نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب
محمد هادیزاده , dr_hadizadeh

محمد هادیزاده

محمد هادیزاده , dr_hadizadeh

محمد هادیزاده

مطالب
cloobid
dr_hadizadeh
، 4 سال و 28 روز
مرد 57 ساله متاهل
دکتري و بالاتر ، فوق تخصص جراحی زیبایی و بیماری های پستان
وبلاگ میهن بلاگ
محمد هادیزاده , dr_hadizadeh
غلب زنان پس از به دنیا آوردن بچه و یا شیر دادن آن متوجه می شوند که سینه هایشان از نظر اندازه ، شکل دچار افتادگی شده است .همانطور که پوست الاستیستی (کشسانی) خود را از دست می دهد ، سینه ها تمایل به از دست دادن شکل و سفتی شان پیدا کرده و شروع به شل شدن می کنند حتی بدون حاملگی هم بر اثر مرور زمان و اضافه و کم کردن وزن نیز تمام این تغییرات ممکن است ایجاد شود .در این مقاله در ارتباط با لیفت سینه توضیح خواهیم داد.
عمل لیفت سینه یا ماستوپکسی ، یک عمل جراحی است که سینه های شل شده مجددا شکل گرفته و بالا می آیند و بدین ترتیب حجم کلی سینه تغییر می کند .
برخلاف ماستوپکسی هدف اصلی از بزرگ و کوچک کردن سینه تغییر در حجم سینه است اگرچه در بعضی موارد مخصوصا وقتی سینه فقط کمی شل و سست می شوند ، فقط با عمل بزرگ کردن سینه ، سفتی مناسب سینه نیز می تواند ایجاد شود در این حالت شما باید بدانید که چون پروتز سینه حجم معین دارد ، ممکن است افزایش غیر قابل قبول و غیر منتظردر اندازه ی سینه ایجاد شود ،در شرایط دیگر وقتی هم بالا بردن و هم افزایش اندازه ی سینه مورد نظر است ، بهتر است این دو عمل به طور همزمان انجام شوند .
منطقی است که عمل لیفت سینه تا بعد از به دنیا آوردن و شیر دادن به تعویق افتد . در حالیکه لیفت سینه معمولا برای حاملگی های آینده مانعی ایجاد نمی کند و باید بدانید که بالا بردن سینه از شل شدن مجدد سینه ها بخصوص در جریان بعد از حاملگی و شیر دادن ، جلوگیری نکرده و سینه ها ممکن است دوباره شل شده و افتاده شوند .

سینه به هر اندازه ای می تواند بالا برده شود ، اما در سینه های سنگین ممکن است اثر آن طولانی مدت نباشد در حالی که تمام زنان با هر سنی می توانند این عمل را انجام دهند ، اما معمولا هرگز قبل از این که سینه ها به طور کامل رشد کنند این عمل انجام نمی شود .همانطور که قبلا گفته شد بیمارانی که قصد حامله شدن دارند معمولا باید عمل را تا بعد از تکمیل خانواده شان به تاخیر بیاندازند .اگر شما سیگاری هستید باید سیگار را قبل از عمل جراحی ترک کنید .
سیگار کشیدن رگ های خونی را تنگ کرده و بنابراین جریان خون را کاهش می دهد و جوش خوردن زخم و التیان یافتن آن را ضعیف می کند . آسپرین و دارو های ضد التهابی خاص و دیگر دارو ها می توانند باعث افزایش خونریزی شوند ، بنابراین نباید آن ها را 10 روز قبل از عمل مصرف کنید .

جراحی لیفت سینه

جراح پلاستیک تلاش می کند با بررسی تمام متغیر ها ی موجود مثل سن ، اندازه و شکل سینه ی شما ، شرایط پوست و اینکه آیا پروتز سینه لازم است یا نه بهترین تکنیک را انتخاب کند و به شما نشان داده خواهد شد که آیا نوک سینه و پوست تیره ی اطراف آن تغییر مکان خواهند داد یا نه . همچنین مکان زخم ها و چگونگی شکل سینه بعد از عمل جراحی نیز تا حد امکان نشان داده می شود .

