وطن اوغلو , sarab_toran

وطن اوغلو

 TANRI               .                    TURAN                    .                     TÜRK
وطن اوغلو , sarab_toran

وطن اوغلو

مطالب تصاویر 9
cloobid
sarab_toran
، 7 سال و 7 ماه و 23 روز
مرد 79 ساله مجرد
زير ديپلم ،

آلبوم تصاویر

 • . خیالین یاخشی مونس دیر منه شام و سحر سنسیز کی سند

9 تصویر ...

morebox img

رسانه ها

 • ارسباران وقره داغ , qaradagh
 • ساوالان / سبلان , sabalanclub
 • 45 رسانه

  morebox img


تبلیغات

وطن اوغلو , sarab_toran
وطن 2 سال پیش
TANRI . TURAN . TÜRK
99
وطن اوغلو , sarab_toran
وطن 2 سال پیش
زامان آخار بارماق لیخ لارین دوشون دوشون دا.آنیمدا بیر قارا یازی گونوم توتکون گوی اسکیه. آرازدمیش کن
وطن اوغلو , sarab_toran
3 سال پیش

جدال چند قطبی
اما دو قطب اصلی جدال نه در کشمکش قدرت، که در جنگی نابرابر اما بی‌وقفه در صحنِ اصلی جامعه، هر چه بیشتر دارد خود نمایی می‌کند. منشاء دعوا اینجاست! درست در قلب واقعیتی که با امثال مضحکه‌ای به نام انتخابات می‌خواهند آن را کتمان کنند
ادامه
وطن اوغلو , sarab_toran

هندیان هند ستیز (طرفدار بریتانیا)، الجزایریهای مخالف آزادی الجزایر، زنان زن ستیز، یهودیان یهودی ستیز و از هر ملت اسیر شوروی، خود ستیز و روسپرست در شوروی سابق و ترکان ترک ستیز از دوران رضاخانی باینسو در ایران، همه فنومن واحدی با تجلی در تواریخ و صحنه های متفاوت با بازیگرانی گوناگون است. جواد طباطبایی تنها مورد، اولین فقره یا آخرین نمونه این شجره طیبه نیست. فردی باسواد و با استعداد اما گرفتار توهمی قرن نوزدهمی از ملتسازی و کشورسازی که گویا ظهور جمهوری اسلامی ایران از درون نسخه ایرانی-آریایی این پروسه ها، برای پی بردن به عواقب ناخوشایند و ناخواسته این خوانش پرغلط از تاریخ تمدن غرب و راز پیشرفت شگرف آنها نیست.
معمولا "حماسه مقاومت یکپارچه" بعداز پیروزی ساخته و پرداخته میشود. در جنگ جهانی دوم یک ملیون شهروند شوروی در صفوف آلمانها علیه مام وطن تا آخرین قطره خون جنگیدند. معروفترین آنها، "ارتش آزادیبخش روسیه" به رهبری ژنرال آندره ی ولاسوو بود که نشان قهرمانی شوروی را از دست استالین برای دفاع از مسکو در برابر امواج اولیه هجوم نازیها دریافت کرده بود. بازسازی "حماسه مقاومت یکپارچه" شوروی در برابر نازیسم، چنان موفقیت آمیز بوده است که امروز شهروندان شوروی سابق، تصور میکنند تعداد این روسهای ملبس به اونیفورم نازی چند هزار یا حتی چند صد نفر بیشتر نبوده است.
ادامه
کامنت بنویسید...
فرهاد تنهایی , lashkargm
دوشنبه 19 بهمن ، 23:33
+++++++++
ادامه
آراز آذرتاش , savalan92
دوشنبه 19 بهمن ، 00:35
+++++++++++++++++++
ادامه
وطن اوغلو , sarab_toran
"ناسیونالیسم" و دامن زدن به احساسات ملی گرایی همیشه در طول تاریخ مانند جنگها و خونریری ها، برای کسانی راه رسیدن به قدرت و حکومت بوده است."

دوباره به مثال خانمهای عربستان سعودی خواهان برخورداری از حق رانندگی هستند، مراجعه كنیم. اگر در اردوی مخالفان اعطای حق رانندگی به خانمها مدام از احتمال تصادفات ناشی از پشت فرمان نشستن خانمها بشود، نشانه چیست؟ اگر این احتمال با آمار واقعی در تضاد باشد چی؟ اگر كسی كه از این احتمالات سیاه صحبت میكند، خودش در ارتباط با یك كلوب اتومبیلرانی سرتاسر تصادف و مرگ باشد چی؟ برگردیم به موضوع.

