نرم افزار اندروید کلوب
هیئت شهدای گمنام , azm_110

هیئت شهدای گمنام

هیئت شهدای گمنام , azm_110

هیئت شهدای گمنام

مطالبدوستان 13
cloobid
azm_110
، 4 سال و 8 ماه و 20 روز
مرد 41 ساله مجرد
ليسانس ،

دوستان

  • مرد اون بماند , morteza_tiger49
  • 13 نفر

    morebox img

رسانه ها

  • کلوب دات کام , recreation
  • جوانان شیعه , Imam Hussein
  • 30 رسانه

    morebox img
هیئت شهدای گمنام , azm_110
مهدی یار 3 سال پیش
ادامه
99
هیئت شهدای گمنام , azm_110
اگر حجاب نمادی است برای زن مسلمان و مروج فرهنگ حقه اسلامی می‌باشد برماست که در حفظ و حراست از آن بیش از پیش کوشا باشیم.این وظیفه بر والدین مذهبی نسبت به فرزندان دخترشان به نحوی است که از همان سنین کودکی باید به فکر آن باشند چرا که سهل‌انگاری در این مسئله ممکن است در آینه‌ایی نچندان دور جبران ناپذیر باشد؛ همان‌گونه که الان شاهد هستیم ماداران چادری و مذهبی زیادی، از وضع حجاب دختران خود ناراضی و گلایه‌مند می‌باشند و وقتی از آنها سوال کنید به ذهن‌شان چنین روزی خطور نمی‌کرده که با فرزند دخترشان، در امر حجاب، به مشکل بخورند.
ادامه
هیئت شهدای گمنام , azm_110

نیروهای امنیتی عربستان سعودی همزمان با نزدیکی آغاز مراسم سالیانه حج در مکه مانور نظامی برگزار کردند.

به نوشته بیزینس اینسایدر، پادشاهی عریض و طویل سعودی در تمامی جبهه‌ها تحت فشار است.

سعودی‌ها در جنگ‌های نیابتی هم در یمن و هم در سوریه در حال شکستند؛ رهبری اوپک آنها در معرض تهدید قرار دارد؛ آنها حتی در جنگ قیمت نفت نیز پیروز نشدند و اتحاد طولانی مدت آن با غرب حالا در معرض سوال قرار گرفته است.

از دیدگاه‌ عربستان، ایران اما در همه جبهه‌ها در حال پیشروی است. عربستان سعودی ضعف‌های متعددی دارد که به تشریح منابع تشویش فعلی ریاض کمک می‌کند:

1) عربستان در حال از دست دادن رهبری بر اوپک است

سعودی‌ها همواره رهبر اوپک بوده‌اند با این حال اصرارهای مکرر عربستان بر موارد مورد اختلاف، رشد بی‌سابقه کسب وکار نفت شیل آمریکا، افزایش تولیدات نفتی روسیه و عزم راسخ ایران این رهبری را به چالش کشانده است.

نتیجه این چالش این است که عربستان اکنون برای کنترل قیمت نفت قدرت را از دست داده است. کشورهای عضو اوپک در جلسه چهارم دسامبر خود نه تنها بر کاهش تولید بلکه حتی نتوانستند بر افزایش قیمت توافق کنند.

2) کاهش سریع ذخایر مالی

با توجه به رفع تحریم‌ها از ایران، انتظار می‌رود طی سال 2016، تهران نفت بیشتری را برای بهبود اقتصادش روانه بازار کند در حالیکه عربستان به سرعت در حال از دست دادن منابع مالی خود است. پادشاهی عربستان در این شرایط بی‌گدار به آب زده است چرا که بسیاری بر تاثیرات قیمت پایین نفت بر ذخایر عربستان واقفند. حتی خوش بین‌ترین‌ها هم معتقدند عربستان نهایتا 4 سال با چنین قیمت نفتی سرپا خواهد بود.

3) ایفای نقش مهم رهبری ایران در بین اعراب شیعه

هم ایران و هم عربستان اکنون درگیر دو جنگ نیابتی در یمن و سوریه هستند. ایران حمایت حزب الله در لبنان را دارد در حالی که اکثریت شیعه در عراق نیز از ایران حمایت می‌کنند. علاوه بر این نقش رهبری ایران در بین شیعیان دولت‌های سنی هر روز پررنگ‌تر می‌شود. اعدام شیخ نمر توسط آل سعود پذیرش غیر مستقیم این افزایش تاثیر ایران در بین 15 درصد شیعیان سرکوب شده عربستان بود. این مساله نشان می دهد که رهبری عربستان در خاک خود تهدید را احساس کرده است.

