نرم افزار اندروید کلوب جستجوی مطالب
یاشار رحمانی , daryush1360

یاشار رحمانی

 https://t.me/FAAH1یاFAAH1@
یاشار رحمانی , daryush1360

یاشار رحمانی

مطالب تصاویر 285
یاشار رحمانی , daryush1360
یاشار 4 سال پیش
من زندانی اندیشه های به غبارنشسته ام......8مارس روزجهانی زن گرامی باد
99
کامنت بنویسید...
کژال , 65kazhal
شنبه 17 آذر ، 20:23
زیبااااااا
ادامه
یاشار رحمانی , daryush1360
چهارشنبه 12 آبان ، 21:58
سپاس دوستان نیکمرام
ادامه
بی نظیر آریامهر , tahereh111
شنبه 17 مهر ، 10:28
ممنون عزیز دیر رسیدم
ادامه
یاشار رحمانی , daryush1360
من "زن" صدای گنگ تاریخ ام!

هشت مارس، روز جهانی زن فرا میرسد. جنبش آزادی زن و مانند هر سال در آستانه 8 مارس یکبار دیگر تعهد خود را به مبارزه برای آزادی بی قید و شرط زن و برابری کامل و واقعی زن و مرد اعلام میکند. گرامیداشت 8 مارس و اعلام تعهد جهانی به امر آزادی زن در آستانه این روز به یک سنت پایدار رادیکال در جهان بدل شده است. دو سال پیش دنیا صدمین سالگرد 8 مارس را گرامی داشت و اکنون در بحران جهانی سرمایه داری، موقعیت میلیون ها زن در شرایط خطیر تر و وخیم تری قرار گرفته است.
باز هم زن سرنوشتش را ورق می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌زند! روزهای تاریخی همراه با مناسبت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی که بر خود دارند یکی پس از دیگری از راه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسند و خود را با نخوت، به رخ دیگر روزها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کشند. مناسبت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها،و گرامی داشت های همچو روزهای‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌... روز معل، روز کارگر، روز دا‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نشجو،... و بالاخره کم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کم نزدیک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوم! روز بزرگ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌داشت "اون مردی بزرگ " و "اون قهرمان کشور" ؛ خیلی نزدیک می شوم... روز درخت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کاری؛... پس کجا ثبت شده این روز؟ چرا اسمی، یادی، و نشانی از این روز در تقویم و در تاریخ زندگی مان نیست، یعنی کجاست؟ مگر ممکن است روزی به این مهمی با پیشینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای غیر قابل انکار، به همین سادگی فراموش شود؟.

صدایی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گوید: من روز تاریخی نیمی از دنیا هستم، این جا مهجور مانده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ام... این جا دیگر چه جایی است که در صفحات نشریه های امروز نیست ...." من "زن" نقاشی گم شده ی این جهانم " من کودک یتیم و اسیرم که نه این دنیا پدر و مادرم شد و نه این زمانه.

"جنسم" را کنار می گذارم به تاریخ نگاه می کنم و با صدای بلند خطاب اش می کنم و می گویم: بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌انصافی است نه تنها مهجور نماندی بلکه زنان در سراسر جهان تو را می شناسند و تلاش می کنند تا هم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آوایی خود را با پاسداشت از "روز جهانی زن" به خواهری جهانی پیوند زنند، برای کاستن دردها و تبعیض ها، همان درد مشترک که زاده حاکمیت پدرسالار و قوانین تبعیض آمیزند!

آنچه امروز پس از گذشت یک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌صد چند سال، زنان سراسر جهان را وا می دارد که پاسدار این روز باشند نه فقط خود این روز فرخنده بلکه آرزوی تاریخی برای خواستن "روزی" از آن خود و "فضایی" از آن خود است، و این روز محور و انگیزۀ بسیار قوی، فرامرزی و فراعقیدتی است برای فریاد مشترک جهانی به منظور رسیدن به همبستگی، برابری و رفع ظلم و خشونت و بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌عدالتی !

سخن بر سر این روز و آن روز در ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تاریخ مان رسمی نیست بلکه سخن بر سر نابرابری و تبعیض است و این روز سمبل خواسته زنانی است که در دیروز نمانده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند و خواستار تغییراند! آنها کار می خواهند، حقوق برابر، زندگی انسانی و عادلانه می خواهند تا از این رهگذر، به عنوان یک انسان کامل شناخته شوند و بتوانند از حقوق شهروندی و مدنی جهان، بهره بگیرند.
ادامه
کامنت بنویسید...
نازی مددی , noot
شنبه 29 آبان ، 15:03
+
ادامه
سـلوت ارامش , s.salvat50
دوشنبه 24 آبان ، 17:07
لایک
ادامه
 , asoikord
یکشنبه 23 آبان ، 13:02
زنده باد شیر زنان ایران زمین
ادامه
یاشار رحمانی , daryush1360

اینجا هیچ کوچه ای
به نام هیچ زنی نیست
و هیچ خیابانی ….

.بن بست ها اما
فقط زنها را می شناسد انگار...
... در سرزمین من
سهم زنها از رودخانه ها
تنها پل هایی است
که پشت سر آدمها خراب شده اند...
اینجا
نام هیچ بیمارستانی
مریم نیست
تخت های زایشگاهها اما
پر از مریم های درد کشیده ای است
که هیچ یک ، مسیح را
آبستن نیستند ...
من میان زن هایی بزرگ شده ام
که شوهر برایشان حکم برائت از گناه را دارد ...!!!
نمی دانم چرا شعار از
لیاقتم ،صداقتم ،نجابتم و ... می دهی
روی حرفم، دردم با شماست
اگر زنی را نمی خواهید دیگر
به او مردانه بگو داستان از چه قرار است
آستانه ی درد او بلند است .
...یا می ماند
یا می رود!
هر دو درد دارد!
اینجا زمین الله است
حوا بودن تاوان سنگینی دارد
ادامه
کامنت بنویسید...
یاشار رحمانی , daryush1360
چهارشنبه 12 آبان ، 21:58
سپاسگزارم
ادامه
پروین ایزدی , parisaizadi
یکشنبه 6 تیر ، 02:33
لایک طلایی
ادامه
یاشار رحمانی , daryush1360
رهبر ارکستر زندگی خود بودن
مقاومت و بردباری چیست؟ ایا فقط محدود است به درجه سختی های زندگی و میزان تحملی که هر فرد برای خود ایجاد می کند؟ یا اینکه بردباری و تحمل، یک نوع تفسیر شخصی از سختی ها است که به بعضی ها اجازه می دهد آن را مثبت ارزیابی کنند و به وسیله ای برای رشد هویت و شخصیت خود بدل سازند؟

حداقل در طی ۴۰ سال گذشته، تحقیقات و نظریه های فراوان توسط روانشناسان در باره بردباری سازنده ای که بعضی ها کسب می کنند تهیه شده است. اجازه دهید به ۳ نمونه آن اشاره کنیم:

تحقیقاتی که Norman Garmezy, از دانشگاه مینسوتای امریکا از ۳۰ سال پیش شروع کرده است محدود می شد به حضور وی در مدارس امریکا و جستجو برای یافتن دانش آموزانی که در شرایط زندگی سخت و آسیب پذیر به سر می بردند ولی به جای سقوط در چرخه فقر، اعتیاد و ترک تحصیل، خود را به اوج رسانده اند و آدم های موفق و مثبتی گشته اند.

قبل از او، بخش عمده روانشناسان به دنبال تشخیص تاثیرات منفی طلاق یا والدین معتاد یا فقر بر روی کودکان بودند. Garmezy از اولین نظریه پردازان است که به شکل گیری resilience بر اساس سختی های زندگی تاکید کرد.

محقق روانشناس دیگری که تقریبا همه عمر حرفه اش را صرف این پدیده کرد دکتر Emmy Werner بود که بیش از ۶۰۰ کودک را از تولد تا ۳۰ سالگی تحت نظر قرار داد. دو سوم افراد تحت مراقبت وی از محیط زندگی مطمئن و سالم برگزیده شده بودند و فقط یک سوم شان از محیط بسیار آسیب پذیر و به قول معروف « در خطر»، انتخاب شدند.