عمل جراحی شامل چه مراحلی می باشد ؟

قبل از عمل جراحی با استفاده از یک قلم نشانه گذار روی سینه ها علامت می گذارد تا مکان و شکل دقیق سینه ها را تعیین کند . در طی عمل جراحی پوست شل شده برداشته می شود و نوک سینه و بقیه ی بافت های به مکان جدید و بالاتر برده می شوند .
معمولا نوک سینه روی خطی افقی (تقریبا هم راستا با با وسط بازوی شما ) در راستای چین زیر سینه ای قرار می گیرد .خط بخیه یا بریدگی ها بستگی به میزان افتادگی سینه دارند . بنابراین برای زنانی که فقط میزان کمی افتادگی سینه دارند ، بالا بردن می تواند از طریق تکنیکی که برش ها را محدود به ناحیه ی اطراف نوک سینه (قسمتی که پوست تیره تر دارد ) می کند ، انجام شود . در مواردی که افتادگی سینه ها زیادتر و شدید تر است ،لازم است که خط بخیه به صورت عمودی به سمت پایین سینه ادامه پیدا کند و گهگاهی اگر نیاز باشد در طول چین زیر سینه ادامه پیدا کند .

بالا کشیدن سینه
جراح می تواند در زمان مشاوره به شما بگوید که خط بخیه ی شما چگونه خواهد بود . لوله های تخلیه ممکن است زیر پوست سینه بسته به میزان حجم برداشته شده هنگام عمل جراحی ، کار گذاشته شوند ، تا مایعات یا خون های جمع شده که ممکن است بلافاصله بعد از عمل ایجاد شوند ، را تخلیه کنند (ممکن است بنا به تشخیص جراح نیازی برای گذاشتن آن ها نباشد ) . یک بانداژ محکم روی خط بخیه گذاشته می شود .

مراقبت های پس از لیفت سینه

عمل جراحی لیفت سینه به منظور اصلاح سینه های آویزان و غیر قرینه ، کاهش حجم سینه و پایین آمدن محل قرار گیری نوک سینه و اصلاح پهن شدگی هاله سینه انجام می شود . مراقبت های پس از لیفت سینه نیز اهمیت زیادی دارند و حتما باید مورد توجه قرار بگیرند که شامل موارد زیر می باشند :

مراقبت های پس از لیفت سینه

برای کم شدن فشار بر روی زخم ها بهتر است که در زمان خواب سر و بالا تنه بالاتر قرار گیرند .
به طور معمول می توان پس از 48 ساعت بعد از عمل استحمام نمود .
در زمان استحمام حتما باید یک همراه داشته باشید تا از پایدار بودن وضعیت شما مطمئن باشد .
از قرار گرفتن در وان یا استخر تا 4 الی 6 هفته پرهیز کنید .
اگر چسب استریل بر روی زخمتان قرار داده شده به آن ها دست نزنید تا خودشان جدا شوند .
از قرار گیری در معرض آفتاب تا 12 ماه پرهیز کنید .
ادامه
99
محمد هادیزاده , dr_hadizadeh
4 سال پیش
سرطان سینه ، بیماری قدیمی است ، که برای بار اول درسه هزار سال پیش از میلاد مسیح ، به وسیله مصریان قدیم ، توصیف شد . همچنین در پزشکی قدیم یونان ، چین ، هند ، روم و ایران مطالعات بسیاری در مورد دلایل پیدایش سرطان سینه ، پیشگیری و درمان آن انجام شده است .

امروزه سرطان سینه ، شایع ترین نوع سرطان در بانوان است ، که همین امر باعث اهمیت ویژه ی این سرطان شده است ، بنابراین آگاهی در مورد بیماری برای بانوان ضروری می باشد .

