نفس محمدی , 3433618

نفس محمدی

 دوست دارم مایه آرامش باشم اما.....
نفس محمدی , 3433618

نفس محمدی

مطالب
نفس محمدی , 3433618
نفس اطلاعات اصلی خود را بروز کرد. 5 سال پیش
درباره من : مهربون.دلسوز.حساس و زود رنج.فعال.عاشق کارم هستم.

اطلاعات اضافي : از سیگار وقلیون و هرنوع دودمخالف سرسخت هستم از مشروبات الکلی نفرت دارم.

99
کامنت بنویسید...
سام سینا , sam_sina
شنبه 7 شهریور ، 01:45
چراااااااااااااااااااااااااااااااااااا مست میکنی بیخیال میشیا
ادامه
شغل اینترنتی  , 4kalepok
جمعه 19 تیر ، 13:13
لایک
ادامه
دکتر تاجیک , parsehayetanhaee
شنبه 29 فروردین ، 13:51
عالی
ادامه
نفس محمدی , 3433618
تسکین درد بدون مسکن
  تسکین سردرد بدون مسکن سردرد از جمله شایع ترین درد های عصر حاضر است و معمولا اولین راهکار برای درمان آن مصرف داروهای مسکن است اما می توانید با عمل به راهکارهایی که در این مطلب آمده ار بروز سردرد پیشگیری کنید . ·         در اولین قدم مصرف غذاهای فست فود را تا حد ممکن کاهش دهید چرا که این غذاها بدن شما را برای ابتلا به سردردهای مختلف مستعدتر می کنند . ·         آب بنوشید . به محض این که سردردتان شروع شد آب بنوشید دو، سه لیوان آب بهتر از بسیاری از داروهای مسکن عمل می کند . ·         نفس عمیق بکشید . نفس عمیق کمک می کند اکسیژن بیشتری به مغزتان برسد و سردردتان در مدت زمان کوتاهی تسکین یابد . ·         شستن موها به سردرد کمک بسیاری می کند و نتیجه ای شگفت انگیز به بار می آورد . زمانی که سردرد دارید موهایتان را شانه نزنید اما اگر ناچار به انجام این کار هستید به آرامی آنها را شانه کنید .
ادامه
کامنت بنویسید...
صدای بارون سحرگاهی , asmansabzeshg
جمعه 14 اردیبهشت ، 16:38
تکمیل حرف تون:
ماساژ داخل و بیرون هلال گوش ها و سر آخر کشیدن نرمه ی گوش با توجه ی ذهنی به این امر کمک می‌کنه
و
در مورد شانه کردن
موهای بالای گوش با شونه ی چوبی شونه بشه
حتی اگه مو هم نداشته باشه باز کمک حال بخاطر نوازش اعصاب اون قسمت

آرزوی سلامتی برا همه عزیزان توو‌ بیمارستان ها خصوصا کودکان ش

آمین
ادامه
داریان فرامهر , dariyan_kh
یکشنبه 27 دی ، 04:43
مطلب خوبی بود
ادامه
سام سینا , sam_sina
شنبه 7 شهریور ، 01:46
من خودم بهترشو بلدم ماساژدرمانی خواستی درخدمتم
ادامه
نفس محمدی , 3433618
چپ دست ها باهوشترند یا راست دستها؟
  چپ دست ها باهوش ترند یا راست دست ها ؟ از گذشته میان مردم این باور وجود داشت که چپ دست ها باهوش تر هستند . امروزه دانشمندان دریافته اند به طور کلی افراد از یک بخش مغزشان بیشتر استفاده می کنند اما چپ دست ها از هر دو بخش مغز شان استفاده می کنند . بیشتر وسایل در جهان برای راست دست ها ساخته می شود و چپ دست ها ناچارند برای استفاده از این وسایل بیشتر فکر کرده و راهی بیابند تا ببینند چگونه می توانند از وسایلی که برای راست دست ها است به بهترین شکل ممکن استفاده کنند و همین استفاده دائمی از مغز موجب می شود مغز چپ دست ها فعال تر از راست دست ها شود .  
ادامه
کامنت بنویسید...
جواد  , a945
شنبه 29 اسفند ، 07:49
عالیه
ادامه
اشکان کرمی , 5231216
جمعه 29 خرداد ، 10:09
تو همش مایه ارامشی خیالت راحت
ادامه
نفس محمدی , 3433618
برای باهوش تر شدن کودکان چه کنیم؟
  برای باهوش تر کردن کودکمان چه کنیم ؟ گاهی افراد گمان می کنند نوزادی که توانایی صحبت کردن ندارد ،متوجه صحبت های اطرافیانش نمی شود ودرنتیجه صحبت کردن با نوزادان برای هوشیار ترکردن انها بسیار مفید است وحتی در ضریب هوشییار تر کردن آنها بسیار مفید است و حتی ضریب هوشی نوزاد را بالا تر می برد.نام نوزادتان را صدا بزنید وبرایش شعر وترانه بخوانید و حتی قصه بگویید.شاید به نظر برسد او متوجه صحبت های شما نمی شود اما مطمئن باشید این کار مفید است. نوزادتان را ورزش دهید و به آرامی دست ها و پاهای اورا خم و راست کنید تا با این کار هم مفاصل او قوی تر شود  و هم نوزادتان رااز اولین ماه های زندگی از فواید ورزش کردن بهرمند سازید. برای نوزادتان اسباب بازی هایی بارنگ های جذاب و نیز کتاب های مخصوص نوزاد تهیه کنید.شیر مادر علاوه بربالا بردن توان سیستم ایمنی بدن وجلوگیری از بروز عفونت در او به میزان چشم گیری  بهره هوشی را بالا می برد. برای نوزادتان موسیقی ملایم پخش کنید و زمانی که بزرگ تر شد آموزش موسیقی را در برنامه آموزشی او بگنجانید موسیقی تاثیر مستقیم روی ضریب هوشی کودک دارد پس از این که نوزادتان دوران نوزادی را پشت سر گذاشته وبه مرحله کودکی وارد شد حتما اورادر گروه های همسان شرکتن دهید تاباهمسالانش به بازی های گروهی مشغول شود این نوع بازی ها در افزایش بهره هوشی کودک بسیار موثر هستند.کودکتان را به محیط های باز و طبیعت ببرید وبه سوالاتی که برایش مطرح می شود پاسخ دهید تا خلاقیت او تقویت شود. صبحانه فراموش نشود حتی کودکان کم سن وسالی که به مدرسه یا مهد نمیروند باید حتما هر روز صبحانه کامل مصرف کنند.این کار موجب بهبود حافظه وتمرکز شده وتوان یادگیری را بالا می برد.
