه نگارهایی مثل سلبریتی های بی سوادی که نمونش چند روز پیش مهناز افشار تولد یک ضد انقلاب رو تبریک گفته بود کسی که کار تابعیت فرزندشون رو درست کرده این خانم خودش رو میخواد وطن پرست جلوه بده اما حتی حاضر نیست بچه شون توی این خاک بدنیا بیاد مشخصه چه موجوداتی هستن اما مثل اینکه قانون فقط اینجاها یهو قدرتمند میشه وگرنه در مقابل مفسدین کاری از پیش نمیبره من با متن این اقا کاری ندارم اصلا هم خوشم نیومد اما بخاطر برخی مفسدان اقتصادیه که مردم ایران بسیاریشون در فقر زندگی میکنن عالی جنابان
  ادامه
  15
  4
  14
  رضا تواضعی , rezatavazoie
  «تایگر زنده است»

  شهری که در فیلم اکریت!!! خوانده می شود(شاید همان تکریت) به دست داعش می افتد
  40 پرستار هندی به دست داعش اسیر می شوند

  هندی ها برای نجات گروگانها ، یک تیم ویژه عملیاتی مشترک با دشمن قدیمی خود پاکستان!!!!! به عراق می فرستند! (حتی اسم ایران به عنوان کشوری که هندی ها را در حمله کمک خواهد کرد آورده می شود)

  یک نبرد حماسی و جذاب اتفاق می افتد
  البغداوی(احتمالا اشاره به ابوبکر بغدادی) و معاونش به دست هندی ها کشته می شوند!!!!!

  تروریستهای داعش توسط یک تیم کمتر از ده نفره هندی و پاکستانی تار و مار می شوند

  پرستاران هندی آزاد می شوند

  نیروهای کماندویی همراه با پرستاران و در حالی که پرچم هند و پاکستان از شیشه ماشینشان به اهتزاز درآمده به محل امن تحت سلطه دولت عراق می رسند و همه چیز تمام می شود!

  بله هندی ها که قطعا ذره ای نقش در نبرد با داعش نداشتند در فیلمشان طومار داعش را در هم می پیچند!!!!!

  راستی ما که در صف مقدم مبارزه با داعش بودیم چه کردیم؟

  یادم آمد! یک فیلم ساختیم! به وقت شام! با کلی ممیزی! به گفته کارگردان فیلم، جناب حاتمی کیا که گفتند: به ما گفته شد چیزی از مدافعان حرم نمی گویید! فاطمیون در حد یک فریم ، نشان دادن پرچمشان در تیتراژ پایانی فیلم!! نمای حرم حضرت زینب (سلام الله علیها) در حد 10 ثانیه پایان فیلم!

  آن هم اینقدر توسط روشنفکران وابسته مستقل نما!!!!! تخریب و تمسخر شد که واقعا این سوال پیش می آید که : روشنفکران ما در فضا زندگی می کنند؟

  پ.ن1: بدون کوچکترین تردید و قاطعانه میگم، وطن فروش ترین روشنفکران (یا روشنفکرنمایان) دنیا در کشور ما زندگی می کنند!

  پ.ن2: لینک فیلم « تایگر زنده است » از سایت آپارات ضمیمه شد، برای عاقمندان به دیدن بزرگترین خالی بندی سال2017
  ادامه
  11
  13
  9
  رضا تواضعی , rezatavazoie
  دیالوگی تاثیر گذار از فیلم دانکرک:

  سرباز: پیرمرد تو باید الان تو خونت نشسته باشی!
  ماهیگیر پیر: اگه الان به کمک سربازامون نَرَم دیگه خونه ای باقی نمی مونه که توش بشینم!

  ماه می 1940
  ارتش آلمان به سرعت فرانسه را شکست می دهد و نیروهای انگلیسی و فرانسوی که از این شکست سریع غافلگیر شده اند به سرعت به سمت سواحل شمال فرانسه می گریزند تا از آنجا به انگلستان فرار کنند

  اما مشکل بزرگی هست! تعداد این نیروها 400 هزار نفر است!
  300هزار انگلیسی(دو سوم ارتش انگلستان موجود در اروپا) و 100 هزار فرانسوی!