بدن انسان از سلول ساخته شده است و به طور معمول با تکثیر سلول ، سلول های تازه ، جایگزین سلول های مرده و پیر می شوند . زمانی که سرطان بروز می کند ، فرآیند رشد وتکثیر سلول ها ، از کنترل خارج گردیده و تعداد بسیار زیادی سلول جدید تولید می شود و به تدریج موجب ایجاد توده و تومور سرطانی می شود .

با اینکه آقایان از ابتلا به سرطان سینه مستثنی نیستند ، این بیماری تقریباً مختص به بانوان بوده و 99 درصد از مبتلایان به سرطان سینه را بانوان تشکیل می دهند .

سرطان سینه

علل ابتلا به سرطان سینه :

سوابق فامیلی در ابتلا به سرطان سینه مخصوصا در مادر ، خواهر و یا دختر
سابقه ی سرطان پستان در خود فرد
زایمان اول در سن بالاتر از 35 سالگی
بلوغ زودرس
نازایی
چاقی بیش از حد به ویژه پس از یائسگی
کم تحرکی یا بی تحرکی ( افرادی که فعالیت فیزیکی کمی دارند . )
استفاده زیاد از نمک و چربی حیوانی و چربی هایی که اسید چرب با تراس بالا دارند .
مبتلا بودن به برخی بیماری های خوش خیم پستان
سابقه ی تابش زیاد اشعه به قفسه سینه
استعمال سیگار ، قلیان و تریاک و نوشیدنی های الکلی
لازم به ذکر می باشد که موارد گفته شده به معنی ابتلای قطعی بیمار به سرطان پستان نیست و تنها این عوامل احتمال مبتلا شدن را افزایش می دهند .

سرطان سینه

علائم سرطان سینه

توده و یا تومور سینه :
توده های مشکوک به سرطان در هنگام لمس به صورت سفت ، گاهی غیر متحرک و یا چسبندگی به اطراف لمس می شوند و اغلب این توده ها بدون درد می باشند و خوش خیم و بد خیم بودن آن ها را پزشک تشخیص می دهد .

ترشح از نوک پستان :
ترشحات از پستان می تواند به رنگ های مختلفی باشد .ترشح خونی و یا آبکی که به صورت خود به خودی و از یک پستان خارج می شود احتمال سرطان را افزایش می دهد .

تغییرات پوست پستان :
این تغییرات شامل ایجاد فرو رفتگی و کشیدگی در سینه می شوند که ممکن است دال بر سرطان باشند.

سرطان سینه

تغییرات نوک پستان :
در برخی افراد امکان دارد نوک پستان بعد از شیردهی یا پس از دوران بلوغ دچار فرورفتگی شود که به طور معمول به صورت خود به خودی یا با دستکاری فرد به حالت اول باز می گردد اما در مبتلایان به سرطان پستان این فرورفتگی ثابت است .

بزرگ بودن غدد لنفاوی زیر بغل :
بزرگی غدد لنفاوی زیر بغل ممکن است به دلیل التهاب ها و ضربه به دست و یا پستان باشد لذا این حالت از ابتدا نگران کننده نیست .

تغییر اندازه پستان ها :

مواقع در مبتلایان به سرطان سینه یک سینه به طور واضحی بزرگتر به نظر می رسد و حتما باید مورد معاینه قرار گیرد البته به طور طبیعی نیز دو پستان کاملا یک اندازه نیستند .

تورم یک طرفه بازو و اندام فوقانی :

وقتی که با تهاجم سلول های سرطانی به عروق لنفاوی زیر بغل و انسداد مسیر لنف مواجه شویم ، تخلیه مایع لنف اندام فوقانی در یک طرف دچار اختلال شود ، آن اندام ورم میکند .

متاستاز:

تهاجم به اعضای دیگر یا متاستاز از دیگر علائم بروز سرطان سینه می باشد ، به طوری که فرد با بروز درد های استخوانی ، درگیری های ریوی – تنفسی ، زردی یا مشکلات کبدی و… مواجه می گردد و تنها با ارزیابی اندامی که علائم دارد می تواند بیماری را تشخیص داد .