ادامه
کامنت بنویسید...
بهرام خان عاشق دختر نازم و ویولون , bahramviolon59
دوشنبه 11 اسفند ، 00:39
چشششششششششششم
ادامه
حسین خضری , asookurdastan
شنبه 27 دی ، 08:35
لایــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــک
ادامه
و حید نادر , vaheidnader
جمعه 6 تیر ، 10:52
Like
ادامه
نفس محمدی , 3433618
نکاتی برای موفقیت بیشتر در ارتباطات کاری
نکاتی برای موفقیت بیشتر در ارتباطات کاری سعی کنید همواره در محل کارتان صبور و محترم باشید . به دیگر کارمندان  حتی آنهایی که در رتب های پایین تر از شما قرار دارند احترام بگذارید . از صحبت های درگوشی در حضور دیگر کارمندان پرهیز کنید . هرگز در مورد موضوعات مبتذل و غیر اخلاقی صحبت نکنید . با جنبه باشید و از هر موضوع کوچکی دل خور نشوید . هرگز پشت دیگر کارمندان غیبت نکنید . هر قدر هم که عصبانی شدید در محل کار فریاد نکشید و ناسزا  نگویید . هرگز میان صحبت دیگر همکاران تان  نپرید. هرگاه چیزی از همکارانتان  قرض گرفتیند ان را در کوتاه ترین زمان ممکن برگردانید وهمواره خوش حساب باشید. سعی کنید تا حد ممکن  به دیگران کمک کنید ام هرگز کارهایی را که تخصص دیگرکارمندان  است  به عهده نگیرید  کوچک ترین  اشتباهی  در این زمینه  می تواند برایتان مشکلات بزرگی  ایجاد کند. هیچ وقت درزمان  کاری خودتان  را مشغول روزنامه خواندن یاچک  کردن  ایمیل هایتان  نکنید این کار وجهه کاری شما را مخدوش می کند. به هیچ وجه در مورد جزییات زندگی شخصیتان با دیگر همکارانتا صحبت نکنید. سعی کنید خوشرو ، مهربان و مودب باشید.
ادامه
کامنت بنویسید...
صابر بهرامی , bahrami_1340
سه شنبه 16 دی ، 20:55
20
ادامه
نفس محمدی , 3433618
فرهنگ رانندگی
فرهنگ رانندگی همانطور که در مجال پیشین گفته شد، متاسفانه امروزه، تصادف، حوادث و سوانح رانندگی در کشور عزیز ما بسیار فراوان می باشد، که یه عقیده اینجانب هر چه کار فرهنگی در این راستا صورت گیرد باز اندک است اولین گام برای رسیدن به رانندگی ایمن و استاندارد و در نهایت رسیدن به آرامش و امنیت در راهها، اغاز از شخص خودمان است.تا از هر فرد به نوبه خود فرهنگ رانندگی به جامعه تزریق نشود دررانندگی به هدف نهایی که رسیدن به یک جامعه باحوادث رانندگی حد اقل می باشد میسر نخواهد شد. یکی از مهمترین اصول در داشتن یک رانندگی بی خطر صبور بودن می باشد.همیشه در رانندگی صبور باشید در این صورت، شما ترافیک سنگین، قانون شکنی دیگران و حوادث غیر قابل پیش بینی دیگر را ممکن است بر اثر عجله و خشم بوجود آید را پشت سر می گذارید. تنها به این مسئله بیندیشید که می خواهید خود و سر نشینانتان صحیح و سالم به مقصد برسید، خواه دیر و زود، هدف سلامت رسیدن می باشد. اگر با راننده قانون شکن و یا بی احتیاطی روبرو شدید که هنوز به هر  نحو برای شما ایجاد مشکل کرده است( سبقتهای خطرناک، رعایت نکردن حق تقدم، سر راه شدن حرکت در مسیر خلاف و . . . .) خونسردی خود را حفظ کرده و از رفتارهای مشابه پرهیز کنید، سعی کنید با فرهنگ بالای خود به دیگران درس دهید.در پایان متذکر می شوم که امروزه ما در رانندگی نیازمند: صبر، آرامش، دقت و تمرکز بیشتری می باشیم تا دیگر شاهد حوادث و فجایع دردناک رانندگی نباشیم، به امید روزی که حوادث و سوانح رانندگی در کشورر عزیزمان به حداقل برسد و ما حتی برای دیگر کشورها الگوی راهنمایی ورانندگی شویم.
ادامه
کامنت بنویسید...
هکتور  , bahsam
شنبه 7 مرداد ، 08:32
+++++++++++++++++
ادامه
خسرو کلبی  , kolbi
جمعه 26 دی ، 08:51
مرسی
ادامه
نفس محمدی , 3433618
چای بنوشید
چای بنوشید محققان معتقدند خوراکی هایی که حاوی فلائونوئید هستند مانند : سیب ، توت فرنگی و چای از اعصاب مغز محافظت می کنند و احتمال ابتلا به بسیاری از بیماری ها مانند : پارکینسون را تا 40 درصد کاهش می دهند. این تاثیر بخصوص در مردان بیش از زنان مشاهده شده است. مصرف مواد حاوی فلائونوئید علاوه بر محافظت ار اعصاب ، انسان را در برابر تعدادی دیگر از بیماری ها مانند بیماری قلبی و عروقی ، بسیاری از انواع سرطان ها ، آلزایمر و فشار خون بالا محافظت می کنند.
ادامه
کامنت بنویسید...
