نرم افزار اندروید کلوب مجله کلوب
دانشجویان بهداشت حرفه ای , acgih

دانشجویان بهداشت حرفه ای

 ایمنی و بهداشت حرفه ای
دانشجویان بهداشت حرفه ای , acgih

دانشجویان بهداشت حرفه ای

مطالب
cloobid
acgih
، 8 سال و 8 ماه و 19 روز
مرد 31 ساله مجرد
ليسانس ،

رسانه ها

  • کلوب دات کام , recreation
وبلاگ میهن بلاگ
دانشجویان بهداشت حرفه ای , acgih
سوالات تستی شبکه های توزیع آب و تاسیسات آن
با سلام خدمت همراهان همیشگی
در بخش ساب دامین en.acgih.ir ما مقالات بخش بهداشت محیط را قرار می دهیم. امیدوارم که این بخش هم مورد رضایت مهندسین واقع شود.
بخشی از سوالات را در زیر مشاهده کنید:
1- هدف اساسی از به کارگیری مخازن توزیع به کدام گزینه نزدیکتر است؟ (آزمون کارشناسی ارشد مهندسی بهداشت محیط ۷۳)
۱) تامین نوسانات مصرف آب ۲) افزایش ظرفیت ذخیره ای ۳) تامین فشار ۴) کلرزنی آب
۲- حداقل ظرفیت مخزن آب در شبکه توزیع باید چه درصدی از حداکثر نیاز آبی روزانه باشد؟ (آزمون کارشناسی ارشد مهندسی بهداشت محیط ۷۵)
۱) ۱۰۰ ۲) ۷۵ ۳) ۵۰ ۴) ۲۵
۳- معمولا ظرفیت غیرمفید یک مخزن و یا سد چند درصد ظرفیت کل می باشد؟ (آزمون Ph.D بهداشت محیط ۷۴)
۱) ۵ ۲) ۱۵ ۳) ۲۵ ۴)۳۵
۴- شهری که ارتفاعات چندی آن را محصور کرده باشد، کدام نحوه استقرار مخازن ذخیره آب برای آن مناسب است؟ (آزمون کارشناسی ارشد مهندسی بهداشت محیط ۸۱)
1) ثقلی ساده نوع ۱ ۲) ثقلی ساده نوع ۳) پمپاژ ثقلی ۴) ثقلی مرکب
۵- اجتماعی در بین دو بلندی قرار گرفته است، کدام سیستم مخزن توزیع آب بهتر است؟ (آزمون کارشناسی ارشد مهندسی بهداشت محیط ۷۷)
1) ثقلی ساده نوع یک ۲) ثقلی ساده نوع دو ۳) ثقلی مرکب ۴) پمپاژ مستقیم
ادامه مطلب را در لینک زیر مشاهده کنید:

ادامه
99
دانشجویان بهداشت حرفه ای , acgih
خطرات مواد شیمیایی
فهرست:

مفاهیم حدود زیان آور
گازهای خطرناک
گازهای سمی و محدوده های ریسک آنها
گازها بی اثر
راه های تماس مواد سمی و ورود آنها به بدن
مواد شیمیایی سمی و خطرات آنها
منوکسید کربن (CO)
سولفید هیدروژن (H2S)
اثرات بیولوژیکی گاز هیدروژن سولفوره
سیانید
آمونیاک (NH3)
هیدورژن سیانید (HCN)
دی اکسید گوگرد (SO2)
کلر Cl2
اکسید نیتروژن NO و دی اکسید نیتروژن NO2
ازن (O3)
کلرید هیدروژن (HCL)
گاز بیولوژیکی (Biogas)
لزوم اندازه گیری گازها در صنایع
لوزی خطر
بررسی حادثه واقعی مواد شیمیایی
و …

ادامه مطلب را در لینک زیر مشاهده کنید.

ادامه
دانشجویان بهداشت حرفه ای , acgih
بر اساس گزارش سازمان بین المللی كار 98% حوادث ناشی از كار قابل پیشگیری است. آمار حوادث ناشی از كار طی 20 سال گذشته در كشورهای ژاپن و سوئد 20% و در فنلاند 62% كاهش را نشان می دهد كه این آمار بسیار قابل توجه است كه عامل عمده این كاهش تغییر شرایط محیط كار از وضعیت ناایمن به ایمن بوده است.