روش هایی برای تشخیص زودرس سرطان سینه :

خود آزمایی پستان
معاینه پستان توسط پزشک
ماموگرافی
ادامه
محمد هادیزاده , dr_hadizadeh
سرطان پستان ممکن است در مردان ایجاد شود. در مردان، در هر سنی، احتمال ایجاد سرطان پستان وجود دارد ولی معمولاً در سنین بین 60 و 70 سال تشخیص داده می‌شود. سرطان پستان در مردان کم‌تر از 1 درصد از همۀ موارد سرطان پستان را شامل میشود.( سرطان پستان در آقایان )

سرطان پستان در مردان، بیماری‌ است که سلول‌های بدخیم (سرطانی) در بافت پستان تشکیل می‌شوند.

انواعی از سرطان پستان در مردان شامل موارد زیر است:

کارسینوم ارتشاحی مجاری شیری: سرطانی که به آن سوی سلول‌های لایه پوشاننده مجاری گسترش یافته است. اکثر مردان مبتلا به سرطان پستان، این نوع سرطان را دارند.
کارسینوم درجا مجاری شیری: سلول‌های غیرعادی که در جدار مجرا یافت می‌شود؛ این نوع سرطان، سرطان داخل مجرا هم نامیده می‌شود.
سرطان التهابی پستان: نوعی از سرطان که در آن پستان‌ها قرمز و متورم به‌نظر می‌رسند و گرمی احساس می‌شود.
بیماری پاژه نوک پستان: توموری که از مجاری نزدیک نوک پستان تا سطح نوک پستان رشد کرده است.
کارسینوم لوبولار درجا (سلول‌های غیرعادی موجود در یکی از لوب‌ها یا بخش‌های پستان)، که گاهی در زنان ایجاد می‌شود، در مردان دیده نشده است.( سرطان پستان در آقایان )

عوامل خطر(ریسک فاکتورها)

هر چیزی که خطر ابتلا به یک بیماری را افزایش دهد، عامل خطرزا نامیده می‌شود. داشتن عوامل خطرزا به این معنی نیست که شما مبتلا به سرطان خواهید شد و نداشتن عوامل خطرزا به معنی مبتلا نشدن به سرطان نیست. آنها که فکر می‌کنند در معرض خطر هستند، باید با پزشک خود مشورت کنند. بعضی از این ریسک فاکتورها عبارتند از:

قرار گرفتن در معرض پرتو (تشعشع)
ابتلا به یک بیماری که با مقادیر بالای استروژن در بدن مربوط است، مثل سیروز کبدی یا سندرم کلاین فلتر (یک اختلال ژنتیک)
داشتن چندین خویشاوند زن مبتلا به سرطان پستان، به‌خصوص خویشاوندانی که در ژن BRCA-2 آنها تغییری وجود دارد.
تشخیص

در سرطان پستان مردان، ممکن است توده‌ها و سایر علائم ایجاد شوند. سایر وضعیت‌ها نیز می‌تواند باعث بروز علائمی مشابه شوند. اگر تغییراتی در پستان‌ها مشاهده شود، پزشک باید آن را معاینه کند.

برای تشخیص آزمایش‌ها و روش‌های زیر ممکن است به‌کار رود:

نمونه‌برداری: برداشت سلول‌ها یا بافت‌ها به نحوی که توسط آسیب‌شناس برای بررسی علایم سرطان در زیر میکروسکوپ قابل دیدن باشند. انواع نمونه برداری عبارتند از:

نمونه‌برداری با سوزن نازک (FNA): برداشت بافت یا مایع با استفاده از یک سوزن نازک.
نمونه‌برداری با سوزن ضخیم: برداشت بافت با استفاده از یک سوزن پهن.
نمونه‌برداری با برش: برداشت کل توده بافت.

