دیده بانان محیط زیست , nejat_iran

دیده بانان محیط زیست

دیده بانان محیط زیست , nejat_iran

دیده بانان محیط زیست

374نــــفــــــر
عضو شده اند
374نفر عضو شده اند
جایی که توش زندگی می کنیم برامون مهمه. پس ازش مراقبت می کنیمجایی که توش زندگی می کنیم برامون مهمه. پس ازش مراقبت می کنیممشاهده کامل مشخصات
5 شهریور 1390
اجتماعی
وضع بحرانی محیط زیست ایران و جهان رو منعکس می کنیم و زیبایی های زیست محیطی رو بازتاب میدیم
لیست اعضا تنها برای اعضای این کلوب مقدور می باشد.

کلوبهای مشابه

  • بچه های سربه راه , bachehaye_sar_be_rah
  • اعتراض , protestclub
  • شهر هوشمند , smart_city_conference
دیده بانان محیط زیست , nejat_iran
در اولین روز همایش دریاچه ارومیه چه گذشت؟
دریاچه اورال که پانزده برابر دریاچه ارومیه بود که خشک شد ولی یک دریاچه در استرالیا در حال خشک شدن بود ولی با ساز و کاری از خشک شدن آن جلوگیری کردند. اولین روز همایش "دریاچه ارومیه ، چالش ها و راهکارها " با حضور مسوولان کشوری و استانی در ارومیه برگزار شد.
به گزارش خبرنگار عصرایران ، مهم ترین مباحث مطرح شده در صبح روز نخست به شرح زیر است:

استاندار آذربایجان غربی:1500 میلیارد تومان اعتبار
- در سال 88 با تصویب نامه توسط هیئت دولت کارگروهی به نام دریاچه ارومیه به ریاست معاون اول رئیس جمهور و دبیری معاون رئیس جمهور سازمان حفاظت محیط زیست ارومیه تشکیل شده است.


- از بین مقالات وصول شده در دبیر خانه همایش سه محور مورد اهتمام ویژه قرار گرفته است : 1- انتقال آب
2- صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی
3- بارور سازی ابرها -هم اکنون به میزان یک هزار و پانصد میلیارد تومان اعتبار در راستای نجات دریاچه ارومیه کار عمرانی در حال اجرا می باشد. مدیر کل حفاظت محیط زیست:تشریح اهداف همایش
حسن عباس نژاد مدیر کل حفاظت محیط زیست استان و دبیر کمیته راهبردی همایش ، هداف برگزاری همایش را ارتقاء دانش عمومی و فنی ، بهره مندی از توانمندی مردمی و ملی ، شناخت چالشها و ارائه راهکارهای بهبود وضعیت دریاچه ارومیه ذکر کرده و محورهای همایش را هیدرولوژی و اقلیم ، آب و کشاورزی ، محیط زیست ، ژئوتکنیک ، اقتصادی ، اجتماعی و توسعه عنوان کرد.


محمدی زاده ، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست : احداث چند سد متوقف شد
-دریاچه ارومیه بعد از بحر المیت ، دومین در یاچه شور دنیاست و سن آن بین چهارصد تا پانصد هزار سال تخمین زده میشود و پنج میلیار تن نمک در آن موجود می باشد .
-وجود آرتیمیا در  دریاچه سرمایه بزرگی محسوب می شود .آرتیمیا که مقاوم ترین جاندار در مقابل شوری است دیگر نمیتواند این شوری را تحمل نماید.

-بیش از 239 نوع پرنده مهاجر و مقیم در دریاچه وجود دارد.
- تالاب رکن رکین حیات است و تمثیل آن به مانند رحم مادری می ماند که مادر برای رشد و شکوفائی فرزندش از جان و دل مایه میگذارد ، دریاچه ارومیه به عنوان یک تالاب بین المللی و یک منبع بسیار ارزشمند است.

- موضوع تالاب دریاچه ارومیه یک هویت ، سرمایه و میعادگاه خدادادی است که همه زیبایی ها در آن جمع شده است.
وقتی زرتشت پس از متولد شدن در کنار دریاچه ارومیه ، دریاچه را تقدیس کرد و از خدا خواست که هیچکس در آن غرق نشود و یا حضرت خضر انگشتش را وارد دریاچه کرد و از خدا خواست که هیچکس در آن غرق نگردد الا دجال . - عده ای معتقد که دریاچه را کوچک کنیم و به همان اندازه که آب دارد مدیریتش کنیم ، ولی چنین نیست ما باید کل دریاچه را حفظ و نگهداری کنیم - بارش کاهش داشته و خشکسالی آغاز شده است و تبخیری که در اثر افزایش دما انجام میپذیرد باعث وضعیت کنونی دریاچه شده و ارتباطی به مسائل سیاسی ندارد. البته احداث سدها در مسیر رودخانه های منتهی به دریاچه نیز بی تقصیر نبوده است . - 200 هکتار در حال شوره زار شدن است . چهل روستا خالی از سکنه شده است.

