اتاق پزشکان , medicroom

اتاق پزشکان

اتاق پزشکان , medicroom

اتاق پزشکان

1,458نــــفــــــر
عضو شده اند
1,458نفر عضو شده اند
این کلوب از پزشکان و پرسنل پزشکی و تمام دوستداران این رشته و تمام عزیزان مایل به همکاری دعوت به عضویت می کنداین کلوب از پزشکان و پرسنل پزشکی و تمام دوستداران این رشته و تمام عزیزان مایل به همکاری دعوت به عضویت می کندمشاهده کامل مشخصات
31 خرداد 1389
پزشکی و سلامت
خوش آمدید

اعضاء

 • آرام , aramisss
 •  , pepe1313
 • روزبه قدرتمند , ruzbeh4841
 • سحر حاتم , sahar0jigili
 • 1458 نفر

  morebox img

کلوبهای مشابه

 • دغدغه های متاهلین , issuesofmarried
 • سپیدپوشان , whitewearings
 • ღ♫♥ حرف تنهایی شما ♥♫ღ , harftanhaee
لیست لینکها تنها برای اعضای این کلوب مقدور می باشد.
  عناوین بحث ها پاسخها بروز رسانی
175
90/11/11 (09:36)
372
92/4/4 (17:40)
171
91/10/1 (05:29)
83
91/10/4 (13:04)
196
90/12/11 (13:55)
243
90/12/10 (21:09)
169
90/11/23 (15:17)
205
90/11/18 (21:38)
164
90/11/9 (21:17)
188
90/11/9 (21:16)
اتاق پزشکان , medicroom
باید ونبایدهای اهدای پلاسما...
سلام برشما
تکنولوژی پلاسما فرز چیست؟ پلاسمافرزیس :  در این روش با استفاده از تکنولوژی پیشرفته دستگاه های پلاسمافرزیس و با کاربرد ست های استریل یک بار مصرف برای هر اهداکننده پلاسما ، ابتدا خون از اهداکننده گرفته شده و پس از جداسازی پلاسما ، باقیمانده سلول های خونی به اهداکننده بازگردانده می شود.
از آن جا که در این روش به سلول های خونی آسیبی وارد نمی شود ، یک اهداکننده سالم می تواند براساس قوانین اتحادیه اروپا سالانه 24 بار پلاسما اهدا نماید.
شرایط عمومی اهداکنندگان
1- سن : مابین 18 تا 60 سال
2- وزن : حداقل 50 کیلوگرم
3- دمای بدن : كمتر از 5/37 C°
4- فشارخون : سیستولیک بیش از 100 و کمتر از mmHg 180 و دیاستولیک کمتر از mmHg 100
5- نبض : مابین 50 تا 100 ضربه در دقیقه
6- هماتوکریت : حداقل 38 درصد حجمی برای اهداکنندگان زن و 40 درصد حجمی برای اهداکنندگان مرد.
7- محل سکونت حداکثر در فاصله 200 کیلومتری استان البرز
8- احساس سلامتی در زمان مراجعه
9- صرف نمودن غذا حداقل دو ساعت قبل از مراجعه به مرکز
10- همراه داشتن کارت شناسایی عکس دار معتبر
11- سواد : حداقل خواندن و نوشتن 
ایمنی و سلامت اهداکنندگان:
  از آن جا که عمده مواد تشکیل دهنده پلاسما را آب و پروتئین تشکیل می دهد ، پروتئین ها حداکثر پس از 72 ساعت و آب پس از 48 ساعت جبران می گردد.
  در روش پلاسمافرزیس سلول های خونی به اهداکنندگان بازگردانده می شود و کمترین عوارض جانبی برای وی تصور می شود.
  تمامی وسایلی که با خون اهداکننده در تماس مستقیم هستند ، استریل و یک بار مصرف بوده و پس از استفاده به طریقه مناسب معدوم می گردند.
آزمایشگاه کنترل کیفیت