آزمایش گیرنده‌های استروژن و پروژسترون: آزمایشی است برای اندازه‌گیری میزان گیرنده‌های پروژسترون و استروژن (هورمون‌ها) در بافت سرطانی. اگر در پستان، سرطان تشخیص داده شود، بافت تومور، برای تشخیص اینکه آیا استروژن و پروژسترون می‌توانند بر روی رشد سرطان تأثیر بگذارند یا نه، در آزمایشگاه بررسی می‌شود. نتایج این آزمایش نشان می‌دهد که آیا هورمون‌درمانی می‌تواند رشد سرطان را متوقف کند یا نه.

تست HER-2: تستی برای اندازه‌گیری میزان HER-2 در بافت پستان. HER-2 یک پروتئین فاکتور رشد است که سیگنالهای رشد را به سلول‌ها ارسال می‌کنند. وقتی سرطان تشکیل می‌شود، سلول‌ها ممکن است مقدار زیادی از این پروتئین بسازند که موجب رشد سلول‌های سرطانی بیش‌تر می‌شود.( سرطان پستان در آقایان )

اگر در پستان، سرطان تشخیص داده شود، بافت غده در آزمایشگاه بررسی می‌شود تا بفهمیم مقدار زیادی HER-2 در سلول‌ها وجود دارد یا نه. نتایج آزمایش نشان می‌دهد که آیا درمان آنتی‌بادی تک‌دودمانی می‌تواند رشد سرطان را متوقف کند یا نه.

درمان

گونه‌های متعددی از درمان برای مردان مبتلا به سرطان پستان وجود دارد. بعضی درمان‌ها استاندارد هستند (درمان‌های رایج) و بعضی از انواع درمان در حال آزمایش شدن در پژوهش‌های بالینی هستند. پژوهش‌های بالینی درمان مطالعه‌های تحقیقاتی هستند که به پیشرفت درمان‌های متداول کمک می‌کنند یا اطلاعاتی دربارة درمان‌های جدید بیماران مبتلا به سرطان به‌دست می‌آورند. وقتی پژوهش‌های بالینی نشان دهند که یک درمان جدید بهتر از درمان استاندارد است، آن درمان جدید احتمالاً به درمان استاندارد تبدیل می‌شود.

برای بعضی از بیماران، شرکت در پژوهش‌های بالینی ممکن است بهترین انتخاب درمان باشد. بسیاری از درمان‌های استاندارد امروزی بر پایة پژوهش‌های بالینی گذشته بنا شده‌اند. بیمارانی که در پژوهش‌های بالینی شرکت می‌کنند، یا درمان استاندارد دریافت می‌کنند یا جزء اولین کسانی هستند که درمان جدید را تجربه می‌کند.

بیمارانی که در پژوهش‌های بالینی شرکت می‌کنند به بهبود روش‌های درمان سرطان در آینده هم کمک می‌کنند. حتی زمانی‌که پژوهش‌های بالینی به درمان‌های جدید مؤثر نمی‌انجامند، اغلب به پرسشهای مهمی پاسخ می‌گویند و به حرکت رو به جلوی تحقیقات کمک می‌کنند.

بعضی پژوهش‌های بالینی فقط بیمارانی را در برمی‌گیرند که هنوز درمانی دریافت نکرده‌اند. سایر پژوهش‌ها درمان را برای بیمارانی آزمایش می‌کنند که سرطان آنها بهبود نیافته است. پژوهش‌های بالینی‌ای هم وجود دارند که راه‌های جدید جلوگیری از بازگشت (عود) سرطان یا کاهش عوارض جانبی درمان سرطان را ارزیابی می‌کنند.

چهار نوع درمان متعارف (استاندارد) برای درمان مردان مبتلا به سرطان پستان به‌کار می‌رود:

جراحی

جراحی برای مردان مبتلا به سرطان پستان معمولاً پستان‌برداری رادیکال اصلاح شده

Modified Radical Mastectomy است. (برداشت پستان، تعداد زیادی از غدد لنفاوی زیر بغل، حاشیه بالای ماهیچه‌های قفسة سینه و گاهی قسمتی از ماهیچه‌های دیواره قفسه سینه).

