نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب
مرکز خبر جامعة المصطفی العالمیه , miu_news

مرکز خبر جامعة المصطفی العالمیه

  هجدهمین جشنواره بین المللی شیخ طوسی
مرکز خبر جامعة المصطفی العالمیه , miu_news

مرکز خبر جامعة المصطفی العالمیه

مطالب تصاویر 39دوستان 2
cloobid
miu_news
، 6 سال و 11 ماه
مرد 81 ساله مجرد
دکتري و بالاتر ،

دوستان

آلبوم تصاویر

39 تصویر ...

morebox img

رسانه ها

  • کلوب دات کام , recreation
  • پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران , president.ir
وبلاگ میهن بلاگ
مرکز خبر جامعة المصطفی العالمیه , miu_news
حجت الاسلام و المسلمین عرفان در موسسه زبان و فرهنگ شناسی ضمن ارائه مطالبی راه نجات انسان را اعتماد به خداوند متعال عنوان کرد.

حجت الاسلام و المسلمین عرفان ضمن اشاره به روایتی از امام حسین (ع) راه نجات انسان را اعتماد به خداوند متعال عنوان کرد و ابراز داشت: ثمره اعتماد به خداوند متعال رسیدن به بهداشت روانی و اوج قله ها و دوری از بسیاری از آسیب ها است.

وی با بیان این مطلب که بنابر برخی احادیث، خداوند متعال نزد ظن بندگان مومن قرار دارد و به همان مقدار که آنان به خداوند اعتماد دارند با آنان معامله خواهد کرد، تصریح کرد: امام جواد (ع) می فرمایند: اعتماد به خدای متعال نردبانی به سمت ارزش ها و بهای چیزهای گرانبها است.

استاد اخلاق حوزه علمیه ضمن قرائت شعری از حافظ «سحر با باد می گفتم حدیث آرزومندی - خطاب آمد که واثق شو به الطاف خداوندی» تاکید کرد: معصومین (علیهم السلام) توصیه فرمودند که مومن باید هنگام دعا و طلب حاجت طوری به خداوند اعتماد داشته باشد که حاجت خود را دم در ببیند.

حجت الاسلام و المسلمین عرفان با تاکید بر این مطلب که اعتماد به خداوند متعال موجب گشوده شدن گره ها و برآورده شدن حاجات می گردد، اظهار داشت: انسانی که به غیر خداوند اعتماد داشته باشد به خواسته های خود نخواهد رسید.
ادامه
99
مرکز خبر جامعة المصطفی العالمیه , miu_news
6 سال پیش
نشست تخصصی "تحولات یمن و نقش فرهنگی- تربیتی طلاب المصطفی" با حضور جمعی از طلاب و دانش پژوهان المصطفی و در سالن اجتماعات جامعة آل البیت(علیهم السلام) برگزار شد.

دکتر سیدعلی موسوی نژاد، عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب در این نشست تخصصی، ضمن بیان تاریخچه‌ای از تحولات یمن از صدر اسلام تاکنون، تصریح کرد: یمن در دوران صدر اسلام و زمان حیات نبی مکرم اسلام(صلی الله علیه و آله) و یا بعد از رحلت ایشان نقش جدی را در حمایت از اسلام ناب بر عهده داشت.

وی در ادامه با اشاره به نقش پررنگ پیروان مکتب اهل بیت(علیهم السلام) در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی کشور یمن، ابراز داشت: پیروان مکتب اهل بیت(علیهم السلام) هیچ مشکلی با برادران اهل سنت خود نداشته و محبت اهل بیت(علیهم السلام) نیز در میان برادران اهل سنت این دیار به شدت موج زده، به صورت قوی و جدی متبلور شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب با بیان این تأثیرگذارترین شاخه‌ی تشیع در یمن، با عنوان زیدیه شناخته می‌شود، اظهار داشت: مذهب زیدیه ضمن اختلافاتی اندک در حوزه ارائه تعریف امامت و حرکت‌های سیاسی امام(علیه السلام)، اعتقاد راسخی به مرجعیت اهل بیت(علیهم السلام) داشته و بر قیام و مبارزه تأکید بسیاری دارند.