بازنگری دائمی و ۳۰ ساله ای که Werner تدارک دیده بود او را به این نتیجه گیری رساند که دو سوم آنها که از محیط آسیب پذیر و فقیر انتخاب شده بودند در طول زندگی مشکلات روحی و روانی و حتی پرونده های شکستن قانون را در کارنامه خود داشتند ولی یک سوم شان با وجود شرایط مشابه، تبدیل به افراد موفق و مفید برای جامعه شدند. تحصیلات عالیه داشتند و به نظر می رسید از هر فرصت و امکانی برای رشد شان استفاده کرده بودند.

او متوجه شد که چندین عامل در شکل گیری بردباری و موفقیت در شرایط بد، موثر هستند. ۱ – شانس داشتن یک راهنما و مدل انسانی خوب که در زندگی شان نقش موثر داشته است. ۲ – بعضی ها یاد گرفته بودند که با دنیا بر اساس توقع و شناخت خود روبرو شوند. به این ترتیب که هر اتفاقی را به عنوان یک ازمایش می دیدند و تصور مثبتی از مشکلات داشتند. ۳ – بعضی ها یک دقت و هدف درونی در وجودشان شکل گرفته بود. آنها معتقد بودند که خودشان تصمیم گیرنده و تعیین کننده موقعیت شان هستند نه شرایط پیرامون… افراد بردبار و مقاومی که باور داشتند رهبر ارکستر زندگی خود هستند.

استاد کالج معلمان در دانشگاه کلمبیا در امریکا George Bonanno نیز از جمله روانشناسان محققی است که ۲۵ سال در باره مقاومت و بردباری موفق ( resilience) کار کرده است. او معتقد است که همه بشر مسلح به تکنیک مقاومت و بردباری در برابر سختی ها هستند ولی تفاوت افراد بسیار موفق که از درون شرایط بسیار ناهنجار ابراز وجود کرده اند این است که آنها به یک تفسیر شخصی از زندگی دست یافته اند که مشکلات را به عنوان یک هدیه در زندگی فرض می کنند.

وی معتقد است تاثیر بلایا، بدبختی ها، فقر و خانواده نامتعادل، تبدیل به زخم روحی و روانی نخواهد شد اگر افراد بتواندد مصائب زندگی را مثبت ارزیابی کنند. افرادی که رنج، فقر و ناملایمات را وسیله ای برای محک زدن شخصیت و هویت خود قلمداد می کنند همان هایی هستند که از دل موقعیت ناهنجار موفق و سربلند بیرون می آیند.

تحقیقات دهها ساله روانشناسان فوق از ۳ راز اساسی می گوید که بعضی ها را با وجود مشکلات سهمگین زندگی، موفق بار می آورد: تفسیر شخصی از زندگی، رهبر ارکستر زندگی خود بودن و مثبت دیدن مصائب.
ادامه
کامنت بنویسید...
صدف دختردریا , sadaf49
شنبه 22 اسفند ، 08:47
عاالی
ادامه
مسعود غلامی , benyamin_benlahood
چهارشنبه 19 اسفند ، 19:11
لااااااااااایک
ادامه
یاشار رحمانی , daryush1360
اگر می دانستم
عُمر گلهای چارقدت از تو بیشتر است
وقت سال تحویل از آن سوی دنیا
سینه خیز به دست بوسی ات
می آمدم مادر

