یافث صحرائی , hanjan

یافث صحرائی

 خانه ام را گر فرو ریزند                 من دوباره خشت خواهم زد
یافث صحرائی , hanjan

یافث صحرائی

مطالب تصاویر 44
یافث صحرائی , hanjan
جهره نامدار اسب تركمن تصادف كرد
نوشته‌شده به دست HOJANEPES news در مارس 12, 2013 دکتر جلیل قیادی – آطشناس خوجه نفس نیوز: بنا به گزارش سایت «اولکأمیز» آق قالا، «چهره نامدار اسب ترکمن به همراه دو تن از مهمانانش كه از تهران آمده و كارشناس اسب بودند به هنگام عزیمت از بجنورد به مشهد تصادف كرده و مجروح شدند . هم اكنون دكتر قیادی از بیمارستان مرخص شده و در منزلش دوره نقاهت را طی می كند. اولكامیز از خداوند شفای عاجل دكتر را مسئلت می نماید.» خوجه نفس نیوز نیز کمال همدردی و شفای عاجل دوست گرامیمان دکتر جلیل قیادی را از این صانحه مسئلت و امیدواریم رفع هر بلایای غیبی از سر این دوست ارجمندمان گردد.
ادامه
99
یافث صحرائی , hanjan
آخوندی که خوابنما شده است
2013 ملا خرازی آخوند خوابنماشده خوجه نفس نیوز: در هفته ای که گذشت، یکی از شگفتی های روزگار حضور و سخن پراکنی شیعه ملایی در ترکمنصحرا می باشد که گویا از خواب غفلت برخاسته و خواهان واگذاری سرزمینهایی شده است که زمانی در چهارچوب حکومتهای بر خاسته از ترکان و ترکمنان در ایران بود و طی افول این دول در ایران، این سرزمینها در تمامیت ملی خود به استقلال رسیدند. در روند مبارزات استقلال طلبانه این دولتها (ترکمنستان، آذربایجان، تاجیکستان، …) در دوره تزار و متعاقب آن دول متحد شوروی سوسیالیستی که در ترکیب شوروی سابق استقلال در چهارچوب اتحاد احزاب کمونیست شوروی میسر شده بود، تمامیت جغرافیایی ژئوپلیتیک این سرزمینها با ملل موجود درآن بوجود آمد و محدوده های مرزی مشخصی برای هرکدام از این ملل ایجاد گردید. بعداز فروپاشی اتحاد احزاب کمونیست شوروی، در این مرحله به استقلال کامل ملی بدون حزب حاکم دست یافتند(سال 1991/م.). این کشورها در تاریخ امروز جهان بدون دخالت هیچ قدرتی حتی متحدین نزدیک همتبار خود، سرنوشت خود و آب و خاک خودرا بدست خودشان تعیین میکنند. گویا ملایی دلسوز از تبار حزب الهیان حکومت جبر و ستم اسلامی در ایران، این سرزمینهای تازه شگفته را میخواهد از دست تزاربیستها!! (حکومتهای ملی این کشورها) پس بگیرد، آن هم با کار فرهنگی و تربیت جاسوسانی از تکه باقیمانده آن کشورها در داخل ایران!. بسیار جالب است در شرایطی که مبارزات استقلال طلبانه در محدوده های تجزیه شده این کشورهای تازه استقلال یافته (همچون ترکمنستان جنوبی، آزربایجان جنوبی، کردستان شرقی، بلوچستان غربی، عربستان شمالی) در محدوده ایران شکوفا شده و هر روز بر ابعاد آن افزوده تر میگردد، چنین ادعایی را بگوش ملتها برساند. این آخوند یا خوابنما شده یا بقول معروف مغز خر خورده! که میخواهد از ترکمنهای ترکمنصحرا لشکری بنام «فتح الفتوح» درست کند و با سپر قرار دادن جوانان ترکمن در دنیا به ماجراجویی بپردازد. این کلام او مصداق این مثل ترکمنی است که .. «بدرأنی اؤز گؤتینگه داق!». ... ادامه مطلب »»»
ادامه
فرانک محمدی , faranak_dxp
نوشته فرانک برای یافث 6 سال پیش
sssssssssssaalaam kkkkkkkkkkkhooooooobiiiiiiiiiii
ادامه
کامنت بنویسید...
یافث صحرائی , hanjan
سه شنبه 8 اسفند ، 13:37
salaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaam khuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuubam
ادامه
یافث صحرائی , hanjan
کومیش دپه (گمیشان سابق) شهری از اعماق تاریخ