جراحی نگهدارنده پستان، جراحی ای برای برداشت سرطان است نه برداشت خود پستان که این جراحی نیز برای بعضی مردان مبتلا به سرطان پستان انجام می‌شود. توده‌ برداری برای برداشت تومور و مقدار اندکی از بافت طبیعی اطراف آن استفاده می‌شود. بعد از جراحی، پرتودرمانی تجویز می‌شود تا هرگونه سلول‌های سرطانی باقی‌مانده از بین بروند.

شیمی‌درمانی

شیمی‌درمانی نوعی درمان سرطان با استفاده از داروها است که رشد سلول‌های سرطانی را با کشتن سلول‌ها یا توقف تقسیم آنها، متوقف می سازد. وقتی شیمی‌درمانی به‌صورت خوراکی دریافت می‌شود یا به داخل رگ یا ماهیچه تزریق می‌شود، داروها وارد جریان خون می‌شوند و می‌توانند بر سلول‌های سرطانی سراسر تأثیر بگذارند (شیمی‌درمانی سیستمیک. وقتی شیمی‌درمانی به‌طور مستقیم در کانال نخاعی، یک اندام یا حفره بدن مثل شکم انجام می‌شود، داروها به‌طور عمده بر سلول‌های سرطانی همین نواحی اثر می‌گذارند (شیمی‌درمانی موضعی). روش تجویز شیمی‌درمانی به نوع و مرحلة سرطان در حال درمان بستگی دارد.( سرطان پستان در آقایان )

هورمون‌درمانی

هورمون‌درمانی نوعی درمان سرطان است که در آن هورمون‌ها از بین می‌روند یا عملکرد آنها مسدود و رشد سلول‌های سرطانی متوقف می‌شود. هورمون‌ها مواد ساخته شده توسط غدد هستند و یا گردش خون، در بدن جریان می‌یابند. بعضی هورمون‌ها می‌توانند موجب رشد سرطان‌های معینی شوند. اگر آزمایش‌ها نشان دهند که در سلول‌های سرطانی مناطقی وجود دارد که هورمون‌ها قادرند به آنها وصل شوند (گیرنده‌ها)، از داروها، جراحی با پرتودرمانی برای کاهش تولید هورمون‌ها یا توقف عملکرد آنها استفاده می‌شود.

پرتودرمانی

پرتودرمانی نوعی درمان است که در آن از پرتوهای ایكس (X) با انرژی بالا یا سایر انواع پرتو برای کشتن سلول‌های سرطانی یا جلوگیری از رشد آنها استفاده می‌شود. دو نوع پرتودرمانی وجود دارد. پرتودرمانی خارجی که با استفاده از یک دستگاه خارج از بدن، پرتو به طرف تودة سرطانی فرستاده می‌شوند. پرتودرمانی داخلی که با استفاده از مواد رادیواکتیو موجود بر روی سوزن‌ها، لوله‌های نازک، دانه‌ها (Seeds)، سیم‌ها یا کاتترها مستقیماً داخل یا نزدیک سرطان قرار می‌گیرند. تجویز نوع پرتودرمانی به نوع و مرحلة سرطان در حال درمان بستگی دارد.( سرطان پستان در آقایان )
ادامه
محمد هادیزاده , dr_hadizadeh
نتایج تحقیقات پژوهشگران واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی که با همکاری محققان انستیتوپاستور ایران بر روی اثرات پلاسما در درمان سرطان پستان انجام شده است، نشان می‌دهد پلاسمای سرد در فاز کشت سلولی، قادر به از بین بردن سلول‌های سرطانی است، بدون آن که آسیبی به سلول‌های سالم وارد کند.( روشی جدید در درمان سرطان پستان به جای شیمی‌درمانی )

فرحناز یزدان‌طلب، از محققان این طرح در گفت‌وگو با ایسنا، پلاسما را یکی از روش‌های درمانی نوین در درمان بسیاری از سرطان‌ها دانست و گفت: در این مطالعات که با عنوان «بررسی روش پلاسمای اتمسفری سرد در درمان سرطان پستان» اجرایی شد، اثرات پلاسما اتمسفری سرد را بر روی سلول‌های سرطانی پستان مورد بررسی قرار دادیم.