  تخلیه این حجم وسیع از نیروها در حالی که آلمانها از پشت سر در حال رسیدن هستند اگر غیر ممکن نباشد بسیار مشکل است

  چرچیل محرمانه به ستاد جنگ اعلام میکند از بین این 300 هزار نفر لا اقل به 30 هزار نفرشان برای مقاومت در برابر آلمانها نیاز دارد وگرنه باید آماده فرار و تسلیم کشور باشند!

  همه بسیج می شوند ، ارتش شناور کافی ندارد پس حتی ماهیگیران و کشتی های توریستی و قایق های شخصی هم برای تخلیه نیروها می آیند

  در این بین یک اشتباه استراتژیک از طرف هیتلر اتفاق می افتد ! هیتلر به ارتشش دستور توقفی 48 ساعته می دهد که بعدا به 72 ساعت می رسد!

  این یک فرصت طلایی برای انگلیسی ها و فرانسوی ها بود تا به انگلستان فرار کنند و برای ادامه جنگ در جایی دیگر آماده شوند

  دانکرک را حتما ببینید
  ادامه
  5
  4
  6
  رضا تواضعی , rezatavazoie
  فیلتر شدن تلگرام گرچه مورد تایید من بود ولی در عین حال غم بزرگی را هم در دل من به جای گذاشت .
  چرا کار به اینجا کشید ؟ چگونه یک پیام رسان به یک خطر امنیت ملی تبدیل شد ؟ چرا ما نتوانستیم جوری کاربران را مدیریت کنیم که همگی به یک پیام رسان یک طرفه که یک محیط بسته و پر از ایرانی را در بست در اختیار بوقهای معاند قرار می داد نروند ؟ چرا چنین شد ؟
  دلیلش واضح است . وقتی دولت این مملکت رسانه ای ندارد که بتواند حرفهایش را مستقیم به مردم بزند و بزرگترین رسانه صوتی و بصری کشور هم تقریبا دربست در اختیار جریان مقابل دولت است نتیجه اش می شود این .
  دولت به یک پیام رسان خارجی رانت هایی می دهد و مردم هم به سوی آن گسیل می شوند و نتیجه اش می شود نه آنکه دولت می خواهد و نه کلیت نظام .
  واقعا اگر فیسبوک و توئیتر بر روی مردم باز بود " باز هم چنین بساطی داشتیم ؟
  آیا اصلا میشد در فیسبوک و توئیتر و یوتیوب با آن کاربران میلیونی و میلیاردی شان یک جریان غالب ایجاد کرد ؟
  چرا قوه عاقله نظام با ملت لج می کند ؟ چرا کار را به جایی می رسانید که زخم عفونی شود و بعد با بحران دست و پنجه نرم کنیم ؟
  آخر مگر دیوانه اید که باب فضاهای مجازی ای که می تواند صدای ایران را به جهان برساند می بندید و فیلتر می کنید تا راه بر یک پیام رسان خطرناک به کشور هموار شود و یک محیط یک طرفه در اختیار دشمن قرار گیرد ؟
  چرا باید محیط فیسبوک و توئیتر در اختیار دشمنان ایران باشد در حالی که امروز فیسبوک و توئیتر به سنگر مردم جهان علیه رسانه های جریان اصلی تبدیل شده است و ازادی خواهان جهان از آن طریق توانسته اند بر اذهان مردم تاثیر بگذارند ؟
  اگر حاکمیت به ملت خودش ایمان دارد بگذارد این ملت در فیسبوک و توئیتر و یوتیوب حرف بزند .