"نسرین بهجتی"
ادامه
کامنت بنویسید...
سعید داش آکل , dashakol_0131
جمعه 5 شهریور ، 17:31
ادامه
یاشار رحمانی , daryush1360
هنوز گل هایت را , لای دفترم دارم
دلتنگت که می شوم , از لای خاطرات بیرونش می کشم
نمِ آبی به رویش می پاشم و عطرش را
و تو را , نفس می کشم ...
لیدا آبچیان ( رعنا )
ادامه
کامنت بنویسید...
مرد آریایی , souryan89
دوشنبه 10 خرداد ، 09:31
لایک
ادامه
یاشار رحمانی , daryush1360
حضور زنان و دختران تالش در عرصه های اجتماعی با پوشش محلی در استقبال از بهار ونوروزدرروز درخت کاری
ادامه
کامنت بنویسید...
بی نظیر آریامهر , tahereh111
پنجشنبه 19 فروردین ، 17:49
ادامه
عسل , asliiii33
سه شنبه 3 فروردین ، 22:14
عاااااالی....
ادامه
نگار بانو بارانی , baraninegar1990
شنبه 22 اسفند ، 00:02
درود بر مردم با صفای تالش
ادامه
یاشار رحمانی , daryush1360
مردان جهان تنهاتر شده اند

هیچ مردی دلش نمی خواهد که به سمت تنهایی سوق داده شود. هیچکدام شان خوشحال نیستند اگر سال به سال از تعداد دوستان نزدیک شان کاسته می شود. انگلیسی ها بر اساس تحقیقاتی که تهیه دیده اند لقب تنهاترین مردان اروپا را نصیب خود ساخته اند. دو و نیم میلیون مرد انگلیسی هیچ دوستی در زندگی ندارد.

می گویند مردان تنهاتر می شوند چون اهل حرف زدن در باره مسائل شخصی و مشکلات شان با مردان دیگر نیستند. گفته می شود که درست به همین خاطر، دوستی های ایجاد شده در دبیرستان و دانشگاه و بعدها محل کار، به مرحله عاطفی و طبیعتا پایدارنمی رسد. دوستی های کمرنگ شده ، خیلی آسان در هیاهوی زندگی شلوغ شهری به فراموشی سپرده می شود.

می گویند مردان گوشه نشین می شوند چون تصویری که از مرد در رسانه های جهان ارائه می شود مرد اقتصادی موفق و خوش هیکل و جذابی است با یک ماشین شیک و نو … تصویری که با واقعیت بخش عظیمی از مردان جهان جور در نمی آید.

می گویند دسترسی به سکس از طریق روابط جنسی بسیار کوتاه مدت، پورنوگرافی و دوستی های مجازی در اینترنت با دختران، توانسته است بخشی از فشار و ناگزیری نیازهای اجتماعی مردان را پوشش دهد. برای همین مردان با مقاومت کمتری، به گوشه گیری رضایت می دهند.

ادعا می شود که افزایش آشکار طلاق، ضربات سنگینی بر روی اعتماد به نفس مردان و اعتمادشان به دیگران ایجاد می کند که تعریف عملی اش، گوشه عزلت گزینی است. قطع رابطه با جهان بیرون، احساس پشیمانی و فکر مداوم در باره رابطه ای که به هم خورد مردان را زمینگیر می کند.

مطرح می شود که شغل های جدید اداری که مردان را درون محوط های بسیار محدود قرار می دهد با ریتم بدن و انرژی مردان هماهنگ نیست و خستگی ذهنی بیشتری بر مغز مردان ایجاد می کند. خستگی روحی که رمق چندانی برای یک دوستی جدی بعد از کار باقی نمی گذارد.

افسردگی؛ عدم امنیت شغلی، بیکاری، برگزیدن کارهایی که نیاز به سفرهای طولانی دارد، پناه بردن به آرام کننده ها و شادیبخش های مصنوعی از جمله بازدارنده های زندگی اجتماعی مردان هستند.

نداشتن دوست صمیمی در مردان متاهل نیز وجود دارد. مردان متاهل، به طور سالم و طبیعی، بعد از ازدواج، وقت و توجه شان به همسر و فرزندان معطوف می شود و برای همین، صرف وقت و توجه برای دوستان نزدیک شان، روز به روز کمتر می شود.

یک تعریف قدیمی و سنتی وجود دارد که شاید تا حدی غریزی است و آن اینکه مردان یا باید توقعاتی که جامعه از آنها دارد را برآورده کنند یا به ورطه سرشار از شرم و توهین به خود، کشیده شوند. گریز از روابط اجتماعی، انتخاب بی درددسرتری است تا مدام به انها گوشزد نشود که به سطح استاندارد مردانگی نرسیده اند.