4) عربستان سعودی در یک جنگ مستقیم نمی‌تواند ایران را شکست دهد

جمعیت ایران به مراتب از عربستان بیشتر است و تاکنون در جنگ‌های متعددی حضور داشته است. در مقایسه سعودی‌ها ارتشی بدون تجربه دارند که از سوی فردی وفادار به خاندان سلطنتی فرماندهی می‌شود و هیچ یک از آنها با فرماندهان ایرانی که در جنگ‌ها آب دیده‌ شده‌اند قابل مقایسه نیستند.

در حالی که عربستان سعودی تجهیزات و تسلیحات کامل و به روزی دارد اما این پادشاهی برای استفاده از آنها به شدت به غرب وابسته است. ناتوانی قاطع ریاض در مدیریت سه جنگ اخیر در سوریه، عراق و یمن به ما هیچ تضمینی نمی‌دهد که عربستان بتواند ایران را شکست دهد.

5) عربستان می‌داند در جنگ مستقیم با ایران حمایت آمریکا را نخواهد داشت

تجارب تلخ و دردناک جنگ‌های افغانستان و عراق کافی است تا مانع ورود آمریکایی‌ها به جنگ‌های یمن و سوریه شود. مواضع غیر متعهدانه واشنگتن در کنار تلاش برای توافق با ایران نشانه‌هایی کاملا واضح برای ریاض هستند. پیام واشنگتن به ریاض این است: با این امید که آمریکا از شما حمایت می‌کند وارد جنگ نشوید. و بدون غرب، عربستان می‌داند که شانس زیادی برای پیروزی در مقابل ایران ندارد.خاندان سلطنتی احتمالا با راه انداختن چنین جنگی خطر از دست دادن قدرت را به جان نمی‌خرند.

این روابط پیش از هر چیز دیگر ناواضح و مبهم است. بنابراین آمریکا به فروش تسلیحات به عربستان برای حفظ اندکی تعادل ادامه می‌دهد و واشنگتن و تهران نیز به بازی موش و گربه خود برای رفع تحریم‌ها و توافق ادامه می‌دهند.

بهترین نمونه این بازی‌ها را می‌توان در بازداشت و آزادی تفنگداران آمریکایی و بیانیه ایران در رد ادعای تعطیلی کامل یکی از راکتورهای مهم مشاهده کرد.

سعودی‌ها حالا اما در تمام جبهه‌ها در حال از دست دادن کنترل خود هستند، از اوپک گرفته تا کاهش ذخایر ارزی در ازای تداوم جنگ‌های نیابتی که توان ورود کامل به آنها را ندارند. و این مساله که قیمت نفت طی 12 سال گذشته به زیر 30 دلار در هر بشکه رسید نیز به سعودی‌ها هیچ کمکی نمی‌کند. در نهایت می‌توان گفت عربستان سعودی در قدرت خود دچار خطای محاسباتی شده و آن قدرتی را ندارد که بخواهد با این مسائل رو به رو شود.

اگر به دنبال پاسخ به این سوال هستید که بین ایران و عربستان جنگی در می‌گیرد باید گفت که بسیار دور از انتظار است. در اینجای ماجرا سعودی‌ها ترجیح می‌دهند به جنگی نیابتی ادامه دهند و امیدوار باشند تا ایرانی‌ها برای خدشه‌دار کردن توافق هسته‌ای با غرب دست به اقدامی احمقانه بزنند. تا آن زمان عربستان سعودی مزاحمت‌های بسیاری ایجاد و تلاش‌های متعددی خواهد کرد اما دست به اقدام بیشتری نخواهد زد.

ایسنا
ادامه
هیئت شهدای گمنام , azm_110

«علیرغم تماس های دیپلماتیک سراسیمه آل سعود و تلاش های پرجنب و جوش سعودی ها، بسیاری دیگر از متحدان این کشور ...»

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال (WSJ) از شکست پروژه آل سعود برای منزوی ساختن ایران در منطقه خبر داده و نسبت به نتیجه عکس این تلاش ها و منزوی شدن آل سعود هشدار داد.

وال استریت ژورنال نوشت: تلاش عربستان سعودی برای منزوی کردن ایران با مانع روبرو شده و بسیاری از کشورها حاضر به همراهی با ریاض نیستند.