  ایمان داشته باشید آتش به اختیارهای عرصه فرهنگی آنقدر ورزیده شده اند که بتوانند در محیط فیسبوک که یک محیط گسترده و با امکانات بالاست هم در مقابل دشمنان ایران قد راست کنند و هم در بحث دفاع از کیان ملی این سرزمین " بسیار بهتر از دستگاه عریض و طویل و البته فشل فرهنگی کشور " مردم را به آینده امیدوار کنند و پاسخ سوالاتشان را مستدل بدهند .
  بحث در این باب زیاد است اما این خودزنی ما را به جایی نمی رساند .
  به خصوص که که چند روزیست به میمنت مبارکی ! تقریبا همه فیلتر شکنها هم از دسترس خارج شده است تا تتمه همان چند هزار نفری که در توئیتر و فیسبوک از ایران نمی گذاشتند فضای فیسبوک و توئیتر کاملا یک طرفه شود " مشغول مکیدن سماق گردند .
  ادامه
  9
  1
  8
  رضا تواضعی , rezatavazoie
  امسال در جشنواره کن دم خروس سیاسی کاری جشنواره های خارجی فیلم " چشم اصغر فرهادی را هم کور کرد .در حالی که دو "سیاه نما ساز "سینمای ایران ( جعفر پناهی و اصغر فرهادی ) هر دو با فیلمهایشان در جشنواره کن حضور داشتند " اصغر فرهادی بخاطر اینکه ناپرهیزی کرده بود و فیلمی درمورد ایران نساخته بود ( اصغر فرهادی با فیلم " همه می دانند " با بودجه کشور اسپانیا و در مورد مسائل اجتماعی در اروپا در این جشنواره شرکت کرده بود ) حتی تف هم در کف دستش نینداختند در عوض جعفر پناهی با فیلم "سه رخ " که موضوع آن در مورد عدم اجازه خانواده های ایرانی به دخترانشان برای رفتن به دانشگاه هست ( جل الخالق !! در ایران بیش از دو میلیون دانشجوی دختر داریم ! ) جایزه بهترین فیلمنامه را از این جشنواره دریافت کرد .
  بله واقعیت اکثر جایزه های جشنواره های سینمایی غرب که به فیلمهای شرقی و به خصوص ایرانی می دهند در این حقیقت نهفته است :
  فقط به تف کردن روی کشورتان جایزه تعلق می گیرد
  ادامه
  12
  57
  6
  رضا تواضعی , rezatavazoie
  دکتر روحانی تصریح کرد: اگر بخواهیم اسلام را به دنیا معرفی کنیم، بهتر این است که بگوییم دختران ما اجازه حضور در رقابت‌های ورزشی را ندارند یا بهتر این است که بگوییم، زنان و دختران ما با رعایت همه احکام و اصول دینی در رشته‌های مختلف ورزشی حضور یافته و موفقیت به دست می‌آورند. اگر به دنیا نشان دهیم که دختران ما با حجاب و عفاف کامل در میدان‌های ورزشی حضور می‌یابند، این تبلیغ اسلام است یا ضدتبلیغ؟
  ادامه
  6
  15
  7
  رضا تواضعی , rezatavazoie
  چند روزی است که فضای رسانه‌ای کشور در حوزه سیاست خارجی سرگرم سلسله مباحثی است که پیرامون موضع‌گیری‌های اخیر سران روسیه در مورد روابط با ایران در گرفته و خیلی‌ها سردرگم هستند که واقعیت رفتار روس‌ها در این زمینه چیست؟