داریان فرامهر , dariyan_kh
یکشنبه 27 دی ، 04:43
+++
ادامه
بـــهــار66  , aninta666
یکشنبه 23 فروردین ، 02:39
من ک عاشقشم هرساعت..انواع وو طمعها:d
ادامه
مهدی ب , azartag
یکشنبه 24 اسفند ، 05:46
چای سبز شاید
ادامه
نفس محمدی , 3433618
داستان پادشاه و سه وزیرش
داستان پادشاه و سه وزیرش.. در یکی از روزها، پادشاه سه وزیرش را فراخواند و از آنها درخواست کرد کار عجیبی انجام دهند، از هر وزیر خواست تا کیسه ای برداشته و به باغ قصر برود و اینکه این کیسه ها را برای پادشاه با میوه ها و محصولات تازه پر کنند همچنین از آنها خواست که در این کار از هیچ کس کمکی نگیرند و آن را به شخص دیگری واگذار نکنند، وزراء از دستور شاه تعجب کرده و هر کدام کیسه ای برداشته و به سوی باغ به راه افتادند وزیر اول که به دنبال راضی کردن شاه بود بهترین میوه ها و با کیفیت ترین محصولات را جمع آوری کرده و پیوسته بهترین را انتخاب می کرد تا اینکه کیسه اش پر شد. اما وزیر دوم با خود فکر می کرد که شاه این میوه ها را برای خود نمی خواهد و احتیاجی به آنها ندارد و درون کیسه را نیز نگاه نمی کند، پس با تنبلی و اهمال شروع به جمع کردن نمود و خوب و بد را از هم جدا نمی کرد تا اینکه کیسه را با میوه ها پر نمود.
و وزیر سوم که اعتقاد داشت شاه به محتویات این کیسه اصلا اهمیتی نمی دهد کیسه را با علف و برگ درخت و خاشاک پر نمود.
روز بعد پادشاه دستور داد که وزیران را به همراه کیسه هایی که پر کرده اند بیاورند
وقتی وزیران نزد شاه آمدند ، به سربازانش دستور داد ، سه وزیر را گرفته و هرکدام را جدا گانه با کیسه اش به مدت سه ماه زندانی کنند
در زندانی دور که هیچ کس دستش به آنجا نرسد و هیچ آب و غذایی هم به آنها نرسانند
پیوسته از میوه های خوبی که جمع آوری کرده بود می خورد تا اینکه سه ماه به پایان رسید ، وزیر اول، 
اما وزیر دوم ، این سه ماه را با سختی و گرسنگی و مقدار میوه های تازه ای که جمع آوری کرده بود سپری کرد
و وزیر سوم قبل از اینکه ماه اول به پایان برسد از گرسنگی مرد. حال از خود این سؤال را بپرسیم ، ما از کدام گروه هستیم ؟ زیرا ما الآن در باغ دنیا بوده و آزادیم تا اعمال خوب یا اعمال بد و فاسد را جمع آوری کنیم ،
اما فردا زمانی که ملک الموت امر می شود تا ما را در قبرمان زندانی کند
در آن زندان تنگ و تاریک و در تنهایی ،
نظرت چیست؟
آنجاست که اعمال خوب و پاکیزه ای که در زندگی دنیا جمع کرده ایم به ما سود می رسانند.
الله تعالی می فرماید: (وَتَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَى وَاتَّقُونِ یَا أُوْلِی الأَلْبَابِ) البقره ۱۹۷ و توشه برگیرید که بهترین توشه پرهیزگاری است ، و ای خردمندان! از ( خشم و کیفر ) من بپرهیزید.پس کمی بایستیم و با خود بیاندیشیم .. فردا در زندانمان چه خواهیم کرد.
ادامه
کامنت بنویسید...
امید  , omid_flower
یکشنبه 3 اسفند ، 20:55
لایک مرسی زیبا بود
ادامه
داریوش رستمی , hakhamanesh121
جمعه 17 بهمن ، 03:02
جالب بود
ادامه
صابر بهرامی , bahrami_1340
سه شنبه 16 دی ، 20:56
200
ادامه
نفس محمدی , 3433618
قصه های قرانی
حق حضرت نوح (ع) بر گردن شیطان!! هنگامی که نوح قوم خود را نفرین کرد و هلاکت آنها را از خدا خواست (وطوفان همه را در هم کوبید) ابلیس نزد او آمد و گفت:توحقی بر گردن من داری که من می‌خواهم آن را تلافی کنم!!! نوح (در تعجب فرو رفت) گفت: بسیار بر من گران است که حقی بر تو داشته باشم، چه حقی؟!! گفت همان نفرینی که درباره قومت کردی و آن ها را غرق نمودی، و احدی باقی نماند که من او را گمراه سازم، من تا مدتی راحتم، تا زمانی که نسل دیگری بپاخیزند و من به گمراه ساختن آن ها مشغول شوم. نوح (با اینکه حداکثر کوشش را برای هدایت قوم خود کرده بود، در عین حال ناراحت شد و)به ابلیس گفت: حالا چه جبرانی می خواهی بکنی؟  گفت: درسه موقع به یاد من باش! که من نزدیکترین فاصله را به بندگان در این سه موقع دارم: هنگامی که خشم تو را فرا می گیرد به یاد من باش! هنگامی که میان دو نفر قضاوت می کنی به یاد من باش! و هنگامی که با زن بیگانه ای تنها هستی و هیچ کس در آنجا نیست باز به یاد من باش!
ادامه
کامنت بنویسید...
داریان فرامهر , dariyan_kh
یکشنبه 27 دی ، 04:42
++++
ادامه
امید  , omid_flower
یکشنبه 3 اسفند ، 20:58
لابک بازم مرسی قشنگ بود
ادامه
نفس محمدی , 3433618
مسواک کردن دندان های کودک به محض رویش ...