- طی 16 سال (از 72 لغایت 88) تولید محصولات کشاورزی در منطقه از 2 میلیون تن به 8 میلیون تن رسیده و این تنها به این معنی نیست که در کشاورزی توسعه ایجاد شده ، بلکه توسعه بی ضابطه کشاورزی صورت پذیرفته و موجب مصرف بی رویه آب در منطقه گردیده و اکوسیستم به هم خورده است.
- در سال 72 منطقه 14 میلیون دام در منطقه وجود داشت که در سال 88 فقط 4 میلیون راس دام وجود دارد که به معنای نابودی مراتع می باشد ، در همان 16 سال مذکور ، مقدار مصرف کود های شیمیایی در منطقه 65 درصد افزایش یافته که تاثیر مستقیم در نابودی ارتیمیا داشته است . - هم اکنون در این دولت مهمترین فعالیتها با تعریف 24 پروژه مرتبط صورت پذیرفته است ، تعیین حق آبه های استانهای آذربایجان غربی ، شرقی و کردستان ،توقف توسعه های آب بری در منطقه ،توقفز احداث چندین سد توسط وزارت نیرو ، اصلاح روشهای آبیاری و کشت از جمله این اقدامات است.
- دریاچه اورال که پانزده برابر دریاچه ارومیه بود که خشک شد ولی یک دریاچه در استرالیا در حال خشک شدن بود ولی با ساز و کاری از خشک شدن آن جلوگیری کردند. پس اگر عاقلانه فکر کنیم ، خردمندانه عمل کنیم و جسورانه تصمیم بگیریم ، قطعا می توانیم وضعیت کنونی را مدیریت نماییم .

- ما قطعا آب شیرین را از حوضه های هم جوار وارد دریاچه خواهیم کرد ولی سریع ترین روش ، مدیریت آبهای شیرین موجود در منطقه میباشد . تدوین مدیریت ریسک با فرض خشکسالی انجام پذیرفته است و یک تصمیم شجاعانه ای که گرفته ایم ، از این پس در منطقه پس از آب شرب ، دریاچه ارومیه حتی قبل از کشاورزی و صنعت در اولویت میباشد.   جواد جهانگیرزاده ، نماینده ارومیه در مجلس: هزینه 30 هزار میلیارد تومانی -بحث بادهای نمک که در اثر خشک شدن دریاچه ارومیه آغاز می گردد باعث خواهد گردید برخی از شهرها از جمله ارومیه به منطقه دیگر منتقل شوند که چیزی در حدود 30 هزار میلیارد تومان هزینه دارد.

-همچنان که نهادهای بین المللی در حل نمودن مشکل دریاچه ارومیه می بایست سهیم باشند ، عزم ملی و مردمی نیز الزامیست ، همچنان که فقط یک دنیا داریم ، ما فقط یک دریاچه ارومیه داریم ، در این میان نقش آقای رحیمی معاون اول رئیس جمهور بی نظیر است و نباید در نجات دریاچه ارومیه گرو کشی های سیاسی انجام پذیرد .

-از حجه الاسلام حسنی امام جمعه محترم ارومیه سپاسگرارم که در این راستا نقشهای به سزایی داشتند . رحیمی ، معاون اول رئیس جمهور و رئیس ستاد ملی نجات دریاچه ارومیه:نمک که بپا خیزد ، مصیبت آغاز می شود
- امیدوارم خداوند متعال حمایت کند که دریاچه را از گزند مصون داریم و تهدیداتش را متوقف کنیم ، اگر دریاچه آسیب ببیند و و نمکش را به آسمان برده و آنرا بر سر مردم بپاشد ، مصیبتی بزرگ آغاز می شود.

- ما هر چه داشتیم در طبق اخلاص نهادیم و از متخصصین داخلی و خارجی میخواهیم که ما را در این امر یاری رسانند . - پاسخگویی و رفع شبهات می تواند یکی از اهداف این همایش باشد ، دریاچه ارومیه یکی از ذخیره گاه های زیست کره از طرف یونسکو انتخاب شده و خشک شدن آن حتی کشور های همسایه را نیز تهدید می کند.

