آرش ستاری , melk021

آرش ستاری

 کارشناس رسمی و تحلیلگر بازار مسکن در منطقه 1 تهران- 09190137003 آرش- کانال تلگرام: t.me/melk021 و وب سایت: www.melk021.com
آرش ستاری , melk021

آرش ستاری

مطالبدوستان 40
آرش ستاری , melk021

در این کلیسای عظیم، بیش از ۳۲۰ قطعه شیشه رنگی به کار رفته و حدود ۱۶ متر ارتفاع دارد. این بنا برای گردهمایی‌های عادی استفاده نخواهد شد و هدف سازندگان، جلب نظر زوج‌هایی است که پیش از مراسم عروسی، عکاسی می‌کنند. مقامات محلی گفتند که یک داستان قدیمی انگیزه ساخت این کلیسا بوده است. در دهه ۶۰ میلادی یک دختر ۲۴ ساله از مناطق فقیرنشین این سواحل به علت ابتلا به نوعی بیماری پاهایش سیاه شد و هر دو پایش را قطع کردند. به همین دلیل مراسم عروسی او لغو شد و دیگر هیچ‌وقت ازدواج نکرد و بقیه عمر خود را در یک کلیسا گذراند و اکنون کلیسای کفش پاشنه بلند به احترام و یاد او بنا شده است

ادامه
99
آرش ستاری , melk021
آرش اطلاعات اصلی خود را بروز کرد. 1 سال پیش
آرش ستاری , melk021
آرش اطلاعات اصلی خود را بروز کرد. 1 سال پیش
شغل : کارشناس رسمی و تحلیلگر بازار مسکن- منطقه 1 تهران

درباره من : مشاوره ی تخصصی، خرید و فروش املاک منطقه 1 تهران (ولنجک، تجریش، الهیه، فرشته، زعفرانیه، محمودیه) آدرس کانال تلگرام من t.me/melk021 و آدرس سایت من melk021.com و شماره تماس 09190137003 همچنین آدرس من در لینکدین: www.linkedin.com/in/melk021 و آدرس فیسبوک: facebook.com/melk021 و آدرس توییتر: twitter.com/melk021

آرش ستاری , melk021
آرش 1 سال پیش
کارشناس رسمی و تحلیلگر بازار مسکن در منطقه 1 تهران- 09190137003 آرش- کانال تلگرام: t.me/melk021 و وب سایت: www.melk021.com
آرش ستاری , melk021
1 سال پیش
آرش ستاری , melk021
زمین‌چهر دانشیا شامل مجموعه‌ای از تپه‌های رنگارنگ است و در بخش جنوبی کشور چین قرار دارد. شاید با دیدن تصاویر این تپه‌ها تصور کنید که این‌ها تنها نقاشی‌هایی سورئال هستند؛ با این حال اشتباه نکنید، این تپه‌های خیال‌انگیز واقعی بوده و یکی از شگفتی‌های بی‌مانند طبیعت هستند.

نوارهای رنگی روی این تپه‌ها، نتیجه فرایندهای زمین‌ساختی هستند. فرایندهایی که بعد از دوره ژوراسیک در حدود 145 تا 66 میلیون سال قبل اتفاق افتاده‌اند. این تپه‌های رنگارنگ ماسه سنگی، تعداد زیادی غار کم عمق را در زیر خود پنهان کرده‌اند. بازدید از این غارها برای علاقه‌مندان به غارشناسی یک تجربه فوق‌العاده لذت‌بخش خواهد بود. دانشیای چین در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.
ادامه
آرش ستاری , melk021
مسیر حرکتی بازار مسکن متاثر از عوامل متنوع درون و برون بخشی (بازار پول و سرمایه، ارز و طلا، ساختار عرضه و تقاضا، درآمد نفتی دولت، قیمت حاملهای انرژی، درآمد خانوار، عوامل جمعیتی، نقدینگی و تورم، تسهیلات خرید مسکن، بازار نهاده های تولید مسکن، سیاست‌های دولتی، قوانین شهرسازی و….) است.

بدیهی است عوامل یادشده اثرگذاری یکسانی بر بازار مسکن نداشته و به تبع، مسیر حرکتی بازار مسکن بر اساس برآیند نیروهای یادشده صورت می پذیرد، ضمن این‌که نباید از جو روانی حاکم بر بازار نیز غفلت کرد.

گاه اتفاق می افتد که انتشار یک خبر تاثیرگذرای به مراتب قوی تری از مجموع عوامل یادشده بر بازار می گذارد. مثلا در اردیبهشت سال ۹۳ که بازار مسکن رو به سوی رکود قطعی حرکت می کرد به یکباره تعداد مبایعات مسکن در تهران به بیش از ۲۲ هزار فقره رسید.