مسواک کردن دندان های کودک به محض رویش دندان های شیری ضروری است متخصص دندانپزشکی کودکان در دانشکده دندانپزشکی شیراز گفت : به منظور پیشگیری از پوسیدگی دندان های کودکان، مسواک کردن دندان های کودک به محض رویش دندان های شیری ضروری است . به گزارش خبرنگار وب دا در روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ، دکتر مهتاب معمارپور افزود : داشتن دندان های شیری سالم به جویدن، حفظ فضا برای رویش دندان دایمی زیرین ،تکلم وزیبایی کودک کمک بسزایی می کند ودر صورت افتادن پیش از موعد سبب بروز مشکلاتی برای کودک خواهد شد. وی اظهار داشت : یکی از شکلهای رایج پوسیدگی در کودکان تحت عنوان پوسیدگی شیشه شیرنامیده می شود، این پوسیدگی ها اغلب از ناحیه طوق دندان های قدامی فک بالا شروع می شود وپس از آن سایر دندان ها را دربرمی گیرد که گسترش پوسیدگی با درگیری عصب دندان، درد و آبسه همراه خواهد بود. دکتر معمارپور بیان کرد : علت ایجاد پوسیدگی شیشه شیر تجمع و رسوب موادی مانند شیر،آب میوه و یامواد غذایی قندی به ویژه هنگام خواب روی دندان ها می باشد که منجر به ایجاد این نوع پوسیدگی میگردد. این وضعیت بخصوص در کودکانی که بطور دلبخواه ودر تمام طول شب از شیشه شیریا از شیر مادراستفاده می کنند، دیده می شود. متخصص دندانپزشکی کودکان گفت : بطور کلی پاک کردن دندان های کودک کم سن وظیفه والدین آنهاست، کودکان تا سن 6-7 سالگی نیازمند کمک والدین در مسواک زدن دندان ها هستند وی افزود : والدین باید پس از هر بار تغذیه کودک شیرخوار،با یک گاز یا پارچه نرم تمیز ومرطوب لثه های او را پاک کنند و با رویش اولین دندان، با یک مسواک کوچک نرم و مرطوب(بدون خمیر دندان)،دندان های کودک خودرا تمیز نمایند . دکتر معمارپور گفت : هیچ گاه به کودک حین خواب شیر، آب میوه و یا سایر مایعات قندی ندهید، باقی ماندن شیر در دهان کودک و هنگامی که وی خواب است منجر به پوسیدگی دندان های وی می گردد. وی اظهار داشت :باید با برنامه ریزی تعداد دفعات مصرف شیر شبانه را در کودک کم کرد ، بلافاصله قبل از خواب به کودک شیر داده وپس از آن دندان های کودک را تمیز نمود .
ادامه
نفس محمدی , 3433618
نتایج مصرف خودسرانه دارو در زمان بارداری
امروزه مصرف بی‌رویه ی دارو و به طور کلی مصرف خودسرانه ی دارو (خوددرمانی) از جمله بزرگترین مشکلات اجتماعی-بهداشتی و اقتصادی جوامع مختلف از جمله ایران است.  بررسی ها نشان می دهد که مبادرت ورزیدن به خوددرمانی در همه ی گروه های مورد مطالعه نسبتا بالاست و میزان استفاده در گروه های باسواد از گروه های بیسواد بیشتر می‌باشد، به علاوه در افراد باسواد که دارای تحصیلات متوسطه بوده‌اند به مراتب بیشتر از کسانی که از تحصیلات عالیه برخوردار بوده‌اند به خوددرمانی مبادرت ورزیده‌اند. طبق آمار سازمان جهانی بهداشت، كشور ما به لحاظ مصرف دارو، جزء ۲۰ كشور نخست دنیاست و در آسیا بعد از چین مقام دوم را دارد. بعضی‌ها البته معتقدند این آمار دقیق نیست و ما در این زمینه هم در دنیا رتبه اول را كسب كرده‌ایم.   درزمینه مصرف بی رویه دارو درزمان بارداری به مراتب عوارض شدیدتر ولطمه های آن جبران ناپذیر ترخواهد بود. محققان علوم پزشکی می گویند بسیاری از زنان باردار داروهایی استفاده می کنند که نقایص جنینی به دنبال دارند.
مصرف اکثر داروها در دوران بارداری ممنوع است و زنان باردار فقط در صورتی که پزشک آنان اجازه دهد می توانند از برخی داروها و به مدت محدود استفاده کنند.مصرف دارو در سه ماهه اول بارداری ممکن است در تشکیل بافت‌های جنینی و تشکیل عضو اختلال ایجاد کند.زنان باردار نباید در این دوران هیچ نوع دارویی حتی داروهای ساده مانند سرماخوردگی را بدون مشورت با پزشک مصرف کنند.زیرا این مسأله به ویژه درخصوص بیماری سرماخوردگی از شدت بیشتری برخورداراست. مصرف آنتی بیوتیک در صورتی مؤثر است که بیماری عامل باکتریال داشته و روی خود بیماری تأثیر ندارد. وقتی بیمار علایمی مانند "آبریزش بینی، سوزش چشم یا عطسه" دارد بیماری ویروسی است و تجویز آنتی بیوتیک برای آن اشتباه است. در سه روز اول بیماری باید علایم شایع را درمان کرد و اگر بعد از پنج روز از بیماری گذشت و بهبود حاصل نشد احتمال را بر باکتریال بودن بیماری گذاشته و آنتی بیوتیک تجویز می کنند.
مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک علت از بین رفتن میکروب های غیر بیماری زا در بدن است و باعث ورود میکروب های بیماری زامی شود که نتیجه ی آن کاهش اثر بخشی درمان خواهد بود.
علت افزایش عفونت های مقاوم به آنتی بیوتیک نتیجه مصرف خودسرانه داروهاست در اکثر موارد هر بیماری که با علایم "تب، عطسه، سرفه، گلو درد" به پزشک مراجعه کند، آنتی بیوتیک دریافت می کند که بسیار مضراست و باعث ایجاد ضایعات جدی در بدن بیمار می شود.
مصرف داروها در زنان باردار عوارض شدیدی به همراه دارد که باید مشورت و تأیید پزشک باشد در غیر این صورت باعث ناقص شدن تولید اندام و سقط جنین خواهد شد.