وی تعاملات فراوان علمای زیدیه با علمای اهل سنت و امامیه در عرصه‌های گوناگون حدیثی و کلامی را مورد توجه قرار داد و ابراز داشت: متأسفانه به مرور زمان با انتخاب مناطق حاشیه‌ای کشورهای اسلامی برای فعالیت‌های دینی، میراث علمی و فکری مذهب زیدیه از تحولات جوامع اسلامی دور ماند و ارتباط شیعیان زیدیه و امامیه به مرور کمرنگ‌تر شد.

این تحلیل‌گر مسائل بین المللی ضمن تأکید بر شناخت صحیح و عمیق از تفکرات مذهب زیدیه ابراز داشت: راویان حدیثی زیادی در این سرزمین ساکن شده‌اند؛ ممانعت از شناخت درست از تفکرات زیدیه در کشورهای اسلامی یکی از محورهای تبلیغاتی دشمنان علیه مردم یمن بود، تا بدین وسیله مذهب زیدیه را از دیگر مذاهب اسلامی دور نگه دارد.

وی تاریخچه‌ای از تأثیرات دست اندازی آل سعود بر تحولات یمن را مورد توجه قرار داد و یادآور شد: با توجه به موقعیت استراتژیکی یمن و تسلط آن بر دریاهای آزاد و باب المندب، جمعیت بی‌شمار این سرزمین و نیز سخت‌کوشی و استواری مردمان این دیار که از عرق مذهبی فوق العاده‌ای برخوردار هستند، عربستان را بر آن داشت تا برای تسلط و تأثیرگذاری بر این منطقه حساس، فعالیت هایی نظامی را در پیش گیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب افزود: پیروان مذهب زیدیه ضمن تأکید بر قرآن و مرجعیت اهل بیت(علیهم السلام) با الگوگیری از نهضت امام خمینی(ره)، مبنای سیره امام علی(علیه السلام) در مواجهه با ظلم و استبداد را بر خود فرض می‌دانند.

موسی نژاد در بخش دیگری از سخنان خود حمله آل سعود به یمن را مورد توجه قرار داد و با بیان این که تغییر عنوان تجاوز به یمن، خود دلیلی قاطع بر شکست قدرت پوشالی آل سعود است، تصریح کرد: کشتن زنان، کودکان و بی‌گناهان به بهانه های واهی و با هدف نابودی زیرساخت‌های یک کشور، جنایتی بر ضد بشریت است.

سخنران این نشست با تأکید بر این که باید میان دشمن اصلی و فرعی تفاوت قائل بود، ابراز داشت: وهابیت و آل سعود جزء بازی خوردگان دشمن اصلی اسلام، یعنی شیطان بزرگ و رژیم غاصب صهیونیستی است.

وی ضمن اشاره به نقش طلاب المصطفی در حمایت از مظلومیت ملت یمن، ابراز داشت: فاصله نگرفتن از روح تعالیم قرآنی و تقریب مذاهب، نخستین و مهمترین نکته‌ای است که باید مورد اهتمام و توجه قرار گرفته و بر اساس آموزه‌ها و سفارشات اهل‌بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام)، وحدت را سرلوحه فعالیت‌های خود قرار دهیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب عدم ورود به دام های تبلیغاتی دشمن را مهم ارزیابی نمود و تأکید کرد: دشمن اصلی اسلام و مسلمین درصدد است، تا با دامن زدن به اختلافات، درگیری‌های به وجود آمده را به جنگ میان شیعیان و اهل سنت و یا عرب و عجم سوق دهد. جنگ‌های تحمیلی بر کشورهای اسلامی، جنگ استکبار علیه کسانی است که هیچ‌گاه زیر پای ظلم و زورگویی استعمار جهانی نرفته اند.

دکتر موسی نژاد در پایان سخنان خود ضمن تأکید بر فعالیت‌ در فضای مجازی، خاطرنشان کرد: باید با بهره گیری از ظرفیت‌های فضای مجازی، با روشنگری‌ صدای مردم مظلوم یمن را که هم اکنون از کمبود شدید موارد سوختی و غذایی رنج می برند، به جهانیان برسانیم. بر اساس آموزه‌های اسلامی حمایت از مظلوم در برابر ظالم هرچند مظلوم مسلمان نباشد، بر هر مسلمانی واجب است.
ادامه
مرکز خبر جامعة المصطفی العالمیه , miu_news
موسسه زبان و فرهنگ شناسی جامعةالمصطفی نشست علمی «جایگاه عرفان در اشعار سعدی» را برگزار می نماید.