بنابراین نباید از این تغییرات ماهانه بازار مسکن تفسیر استقرایی برای کلیت بازار مسکن کرد. اگر روند کلی حرکت بازار مسکن، مثبت است که هست، نباید نوسانات جزیی و ماهانه این بازار بزرگنمایی شود. در این مسیر ممکن است نوسانات اندکی مشاهده شود؛ به‌عنوان نمونه حجم مبایعات در مرداد ماه سال جاری به شکل غیرمنتظره ای افزایش و مجدد در شهریور با کاهش مواجه شد.

البته باید توجه شود حجم ماهانه معاملات شهر تهران طی هشت سال اخیر در دامنه ۵ تا ۲۴ هزار فقره مبایعه بوده است؛ در حالی‌که حجم ماهانه معاملات در شهریور ماه سال جاری بیش از ۱۵ هزار مبایعه بوده که حجم قابل قبولی است. بر این اساس اگر به هر دلیلی این عدد در یک ماه با کاهش هم مواجه شود، نباید از آن، تفسیر به بازگشت رکود کرد. مهم، روند کلی بازار مسکن است که رو به بهبود است.
ادامه
آرش ستاری , melk021
مهر/ یک کارشناس اقتصاد مسکن گفت: اگرچه برخی آمارها از بروز نشانه های پیش رونق در بخش مسکن خبر می دهد، اما با توجه به پرریسک بودن بازار مسکن، فعالان اقتصادی بازار بدون ریسک بانکی را ترجیح می دهند.
به گزارش خبرنگار مهر، در پی کاهش سود سپرده های بانکی از ۱۱ شهریور امسال به ۱۵ درصد، واکنش های زیادی در خصوص انتقال سرمایه های خرد و کلانی که در بانک ها سپرده گذاری شده بود به بخش مسکن مطرح شد که برخی از آغاز روند انتقال این سپرده ها به حوزه مسکن خبر دادند و برخی از کارشناسان اقتصادی نیز می گویند هنوز هم سپرده گذاری در بانک جذاب تر از ورود سرمایه به بازار مسکن خواهد بود.

هرچند هنوز برای قضاوت در این باره زودهنگام است و تا به حال هیچ دستگاه رسمی اعم از بانک مرکزی، مرکز آمار و وزارت راه و شهرسازی آماری در خصوص میزان افزایش سرمایه گذاری در بخش مسکن و کاهش سپرده های بانکی منتشر نکرده اند؛ گمانه زنی های کارشناسان هم در این خصوص، عمدتا از اتفاقاتی که در گذشته در دوره های رشد نقدینگی رخ می داد، نشأت می گیرد.

تئوری های اقتصادی از کوچ سرمایه ها به بخش مسکن خبر می دهند
حمید یاری در گفت وگو با خبرنگار مهر گفت: دوره فعلی رکود در بخش مسکن و ساختمان را می توان یکی از طولانی ترین دوره ها به شمار آورد که علل متفاوتی برای آن شمرده شده است، از کاهش نرخ ازدواج و تشکیل خانوار تا تولید مازاد مسکن و بیش از حد نیاز در ده سال گذشته، مسکن مهر، رکود جهانی و… . اما شاید بتوان یکی از مهم ترین این دلایل را مثبت شدن نرخ سود واقعی (تفاوت بین نرخ سود اسمی سپرده های بانکی و تورم) دانست که باعث شد هم خریداران مصرفی مسکن خرید خود را به تعویق بیندازند و هم متقاضیان سوداگری و سفته بازان مسکن، بازار بانکی (سپرده گذاری) را بازار جذاب تری برای سرمایه گذاری بدانند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا کاهش نرخ سود سپرده های بانکی باعث می شود بازار مسکن از رکود خارج شود یا خیر؟ اظهار کرد: به طور کلی کاهش نرخ سود بانکی از یک سو با کاهش هزینه‌های تولید، قیمت تمام شده مسکن را تحت‌تاثیر قرار خواهد داد که به آن «اثر تولیدی» بخش مسکن گفته می شود و از دیگر سو مسکن به‌عنوان یک دارایی سودآور و حافظ ارزش پول به‌عنوان یک بازار رقیب جدی برای منابع سپرده‌گذاران مطرح می‌شود که همان «اثر سفته بازی» است.

کارشناس اقتصاد مسکن تصریح کرد: نتایج تجربی به‌دست آمده از پردازش مدل های اقتصادسنجی برای اقتصاد ایران نشان می‌دهد که متغیر نرخ سود واقعی بانکی با سرمایه‌گذاری رابطه منفی دارد، اما حساسیت سرمایه‌گذاری نسبت به تغییرات نرخ بهره پایین است. به‌این معنی که تغییرات نرخ سود بانکی بر تصمیم برای سرمایه‌گذاری در ایران مهم است، اما درصد واکنش به تغییر آن پایین است.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاران با توجه به درجه ریسک گریزی خود، دارایی هایشان خود را در بازارهای مختلف سرمایه گذاری می کنند، اظهار داشت: در شرایطی که نرخ بازده یک بازار کاهش پیدا کند، سرمایه ها از آن بازار خارج و به بازارهای رقیب کوچ می کنند. با توجه به ویژگی های بازار مسکن، به نظر می رسد با کاهش بازده سیستم بانکی و کاهش نرخ سود سپرده ها، سرمایه ها از این بازار خارج و به بازارهای زمین، مسکن، ارز و … وارد می شوند.