بررسی چند حادثه مهم:

برخی از مهمترین حوادثزخ داده در صنایع:

(Flixborough (1974
(Seveso (1976
(Bhopal (1984
(Mexicocity (1984
(Chernobyl (1986
(Piper Alpha ( 1988
(Al Ahmadi Refinery, Kuwait (2000
(Toulouse, France (2001
(Texas, USA (2005
حادثه Flixborough
یک جوئن 1974 در انگلستان واحد اكسیداسیون سیكلوهگزان كه بخشی از واحد تولید نایلون بود
6 راكتور موازی كه یكی برای تعمیر برده شده بود
لوله 20 اینچی جایگزین
10bar شرایط خاص عملكرد: 150 درجه سانتیگراد و فشار
18 نفر از 28 كشته در اتاق كنترل بودند.
بیش از 100 ملیون دلار خسارت ایجاد شد.
حادثه SEVESO
9 جولای 1976 در ایتالیا
در حدود 2 تن ماده شیمیایی در Vent یک مسیر RD در اثر تركیدن اتمسفر آزاد شد.
2 كیلوگرم در این میان، ماده سمی دی اكسین
بیش از 2500 نفر تحت اثر این ماده قرار گرفتند.
حادثه BHOPAL
1984 هند، طراح یونیون كرباید
ماده سمی متیل ایزو سیانات با آستانه سمیت خیلی كم به عنوان ماده (TLV-TWA=0.02 ppm) میانی
مخازن نگهداری مجهز به سیستم سرمایش، اسكرابر و فلر
شستشوی یک شیر با آب منجر به رخداد واكنش گرمازا
پدیده وارونگی در جو
2000 نفر كشته و 200 هزار نفر زخمی
حادثه تولوز فرانسه
22 سپتامبر 2001 در یک واحد عظیم پتروشیمی در شهر تولوز فرانسه انفجاری رخ داد و 22 نفر كشته، 15 نفر ناپدید و بیش از 650 نفر مجروح شدند.

حادثه پالایشگاه الاحمدی كویت
26 ژوئن 2000 – 4 كشته، 49 زخمی، یک هفته تعطیلی پالایشگاه (444000 بشكه در روز)، و میلیون ها دلار خسارت حاصل مهم ترین حادثه در صنایع نفت كویت پس از فاجعه آتش سوزی در چاه های نفتی این كشور بود.

ادامه مطلب را در لینک زیر مشاهده کنید:

ایمنی در صنایع شیمیایی
ادامه
دانشجویان بهداشت حرفه ای , acgih
بیماری های پوستی ناشی از کار
در این بخش با بیماریهای پوستی ناشی از عوامل فیزیکی، شیمیایی یا بیولوژیک است آشنا خواهید شد.

ویژگی های عوامل ایجادکننده
تعداد عوامل احتمالی ایجاد کننده بسیار زیاد بوده و تنها گروه های عمدہ مضرکه متداول هستند در این بخش معرفی می شوند:

عوامل فیزیکی

این عوامل شامل فشار یا اصطکاک، شرایط آب و هوایی یا جوی (باد، باران، سرما، تابش خورشید)، گرما، تشعشع (ماوراء بنفش، یونیزان) و الیاف های معدنی می باشند.

عوامل شیمیایی

این عوامل خود به چهار دسته تقسیم میشوند

الف) تحریک کننده های مقدماتی شامل اسیدها، بازها، حلال های چربی، دترژانت ها، املاح فلزی (آرسنیک ، جیوه و ….)

ب) حساسیت زاها: فلزات و املاح آنها (کروم، نیکل، کبالت و ….)، ترکیبات مشتق شده از آنیلین P (فنیلین دی یامین، آنودایز ….)، مشتقات نیتروژنی معطر حلقوی (تری نیترو تولوئن و ….) رزین ها (بویژه مونومره او افزودنی ها نظیر اپوکسی رزین ها، وینیل ها، آکریل ها مواد تولیدی پلاستیک ها) و ترکیبات شیمیایی لاستیک مثل دی متیل تیورام، دی سولفید، آنتی اکسید انت ها و …) داروها و آنتی بیوتیک ها (مثل پروسیان، فنوتیازین ها، کلروتیازید، پنی سیلین)، موارد آرایشی، تربانتین ،گیاهان (مثل گل پامچال و گل داودی).

ج) عوامل آکنه ژنیک – نفتالین های کلره و بی فنیلها، روغن های معدنی و غیره

د) حسایت زاها به نور: آنتراسن، قیر، مشتقات امید آمینوبنزن، هیدروکربنهای معطر کلره، رنگ های آکریدین و …

عوامل بیولوژیک

میکروارگانیسم های متعدد (میکروب ها، قارچ ها)، انگل های پوستی، محصولات آنها باعث آسیب های پوستی می شوند.