وی هدف از این تحقیق را بررسی مهار رشد سلول‌های سرطانی پستان با استفاده از پلاسما جت اتمسفری سرد دانست و افزود: این مطالعات بر روی سلول‌های سرطان پستان رده MDA-MB-231 انجام شد.

به گفته این محقق، سلول‌های سرطانی دارای رده‌های متفاوتی هستند که این پروژه تحقیقاتی بر روی رده سلولی سرطان سینه به نام MDA-MB-231 متمرکز بوده است.

یزدان طلب با بیان این‌که پلاسمایی که شناخته شده است، پلاسمای موجود در جو با دمای بسیار زیاد است، ادامه داد: ولی در این پروژه که با همکاری انستیتو پاستور اجرایی شد، درصدد بودیم تا عملکرد پلاسمای سرد را مورد مطالعه قرار دهیم؛ چراکه اثرات آن چندان شناخته شده نیست.

این محقق با اشاره به مطالعات محققان بین‌المللی در این زمینه، یادآور شد: در خصوص مکانیزم اثرات پلاسمای سرد بر روی سلول‌های سرطانی مطالعات وسیعی در آمریکا انجام شده و نتایج به دست آمده حاکی از آپوپتوز (مرگ سلولی) سلول‌های سرطانی خواهد شد.

وی به بیان جزئیات مطالعات انجام شده در این زمینه پرداخت و یادآور شد: در این پژوهش از گاز هلیوم برای ایجاد پلاسما در دمای اتاق به صورت تابش نقطه‌ای در سه زمان مختلف ۶۰، ۹۰ و ۱۲۰ ثانیه استفاده شد و با استفاده از آزمایش سمیت سلولی (MTT) درصد زنده ماندن سلول‌های تیمار شده مورد بررسی قرار گرفت.

یزدان طلب با تاکید بر این که این مطالعات در فاز کشت سلولی انجام شده است، به نتایج بدست آمده اشاره و اظهار کرد: نتایج به دست آمده نشان داد که پلاسمای سرد هیچ اثری بر روی سلول‌های سالم پستان ندارد.

وی ادامه داد: این مطالعه نشان داد که با افزایش زمان تابش، میزان زنده ماندن سلول‌های سرطانی درمان شده با پلاسما کاهش یافت. همچنین بر اساس نتایج این مطالعه، زمان بهینه تابش پلاسما برای از بین بردن سلول‌های سرطانی ۹۰ ثانیه است.

یزدان‌طلب با بیان اینکه نتیجه این مطالعه نشان می‌دهد که استفاده از پلاسمای اتمسفری سرد می‌تواند روش درمانی مناسبی برای سلول‌های سرطانی باشد، اضافه کرد: سرطان سینه از شایع‌ترین انواع سرطان و دومین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان در میان زنان است؛ از این رو در سال‌های اخیر روش‌های نوینی برای کاهش عوارض جانبی و اختصاصی برای درمان‌ این بیماری ارائه شده است تا از این طریق تنها بافت توموری مورد تهاجم قرار گیرد و سلول‌های سالم از گزند اثرات جانبی درمان در امان بمانند.

وی تکنیک پلاسمای فیزیکی غیرحرارتی را یکی از روش‌های غیرتهاجمی برای درمان سرطان توصیف کرد و یادآور شد: در فرد مبتلا به سرطان که توده سرطانی از بدن وی خارج شده است، برای جلوگیری از متاستاز (رشد) سلول سرطانی، می‌توان با اعمال پلاسما به بافت و اطراف آن اقدام به از بین بردن سلول‌های سرطانی کرد، بدون آنکه به سلول‌های سالم آسیبی وارد شود.

به گفته وی این روش می‌تواند جایگزین روش‌های شیمی درمانی شود.

ادامه