یاری با اشاره به بررسی تاریخی رفتار متغیرهای بخش مسکن ادامه داد: این بررسی ها نشان می دهد هنگام کاهش نرخ سود بانکی، منابعِ خارج شده از بانک‌ها در صورتی که وارد بخش مسکن شوند، در ابتدا به دنبال سفته‌بازی و تقاضای سوداگری هستند و تقاضای مسکن را از بعد تقاضای سفته‌بازی تحریک می‌کنند. سپس تقاضای مصرفی تحریک می شود.

رابطه کاهش سود سپرده با اجاره بها
وی در پاسخ به پرسشی در خصوص رابطه نرخ سود بانکی و بازار اجاره مسکن گفت: که ‌زمانی که موجران، سود سپرده کمتری را دریافت کنند، طبیعی است که به سراغ اجاره بهای بیشتر می‌روند تا این کسری را جبران کنند. لذا با کاهش نرخ سود بانکی، موجران تمایل زیادی به دریافت اجاره بها پیدا خواهند کرد. به طوری‌که مبالغ رهن را پایین آورده و به جای آن، اجاره ماهانه دریافت می‌کنند تا به این وسیله درآمد ماهانه خود را افزایش دهند.

تفاوت رفتار مردم در عمل نسبت به تئوری های اقتصادی
یاری تأکید کرد: بسیاری از این اظهار نظرها درباره رابطه مسکن با کاهش سود سپرده، از دید تئوریک قضیه است اما از نظر اجرایی می بینیم که اتفاقات اخیر در بازار پولی کشور تاثیری بر بازار مسکن نخواهد داشت.

این اقتصاددان خاطرنشان کرد: آنچه در عمل می بینیم این است که سوابق گذشته و نحوه اجرای بخشنامه های این چنینی بانک مرکزی نشان داده قدرت نظارت و تنبیهی بانک مرکزی در اجرای سیاست کاهش سود سپرده از سوی بانک ها چندان قوی نیست. در همین مدت زمان از اجرای بخشنامه سود ۱۵ درصدی می بینیم که بیشتر حساب های روزشمار با همان نرخ سابق تبدیل به حسابهای سپرده یکساله شده اند؛ همچنین وجود ابزارهای درآمد ثابتی نظیر انواع صکوک، اوراق مشارکت، اوراق خزانه اسلامی و … با نرخ بازده بالا در حال خرید و فروش هستند که نوعی دور زدن بخشنامه کاهش سود سپرده محسوب می شوند. به نظر می رسد کاهش نرخ بهره بانکی در بازار به میزان معناداری اتفاق نیفتد.

اجاره بهای مسکن افزایش نمی یابد
وی با اشاره به رد شدن پیک تقاضای اجاره در بازار اجاره مسکن و مشخص شدن نرخ افزایش اجاره بهای امسال بیان داشت: به نظر نمی رسد کاهش سود سپرده تأثیری در بازار اجاره بها برای سال جاری داشته باشد.

بروز پیش رونق مسکن فقط در واحدهای کوچک متراژ
یاری پایین بودن بازده مورد انتظار فعالان بازار از بخش مسکن را یادآور شد و افزود: حتی اگر فرض کنیم که نرخ سود بانکی در حد همان ۱۵ درصد مد نظر بانک مرکزی هم اجرایی شود این نرخ سود بدون ریسک همچنان از نرخ سود پرریسک و مورد انتظار بخش مسکن بالاتر است که قاعدتا فعالان اقتصادی همچنان نرخ بدون ریسک را باید به نرخ ریسکی ترجیح دهند.

این نظریه پرداز اقتصاد مسکن خاطرنشان کرد: جدیدترین آمارها نشان می دهد بازار مسکن قبل از اعلام بخشنامه الزام بانک ها به کاهش نرخ سود سپرده، تحولات مثبتی از خود بروز داده که نشان از یک دوره «پیش رونق» می دهد. با آغاز ورود تسهیلات مسکن یکم، این نوسانات می تواند تا حدودی تغییرات معنادار داشته باشد؛ اما به نظر نمی رسد با شرایط فعلی این نوسانات منجر به افزایش قابل توجه در قیمت های مسکن شود که این تغییرات نیز بیشتر در واحدهای «کوچک متراژ» با قیمت های مناسب قشر متوسط اتفاق خواهد افتاد.