تنهایی و بی دوست بودن مردان، واقعی و نگران کننده است.

ادامه
کامنت بنویسید...
بی نظیر آریامهر , tahereh111
پنجشنبه 19 فروردین ، 17:56
..........
ادامه
رامینا کوشا , ramina2094
پنجشنبه 27 اسفند ، 07:42
از جاتی قبل تامله و از جهاتی الزامات جهت مسون ماندن از آسیب های بزرگتر اجتماعی
ادامه
یاشار رحمانی , daryush1360
یاشار 4 سال پیش
مابی چرازندگانیم،آنهابه چرامرگ خودآگاهانند......احمدشاملوبیادخسروگلسرخی شاعرراه آزادی
کامنت بنویسید...
کژال , 65kazhal
شنبه 17 آذر ، 20:23
زیباااااا
ادامه
کاوه آزادی , mrazadi30
سه شنبه 1 تیر ، 18:43
یاد خسرو گلسرخی جاودانه گرامی باد
ادامه
کاوه آزادی , mrazadi30
سه شنبه 1 تیر ، 18:42
like like like
ادامه
یاشار رحمانی , daryush1360
روزعشق ملی یاجهانی؟ درشبکه های مجازی حساسیت بسیاری روکلمه ولنتاین ایجادشده که وقتی اسپندارمذگان یاروزعشق ایرانی داریم چه نیازی به ولنتاین هست.دردنیای فعلی که به سمت جهانی شدن پیش میره درجازدن درناسیونالیسم ومرزهای محدودبدورازانصافه چراکه مهم مناسبت خوبه وحسیه که درچنین مناسبتهایی ایجادمیشه.بسیاری ازمناسبتهای جهانی وبین المللی هستن مث روزکارگروروززن و....هرمناسبت خوبی که باعث نزدیکی دلهاوایجادشادی بشه قابل تمجیده.درچنین کشورافسرده ودلمرده ای چراهردومناسبت روگرامی نداریم.هم ولنتاین وهم اسپندارمذگانووالبته باتبلیغ بیشتری برروی مناسبت خوب ایرانی وبدون غفلت ازمناسبت خوب بین المللی....عشق عشقست روزعشق به هرشکلش قابل احترام.بدورازحساسیتهای اسمی وناسیونالیستی ولنتاین همه دوستان نیک مرام کلوبی مبارک باد
ادامه
کامنت بنویسید...
سجاد , afarangeshang
یکشنبه 23 اسفند ، 20:44
آیا این درست است که صورتهایمان را ازهم پنهان کنیم
. حتی صدایمان را ، و در نهایت حتی از بخشیدن کلمات به یکدیگر پرهیز کنیم ،
چگونه است که جواب یک سلام ، رفتن بی خدا حافشیست ،
چگونه است که از آغاز می ترسیم،
از پیمودن یک آشنایی می ترسیم ،
چگونه نشسته ایم !!
ادامه
فریاد , 1335ara
شنبه 8 اسفند ، 10:03
لایک ...
ادامه
 , niazshahbazi
چهارشنبه 5 اسفند ، 00:21
چرا فقط باید یکروز را روز عشق نامگذاری کرد
عشق و دوستی حد و مرز نداره..
ادامه
یاشار رحمانی , daryush1360

پلیس ایران اهدای گل و عروسک در روز والنتاین را ممنوع کرد

اداره اماکن نیروی انتظامی ایران به فروشگاه‌‌ها هشدار داد که تجمع دختران و پسران و اهدای گل و عروسک آن‌ها به یکدیگر ممنوع است.
به گزارش هرانا، تارنمای مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پلیس با هدف مقابله با آنچه که «ترویج فرهنگ غرب موسوم به روز والنتاین» توصیف کرده، به فروشگاه‌ها هشدار داد که حق تبلیغ و عرضه اجناس با نام و علائم والنتاین را ندارند.

بر پایه این گزارش، همچنین ‌هیچ‌گونه تجمع دختران و پسران و اهدای نمادهایی مانند عروسک، گل و شکلات و امثال این نباید در فروشگاه‌ها به‌وجود آید، «در غیر این صورت عواقب ناشی از آن به عهده شخص و واحد صنفی است.»