این نشست علمی به همت معاونت پژوهش موسسه زبان و فرهنگ شناسی با همکاری گروه زبان و ادبیات فارسی برگزار خواهد شد.

شایان ذکر است در این نشست علمی که روز چهارشنبه، 9 اردیبهشت از ساعت 11:30 الی 13 در سالن جلسات موسسه برگزار می گردد، «دکتر بهاء الدین اسکندری»، عضو هیئت علمی دانشگاه قم به سخنرانی خواهد پرداخت.
ادامه
مرکز خبر جامعة المصطفی العالمیه , miu_news
مرکز خبر 6 سال پیش
هجدهمین جشنواره بین المللی شیخ طوسی
مرکز خبر جامعة المصطفی العالمیه , miu_news
پژوهشگاه بین المللی جامعةالمصطفی العالمیه، فراخوان مقاله هجدهمین جشنواره بین المللی شیخ طوسی(ره) را صادر نمود.

«گفت وگوی اسلام و جهان معاصر با الهام از پیام مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به جوانان غرب»، موضوع هجدهمین جشنواره شیخ طوسی است:

ریزعناوین پیشنهادیاین فراخوان به شرح ذیل است:

الف) گفتگوی ادیان

1. پیشینه گفتگوی ادیان؛

2. ضرورت و پیامدهای گفتگوی ادیان؛

3. ظرفیت اسلام برای گفتگو و ارتباطات؛

4. مبانی و اصول گفتگو در اسلام؛

5. شیوه های گفتگو در دعوت به اسلام؛

6. نامه های پیامبر گرامی اسلام(ص)

ب) ترسیم چهره حقیقی اسلام و پیامبر(ص)

1. جهان معاصر و ضرورت آشنایی بی واسطه تا اسلام و زنذگی پیامبر اکرم(ص)

2. شخصیت شناسی پیامبر اکرم(ص)

3. تصویر اسلام و پیامبر اکرم(ص) در رسانه های غربی؛

4. چرایی تهاجم غرب به شخص پیامبر اسلام(ص)؛

5. مؤلفه های اسلام ناب محمدی ؛

6. روش های معرفی اسلام ناب در جهان معاصر؛

7. موانع شناخت اسلام ناب در جهان معاصر؛

8. معنویت اسلامی و جهان معاصر؛

9. ارزش های تمدن ساز اسلامی و بهره مندی جهان معاصر؛

10. آموزه های انسانی و اخلاقی اسلام برای جهان معاصر.

ج) جوانان، اسلام و جهان معاصر

1. جوانان در نگاه اسلام و غرب؛

2. شیوه های گفتگو و تعامل با جوانان؛

3. جوانان و آینده جهان بشری؛

4. جوانان، پرسش گری و حقیقت جویی؛

5. جوانان مخاطبان گفتمان جهانی اسلام؛

6. جوانان و آگاهی از نقش استکبار؛

7. رسالت جمعی جوانان در شناخت بی واسطه از اسلام و رهایی از حصار منابع اطلاعاتی غرب؛

8. راه کارهای آگاهی جواناى غرب از قرآى و اندیشه اسلامی؛

9. میزان شناخت جوانان غرب از اسلام، قرآن و پیامبر(ص) (مطالعه میدانی)؛

10. راهبردهای استکبار در تحریک عواطف و احساسات جوانان غرب در برابر اسلام خواهی؛

11. رسالت جوانان در بیدارسازی وجدان عمومی در غرب؛

12. جوانان و شناخت چرایی بیگانگی جامعه غرب تا تحولات روز جهان؛

13. جوانان و لزوم آگاهی از جدایی سیاست از صداقت و درستکاری در غرب؛

د) جهان معاصر و اسلام هراسی

1. منافع استکبار و سیاست گذاراى غربی در تصویرسازی غلط از اسلام؛

2. رسانه های غربی و اسلام هراسی؛

3. نقص جریان های انحرافی در اسلام هراسی؛

4. پیشینه اسلام هراسی در جهان غرب؛

5. شگردهای استکبار در اسلام هراسی؛

6. علل تشدید هراس افکنی و نفرت پراکنی از اسلام؛

7. رسالت مسلمانان در مواجهه با اسلام هراسی؛

8. رسالت جوانان در افشای اهداف استکبار در اسلام هراسی؛علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به پایگاه اینترنتی جشنواره با آدرس http://tousi.miu.ac.ir مراجعه نمایند.
ادامه