وی پیش بینی کرد: علی رغم همه این اتفاقات همچنان این بازار بانکی باشد که بازار اول سرمایه گذاری باقی می ماند.
ادامه
آرش ستاری , melk021
آریا بازار – حدود ۹۰ درصد ساختمان‌های استان تهران از سوی افراد فاقد صلاحیت ساخته شده است، به همین دلیل نمی‌توان اطمینان داد که این ساخت و سازها از استاندارد لازم برخوردار هستند.
زلزله اخیر غرب در کشور و موارد مطرح شده درخصوص پایین بودن ضریب ایمنی ساختمان‌های کشور موجب شد تا نشست خبری مشترک سازمان استاندارد تهران و نظام مهندسی ساختمان تهران به بررسی کیفیت ساختمان‌های تهران اختصاص یابد. گزارشی که از بی‌توجهی شهرداری به وضعیت ساخت و سازهایی که از ضریب کیفی پایین برخوردارند حکایت داشت و نشان می‌داد که حدود ۹۰ درصد از ساختمان‌های استان تهران توسط افراد فاقد صلاحیت ساخته می‌شود آماری که رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران آن را به عبور آسان از مساله کیفیت از سوی مسوولان ذی‌ربط نسبت می‌دهد. از سوی دیگر به گفته مدیر کل سازمان استاندارد استان تهران زلزله اخیر نشان داد که در کشور با چند چالش مواجه هستیم که در این خصوص می‌توان به «عدم آمادگی برای مواجهه با بحران»، «نبود ساز و کار مهندسی و مدیریتی کیفی جامع متناسب با هر استان» و «نبود اهرم لازم برای اجرای قوانین» اشاره کرد.
نبود اهرم لازم برای اجرای قوانین مورد تایید حسن قربان خانی رئیس سازمان نظام مهندسی تهران نیز قرار گرفت به‌طوری که وی با اشاره به اینکه گزارش ساخت و سازهای بی‌کیفیت در تهران به دفعات به شهرداری ارائه شده، اما مورد توجه قرار نگرفته است، می‌گوید: شهرداری تنها درخصوص گودبرداری‌های پرخطر ورود می‌کند، اما به گزارش‌هایی که درخصوص ساخت و سازهای فاقد استاندارد صورت می‌گیرد توجهی نمی‌کند. به گزارش دنیای اقتصاد، وی در این خصوص به هشت هزار بازدید از ساختمان‌های شهر تهران در سال جاری اشاره کرد و گفت: ۷۰۰ مورد از این بازدیدها مربوط به مصالح ساختمانی بود که درخصوص توقف ساخت و ساز ۷۶ مورد مکاتباتی با شهرداری صورت گرفت، اما چندان مورد توجه قرار نگرفت. رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران در ادامه درخصوص روند دریافت شناسنامه فنی و ملکی در استان تهران گفت: در سال جاری تاکنون چند هزار ساختمان ساخته شده که از مجموع ساخت و سازهای صورت گرفته تنها ۶۷ مورد شناسنامه فنی و ملکی اخذ کرده‌اند.
روند صدور شناسنامه فنی و ملکی در کشور در حالی است که به گفته قربان خانی در این رابطه مقررات ملی وجود دارد که سازندگان را مکلف به دریافت شناسنامه فنی و ملکی کرده، اما متاسفانه قوانین و مقررات رعایت نمی‌شود و در حالی که باید شهرداری‌ها برای ارائه‌ پایان کار سازندگان را به سمت دریافت شناسنامه فنی و ملکی هدایت کنند، اما این اتفاق در عمل رخ نمی‌دهد. قربان خانی همچنین با اشاره به اینکه نظام ساخت و ساز کشور نیازمند تغییر اساسی است و باید به روز شود می‌گوید: اگر این تغییرات اساسی رخ ندهد باید منتظر حوادث دیگری باشیم. متاسفانه برخی می‌خواهند با کم کردن قیمت محصول نهایی اهداف خود را پیش ببرند، اما باید بدانند که نادیده گرفتن جان مردم مساله‌ای است که نمی‌توان به راحتی از کنار آن عبور کرد. رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در بخش دیگر و در پاسخ به این پرسش که آیا پروژه مسکن مهر استان تهران از استانداردهای لازم برخوردار است، اعلام کرد: پروژه مسکن مهر خارج از نظارت نظام مهندسی ساخته شده و اینکه چه گروهی روند نظارت بر این ساختمان‌ها را به عهده داشتند، نامشخص است.
به گفته قربان خانی، پروژه مسکن مهر قراردادی سه جانبه بین دولت، بانک‌ها و تعاونی‌ها بود و از سوی وزارت راه و شهرسازی پیگیری شد، البته باید این نکته را نیز در نظر گرفت که دولت در آن زمان تنها قصد داشته با تسریع امور و صرف هزینه‌های کمتر برای مردم خانه‌سازی کند. در این خصوص مدیر کل سازمان استاندارد تهران نیز با اشاره به بازدیدهایی که در سال ۹۲ از پروژه‌های مسکن مهر در کشور صورت گرفت، گفت: در آذر سال ۹۲ و پس از بازرسی‌های صورت گرفته از آسانسورهای مسکن مهر استان تهران، متوجه شدیم که حدود ۹۷ درصد آسانسورهای این ساختمان‌ها غیراستاندارد هستند،‌ از سوی دیگر ارزیابی از مصالح ساختمانی نیز نتیجه خوبی به همراه نداشت اما به دلیل اینکه وظیفه قانونی در این خصوص نداشتیم نتوانستیم اقدامی صورت دهیم و تنها گزارش را به مسوولان ذی‌ربط ارائه کردیم. به گفته مدیر کل سازمان استاندارد استان تهران، مواد اولیه، نحوه تولید، آینه‌کاری و نظارت از عوامل دخیل در رابطه با کیفیت مواد ساختمانی به کار برده شده در ساخت و سازهاست و باید بدانیم که صرف تولید کالای استاندارد کفایت نمی‌کند و حتی اگر یک کالای استاندارد به‌صورت غیراستاندارد مورد استفاده قرار گیرد باز هم نتایج مشابهی داشته و موجب کاهش کیفیت و مسائل جانبی بعدی می‌شود.
بیات در ادامه با تاکید بر اینکه نظام جامع مدیریت کیفیت در ساخت و ساز کشور وجود ندارد، عنوان کرد: متاسفانه نمی‌توانیم به دلیل نبود نظام جامع مدیریت کیفیت مسائل مربوط به مصالح ساختمانی را ردیابی کنیم و باید اعلام کرد که سازمان نظام مهندسی از اهرم‌های لازم برای اعمال مسائل مورد نظر خود برخوردار نیست. متاسفانه پروانه ساخت و ساز در بسیاری از موارد به افرادی داده می‌شود که از صلاحیت لازم برخوردار نیستند. مدیر کل سازمان استاندارد استان تهران از ایجاد بانک اطلاعاتی جامعی در ارتباط با مصالح ساختمانی خبر داد و گفت: پس از ایجاد این بانک اطلاعاتی جامع دیگر هیچ‌گونه تولیدکننده متخلفی اجازه فروش مصالح ساختمانی غیراستاندارد را ندارد و نیز مهندسان ناظری که فعالیت خود را به خوبی انجام نمی‌دهند، مشخص خواهند شد.
ادامه
آرش ستاری , melk021
پول و تجارت ، وام مسکن یکم بانک مسکن به‌صرفه‌تر است یا وام با اوراق تسهیلات خرید مسکن بانک مسکن؟ تاثیر تورم، ارزش ریال، قیمت خانه و مبلغ اجاره بر هر یک از این وام‌ها چیست؟