به منظور اطمینان از سلامت پلاسما ، علاوه بر گزینش و معاینه دقیق اهداکنندگان از نظر سابقه ابتلا به بیماری های عفونی و داشتن رفتارهای پر خطر که توسط پزشکان مجرب شرکت انجام می گیرد ، تمامی پلاسماهای اهدایی از نظر ویروس های هپاتیت B و C و ایدز و بیماری های سیفلیس ، با استفاده از روش های حساسی الایزا مورد آزمایش قرار می گیرند. در حال حاضر تمام مراحل و فرآیندهایی که منجر به تهیه پلاسما و فرآورده های سالم می شود براساس استانداردهای جهانی و دستورالعمل های مصوب در سازمان انتقال خون ایران انجام می شود و تحت نظارت و کنترل مداوم می باشد . نتایج مثبت حاصل از آزمایش های غربالگری با تکنیک الایزا می تواند ناشی از یک واکنش حقیقی و یا یک واکنش کاذب باشد . با توجه به این موضوع محور نمونه پلاسمای اهدایی که در یکی از آزمایشات غربالگری واکنش مثبت نشان بدهد مورد آزمایشات تأییدی قرار می گیرد.
وظایف محوله به این بخش شامل موارد ذیل می باشد:
  انجام تست های کنترل کیفی نمونه های خون ارسال شده
  نظارت و بازرسی دستگاه های آزمایشگاهی
  نظارت کیفی و مستقیم بر ورود مواد اولیه مورد نیاز برای پلاسمافرزیس و بایگانی صحیح مستندات
  تکمیل و تأیید فرم های ارزیابی و تهیه گزارشات کنترل کیفی به صورت ماهانه از آزمایشات غربالگری به روش الایزا و فرآورده های آن
بهترین داروهای ساخته شده از پلاسما :
1- فاکتور VIII تغلیظ شده
2- فاکتور IX برای جلوگیری و درمان دوره های خونریزی در بیماران هموفیلی B و دیگر اختلالات انعقادی
3- آلبومین که یک محصول پروتئینی است و برای درمان کمبود پروتئین در بیماری های مزمن و شدید ، قبل و بعد از عمل جراحی ، همچنین در سوختگی ها و موارد تروما استفاده می شود.
4- ایمونوگلوبین ها : در بیماری های خاص نظیر کزاز ، هاری و هپاتیت B مزایای اهدای پلاسما
علاوه بر این که اهدای پلاسما یک عمل خداپسندانه برای رفع نیاز بیماران به داروهای کمیاب می باشد، می توان با انجام این کار خیر به خودکفائی کشور در تهیه داروهای کمیاب و استفاده از پلاسمای ایرانی برای بیماران ایرانی استفاده کرد.
  در هر بار اهدای پلاسما ، علائم سلامتی اهداکننده توسط پزشك کنترل می گردد.
  انجام آزمایشات پاراکلینیکی تمام اهداکنندگان
  کاهش برخی از عوامل بیماری زا از جمله چربی های خون
  ارائه (گرفتن) یک رژیم غذایی مناسب.حال بدرود
ادامه
99
5
1
23
نیما نوا , trsim
دوشنبه 5 آبان ، 01:21
سلام بر همگی در صورت صلاحدید و سلامت حتما پلاسما اهدا نمایید با تشکر فراوان از شما عزیزان...
ادامه
اتاق پزشکان , medicroom
 , nimabbn
اتاق پزشکان   از   6 سال پیش
http://img4up.com/up2/74828795657372648865.png
ادامه
کامنت بنویسید...
همون عشق قدیمی , mahestan1390
دوشنبه 23 اسفند ، 10:12
عزیزان دکتر مفرد بهترین پزشک در عرصه جراحی بینی هستن به همتون توصیه میکنم
www.drmofrad.net
ادامه
باران رحمانی , barannn_69
چهارشنبه 7 مهر ، 14:48
دوسشون دارم
ادامه
شیدا نیک پور , e_h_92
سه شنبه 6 مهر ، 22:04
با متولد مرداد چی کار دارین
ادامه
اتاق پزشکان , medicroom
 , nimabbn
گذشت دوره پا دادن دخترها به شاسی بلندو ماشین دویس میلیونی از بی شوهری و فشار تحریم الان به تراکتور هم پا میدن
ادامه
کامنت بنویسید...
نیلوفر صبوری , niloonafas