منابع تولید و مصارف
این عوامل اکثرا در محیط های صنعتی بروز می کنند. تماس با شرایط اقلیمی یا جوی نزد افرادی که در هوای آزاد به کارهایی مانند کشاورزی و دریانوردی مشغول هستند یک حالت متداول است. برخی از عوامل شیمیایی می توانند به عنوان آلودگی های ناخواسته که از سایر مواد شیمیایی یا مواد بینابینی حاصل می شوند در محیط کار حضور داشته باشند (مانند کروم موجود در فرآورده سیمان و تتراکلروبنزودی اکسین در روند تولید پنتاکلروفنل).

مشاغلی که احتمال تماس با عوامل ایجادکننده بیماری پوستی در آنها وجود دارد: بعضی از مهمترین گروه های در معرض عبارتند از: کشاورزان، شرایط جوی، گیاهان، عوامل بیماری های مشترک انسان و دام، حشره کش ها، آنتی بیوتیک ها یا سایر افزودنی های خوراکی حیوانات و ….)، کارگران تولید مصالح ساختمانی (سیمان و …)، کارگران ساختمان (سیمان، الیاف معدنی، رنگ ها، پلاستیک ها و ….)، کارگران تولید مواد شیمیایی (نوع تماس برحسب نوع ماده موجود)، کارگران آبکاری فلزات (پاک کننده های چربی (حلال ها) ، اسیدها و املاح فلزی)، رنگرزان، کارگران تولید پلاستیک های شیشه ای (الیاف فلزی، رزین ها)، نقاشان (رنگها، املاح فلزی، حلال ها و …) کارگران صنایع موتور (روغن های مخصوص برش و شتاب دهنده ها و ….)، پرسنل مراکز بهداشتی (داروها، آنتی بیوتیک ها، بیهوش کننده های موضعی، ضدعفونی کننده ها و….)، افراد مرتبط با حیوانات و قصابان (عوامل بیماریه ای مشترک انسان و دام).

ادامه
دانشجویان بهداشت حرفه ای , acgih
روش های کیفی ارزیابی ریسک

فهرست:

روش Checklist
روش What-If + نمونه
روش PHL + نمونه
روش SSHA) Subsystem Hazard Analysis wigs)
روش O&SHA) Operating and Support Hazard Analysis wigs)
روش (System Hazard Analysis (SHA
روش HHA) Health Hazard Assessment)
روش HAZOP + نمونه
در روش کیفی ارزیابی ریسک، تلاش بر این است که از یک نگرش کیفی برای برآورد پیامد، تکرارپذیری حوادث و در نهایت ارزیابی ریسک آنها استفاده شود که از این رویکرد تحت عنوان «ارزیابی کیفی ریسک» نام برده می شود. همانطور که از نام این دسته از روش ها مشخص است، معیار تصمیم گیری در خصوص سطح احتمال و شدت، بر مبنای بازه های تعیین شده در جداول مخصوص است که در هر سازمان بطور جداگانه قابل تدوین است. در این روش از ابزار سودمندی به عنوان ماتریس ریسک در راستای ارزیابی نتایج استفاده می شود. با توجه به نوع فعالیتهای سازمان و درجه مخاطرات و حساسیت های موجود، ماتریس های مورد نظر می تواند ۳ تایی و بیشتر باشد. در ادامه ریسک کیفی را تعیین نمود. در این ماتریس با توجه به تکرارپذیری و شدت پیامد هر حادثه (سناریو)، یک خانه در ماتریس مدنظر به آن سناریو اختصاص می یابد که موقعیت این خانه سطح ریسک کیفی حادثه تحت بررسی را برآورد می کند.

در نهایت با توجه به پیامد و تکرارپذیری کیفی در نظر گرفته شده می توان نسبت به تعیین سطح ریسک اقدام نموده و با دقت به تعریف در نظر گرفته شده برای این سطح ریسک وضیعت جاری را ارزیابی کرد (تعریف سطح ریسک، متناسب با مرجع مورد استفاده متفاوت است).