چندین راه برای گرفتن وام مسکن وجود دارد. اما وام مسکن یکم بانک مسکن و وام با اوراق تسهیلات خرید مسکن بانک مسکن (تسه) دو راهی هستند که بیشتر موردتوجه خریداران است. اما هرکدام از این وام‌ها هزینه‌ها و شرایط خودشان را دارند. رده بررسی می‌کند که با در نظر گرفتن هزینه‌ها و شرایط اقتصادی کدام وام برای شما به‌صرفه‌تر است.

وام با اوراق تسهیلات خرید مسکن بانک مسکن (تسه)
اگر در مورد وام با اوراق بانک مسکن یا همان تسه اطلاع کافی ندارید توصیه می‌کنیم حتماً همه چیز درباره اوراق تسهیلات خرید مسکن را بخوانید. برای اینکه ۶۰ میلیون تومان بگیرید باید ۱۲۰ برگ اوراق بخرید. قیمت به‌روز اوراق تسهیلات مسکن را می‌توانید از بخش تسه رده ببینید. این کار با در نظر گرفتن قیمت ۷۵ هزار تومان برای هر برگ اوراق ۹ میلیون تومان خرج دارد و بنابراین عملاً ۵۱ میلیون تومان به دست شما می‌رسد.

مبلغ وام: ۶۰ میلیون تومان (۵۱ میلیون پس از خرید اوراق)
نرخ سود: اوراق ۱۷٫۵ درصد
مبلغ قسط به روش ساده: ۹۹۹ هزار تومان
کل سود: ۸۳ میلیون و ۸۸۰ هزار تومان

دانستنی شماره یک: کل پرداختی (اصل و سود) وام با اوراق ۱۴۳٫۸ میلیون تومان است.

البته جدای از این وام می‌توانید با خرید اوراق، مبلغ ۱۰ میلیون تومان دیگر هم در قالب تسهیلات جعاله تعمیر مسکن از بانک مسکن وام بگیرید. با این تفاوت که بازپرداخت این وام ۵ ساله است.