- وجود دریاچه ارومیه دمای منطقه را تنظیم کرده و رطوبتی را که به وجود می آورد ، کشاورزی منطقه را بهتر می کند.- یکی از مهم ترین امتیازات دریاچه جاذبه های گردشگری آن است که حتی جنبه درمانی نیز داشت .
- پروژه نجات دریاچه ارومیه با یک برنامه خاص ، طی یک موافقتنامه بین رئیس سازمان محیط زیست ، وزرای نیرو و جهاد کشاورزی و استانداران آذربایچان غربی ، شرقی و کردستان آغاز شد که هیئت دولت نیز تحت عنوان "ستاد اجرایی مدیریت حوزه آبخیز دریاچه ارومیه" آن را مصوب نمود ؛ کارهای کوتاه مدت به پایان رسیده و کارهایی در حال اتمام است ، سد سازی های جدید و توسعه کشاورزی در منطقه متوقف و منتفی شد ، به دلیل شرایط بحرانی دریاچه طرح های اولویت دار در دستور کار قرار گرفتند. - من در جلسات شاهد بودم که کارهای زیادی انجام پذیرفته است ، ولی کفایت نمی کند و از نمایندگان استان های شمال غرب کشور که بودجه مورد درخواستی دولت را در مجلس تصویب نمایند انتظار دارم که بتوانیم دریاچه را از گزند محوظ داریم .
-از آقای حسنی امام جمعه محترم ارومیه نیز تشکر مینمایم که در این راستا ما را یاری رسانده اند . دکتر رضائی رئیس دانشکده کشاورزی ارومیه و دبیر علمی همایش:آمار مقالات
- برای پرپا شدن همایش ، در کنار ارائه مقالات ، نشستهای تخصصی نیز پیش بینی شده است که با حضور متخصصان ، اساتید و مسئولان برگزار خواهد گردید.
آمار مربوط به موضوع شناسی مقالات دریافتی به شرح زیر است:
50 درصد هواشناسی و هیدرولوژی _ 24 درصد محیط زیست _ 16 درصد آب و کشاورزی _ 9 درصد اقتصاد و توسعه _ 4 دهم درصد ژئوتکنیک
ادامه
99
3
1
رسول   , alonerasool
سه شنبه 17 اردیبهشت ، 23:16
سلام
از وبسایت اکوگیک با موضوع محیط زیست و انرژی های نو دیدن فرمایید. در اکوگیک میتوانید هر روز داغترین خبرها و مطالب آموزشی در این زمینه را دنبال کنید. معرفی اکوگیک به دوستان خود را فراموش نکنید.
http://ecogeek.ir
ادامه
دیده بانان محیط زیست , nejat_iran
از ارومیه که گذشت، انزلی را دریابید!
وضعیت چنان نگران کننده است که نه تنها چندین سال است که نام تالاب انزلی در سیاهه سرخ تالاب های در خطر نابودی قرار گرفته است بلکه بیم آن می رود این تالاب به زودی از سیاهه ۱۰ تالاب ممتاز کنوانسیون جهانی رامسر هم خارج شود. تالاب انزلی از جمله زیباترین مناظر آبی گیلان تالاب انزلی است . این تالاب محل تخم ریزی آبزیان و پناهگاه و مامن پرندگان بومی ومهاجر است . در داخل تالاب جزایر زیبایی وجود دارد و دو شهر زیبای انزلی و آبکنار در ساحل آن قرار دارند .

تالاب انزلی با وسعت ۱۸۰ تا ۲۰۰ کیلومتر مربع حکم تصفیه خانه را برای رودخانه هایی دارد که به دریای خزر می ریزد . این تالاب با بیش از ۱۰۰ گونه پرنده ۵۰ گونه ماهی صدها گونه موجودات گیاهی اکوسیستم کم نظیری دارد . تالاب انزلی از سال ۱۳۵۴ جزو تالاب های بین المللی تحت حفاظت شد و مهمترین منبع تکثیر و تولید ماهیان خاویاری و استخوانی دریای خزر است .

به گزارش اعتدال،  پیشرفت فیزیکی طرح جامع ساماندهی و احیای تالاب بندرانزلی، کند است و در همین حال انباشت زباله و نابودی آن با سرعت به پیش می رود.

بنا بر این گزارش دو سال پیش و در پی هشدار رسانه ها و کارشناسان محیط زیست مطالعات اجرایی پروژه‌های شش‌گانه طرح احیای تالاب بین‌المللی بندر انزلی در نشستی تخصصی باحضور مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان، فرمانداران رشت و صومعه‌سرا، مدیرکل دفتر فنی استانداری گیلان و کارشناسان دستگاه‌های اجرایی ذیربط در سالن اجتماعات فرمانداری بندرانزلی مورد بررسی قرار گرفت.

طرح ساماندهی و احیای تالاب انزلی از سال 89 با اعتبار اولیه 100 میلیارد ریال در قالب شش پروژه در شهرهای انزلی، رشت و صومعه‌سرا آغاز شد، اما سرعت اجرای طرح‌ها و پروژه‌های شش‌گانه طرح احیای تالاب انزلی روند مطلوبی ندارد و همچنان سایه نابودی این میراث محیط زیستی کشور را تهدید می کند.