نوشته‌شده به دست HOJANEPES news در ژانویه 14, 2013 عمارت 3 طبقه در کومیشدپه XX/م. خوجه نفس نیوز: مقاله ای که در این پست ذیلاً بدان پرداخته شده، به زبان ترکمنی با الفبای لاتین نگارش یافته است. این مقاله بخـشی از پایان نامه تحصیلاتی ام می باشد که در آن به تشریح اماکن و مساکن ترکمنهای ایران در ترکمنصحرا می پردازد. در حال حاضر جهت معرّفی منطقه وبلاگها و وب سایتهائی فعال می باشند که مایه امیدواری مردم ترکمن می باشد. هر چند که کوچک و نارسا هم باشد، حداقّل مطالبات و مشکلات ملتمان و سرزمینمان را به سمع جهانیان میرساند. امیدواریم که در آینده بر تعداد اینگونه از فعالیّتهای سالم و مفید ارتباط جمعی افزوده شود. از جمله وبلاگهائی که مربوط به کومیش دپه (گمیشان) راه اندازی شده است: وبلاگ «کمیش دپه چی«، «نخبگان کومیش دپه«، «کلوب گمیشان(کوموش دپه)«، «گمیشان شهر دریادلان«، «پایگاه اطلاعرسانی گمیشان» و … می باشد که در آن اطلاعاتی از تاریخچه و اوضاع منطقه داده شده است. برای نمونه در این وبلاگ ها به بافت شهری آن نیز با عنوان «بافت قدیم و عمارت های تاریخی كمیش تپه» اشاره شده است. هر چند این معلومات حجیم نیستند، با این حال برای کسانی که به دنبال پژوهش و تحقیقات علمی در پی کسب معلومات هستند، می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. اگر شهرستان گنبد کاووس را به لحاظ بافت قدیمی شهری که در نزدیکی «جرجان قدیمی» در اوایل قرن بیستم بنا شده است در نظر نگیریم، مثلاً : - »گمیشان دومین شهری است در استان گلستان بعد از شهر گرگان دارای بافت قدیم شهری می باشد. این شهر به لحاظ شهرسازی مجموعه ای از عناصر شهری را در بر می گیرد که بر اساس نیازهای اجتماعی و منطبق با اقلیم آب و هوایی منطقه بوجود آمده است. ابنیه زیبا در بافت قدیم گمیشان ادامه سنت معماری و ساخت ابنیه دوره قاجار است.». مقاله زیر در مورد شهرستان کمیش دپه بزبان ترکمنی با الفبای لاتین ترکمنستانی همانطور که در رساله ام تحریر شده است، درج گردید. این مقاله … ادامهٔ این ورودی را بخوانید » inShare2100 درجه کلوب دات کام
AzadegiBalatarin
Qirmiz
ادامه
کامنت بنویسید...
سولماز  , savalan1392
جمعه 4 بهمن ، 16:47
ممنون از مطلب تون ...موفق باشید دوست عزیز
ادامه
یافث صحرائی , hanjan
چهارشنبه 18 بهمن ، 20:20
لایک .. مرسی بچه ها!...:-)
ادامه
یافث صحرائی , hanjan
چهارشنبه 18 بهمن ، 20:18
لایک...مر30 بچه ها این مطالب را پیگیری کنید! ....:-)
ادامه
یافث صحرائی , hanjan
تورک آدی ملت حکمونده یازیلان ایلکینجی مکتوپلار- اولین نوشته هایی كه كلمه «ترك» به عنوان نام ملت آمده است
گوک تورک سنگ نوشته ها وآثار تاریخی منطقه اورخون كتیبه های اورخون، از دوران خاقانی«بیلگه خاقان» امپراطور گؤگ تورك ها باقی مانده است. این كتیبه ها از نظر مادی ومعنوی جزو آثار بسیار با ارزش تاریخ ترك هاست. در این سنگ نوشته ها برای اولین بار از كلمه ترك به عنوان نام ملت اسم برده شده است. این سنگ نوشته ها از هر نظر یك شاه اثر میباشد. تعداد سنگ نوشته های اورخون سیزده عدد میباشد. مشهورترین این سنگ نوشته ها متعلق به بیلگه خاقان، كول تگین وتونیوكوق میباشد. ده سنگ نوشته دیگر، شامل نام ومشخصات شخص وفات یافته و توضیحاتی در مورد فعالیتهایش وصفاتش در زمان حیات میباشد. این سنگ نوشته ها، در داخل مغولستان فعلی ودر جنوب دریاچه بایكال در منطقه اورخون قرار دارند. علاوه بر سنگ نوشته ها، اشیای بسیار با ارزش دیگری، همچون مجسمه ها، راه های سنگی، خانه های باستانی، كانال های آب ومجسمه های قوچ ولاك پشت موجود میباشد. اینجا یكی از مراكز مقدس ترك هاست.در بین مجسمه ها، مجسمه ای ازكول تگین موجود میباشد،كه وضعیت اولیه خود را به خوبی حفظ كرده است. مجسمه كول تگین، كاراكتر ومشخصات یك گؤگ ترك را نشان میدهد. این آثار به سال 1889میلادی آشكار شده است. طول سطرها 235 سانتی متر میباشد. بنای یادبود بیلگه خاقان یك كیلومتر با بنای یادبود كول تگین فاصله دارد. بیلگه خاقان برای یادبود تونیوكوق دو سنگ نوشته به یادگار گذاشته است كه یكی دارای 35 سطر ودیگری دارای27 سطر میباشد. ادامهٔ این ورودی را بخوانید »
ادامه