وام مسکن یکم
اگر در مورد شرایط وام مسکن یکم اطلاع ندارید مطلب وام مسکن یکم بانک مسکن را حتماً مطالعه کنید.

در این وام سقف فردی تسهیلات قابل اعطا بر روی هر واحد در شهر تهران ۸۰ میلیون تومان، در شهرهای بزرگ بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۶۰ میلیون تومان و سایر مناطق شهری معادل ۴۰ میلیون تومان تعیین شده است. بنابراین برای هر زوج شاغل در تهران ۸۰ میلیون تومان پرداخت می‌شود که مجموع آن به ۱۶۰ میلیون تومان می‌رسد.
حداقل متوسط موجودی در هر دوره ۶ ماهه برای کسب سقف‌های تسهیلاتی ۸۰ میلیون تومان، ۶۰ میلیون تومان و ۴۰ میلیون تومان، به ترتیب ۱۳٫۵ میلیون تومان، ۱۰ میلیون تومان و ۶٫۷ میلیون تومان تعیین شد؛ بنابراین اگر سپرده‌گذاران اقدام به افتتاح حساب با حداقل‌های اعلام‌شده بکنند و در طول مدت سپرده‌گذاری موجودی حساب خود را افزایش ندهند پس از شش دوره انتظار شش‌ماهه معادل سه سال می‌توانند از سقف‌های تعیین‌شده بهره‌مند شوند.

همان‌طور که پیش‌تر خواندید، در وام با اوراق ۵۱ میلیون تومان به دستمان رسید. برای اینکه امکان مقایسهٔ دو وام را داشته باشیم شرایط وام مسکن یکم را برای دریافت ۵۱ میلیون تومان بررسی می‌کنیم.

مبلغ وام: ۵۱ میلیون تومان
نرخ سود: ۹٫۵ درصد
میزان سپرده‌گذاری در بانک: ۲۵٫۵ میلیون تومان
مدت سپرده‌گذاری: یک سال
قسط هر ماه: ۵۹۵ هزار تومان
کل سود دوره: ۳۴ میلیون و ۶۶۰ هزار تومان

دانستنی شماره دو: کل پرداختی (اصل و سود) وام مسکن یکم ۸۵٫۶ میلیون تومان است.

در نظر داشته باشید که به سپردهٔ شما در طول این یک سال سودی پرداخت نمی‌شود و بنابراین سودی که می‌توانستید در این یک سال دریافت کنید بخشی از هزینه‌های شما است. برای محاسبهٔ هزینهٔ فرصت خواب یک‌سالهٔ پولتان باید بالاترین نرخ سود تضمینی را در نظر بگیریم. در حال حاضر صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت با ضمانت نقدشوندگی توسط بانک‌ها احتمالاً بهترین گزینه هستند. اگر در مورد ویژگی‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری اطلاع ندارید راهنمای دریافت سود بیش از ۱۸ درصد از بانک‌ها و ۶ نکته که قبل ار سپرده‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری باید بدانید را بخوانید.

میانگین سود ۳ ماه گذشته در صندوق‌های سرمایه‌گذاری: ۲۲
سود ماهانه: ۱٫۸۳
سود مرکب سالانه: حدود ۲۴ درصد
سود مرکب ۲۵٫۵ میلیون تومان سپرده: ۶٫۱ میلیون تومان

دانستنی شماره سه: سود سپرده‌ای که باید برای گرفتن وام در بانک بگذارید ۶٫۱ میلیون تومان است.

دانستنی شماره چهار: ۱۰ سال دیگر یک‌میلیون تومان ارزش خیلی کمتری دارد. دلیل آن‌هم تورم است. بنابراین قسطی که ۱۰ سال دیگر باید بپردازید به پول امروز خیلی کمتر است.

محاسبات درواقع پیچیده‌تر از این است. در پرداخت اقساط به روش ساده شما در ۱۲ سال هرماه مبلغ ثابتی را به بانک پرداخت می‌کنید. اما ارزش ریال در این مدت کمتر و کمتر می‌شود. بنابراین باید کاهش ارزش پول ملی با توجه به وجود تورم را نیز به محاسبات اضافه کرد.

دانستنی شماره پنج: اگر به خاطر تورم هرسال ۱۰ درصد از ارزش ریال کم شود ۱ میلیون تومان امروز ۱۲ سال بعد ۳۱۴ هزار تومان ارزش دارد.

در اینجا باید فرضی برای کاهش ارزش ریال ناشی از تورم در ۱۲ سال آینده داشته باشیم. این کاهش ارزش در طول دو سال گذشته کمتر شده اما در برخی از اوقات به بالای ۳۰ درصد هم رسیده است.