یکی از بهترین ماتریس های ریسک توسط شرکت DNV به صنعت ارائه شده است (شکل 1). این ماتریس از یک سطر و یک ستون اصلی تشکیل شده است. ستون اصلی ماتریس ریسک، میزان تکرارپذیری سناریوی حوادث رو تعیین می کند و سطر اصلی آن مشخص کننده شدت آن حادثه می باشد. با توجه به میزان تکرارپذیری حوادث، سناریوها به پنج کلاس مختلف تقسیم می شوند. به طوری که از سناریوهایی که مکررا اتفاق می افتند شروع شده و به آنهایی که بسیار به ندرت رخ می دهند، ختم می شوند. شدت هر سناریو نیز براساس میزان اثرات نامطلوب بر پرسنل به شش کلاس از (K1 تا K6) طبقه بندی می گردد. به این ترتیب با تعیین این دو مشخصه یک خانه از ماتریس ریسک به هر سناریو تعلق می گیرد. با آگاهی از میزان تکرارپذیری و تعداد تلفات ناشی از رخ دادن سناریوی مورد ارزیابی می توان با استفاده از ماتریس ریسک مکان و موقیعت آن را مشخص نمود.

در این روش ماتریس ریسک، به سه قسمت اصلی تقسیم می شود. قسمتی که با رنگ تیره و سایه مشبک مشخص شده است. بخش ریسک بالا نام دارد. هر سناریویی که در این بخش قرار بگیرد، خطرناک بوده و باید به عنوان یک وضعیت اضطراری و مهم برای کاهش ریسک آن اقدام صورت گیرد. خانه های با رنگ زرد و بدون سایه وسط ماتریس بخش ریسک متوسط می باشند و در صورتی که از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد باید برای کاهش آن ریسک اقدام نمود. خانه های با رنگ سبز و هاشور پایین ماتریس بخش ریسک پایین می باشد و نشان دهنده ی ریسک قابل قبول در آن سناریو است. در ادامه به معرفی برخی از روش های کیفی ارزیابی ریسک می پردازیم:

روش Checklist
چک لیست ارزیابی ریسک

چک لیست های راهنما، روش سودمندی برای حصول اطمینان از شناسایی و ارزیابی کلیه خطرات سلامت، ایمنی و محیط زیست می باشند، هر چند استفاده از این چک لیست ها نباید موجب محدود شدن دامنه هرگونه بازنگری شود. چک لیست ها معمولا از استانداردها و تجارب عملیاتی استخراج می شوند. در نتیجه بر حوزه هایی که پتانسیل اشتباه زیاد است یا مواردی که در گذشته دچار مشکل شده است، تمرکز دارند. چک لیست ها توسط نیروهای مجرب آشنا به طراحی و عملکردها و رویه ها و استانداردهای سازمانی تهیه میشوند. چک لیست ها به طور منظم و به منظور لحاظ کردن تجربیات جدید شامل نتایج بررسی حوادث یا رویدادها، بازنگری و به روزآوری شده و ممکن است بسته به کاربرد مورد نظر کلی یا جزئی باشد.

بعنوان مثال جدول 1 یکی از چک لیست های مورد استفاده در شناسایی مخاطرات محیط کار است. البته چک لیست مورد استفاده برای شناسایی مخاطرات باید متناسب با نوع فعالیت سازمان باشد تا بتواند با صرف کمترین زمان و هزینه به هدف خود دست یابد. در مرحله اول چک لیست زیر در قالب سوالات کلی طرح گردیده و در مرحله بعد همین سوالات در قالب سوالاتی با پاسخ بله اخیر تدوین می گردد تا تعداد سوالات بدون کاربرد به حداقل خود برسد. سوالات با پاسخ بله خیر باید به گونه ای طرح شوند که پاسخ مطلوب (وضعیت ایمن) همواره «بله» باشد.

ارزیابی ریسک باید بر اساس مبنا و معیار تعیین شده توسط سازمان باشد. در صورتی که ابزارهای کنترلی، ریسک را تا حد پایین کاهش دهند، ارزیابی ریسک تمام شده، و اگر همچنان ریسک بالا یا متوسط باشد لیست های زیر باید تکمیل گردد.

ب) افراد چگونه در معرض تماس با مواد هستند؟

خوردن
تنفس چشم
جذب پوستی
پ) ابزارهای کنترلی مهندسی

کنترل های مهندسی که برای انجام کار مورد نیاز است در این جدول درج می گردد.

ت) لوازم حفاظت فردی

لوازم حفاظت فردی که برای انجام کار مورد نیاز است از قبیل کفش ایمنی، دستکش ایمنی، حفاظ صورت و … در این جدول درج می گردد.

ث) پایش سلامتی افراد

آیا پایش های دوره ای سلامتی برای انجام کار مورد نیاز است؟

بلهخیرآیا پایش بیولوژیکی علاوه بر پایش سلامتی دوره های مورد نیاز است؟بله خیر

ج) آموزش

آموزش هایی که قبل و حین کار باید برای کارکنان به منظور انجام صحیح کار برگزار گردد در این جدول درج می گردد.
ادامه