نرم افزار اندروید کلوب
جنبش ممانعت از جنگ با خدا , reba_ir

جنبش ممانعت از جنگ با خدا

جنبش ممانعت از جنگ با خدا , reba_ir

جنبش ممانعت از جنگ با خدا

مطالب
cloobid
reba_ir
، 3 سال و 11 ماه و 7 روز
مرد 41 ساله مجرد
فوق ليسانس ، جنبش و آگاهی به مردم برای ترک طمع!

رسانه ها

 • کلوب دات کام , recreation
 • مرکز ملی پاسخگویی , pasokh
 • 10 رسانه

  morebox img
جنبش ممانعت از جنگ با خدا , reba_ir
ربا خواری، یكی از مصادیق حق الناس

رباخواری یکی از کارهای نامشروع است که از مصادیق مسلم حق الناس به حساب می آید. ربا یعنی زیاده خواهی در قرض ـ که رایج ترین آن است ـ یا زیاده خواهی در طلا ونقره یازیاده خواهی درچیزهایی که قابل وزن کردن است. این زیاده خواهی به این دلیل که در برابرش کار انجام نشده وتصاحب مال دیگری است، حرام واز مظالم عباد است وباید به صاحبانش بازگردانده شود، همچنین اگر براثر گردش بازار، به دست هزاران نفر رسیده باشد، باید آن را به مالک اول برگردانند و همه در صورت اطلاع، مسئول، بدهکار ودر گناه شریک اند .

قرآن کریم ربا خواری را به شدت نهی کرده وآن را درحکم جنگ با خدا ورسول او دانسته است:« یا ایّها الذین آمنوا اتّقواالله وذَروا ما بقیَ منَ الرّبا إن کنتم مؤمنین، فإن لم تفعلوا فأذنوا بحربٍ من الله و رسولهِ ...»[1] ای کسانی که ایمان آورده اید! تقوای الهی پیشه کنید واگر مومن هستید باقی مانده ربا را ترک کنید، پس اگر ترک نکنید، به جنگ با خدا ورسول او اذن داده اید.عذاب ربا خوار

در چند روایت از رسول خدا صلی الله علیه وآله آمده است که ایشان در شب معراج، افرادی رادیدند که با شکم بسیار بزرگ بر سر راه فرعونیان نشسته اند. هنگامی که فرعونیان می خواهند عبور کنند، آن ها قصد دارند، بلند شوند؛ اما به دلیل شکم بزرگ به طرف دیگر می غلتند و نیمی توانند برخیزند، آنگاه زیر پای فرعونیان لگد کوب می شوند.از جبرئیل پرسیدم: « این ها چه کسانی اند؟ گفت رباخواران» جمع دیگری را دیدم که شکم آنان، مانند اتاق بزرگ بود و درآن مارهایی بودند که از بیرون دیده می شدند! پرسیدم:« ای جبرئیل! این ها چه کسانی اند؟ گفت: رباخواران».[7]

حضرت فرمودند:« یقُومُ آکلُ الرّبا من قبره مکتوبٌ بین عینیهِ لا حجَّه له عندالله» [8] هنگامی که ربا خوار از قبر بیرون می آید، میان پیشانی او نوشته شده است: این شخص حجتی نزد خداوند[برای ربا خواری خود] ندارد.

همچنین فرمودند:« من اکلَ الرّبا ملأَ الله ُ عزّ وجلّ بطنَهُ من نارجهنمّ بقدرِ ما اکلَ» [9]خداوند شکم ربا خوار را به همان اندازه که ربا خورده است، از آتش جهنم پر خواهدکرد.اگر کسی با پولی که از راه ربا به دست آورده، عبادتی انجام دهد ، از او قبول نخواهد شد و تازمانی که از آن مال نزد او باشد ، همواره لعنت خدا و ملائکه همراه او خواهد بود.

در تفسیر آیه شریفه« یومَ ینفخُ فی الصّورِ فتأتونَ أفواجاَ» [10] وقتی در صور دمیده شود، شما به صورت فوج فوج خواهید آمد، از پیامبر صلی الله علیه وآله نقل شده است که فرمودند: ده طایفه از امت من ، از مسلمانان جدا می شوند وبه شکل های دیگرند: ...گروهی سروته می شوند(پاها بالا وسر پایین است) آنهارا با صورت به سوی جهنم می کشانند وآنان ربا خواران هستند.[11] ربا از نظر سنت رسول اکرم(ص)
شیخ عباس قمی از رسول گرامی اسلام (ص) چنین روایت می کند: « خداوند در روز قیامت شکم رباخوار را به اندازه ربایی که خورده، از آتش جهنم پر می کند. هیچ یک از اعمال و کارهای نیک او نمی پذیرد تا زمانی که اندکی از اموال ربوی در دستش است، پیوسته مورد لعن و نفرین فرشتگان خواهد گرفت»

فلسفه ربا از دیدگاه فقها و مفسران
مرحوم طبرسی علت حرمت ربا را ترک تجارت و مختل ماندن کسب و کار می داند.
علامه طباطبایی نیز درباره علت حرمت ربا می فرمایند: « اگر ربا حرام شده، علتش این بوده که از روش صحیح زندگی خارج است منافی با ایمان به خدا و ناسازگار با آن است و نیز یکی از مصادیق ظلم است.
آیت الله مکارم شیرازی در کتاب «ربا و بانکداری اسلامی علل حرمت ربا را چنین توضیح می دهند:
1. «ربا اکل مال (خوردن مال) به باطل است » (استناد به آیه 160 و 161 سوره نساء و روایت امام رضا (ع) درباره ی فلسفه حرمت ربا)
2. ربا بازدارنده مردم از تلاش های اقتصادی است.
3. ربا مصداق بارز ظلم است.
4. ربا باعث تضعیف عواطف انسانی می شود.
ادامه
99
جنبش ممانعت از جنگ با خدا , reba_ir
َمْحَقُ اللَّهُ الرِّبَا وَیُرْبِی الصَّدَقَاتِ وَاللَّهُ لَا یُحِبُّ كُلَّ كَفَّارٍ أَثِیمٍ
خداوند، ربا را نابود می‌کند؛ و صدقات را افزایش می‌دهد! و خداوند، هیچ انسانِ ناسپاسِ گنهکاری را دوست نمی‌دارد.
(سوره ی بقره، آیه ی 276)
ادامه
1
جنبش ممانعت از جنگ با خدا , reba_ir
منتظر حضور گرمتان هستیم...
ادامه
2
جنبش ممانعت از جنگ با خدا , reba_ir
بسم الله الرحمن الرحیم
جنبش ممانعت از جنگ با خدا، فعالیت خود را در شبکه اجتماعی کلوب، آغاز می کند.
منتظر همرامی شما دوستان گرامی، هستیم.
ادامه
1
جنبش ممانعت از جنگ با خدا , reba_ir
4 سال پیش
اکانت لنزور افتتاح شد: http://www.lenzor.com/reba_ir
ادامه