اگر شما وام با اوراق گرفته‌اید با فرض اینکه نرخ کاهش ارزش ریال در طول این ۱۲ سال هرسال ۱۰ درصد باشد در این صورت در سال پایانی ارزش ۹۹۹ هزارتومانی که هرماه به بانک پرداخت می‌کنید به پول امروز حدود ۳۱۴ هزار تومان خواهد بود.
ادامه
آرش ستاری , melk021
به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، روز چهارشنبه، ۱ آذر ماه در نشست خبری اظهار کرد: شمار واحدهای تخریب شده غیرقابل تعمیر ۱۵ هزار و ۵۰۰ واحد است که چهار هزار و ۵۰۰ واحد آن در مناطق شهری و ۱۱ هزار واحد در مناطق روستایی قرار دارد.

به گفته این مقام مسئول، تعداد واحدهای آسیب دیده تجاری و تعمیری در شهرها و روستاها ۱۵ هزار واحد است و در مجموع ۳۰ هزار و ۵۰۰ واحد آسیب دیدند.

گفتنی است؛ زلزله‌ای به بزرگی ۷٫۳ ریشتر ساعت ۲۱ و ۴۸ دقیقه شامگاه یکشنبه (بیست و یکم، آبان ماه) استان کرمانشاه و مناطقی از عراق را لرزاند.

این زلزله در استان کرمانشاه حوالی ازگله در عمق ۱۱ کیلومتری زمین روی داد.

شدت این زمین لرزه به اندازه ای بود که در بیشتر استان ها و برخی کشورهای منطقه نیز احساس شد.