  چرا روس‌ها یک روز می‌گویند: در مورد خروج امریکا از برجام کاری نمی‌توانند کنند، ایران باید برای حفظ برجام امتیاز دهد، امیدواریم که خروج امریکا از برجام در راستای طرح حمله به ایران نباشد و در نهایت نیز به نقل از عالی‌ترین مقام این کشور خبری مبنی بر ضرورت خروج نیروهای خارجی حاضر در سوریه، شامل ایران، حزب‌الله و نیروهای مورد حمایت ایران در خروجی خبرگزاری‌ها قرار می‌گیرد، خبری که هر چند توسط سران دمشق رد شد و گفت که این درخواست شامل ایران و حزب‌الله نمی‌شود، اما به هر حال طرف روس آن را بر زبان رانده است.  شاید این نوشته و تحلیلی که بنده در مورد چرایی این رفتار روس‌ها ارائه می‌دهم با نگاه، نگرش و دیدگاهی که خیلی‌ها داشته باشند هم‌سان نباشد، اما این خود واقعیتی است که نمی‌توان آن را کتمان کرد و یک هشدار دردناک برای کشوری است که می‌خواهد به هر شکل که شده روی پای خود بایستد، استقلال واقعی داشته باشد و با استفاده از قدرت درونزا و موقعیت راهبردی خود، در حوزه منطقه‌ای و بین‌المللی اثرگذار باشد. دردناکی ماجرا از آنجا بیشتر می‌شود که اصولا در جهان امروز «هیچ گربه‌ای محض رضای خدا موش نمی‌گیرد» و ما نیز نباید مانند موشی باشیم که برای فرار از دست سگ‌ها و شغال‌ها خود را به دست کشورهای گربه‌صفت انداخته و آنها نیز هر رفتاری که دوست داشته باشند با ما داشته باشند.  واقعیت آن است که در جهان امروز همه چیز بر اساس قدرت، ارتباط، طراحی، اجرا با هدف‌گذاری دقیق و همه‌جانبه با هماهنگی همه ارکان نهاد قدرت صورت می‌گیرد. کسی که این عوامل را نداشته باشد و نتواند هماهنگی لازم را به وجود بیاورد، بهتر است که در هیچ بحرانی ورود نکند، حتی اگر هدف مقدسی داشته باشد. بنده پیش از شروع بحث، یک مثال می‌زنم. در نخستین جنگ صلیبی که با فتوای پاپ اوربان دوم و سیل وحشتناک شوالیه‌ها، بارون‌ها، گداها، فرصت‌طلب‌ها، مغفرت‌جوها و کشیش‌های مسیحی که از اروپا راهی قسطنطنیه شده بودند، صلیبیون به دلیل بی‌برنامگی و وحشت امپراتور روم شرقی که آنها را محتاطانه راهی آناتولی کرد، چنان شکستی از سپاهیان قلیچ‌ ارسلان خوردند که کمتر کسی از آنها جان سالم به در برد. پس از آن بود که صلیبیون با برنامه دقیق‌تر و گسیل امکانات بیشتر و هماهنگی کامل‌تر به سمت آسیای غربی لشکرکشی کرده و پس از چندین رشته جنگ سخت موفق به اشغال بیت‌المقدس و ساحل مدیترانه شدند.  وضعیت امروز ما درست مانند همین سپاه صلیبی است که اهداف بسیار مهمی دارد و دقیقا در همان سرزمین‌ها هم حضور داریم، اما میراث‌دار روم شرقی که همان ارتدوکس‌های مهاجر به روسیه باشند، در میان منافع خود و نبرد با دشمن دقیق انتخاب می‌‌کنند. روس‌ها همواره سیاست عجیبی داشته و نمی‌توان چندان به آنها اطمینان کرد. در این مورد مثالی بزنم که در مورد فروش تجهیزات نظامی به ایران است. آنهایی که دست‌شان در کار است گواهی می‌دهند که همین سوخو۲۴ و میگ‌هایی که روس‌ها به ما فروختند تا مدت‌ها به دلیل تامین نشدن قطعات و لوازم جانبی نه تنها زمینگیر بودند، بلکه روس‌ها حاضر نشدند آنها را اورهال و به‌روزرسانی کرده و ارتقا دهند. همین سیاست را در مورد فروش سامانه‌های پدافندی اس۳۰۰ هم شاهد بودیم که با چه تاخیری و با چه فلاکتی آن را تحویل نیروهای مسلح کشورمان دادند.  