چهارشنبه 11 آذر ، 17:53
کوووفت
ادامه
 مهران رسام , montasheran
چهارشنبه 24 اردیبهشت ، 22:47
like
ادامه
اتاق پزشکان , medicroom
 , nimabbn
طبق روال معلم شروع به خوندن لیست حضور و غیاب كرد:
بزرگراه همت ......... حاضر
ورزشگاه همت .......حاضر
غیرت همت ........غایب
سمینار همت........حاضر
همایش همت .......حاضر
مردونگی همت .....غایب
مجتمع فرهنگی همت .....حاضر
آقایی همت ......غایب
صفای همت ........غایب
مرام همت.......غایب!
صداقت همت......غایب!
...همت .........غایب!
.... همت.......غایب !
....همت .........غایب ! غایبا بیشتر بودن ....كلاس تعطیله...!!
ادامه
کامنت بنویسید...
نیلوفر ف , zz12ss
شنبه 29 شهریور ، 11:23
لایک
ادامه
فائزه ح , faezehakimi
چهارشنبه 7 فروردین ، 14:11
like
ادامه
اتاق پزشکان , medicroom
زانوی پرانتزی یا ژنو واروم چگونه درمان می شود؟!...
سلام برشما
زانوی پرانتزی یا ژنو واروم چگونه درمان می شود؟!  آیا پرانتزی بودن مفصل زانو نیاز به عمل جراحی دارد؟!
آیا ممکن است زانوی پرانتزی موجب ساییدگی زانو شود؟!...
 باید عنوان نمود که:پرانتزی بودن مفصل زانو یا ژنوواروم یکی از مشکلات شایع این مفصل بوده و تشخیص و درمان آن به عهده جراح ارتوپداست. آناتومی مفصل زانو از دسته مفاصلی از بدن انسان که وزن بدن را تحمل می کنند مفصل زانو بزرگترین آنها است. این مفصل از چهار استخوان تشکیل شده است. در قسمت بالا، انتهای پایینیاستخوان ران Femoral bone قرار دارد. قسمت پایینی مفصل زانو از دو استخوان یعنی استخوانهای درشت نی یا تیبیا Tibia و نازک نی یا فیبولا Fibula تشکیل شده است. استخوان درشت نی به خط محوری بدن ( یعنی خطی که بینی را به ناف متصل کرده و تا بین دو کف پا پایین میاید) نزدیکتر است و قسمت اعظم نیروی وزن که از تنه استخوان ران به پایین میاید از درشت نی عبور میکند. استخوان نازک نی در خارج درشت نی قرار گرفته است. استخوان چهارم، کشکک یا پاتلا Patella است که در جلوی مفصل زانو قرار گرفته و عملا فقط با سطح جلویی قسمت پایینی استخوان ران تماس دارد. در اطراف این استخوان ها بافت های مهم دیگری مثل: لیگامان ها،منیسک ها،عروق واعصاب و پوست قرار گرفته اند.   زانوی پرانتزی چیست؟!... در حالت عادی وقتی  فردیسر پا مستقیم می ایستید و مچ پاهایش را به هم می چسباند زانوهایش هم در کنار یکدیگر قرار گرفته و فاصله کمی با هم دارند. گاهی این فاصله زیاد می شود و به نظر می رسد کل اندام های تحتانی چپ و راست بصورت دو پرانتز ( ) در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. معمولاٌ به این تغییر شکل اندام، زانوی پرانتزی گفته می شود.