براساس آخرین اطلاعات اعلام شده از ستاد مدیریت بحران کشور، در این زمین لرزه ۴۳۷ نفر جان باخته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ نفر مصدوم شده اند
ادامه
آرش ستاری , melk021
برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با حضور نمایندگانی از گروه کارشناسان، مشاوران املاک و انبوه‌سازان به بررسی آینده بازار مسکن اختصاص داشت. در این برنامه تلویزیونی به‌رغم اینکه بازار مسکن توسط سه دوربین مختلف رصد و تحلیل شد، اما هر سه دوربین در مورد قیمت مسکن یک برداشت مشترک ارائه کردند.
بهروز ملکی کارشناس مسکن، جمشید برزگر رئیس کانون انبوه‌سازان و حسام عقبایی رئیس اتحادیه مشاوران املاک در این میزگرد، هر سه اعتقاد داشتند بازار مسکن فاز رکود را از چندی پیش ترک کرده و اکنون نیز تحرک بیشتری نسبت به سال گذشته دارد، در نتیجه امسال شاهد افزایش نسبی معاملات بوده‌ایم.
این سه گروه از رصدکنندگان بازار مسکن برداشت مشترک خود درباره قیمت مسکن را این‌طور اعلام کردند که با توجه به وضعیت موجود بازار مسکن و متغیرهای بیرونی اثرگذار بر این بخش اقتصادی، انتظار رشد قیمت مسکن تا پایان سال وجود دارد. بنابر این تحلیل، میزان رشد قیمت مسکن تا پایان سال در محدوه نرخ تورم خواهد بود. ملکی در این رابطه توضیح داد در زمستان امسال نرخ تورم عمومی نقطه به نقطه به هر میزان باشد، به همان اندازه نیز قیمت مسکن نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش خواهد داشت. در ماه گذشته نیز قیمت مسکن در تهران حدود ۱۰ درصد نسبت به آبان ۹۵ افزایش یافت که این میزان تقریبا معادل رشد تورم نقطه‌ای در آبان بوده است.
برزگر، رئیس کانون انبوه‌سازان نیز در این نشست اعلام کرد تحرک معاملاتی در بازار مسکن تهران بیشتر است و رشد حجمی معاملات به میزانی که در تهران رخ می‌دهد، در دیگر شهرها در جریان نیست. وی با اعلام اینکه با شروع پرداخت تسهیلات بدون سپرده ساخت در سال گذشته توسط بانک عامل بخش مسکن، آمار ساخت‌وساز افزایش یافت و رشد منفی ساخت‌وساز پس از ماه‌ها رکود متوقف شد. این در حالی است که بانک عامل بخش مسکن با وجود استقبال انبوه‌سازان، ناگهان پرداخت این تسهیلات را متوقف کرد. برزگر تاکید کرد در صورتی که همچنان از پرداخت این تسهیلات خودداری شود، اثر سوء آن مستقیما متوجه بازار مسکن خواهد شد.
ادامه
آرش ستاری , melk021
صندوق پس انداز یکم جهت ارائه وام مسکن به زوجین ایجاد شده است و تنها زوجینی که تابه حال وام مسکن دریافت نکرده اند، می توانند از وام ۸۰ میلیون تومانی این صندوق به شرط سپرده گذاری ۴۰ میلیون تومانی به مدت یکسال استفاده کنند.
به گزارش آفتاب‌نیوز به نقل از میزان، اما در این میان هر قدر سپرده متقاضیان دریافت وام ۸۰ میلیون تومانی از ۴۰ میلیون تومان کمتر باشد، مدت سپرده گذاری افزایش می یابد. یعنی ۲۰ میلیون تومان مدت سپرده گذاری ۲ سال و ۱۳٫۵ میلیون تومان مدت سپرد ه گذاری ۳ سال خواهد بود.
وام مسکن صندوق پس انداز یکم با نرخ سود ۹٫۵ درصد و بازپرداخت ۱۲ ساله، اقساط ماهیانه ۹۳۵ هزار تومان پرداخت می‌شود، سال ساخت مسکن خریداری شده با این وام می‌بایست نهایتاً تا ۱۵ سال باشد.
برای دریافت این وام طرفین اگر زوج باشند هر یک از زوجین می‌تواند مبلغ ۴۰ میلیون در حساب یکساله سپرده کند و در مجموع ۸۰ میلیون پول ذخیره کنند تا ۱۶۰ میلیون تومان وام به آنان تعلق بگیرد، مبلغ ۴۰ میلیون تومان سپرده هر نفر نیز بعد از یک سال تحویل سپرده گذاران می شود.
البته این وام در تهران ۸۰ میلیون تومان است و در مراکز استان‌ها ۶۰ میلیون تومان و شهرستان‌های با جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر ۴۰ میلیون تومان خواهد بود.
افرادی که بدون سپرده اقدام به دریافت وام مسکن می‌کنند، با اوراق سازمان بورس، می‌توانند از ۶۰میلیون تومان وام مسکن به اضافه ۲۰میلیون تومان وام تعمیرات در قالب وام جعاله (مراجعه به یکی از شعب بانک مسکن و یا یکی از کارگزاری های فرابورس) استفاده کنند.
بنابراین بدون سپرده‌گذاری نیز می‌توان از ۸۰ میلیون تومان وام استفاده کرد که نرخ سود وام ۶۰ میلیون تومانی ۱۰٫۵ درصد و نرخ سود وام ۲۰ میلیون تومانی ۱۷٫۵ درصد است، بازپرداخت وام از طریق اوراق نیز ۱۲ ساله و وام تعمیرات(جعاله) ۵ ساله خواهد بود.
ادامه
آرش ستاری , melk021
هنگامی‌که بازار مسکن بارونق مناسبی همراه شود، در پی افزایش قیمت آن، به‌طورمعمول افراد ترجیح می‌دهند تا منابع نقدینگی خود را به حوزه ساخت‌وساز اختصاص دهند تا سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های ساختمانی. زیرا باور عمومی جامعه بر این است که از طریق سرمایه‌گذاری در بازار مسکن می‌توانند به سودآوری ملموس و مناسب‌تری دست پیدا کنند. از طرفی همان‌طور که بهبود وضعیت بازار مسکن، تأثیرات منفی بر بازار سرمایه می‌گذارد، افزایش شاخص کل بورس نیز می‌تواند شاخص قیمت مسکن را کاهش دهد.
طبق تحقیقاتی که در این زمینه بر اساس داده‌های آماری سال‌های ۸۸ تا ۹۴ انجام‌شده است، مشخص شد که شوک مثبت در شاخص کل بورس و شاخص قیمت دلار، سبب کاهش شاخص قیمت مسکن می‌شود. از طرفی طبق تحقیقات دیگری که در این بازه زمانی بر روی اطلاعات قیمت، بازدهی نرخ و میزان رشد شاخص قیمت‌های بازارهای مختلف اعم از سرمایه، ارز، سکه و مسکن انجام شد، مشخص شد که حدود ۵۷ درصد نوسانات شاخص قیمت مسکن، متأثر از شوک‌های به وجود آمده در شاخص قیمت سه بازار رقیب یعنی سرمایه، ارز و سکه است. به این معنا که منشأ حداقل نیمی از افت‌وخیزها در بازار مسکن را می‌توان ناشی از تحولات بازارهای موازی دانست. زیرا هنگامی‌که شاخص کل بورس در کوتاه‌مدت با افزایش قابل‌توجهی همراه شود، انتقال نقدینگی به سمت بازار سرمایه سوق پیدا می‌کند که این موضوع منجر به رکود در بخش مسکن می‌شود. این در حالی است که در بلندمدت نیز شوک افزایش شاخص کل بورس همچنان با یک اثر منفی کمی تعدیل‌شده، بر شاخص قیمت مسکن تأثیر می‌گذارد.
ادامه
آرش ستاری , melk021
آرش 1 سال پیش
آرش- مشاور املاک منطقه 1 تهران 09190137003 وب سایت www.melk021.com و کانال تلگرام: telegram.me/melk021