ادامه
نفس محمدی , 3433618
دانستنی های شیر مادر و شیردهی
  -  بهترین نوع تغذیه برای تمام نوزادان شیر مادر می باشد . نوزاد تا سن 4 ماهگی به هیچ غذای دیگری جز شیر مادر نیاز ندارد .   - هر نوع ماده  ی  غذایی و مایعات مورد نیاز بدن نوزاد در شیر مادر موجود می باشد .   - تغذیه با شیر مادر باعث تقویت و رشد مناسب نوزاد می گردد .   - شیر مادر عاری از هر گونه آلودگی است و کودک را بیمار نمی کند .   - شیر مادر از ابتلای  کودک به اسهال و بسیاری از بیماری های عفونی جلوگیری می کند .   - شیر مادر باعث علاقه ی بیشتر بین مادر و کودک می گردد .   - شیر مادر همیشه آماده است و نیازی به گرم و سرد کردن ندارد .   - شیر مادر ارزان است و راحت ترین راه برای تغذیه نوزاد می باشد .   - تغذیه با شیر مادر را می توان به عنوان منبع مهم مواد غذایی ، حداقل تا دو سالگی ادامه داد .   - تغذیه با شیر مادر باعث می شود شیرخوار کلستروم (آغوز) سرشار و غنی از مواد ایمنی بخش را بیشتر دریافت کند .   - تغذیه با شیر مادر باعث می شود شیر مادر سریع تر تولید شود .   - تغذیه با شیر مادر باعث افزایش وزن گیری شیر خوار می شود .   -  تغذیه با شیر مادر باعث کاهش یرقان در نوزاد می شود .   - شیر مادر یک مایع بیولوژیک پیچیده است که از هزاران جزء در قسمت های متعدد تشکیل شده است . - برخی مواد تشکیل دهنده شیر مادر شامل : پروتئین ها ، کازئین ها ، فاکتورهای رشد ، هورمون ها ، امینوگلوبولین ها ، اسیدنوکلئیک ، قندها ، لاکتوز ، چربی ها ، ویتامین های محلول در چربی و ویتامین های محلول در آب  مواد معدنی و یونی ، بی کربنات ، کلسیم ، منیزیم ، فسفات ، پتاسیم ، سدیم و مواد معدنی کمیاب .   - مهمترین ایمینوگلوبولین در شیر مادر IgA می باشد .   - شیر مادر دارای ترکیبات ضد اکسیدان می باشد .   - اثر شیر دهی بر کودکان نارس بیش از کودکان دیگر می باشد .   - شیر مادر پیامدهای مطلوبی بر ضریب هوشی و کارکرد عصبی نوزادان دارد .   - شیر دهی اثر محافظت کننده در برابر چاقی در سنین کودکی می باشد .   - تغذیه با شیر مادر اثر محافظتی در مقابل عفونت و آلرژی به ویژه در دوران نوزادی و شیرخوراگی دارد .   - متوقف نمودن شیردهی مادر در هنگام استفاده کوتاه مدت از دارو می تواند  راه حل مناسب باشد .   برخی داروها در کاهش تولید شیر و تحریک تولید آن تأثیر فراوانی دارند . -   - ایبوپروفن به علت نیمه عمر بسیار کوتاه و غلظت بسیار کم در شیر یک مسکن ایده ال محسوب می شود .   - مصرف الکل می تواند بوی شیر مادر را تغییر دهد و در کاهش تولید آن به میزان 23% تأثیر داشته باشد .   -استعمال دخانیات در هنگام شیردهی ، تولید شیر و محتویات  چربی شیر را کم کرده ، بو و طعم شیر را عوض می کند .   - پرولاکتین در طول هر وعده تغذیه شیرخوار و پس از آن ، برای تولید شیر وعده ی  بعدی تغذیه ترشح می شود .   - خطر انتقال ویروس HIV در مادران شیردهی به نوزادان 20-5% گزارش شده است .   - شایع ترین علت زخم و شقاق نوک پستان ، خوب پستان نگرفتن توسط شیرخوار است .   - شستشوی زیاد پستان در مادران شیرده ، چربی طبیعی پوست را از بین می برد و احتمال ایجاد زخم را بالا می برد .   - هضم شیر دام برای شیرخوار مشکل است و حاوی تمامی مواد مغذی مورد نیاز شیرخوار نمی باشد .
ادامه
نفس محمدی , 3433618
چگونه کودکانی شادداشته باشیم...؟
  چون که باکودک سروکارت فتاد              پس زبان کودکی بایدگشاد  
  یکی ازبهترین هدایایی که پدر و مادرمی توانند به فرزندانشان بدهند امکان شاد زیستن و شاد بودن است.برای شاد بودن نیازی به ثروت ودارایی فراوان نیست، بلکه می توان با ساده ترین وپیش پا افتاده ترین وسایل وامکانات نیز کودکان را شاد کرد. بچه هایی که بتوانند احساسات و عواطف شاد درونشان را بشناسند و درک کنند، می توانند آن را در سراسر زندگی خود حفظ کنند. شادی کودکان موجب تقویت روحیه ،انگیزه، عزت نفس و پایداری آن ها می شود و والدین می توانند با استفاده ازروش های ساده ی زیر شادی و نشاط را در وجود بچه هازنده نگه دارند:   1-بافرزندتان به بازی وجست وخیز بپردازید.   باهم گرگم به هوا، قایم باشک وتوپ بازی کنید. زمستان ها بابرف، آدم برفی بسازید و از برف بازی لذت ببرید. شاید نتوانید همپای او بدوید و تحرک داشته باشد، اما حضور شما نیروی استقامت و پایداری رادرکودکتان افزایش می دهد ودلیلی برای خنده وشادی هردوی شما خواهد شد.جنب وجوش داشتن و ورزش کردن، فشارروانی را کاهش می دهدو این امکان را برای بچه ها فراهم می آورد که با تنفس های عمیق ودم وبازدم های قوی، هوای لازم رابه ریه ها برسانند. هم چنین موجب می شودکه بچه ها برداشتی مثبت ازتوانایی های بدنی خودداشته باشند وازقدرت بدنی شان آگاه باشند. آن ها از این که می توانند بیشتر بپرند و سریع تر بدوند، احساس غرور می کنند و با آزادکردن انرژی درونی شان، احساس شادی و نشاط می کنند، پس عادت کنید با فرزندتان به بازی و تفریح بپردازید.   2-باصدای بلند بخندید،لطیفه بگویید،داستان های طنزوخنده داربخوانید.   ترانه های شادزمزمه کنید وبه دنبال سرگرمی های شادکننده باشید.   