 علت زانوی پرانتزی چیست؟: شایعترین علت زانوی پرانتزی انحراف قسمت بالایی استخوان درشت نی است که به آن ژنو واروم Genu varum گفته می شود. در این عارضه تنه استخوان درشت نی به خط محوری بدن نزدیکتر می شود به عبارت واضح تر هرچه از بالای استخوان درشت نی یا تیبیا به سمت پایین تر حرکت می نمائیم، مشاهده می نمائیم که استخوان به خط محوری بدن نزدیکتر شده است. البته  باید عنوان نمود که گاهی علت زانوی پرانتزی در تغییر شکلی است که در قسمت های پایینی تنه استخوان ران ایجاد می شود.   آیا زانوی پرانتزی  نیاز به عمل جراحی دارد؟! اگر تنها مشکل فرد شکل زانو است جواب منفی است.  اگر تغییر شکل زانوی فرد همراه با درد زانو است ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. ممکن است تنها مشکل فرد این باشد که از شکل پرانتزی زانوی خود ناراحت باشد ( درست مثل کسی که از شکل بینی خود ناراحت است). در این صورت جراحی اصلاح شکل زانو، برای فرد حکم یک عمل جراحی زیبایی را دارد. البته در این صورت می تواند به تصمیم خودش از پزشک ارتوپد بخواهد زانویش را جراحی و صاف کند ولی باید بداند ،این کار خالی از خطر نیست. احتمال بروز مشکلات در این جراحی خود خواسته بیش از یک عمل جراحی زیبایی بینی است. این عمل جراحی، یک عمل نسبتاٌ بزرگ است و احتمال خطراتی مانند عفونت محل عمل، شکستگی استخوان، جوش نخوردن یا دیر جوش خوردن محل جراحی، آسیب به عروق یا اعصاب ناحیه عمل، لخته شدن خون در عروق ساق و یا ایجاد درد زانو بعد از جراحی وجود دارد. همراه با زانوی پرانتزی یا ژنو واروم درد زانو هم احساس می گردد: ممکن است بیمار بجز تغییر شکل پرانتزی که در زانو دارد دچار درد در ناحیه زانو هم باشد. درد زانو علل بسیار متفاوتی دارد. پس متخصص ارتوپدی ابتدا علت ایجاد درد را بررسی می کند. تنها اگر علت درد زانوی بیمار شروع آرتروز و سائیدگی در قسمت داخلی مفصل زانو ( قسمت داخلی مفصل زانو به قسمتی میگویند که به خط محوری بدن نزدیکتر است) باشد ممکن است عمل جراحی و اصلاح شکل زانو به بیمار کمک کند. در بعضی از افراد و معمولاٌ در سنین بعد از 30-20 سالگی مفصل زانو شروع به سائیدگی میکند. این ساییدگی در بعضی اوقات محدود به قسمت داخلی زانو است و قسمت خارجی آن تقریباٌ سالم باقی میماند. این بیماران معمولاٌ از درد در قسمت داخلی مفصل زانو ناراحت هستند. متاسفانه این عارضه در بسیاری اوقات پیشرونده بوده و بتدریج شدت سائیدگی و درد بیشتر شده و ممکن است تمام مفصل زانو درگیر شود. اگر این عارضه همراه با پای پرانتزی به علت ژنو واروم باشد عمل جراحی و اصلاح پای پرانتزی ممکن است به بیمار کمک کند. کمک این جراحی اینگونه است که با اصلاح ژنوواروم نیروی وزن که تا قبل از جراحی بیشتر به قسمت داخلی مفصل زانو اعمال می شد بطور مساوی بین قسمت های داخل و خارج زانو تقسیم شده و فشار به قسمت داخلی کمتر میشود. این کاهش فشار دو منفعت دارد: 1-یکی اینست که درد بیمار کاهش می یابد. 2- دیگر اینکه از سرعت پیشرفت ساییدگی مفصل کاسته میشود. دقت کنید از سرعت پیشرفت کاسته میشود یعنی ممکن است ساییدگی کامل را 15-10 سال به عقب بیندازد و این به معنای این مطلب است که بیمار می تواند سالهای بیشتری از مفصل طبیعی خودش استفاده کند و دیرتر مجبور به عمل جراحی تعویض مفصل زانو می شود.   آیا ممکن است شکل پرانتزی در زانو بتدریج موجب سائیدگی و آرتروز زانو شود؟ برخی این مطلب را مطرح می نمایند ولی تا به کنون کسی بطور قطع آنرا اثبات ننموده است. حال بدرود
 
ادامه