مشکل مهم مرداب آلودگی روز افزون آب آن است. چرا که تقریبا فاضلاب تمام خانه های مسکونی و اغلب کارخانه ها و کارگاه های صنعتی واقع در اطراف مرداب به درون آن و یا به داخل رودخانه هایی که به مرداب می ریزند سرازیر می شوند. طبق نظر موسسه ی استاندارد در صورتیکه مقدار آمونیاک از ۵ % بیشتر و زباله ها و زواید این ناحیه به داخل مرداب ریخته شود تردیدی نیست که با آلوده شدن بیش از پیش آب های مرداب که محیط آن در گذشته به منزله بزرگترین زایشگاه و پرورش انواع ماهی فلس دار از جمله ماهی سفید به شمار می رفت باقیمانده ی منابع آبزی مرداب هم در معرض خطر انهدام قطعی قرار خواهد گرفت.

وضعیت چنان نگران کننده است که نه تنها چندین سال است که نام تالاب انزلی در سیاهه سرخ تالاب های در خطر نابودی قرار گرفته است بلکه بیم آن می رود این تالاب به زودی از سیاهه ۱۰ تالاب ممتاز کنوانسیون جهانی رامسر هم خارج شود. در تایید این گفته کافی است به یاد آوریم که در طول ۱۰ سال گذشته دست کم سه مورد از مرگ دسته جمعی ماهیان تالابی در این زیستگاه بی بدیل گزارش شده است رخدادی که آشکارا شدت کاهش توان زیست پالایی و خود ترمیمی بوم سازگان تالاب را نشان می دهد.

وضعیت اسف بار تالاب انزلی آن هم در یکی از معدود مناطق بسیار مستعد کشور از نظر اقلیمی حجم بالای اندوخته های آبی و استعداد بی رقیب توان رطوبتی مطلوب گواهی آشکار بر لکنت های روز افزون حاکم بر مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست ایران و در حاشیه ماندن ۵۰ قانون اساسی است اصلی که به تصریح آشکار در آن باید دولت از هر نوع فعالیتی که منجر به آلوده ساختن و تخریب محیط زیست بیانجامد جلوگیری کند. در صورتی که عملا تمامی محیط های آبی کشور و رودخانه های اصلی ایران تبدیل به محلی برای انباشت پس آب  و پسماند و فاضلاب شده است.

به نظر می رسد سازمان حفاظت از محیط زیست باید هر چه سریع تر با طراحی تله های رسوب گیر و اقدام به لایروبی بستر تالاب از بار اضافی آن در کوهتاترین زمان ممکن کاسته و آنگاه با توانمند سازی جوامع محلی و ملزم کردن واحدهای صنعتی و شهری و کشاورزی به تصفیه ی سامانه ی فاضلاب و پس آب و پسماند خود گامی موثر برای بازگشت حیات به انزلی بردارد.همچنین ارتقای عملیات آبخیزداری در بالادست حوضه های آبخیز و جلوگیری از قطع بی رویه ی درختان جنگلی می تواند به کاهش معنی دار نرخ فرسایش آبی و ورود رسوب به تالاب کمک کند.

سالهای گذشته و در صفحات رسانه ها پر بود از هشدار کارشناسان به دولت برای نجات دریاچه ارومیه. اما اهمال و کم کاری مسئولین امر مرگ نسبی این دریاچه را رقم زد. اکنون نیز با عملکردی که از دولت فعلی دیده ایم ، باید بنویسم که آری تالاب انزلی نیز میمیرد ، این هیاهوی رسانه ای نیست ! کار استکبار جهانی هم نیست ؛ این را وقتی که سرشار از لذت در آبراهه هایش قایقرانی و از شوق همگان را به تماشا می خوانی به چشم می بینی و از اندوهی سنگین پر می شوی.

به راستی چرا باید این همه زیبایی زیر هزاران خروار لجن مدفون شود. تماشای مرداب با این گمان به مثال تماشای عروس شادابی می ماند که در کفن پیچیده و برای همیشه در بستر مرگ می خوابد و گورکنان بیل میزنند و خاک بر رخسار زیبایش می پاشند و با چنین خیالی هنگامی که از مرداب باز می گردی حس می کنی که تشییع جنازه ی عزیز ترین کسانت را دیده ای.
ادامه
4
1
  , chakavak_1992
پنجشنبه 26 مرداد ، 12:48
haghighate mahze, hameye inaro tu darse mohite zestemun khunde budim...hamchin fajeeii vaghean entezar miraft...
ادامه