اما همه از اینکه چه شد به‌ناگهان روس‌ها در دو سه سال اخیر متحد ایران شدند و برخی هم دنبال پیوندهای راهبردی با مسکو رفته و در مورد برخی رفتارهای این کشور مانند حملات رژیم صهیونیستی به مواضع مقاومت در سوریه گلایه داشتند، در شوک به‌سر می‌برند. این شوک زمانی بیشتر می‌شود که چند موضوعی که در مقدمه این یادداشت قلمی شد، بیشتر مدنظر قرار بگیرد. بنده در طول چند وقتی که در مورد منطقه می‌نویسم هیچ وقت از اینکه روس‌ها متحد ما بوده، هستند و برای ما می‌جنگند چیزی ننوشتم و در پاسخ به بسیاری از دوستان نیز تاکید داشتم که ما با روس‌ها در حال حاضر منافع مشترک داریم، حضور روس‌ها در سوریه نیز نه به خاطر بشار اسد است، بلکه برای گرفتن تضمین حضورش در معادلات جهانی است. این همان نکته‌ای بود که برخی اوقات حتی از ترس نقدهای تند برخی از دوستان سعی در نگفتن آن داشتم.  رئیس‌جمهور روسیه در طول چهار سال گذشته به اندازه تمام رهبران شوروی در طول هفت دهه گذشته به تهران سفر کرده و یا با مقامات عالی‌رتبه ایرانی در مسکو دیدار داشته است. او در دو سفری که به تهران داشت به دیدار رهبر انقلاب رفت تا سیاست‌های کلی در مورد آینده روابط دو کشور مورد کنکاش قرار بگیرد، حتی روایت‌هایی از این دیدارها نقل شد که شاید برخی از آنها را بنده هم مورد اشاره قرار دادم. اما چه شد که ولادیمیر پوتین اینگونه دوستدار ایران شد و به همراه ترکیه نشست‌های پی‌درپی آستانه و دیدارهای سه‌جانبه سران به همراه ترکیه به شکل مرتب برگزار شد؟ این همان سوالی است که پاسخش از خیلی وقت پیش مشخص بود اما جریان رسانه‌ای حاکم بر کشور هیچ‌وقت نخواست یا جرات نکرد به صورت شفاف به مردم آن را اعلام کند.  واقعیت آن است که امضای توافق هسته‌ای که امضای طرف امریکایی نیز پای آن بود، باعث وحشت در پکن و مسکو شد. رئیس جمهور چین همان اوائل راهی تهران شد و فکر می‌کرد در تهران گوشت تقسیم می‌کنند. روس‌ها از ترس افتادن ایران در دامان غرب و امریکا دستپاچه شده و به سرعت طرح دوستی با ایران را ریخته و منتظر آینده ماندند. طرحی که هدف آن فقط دور کردن ایران از غرب به‌ویژه امریکا بود. تشکیل اتاق مشترک عملیات در سوریه نیز دقیقا با هدف مقابله با امریکا صورت گرفت و روس‌ها هزینه سنگینی برای حمایت از نیروهایشان در سوریه کردند تا ایران را در مقابله با امریکا در کنار خود نگه دارند. در مذاکرات دوجانبه در تهران و مسکو گشاده‌دست برخورد کرده و می‌گفتند از شیر گنجشک تا جان آدمیزاد را می‌توانند از روسیه خرید کنند، چرا که ترس داشتند ایران برای همیشه از چنگ‌شان فرار کند.  ولادیمیر پوتین با سردار سلیمانی نشست و نقشه جنگ با تروریسم در سوریه را کشید، آسمان و فرودگاه‌های ایران را در اختیار گرفت تا تروریست‌هایی را که جام جهانی ۲۰۱۸ را تهدید می‌کردند، سرکوب کند، ایران پل پیروزی برای روس‌ها شد تا بتوانند با امریکا و اروپا بر سر اوکراین و شبه‌جزیره کریمه لاس بزنند، چانه‌زنی کنند و اگر هم شد، توافقی صورت بگیرد. ایران ده‌ها هزار نیروی رزمی به سوریه اعزام کرد تا گوشت دم توپ باشند و روس‌ها هوای آسمان را داشته باشند، اما در بزنگاه هیچ وقت روس‌ها حاضر نبودند. آن روزها این مطالب را نمی‌نوشتم چون قرار نبود که در جنگی که هنوز تکلیفش مشخص نشده ما نامردی کنیم، در حالی که نامردی روس‌ها عینه مشخص بود. در حملات رژیم صهیونیستی هیچ وقت مردانه رفتار نکردند، اما در حمله موشکی امریکا چون پای منافع و حیثیت خودشان در میان بود، آواکس‌هایشان مدام در آسمان بود.  