گمرک ایران نیز چند سال پیش با صدور بخشنامه‌ای ورود کالاهای دارای نشان و مرتبط به فرهنگ والنتاین را ممنوع اعلام کرد.
ادامه
کامنت بنویسید...
 , liliana2002001
یکشنبه 16 اسفند ، 11:31
جوک ه سال هستند دیگه
آقا من عروسک میخام
گل ه رز هم میخام
ادامه
فریاد , 1335ara
شنبه 8 اسفند ، 10:04
. . .
ادامه
 , niazshahbazi
چهارشنبه 5 اسفند ، 00:21
باعث تاسفه..
ادامه
یاشار رحمانی , daryush1360
سلامی رهاتر از رها ،
برای جان هایی که
به انگیزه ی مهربانی زندگی می کنند…
سلام…سلام…
و سلام
.
.
.
.
می‌گویند چه خوب مانده‌ای ...
غافل از اینکه من خوب نمانده‌ام ...
من جا مانده‌ام .....
ادامه
کامنت بنویسید...
ندا نادی , nilofareaabi
پنجشنبه 27 آبان ، 21:11
قشنگ بود .....یاشار عزیز
ادامه
فریاد , 1335ara
شنبه 8 اسفند ، 10:04
زیباست ...
ادامه
نازنیــن , nazilabib
یکشنبه 2 اسفند ، 17:12
عااااالی
ادامه
یاشار رحمانی , daryush1360
یاشار 4 سال پیش
ﻫﺰﺍﺭﺍﻥ ﺳﺎﻝ ﮔﺬﺷﺖ ﺗﺎ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﻓﻬﻤﯿﺪ ... ﺳﺎﺧﺘﻪ ﺩﺳﺖ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﻧﭙﺮﺳﺘﺪ، ﭼﻨﺪ ﻫﺰﺍﺭ ﺳﺎﻝ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﮕﺬﺭﺩ ﺗﺎ ﺑﻔﻬﻤﺪ، ﺳﺎﺧﺘﻪ ﺫﻫﻦ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﻧﭙﺮﺳﺘﺪ !
کامنت بنویسید...
کژال , 65kazhal
شنبه 17 آذر ، 20:24
زیبااااست
ادامه
بی نظیر آریامهر , tahereh111
پنجشنبه 19 فروردین ، 18:02
20
ادامه
فریاد , 1335ara
شنبه 8 اسفند ، 10:04
... 20
ادامه
یاشار رحمانی , daryush1360
یاشار 4 سال پیش
ﻫﺰﺍﺭﺍﻥ ﺳﺎﻝ ﮔﺬﺷﺖ ﺗﺎ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﻓﻬﻤﯿﺪ ... ﺳﺎﺧﺘﻪ ﺩﺳﺖ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﻧﭙﺮﺳﺘﺪ، ﭼﻨﺪ ﻫﺰﺍﺭ ﺳﺎﻝ ﺑﺎﯾﺪ ﺑﮕﺬﺭﺩ ﺗﺎ ﺑﻔﻬﻤﺪ، ﺳﺎﺧﺘﻪ ﺫﻫﻦ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﻧﭙﺮﺳﺘﺪ !
کامنت بنویسید...
کژال , 65kazhal
شنبه 17 آذر ، 20:24
زیبااااست
ادامه
بی نظیر آریامهر , tahereh111
پنجشنبه 19 فروردین ، 18:02
20
ادامه
فریاد , 1335ara
شنبه 8 اسفند ، 10:04
... 20
ادامه
یاشار رحمانی , daryush1360
تصاویر آلبوم از یاشار 4 سال پیش
کامنت بنویسید...
محمود حیدری , mahmoodheidari7
شنبه 15 آبان ، 16:43
niCe
ادامه
اسد ازادی , azadm120
یکشنبه 9 خرداد ، 00:00
جالبه
ادامه
پونه , yasiana
شنبه 24 بهمن ، 22:11
زیبااااااااا
ادامه