اینكه برخورداری از حقوق بشر و حق تعیین سرنوشت شایسته اتیكت "ناسیونالسیم" است، محتاج یك بحث جدگانه است و بهتر اینجا در چهارچوب خواستها (و نه اتیكت آنها) بمانیم.

آیا دولتهایی كه از اضمحلال دولتهای بزرگتر پدید آمده­اند، دولتهای خونریزتر یا بدتری بوده­اند؟ دو سال دیگر، عمر دولتهای جایگزین اتحاد شوروی، معادل یك سوم طول موجودیت شوروی خواهد شد و متأسفانه هنوز بجز سه جمهوری كرانه دریای بالتیك كه عضو اتحادیه اروپا هستند، هیچكدام از دوازده جمهوریهای دیگر به معنی متعارف كشورهای دمكراتیكی نیستند. اما برای نشان دادن اینكه كشورهای كوچكتر ناشی از انحلال شوروی، حكومتهای بدتری هستند، بایستی نشان داد كه پلیدیها و خونریزیهای این كشورها در حق اهالی خود و دیگران بنوعی با جنایات رژیم شوروی قابل مقایسه است! آیا در جمهوریهای جدید، سهمیه مرگ، زندان و تبعید در لیستهای دههاهزار نفری از مركز به ولایات ارسال میشود و...؟

تأسف آور است كه برخلاف گذشته كه نیروهای چپ اگر هم در مقیاس جهانی مخالف اراده ملل اسیر چنگال رژیمهای كمونیستی بودند در ایران و بقیه كشورهای تحت سلطه غرب، مدافع مظلومان بودند، اما امروز بخش مهمی از مخالفت با حق طلبی ملل مظلوم را بقایای این نیروی چپ ایرانی برعهده گرفته­اند. آقای اعلم به سابقه فعالیت خود در گویندگی رادیو سازمان اكثریت و حزب توده هم اشاره كرده است. سوآل این است: شما كه در كنار دفاع از حق تعیین سرنوشت ملل، در یك رفتار متناقض، از این احتمالات وحشتناك در صورت رفع ستم ملی صحبت میكنید، نظرتان در مورد اعتراف گیری و اعدام شهروندان از سوی یك سازمان سیاسی مدافع عدالت اجتماعی و حكومت زحمتكشان چیست؟

احكام درست

در بالا به حقایقی اشاره شده كه در نوشته­های مورد نقد آمده­اند اما ربطی به موضوع ندارند با این وجود دو حكم اساسی از سوی آقای اعلم ارائه شده است:

"در دنیای امروز را ههای متمدنانه ای که همه آنها از صندوقهای رای بیرون میایند، ... در ایرانی ازاد که حق تعیین سرنوشت را برای خلقها ی ساکن آن بوجود آورد"

اشاره شد كه جنبش وسیعی كه "جنبش ملی آذربایجان" نامیده می­شود، نه حزب است و نه یك جبهه. در نتیجه در میان كسانی كه خود را متعلق به این جنبش می­دانند، نظرات بیشماری هست و میتواند باشد. آقای كوروش اعلم كه هم به حكم صندوق رأی (و نه تاریخ، سنت، حدیث یا چیز دیگری) معتقد است و هم به حكم حق تعیین سرنوشت، اصولا مشكلی با خواست محوری این جنبش ندارد. در جریان جنبش مشروطه هم به غیراز شعار اصلی، هیاهویی از هزار و یك خواست و آرزوی مربوط و نامربوط در جامعه شنیده می­شد. در جریانات منتهی به فروپاشی اتحاد شوروی سابق نیز، در كنار خواست انحلال شوروی، از تقاضای آسفالت راه فلان روستا تا اتهامات نامربوط به نظام شوروی در فضای ملتهب آن زمان شنیده می­شد. از جمله خواست بین المللی شدن واحد ارز كشور، زیاد شنیده میشد و تصور عوامانه مردم این بود كه بدون توجه به كلیه قوانین اقتصاد، روبلهای آنها با نرخ یك دلار به هفتاد كپیك (هفت دهم یك روبل) قابل تبدیل باشد! بعدا كه این خواست برآورده شد و امكان تبدیل قانونی پول ملی شوروی به ارزهای جهانی فراهم شد، نرخ تبدیل، هزاران برابر از نرخ مورد انتظار فوق پایینتر بود! به دلیل وجود ارقام، نشان دادن غیرواقعی بودن انتظارات مذكور، راحت است اما چنانكه اشاره شده، هزاران نمونه از انتظارات غیرعملی و غیر اصولی و اتهامات نامربوط به حكام رژیم شوروی، تقاضای بحق دمكراسی را احاطه كرده بود. آیا این هاله ناحق و نابجا آن هسته حق و بجا (دمكراسی) را ناحق و نابجا میكرد؟ امروز بخصوص باتوجه به سهولت انتشار در فضای مجازی به شرط صرف وقت كافی میتوان مجموعه­های كت و كلفتی از مدعیات بی اساس و نامربوط از هر جبهه­ای جمع­آوری كرد اما استخراج این نتیجه از این مجموعه­ها كه، جنبش فمنیستی یا جنبش خواهان عدالت اجتماعی یا صرفداران محیط زیست ناحق هستند، نارواست.