برجام که توسط ترامپ پاره شد، پوتین نفس راحتی کشید، دیگر چیزی نمی‌توانست میان ایران و امریکا پل بزند، دیدارهایی که به بهانه برجام برگزار می‌شد هم در کار نبود. پوتین تنها یک شب بعد بنیامین نتانیاهو را به حضور پذیرفت تا با او ودکای اعلای روسی را به افتخار نابودی برجام بزند و فردا هم در رژه پیروزی دوش به دوش او راه برود، چرا که اگر نبود نتانیاهو و لابی صهیونیست‌ها، ترامپ هم برجام را پاره نمی‌کرد. هر چند نتانیاهو درخواست میانجی‌گری کرده بود تا ایران پاسخ حملات موشکی را ندهد، اما مقاومت خیلی‌ سریع‌تر اقدام کرد. روس‌ها فکر می‌کنند از این‌ به بعد ایران مانند موش در میان پنجه‌های آنها قرار دارد، از غرب رانده و از چین مانده، چاره‌ای جز نگاه به خرس شمالی ندارند. بنابراین از ایران می‌خواهند که در برجام امتیاز دهد، نیروهایش را از سوریه خارج کند، به امریکا چراغ سبز نشان می‌دهند که می‌تواند به ایران حمله کند… و اینجا ما هستیم که دوباره بازی خورده‌ایم.  بنده بر آن نیستیم تا در این مورد سیاهنمایی کرده و به قولی غلو کنم، اما واقعیت‌ها بسیار عینی‌تر و شفاف‌تر از آن چیزی است که ما بخواهیم در مورد آن صحبت کنیم. روس‌ها حالا سوریه را برای خودشان می‌خواهند. به ترامپ پیام می‌دهند که اگر شما نتوانستید ایران را از سوریه خارج کنید، ما از آنها می‌خواهیم که خارج شوند و اگر نشدند، راهش را می‌دانیم. این پیام‌هایی است که مرتب از تلگرافخانه کرملین در مسکو و ویلای پوتین در سوچی به دنیا مخابره می‌شود و در کشور هم کسی تاکنون واکنش مناسبی به آن نشان نداده است. مانند بسیاری دیگر که می‌گویند همه چیز را دادیم به روس‌ها نیستم، ما هنوز چیزی به روس‌ها نداده‌ایم اما اگر دقت نکنیم، چاره‌ای نداریم که دوباره تخم‌مرغ‌هایمان را در سبد شرقی بگذاریم، این بی‌چارگی و درماندگی آفت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است. در روزهای آینده در این مورد بیشتر خواهم نوشت. حواسمان باشد که باید از منافع ملی خودمان دفاع کنیم.
  منبع
  تحولات جهان اسلام
  ادامه
  6
  6
  8
  رضا تواضعی , rezatavazoie
  دوستان و عزیزانی که هی در رسانه هایشان از این دم می زنند که اروپا در برابر تحریمهای اروپا کاری از پیش نمی برد و برجام چنین و چنان بوده و خیانت است باید مسببن آن معدوم شوند !!! لطف کنند به برخی سوالها پاسخ دهند
  اولا اگر خودتان معترفید که اروپا با آن اقتصاد نیرومندش ار پس آمریکا در ساختار اقتصاد جهانی برنمی آید حضرات چگونه می خواهید برآیید ؟
  دوما : اگر دلتان خوش است به روسها ( که البته بنده برخلاف بسیاری به روسها نگاه منطقی دارم و داشتن یک روابط بسیار قدرتمند و استراتژیک با روسها را هم توصیه می کنم ) باید خدمت عزیزتان عرض کنم یکی از دلایل شکست تحریمهای آمریکا علیه روسیه ( که البته نسبت به تحریمهایی که بر ایران گذاشته شد واقعا رقمی نبود ) عدم حمایت همه جانبه اروپا و عدم تابعیت کامل اسرائیل ( بله اسرائیل ) از این تحریمها بود .
  سوما : اگر بدیل برجام چیزی به جز مقاومت است به ما هم خبردهید تا بدانیم ولی اگر نیست تا زمانی که بدیل دیگری نجستید با اباطیلتان در رسانه های مختلف نوشتاری و بصری ضریب مقاومت ملی را کاهش ندهید . راه مقاومت " راهی است که همه با هم باید طی کنیم و اگر برجام هیچ سودی هم نداشته باشد این فایده را داشته که امروز صداهای تعامل با آمریکا بسیار کمتر از گذشته خریدار دارد و دید مردم به یک مقاومت ملی و قدرت درون زا " باز تر و امیدوارانه تر است اگر شما دوستان خرابش نکنید .
  اگر بدیلی برای برجام ندارید حداقل ضریب مقاومت ملی را در دوران بد فرجامی برجام دچار سایش نکنید
  ادامه
  4
  13
  8