کاری کنید تاصدای خنده ی فرزندتان بلند شود،آن وقت خواهید دیدکه باخنده ی او،شماهم خواهید خندید.خندیدن شما تاثیر فراوانی برجسم وبدن شما می گذارد فشارهای روانی کاهش پیدا می کنند.اکسیژن بیشتری به بدن می رسد وباروحیه ی بهتری به حل مشکلات می پردازید.   3-کودکان موفق ،کودکان شادند وکودکان شاد،کودکان موفق اند.   اگر قصدتان فراهم آوردن زندگی ای توام باتلاش وکوشش است،سعی کنید عادت هایی رادرفرزندتان تقویت کنید که روحیه ی تحمل ومقاومت رادراو بالا می برد.همه ی کودکان به زمانی برای تخلیه ی بار هیجانی ،زنگ تفریح وبازی های مفرّح وشادی بخش احتیاج دارند.زمانی که بتوانند بدون هیچ عجله ای پرواز پرنده ای رانظاره کنند،آدم برفی بسازند،به حرکت ابرها خیره شوند وبالاخره آن که محیط اطرافشان راکشف کنند.   4-کمک کردن وحمایت کردن رابه کودک بیاموزید.   هر کودکی برای این که احساس ارزشمند ی کند ، نیاز مند حس تعلق نسبت به گروه است که درآن زندگی می کند . از فرزندتان بخواهید اسباب بازی های قدیمی و وسایلی را که مدت ها ست به سراغشان نرفته است به بچه های مستمندی  که می شناسد،  اهد ا  کند. از این طریق می تواند حس همدردی وتعاون با انسان های دیگر را در خود رشد دهد وفرصتی برای بیان آن پیدا کند. در روزهای جشن وشادی از او بخواهید که شما را در امر کمک ویاری به محرومین وفقرا همراهی کند، بچه ها لذت کمک کردن به دیگران را از همان دوران کودکی می توانند بچشند. اقدام خیرخواهانه ی دانش آموزان یک مجتمع آموزشی با ارسال کتاب، دفتر ، لوازم التحریر واسباب باری به کودکان مناطق دور افتاده، حس تعاون ونوع دوستی را در آن ها پرورش می دهد .   5- در مورد تشویق فرزندتان ، خلاق باشد .   وقتی فرزندتان در انجام کاری موفق شد و توانست به هدفش برسد تنها به او نگویید :«آفرین خیلی خوب است » بلکه سعی کنید، با یافتن کلمات و جملاتی که شادی ومسرّت شما را از پیروزی و موفقیت او نشان دهد، او را تشویق وحمایت کنید . برای مثال بگویید:«داستانی که درباره قهرما ن خیالی ات نوشته بودی ، خیلی واقعی وماموس بود ومن احساس کردم که داستان تو از یک ماجرای حقیقی سر چشمه گرفته است .یا من از نحوه نقاشی و رنگ آمیزی درختان تو خیلی خوشم آمد واین گونه جملات مفهوم بیشتری از یک «آفرین ساده » در بردارد و موجب تقویت حس شایستگی وارزشمندی فرزندتان می شود. در عین حال مراقب باشید تشویق هایتان اغراق آمیز وبیش از حد لازم نباشد که توجه کودک را به جای تمرکز بر پیشرفت کار شما به تعاریف وپاداش های شما منحرف کند.   6 –درمورد تغذیه فرزندتان دقیق باشید .   اگر او بد اخلاق وایراد گیر است ( در صورتی که بیمار نباشد ) احتمالاً گرسنه است . اگر هنوز موقع نا هار یا شام نشده است ،یک لقمه ساده ،اما مقوی برایش بگیرید .تغذیه درست ومناسب تاثیر به سزایی بر خلق وخوی کودک دارد وباعث می شود که او بقیه روز را با شادی ونشاط سپری کند . میوه های تازه ،خشکبار ،مقداری نان وپنیر،یک لیوان شیر می تواند انرژی لازم را تا زمان غذای روزانه برای او تأمین کند .   7 – هنر درون فرزندتان را کشف کنید.   بدون شک بارها شنیده اید که گوش کردن به آهنگ ها و موسیقی های اصیل وکلاسیک موجب رشد مغزی کودک می شود . علاوه برآن ، نقاشی ،نواختن یک ساز ساده موسیقی ،اجرای یک نمایش تازه کوچک یا هر فعالیت هنری دیگر می تواند زندگی کودک را غنی سازد و حسی از ارزشمندی و اعتماد به نفس را در او بیدار کند . کودک با شناخت توانایی ها و استعداد های درونی اش وبیان هنر مندانه آن ها ،احساس خوبی نسبت به خودش پیدا می کند که می تواند موجب شادی و نشاط واقعی او شود . هم چنین ،کودکی که با دید زیبایی شناسی به پدیده های پیرامونی اش نگاه می کند ، ارتباط بهتری با طبیعت برقرار می کند ومدام در حال کاوش ویافتن زیبایی های بیشتردر محیط اطرافش خواهد بود .  
  8 – لبخند بزنید، لبخند شما بهترین قوت قلب فرزندتان است وبه او نیروی دوباره می دهد .   شما با لبخند خود به او بگویید «دوستت دارم».زمانی که در کنار او هستید،او را در آغوش بگیرید. طبق گفته روان شناسان ، هر کودکی برای کسب قوای روزانه اش به چهار بار،برای افزایش انگیزه به هشت بار وبرای رشد جسمانی به شانزده بار در آغوش کشیده شدن ،احتیاج دارد. گفتنی است لبخند ها وبغل کردن های کودکان به همان میزان که برای آن ها مفید وسود مند است وتأثیر مثبت بر روند رشد آن ها می گذارد. برای شما هم به عنوان پدر ومادر او مفید وتأثیر گذار است.   9 – به صحبت فرزندتان فعالانه گوش دهید .   هیچ چیز مثل گوش دادن به سخنان کودک و توجه نشان دادن به اعمال او نمی تواند احساس شادی وشعف را در  او به وجود آورد . شما با این کار خود به او می فهما نید که چقدر برایش ارزش قائل اید . شنونده فعال بودن به معنای آن است که وقتی فرزندتان باشما صحبت می کند ،اگر کاری در دست دارید،کنار بگذاریدوبه گفته های او توجه کنید .