آنچه خوبان همه دارند...!

طبق گفته معروف "آنچه خوبان همه دارند، تو تنها داری!"، آقای اعلم در دو نوشته كوتاه شاید بی آنكه خواسته باشد، همه اجزاء یك ذهنیت غیردمكراتیك با سابقه 90 ساله را به نمایش گذاشته و همه خصوصیات قربانیان تسلیم شده به ابعاد پروژه ملت سازی آمرانه فارسی در ایران چند فرهنگی را در این دو "اثر" خود متبلور كرده است:

لظفا فاكتهای زیر از دو نوشته مزبور را در كنار هم بگذارید:

بی توجهی به آمار و دادن آمار اغراق آمیز متكلمین زبان روسی،
بی توجهی به نظر صاحبنظران در مورد محدود بودن ظرفیتهای زبان فارسی و نسبت دادن حكم عقیم بودن زبان فارسی به سوء نیت جنبش ملی آذربایجان (بجای دكتر محمدرضا باطنی)
دفاع احساسی و بد از دو زبان روسی و فارسی و مخالفت همانقدر بد با شعارهای مساوات طلبانه ملل غیرفارس،
گرفتن این نتیجه كه در دنیای در حال گلوبالیزه شدن زبان (به یقین نوع توركی آن!) مهم نیست!
توسل به حكم نادرست "زبان وسیله است" وقتی كه صحبت از حق توركان در استفاده از زبان خود است. (قیاس شود با دفاع بد و احساسی از زبانهای فارسی و روسی)
گرفتن نتیجه طبیعی بودن سیاست تحمیل زبانی از رفتار انسانی شاهان تورك با زبان فارسی و سعه صدر دمكراتیك نظام تحصیلی ازبكستان امروزی در ارتباط با زبان روسی! استناد نابجا به امیر تیمور، دیگر شاهان و اهل قلم تورك در گذشته برای توجیه یك سیاست غیردمكراتیك امروزی.
كتمان ابعاد مختلف تبعیض علیه آذربایجان با ادعاهای نادرست (از جمله در مورد بیش از نیمی از سردمداران و حکومتیان کشور و...)
وارد كردن اتهام وابستگی به دیگران (فعالین آذربایجانی) بدون دلیل و بدون آدرس مشخص.


كدام نتیجه را میتوان از این هشت فاكت موجود در نوشت آقای اعلم استخراج كرد؟! آیا با مجموعه كاملی از احكام ناسیونالیسم عهد رضاخانی سر و كار نداریم و آیا این احكام با حق تعیین سرنوشت ملل مورد تأیید وی، در تضاد نیست؟

یك نكته مهم: فرق دفاع از تزهای ایدئولوژی ناسیونالیستی در عهد رضا با دفاع از همان تزها در سال 2014 یك فرق مهم دارد: در آن سالها بخش مهمی از نخبگان و روشنفكران در حمایت از رضاشاه، تصور میكردند كه شاه كلید ترقی و دمكراسی همانا یكسان سازی زبانی در ایران است. امروز وقتی نتیجه آن پروژه در برابر چشمان ماست، بازهم میتوان دچار توهم امكان توسعه از طریق فرهنگ كشی و نفی حقوق انسانی شهروندان بود؟
ادامه
کامنت بنویسید...
آراز آذرتاش , savalan92
دوشنبه 19 بهمن ، 00:32
çox çox gözəl yaşa qardaş
ادامه