این روزنامه افزود: بحرین یک جزیره بسیار کوچک است که از طریق گذرگاهی به عربستان متصل می باشد، سودان نیز به دنبال حمایت مالی عربستان است و این دو کشور به سرعت روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کردند.

وال استریت ژورنال ادامه داد: این اقدام پس از آن انجام شد که پادشاهی عربستان روابط خود با تهران را در واکنش به حمله به سفارتخانه اش در ایران قطع کرد.

در ادامه این نوشتار می خوانیم: متحدان نزدیک عربستان مثل بحرین و سودان در رویارویی ریاض و تهران در کنار عربستان ایستاده اند اما تلاش های پادشاهی آل سعود برای ایجاد بلوکی گسترده علیه تهران با مقاومت دیگر کشورهای روبرو شده است.

وال استریت ژورنال با هشدار نسبت به نتیجه معکوس تلاش های ضدایرانی آل سعود افزود: ادامه تلاش های عربستان برای رویارویی با ایران نشان از عدم سیطره و قدرت عربستان داشته و به محدود شدن نفوذ ریاض در جهان اسلام می انجامد.

این روزنامه آمریکایی نوشت: علیرغم تماس های دیپلماتیک سراسیمه آل سعود و تلاش های پرجنب و جوش سعودی ها، بسیاری دیگر از متحدان این کشور از خود مقاومت نشان داده و حاضر به قطع روابط با تهران نیستند.

براساس این گزارش، "هانی صبرا" که ریاست بخش خاورمیانه انیشکده "گروه اوراسیا" را بر عهده دارد گفته است: عربستان تاحدود زیادی در جلب حمایت کشورهای دیگر برای ایجاد ائتلافی علیه ایران شکست خورده و ما شاهد عربستانی منزوی تر در منطقه هستیم.
ادامه
هیئت شهدای گمنام , azm_110

مشاور رئیس جمهور سابق آمریکا به کاهش قدرت این کشور و در مقابل افزایش قدرت ایران در عرصه جهانی اذعان کرد.

مشاور جرج بوش پسر رئیس جمهور سابق آمریکا تصریح کرد قدرت آمریکا در حال افول و قدرت ایران در حال افزایش است.

شبکه فاکس نیوز گزارش داد،الیوت آبرامز، مشاور امنیت ملی سابق آمریکا، در دوره ریاست جمهوری جرج بوش پسر در اظهاراتی گستاخانه: «ما از آزادی آمریکایی‌ها از ایران خوشحال هستیم، اما نباید به تروریست‌ها برای آزادی آمریکایی‌ها باج داد. بسیاری از دولت‌ها ازجمله دولتهای اروپایی برای آزاد کردن شهروندانشان پول و باج نمی‌دهند. اما دولت کنونی آمریکا این کار را انجام می‌دهد.»

وی در ادامه اظهاراتش مدعی شد: «شماری از آمریکایی‌های ایرانی تبار آزاد شده‌اند که مجرم بوده‌اند. این افراد در نقض تحریم‌ها و کمک به برنامه موشکی ایران مشارکت داشته‌اند. ما برای آزادی آمریکایی‌هایی که به گونه‌ای غیرمنصفانه زندانی شده بودند، این ایرانی‌ها را آزاد کردیم.»

مشاور امنیت ملی سابق آمریکا در ادامه افزود: «ایران با رفع تحریم‌ها به ۵۰ تا ۵۵ میلیارد دلار پول نقد دست پیدا می‌کند و یکصد میلیارد دلار باقیمانده باید برای بدهی‌هایی پرداخت شود که ایران بدهکار است. واقعیت این است که ایران به پول کلانی دست پیدا می‌کند. کشورهای عربی منطقه و اسرائیل به وضع کنونی از این منظر نگاه می‌کنند که ایران در حال قدرت گرفتن است.»

الیوت آبرامز در ادامه اعلام کرد: آمریکا ضعیف‌تر به نظر می‌رسد. واشنگتن به ایران این پول‌ها را می‌دهد و تحریمهای بسیار کوچکی علیه ایران به علت آزمایش موشکی این کشور اعمال می‌کند. این درحالی است که می‌بینیم ایران ملوانهای آمریکایی را در خلیج (فارس) تحقیر می‌کند. با همه این اوصاف، کشورهای منطقه به این تحولات به این چشم نگاه می‌کنند که قدرت آمریکا در حال افول و قدرت ایران در حال افزایش است.»

باشگاه خبرنگاران
ادامه