تا زمانی که کودک حرفی برای گفتن دارد،سخن او را قطع نکنید ،به افکارش نخندید واگر هم حرف هایش را قبلاً شنیده اید و او دوباره می خواهد درباره آن ها صحبت کند، از خود بی حوصلگی نشان ندهید. به خاطر داشته باشید که امروز از شما بی توجهی ببیند در آینده برای درد دل کردن وراهنمایی خواستن به سراغ شما نخواهد آمد. یک از بهترین فرصت ها گفت وگو های کودکان، شب قبل از خوابید ن است. سعی کنید هر شب شرایطی برای او فراهم کنید که بتواند حرف هایش را به شما بزند ودر مورد مسایل مختلف به اظهار نظر بپردازد. با این شیوه او به نوعی گرفتاری های ذهنی اش را بیرون می ریزد وبا احساس  سبکی ونشاط به خواب می رود .   10 – کمال طلبی را فراموش کنید.   بدیهی است هرپدرومادری دوست دارد فرزندش بهترین باش، امابایدبه استعدادها وتوانایی های بچه ها  نیز توجه کرد. بهترین ، تنهایک نفراست ، و ما نبا ید بقیه را به دلیل آن که یک نفر نیستند مورد اعتراض و فشارقراردهیم .آیااگرکاری را نتوان عالی انجام داد، اصلا نبایدبه دنبال آن هم رفت؟ این درست نیست که موفقیت رامعادل «بی نقصی»و«کمال»بدانیم. شایدموفقیت آن است که کاری را بهتراز گذشته انجام دهیم، زیرا تا زمانی که برای انجام کاری تلاش می کنیم  در حال رشد و ارتقای خویشتن هستیم. اگر پدر ومادر هدف معقول و قابل دسترسی برای فرزند خود تعیین کنند وآن ها را کمتر دچار کمال طلبی وبهترین بودن کنند، بچه ها بیشتر طعم شادی ولذت را در سراسر زندگی می چشند. کودکا نی که بتوانند بخندند،شاد باشندوکنجکاوانه همه چیز را موردبررسی وتأمُل قرار دهند، درمقا بل فشارهای آینده نیز بهتر از خود مقاومت  وپایداری نشان خواهند داد.   11 – روش حل مسأله را به فرزندتان بیاموزید.   از بستن بندکفش گرفته تا عبور بی خطراز عرض خیابان، ازغذاخوردن گرفته تا یافتن جواب مسأله ریاضی، همگی از جمله آموزش هایی اند که هر پدر ومادری برای رسیدن به استقلال فردی به فرزندش می آموزد. علاوه برآن زمانی که کودک بتواند مشکلی را به تنهایی حل کند، احساس خوبی درمورد توانایی هایش پیدا خواهند کرد. وقتی که کودک به مانعی بر خورد می کند. خواه رنجیدن ازدست دوستش وخواه حل یک معمای مشکل می تواند با استفاده از روش حل مسأله در صدد رفع آن نیز برآید. روش حل مسأله عبارت است از : 1.شناسایی مشکل 2 . شرح حل مسأله 3.سنجش راه های مختلف 4. تشخیص این که به تنهایی می توان مشکل را حل کند یا به کمک احتیاج دارد.5.در صورت احتیاج به کمک می توان از بزرگسالان کمک بگیرید .  
ادامه
نفس محمدی , 3433618
رایانه پوشیدنی
  دکتر «روزبه جعفری» استادیار مهندسی برق دانشگاه دالاس رایانه پوشیدنی بی‌سیم در ابعاد یک دکمه طراحی کرده که به راحتی بر روی بدن نصب می شود و می‌تواند وضعیت سلامت فرد را مورد بررسی قرار دهد.  او به دلیل اختراع رایانه پوشیدنی بی سیم، جایزه بنیاد ملی علوم CAREER‌ سال 2012 میلادی را از آن خود کرده است.   این دستاورد تحولی بزرگ در حوزه سلامت به ویژه برای افراد سالمند محسوب می شود و می تواند به عنوان دستیاری برای تعیین تغییرات در دوزهای دارویی مورد نیاز قرار گیرد.   کلید طراحی سیستم‌های قابل حمل کوچک تر، استفاده نکردن از باتری های بزرگ و طراحی سیستم کلی با قابلیت صرفه جویی در مصرف انرژی است؛ در سیستم ابداعی او علاوه بر حذف داده‌های غیر ضروری، انرژی ذخیره شده تنها برای پردازش مفید ترین توابع و عملکردها مورد استفاده قرار می‌گیرد.   دکتر «جعفری» تأکید می‌کند: فیزیک و حرکت شناسی بدن انسان باعث کاهش سیگنال های تصادفی بدن و حرکات می شود؛ به طور مثال اگر یک سیستم پوشیدنی برای پیش بینی احتمال افتادن سالمندان طراحی شود، دستگاه برای تعیین وضعیت نشستن و عدم وجود خطر افتادن فرد به انرژی زیادی نیاز ندارد.   بر اساس مطالعه ای که در سال 2006 انجام شده است هزینه تخمینی برای زمین خوردن افراد مسن حدود 54.9 میلیارد دلار در هر سال تا سال 2020 است.  این اعداد و ارقام شامل هزینه های ترس از افتادن که اغلب موجب از دست دادن اعتماد به نفس، محدودیت فعالیت های فیزیکی و انزوای اجتماعی می شود، نیست.   در بین سیستم های رایانه ای پوشیدنی، عملکرد دستگاه هایی برای پیش بینی احتمال سقوط سالمندان و تنظیم دارو برای بیماران مبتلا به پارکینسون از موفقیت بیشتری برخودار بوده است.   دکتر جعفری خاطر نشان می‌کند: باتوجه به افزایش تقاضا برای دستگاه های نظارت بر وضعیت سلامت فرد، دانشجویان، مهندسان و کارشناسان حوزه بهداشت و سلامت باید به دنبال طراحی و توسعه سیستم های پوشیدنی باشند و ما قصد داریم با همکاری فارغ التحصیلان و دانشجویان دانشگاه دالاس، نسل جدیدی از رایانه های پوشیدنی طراحی کنیم.   دکتر «جان هانسن» معاون تحقیقات مدرسه علوم مهندسی و رایانه اریک جانسون دانشگاه دالاس تأکید می‌کند: «روزبه جعفری» یک آزمایشگاه پویا و نوآورانه در حوزه مهندسی برق ایجاد کرده است که به مرتفع کردن چالش پیش روی محققان در حوزه مغز رایانه ای کمک شایانی کرده است؛ در این محیط علاوه بر حضور یک گروه گسترده از فارغ التحصیلان ماهر، از نیروهای خلاق دانشجویی و دانش آموزی نیز استفاده می شود.   برنامه پنج ساله این مرکز با بودجه 416 میلیون دلاری برای طراحی و توسعه رایانه های پوشیدنی از سال 2012 میلادی آغاز شده است.  
ادامه
نفس محمدی , 3433618
ارزش غذایی چیبس میوه
ارزش غذایی چیبس میوه   حتماً این روزها در سوپر مارکت­ها و قنادی­ها میوه­های رنگارنگ و خشک شده­ای را دیده اید که جلب توجه می کنند و نسبتاً پرطرفدار هم شده اند. شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که آیا این میوه های خشک شده که بعضی ها به آن «چیپس میوه» می گویند، ارزش غذایی دارد؟   ▪ برای خشک کردن میوه ها و سبزی ها معمولا چه کار می کنند؟   در گذشته، خشک کردن سبزی با استفاده از روش­های سنتی صورت می­گرفت؛ مثلاً سبزی را در مقابل نور مستقیم خورشید قرار می­دادند تا آب آن تبخیر و خشک شود اما امروزه از تکنیک­های جدیدی مانند بهره گرفتن از نور خورشید به صورت مصنوعی استفاده می­کنند. یعنی نورخورشید را در یک محفظه جمع­آوری می­کنند و با استفاده از تکنیک­های ویژه­ای این انرژی را به داخل تونل­هایی که سبزی­ها قرار دارند، هدایت می­کنند تا سبزی­ها خشک شوند. تفاوت این روش با روش های سنتی این است که سبزی­ها به علت این که در معرض هوا و نور مستقیم قرار ندارند، آلوده هم نمی­شوند و در عین حال، مقرون به صرفه هستند، روش­های مدرن و استفاده از سیستم­های الکتریکی نیز ازجمله روش­های جدید است که کاربرد زیادی دارد.   ▪ برای خشک کردن میوه ها هم از همین روش ها استفاده می کنند؟   ـ بله؛ ولی گاهی از روش­های ترکیبی هم استفاده می شود. بیشتر کارخانه ها برای حفظ رنگ میوه ها و جلوگیری از تیره شدن شان از گاز دی اکسید گوگرد استفاده می­کنند که این گاز می­تواند مشکل­زا باشد و موجب بروز سرطان شود. اما مشکل اینجاست که اگر از این گاز برای خشک کردن میوه استفاده شود، رنگ میوه و سبزی عوض می شود و متقاضی کمتری پیدا می کند.   ▪ آیا در روند خشک کردن میوه طعم اولیه آن حفظ می شود؟   ـ مسلماً خیر. این روزها در بسیاری از کشورها، میوه­ها تحت خلأ خشک می­شوند که این موضوع موجب حفظ رنگ و طعم اولیه میوه­ها می­شود و در عین حال بهداشتی­تر است. در عین حال، این نکته را فراموش نکنید که بسته بندی نیز در حفظ این رنگ و طعم، تأثیر به سزایی دارد اما این روزها این میوه­های خشک که به چیپس میوه معروف­اند، در بسیاری از مغازه­ها به صورت فله­ای به فروش می­رسند که به هیچ عنوان بهداشتی نیستند زیرا در معرض نور و انواع آلودگی­های میکروبی قرار دارند و بهتر است از خرید میوه­های خشک شده فله ای خودداری کنیم.   ▪ ارزش غذایی این میوه های خشک شده با میوه های تازه برابری می کند؟   شاخص کیفی میوه­ها هنگام خشک شدن حفظ ویتامین C موجود در آن ها است که البته در حین روند خشک شدن میزان آن کاهش می­یابد. اما از طرفی با تبخیر آب موجود در میوه و کاهش وزن آن، ما شاهد افزایش غلظت مواد تشکیل دهنده میوه­ها هستیم که این موضوع تا حدی مشکل را حل می­کند. البته در طی خشک شدن، ترکیبات حساس به حرارت هم از بین می­روند و بنابراین می­توان گفت که از نظر ارزش تغذیه­ای، هر نصف لیوان میوه خشک شده تقریباً با یک لیوان میوه تازه خرد شده برابر است اما با توجه به افزایش کالری میوه­های خشک در صورتی که از رژیم­های لاغری پیروی می­کنید، مصرف مداوم آن ها توصیه نمی­شود. از طرفی، میوه­های خشک باید در کنار میوه­های تازه مصرف شوند و به هیچ­وجه نمی­توان میوه خشک را جایگزین میوه تازه کرد.   ▪ چه میوه­هایی هنگام خشک شدن کمترین آسیب را می بینند؟   همه میوه­ها را می­توان خشک کرد زیرا بافت فیبری دارند. سیب، کیوی، آناناس، موز، پرتقال، لیمو و حتی توت فرنگی را به راحتی می­توان خشک کرد که می­تواند جایگزین خوبی برای پاستیل و شکلات در میان کودکان باشد که هم موجب هضم غذا و هم پیشگیری از سرطان ها می شود.   ▪ در خانه هم می توانیم میوه های مورد علاقه مان را خشک کنیم؟   بله، برای این کار باید میوه­ها را به قطعات کوچک خرد و در یک سینی استیل پهن کنید و روی بخاری یا شوفاژ قرار دهید. حتی برای جلوگیری از تغییر رنگ و حفظ طعم آن می توان این برش ها را برای مدت کوتاهی درمحلول نمکی قرار داد و به تدریج آن ها را روی گرما خشک کرد. هر چه برش ها نازک تر باشند، زودتر خشک می شوند. در تابستان هم می توان این برش ها را پشت پنجره و در مقابل نور خورشید قرار داد.   ▪ استفاده از دستگاه های خشک کن میوه و سبزی را توصیه نمی کنید؟   استفاده از این دستگاه­ها از بهترین راه­های خشک کردن میوه و سبزی است و روند خشک کردن را سریع­تر می­کند و در عین حال، میوه ها و سبزی ها را یکنواخت خشک می کند.   چه روشی را برای نگهداری از این میوه ها و سبزیجات خشک پیشنهاد می کنید؟   ظروف در بسته شیشه­ای یا پلاستیکی ضخیم بهترین گزینه­اند تا تبادل گاز و رطوبت با هوای بیرون انجام نشود. حتی می­توان از بسته­های جاذب رطوبت و یا یک قطعه نشاسته بزرگ (در صورتی که با میوه­ها تماس نداشته باشد) استفاده کرد و آن را در جای تاریک، خشک و خنک نگهداری کرد. با این روش، این میوه ها ۳ تا ۴ ماه سالم می مانند.  

ادامه
کامنت بنویسید...
كارشناس حقوق , ahmadrezzz
یکشنبه 24 اسفند ، 05:11
وای که چه ادمایی
ادامه
حامد الهی , general3939
یکشنبه 21 دی ، 19:42
لایك
ادامه
عاشورا  , littlecomedian
پنجشنبه 4 دی ، 21:37
به چه اجازه ای حق تعدی و توهین به خودت دادی ؟؟؟؟؟؟؟؟کامنتت رو پاک کن مردک
ادامه